Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου... Ξεκίνησα με χοριακη 120 μονάδες ή όποια μέσα σε 1 μέρες εκτοξεύθηκε και έφτασε 17 740. Πήγα για υπέρηχο είδαμε σάκο ενδομητριο, λεκιθικο ασκό και εμβρυικο πόλο δηλαδή εμβρυικα στοιχεία 3 χιλιοστά. Ωστόσο δεν ακούσαμε καρδούλα και έχω προβληματοστιε. Ο γιατρός είπε ότι είμαι οριακά και να πάω την άλλη εβδομάδα Δευτέρα ή Τρίτη. Αλλά εγώ αναρωτιέμαι με τόσο υψηλή χοριακη δεν έπρεπε να ακούσω καρδιά; είμαι βάσει ΤΕΡ 5 και 6 αλλά επειδή δεν έχω κύκλο 28 αλλά 32 ημερών θεωρείται ότι έγινε αργότερα η σύλληψη και είμαι 5 και 2. Έχω περάσει διαφορα στο παρελθόν κι ανησυχώ τώρα.... 

Κατι μου λεει το ψευδωνυμο σου..καπου τα εχουμε ξανα πει..

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα αυτη τη φορα...

Το μονο που μπορω να σου πω για να σε καθυσηχασω ειναι οωσ εγω κ στισ 2 εγκυμοσυνεσ καρδια ακουσα 7 εβδ κ 5 ημερων περιπου...βεβσια η χοριακη μου δεν ξερω ποσο ηταν..γιατι αν κ εκανα αρκετεσ( ξεκινουσα με χαμηλεσ περιπου στο 80) οταν εφτανε κοντα στισ 1500 μοναδεσ δεν την επαναλαμβανα...

Ευχομαι τα καλυτερα...νσ εισαι αιδιοδοξη...κ αν εχεισ για οτιδηποτε αμφιβολια να πασ κ σε αλλον γιατρο για 2η γνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου... Ξεκίνησα με χοριακη 120 μονάδες ή όποια μέσα σε 1 μέρες εκτοξεύθηκε και έφτασε 17 740. Πήγα για υπέρηχο είδαμε σάκο ενδομητριο, λεκιθικο ασκό και εμβρυικο πόλο δηλαδή εμβρυικα στοιχεία 3 χιλιοστά. Ωστόσο δεν ακούσαμε καρδούλα και έχω προβληματοστιε. Ο γιατρός είπε ότι είμαι οριακά και να πάω την άλλη εβδομάδα Δευτέρα ή Τρίτη. Αλλά εγώ αναρωτιέμαι με τόσο υψηλή χοριακη δεν έπρεπε να ακούσω καρδιά; είμαι βάσει ΤΕΡ 5 και 6 αλλά επειδή δεν έχω κύκλο 28 αλλά 32 ημερών θεωρείται ότι έγινε αργότερα η σύλληψη και είμαι 5 και 2. Έχω περάσει διαφορα στο παρελθόν κι ανησυχώ τώρα.... 

