Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Δεν μου το ειπε με ανησυχια και μαλιστα προσθεσε οτι δεν ειναι καλη η θεση που το εβλεπε.παντως εχει μεγαλωσει αρκετα απο τον προηγουμενο υπερηχο.μου εγραψε να κανω τις εξετασεις του Ά τριμήνου και μολις βγουνε θα ξαναπαω,που σημαινει λογω τριημερου σε 6 ημερες.ολο αγωνια παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, olivia2012 είπε:

Δεν μου το ειπε με ανησυχια και μαλιστα προσθεσε οτι δεν ειναι καλη η θεση που το εβλεπε.παντως εχει μεγαλωσει αρκετα απο τον προηγουμενο υπερηχο.μου εγραψε να κανω τις εξετασεις του Ά τριμήνου και μολις βγουνε θα ξαναπαω,που σημαινει λογω τριημερου σε 6 ημερες.ολο αγωνια παλι

Κ στα 2 παιδια στισ 7 κ 4 ακουσαμε καρδουλα..πιο πριν ισσ που βλεπαμε την κουκιδα..τωρα για τουσ παλμουσ δεν θυμαμαι να σου πω..

Γενικα οπλισου με ψυχραιμια γιατι ολη η εγκυμοσυνη εχει πολλεσ εξετασεισ..κ καθε φορα το ιδιο καρδιοχτυπι!!!

Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω.. Ξέρετε αν στον υπέρηχο για την καρδούλα του μωρού στο Έλενα επιτρέπουν να είναι μέσα και ο μπαμπάς;; Και λόγω κορονοιου δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο που καταλαβα ητανε λογω θεσης του εμβρυου γιατι την καρδια την ειδα να παλλεται.μεθαυριο το πρωι θα παω για τον επομενο υπερηχο και θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2020 at 6:10 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Μήπως έφταιγε κατι αλλο που δεν ακουγόταν καλα; το ότι ήταν αργός ο παλμός στο ειπε με ανησυχία; στην αρχη οι παλμοι δεν είναι τόσοι πολλοί όσο στη συνεχεια της εγκυμοσύνης. Δε θυμαμαι πόσους παλμους ειχε το πιτσουνι μου τότε στον υπέρηχο αλλα ο γιατρός μου ειχε πει ότι θα ανέβουν παρα πολύ οσο μεγαλώνει. Καμια φορα κι εμενα δεν ακουγόταν καλα αλλα οφειλοταν στη θεση του εμβρύου και στο μηχανημα του γιατρου. 

Απο οτι καταλαβα ητανε η θεση του εμβρυου γιατι την καρδια την ειδα να παλλεται.μεθαυριο θα παω παλι για υπερηχο και ο Θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, olivia2012 είπε:

Απο οτι καταλαβα ητανε η θεση του εμβρυου γιατι την καρδια την ειδα να παλλεται.μεθαυριο θα παω παλι για υπερηχο και ο Θεος βοηθος.

Μην αγχώνεσαι μόνο. Όλα καλά θα είναι! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο τον υπέρηχο και τελικά δεν βρήκαμε παλμούς.παλίνδρομη κύηση και την Πέμπτη μπαίνω για απόξεση.μου κάνει εντύπωση που δεν εχω κάποια αιμοραγία.

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2020 at 2:56 ΜΜ, olivia2012 είπε:

Μόλις γύρισα απο τον υπέρηχο και τελικά δεν βρήκαμε παλμούς.παλίνδρομη κύηση και την Πέμπτη μπαίνω για απόξεση.μου κάνει εντύπωση που δεν εχω κάποια αιμοραγία.

Λυπάμαι! Τυχαινει να μην εχεις αιμορραγία. Ειχα κι εγώ μια βιοχηνικη όμως αποβολη πρίν κανω το μπεμπουλι μου. Να τελειώσει γρήγορα η αποξεση και να μην σε ρίξει ολο αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Λυπάμαι! Τυχαινει να μην εχεις αιμορραγία. Ειχα κι εγώ μια βιοχηνικη όμως αποβολη πρίν κανω το μπεμπουλι μου. Να τελειώσει γρήγορα η αποξεση και να μην σε ρίξει ολο αυτο. 

Σε ευχαριστώ πολύ.επειδή είναι η δεύτερη παλίνδρομη σίγουρα θα ξεκινήσω εξετάσεις να δούμε την συμβαίνει.αυτο που είδαμε ειναι οτι λιγες ημερες μετα τον προηγουμενο υπέρηχο σταμάτησε γιατι μας εβγαλε την αναπτυξη.αρα ηδη εδω και μια εβδομαδα εχει παλινδρομησει.το εχω παρει ψυχραιμα η αληθεια ειναι και σε αυτο βοηθαει που εχω ηδη το παιδι μου.αντε να τελειωνει  η αποξεση  να παμε παρακατω

