Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o

είμαι 12 εβδομάδων(θεωρητικά ακομα)και μεθαύριο εχουμε την αυχενική

δν εχουμε κάνει άλλο υπέρυχο-δεν εχω ακούσει καρδιά

είναι καθόλου νορμάλ αυτο

μονο στην πρώτη μου επίσκεψη στη γιατρό είδαμε-δν ακούσαμε κάτι να "αναβοσβήνει"την καρδιά του από οτι μασ είπε

αλλα αυτό ήταν σε κολπικό υπέρυχο την 10.5 βδομάδα

κανένας καθησυχασμός???

επειδή διάβασα διάφορα στο συγκεκριμένο θέμα :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα προσωπικα...δεν εχω κ μεγαλη εμπειρια μου φαινεται λιγο περιεργο...γιατι δεν σας εβαλε να την ακουσετε???

ειναι φοβερο συναισθημα!!!!

σιγουρα ο γιατρος βλεπει κ μετραει τους παλμους στον υπερηχο αλλα κι εσεις σιγουρα θα θελατε να ακουσετε το μπεμπακι σας... :D

dinaki αθηνα εισαι???

πας στο προσωπικο του ιατρειο ή σε νοσοκομειο???

ζητησε το εσυ αν δεν το κανει εκεινος αλλα ειδικα τωρα που μεγαλωνει πιστευω πως θα το βλεπετε κ θα το ακουτε πιο συχνα!!!

μην ανησυχεις καθολου!!!

τα καλυτερα ερχονται!!!!!!!!!! :D:D:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την καρδούλα την ακούσαμε γύρω στις 8 εβδομάδες. Μας το έβαλε για ελάχιστα δευτερόλεπτα γιατί είπε ότι δεν κάνει να στοχεύει εκεί. Δεν ρώτησα τίποτε παραπάνω. Στις επόμενες επισκέψεις, βλέπουμε καρδουλα να αναβοσβήνει αλλά δεν μας βάζει να την ακούσουμε. Αυχενική θα κάνω αρχές Μάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια σήμερα το πρωι την άκουσα την καρδουλίτσα του!

Είναι μόλις 59 mm το μικρό μου!

Είμαι 6 εβδομάδων και 5 ημερών σύμφωνα με την γιατρό.

Είναι απίστευτο συναίσθημα!!!

Link to comment
Share on other sites

βασικά τώρα πια με παρακολουθεί η Γεωργιάδου στο Έλενα αλλά πιο πρίν που σας είπα οτι ειδαμε την καρδια του ήταν σε ιδιωτικό ιατρείο

απλά ανησυχώ πολύ γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν γίνει όλα

άργησα να το ανακαλύψω(10 εβδομάδα)έκανα εξετάσεις αίματος.στην 11 τέλος ανακάλυψαμε υποθυρπεοειδισμό και τώρα τρέχω γι'αυτό κτλ κτλ

απλά επειδή δεν έχει μηχάνημα για υπέρυχο η γιατρός στο νοσοκομείο απορώ κι εγώ πώς και πού έπρεπε να ξέρω και να πάω να το κάνω... :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην ανησυχεις!!! απ οτι εχω ακουσει ειναι καλη γιατρος...ρωτησε την εσυ αν ειναι να πας σε καποιο ιδιωτικα κ να το δεις κ να το ακουσεις μονη σου!!!

ποτε κ αν ειναι απαραιτητο...

ισως ειναι της λογικης "οσο το δυνατον λιγοτερες παρεμβολες στο μωρο"...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλή λευτεριά σε όλες!

Ήθελα να σας ρωτήσω πότε είδατε για πρώτη φορά το σποράκι σας σε κοιλιακό υπέρηχο

Ξέρω ότι αρχικά γίνεται κολπικά αλλά θέλω να μάθω πότε μπορούμε να το δούμε κοιλιακά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην δωδέκατη εβδομάδα,αλλά να ξέρεις παίζει ρόλο το σωματικό βάρος και ποσο νερό εχεις πιει πριν τον υπερηχο,που η αλήθεια είναι οτι βοηθάει αρκετά (το νερό)

Link to comment
Share on other sites

island θα σου πω το εξής:μετά από πολλούς πολλούς κολπικούς υπερήχους-ακόμα και με περίοδο-όταν έμεινα έγκυος δεν ήθελα να ξανακάνω,μόνο κοιλιακό.

Αλλά με τον κολπικό το μωρό σου θα φαίνεται 1000 φορές πιο καθαρά γιατί δε μεσολαβεί το λίπος της κοιλιάς μας ή ο πλακούντας και φαίνεται τέλεια!!

Εμείς στην 7η εβδομάδα κολπικά είχαμε δει το σάκο με την κουκίδα μας και στην 10η-πάλι κολπικά-το μωρό που είχε ήδη σχήμα ανθρωπακίου!!!

Ήταν η πιο ωραία εικόνα της ζωής μου,ακόμα και σήμερα,γιατί μέσα σε 3 εβδομάδες από κουκίδα είχε γίνει ένα μικρό ανθρωπάκι!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ISLAND ΕΓΩ ΣΤΗΝ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΟΛΠΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ 10 ΚΟΙΛΙΑΚΑ..

