Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Μου κρατατε συντροφιά πολύ καιρό και είπα επιτέλους να σας γράψω κ γω τους προβληματισμούς μου μήπως και χαλαρώσω.

Εγκυος επιτέλους μετα απο 3 χρόνια προσπαθειών!!!

Βαση υπολογισμών του γιατρού σημερα πρέπει να ειμαι 6εβδομάδων και 5-ημερών. Εκανα τον 2 υπερηχο μου την Δευτέρα(6w+3d tote), ειδα οτι μεγάλωσε αρκετά ο σάκος σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα και χάρηκα πολύ!! Και ξαφνικά μου λέει...τώρα θα το ακούσουμε!! Μένω κάγκελο! Δεν περίμενα απο τώρα.... Μου λεει ειναι πολύ μικρό ακομα αλλα θα προσπαθήσω. Πράγματι το έβαλε και το ακούσαμε. Ο προβληματισμός μου ειναι αν παιζει ρόλο η ένταση-χτυποι κλπ τόσο νωρίς???!!! Ειχα την αίσθηση απο αυτά που διαβάζω ότι επρεπε να ακουγετε πολυ γρηγορα και με ενταση. Ο γιατρος βεβαια με καθυσηχασε και μου ειπε...''Πλακα μου κανεις ?μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα δε φαινοταν!! ειναι παρα πολύ νωρις!! ''

Και γενικά ηταν πολύ ικανοποιημένος! Αλλα γιατρος ειναι,σιγα λεω μη με αγχωσει! :confused::confused:

Οσες το ακουσατε εκει κοντα στις 6w πως ήταν???????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σορυ για το μεγάλο ποστ!

 

Καμια γνωμη βρε κορίτσια?????????????:confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω καπου τοτε τα ακουσα τα διδυμακια μου αλλα δεν είχαμε μετρήσει σφιγμους. Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλα είναι πολύ νωρίς ακομα για να μπορεί κανεις να πει πολλα. Γενικά θα σου έλεγα να είσαι όσο πιο χαλαρή και ψύχραιμη μπορείς και το βασικότερο να εμπιστεύεσαι το γιατρο σου, μη νομίζεις πλέον αυτο που θα έχει να σου πει θα σου το λέει.

Εύχομαι να πανε ολα καλά με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, ακόμη είναι πολύ νωρίς για να μετρηθούν παλμοί. Κάνε υπομονή έως το επόμενο ραντεβού σου όπου θα ακούσεις καθαρά και με ένταση την καρδούλα του!!! Να τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου... Καλή εγκυμοσύνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω καπου τοτε τα ακουσα τα διδυμακια μου αλλα δεν είχαμε μετρήσει σφιγμους. Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλα είναι πολύ νωρίς ακομα για να μπορεί κανεις να πει πολλα. Γενικά θα σου έλεγα να είσαι όσο πιο χαλαρή και ψύχραιμη μπορείς και το βασικότερο να εμπιστεύεσαι το γιατρο σου, μη νομίζεις πλέον αυτο που θα έχει να σου πει θα σου το λέει.

Εύχομαι να πανε ολα καλά με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!

 

Σευχαριστώ παρα πολύ νασαι καλα! Ουτε εμεις μετρησαμε σφυγμους. Απλα το εβαλε πολύ λιγο να το ακουσαμε και τπτ αλλο! Εμεινα με την χαρά δλδ!!! Προσπαθώ να μην αγχώνομαι! Σ'ευχαριστώ και πάλι! :P

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, ακόμη είναι πολύ νωρίς για να μετρηθούν παλμοί. Κάνε υπομονή έως το επόμενο ραντεβού σου όπου θα ακούσεις καθαρά και με ένταση την καρδούλα του!!! Να τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου... Καλή εγκυμοσύνη!!!!

 

:) :) :) Ευχαριστώωω! 2 λόγια μου ειπατε βρε κορίτσια και ηδη ηρέμησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο σου έτσι πρέπει να είσαι ήρεμη και ευτυχισμένη!!!!!!!!!!!!!

 

:) Οτι καλύτερο και για σας ευχομαι!

