Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιθαλομίχλη:Oξυγόνο ώρα μηδέν


Fire

Recommended Posts

ό

και έρχομαι εγώ εν έτη 2013 να μην ανάβω θέρμανση, γιατί το σπίτι είναι πολύ ζεστό ΑΛΛΑ να αγωνίζομαι ώστε να πληρώνω τα χαράτσια και τους φόρους για να μη μου το φάει το ελληνικό δημόσιο (μιας και δεν έχουμε χρέη σε τράπεζες) και να σκέφτομαι ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΛΕΝΤΗΣΕΙ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ????

 

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ομολογουμένως:lol::lol::lol::lol: Έπρεπε να πω της μάνα μου τότε που έχτιζε το δικό μας σπίτι και της έκανε ο εργολάβος τα νεύρα κρόσια (θυμάσαι ωραίες καταστάσεις?)- "Ρε μάνα γιατί τσακώνεσαι για τη μόνωση της ταράτσας? Πάμε Μαζω να ξεφαντώσουμε":lol::lol::lol:

 

 

 

sστην πολυκατοικια που μενω το διαμερισμα απο κατω και τι διαμερισμα διπλα μας εχουν σομπες πελλετ και την καμιναδα του την εχουν λιγα μετρα εγω απο το διαμερισμα τους...το τι μαυριλα βγαινει δεν λεγεται...το μπαλκονι μου ειναι μονιμως καταμαυρο λες και του εχουν πεταξει καρβουνι...δεν ανοιγω πλεων να αερισω και ενοειται δεν απλωνω ρουχα εξω ....

δεν ξερω αν επιτρεπεται να εχουν την καμιναδα στο μπαλκονι ποια η διαφορα ρυπων σε σχεση με το περτελαιο.....υπομονη ο χειμωνασ καποτε θα τελειωσει....

 

Απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς. Όλες οι καμινάδες παντός τύπου πρέπει να βρίσκονται στην ταράτσα του κτιρίου και όταν υπάρχει άλλο κτίριο δίπλα πρέπει να φροντίζουν να είναι ακόμα πιο ψηλά.

Έχεις δει κάτι σουβλατζίδικα που είναι ισόγεια και έχουν κάτι τεράστιες κατασκευές στη στέγη για να βγαίνει η καμινάδα τους πιο ψηλά από τα διπλανά κτίρια?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με την madrid05!!!!!

 

Κ πώς θα ζεσταθεί ο κόσμος που δεν έχει λεφτά??????

 

Βάλε έναν ιονιστή θεματοθέτρια! Κ μην ανοίγεις το βράδυ τουλάχιστον.

Είναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις ως ένδειξη αλληλεγγύης.

 

έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την madrid05!!!!!

 

Κ πώς θα ζεσταθεί ο κόσμος που δεν έχει λεφτά??????

 

Βάλε έναν ιονιστή θεματοθέτρια! Κ μην ανοίγεις το βράδυ τουλάχιστον.

Είναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις ως ένδειξη αλληλεγγύης.

 

έλεος!

...και μην βγαινεις καθόλου βραδυ από το σπίτι σου, να μένεις μέσα κλεισμένη! Και εσύ και τα παιδια σου. Και εσύ και όλοι μας. Σαν ένδειξη αλληλεγγύης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την madrid05!!!!!

 

Κ πώς θα ζεσταθεί ο κόσμος που δεν έχει λεφτά??????

 

Βάλε έναν ιονιστή θεματοθέτρια! Κ μην ανοίγεις το βράδυ τουλάχιστον.

Είναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις ως ένδειξη αλληλεγγύης.

 

έλεος!

 

Σοβαρά?

Κι οι άνθρωποι με χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια τι φταίνε? Αυτοί που θα βρούνε αλληλεγγύη?

 

Οι ασθενείς με ιδιοπαθή πνευμονική ίνωση τι φταίνε που εμείς κρυώνουμε?

και για όσους δεν ξέρουν τις ασθένειες του πνεύμονα ένα απλό googλαρισμα θα σας ενημερώσει

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%82_%CE%A0%CE%BD%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%8A%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7

 

τι είναι πιο σημαντικό, να ζεσταθούμε εμείς ή να ΜΗΝ πεθάνει ο άλλος?

 

Είναι σημαντικό να ξέρετε όλες τις πλευρές πριν σχολιάζετε και να μην στρέφεστε ο ένας ενάντια στον άλλον, αλλά ενάντια σε αυτούς που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

 

'Ελεος (κι απο μένα)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την madrid05!!!!!

 

Κ πώς θα ζεσταθεί ο κόσμος που δεν έχει λεφτά??????

 

Βάλε έναν ιονιστή θεματοθέτρια! Κ μην ανοίγεις το βράδυ τουλάχιστον.

Είναι το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις ως ένδειξη αλληλεγγύης.

 

έλεος!

 

δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τον ιονιστή κι εγώ αν μου λυθεί το πρόβλημα θα πάω να τοποθετήσω...απομακρύνει τη μυρωδια ή απλά καθαρίζει τον αέρα από τα σωματίδια? Εχθές έβαλα πλυντήριο άπλωσα μέσα στο σπίτι (εννοείται) και σιδέρωσα σήμερα. Τα ρούχα κατά τη διάρκεια του σιδερώματος έβγαζαν μια τσικνίλα άλλο πράμα. Η ευωδιά του απορρυπαντικού και του μαλακτικού ούτε που στάθηκε πάνω τους. Κι αυτά τα ρούχα θα τα φορέσει το παιδί μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοβαρά?

Κι οι άνθρωποι με χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια τι φταίνε? Αυτοί που θα βρούνε αλληλεγγύη?

 

Οι ασθενείς με ιδιοπαθή πνευμονική ίνωση τι φταίνε που εμείς κρυώνουμε?

και για όσους δεν ξέρουν τις ασθένειες του πνεύμονα ένα απλό googλαρισμα θα σας ενημερώσει

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%82_%CE%A0%CE%BD%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%8A%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7

 

τι είναι πιο σημαντικό, να ζεσταθούμε εμείς ή να ΜΗΝ πεθάνει ο άλλος?