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2020 at 9:30 ΜΜ, olivia2012 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.επειδή είναι η δεύτερη παλίνδρομη σίγουρα θα ξεκινήσω εξετάσεις να δούμε την συμβαίνει.αυτο που είδαμε ειναι οτι λιγες ημερες μετα τον προηγουμενο υπέρηχο σταμάτησε γιατι μας εβγαλε την αναπτυξη.αρα ηδη εδω και μια εβδομαδα εχει παλινδρομησει.το εχω παρει ψυχραιμα η αληθεια ειναι και σε αυτο βοηθαει που εχω ηδη το παιδι μου.αντε να τελειωνει  η αποξεση  να παμε παρακατω

Α τωρα είδα ότι είναι η δεύτερη φορά. Σίγουρα οι εξετάσεις θα δείξει αν υπάρχει κάτι ή αν ήταν ένα τυχαία γεγονός. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/6/2020 at 6:48 ΜΜ, Mikraki2207 είπε:

Α τωρα είδα ότι είναι η δεύτερη φορά. Σίγουρα οι εξετάσεις θα δείξει αν υπάρχει κάτι ή αν ήταν ένα τυχαία γεγονός. 

Παντως εχω απογοητευτει τοσο πολυ που παρολο που θα κανω εξετασεις δεν θελω να ξαναπροσπαθησω.με εχει παρει πολυ απο κατω.ασε που εχω και το φοβο της αναισθησιας.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, olivia2012 είπε:

Παντως εχω απογοητευτει τοσο πολυ που παρολο που θα κανω εξετασεις δεν θελω να ξαναπροσπαθησω.με εχει παρει πολυ απο κατω.ασε που εχω και το φοβο της αναισθησιας.

Μπορεί αν κάνεις αυτες τις εξετάσεις να δεις ότι δε φταίει κάτι κι αν φταιει θα το διορθώσεις και από κει και περα να δεις αν ξαναπροσπαθησεις. Τουλάχιστον θα ξέρεις τι σου γίνεται. 

Αναισθησία γιατί; συγγνώμη είμαι άσχετη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα άκουσα την καρδούλα του μωρού και χάρηκα πάρα πολύ!! Μου φαίνεται απίστευτο ότι χτυπάει μέσα μου δεύτερη καρδούλα (εκτός της δικής μου εννοώ!). Είμαι 7 εβδομάδων κ ευτυχώς κ η ανάπτυξη του εμβρύου συμβαδίζει με τις εβδομάδες μου.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mikraki2207 είπε:

Μπορεί αν κάνεις αυτες τις εξετάσεις να δεις ότι δε φταίει κάτι κι αν φταιει θα το διορθώσεις και από κει και περα να δεις αν ξαναπροσπαθησεις. Τουλάχιστον θα ξέρεις τι σου γίνεται. 

Αναισθησία γιατί; συγγνώμη είμαι άσχετη. 

Εχω παντα τον φοβο οτι δεν θα ξυπνησω απο το χειρουργειο.παντως ολα πηγανε πολυ καλα και μολις μου ερθει η πρωτη περιοδος θα ξεκινησουμε καποιες εξετασεις.σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη σας.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, olivia2012 είπε:

Εχω παντα τον φοβο οτι δεν θα ξυπνησω απο το χειρουργειο.παντως ολα πηγανε πολυ καλα και μολις μου ερθει η πρωτη περιοδος θα ξεκινησουμε καποιες εξετασεις.σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη σας.

Καλη αναρρωση κοριτσι..

Ανασυνταξε τισ δυναμεισ σου..κ την επομενη φορα ευχομαι να πανε ολα.καλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, olivia2012 είπε:

Εχω παντα τον φοβο οτι δεν θα ξυπνησω απο το χειρουργειο.παντως ολα πηγανε πολυ καλα και μολις μου ερθει η πρωτη περιοδος θα ξεκινησουμε καποιες εξετασεις.σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη σας.

Χαίρομαι που ολα πήγαν καλα. Εύχομαι και οι εξετάσεις όταν γίνουν να είναι καλες και να συνεχίσεις με αισιοδοξια τη ζωη ειτε ξαναπροσπαθησεις ειτε οχι. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! Εγώ άκουσα καρδούλα 5 εβδομάδες συν έξι μέρες ..δεν ξέρω αν φταίνε τα μηχανήματα του κάθε γιατρού έχω ακούσει κ αυτήν την άποψη αλλά μου είχα πει πως την ακούσαμε νωρίς κιόλας 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ! Η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 10/5! Στις 10/6 κάνω την πρώτη χοριακη κ ήταν 1190. Στις 16/6 ξανακάνω κ ήταν 6800. Και στις 22/6 που ξαναέκανα ήταν 43807. Στις 23/6 πήγα στο γιατρό μου κ είδε σάκο κ καρδιακό παλμό αλλά η καρδιά ίσα που ακουγόταν! Μου είπε να μην ανησυχώ κ  ότι μάλλον η σύλληψη έγινε αργά κ για αυτό δεν ακούγεται καρδιά! Έχω αγχωθει πολύ όμως! Με τόσο ανεβασμένη την τελευταία χοριακη δεν θα έπρεπε να ακουστεί καρδούλα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

ειναι νέα στο φόρουμ ♥️
Σημερα είχα την πρώτη επίσκεψη στην γυναικολόγο μου είδαμε σάκο αλλά όχι έμβρυο!Τελευταία περίοδος 20/05,

μου είπε ότι είμαι 6 εβδομάδες και ότι θα πρέπει να ξανά κάνω εξέταση σε 2 εβδομάδες για να δούμε και να ακούσουμε καρδούλα.