Θα σας ενημερώσω για νεότερα ή για καμια καινούργια απορία :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για σας στις 23/8 ανακαλυψα πως ειμαι εγκυος ειμαι 21 και προχτες 5/09 πηγαμε για δευτερο κολπικο υπερυχο.ειμαι 7 εβδομαδων και ακουσαμε την καρδουλα κανονικα 146 παλμους ειχε το σπορακι μου και ηταν ενα εκατοστο..αυτο ομως που με παραξενεψε ηταν οτι ενω μου ειπε στην αρχη οτι ειμαι 8 εβδομαδων βαση τελευταιας περιοδου μετα μου ειπε οτι βαση της αναπτυξης του μωρου ειμαι 7..και αγχονομαι εγω τωρα μηπως ειμαι οντως 8 απλα το μικρο δεν αναπτυσσεται σωστα..υπαρχει τετοια περιπτωση???

kstUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δε βρίσκεις άκρη με τις μετρήσεις που κάνουν οι γυναικολόγοι, ειδικά στην αρχή. Κατά κανόνα παίρνουν την τελευταία περίοδο για να μετρήσουν συνολικά 40 εβδομάδες εγκυμοσύνης. Ο υπέρηχος προφανώς δείχνει βάσει της ημερομηνίας σύλληψης. Μην αγχώνεσαι όμως από τόσο νωρίς, εάν συνέβαινε κάτι ο γιατρός σου θα σου το έλεγε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα και από μένα κορίτσια.η δική μου περίπτωση έχει ως εξής.

Είχα τελευταία περίοδο 3/8/14. Η πρώτη χοριακή ήταν 1041 στις 5/9, η δεύτερη 2595 στις 8/9,η τρίτη 3792 στις 10/9 και η τέταρτη και τελευταία 7681 στις 16/9.στον πρώτο υπέρηχο στις 8/9 είδαμε μόλις να σχηματίζεται ο σάκος, στον δεύτερο στις 15/9 μεγάλωσε και είδαμε ένα μικρό έμβρυο 3,4mm και μετά από 4 μέρες όπου ήμουν 6 εβδ και 5 ημ το έμβρυο ήταν 3,5mm αλλά δεν ακούσαμε καρδούλα. Σήμερα που είμαι 7 εβδ και 4 ημ έχουμε ραντεβού πάλι για υπέρηχο. Η γυναικολόγος μου όμως μου είπε ότι δεν πάει πολύ καλά... Εσείς τι γνώμη έχετε;;

Είμαστε 7 εβδομάδων και όλα πάνε καλά!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλες!

είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά.

Σήμερα μπαίνω στην 8η εβδομάδα κύησης.

Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 5η+κάτι μέρες αλλά ήταν σχετικά νωρίς και δεν ακούσαμε καρδιά. Ο λεκιθικός είχε σχηματιστεί κανονικά όμως.

Χτες κάναμε τον 2ο. Είχε μεγαλώσει ο σάκος, το έμβρυο αλλά η καρδιά ήταν πάρα πολύ υποτονική. Μας είπε ότι αν είναι καθυστερημένη σύλληψη (που δεν το πιστεύω γιατί έχω 26-28 μερες κύκλο) είναι η αρχή και θα δυναμώσει μετά ή θα σβήσει...

Με προετοίμασε ότι μπορεί να παλινδρομήσει και κλείσαμε ακόμα ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα (9η εβδομάδα).

Είναι δυνατόν να μεγάλωσε χωρίς να δυναμώσει η καρδιά?

Πόσο ψυχοφθόρο είναι να περιμένεις μια εβδομάδα και ξανά και στο τέλος να στο πάρουν...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

είμαι καινούρια στο forum και ο λόγος είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά.

Σήμερα μπαίνω στην 8η εβδομάδα κύησης.

Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 5η+κάτι μέρες αλλά ήταν σχετικά νωρίς και δεν ακούσαμε καρδιά. Ο λεκιθικός είχε σχηματιστεί κανονικά όμως.

Χτες κάναμε τον 2ο. Είχε μεγαλώσει ο σάκος, το έμβρυο αλλά η καρδιά ήταν πάρα πολύ υποτονική. Μας είπε ότι αν είναι καθυστερημένη σύλληψη (που δεν το πιστεύω γιατί έχω 26-28 μερες κύκλο) είναι η αρχή και θα δυναμώσει μετά ή θα σβήσει...

Με προετοίμασε ότι μπορεί να παλινδρομήσει και κλείσαμε ακόμα ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα (9η εβδομάδα).

Είναι δυνατόν να μεγάλωσε χωρίς να δυναμώσει η καρδιά?

Πόσο ψυχοφθόρο είναι να περιμένεις μια εβδομάδα και ξανά και στο τέλος να στο πάρουν...?