 

Είναι σημαντικό να ξέρετε όλες τις πλευρές πριν σχολιάζετε και να μην στρέφεστε ο ένας ενάντια στον άλλον, αλλά ενάντια σε αυτούς που μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

 

'Ελεος (κι απο μένα)

 

 

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ

 

 

 

ΥΓ Οχι μονο για την εν λογω ασθενεια, αλλα για τοσες αλλες.... Και να μην το κανουμε μελο, οσους ξερω που πηραν ξυλοσομπα ειχαν εναλλακτικες...ποσοι ειναι εκεινοι, που πχ δεν μπορουσαν να παρουν εναν οικονομικο θερμοπομπο; Οχι τοσοι για να δικαιολογειται τετοιο φαινομενο...Τα ξυλα δεν ειναι και δωρεαν κοστιζουν-τουλαχιστον για οσους τα αγοραζουν.

ΥΓ 2 Ο ιονιστης, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για την αιθαλομιχλη. Επισης, δεν μπορεις να κλεισεις μεσα στο σπιτι 5 εκ ατομα για δυο μηνες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μ ενδιαφέρει αυτό που λες. Όπως έχω αναφέρει και παραπάνω εμείς έχουμε πρόβλημα με τους από κάτω που βάλανε ξυλόσομπα. Τους μιλήσαμε αλλά δεν καταλαβαίνουν. Είπαμε να έρθει κάποιος επαγγελματίας να ελέγξει την σύνδεση αλλά αρνούνται (για λόγους οικονομίας ο ιδιοκτήτης έκανε μόνος του την εγκατάσταση). Εμείς όμως πνιγόμαστε στον καπνό και την μυρωδιά και λύση δεν υπάρχει. Αναγκαστήκαμε να απευθυνθούμε στην πολεοδομία και στη Διευθ. Υγιεινής και περιβάλλοντος που ψάχνανε απεγνωσμένα να βρουν αν υπάρχει νόμος που να επιτρέπει τη χρήση ξυλόσομπας σε διαμέρισμα. Τελικά τον βρήκαν. Ν.4067/7-11-2011 που απαγορεύει τη χρήση. Του το είπαμε μπας και φοβηθεί και διορθώσει το πρόβλημα. Αρνείται. Δεν θέλαμε να μπούμε σε διαδικασία καταγγελίας γιατί δεν είναι καιροί να πληρώνει ο κόσμος προστίματα. Αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν υπάρχει άλλη λύση. Βέβαια εμάς δεν μας ενδιαφέρει αν θα γίνει παρατήρηση η αν επιβληθεί πρόστιμο. Μας ενδιαφέρει να λύσουμε το πρόβλημα στο σπίτι μας..... Και για να μην θεωρηθεί ότι είμαι εκτός θέματος...θεωρώ ότι δεν είμαι γιατί αυτά είναι τα αποτελέσματα της οικονομικής κρίσης που τόσο ραγδαία δημιούργησαν κρίση στο περιββάλον, κρίση στις σχέσεις των ανθρώπων, κρίση στην ψυχολογία μας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα ακολουθήσει... Αισθάνομαι αηδία γι αυτό που ζω και ντρέπομαι που είμαι πολίτης αυτής της χώρας και συμμετείχα κι εγω στην καταστροφή της με την ψήφο μου...

 

Εμεις μένουμε σε μονοκατοικία και δεν ενοχλούμε κανέναν. Εχεις όμως απόλυτο δίκιο. Αν φέρεις εσύ κάποιον ειδικό με δικά σου έξοδα?

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα, καθώς είμαστε απομωνομένοι...

 

φέτος έχουμε και μεις ενεργειακό τζάκι που ζεσταίνει και καλοριφέρ και δεν έχουμε κάτω από 20 στο σαλόνι... στην ταράτσα μου απλώνω ρούχα, και ας είναι πιο δίπλα η καμιναδα μας... δεν μυρίζει τπτ...

 

πέρισυ με το συμβατικό και με inverter ac παγώσαμε, είναι μύθος οτι το απλό τζάκι ζεσταίνει... και καθώς συνήθως είναι και με κακοτεχνίες, βρωμάει κιολας...

 

με 15 βαθμούς στο σαλόνι και 10 στα δωμάτια δεν αντέχεις 5 μήνες... το βιώσαμε πέρισυ και δεν παλεύεται... το πρωί που ξυπνούσαμε και ήταν οι μισοί βαθμοί απο τους παραπανω κλαίγαμε...

 

αν και αντέξαμε ένα χειμώνα, αν ξανασυνέβαινε δεν ξέρω τι θα με σταματούσε αν πχ είχα ένα άρρωστο παιδί να κάψω ακόμη και τα βιβλία μου...

 

... ο άνθρωπος τρώει άνθρωπο για να επιβιώσει και να αντέξει, αν παγώνεις και κλαις απο το κρύο, που χτυπάει στο μυαλό και σε κρασάρει, το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι η πνευμονοπάθεια...

 

σωστό ή λάθος, καταχρηστικό ή άδικο, εκείνη την ώρα θες να ζεσταθείς για να αντέξεις... το δοκίμασα πέρισυ και ξερω πως είναι.

 

... το να μιλάς για πνευμονοπάθειες σε ένα λαό που υποφέρει, μου κάνει λίγο μαρία αντουνέτα και παντεσπάνι... όσο για τους αρρώστους, μήν φοβάσται, με το άγχος που τρώμε θα πάθουμε τα πάντα και χωρίς αιθαλομίχλη, μην κολλάτε...

 

... εκτός και αν είναι η φωτιά της αιθαλομίχλης πυροδοτήσει μια ολόκληρη επανάσταση και μια ανατροπή, οπότε ας κολλήσουμε όλοι μαζί!:D

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

... το να μιλάς για πνευμονοπάθειες σε ένα λαό που υποφέρει, μου κάνει λίγο μαρία αντουνέτα και παντεσπάνι... όσο για τους αρρώστους, μήν φοβάσται, με το άγχος που τρώμε θα πάθουμε τα πάντα και χωρίς αιθαλομίχλη, μην κολλάτε...