Νομίζω μετά την έβδομη ή όγδοη εβδομάδα ακουσαμε εμείς καρδια. Ίσως είναι νωρίς ακόμη. Μην αγχωνεσαι! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου! 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2020 at 1:11 ΠΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Νομίζω μετά την έβδομη ή όγδοη εβδομάδα ακουσαμε εμείς καρδια. Ίσως είναι νωρίς ακόμη. Μην αγχωνεσαι! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσυνη σου! 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κοριτσια. Tzenaki1982 ναι έχουμε ξαναμιλήσει μέσω e mail σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, και εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! Ο γιατρός μου είπε ότι ο εμβρυϊκός πόλος δηλ. Το μελλοντικό έμβρυο είναι 3 χιλιοστά και καρδούλα ακούμε όταν είναι από 5 χιλιοστά και πάνω. Και εγώ με χαμηλή χοριακη ξεκίνησα 120 και μετά από 10 μέρες σχεδόν είχε πάει 17740. Μου είπε να ξαναπαω την εβδομάδα που μας έρχεται. Αλλά θα έχει μεγαλώσει τόσο μέσα σε λίγες μέρες ώστε να μπορέσουμε να ακούσουμε καρδούλα; συγγνώμη αλλά δεν ξέρω εσεις τα έχετε περάσει με τους υπέρηχους και ξέρετε ίσως λιγάκι να με κατατοπισετε. επίσης δεν έχω κύκλο 28 ημερών είναι περίπου 32,33 οπότε και η σύλληψη δεν έγινε 14ημερα. 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ένας γνωστόςας γιατρός που ρώτησα επειδή βρεθήκαμε στην ίδια παρέα σήμερα το πρωί μου είπε ότι μάλλον δεν πάει καλά γιατί με τέτοια χοριακη θα πρεπε να ακουστεί καρδιά. Και εγώ αναρωτιέμαι γιατί 2 γιατροί μου είπαν να μην ασχολούμαι με τις χοριακες αλλά με τον υπέρηχο στην παρούσα φάση; βεβαια πως γίνεται να δεις Εμβρυικο πόλο χωρίς να ακούσεις καρδούλα; λίγο περίεργο και αυτό. Γιατί εμείς είδαμε σάκο, λεκιθικο ασκό και Εμβρυικο πόλο 3 χιλιοστά. Και σιγουρα η σύλληψη έγινε αργότερα από την 14η μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κοριτσια. Tzenaki1982 ναι έχουμε ξαναμιλήσει μέσω e mail σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, και εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! Ο γιατρός μου είπε ότι ο εμβρυϊκός πόλος δηλ. Το μελλοντικό έμβρυο είναι 3 χιλιοστά και καρδούλα ακούμε όταν είναι από 5 χιλιοστά και πάνω. Και εγώ με χαμηλή χοριακη ξεκίνησα 120 και μετά από 10 μέρες σχεδόν είχε πάει 17740. Μου είπε να ξαναπαω την εβδομάδα που μας έρχεται. Αλλά θα έχει μεγαλώσει τόσο μέσα σε λίγες μέρες ώστε να μπορέσουμε να ακούσουμε καρδούλα; συγγνώμη αλλά δεν ξέρω εσεις τα έχετε περάσει με τους υπέρηχους και ξέρετε ίσως λιγάκι να με κατατοπισετε. επίσης δεν έχω κύκλο 28 ημερών είναι περίπου 32,33 οπότε και η σύλληψη δεν έγινε 14ημερα. 

Εμπιστεψου τον γιατρο σου..νομιζω καλα στα εξηγει...για να δου δινει πςριθωρια κατι σημαινει..κ εγω το εχω ακουσει αυτο για τισ χοριακεσ..

Ευχομαξ να ακουσετε καρδουλα...

Εμεισ 6 κ 5 ημερων μια.υποψια απο σακο βλεπαμε..τιποτα αλλο...κ 7 κ 5 ειχε μεγαλωσει πολυ ειπε ο γιατροσ..κ ακουσαμε κ καρδια...να χεισ πιστη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Εμπιστεψου τον γιατρο σου..νομιζω καλα στα εξηγει...για να δου δινει πςριθωρια κατι σημαινει..κ εγω το εχω ακουσει αυτο για τισ χοριακεσ..

Ευχομαξ να ακουσετε καρδουλα...

Εμεισ 6 κ 5 ημερων μια.υποψια απο σακο βλεπαμε..τιποτα αλλο...κ 7 κ 5 ειχε μεγαλωσει πολυ ειπε ο γιατροσ..κ ακουσαμε κ καρδια...να χεισ πιστη!!!

Ναι κορίτσι μου..μακαρι να πάνε όλα καλά. Απλά άκουσα και άποψη ενός άλλου γιατρού που λέει ότι με τόσο υψηλή χοριακη έπρεπε να έχεις ακούσει Καρδιά κτλ κτλ κτλ. Ενώ ο γιατρός μου δεν μου είπε κάτι ανησυχητικο... Μου πε οκ δεν ακούσαμε τώρα είναι πολύ μικρό θα ακούσουμε την άλλη εβδομάδα... Μακάρι να ναι έτσι γιατί έχω περάσει πολλά και εγώ.... 

