Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Κατ' αρχάς ηρέμησε. Εγώ πήγα 4.5 εβδομάδων και είδαμε μόνο σάκο. Ο γιατρός είπε είναι πολύ νωρίς ακόμα και για έμβρυο ακόμη. Την Τρίτη έχω ραντεβού για να ακούσουμε καρδούλα που θα διανύω την 8η εβδομάδα. Μην πανικοβάλλεσαι... Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα στον πρώτο σου γιατρό... Εμπιστέψου το δεύτερο και όλα θα πάνε καλά....

0g1Ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι η δευτερη συνεχομενη φορα και φοβαμαι πολυ,προσπαθω να καρατησω την ψυχραιμια μου αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο...και εγω σε μια εβδομαδα θα παω να ακουσουμε καρδουλα στο καινουργιο πλεονβ γιατρο.ευχομαι ολα καλα και σε εσενα!!

Link to comment
Share on other sites

bluecherry ηρέμησε.. Εγώ είχα πάει 5 εβδομάδων και 2 ημερών και φαινόταν μόνο σάκος. Στις 6+2 ημ ακούσαμε καρδιά. Πολλοί κάνουν περισσότερο! Δεν καταλαβαίνω την βιασύνη του πρώτου γιατρού.. Προσπάθησε να κάνεις θετικές σκέψεις, όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

favol σε ευχαριστω για την στηριξη...και εγω δεν καταλαβαινω την βιασυνη του για αυτο πηγα και σε δευτερο γιατρο.ισχυριζεται οτι επιδη και την 1η φορα ηταν κενος σακος οτι ειναι και τωρα μονο που τοτε ημουν 8 εβδομαδων.τι να πω ελπιζω να ακουσω ευχαριστα την παρασκευη!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!!Πρώτη μου εγκυμοσύνη και καινούρια στο φόρουμ. Ακουσαμε την καρδούλα του στον πρώτο υπέρηχο,6η βδομάδα-2η μέρα και δεν μπορώ να περιγράψω συναισθήματα! Ανυπομονώ για τον επόμενο υπέρηχο που είναι σε λίγες μέρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες!!Πρώτη μου εγκυμοσύνη και καινούρια στο φόρουμ. Ακουσαμε την καρδούλα του στον πρώτο υπέρηχο' date='6η βδομάδα-2η μέρα και δεν μπορώ να περιγράψω συναισθήματα! Ανυπομονώ για τον επόμενο υπέρηχο που είναι σε λίγες μέρες![/quote']

 

γεια Σεμίραμις καλως ορισες!!!τι καλα που ακουσες καρδουλα....σου ευχομαι να πανε ολα καλα στην εγκυμοσυνη και να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου!ειμαστε πολυ κοντα στις εβδομαδες εγω τωρα ειμαι 6 και μιας μερας!και εχω ραντεβου την παρασκευη για να ακουσουμε καρδουλα:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! :-D Κι εμείς ακούσαμε καρδούλα στις 6 εβδομάδες και 3 μέρες! Δεν μπορώ να περιγράψω την συγκίνηση που νοιώσαμε όταν την ακούσαμε, εκεί είναι που συνειδητοποίησα ότι μέσα μου υπάρχει και μεγαλώνει μια νέα, ξεχωριστή ύπαρξη, ένας νέος άνθρωπος και ότι είμαστε δύο!! Είναι φανταστικό συναίσθημα, δέος, σεβασμός τι να πω, το θαύμα της ζωής! :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες πανηλθα λοιπον με ευχαριστα νεα...πηγα την παρασκευη στο γιατρο μου δεν καταφεραμε να την ακουσουμε αλλα την ειδαμε που αναβοσβηνε!μου ειπε οτι δεν τον ανησυχει που δεν καταφεραμε να την ακουσουμε γιατι ειναι ακομη μικρο αλλα οτι υπαρχει και χτυπαει...οποτε ευτυχως ολα βαινουν καλα....θελω την γβνωμη σας.ετυχε σε καμια κατι παρομοιο???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες πανηλθα λοιπον με ευχαριστα νεα...πηγα την παρασκευη στο γιατρο μου δεν καταφεραμε να την ακουσουμε αλλα την ειδαμε που αναβοσβηνε!μου ειπε οτι δεν τον ανησυχει που δεν καταφεραμε να την ακουσουμε γιατι ειναι ακομη μικρο αλλα οτι υπαρχει και χτυπαει...οποτε ευτυχως ολα βαινουν καλα....θελω την γβνωμη σας.ετυχε σε καμια κατι παρομοιο???