 

Το να αποκαλείς έναν νεο άνθρωπο με ιδιοπαθή πνευμονική ίνωση και ζει με μπουκάλα οξυγόνου (όχι εμένα προσωπικά) μαρία αντουανέτα μου κάνει κι εμένα λίγο προσβλητικό. Ιδίως όταν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τι μιλάς.

 

Κι επειδή μάλλον δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς, κάνε ένα κόπο και διάβασε σε παρακαλώ

 

Η ιδιοπαθής πνευμονική ίνωση, είναι μια σοβαρή ασθένεια όπου οι κυψελίδες (οι μικροσκοπικοί θύλακες αέρα των πνευμόνων) και ο πνευμονικός ιστός δίπλα στις κυψελίδες , υφίστανται βλάβες και ουλές. Είναι χρόνια πάθηση του αναπνευστικού συστήματος. Το κύριο σύμπτωμα είναι η δυσκολία στην αναπνοή, που επιδεινώνεται σταδιακά. Η ακριβής αιτία δεν είναι γνωστή. Οι θεραπείες περιλαμβάνουν κορτικοστεροειδή, άλλα φάρμακα και μερικές φορές την μεταμόσχευση πνεύμονα. Πλεονάζουσα βλέννα τείνει να δημιουργεί λιμνάζουσες συγκεντρώσεις στα τμήματα των αεραγωγών που διευρύνονται. Τέτοιοι διευρυνθέντες αεραγωγοί με πλεονάζουσα βλέννα είναι επιρρεπείς σε λοιμώξεις.

Συμπτώματα [Επεξεργασία]

 

• Η δύσπνοια (δυσκολία στην αναπνοή), που σταδιακά επιδεινώνεται, είναι το βασικό σύμπτωμα. Αυτό οφείλεται στη μείωση της ποσότητας του οξυγόνου που εισέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος. Καταρχήν εμφανίζεται ελαφριά δύσπνοια, που μπορεί να παρερμηνευτεί σαν σύμπτωμα της ηλικίας για κάποιο χρονικό διάστημα , μέχρι που στην συνέχεια χειροτερεύει δυνανάλογα. • Ξηρός βήχας (βήχας με λίγα ή καθόλου πτύελα). • Πληκτοδακτυλία εμφανίζεται στο ήμισυ περίπου των περιπτώσεων. Η πληκροδακτυλία είναι ένα ανώδυνο πρήξιμο στη βάση των νυχιών και η αιτία του δεν είναι σαφής. Εμφανίζεται σε άτομα με διάφορες θωρακικές και καρδιακές παθήσεις. • Κόπωση.

Θεραπεία [Επεξεργασία]

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει θεραπεία για την ιδιοπαθή πνευμονική ίνωση και η βέλτιστη θεραπευτική αγωγή δεν έχει ακόμη βρεθεί. Ο στόχος της αγωγής είναι να καταστείλει τα συμπτώματα όσο το δυνατόν περισσότερο. Επειδή η ιδιοπαθής πνευμονική ίνωση θεωρήθηκε αρχικά ότι οφείλεται σε φλεγμονή των κυψελίδων που οδηγούν σε ίνωση και ουλές, η θεραπευτική αγωγή βασίστηκε σε φάρμακα που βοηθούσαν στην καταστολή (μείωση) αυτής της φλεγμονής. Τέτοιες αγωγές ήταν οι θεραπείες με κορτικοστεροειδή και ανοσοκατασταλτικά φάρμακα όπως η αζαθειοπρίνη. Αυτά τα φάρμακα χρησιμοποιούνται ακόμη σε κάποιο βαθμό, δεδομένου ότι μπορεί να είναι χρήσιμα σε μερικούς ανθρώπους. Φάρμακα νέας γενιάς, όπως ιντερφερόνη, Ν-ακετυλκυστεϊνη και πιρφενιδόνη, επίσης μελετώνται και δοκιμάζονται.

 

Να με συγχωρείς που δεν μπορώ να σας συμπονέσω εσάς που κρυώνετε όταν εγώ (π.χ.) έχω μια ασθένεια η οποία δεν έχει ΚΑΜΙΑ θεραπεία και έχει περιθώριο ζωής από 2 έως 5 χρόνια στην καλύτερη των περιπτώσεων.

 

PS1: Κι εγώ κρυώνω και μάλιστα υπερβολικά........αλλά η νοοτροπία να ψοφήσει κατσίκα του γείτονα και δεν με νοιάζει είναι που μας έχει φέρει στην κατάσταση που είμαστε.

PS2: Επειδή προς το παρόν δεν έχουμε πνευμονοπάθειες δεν σημαίνει ότι δεν θα αποκτήσουμε με το φαινόμενο της αιθαλομίχλης.

Αυτό να το σκεφτείτε για τα παιδιά σας αύριο μεθαύριο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά τσακωνόμαστε μεταξύ μας για κάτι που δεν φταίμε εμείς.

 

Τι θα κάνει αυτός που δεν έχει τη δυνατότητα να βάλει πετρέλαιο αλλά έχει τζάκι? καίει ξύλα, λογικό. (επιβάρυνση στο περιβάλλον)

Τι θα κάνει αυτός που δεν έχει λεφτά για πετρέλαιο αλλά δεν έχει ούτε τζάκι? θα κάψει ρεύμα με το a/c, λογικό (επιβάρυνση στο περιβάλλον)

Τι θα κάνει αυτός που έχει πρόβλημα υγείας ή απλά δεν θέλει να μυρίζει τους καπνούς? θα πάρει ιονιστή κλτ, θα κάνει ό,τι μπορεί για να ζήσει.