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΟΛΠΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΣΟ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς το είδαμε σαν ανθρωπάκι όταν έκανα τη β επιπέδου δηλαδή περίπου 11 βδομάδων νομίζω!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια.

Όταν θα πάω στο γιατρό μου θα είμαι 8 εβδομάδων άρα θα είναι κολπικά.

Έλεγα αν γινόταν πριν πάω στο γιατρό μου να πάω σε μία γνωστή γιατρό να το δούμε κοιλιακά. Για να μην έχω αγωνία μέχρι να κατέβω Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην 1η το εβλεπα καθε εβδομαδα μεχρι και την 12η κολπικα. Τωρα σ αυτην το ειδαμε την 6η εβδομαδα και κολπικα αλλα επειδη η κυστη που ειχα στην ωοθηκη ξαναμεγαλωσε 6εκ και δεν ηθελε να με πιεσει το ειδαμε και κοιλιακα αρα μπορεις να το δεις κι εσυ κοιλιακα

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια blackmoor?

Στην 6η εβδομάδα?

Εδώ στο νησί δεν έχουν κολπικό υπέρηχο και ήθελα να το δω πριν πάω Αθήνα.

Είναι πολλές μέρες μέχρι τις 14/9

Θέλω πολύ να δω το σποράκι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην δωδέκατη εβδομάδα,αλλά να ξέρεις παίζει ρόλο το σωματικό βάρος και ποσο νερό εχεις πιει πριν τον υπερηχο,που η αλήθεια είναι οτι βοηθάει αρκετά (το νερό)

 

Είμαι αρκετά αδύνατη και με το νερό είμαστε οι καλύτεροι φίλοι!

Όπως είπα και πριν θέλω να το δω πριν πάω Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην 1η το εβλεπα καθε εβδομαδα μεχρι και την 12η κολπικα. Τωρα σ αυτην το ειδαμε την 6η εβδομαδα και κολπικα αλλα επειδη η κυστη που ειχα στην ωοθηκη ξαναμεγαλωσε 6εκ και δεν ηθελε να με πιεσει το ειδαμε και κοιλιακα αρα μπορεις να το δεις κι εσυ κοιλιακα

Καλημέ ρα..Να σε ρωτήσω τι θα κάνεις με την κυστη?έχω κι εγω καπου 6 εκ κ δεν ξερω τι θα γινει,την προηγιυμενη 12 εκ την αφαιρεσα τωρα με την εκγυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ο γιατρος πως αυτο συμβαινει στην αρχη της εγκυμοσυνης αλλα να σου πω την αληθεια δεν τον ρωτησα λεπτομερειες για να μην αγχωθω. Και η δικη μου ηταν 10εκ και την παρακεντησα τον Μαϊο και τωρα η ιδια εγινε 6εκ. Την αλλη Παρασκευη που εχω ραντεβου θα τον ρωτησω και θα σου πω. Παντως και στην 1η εγκυμοσυνη ειχα στην αριστερη 2 κυστες η μια 5εκ και η αλλη 6εκ και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης φυγαν. Ελπιζω να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ έκανα τον πρώτο κοιλιακό υπέρηχο στην 7η εβδομάδα. Και φαινόταν πεντακάθαρα τόσο το μωράκι όσο και ο χτύπος της καρδούλας του, που ακουγόταν από τα ηχεία. Οντως έχει σημασία το πόσο λεπτή είναι η κοπέλα.

vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα σημειωσει την τελευταια περιοδο και ειπα την ημερομηνια της προτελευταιας νομιζοντας οτι λεω την τελευταια. Εβγαινε 12 εβδομαδων το εμβρυο και ετσι πηγα για τον κοιλιακο υπερηχο, οπου γυρναει ο γιατρος και μου λεει "Εμ... δεν βλεπω μωρο..." Τι να σας πω... μουδιασα? τρελαθηκα? κοπηκαν τα γονατα μου?... και ημουν και μονη μου... ηθελα να πεσω απο το μπαλκονι (λεμε τωρα). Μου ειπε πηγαινε στην τουαλετα (για πιπι! χεχε) και ελα παλι να δουμε. Μου εκανε κολπικο και... το ειδα! Η καρδια μου επανηλθε στη θεση της αλλα τα ποδια μου τους πηρε λιγη ωρα παραπανω!!!:D Ημουν 6 εβδομαδων τελικα. Δεν εχω πολλα κιλα παραπανω αλλα αυτα που εχω επικεντρωνονται στην κοιλια και μαλλον αυτο εφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι σήμερα 7 εβδομάδων. Θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο την Τρίτη ο οποίος θα είναι οπωσδήποτε κολπικός. Αλλά πρέπει να μαζέψω πολλές δυνάμεις μέχρι τότε, γιατί τις προηγούμενες 3 φορές που έφτασα μέχρι αυτή την εβδομάδα ο σάκος ήταν κενός. Δεν χρειάζεται να σας πω που εχει φτάσει η αγωνία μου. Αν και προσπαθώ να μην το σκέπτομαι.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...