Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

On 18/10/2020 at 5:38 ΜΜ, Maria291290 είπε:

Πήγα και δεν άκουσα ούτε σήμερα. Σήμερα δεν φαινόταν ούτε το έμβρυο. Θα πάω αύριο να κάνω εξετάσεις χοριακης και προγεστερονης και θα με ξαναδεί αύριο το απόγευμα. 50 50 είναι. Νομίζω ότι με προετοιμάζει για το χειρότερο. 

 

Θα πρεπε κατι να φαινεται..

Να εισαι ψυχραιμη..

Γινονται κ θσυματα..

Ελπιζω να σου πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια θέλω κι εγώ τη γνώμη σας! Με βάση την τελευταία περίοδο είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και 4 ημερών. Επειδή θηλάζω δεν έχω ακόμη εντελώς σταθερό κύκλο. Σήμερα έκανα υπέρηχο για πρώτη φορά και η γιατρός μου είπε ότι η κύηση είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχουμε στο νου, η σύλληψη έγινε πολύ αργότερα. Η κύηση δεν ήταν εξωμητρια και δεν ακούσαμε καρδιά λόγω του ότι είναι πολύ νωρίς. Μου είπε να με ξαναδεί σε 2 εβδομάδες. Ανησυχώ γιατί το πρώτο μου θετικό τεστ ήταν στις 25/09. Μήπως κάτι δεν πάει καλά; Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Haroula_Ath είπε:

Κορίτσια θέλω κι εγώ τη γνώμη σας! Με βάση την τελευταία περίοδο είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και 4 ημερών. Επειδή θηλάζω δεν έχω ακόμη εντελώς σταθερό κύκλο. Σήμερα έκανα υπέρηχο για πρώτη φορά και η γιατρός μου είπε ότι η κύηση είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχουμε στο νου, η σύλληψη έγινε πολύ αργότερα. Η κύηση δεν ήταν εξωμητρια και δεν ακούσαμε καρδιά λόγω του ότι είναι πολύ νωρίς. Μου είπε να με ξαναδεί σε 2 εβδομάδες. Ανησυχώ γιατί το πρώτο μου θετικό τεστ ήταν στις 25/09. Μήπως κάτι δεν πάει καλά; Ποια η γνώμη σας;

Κ πόσο ήταν η χοριακη σου τότε? Το είπες αυτό στη γιατρό σου? Κ αν ναι τι σου είπε? Πολύς καιρός μου φαίνεται απ' τη χοριακη, εκτός κ αν ήταν πολύ πολύ μικρή αλλά δεν ξέρω. Μακάρι να είναι όλα καλά πάντως

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ πόσο ήταν η χοριακη σου τότε? Το είπες αυτό στη γιατρό σου? Κ αν ναι τι σου είπε? Πολύς καιρός μου φαίνεται απ' τη χοριακη, εκτός κ αν ήταν πολύ πολύ μικρή αλλά δεν ξέρω. Μακάρι να είναι όλα καλά πάντως

Χοριακη δεν έκανα. Της το χα προτείνει αλλά μου είπε θα το δούμε στον υπέρηχο. Την πήρα τηλ.μετα την εξέταση για διευκρινήσεις και μου είπε ότι ή θα συνεχιστει φυσιολογικά (έγινε η σύλληψη 2-3 μέρες πριν το τεστ) ή θα δω αίμα και θα αποβάλλω. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2020 at 2:00 ΠΜ, Maria291290 είπε:

Χοριακη 16632. Το έμβρυο σήμερα το είδαμε. Με βάση τις μετρήσεις του υπέρηχογράφηματος είμαι στην 5 εβδομάδα με 6η έτσι όπως μου τα είπε ο γιατρός. Έχει ακόμα μία μικρή αμφιβολία. Δεν θέλει να πάρει μια απόφαση που μπορεί να είναι λάθος. Θα πάω πάλι την Παρασκευή. 

Μπραβο κοπέλα μου. Θετικά τα νέα προς το παρον

Ευχομαι να ακούσετε κ την καρδιά την παρασκευη, να πάρεις μια ανάσα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/10/2020 at 2:00 ΠΜ, Maria291290 είπε:

Χοριακη 16632. Το έμβρυο σήμερα το είδαμε. Με βάση τις μετρήσεις του υπέρηχογράφηματος είμαι στην 5 εβδομάδα με 6η έτσι όπως μου τα είπε ο γιατρός. Έχει ακόμα μία μικρή αμφιβολία. Δεν θέλει να πάρει μια απόφαση που μπορεί να είναι λάθος. Θα πάω πάλι την Παρασκευή. 

Ειναι θετικο που το ειδατε..τωρα ο γιατροσ ξερει καλυτερα.. αυτοσ συνεκτιμα ολουσ τουσ παραγοβτεσ..