 

Είναι το ίδιο, απλά την είδατε να χτυπάει! Εμείς ακούσαμε την καρδούλα του χθες, είμαι στην Έβδομη βδομάδα και έχω ΠΗΤ 12/05, εσύ;

Έχω ανοίξει θέμα για τις μανούλες του Μαΐου στο parentscafe, αν θέλεις μας λες κι εκεί τα νέα σου, να μαζευτούμε σιγά σιγά :)

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=32421

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κοριτσάκια......εγώ πήγα προχτές για τον πρώτο υπέρυχο... Ήμουν 5 εβδομάδων και 3 ημερών και άκουσα και είδα την καρδούλα να αναβοσβήνει.... Δεν το περίμενα τόσο νωρίς με τπτ.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια. Για καλή μου φίλη, ΤΕΡ 8/9, σύλληψη πολύυυυ αργά, μάλλον 27η μέρα (κουφό ε?). Πήγαν χθες για υπέρηχο, αλλά δεν άκουσαν καρδούλα. Θα πάνε ξανά σε 5 μέρες. Έχει τύχει σε καμιά να αργήσει τόσο πολύ να φανεί η καρδιά; :?

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να είναι, αν και με βάση τη σύλληψη έχουν περάσει 5 εβδομάδες, δηλαδή αν και αυτή είναι στην 9η εβδομάδα, είναι σαν να είναι στην 7η με βάση τις συνήθεις μετρήσεις. Στα δικά μου άκουσα στην 7η και 8η εβδομάδα. Είπα να ρωτήσω μήπως έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες τις μελλουσες μανουλες .

Ειμαι 25 χρονων και την Κυριακη ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος .

Την επομενη Τεταρτη θα παω στον γιατρο μου για πρωτη φορα ειμαι συμφωνα με τους υπολογισμούς μου πεντε εβδομαδων κ τριων ημερων πιστευεται θα ακουσουμε καρδούλα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Παρακαλώ τη βοήθειά σας. Βάση Τερ έχω συμπληρώσει 7 εβδομάδες κυησης.(7w 0d).Σήμερα στο υπερηχογραφημα δεν εντοπίστηκε καρδιακή λειτουργία. Έχω ήδη 2 παλινδρομες κυησεις και δεν ελπίζω και πολύ . Θα επαναλάβω την εξέταση σε 1 εβδομάδα για την περίπτωση που η σύλληψη έγινε αργότερα . Η ελπίδα όμως υπάρχει μέσα μου. Υπάρχει κάποια μαμά με παρόμοια περίπτωση που τελικά όλα να πήγαν καλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, BEBA160A είπε:

Παρακαλώ τη βοήθειά σας. Βάση Τερ έχω συμπληρώσει 7 εβδομάδες κυησης.(7w 0d).Σήμερα στο υπερηχογραφημα δεν εντοπίστηκε καρδιακή λειτουργία. Έχω ήδη 2 παλινδρομες κυησεις και δεν ελπίζω και πολύ . Θα επαναλάβω την εξέταση σε 1 εβδομάδα για την περίπτωση που η σύλληψη έγινε αργότερα . Η ελπίδα όμως υπάρχει μέσα μου. Υπάρχει κάποια μαμά με παρόμοια περίπτωση που τελικά όλα να πήγαν καλα?