Harlow το θέμα δεν είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα απ'τους καπνούς αρκεί να ζεσταθώ εγώ, είναι θέμα επιβίωσης. Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί για να τη βγάλει το χειμώνα. Έχουμε μωρά, ηλικιωμένους αλλά και εμείς οι ίδιοι κρυώνουμε, πώς το λένε? Εγώ τζάκι δεν έχω αλλά αν είχα θα το άναβα, δεν το συζητώ. Και τα δικά μου τα ρούχα όταν τα απλώνω βρωμάνε καπνίλες και αναγκάζομαι να λειτουργώ το στεγνωτήριο που καίει άντερα αλλά τι να κάνω? να πάω στο 60% των σπιτιών της γειτονιάς μου να τους βαράω τις πόρτες και να τους λέω να σβήσουν τα τζάκια γιατί βρωμάνε τα ρούχα μου και δεν θέλω να αναπνέω τον καπνό τους? Ας σκεφτούμε λίγο λογικά όλοι μας...

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για άλλη μια φορά τσακωνόμαστε μεταξύ μας για κάτι που δεν φταίμε εμείς.

 

Τι θα κάνει αυτός που δεν έχει τη δυνατότητα να βάλει πετρέλαιο αλλά έχει τζάκι? καίει ξύλα, λογικό. (επιβάρυνση στο περιβάλλον)

Τι θα κάνει αυτός που δεν έχει λεφτά για πετρέλαιο αλλά δεν έχει ούτε τζάκι? θα κάψει ρεύμα με το a/c, λογικό (επιβάρυνση στο περιβάλλον)

Τι θα κάνει αυτός που έχει πρόβλημα υγείας ή απλά δεν θέλει να μυρίζει τους καπνούς? θα πάρει ιονιστή κλτ, θα κάνει ό,τι μπορεί για να ζήσει.

Harlow το θέμα δεν είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα απ'τους καπνούς αρκεί να ζεσταθώ εγώ, είναι θέμα επιβίωσης. Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί για να τη βγάλει το χειμώνα. Έχουμε μωρά, ηλικιωμένους αλλά και εμείς οι ίδιοι κρυώνουμε, πώς το λένε? Εγώ τζάκι δεν έχω αλλά αν είχα θα το άναβα, δεν το συζητώ. Και τα δικά μου τα ρούχα όταν τα απλώνω βρωμάνε καπνίλες και αναγκάζομαι να λειτουργώ το στεγνωτήριο που καίει άντερα αλλά τι να κάνω? να πάω στο 60% των σπιτιών της γειτονιάς μου να τους βαράω τις πόρτες και να τους λέω να σβήσουν τα τζάκια γιατί βρωμάνε τα ρούχα μου και δεν θέλω να αναπνέω τον καπνό τους? Ας σκεφτούμε λίγο λογικά όλοι μας...

 

Δεν τσακώνομαι, δίνω μια άλλη οπτική γωνία στο θέμα από την πλευρά ασθενών που πάσχουν από χρόνια αναπνευστικά προβλήματα ή ασθένειες του πνεύμονα που καταλήγουν σε θάνατο.

Έχω μικρό παιδί και ηλικιωμένο με σοβαρά προβλήματα στην οικογένειά μου. Έχω αιματοκρίτη 34 και κυκλοφορώ με 2 ζακέτες μέσα στο σπίτι μου έστω κι αν ανάβω καλοριφέρ, δεν μπορώ να ζεσταθώ με ΤΙΠΟΤΕ το χειμώνα.

 

Δεν θέλω ούτε να σβήσουν τα τζάκια τους ούτε να παγώσει κανείς.

 

Θέλω κι εγώ να επιβιώσω όμως......ιδίως όταν έχω (όχι εγώ επαναλαμβάνω) μια ασθένεια από την οποία σε 5 χρόνια θα βλέπω τα ραδίκια ανάποδα και όταν προσπαθώ να σου εξηγήσω την άποψή μου μου λες περί αλληλεγγύης και μαρίας αντουανέτας.

 

Που βρίσκεις εσύ κοινό πεδίο συνεννόησης με τέτοιες απαντήσεις?

 

Κι όπως το είπες. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να βγάλει το χειμώνα.........χωρίς να νοιάζεται για τον δίπλα του. Πιο πάνω λέει μια κοπέλα ότι ο άλλος έβαλε καμινάδα που σκάει στο μπαλκόνι της.

 

Είπες κάτι για την κατσίκα του γείτονα?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δεν τσακώνομαι, δίνω μια άλλη οπτική γωνία στο θέμα από την πλευρά ασθενών που πάσχουν από χρόνια αναπνευστικά προβλήματα ή ασθένειες του πνεύμονα που καταλήγουν σε θάνατο.

Έχω μικρό παιδί και ηλικιωμένο με σοβαρά προβλήματα στην οικογένειά μου. Έχω αιματοκρίτη 34 και κυκλοφορώ με 2 ζακέτες μέσα στο σπίτι μου έστω κι αν ανάβω καλοριφέρ, δεν μπορώ να ζεσταθώ με ΤΙΠΟΤΕ το χειμώνα.

 

Δεν θέλω ούτε να σβήσουν τα τζάκια τους ούτε να παγώσει κανείς.

 

Θέλω κι εγώ να επιβιώσω όμως......ιδίως όταν έχω (όχι εγώ επαναλαμβάνω) μια ασθένεια από την οποία σε 5 χρόνια θα βλέπω τα ραδίκια ανάποδα και όταν προσπαθώ να σου εξηγήσω την άποψή μου μου λες περί αλληλεγγύης και μαρίας αντουανέτας.

 

Που βρίσκεις εσύ κοινό πεδίο συνεννόησης με τέτοιες απαντήσεις?

 

Κι όπως το είπες. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να βγάλει το χειμώνα.........χωρίς να νοιάζεται για τον δίπλα του. Πιο πάνω λέει μια κοπέλα ότι ο άλλος έβαλε καμινάδα που σκάει στο μπαλκόνι της.

 

Είπες κάτι για την κατσίκα του γείτονα?

 

αχ όχι, δεν είπα εγώ για την μαρία αντουανέττα!

εγώ μιλάω γενικά πάνω στο θέμα και προσπαθώ να το δω σφαιρικά. Αυτός ο τύπος με το μπουρί στο μπαλκόνι είναι απαράδεκτος, και σηκώνει καταγγελία. Εκεί ναι, θα πας να του χτυπήσεις την πόρτα και θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να κάνει κάτι. Όμως δεν μπορεί κανείς να απαγορεύσει στους πολίτες να κάψουν τα τζάκια τους για να ζεσταθούν (χρησιμοποιώντας κανονική ξυλεία, όχι παλέτες και βαμμένα καδρόνια).