Εγώ έχω αγχωθεί λίγο!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια είμαι νέα εδώ!

Σημερα είχα το πρώτο μου ραντεβού τελευταία περίοδος 20/05 η γυναικολόγος μου είπε ότι είμαι 6 εβδομάδες, είδαμε σάκο αλλά όχι μωράκι,μου είπε ότι είναι φυσιολογικό αλλά εγώ έχω αγχωθεί!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ και θά ήθελα να σας πω τόν προβληματισμο μου. Είμαι στην έβδομη εβδομάδα κυησης μετά από εξωσωματική και στόν υπέροχο ενώ είδαμε σάκο και έμβρυο δεν ακούσαμε καρδουλα. Ο γιατρός μου λέει ότι υπερυχογραφικα είμαι έξι εβδομάδων. Και μου είπε να παω σέ τέσσερις μέρες και να κάνω και μία χοριακη και επανάληψη σέ δυο μερες. Εκανα χοριακη και βγήκε 5470.Ειναι χαμηλή η χοριακη ρε κορίτσια;ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2020 at 4:17 ΜΜ, ΑΝΤΥ είπε:

Καλημέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ και θά ήθελα να σας πω τόν προβληματισμο μου. Είμαι στην έβδομη εβδομάδα κυησης μετά από εξωσωματική και στόν υπέροχο ενώ είδαμε σάκο και έμβρυο δεν ακούσαμε καρδουλα. Ο γιατρός μου λέει ότι υπερυχογραφικα είμαι έξι εβδομάδων. Και μου είπε να παω σέ τέσσερις μέρες και να κάνω και μία χοριακη και επανάληψη σέ δυο μερες. Εκανα χοριακη και βγήκε 5470.Ειναι χαμηλή η χοριακη ρε κορίτσια;ανησυχώ.

Για την τιμη δεν ξερω να σου πω...

Εγω κ στισ 2 εγκυμοσυνεσ 7 κ 4 ακουσανε καρδουλα..κ 7 κ 5 στην 2η..πιο πριν  μια υποψια απο τον σακο βλεπαμε..

Τωρα πωσ εισαι??

Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2020 at 4:17 ΜΜ, ΑΝΤΥ είπε:

Καλημέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ και θά ήθελα να σας πω τόν προβληματισμο μου. Είμαι στην έβδομη εβδομάδα κυησης μετά από εξωσωματική και στόν υπέροχο ενώ είδαμε σάκο και έμβρυο δεν ακούσαμε καρδουλα. Ο γιατρός μου λέει ότι υπερυχογραφικα είμαι έξι εβδομάδων. Και μου είπε να παω σέ τέσσερις μέρες και να κάνω και μία χοριακη και επανάληψη σέ δυο μερες. Εκανα χοριακη και βγήκε 5470.Ειναι χαμηλή η χοριακη ρε κορίτσια;ανησυχώ.

Η χοριακη δεν είναι μια σταθερή τιμή για όλες τις εγκυμοσύνες.

Εξαρτάται από τις δικές σου τιμές οι οποίες πρέπει να αυξάνονται.Οποτε μια μεμονωμένη τιμή δε λέει τίποτα.Θα τη δείτε συγκριτικά με την επόμενη μέτρηση.Οποτε μην αγχώνεσαι άδικα.Ειναι νωρίς ακόμα για να ακούσετε καρδούλα.

Καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου... Ξεκίνησα με χοριακη 120 μονάδες ή όποια μέσα σε 1 μέρες εκτοξεύθηκε και έφτασε 17 740. Πήγα για υπέρηχο είδαμε σάκο ενδομητριο, λεκιθικο ασκό και εμβρυικο πόλο δηλαδή εμβρυικα στοιχεία 3 χιλιοστά. Ωστόσο δεν ακούσαμε καρδούλα και έχω προβληματοστιε. Ο γιατρός είπε ότι είμαι οριακά και να πάω την άλλη εβδομάδα Δευτέρα ή Τρίτη. Αλλά εγώ αναρωτιέμαι με τόσο υψηλή χοριακη δεν έπρεπε να ακούσω καρδιά; είμαι βάσει ΤΕΡ 5 και 6 αλλά επειδή δεν έχω κύκλο 28 αλλά 32 ημερών θεωρείται ότι έγινε αργότερα η σύλληψη και είμαι 5 και 2. Έχω περάσει διαφορα στο παρελθόν κι ανησυχώ τώρα.... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...