Και στις δυο μου εγκυμοσυνες ακουσαμε καρδουλα στις 8 εβδομαδες. Σκεψου θετικα :) Ευχομαι οτι καλυτερο!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας.πριν εναν χρόνο μου ετυχε παλίνδρομη κύηση στις 7 εβδομάδες.μένω πάλι έγκυος κάνω δυο χοριακές οι οποίες τριπλασάστηκαν σε 2 ημερες.πηγαινω για πρώτο υπέρηχο στις 6w δεν ακουμε καρδιακο παλμο (το μηχανημα βγαζει οτι 5w και 3d).  Επομενο ραντεβου σε μια εβδομαδα.μεχρι τοτε να σαλτάρω????εντωμεταξυ ενω ειχα ναυτια ολες αυτες ημερες μια μερα πριν τον υπερηχο σταματησαν

Link to comment
Share on other sites

Just now, olivia2012 είπε:

Καλησπέρα σας.πριν εναν χρόνο μου ετυχε παλίνδρομη κύηση στις 7 εβδομάδες.μένω πάλι έγκυος κάνω δυο χοριακές οι οποίες τριπλασάστηκαν σε 2 ημερες.πηγαινω για πρώτο υπέρηχο στις 6w δεν ακουμε καρδιακο παλμο (το μηχανημα βγαζει οτι 5w και 3d).  Επομενο ραντεβου σε μια εβδομαδα.μεχρι τοτε να σαλτάρω????εντωμεταξυ ενω ειχα ναυτια ολες αυτες ημερες μια μερα πριν τον υπερηχο σταματησαν

Καλησπέρα γλυκιά μου! Καταρχάς, παλινδρομη κύηση μπορεί να συμβεί σε όλες μας χωρίς να σημαίνει τίποτα απολύτως. Τα συμπτώματα επίσης έρχονται, φεύγουν και ξανάρχονται χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό... Σκέψου πως άλλες κοπέλες δεν έχουν καθόλου ναυτία, κι άλλες μέχρι να γεννήσουν :)

οοοολα θα πάνε καλά, σκέψου θετικά, κοίτα μπροστά, είναι πολύ κατανοητός ο φόβος σου αλλά είναι πράγματα που δε μπορούμε να ελεγξουμε, επομένως το άγχος μόνο κακό κάνει...

σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ακούσετε καρδούλα!!!! :) Και να μας στείλεις τα νέα σου! 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πανε ολα καλα.εντωμεταξυ ειδα στον υπερηχο και κατι τιμες και φυσικα τις εψαξα.crl  που σημαινει ποσο ειναι το εμβρυο σε εμενα εγραφε 0,15 το οποιο ειναι πολυ μικροτερο σε σχεση με την εβδομαδα κυησης. Εννοειται θα σας ενημερωσω!!!

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2020 at 12:12 ΜΜ, Sentir...natureza είπε:

Μην αγχωνεσαι, δωσε λιγο χρονο, δεν ειναι ασυνηθιστο να μην ακουγεται καρδουλα στην εβδομαδα που εισαι. Δες κι εδω

 

Με ηρεμησαν καπως ολες αυτες οι εμπειριες.παντως σακο ειδαμε και το μωρακι ειναι απλα μια κουκιδα ασπρη.ακομα πεντε μερες αγωνιας ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα σπίτι.κάναμε κολπικό υπέρηχο είδαμε την καρδιά να πάλλεται ,αλλα δεν μπορουσαμε να την ακούσουμε πολύ καλά.μου είπε οτι είναι αργός ο παλμός.για πειτε μου την γνωμη σας!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, olivia2012 είπε:

Μόλις γύρισα σπίτι.κάναμε κολπικό υπέρηχο είδαμε την καρδιά να πάλλεται ,αλλα δεν μπορουσαμε να την ακούσουμε πολύ καλά.μου είπε οτι είναι αργός ο παλμός.για πειτε μου την γνωμη σας!!!

Μήπως έφταιγε κατι αλλο που δεν ακουγόταν καλα; το ότι ήταν αργός ο παλμός στο ειπε με ανησυχία; στην αρχη οι παλμοι δεν είναι τόσοι πολλοί όσο στη συνεχεια της εγκυμοσύνης. Δε θυμαμαι πόσους παλμους ειχε το πιτσουνι μου τότε στον υπέρηχο αλλα ο γιατρός μου ειχε πει ότι θα ανέβουν παρα πολύ οσο μεγαλώνει. Καμια φορα κι εμενα δεν ακουγόταν καλα αλλα οφειλοταν στη θεση του εμβρύου και στο μηχανημα του γιατρου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...