 

 

 

Αχ κοπέλα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα..εύχομαι να πάνε όλα καλά..πάντως το ότι την ακούσατε την καρδούλα ξέρω ότι είναι καλό..κάνε υπομονή και μην αγχόνεσαι..το άγχος είναι πολύ κακό..εγώ την άλλη πέμπτη πάω για δεύτερο υπέρηχο..τον πρώτο το έκανα την 5 βδομάδα κ εννοείται δεν ακούσαμε τίποτα κ είδαμε μόνο σάκο..κ μου πε οτι της φάνηκε κ μικρός ο σάκος..οπότε κ εγώ έχω τις φοβίες μου...κουράγιο και ψυχραιμία

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπέλα μου σε καταλαβαίνω απόλυτα..εύχομαι να πάνε όλα καλά..πάντως το ότι την ακούσατε την καρδούλα ξέρω ότι είναι καλό..κάνε υπομονή και μην αγχόνεσαι..το άγχος είναι πολύ κακό..εγώ την άλλη πέμπτη πάω για δεύτερο υπέρηχο..τον πρώτο το έκανα την 5 βδομάδα κ εννοείται δεν ακούσαμε τίποτα κ είδαμε μόνο σάκο..κ μου πε οτι της φάνηκε κ μικρός ο σάκος..οπότε κ εγώ έχω τις φοβίες μου...κουράγιο και ψυχραιμία

 

Και εγώ την άλλη Πέμπτη έχω! Μακάρι να είναι καλά τα νέα! απο συμπτώματα τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την άλλη Πέμπτη έχω! Μακάρι να είναι καλά τα νέα! απο συμπτώματα τι έχεις?

 

Τώρα ειμαι θεωριτικά 6βδ και 3 ημ..έχω υπνηλία, στήθος πρυσμένο και πονάει πολύ και πριν καμια βδομάδα είχα πονάκια αλλα τωρα τελευταια όχι τόσο...να σε ρωτήσω κ εγω κάτι ρε κοπέλα μου? στις 5 βδ πόση χοριακή είχες?

εγώ είχα περιπου 18000 κ μου πε η γιατρός οτι περιμενε λιγο πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ειμαι θεωριτικά 6βδ και 3 ημ..έχω υπνηλία, στήθος πρυσμένο και πονάει πολύ και πριν καμια βδομάδα είχα πονάκια αλλα τωρα τελευταια όχι τόσο...να σε ρωτήσω κ εγω κάτι ρε κοπέλα μου? στις 5 βδ πόση χοριακή είχες?

εγώ είχα περιπου 18000 κ μου πε η γιατρός οτι περιμενε λιγο πιο πολυ

 

να σου πω την αληθεια με πηραν και μου το ειπαν στο τηλεφωνο και δεν μου την εδωσαν

μπορεί να ήταν 32000?? δεν θυμαμαι

απλα δεν χρειαστηκε να κανω αλλη εξεταση γιατι μου ειπαν οτι ηταν οκ

τι κυκλο εχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω την αληθεια με πηραν και μου το ειπαν στο τηλεφωνο και δεν μου την εδωσαν

μπορεί να ήταν 32000?? δεν θυμαμαι

απλα δεν χρειαστηκε να κανω αλλη εξεταση γιατι μου ειπαν οτι ηταν οκ

τι κυκλο εχ

 

Δεν είναι στεθερος..τις δύο τελευταίες φορές ήταν 28 ημ..εμένα με έβαλε να κών 2 χοριακες κ τό σάββατο θα κάνω και τρίτη..η πρώτη ήταν 11000 κ η δεύτερη 18000..ασε γι αυτό σου λέω οτι σε καταλαβαίνω κ εγώ είμαι μες το αγχος..ελπίζω να πάνε όλα καλα και για τις δυό μας..κ για όλες τις εγκυούλες..εμένα είναι κ η πρώτη μου φορά κ μετά από μια προσπάθεια κ θα στεναχωρηθώ τρελά αν το χάσω

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια με πηραν και μου το ειπαν στο τηλεφωνο και δεν μου την εδωσαν

μπορεί να ήταν 32000?? δεν θυμαμαι

απλα δεν χρειαστηκε να κανω αλλη εξεταση γιατι μου ειπαν οτι ηταν οκ

τι κυκλο εχ

 

Δεν είναι στεθερος..τις δύο τελευταίες φορές ήταν 28 ημ..εμένα με έβαλε να κών 2 χοριακες κ τό σάββατο θα κάνω και τρίτη..η πρώτη ήταν 11000 κ η δεύτερη 18000..ασε γι αυτό σου λέω οτι σε καταλαβαίνω κ εγώ είμαι μες το αγχος..ελπίζω να πάνε όλα καλα και για τις δυό μας..κ για όλες τις εγκυούλες..εμένα είναι κ η πρώτη μου φορά κ μετά από μια προσπάθεια κ θα στεναχωρηθώ τρελά αν το χάσω

 

και εμένα η πρώτη είναι. κανονικά μου είπε ότι αν ακουγαμε την 1η φορά την καρδιά κανονικά δεν θα είχαμε αγχος

τώρα μου έδωσε μόνο 20% πιθανότητα να μην είναι παλίνδρομη

πιο πολύ φοβάμαι την αποξεση και την αναρρωση...