Το κράτος μας τα έχει κάνει σκ@τΑ ακόμα και σε αυτό το θέμα πάντως. Και μάλιστα έκλαιγα από γέλια όταν άκουσα στο ραδιόφωνο τη διαφήμιση που έβγαλαν για να "προωθήσουν" το πετρέλαιο. Είναι γελοίοι, το λιγότερο :lol::lol:

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites

Το να αποκαλείς έναν νεο άνθρωπο με ιδιοπαθή πνευμονική ίνωση και ζει με μπουκάλα οξυγόνου (όχι εμένα προσωπικά) μαρία αντουανέτα μου κάνει κι εμένα λίγο προσβλητικό. Ιδίως όταν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τι μιλάς.

 

Κι επειδή μάλλον δεν έχεις ιδέα για τι μιλάς, κάνε ένα κόπο και διάβασε σε παρακαλώ

 

 

 

Να με συγχωρείς που δεν μπορώ να σας συμπονέσω εσάς που κρυώνετε όταν εγώ (π.χ.) έχω μια ασθένεια η οποία δεν έχει ΚΑΜΙΑ θεραπεία και έχει περιθώριο ζωής από 2 έως 5 χρόνια στην καλύτερη των περιπτώσεων.

 

PS1: Κι εγώ κρυώνω και μάλιστα υπερβολικά........αλλά η νοοτροπία να ψοφήσει κατσίκα του γείτονα και δεν με νοιάζει είναι που μας έχει φέρει στην κατάσταση που είμαστε.

PS2: Επειδή προς το παρόν δεν έχουμε πνευμονοπάθειες δεν σημαίνει ότι δεν θα αποκτήσουμε με το φαινόμενο της αιθαλομίχλης.

Αυτό να το σκεφτείτε για τα παιδιά σας αύριο μεθαύριο.

 

 

και γιατί θα πρέπει να φέρνουμε τέτοια ακραία παραδείγματα για να "συνετιστεί" ο κόσμος;(ρητορική είναι μην απαντήσεις!)

Εδω βγήκε ο πρόεδρος των κατασκευαστών και είπε ο μλκς οτι τα τζάκια αυτά δεν έχουν λειτουργική αξία παρά μόνο αισθητική κι οτι δεν είναι προορισμένα για ζέστη αλλά για ομορφιά -ενω έχουν όλες τις προδιαγραφές θεωρητικά (εστία,μόνωση,καμινάδα)- και αντί να ξεκινήσουν μαζικές προσφυγές οι αγοραστές γιατί το τζάκι τους το πάσαραν ως προσόν κατά την αγορά του σπιτιού κι ενδεχομένως να τσίμπησαν και ολίγον την τιμή λόγω αυτού (διαφήμηση:μα ο 3ος όροφος κύριε Τάδε μου δεν έχει τζάκι...εσείς έχετε :)) κοιτάνε να μας βάλουν να βγάλουμε εμείς τα σπασμένα!!

Αλλά τί να πει;σας φάγαμε κύριοι λεφτά και κονομήσαμε αλλά στο τζάκι δε βάλαμε μονωμένη καμινάδα;ούτε μόνωση πίσω απο τη γυψοσανίδα;ούτε υψώσαμε σωστά τις καμινάδες να μην έχετε πρόβλημα;ούτε φροντίσαμε να παίρνει σωστά αέρα το τζάκι;

"Φαγωνόμαστε" τώρα εμείς σε ένα φόρουμ για γονείς γιατί τρέμουμε για τα παιδιά μας...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή που ανέβηκα στην Πάρνηθα και είχε πολύ καλή διαύγεια προς όλες τις κατευθύνσεις είδα και εγώ αυτήν την φρίκη που καλύπτει την Αθήνα ξεκάθαρα.

 

...Και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, και με το a/c μπαίνει στο σπίτι αυτη η μυρωδιά. Που θα φτάσουμε πια απίστευτο!!! Πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις!!!!

Εγώ έχω καταλάβει πως το a/c ανακυκλώνει τον εσωτερικό αέρα μόνο.

 

..αλλά η νοοτροπία να ψοφήσει κατσίκα του γείτονα και δεν με νοιάζει είναι που μας έχει φέρει στην κατάσταση που είμαστε

Αυτό και άλλα πολλά.

 

Πρόταση: Ντυθείτε καλύτερα μέσα στο σπίτι, πίνετε ζεστά ροφήματα και γυμναστείτε για να ζεσταθείτε (ακόμα και οι σκάλες πάνω κάτω ή κοιλιακοί/ραχαίοι στο κρεβάτι ή ... ). Ο καθένας μπορεί να βάλει το λιθαράκι του.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Η Μαρία Αντουνέτα μίλησε για επιλογές στην διατροφή όταν δεν υπήρχε ψωμί.

Εδώ μιλάμε για επιλογές στην θέρμανση όταν δεν υπάρχει χρήμα.

Για μένα ο συνειρμός είναι απλός. Και καθόλου κοροϊδευτικός.

Οι περισσότεροι άνθρωποι θέλω να πιστεύω δεν θα ήθελαν να επιβαρύνουν τον άρρωστο ή μη συνάνθρωπό τους αν θα μπορούσαν να το κάνουν. Σε μια κοινωνία με ευμάρεια και κοινωνικό κράτος θα σεβόμασταν όλοι τους άλλους. Συνεχίζω να πιστεύω ότι η φύση του ανθρώπου είναι κατά βάση καλή και όσο πιο καλά ζει τόσο πιο καλά συμπεριφέρεται.

Όταν όμως είναι νηστικοί ή παγωμένοι, όταν οι άνθρωποι απειλούνται, και για τον καθένα το σημείο που αρχίζει να νιώθει απειλούμενος διαφέρει, η έννοια της επιλογής αρχίζει να μοιάζει πολυτέλεια. Σαν το παντεσπάνι και το πετρέλαιο.