Εγω χωρισ να ξερω την τιμη τησ δικη μου χοροακησ καρδουλα ακουσα στισ 2 μου κορεσ 7 κ 5 κ 7 κ 4 ημερεσ αντοιστιχα....

Ευχομαι τοσο πολυ ολα να πανε καλα...

Νομιζω εχεισ καλεσ πιθανοτητεσ...αλλιωσ δςν θα περιμενε ο γιατροσ.   

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2020 at 11:40 ΠΜ, Maria291290 είπε:

Τώρα είμαι 7 εβδομαδων και 6 ημερών. Αύριο θα παμε πάλι για υπέρηχο μήπως και την ακούσουμε . Θέλω να πιστεύω ότι ήταν καθυστερημένη σύλληψη γιατί στις 7 μέρες καθυστέρησης είχα κάνει τεστ και είχε βγει αρνητικο και έκανα μετά στις 14 μέρες καθυστέρησης και βγήκε θετικό. 

Μαρία τελικά πώς πήγε; Είμαι σε παρόμοια και χειρότερη κατάσταση μιας και πήγα για υπέρηχο στις 8 εβδομάδες και 4 μέρες και είδαμε μόνο σάκο και εμβρυικο πόλο. Μου είπε ή θα αποβάλλω γιατί πράγματι κάτι δεν πάει καλά ή είχα πολύ καθυστερημένη σύλληψη. Εσύ πότε είχες θετικό τεστ; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Haroula_Ath είπε:

Μαρία τελικά πώς πήγε; Είμαι σε παρόμοια και χειρότερη κατάσταση μιας και πήγα για υπέρηχο στις 8 εβδομάδες και 4 μέρες και είδαμε μόνο σάκο και εμβρυικο πόλο. Μου είπε ή θα αποβάλλω γιατί πράγματι κάτι δεν πάει καλά ή είχα πολύ καθυστερημένη σύλληψη. Εσύ πότε είχες θετικό τεστ; 

Σήμερα θα πάω ξανά στον γιατρό το απόγευμα. Θετικό τεστ είχα στην δεύτερη εβδομάδα καθυστέρησης. Στην πρώτη εβδομάδα είχε βγει αρνητικο. Η τελευταία περίοδος που είχα ήταν 23 Αυγούστου. 

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγε τέλεια χωρίς προβλήματα. Στην δεύτερη απέβαλα την ημέρα που θα μάθαινα αν ήταν αγόρι ή κορίτσι. Στην τρίτη απέβαλα περίπου 2μιση μηνών. Και στις δύο αποβολές είχα πολύ αίμα. Μετά από τις 2 αποβολές το έψαξα να δω τι φταίει. Είχα μεταλλαξη στο vleiden(Κληρονομική θρομβοφιλία) τώρα  στην τέταρτη εγκυμοσύνη κάνω κάθε μέρα μια ένεση στην κοιλιά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/10/2020 at 9:50 ΠΜ, jellyfishch είπε:

Καλημέρα, με ημερομηνία σύλληψης στις 21 / 9, έχω πιθανότητες να ακούσω καρδιά στις 26 /10?

Ναι είναι πιθανό να ακούσεις! Εγώ είχα ακούσει και στις δύο εγκυμοσύνες όταν είχα κλείσει την έκτη εβδομάδα. Ωστόσο, βλέπεις εδώ στο συγκεκριμένο τοπικ ότι η χρονική στιγμή στην οποία ακούστηκε καρδούλα ποικίλει. Και κανείς δεν είναι σίγουρος για την ημερομηνία σύλληψης. Ανεξάρτητα αν είχες επαφές εκείνη τη μέρα, η σύλληψη μπορεί να έγινε κάποιες ημέρες αργότερα. Επίσης, εξαρτάται από το πώς σε εξετάζει ο κάθε γιατρός. Η γιατρός μου έκανε κολπικό υπέρηχο, ενώ η κουνιάδα μου που η δική της γιατρός  έκανε κοιλιακό υπέρηχο , άκουσε καρδιά κλεισμένη όγδοη προς ένατη εβδομάδα. Ο κάθε γιατρός είναι αρμόδιος να σου πει πώς πηγαίνει η κύηση. Εγώ πάντως σου εύχομαι ολόψυχα με το καλό!!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maria291290 είπε:

Σήμερα θα πάω ξανά στον γιατρό το απόγευμα. Θετικό τεστ είχα στην δεύτερη εβδομάδα καθυστέρησης. Στην πρώτη εβδομάδα είχε βγει αρνητικο. Η τελευταία περίοδος που είχα ήταν 23 Αυγούστου. 

Πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Στείλε μας νέα σου! Εγώ 21/08 η τερ και πριν 3 μέρες που πήγα δεν είδαμε κάτι! Μόνο σάκο και εμβρυικο πόλο. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Maria291290 είπε:

Η πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγε τέλεια χωρίς προβλήματα. Στην δεύτερη απέβαλα την ημέρα που θα μάθαινα αν ήταν αγόρι ή κορίτσι. Στην τρίτη απέβαλα περίπου 2μιση μηνών. Και στις δύο αποβολές είχα πολύ αίμα. Μετά από τις 2 αποβολές το έψαξα να δω τι φταίει. Είχα μεταλλαξη στο vleiden(Κληρονομική θρομβοφιλία) τώρα  στην τέταρτη εγκυμοσύνη κάνω κάθε μέρα μια ένεση στην κοιλιά. 

Πηγεσ???

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Ναι είναι πιθανό να ακούσεις! Εγώ είχα ακούσει και στις δύο εγκυμοσύνες όταν είχα κλείσει την έκτη εβδομάδα. Ωστόσο, βλέπεις εδώ στο συγκεκριμένο τοπικ ότι η χρονική στιγμή στην οποία ακούστηκε καρδούλα ποικίλει. Και κανείς δεν είναι σίγουρος για την ημερομηνία σύλληψης. Ανεξάρτητα αν είχες επαφές εκείνη τη μέρα, η σύλληψη μπορεί να έγινε κάποιες ημέρες αργότερα. Επίσης, εξαρτάται από το πώς σε εξετάζει ο κάθε γιατρός. Η γιατρός μου έκανε κολπικό υπέρηχο, ενώ η κουνιάδα μου που η δική της γιατρός  έκανε κοιλιακό υπέρηχο , άκουσε καρδιά κλεισμένη όγδοη προς ένατη εβδομάδα. Ο κάθε γιατρός είναι αρμόδιος να σου πει πώς πηγαίνει η κύηση. Εγώ πάντως σου εύχομαι ολόψυχα με το καλό!!!! :-)

Σε ευχαριστώ από καρδιάς @Annitamik ! έκανα iui με ελεγχόμενη ωορηξία, οπότε η σύλληψη ήταν εκείνη  τη μέρα, αντε το πολύ καμιά μέρα μετά..Εχω πολύ αγωνία...εμένα κολπικούς κάνει ο δικός μου, στην αρχή τουλάχιστον.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Πηγεσ???

Πήγα σήμερα γιατί χθες είχε ένα χειρουργείο. Ξανά έκανα β χοριακη σήμερα. Μου είπε ότι αν είναι πάνω από 16,632 που είχα την προηγούμενη φορά θα περιμένουμε, αν έχει πέσει κάτω από τα 16,632 τότε την Δευτέρα θα πάω για αναρρόφηση. Τα αποτελέσματα της χοριακης θα βγουν σε 2 ώρες. Φοβάται για παλινδρομη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/10/2020 at 9:01 ΜΜ, Maria291290 είπε:

Ανέβηκε η χοριακη στις 23000 

 

 

18 ώρες πρίν, Maria291290 είπε:

Δυστυχώς άλλη μια αποβολή. 

πολυ λυπαμαι κοπελα μου

ακουσατε κ καρδια;

εκανες τις ενεσεις ε;

πως θα κινηθεις απο εδω κ περα;

καλη αναρρωση σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

 

πολυ λυπαμαι κοπελα μου

ακουσατε κ καρδια;

εκανες τις ενεσεις ε;

πως θα κινηθεις απο εδω κ περα;

καλη αναρρωση σου ευχομαι

Δυστυχώς δεν είχαμε ακούσει. Μάλλον ήταν παλινδρομη, δεν είχα ούτε αιμορραγία. Μπήκα για καθαρισμό. Ζήτησα από τον γιατρό να πάρει εμβρυικο αίμα για καρυοτυπο και ιστοπαθολογικη και κυτταρική ανάλυση των εμβρυικων στοιχείων για να δούμε τι φταίει. Θα κάνουμε και εμείς όμως εξετάσεις καρυοτυπου. Ευχαριστώ, να σαι καλά! 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Maria291290 είπε:

Δυστυχώς δεν είχαμε ακούσει. Μάλλον ήταν παλινδρομη, δεν είχα ούτε αιμορραγία. Μπήκα για καθαρισμό. Ζήτησα από τον γιατρό να πάρει εμβρυικο αίμα για καρυοτυπο και ιστοπαθολογικη και κυτταρική ανάλυση των εμβρυικων στοιχείων για να δούμε τι φταίει. Θα κάνουμε και εμείς όμως εξετάσεις καρυοτυπου. Ευχαριστώ, να σαι καλά! 

ευχομαι η επομενη να ειναι μια τελειομηνη κυηση να παρεις αγκαλια το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2020 at 11:49 ΜΜ, jellyfishch είπε:

Ευχαριστώ.η χοριακη είναι χαμηλή ακομη..σήμερα ήταν 4500 και έχω ραντεβού σε μια εβδομάδα ακριβώς. Διόρθωση ημερομηνία σύλληψης περίπου 28/9.

τωρα εμφανιστηκε το μνμ σου

τι εγινε;πηγες ξανα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...