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2020 at 4:46 ΠΜ, Mrs είπε:

Ναι κορίτσι μου..μακαρι να πάνε όλα καλά. Απλά άκουσα και άποψη ενός άλλου γιατρού που λέει ότι με τόσο υψηλή χοριακη έπρεπε να έχεις ακούσει Καρδιά κτλ κτλ κτλ. Ενώ ο γιατρός μου δεν μου είπε κάτι ανησυχητικο... Μου πε οκ δεν ακούσαμε τώρα είναι πολύ μικρό θα ακούσουμε την άλλη εβδομάδα... Μακάρι να ναι έτσι γιατί έχω περάσει πολλά και εγώ.... 

Ετσι μ αυτα τα λογια στο ειπε??? Μμ...τωρα θυμηθηκα..πωσ εισαι αρκετα αγχωδησ...κοιτα να δεισ..ο γιατροσ που σε εξετασε ξερει το ιστορικο σου κ ολα..τωρα οκ μιλησεσνκ με αλλον.. ειπατε 2 λογια αλλα δεν μπορει να γνωριζει οσα ο πρωτοσ...

Εμπιστευσοθ τον γιατρο σου...μην διαβαζεισ διαφορα κ μην ψαχνεσαι...αν κατι δεν σου κολλαει...πηγαινε κ αλλου...αλλα να σε δει απο κοντα..να ακουσει το ιστορικο σου κ να σε εξετασει πρωτα..

Ηρεμησε κ μην κανεισ κακο στον ευατο σου κνυο μωρακι...να εισαι ψυχραιμη..

Στειλε να μασ πεισ τα καλα νεα...πωσ ακουσατε καρδια...πςριμενουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Πήγα χθες στο γιατρό και ακούσαμε τελικά καρδούλα για πολύ λίγο βέβαια μας την έβαλε... Είμαι 6w και 5 d. Το εμβρυακι έχει μεγαλώσει από 2,2 χιλιοστά πήγε 6,9. Ο γιατρός ήταν πολύ ευχαριστημένος. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μου είπε το σημαντικό αρχικά είναι να ακουστεί η καρδούλα..... Επειδή έχω περάσει πολλά εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα.... Όσο για τον άλλον ναι έτσι μου το πε χωρίς καν να ξέρει τον υπέρηχο μου

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2020 at 3:39 ΜΜ, Mrs είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Πήγα χθες στο γιατρό και ακούσαμε τελικά καρδούλα για πολύ λίγο βέβαια μας την έβαλε... Είμαι 6w και 5 d. Το εμβρυακι έχει μεγαλώσει από 2,2 χιλιοστά πήγε 6,9. Ο γιατρός ήταν πολύ ευχαριστημένος. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μου είπε το σημαντικό αρχικά είναι να ακουστεί η καρδούλα..... Επειδή έχω περάσει πολλά εύχομαι να πάνε καλά τα πράγματα.... Όσο για τον άλλον ναι έτσι μου το πε χωρίς καν να ξέρει τον υπέρηχο μου

Μπραβο βρε κοριτσι...να δεισ που ολα καλα θα πανε μεχρι τελουσ....αλλα επειδη ειναι μεγαλη η διαδρομη...κοιτα να μην αγχωνεσαι με το παραμικρο...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Μπραβο βρε κοριτσι...να δεισ που ολα καλα θα πανε μεχρι τελουσ....αλλα επειδη ειναι μεγαλη η διαδρομη...κοιτα να μην αγχωνεσαι με το παραμικρο...

