Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Μολις σημερα πηγα στην γιατρο μου για 2η φορα και ακουσα την καρδουλα του...Ημερολογιακα ειμαι 6 εβδομαδων κ 6 ημερων αλλα ο υπερηχος λεει 6 εδβομαδων κ 3 ημερων.Η αληθεια ειναι οτι το περιμενα πως κ πως και μολις την ακουσα να χτυπα με πηραν τα κλαματα..η χαζη!!Το θεμα ειναι οτι ειχα μια αποβολη πριν 5 μηνες και απο τοτε που εμαθα για την 2η εγκυμοσυνη εχω τρελο αγχος....Τοσο πολυ που πηγα κ στην πεμπτη εβδομαδα για υπερηχο ..τοτε ειδαμε μονο σακο κ εμβρυακα στοιχεια (και βεβαια οτι ηταν ενδωμητριο)..Αυτα απο μια αγχωμενη εγκυουλα........:-D

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χτες πήγαμε για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε το εμβρυακι μας (7 χιλιοστά) και είδαμε την καρδούλα του να παλλεται!!! Δεν την ακούσαμε, αλλά την είδαμε... Είμαι 6+4 σύμφωνα με τον υπέρηχο!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το άκουσα στις 7 εβδομαδες αλλά παλινδρόμησε μετά. τωρα θα παω στο γιατρό 6w3d αλλά ελπιζω τουλάχιστον να τη δω να πάλλεται. Εχθες εβαλα τα κλαματα όταν μου ανακοινωσαν τα αποτελεσματα της επαναληπτικής χοριακής: 14.011 μοναδες! Στην καρδιά πια θα γίνω αλοιφή...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το άκουσα στις 7 εβδομαδες αλλά παλινδρόμησε μετά. τωρα θα παω στο γιατρό 6w3d αλλά ελπιζω τουλάχιστον να τη δω να πάλλεται. Εχθες εβαλα τα κλαματα όταν μου ανακοινωσαν τα αποτελεσματα της επαναληπτικής χοριακής: 14.011 μοναδες! Στην καρδιά πια θα γίνω αλοιφή...

 

ValiaK, τι ευχάριστα νέα διαβάζω.... Μπαίνω και διαβάζω συνέχεια στο τοπικ Δύσκολες στιγμές και τώρα έριξα μια ματιά εδώ και βλέπω τα νέα σου. Γλυκιά μου πολύ χαίρομαι για σένα... Δόξα το θεό σιγά σιγά όσες γράφαμε για τα δύσκολα αρχίζουμε με τα ευχάριστα... σου εύχομαι μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη...

Όλα θα πάνε καλά

Φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ValiaK, τι ευχάριστα νέα διαβάζω.... Μπαίνω και διαβάζω συνέχεια στο τοπικ Δύσκολες στιγμές και τώρα έριξα μια ματιά εδώ και βλέπω τα νέα σου. Γλυκιά μου πολύ χαίρομαι για σένα... Δόξα το θεό σιγά σιγά όσες γράφαμε για τα δύσκολα αρχίζουμε με τα ευχάριστα... σου εύχομαι μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη...

Όλα θα πάνε καλά

Φιλιά πολλά

Να εισαι καλά κοπέλα μου, κι εσύ με το καλό με ενα πονο! Το εχω τοσο αναγκη να το πιστεψω ότι όλα θα πανε καλά αυτή τη φορά!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα τρελαθω! ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι, εχω ηδη μια πριγκηπισσα 3 ετων, και ειμαι 7w+1d. πηγα την δευτερα στον γιατρο για να ακουσουμε καρδουλα αλλα δεν ακουστηκε τιποτα. μου ειπε να ξαναπαω την παρασκευη μηπως την ακουσουμε τοτε επειδη δεν εχω σταθερο κυκλο και μπορει να ηταν καθυστερημενη η συλληψη. διαφορετικα σημαινει οτι υπαρχει σακος χωρις εμβρυο. κοντευω να φλιπαρω. ειναι κατι που δεν αντεχω και δεν μπορω να διαχειριστω με τιποτα δεδομενου οτι πριν απο 1 χρονο ειχα αλλη μια παλινδρομη. δεν αντεχω!!!!!!!!!! κλαιω συνεχεια(οταν η μικρη μου δεν ειναι μπροστα)και φυσικα ειμαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει μωρο. δεν τρωω, δεν κανω τιποτα στο σπιτι, μονο οτι αφορα την μικρη. νομιζω οτι θα παθω καταθλιψη.