Δεν λέω ότι είναι σωστό ή όμορφο, συμβαίνει όμως και είναι εξίσου απάνθρωπο με το να καταπατάς τα δικαιώματα ενός αρρώστου το να επικρίνεις και να περιορίζεις τα δικαιώματα ενός υγιούς πχ στην θέρμανση ή στο φαγητό.

Βρίσκω δηλαδή μάταιο, και στην σημερινή ελληνική πραγματικότητα προκλητικό, το να ζητάς από τον πεινασμένο να επιλέξει το φαγητό και από τον κρυωμένο και φτωχό να επιλέξει θέρμανση. Δεν θα το κάνει γιατί δεν μπορεί.

Τώρα να μην πιάσουμε καιροσκόπους και τομάρια που έχουν και δεν τους νοιάζει ο συνάνθρωπος, για μένα αυτή η κατηγορία υπάρχει μόνο για να δικαιολογεί γενικές αδικίες και να ρίχνει στάχτη στα μάτια. Όπως και γενικεύσεις για τους κακούς ανθρώπους που δεν νοιάζονται για τον συνάνθρωπό τους στο θέμα της κάπνας.

Ποτέ δεν συζητάμε σε τέτοια θέματα ψύχραιμα (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα), πάντα εστιάζουμε και πάμε κατά διαόλου… όπως και στην χώρα, κοιτάμε τα δέντρα και χάνουμε τα δάση….

Fire…. Mea culpa – για άλλη μια φορά off topic

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό και άλλα πολλά.

 

Πρόταση: Ντυθείτε καλύτερα μέσα στο σπίτι, πίνετε ζεστά ροφήματα και γυμναστείτε για να ζεσταθείτε (ακόμα και οι σκάλες πάνω κάτω ή κοιλιακοί/ραχαίοι στο κρεβάτι ή ... ). Ο καθένας μπορεί να βάλει το λιθαράκι του.

 

 

να συνεχίσω????

 

...κάντε μπάνιο μόνο το καλοκαίρι στη θάλασσα και Χριστού - Λαμπρή, υπό την προϋπόθεση ότι έχει ήλιο και ζεστάνει το νερό στον τενεκέ - αν δεν έχετε ηλιακό..

 

μη πίνετε αρκοόλ, γιατί είναι φήμη δε σε ζεσταίνει, μόνο την τσέπη σας θα ξοδέψετε...

 

τη νύχτα κοιμηθείτε όλοι μαζί, προσκαλέστε και γείτονες για περισσότερη ζεστασιά...

 

αν κρυώνουν τα χέρια σας και δεν μπορείτε να πλύνετε τα πιάτα, απλά μη τα πλύνετε, άλλωστε θα ξαναλερωθούν...

 

αυτά προς το παρόν ...ας συνεχίσει καμιά άλλη...

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

να συνεχίσω????

 

...κάντε μπάνιο μόνο το καλοκαίρι στη θάλασσα και Χριστού - Λαμπρή, υπό την προϋπόθεση ότι έχει ήλιο και ζεστάνει το νερό στον τενεκέ - αν δεν έχετε ηλιακό..

 

μη πίνετε αλκοόλ, γιατί είναι φήμη δε σε ζεσταίνει, μόνο την τσέπη σας θα ξοδέψετε...

 

τη νύχτα κοιμηθείτε όλοι μαζί, προσκαλέστε και γείτονες για περισσότερη ζεστασιά...

 

αν κρυώνουν τα χέρια σας και δεν μπορείτε να πλύνετε τα πιάτα, απλά μη τα πλύνετε, άλλωστε θα ξαναλερωθούν...

 

αυτά προς το παρόν ...ας συνεχίσει καμιά άλλη...

Το να τραβάς στα άκρα αυτό που έγραψα είναι μια τεχνική - από τις πολλές - για να το βγάλεις λάθος.

Αυτό δεν σημαίνει πως είναι και λάθος.

Προφανώς θέλεις να προκαλέσεις αλλά στην πλευρά μου το έδαφος είναι άγονο. Και εγώ π.χ θα μπορούσα να απαντήσω, οκ, βάλτε το a/c στους 30 κυκλοφορήστε στο σπίτι με κοντομάνικο ή εύκολα κάτι εξίσου ειρωνικό.

 

Για το αλκοόλ συμφωνώ, εκτός είναι είναι απο Κομπούχα :wink:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα συμφωνω με τη λογικη να κανουμε ολοι υπομονη...Οπως τα λεει η moon child.

Θα απαγορεψεις σε καποιον να καιει το τζακι εφοσον επιτρεπεται απο το νομο?? Για τις ξυλοσομπες και το νομο δεν ξερω....αλλα και εκει δειχνω λιγη υπομονη. Για αυτον με το μπουρι στο μπαλκονι, εννοειται οτι θελει συζητηση πολυ και ισως καταγγελια.

Οταν κοιταμε το κοινο καλο κοιταμε την πλειονοτητα και δυστυχως οχι τον καθε εναν ξεχωριστα.

Αν καποιος εχει προβληματα υγειας σιγπυρα επιβαρυνεται...αλλα δεν μπορει να γινει κατι....ΜΟΝΟ να κανουν κατι και να ριξουν την τιμη του πετρελαιου.

Μενω σε διαμερισμα, Αθηνα, εχω τζακι αλλα καιω καλοριφερ. Οι πανω κατω , ολοι τζακι....Και το δικο μου σπιτι ψιλοβρωμαει, και τα ρουχα κοκ....Αλλα να κανω παραπονα?? θα μου πουν εσυ καλα μπορεις και εβαλες το πετρελαιακι σου, ρωτας τους αλλους?? Και θα εχουν και δικιο.

Βασικα πιστευω οτι το προβλημα δημιουργειται γιατι ο καθε ενας καιει ο,τι να ναι.

Ξερετε τι φανταζομαι οτι θα γινει στο μελλον?? Θα απαγορεψουν τα τζακια αν δεν ειναι ενεργειακα, τις ξυλοσομπες επισης και δεν θα πεσει η τιμη πετρελαιου. δεν θα ειναι χειροτερα για τον κοσμο λετε??