Έχεις απόλυτο δίκιο.... Δεν πρέπει να αγχώνομαι με το παραμικρό απλά επειδή έχω περάσει ο, τι έχω περάσει τρομάζω με κάθετι. Ο γιατρός μου είπε ότι το βήμα να ακούσουμε καρδούλα είναι πάρα πολύ σημαντικό. Εύχομαι να είναι όλα καλά. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα; τα συμπτώματα είναι φυσιολογικό δηλ. Που έρχονται και παρέρχονται; πχ το στήθος μου εδώ και κάποιες μέρες δεν πονάει ενώ και τα πονακια περιοδου που είχα ψιλό σταμάτησαν. Αυτό είναι ανησυχητικο; Σήμερα εκλειδα την 7η εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο.... Δεν πρέπει να αγχώνομαι με το παραμικρό απλά επειδή έχω περάσει ο, τι έχω περάσει τρομάζω με κάθετι. Ο γιατρός μου είπε ότι το βήμα να ακούσουμε καρδούλα είναι πάρα πολύ σημαντικό. Εύχομαι να είναι όλα καλά. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα; τα συμπτώματα είναι φυσιολογικό δηλ. Που έρχονται και παρέρχονται; πχ το στήθος μου εδώ και κάποιες μέρες δεν πονάει ενώ και τα πονακια περιοδου που είχα ψιλό σταμάτησαν. Αυτό είναι ανησυχητικο; Σήμερα εκλειδα την 7η εβδομάδα. 

Οχι αγαπη...δεν ειναι κατι ανησυχητικο...σε πολλεσ συμβαινουν αυτα που περιγραφεισ...ερχονται...φευγουν..

Ναι οντωσ αυτο για την καρδια το ξερω κ απο τον δικο μου..

Κοιτα να το απολαυσεισ...να μην βαζεισ συνεχεια το κακο.αν υπαρχει καποιο θεμα θα σε ενημερωνει ο γιατροσ...

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Οχι αγαπη...δεν ειναι κατι ανησυχητικο...σε πολλεσ συμβαινουν αυτα που περιγραφεισ...ερχονται...φευγουν..

Ναι οντωσ αυτο για την καρδια το ξερω κ απο τον δικο μου..

Κοιτα να το απολαυσεισ...να μην βαζεισ συνεχεια το κακο.αν υπαρχει καποιο θεμα θα σε ενημερωνει ο γιατροσ...

Έχεις τόσο δίκιο κουκλίτσα μου. Απλά δεν μπορώ να διαχειριστώ τον φόβο μου μετά από. Όσα πέρασα και κατ επέκταση ο φόβος μου δημιουργεί άγχος και αγωνία. Δηλαδή μέχρι να περάσει ο καιρός να ξαναπάω λέω είναι όλα καλά; και πως το ξέρω; κτλ κτλ κτλ. Και όταν ειδικά τα συμπτώματα μπορεί να μην υπάρχουν για κάποιες μέρες εκεί τρομάζω!!! Επίσης να σε ρωτήσω η θερμοκρασία παίζει ρόλο; δηλαδή πρέπει ν είναι ανεβασμένη; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι στην 7 η εβδομάδα έχω πάει δύο φορές για υπέρηχο και δεν ακούσαμε καρδούλα. Έχω αγχωθεί τρομερά. Την Κυριακή μου είπε ο γιατρός ότι θέλει να με ξαναδεί; Κάποια ίδια περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2020 at 8:25 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Εχω 2 κορουλεσ..7 κ5 ακουσαμε καρδια στην μεγαλη

 

7 κ 4 στην μικρη..

Ευχομαι να πανε ολα καλα

Τώρα είμαι 7 εβδομαδων και 6 ημερών. Αύριο θα παμε πάλι για υπέρηχο μήπως και την ακούσουμε . Θέλω να πιστεύω ότι ήταν καθυστερημένη σύλληψη γιατί στις 7 μέρες καθυστέρησης είχα κάνει τεστ και είχε βγει αρνητικο και έκανα μετά στις 14 μέρες καθυστέρησης και βγήκε θετικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Maria291290 είπε:

Τώρα είμαι 7 εβδομαδων και 6 ημερών. Αύριο θα παμε πάλι για υπέρηχο μήπως και την ακούσουμε . Θέλω να πιστεύω ότι ήταν καθυστερημένη σύλληψη γιατί στις 7 μέρες καθυστέρησης είχα κάνει τεστ και είχε βγει αρνητικο και έκανα μετά στις 14 μέρες καθυστέρησης και βγήκε θετικό. 