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που πηγα στην 7η εβδομάδα δεν ακουσα τιποτα ειδα μονο κατι να παλλεται κ μου ειπε η γιατρος οτι ολα ειναι καλα..

Τωρα ανυπομονω να παω να το ακουσω και να το δω, ειμαι στην 11η εβδομαδα...!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα τρελαθω! ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι, εχω ηδη μια πριγκηπισσα 3 ετων, και ειμαι 7w+1d. πηγα την δευτερα στον γιατρο για να ακουσουμε καρδουλα αλλα δεν ακουστηκε τιποτα. μου ειπε να ξαναπαω την παρασκευη μηπως την ακουσουμε τοτε επειδη δεν εχω σταθερο κυκλο και μπορει να ηταν καθυστερημενη η συλληψη. διαφορετικα σημαινει οτι υπαρχει σακος χωρις εμβρυο. κοντευω να φλιπαρω. ειναι κατι που δεν αντεχω και δεν μπορω να διαχειριστω με τιποτα δεδομενου οτι πριν απο 1 χρονο ειχα αλλη μια παλινδρομη. δεν αντεχω!!!!!!!!!! κλαιω συνεχεια(οταν η μικρη μου δεν ειναι μπροστα)και φυσικα ειμαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει μωρο. δεν τρωω, δεν κανω τιποτα στο σπιτι, μονο οτι αφορα την μικρη. νομιζω οτι θα παθω καταθλιψη.

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΑΡΓΑ Η ΣΥΛΛΗΨΗ. ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΕ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ. ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΩ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα καναμε πρωτη επισκεψη 6εβδ.3μερες και ακουσαμε καρδουλα! 127 παλμους και εχει μεγεθος 5,5 χιλ. ειμαι πολυ χαρουμενη και θελω να το μοιραστω μαζι σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε 6w1d και δεν ακούσαμε καρδούλα. Απογοητευτήκαμε πολύ και φοβηθήκαμε. Αλλά ήταν μικρούλη ακόμα το καλό μου! Το αφήσαμε για πιο μετά και πήγαμε 7w5d όπου μας αποζημίωσε το τακ-τακ!!!

 

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα , βαλιακ μου πολυ ευχαριστα νεα αυτα με το καλο να ερθει το 2ο μικρακι σας , θα μπορουσα μια συμβουλιτσα ? ετσι με το θαρρος στη φορουμγνωριμιας :) , γιατι δεν αλλαζεις πλεον το τικερακι με ενα νεο οπου θα αναγγελει την αφιξη του νεου μωρου ??? ετσι βρε παιδι μου για να αλλα3ει και η ψυχολογια , ολα θα πανε πολυ καλα αυτη τη φορα , δικαιοουσε να φοβασαι αλλα επισης δικαιουσε και να ελπιζεις .