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα συμφωνω με τη λογικη να κανουμε ολοι υπομονη...Οπως τα λεει η moon child.

Θα απαγορεψεις σε καποιον να καιει το τζακι εφοσον επιτρεπεται απο το νομο?? Για τις ξυλοσομπες και το νομο δεν ξερω....αλλα και εκει δειχνω λιγη υπομονη. Για αυτον με το μπουρι στο μπαλκονι, εννοειται οτι θελει συζητηση πολυ και ισως καταγγελια.

Οταν κοιταμε το κοινο καλο κοιταμε την πλειονοτητα και δυστυχως οχι τον καθε εναν ξεχωριστα.

Αν καποιος εχει προβληματα υγειας σιγπυρα επιβαρυνεται...αλλα δεν μπορει να γινει κατι....ΜΟΝΟ να κανουν κατι και να ριξουν την τιμη του πετρελαιου.

Μενω σε διαμερισμα, Αθηνα, εχω τζακι αλλα καιω καλοριφερ. Οι πανω κατω , ολοι τζακι....Και το δικο μου σπιτι ψιλοβρωμαει, και τα ρουχα κοκ....Αλλα να κανω παραπονα?? θα μου πουν εσυ καλα μπορεις και εβαλες το πετρελαιακι σου, ρωτας τους αλλους?? Και θα εχουν και δικιο.

Βασικα πιστευω οτι το προβλημα δημιουργειται γιατι ο καθε ενας καιει ο,τι να ναι.

Ξερετε τι φανταζομαι οτι θα γινει στο μελλον?? Θα απαγορεψουν τα τζακια αν δεν ειναι ενεργειακα, τις ξυλοσομπες επισης και δεν θα πεσει η τιμη πετρελαιου. δεν θα ειναι χειροτερα για τον κοσμο λετε??[/QUOTE]

 

θα περάσει σαν νόμος της Ε.Ε. και θα γινει υποχρεωτικό..δούλευα σε μαγαζί με τζάκια και το ξέρω...εχω,δε,την εντύπωση οτι θα γίνει απο του χρόνου.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχουμε παρεξηγησει την εννοια "αλληλεγγυη".

Αλληλεγγύη δεν σημαινει υπομενω την βρωμια του αλλου και δεχομαι να παθω τον καρκινο....το αναποδο ειναι.....Αλληλεγγυη σημαινει οτι ειμαι σε δυσκολη θεση, δεν εχω λεφτα για πετρελαιο=βρισκω μια λυση να ζεσταθω, χωρις να βλαψω τους αλλους-δεν μιλαμε για απλη ενοχληση, μιλαμε για δηλητηρια που αναπνεουμε. Δοξα τω Θεω τοσες λυσεις υπαρχουν, πας σε ενα καταστημα και εχουν για ολα τα βαλαντια.

Αλληλεγγυη επισης σημαινει, να συσπειρωθουμε και να ζητησουμε να μειωθει η τιμη του πετρελαιου-για εμας και τους αλλους. Ολοι μαζι.

Η αιθαλομιχλη ειναι επικινδυνη για ΟΛΟΥΣ.

 

Στην τελικη, τα ξυλα τελικα δεν συμφερουν παιδια. Μια φιλη μου ανεργη κλπ εκοψε το πετρελαιο κι εκαιγε ξυλα......δεν ζεσταινοταν το σπιτι της καλα, κοντα ηταν φουρνος και μακρια κρυο, κλασικα -και μυριζε. Τελικα πηρε ενα θερμοπομπο, και απορει γιατι εκαιγε ξυλα. Εκανε το εξοδο μια φορα (που της κοστισε οσο μια αποστολη ξυλα!), και μετα εχει να υπολογισει μονο τη ΔΕΗ που της ηρθε 2 ευρω τη μερα, ενω με τα ξυλα πληρωνε περισσοτερο προσπαθωντας να ζεστανει το σπιτι, ηταν ταλαιπωρια και δεν ζεσταινε και το ιδιο, καμμια σχεση. Και ο μικρος της δεν αρρωσταινει πλεον γιατι με τη ζεστη με τα ξυλα κοντα γινοταν φουρνος και μετα κοιμοταν μεσα το παιδι στο κρυο και ολο συναχωμενος ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Το να τραβάς στα άκρα αυτό που έγραψα είναι μια τεχνική - από τις πολλές - για να το βγάλεις λάθος.

Αυτό δεν σημαίνει πως είναι και λάθος.

Προφανώς θέλεις να προκαλέσεις αλλά στην πλευρά μου το έδαφος είναι άγονο. Και εγώ π.χ θα μπορούσα να απαντήσω, οκ, βάλτε το a/c στους 30 κυκλοφορήστε στο σπίτι με κοντομάνικο ή εύκολα κάτι εξίσου ειρωνικό.

 

Για το αλκοόλ συμφωνώ, εκτός είναι είναι απο Κομπούχα :wink:

 

δεν είμαι από τα άτομα που προκαλώ, μπορείς να δεις και παλαιότερα ποστ μου, δε συνηθίζω ούτε να προκαλώ, ούτε να ανακατεύομαι σε καβγάδες κλπ.

 

δεν τραβάω τα άκρα, σκέψου λίγο άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες πως θα ζεσταθούν, με τους τρόπους που ανάφερες? ειλικρινά δε μπορώ να φανταστώ πχ τη μαμά μου να κάνει γυμναστηρική για να ζεσταθεί... ή μάλλον τη φαντάζομαι :lol: :lol:

ή ακόμα φαντάζομαι έναν παππού που παίρνει χάπι πίεσης να πλακώνεται και στα ζεστά ροφήματα...!!!!

 

το θέμα δεν είναι πως θα ζεσταθούν οι υγιείς, το θέμα είναι ότι ΑΥΤΟΙ θέλουν να εξοντόσουν τους ευπαθείς... αυτό είναι που με λυπεί και με εξοργίζει...

 

ειλικρινά δεν θέλω να έρχομαι - δεν έχω και την ψυχολογική διάθεση δηλαδή - σε αντιπαράθεση με κανέναν....