Κ εγω στην πρώτη εγκυμοσυνη άργησα. Διανύοντας την 8η.δλδ 7εβδ κ κάποιων ημερών. Δ θυμαμαι ακριβώς, έχουν περάσει πολλά χρόνια. Αλλα δ ηταν πχ 2.κτ σε 5μαλλον

Στην.δευτερη επίτηδες πήγα μετά τις 7

Ευχομαι αυριο να ακούσετε καρδούλα! Γράψε τα νέα σου

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2020 at 3:56 ΜΜ, Mrs είπε:

Έχεις τόσο δίκιο κουκλίτσα μου. Απλά δεν μπορώ να διαχειριστώ τον φόβο μου μετά από. Όσα πέρασα και κατ επέκταση ο φόβος μου δημιουργεί άγχος και αγωνία. Δηλαδή μέχρι να περάσει ο καιρός να ξαναπάω λέω είναι όλα καλά; και πως το ξέρω; κτλ κτλ κτλ. Και όταν ειδικά τα συμπτώματα μπορεί να μην υπάρχουν για κάποιες μέρες εκεί τρομάζω!!! Επίσης να σε ρωτήσω η θερμοκρασία παίζει ρόλο; δηλαδή πρέπει ν είναι ανεβασμένη; ο

Κοριτσι πωσ τα πασ???

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Κ εγω στην πρώτη εγκυμοσυνη άργησα. Διανύοντας την 8η.δλδ 7εβδ κ κάποιων ημερών. Δ θυμαμαι ακριβώς, έχουν περάσει πολλά χρόνια. Αλλα δ ηταν πχ 2.κτ σε 5μαλλον

Στην.δευτερη επίτηδες πήγα μετά τις 7

Ευχομαι αυριο να ακούσετε καρδούλα! Γράψε τα νέα σου

Πήγα και δεν άκουσα ούτε σήμερα. Σήμερα δεν φαινόταν ούτε το έμβρυο. Θα πάω αύριο να κάνω εξετάσεις χοριακης και προγεστερονης και θα με ξαναδεί αύριο το απόγευμα. 50 50 είναι. Νομίζω ότι με προετοιμάζει για το χειρότερο. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maria291290 είπε:

Πήγα και δεν άκουσα ούτε σήμερα. Σήμερα δεν φαινόταν ούτε το έμβρυο. Θα πάω αύριο να κάνω εξετάσεις χοριακης και προγεστερονης και θα με ξαναδεί αύριο το απόγευμα. 50 50 είναι. Νομίζω ότι με προετοιμάζει για το χειρότερο. 

 

Ίδιος υπερηχος κ γιατρος; 

Αν στην εβδομάδα βγήκε αρνητικό το τεστ κ στις στο θετικό έχεις πιθανοτητες

Αυτό που δ φάνηκε όμως το έμβρυο, δ ειναι θετικο

Ευχομαι να είναι ο, τι πιο ανωδυνο

Περιμένουμε νέα σου

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλημέρα, με ημερομηνία σύλληψης στις 21 / 9, έχω πιθανότητες να ακούσω καρδιά στις 26 /10?

Νομιζω πως ναι, εξαρτάται πάντα κ απο την χοριακη

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Νομιζω πως ναι, εξαρτάται πάντα κ απο την χοριακη

Ευχαριστώ.η χοριακη είναι χαμηλή ακομη..σήμερα ήταν 4500 και έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα ακριβώς. Διόρθωση ημερομηνία σύλληψης περίπου 28/9.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Ίδιος υπερηχος κ γιατρος; 

Αν στην εβδομάδα βγήκε αρνητικό το τεστ κ στις στο θετικό έχεις πιθανοτητες

Αυτό που δ φάνηκε όμως το έμβρυο, δ ειναι θετικο

Ευχομαι να είναι ο, τι πιο ανωδυνο

Περιμένουμε νέα σου

Χοριακη 16632. Το έμβρυο σήμερα το είδαμε. Με βάση τις μετρήσεις του υπέρηχογράφηματος είμαι στην 5 εβδομάδα με 6η έτσι όπως μου τα είπε ο γιατρός. Έχει ακόμα μία μικρή αμφιβολία. Δεν θέλει να πάρει μια απόφαση που μπορεί να είναι λάθος. Θα πάω πάλι την Παρασκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...