Να σας πω τα δικα μου , εγω ειμαι ακομα ημερολογιακα και υπερηχητικα 6+1 αλλα με βαση την τελευταια περιοδο ειμαι 6+4 περιπου , γιατρο πηγα 2 βδομαδες πριν ( παρα 2 μερες ) ειδαμε ενδωμητριο σακο και περιμενουμε τωρα την επομενη να ακουσουμε καρδια . Ο γιατρος μου εχει την αρχη να πηγαινεις 1 φορα στις 5 βδομαδες για να δει οτι ειναι ενδωμητριο και επειτα απο 3 βδομαδες για να ειναι σιγουρος οτι θα πρπει να υπαρχει καρδιακος παλμος και αμα δεν υπαρχει οτι απλα δεν θα υπαρξει .Δεν με ταλαιπωρησε ποτε με χοριακες . Ειναι σαφης τροπος και μου αρεσει απλα εχει αρκετο περιμενε . Μεχρι πριν απο 5 μερες δεν ειχα καν συμπτωματα και ελεγα οτι οντως κατι δεν παει και πολυ καλα και αυτη τη φορα , μετα3υ μας πλεον ειμαι ετοιμη να ακουσω οτιδηποτε , ψυχρα και παγερα το λεω και το αισθανομαι , .Βεβαια μετα την πεμπτη αρχησα δειλα δειλα να εχω μερικα συμπτωματα , ελαχιστες αναγουλες , κοπωση φοβερη (βαλε αλλα 2 σκατουλια που μολις αρχησανε και σχολειο και τα εχουμε πηγαινε ελα μεχρι να αρχησει το πουλμαν να τα περνει τον Αυγουστο για να συνηθησουνε και δεν τα πηγαινουμε και καθε μερα τωρα... ) , πειναω αρκετα αλλα αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι ειχα σπασει τα νευρα ολων με μια διατροφη που εκανα και ετρωγα πολυ λιγο , επειτα εχω και μερικες ναυτιες αλλα καμια σχεση με τα συμπτωματα που ειχα στισ 2 τελειομηνες εγκυμοσυνες , ειναι τοσο ηπια τα συμπτωματα οσο και στην παλλινδρομη του Νοεμβριου μονο που εκει ειχανε κοπει αποτομα απο τη μια μερα στην αλλη .Μπαινω στον πειρσαμο να κανω χοριακη αλλα πιστευω οτι θα με μπερδεψει και τιποτα παραπανω , time will tell και οτι ειναι να γινει θα γινει , δεν μπορουμε να το αλλα3ουμε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα! σορι που αργησα να ενημερωσω αλλα λειπαμε εκτος αθηνων. τελικα πηγαμε στο γιατρο την παρασκευη και τικ τακ τικ τακ... ολα καλα... περιττο να σας πω οτι εβαλα τα κλαματα απο την χαρα μου. ηταν κατι που δεν το περιμενα γιατι δυστυχως το ειχα ξεγραψει. το μωρακι μου ομως ειναι μια χαρα. σημερα γινομαι 8 εβδομαδων και θα ξαναπαω στο γιατρο σε δυο εβδομαδες. ευχαριστω για το κουραγιο σας! ευχομαι σε ολες το καλυτερο.

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και απο μενα μεχρι τωρα ημουν σε αλλη κατηγορια στο forum και ειπα να μετακομισω σ'αυτο το θεμα.Να εξηγησω λιγο καλυτερα,πριν 3 μηνες ειχα κανει την πρωτη αποτυχημενη εξωσωματικη λογω καποιου προβληματος.Η στεναχωρια μεγαλη αλλα μετα απο δυο μηνες εμεινα εγκυος φυσιλογικα.Τωρα ειμαι 7+4 το Σαββατο πηγα στο γιατρο και ακουσαμε την καρδουλα του καταπληκτικος ηχος.Θα μπαινω πιο συχνα να τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κι απο μενα, την τριτη που μας περασε ακουσαμε κ εμεις την καρδουλα του κ ημουν 7 εβδομαδων. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ηταν οτι πιο ομορφο κ συγκλονιστικο εχω ακουσει στη ζωη μου, δεν προκειται να το ξεχασω ποτε.. Κι εμενα ανοιξαν οι βρυσουλες κ αρχισαν να τρεχουν τα δακρυα :D ειναι απιστευτο το συναισθημα κ δν μπορεις να το ελεγξεις! Ενα πραγμα που μας ειπε η γιατρος, ειναι πως οι παλιοι γιατροι ελεγαν οτι αν η καρδουλα του μωρου ακουγεται σαν καλπασμος αλογου το μωρο θα ειναι μαλλον αγορι κ αν ακουγεται σαν τρενο θα ειναι κοριτσι χαχα λετε να ισχυει?? :D Οπως κ να εχει γερα να ειναι κ με το καλο!!!