 

αν έξω έχει 5 βαθμούς βάλει κάποιος το a/c στους 30 το μόνο που θα καταφέρει είναι να το κάψει και όχι να ζεσταθεί....

 

κομπούχα δεν έχω ακόμα, θα μου δώσει όμως μια κοπέλα από το φόρουμ :wink:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η αιθαλομιχλη ειναι επικινδυνη για ΟΛΟΥΣ.

 

να ρωτήσω κάτι, μια απορία μου? όταν τα καλοκαίρια καίγονται τα δάση, τότε δεν είναι επικίνδυνη η αιθαλομίχλη? οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, τα δάση μας δεν είναι καθαρά, οπότε καίγονται και όλων των ειδών τα σκουπίδια κλπ κλπ.

 

Τότε γιατί δεν βγαίνουν οι ειδικοί να μας ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ από την αιθαλομίχλη?

 

είμαι 35+ χρονών και πρώτη φορά άκουσα την λέξη αιθαλομίχλη, πριν με τόσες πυρκαγιές δεν υπήρχε????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, μια απορία μου? όταν τα καλοκαίρια καίγονται τα δάση, τότε δεν είναι επικίνδυνη η αιθαλομίχλη? οι θερμοκρασίες είναι υψηλές, τα δάση μας δεν είναι καθαρά, οπότε καίγονται και όλων των ειδών τα σκουπίδια κλπ κλπ.

 

Τότε γιατί δεν βγαίνουν οι ειδικοί να μας ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ από την αιθαλομίχλη?

 

είμαι 35+ χρονών και πρώτη φορά άκουσα την λέξη αιθαλομίχλη, πριν με τόσες πυρκαγιές δεν υπήρχε????

 

Εγω παλι, ΔΕΝ την ακουσα πρωτη φορα. Οταν εγινε η φωτια του 2009 στην Πεντελη και ειχα γεννησει, μου ειπαν οι αρχες να παρω το ημερων μωρο και να μεινω σε αλλη περιοχη. To εδειχναν και στις ειδησεις το νεφος, και μιλαγαν γι αυτο. Οτι ειχε φτασει μεχρι τα Νοτια προαστια κλπ. Κι αλλες φορες που εγινε πυρκαγια στην Αθηνα, το ιδιο. Ισως δεν ειχες δωσει σημασια....

Και πες οτι δεν το ειχαν αναφερει τα ΜΜΕ- τι υποννοεις με οσα λες, οτι η αιθαλομιχλη κατα την αποψη σου, δεν κανει κακο επειδη δεν το λενε στις ειδησεις καθε φορα που γινεται μια πυρκαγια? Δεν καταλαβαινω.

Οι πυρκαγιες παντως που λες, ειναι παντα τοπικο φαινομενο και εκκενωνονται εξαλλου οι περιοχες. Εδω μιλαμε για καθολικο και μονιμο, καθημερινο φαινομενο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι από τα άτομα που προκαλώ, μπορείς να δεις και παλαιότερα ποστ μου, δε συνηθίζω ούτε να προκαλώ, ούτε να ανακατεύομαι σε καβγάδες κλπ.

Ναι, είδα προηγούμενα ποστ σου και αυτός είναι ένας παραπάνω λόγος που μου έκανε εντύπωση.

 

...

ή ακόμα φαντάζομαι έναν παππού που παίρνει χάπι πίεσης να πλακώνεται και στα ζεστά ροφήματα...!!!!

Γιατί όχι; (ανεβάζουν την πίεση; ). Αυτό δεν κάνουν όλοι σχεδόν οι Άγγλοι (ασθενής και μή :-) )

Όλοι μπορούν να ντυθούν λίγο καλύτερα, οκ δεν είπα να φορέσουν και γάντια μέσα στο σπίτι αλλά όχι και να προφασίζονται πως τους ενοχλούν τα χοντρά ρούχα (υπάρχει πλέον και η τεχνολογία, π.χ. fleece)

 

το θέμα δεν είναι πως θα ζεσταθούν οι υγιείς, το θέμα είναι ότι ΑΥΤΟΙ θέλουν να εξοντώσουν τους ευπαθείς... αυτό είναι που με λυπεί και με εξοργίζει...

οκ, το καταλαβαίνω αυτό, συγνώμη αν σε παρεξήγησα, ο οργή σου μάλλον ήταν συσσωρευμένη, ας πάμε παρακάτω.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

οχι η αιθαλομίχλη εμφανίστηκε τώρα, την στιγμή που μένουν ακόμη κρυμμένα τόοοσα άλλα.... εγώ πχ ζω σε περιοχή με νερό που έχει υψηλό αρσενικό, καρκινογόνο, και πίνω και μαγειρεύω με εμφιαλωμένο 20 χρόνια τώρα… ένα παράδειγμα αναφέρω, το δικαίωμα στο πόσιμο νερό καταπατείται σωρηδόν, μην πιαστείτε….

αλλά τώρα είναι καλό επικοινωνιακό παιχνίδι, πρώτα θα μας τρομάξουν ότι θα πεθάνουμε, μετά θα μας βρούν την λύση να πληρώσουμε για ενεργειακά φίλτρα μίλτρα κτλ… θα βγουν να ζητήσουν πιστοποιήσεις για τα τζάκια, για να πληρώσουμε και γι’ αυτά, και θα βγάλουμε όλοι τις πιστοποιήσεις μας να τις μετρήσουμε να δούμε ποιος έχει την καλύτερη…

και πάλι δουλειά δεν θα γίνει, και πάλι μυαλό δεν θα βάλουμε…

απλά θα περάσουμε ένα μεταβατικό στάδιο μιας πενταετίας, με πειραματισμούς,- όσοι αντέξουμε και συνεχίσουμε να ζούμε εντός, εκτός της χώρας ή απλά γενικώς, και φυσικά θα βρούμε άλλο τρόπο θέρμανσης αν μπορέσουμε… γιατί πιστέψτε με, τα ξύλα κανείς δεν τα θέλει. Και όχι μόνο για την αιθαλομίχλη.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...