vs2up3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε τελικα στο γιατρό 6w4d αλλά υπερηχογραφηματικά το φασολακι μας ήταν 7w1d οποτε ΝΑΙ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΡΔΙΑ!!!! Και δυνατή μαλιστα, 140 παλμούς, όχι σαν το μωρακι μου που εφυγε... Εχω μικρό κυκλο και ειχα νωρίς ωορρηξια, οποτε ο γιατρός μου αλλαξε την ΤΕΡ για να συμβαδίζουν οι ημερομηνίες με τους υπερηχους.

Βικυ, η υπογραφή άλλαξε...

Ευχομαι για όλες μας μια υπεροχη εγκυμοσυνη κι ενα γερό μοσχομυριστό μωρό!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γλυκια μου!!μην αγχωνεσαι καθολου,την καρδουλα θα την ακουσεις σιγουρα την επομενη φορα που θα πας,στο επομενο ραντεβου,ειναι νωρις ακομα:-D. εμεις ακουσαμε καρδουλα την 7η εβδομαδα αλλα και παλι δεν ειναι τιποτα δεδομενο:lol: φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Εγώ πάλι είχα ωορηξια στις 27/6. Οι εξετάσεις αίματος δείχνουν εγκυμοσύνη. Ο γιατρός χτες δεν είδε τίποτα. Μου είπε να ξαναπάω το Σάββατο. Θα την ακούσω την καρδούλα το Σάββατο ή είναι νωρίς; Μήπως συμβαίνει κάτι και δεν έχω δει τίποτα ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ πάλι είχα ωορηξια στις 27/6. Οι εξετάσεις αίματος δείχνουν εγκυμοσύνη. Ο γιατρός χτες δεν είδε τίποτα. Μου είπε να ξαναπάω το Σάββατο. Θα την ακούσω την καρδούλα το Σάββατο ή είναι νωρίς; Μήπως συμβαίνει κάτι και δεν έχω δει τίποτα ακόμα;

η χοριακή που έκανες, σε ποια μερα την εκανες και τι τιμή έδειξε?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Την εξέταση αίματος την έκανα μια μέρα πριν την ημέρα που περίμενα περίοδο. Δεν έδειξε τιμή, έδειξε μόνο "ΘΕΤΙΚΟ". Μετράω και ξαναμετράω τις μέρες από την τελευταία μου περίοδο όμως...37 είναι όλες κι όλες. Που σημαίνει ότι τώρα θα μπω στην 6η βδομάδα, σωστά; Αχ, συγγνώμη για όλο αυτό αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και λίγο πολύ την περνάω τελείως μόνη μου...

Link to comment
Share on other sites

Την εξέταση αίματος την έκανα μια μέρα πριν την ημέρα που περίμενα περίοδο. Δεν έδειξε τιμή, έδειξε μόνο "ΘΕΤΙΚΟ". Μετράω και ξαναμετράω τις μέρες από την τελευταία μου περίοδο όμως...37 είναι όλες κι όλες. Που σημαίνει ότι τώρα θα μπω στην 6η βδομάδα, σωστά; Αχ, συγγνώμη για όλο αυτό αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και λίγο πολύ την περνάω τελείως μόνη μου...

συνηθω με τη χοριακή μας δινουν και τον αριθμό, ποσες μοναδες ειναι δηλαδή. ο γιατρός σου τι σου λεει?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...