Link to comment
Share on other sites

 

και εμένα η πρώτη είναι. κανονικά μου είπε ότι αν ακουγαμε την 1η φορά την καρδιά κανονικά δεν θα είχαμε αγχος

τώρα μου έδωσε μόνο 20% πιθανότητα να μην είναι παλίνδρομη

πιο πολύ φοβάμαι την αποξεση και την αναρρωση...

 

Πάντως εδώ μέσα έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που έφταναν 7-8 εβδ και τότε άκουγαν καρδιά και συνέχισε καλά η εγκυμοσύνη..Καλό είναι να είσαι ήρεμη και προετοιμασμένη για όλα, όσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό..δεν ξέρω τίποτα για την απόξεση αν πονάει και πως γίνεται..αλλά η ανάρρωση η ψυχολογική τουλάχιστον θα ναι κάπως δύσκολη..πως περνάει η βδομάδα???

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως εδώ μέσα έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που έφταναν 7-8 εβδ και τότε άκουγαν καρδιά και συνέχισε καλά η εγκυμοσύνη..Καλό είναι να είσαι ήρεμη και προετοιμασμένη για όλα, όσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό..δεν ξέρω τίποτα για την απόξεση αν πονάει και πως γίνεται..αλλά η ανάρρωση η ψυχολογική τουλάχιστον θα ναι κάπως δύσκολη..πως περνάει η βδομάδα???

 

ναι και εγώ αλλα΄νομιζω παιζει ρολο αν ειναι καθυστερημενη η συλληψη. εμενα είναι η 2η αναμονή γιατί στον πρώτο υπερηχο παλι δεν φανηκε! οποτε οι δικες μου ελπιδες εχουν μειωθεί...

Link to comment
Share on other sites

 

ναι και εγώ αλλα΄νομιζω παιζει ρολο αν ειναι καθυστερημενη η συλληψη. εμενα είναι η 2η αναμονή γιατί στον πρώτο υπερηχο παλι δεν φανηκε! οποτε οι δικες μου ελπιδες εχουν μειωθεί...

 

Υπομονή κορίτσι μου..μακάρι να πάνε όλα καλά..ας λέμε ότι κάθε εμπόδιο είναι για καλό..κ ότι είναι να γίνει ας γίνει..τι να πω..απο συμπτώματα πως πας? ας πούμε το στήθος πονάει? είναι πρησμένο?

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω! και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα!

 

το στηθος ειναι ακομα πρησμενο, νυσταζω αρκετά και έχω φουσκωματα.

 

τις πρωτες εβδομαδες ειχα και εντονους πονους στο στομαχι.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω! και σε σενα ευχομαι τα καλυτερα!

 

το στηθος ειναι ακομα πρησμενο, νυσταζω αρκετά και έχω φουσκωματα.

 

τις πρωτες εβδομαδες ειχα και εντονους πονους στο στομαχι.

 

Το στήθος είναι καλή ένδειξη...τελοσπάντων θα κάνουμε υπομονή και θα δούμε...εδώ είμαστε να μας γράψεις νέα σου:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το στήθος είναι καλή ένδειξη...τελοσπάντων θα κάνουμε υπομονή και θα δούμε...εδώ είμαστε να μας γράψεις νέα σου:)

 

καλησπέρα nikaki_s

τελικα οι δικοι μου φοβοι επαληθευτηκαν...δεν συνεχισε η αναπτυξη...παω για αποξεση...

ευχομαι εσυ να εχεις καλυτερα νεα!

το περιεργο ειναι οτι το στηθος μου ειναι ακομα πρησμενο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα nikaki_s

τελικα οι δικοι μου φοβοι επαληθευτηκαν...δεν συνεχισε η αναπτυξη...παω για αποξεση...

ευχομαι εσυ να εχεις καλυτερα νεα!

το περιεργο ειναι οτι το στηθος μου ειναι ακομα πρησμενο...

 

Με συγχωρείς για την αργοπορημένη απάντηση..δυστυχώς έχω κ εγώ άσχημα νέα πριν από 4 μέρες έκανα κι εγώ απόξεση..δεν αναπτύχθηκε ποτέ καρδούλα...εύχομαι να είσαι καλά και να σου πάνε όλα καλά την επόμενη φορά..κ εμένα πονούσε μέχρι την απόξεση..οι ορμόνες αργούν να πέσουν γι αυτό..Να είσαι καλά..εύχομαι όταν τα ξαναπούμε να 'ναι για ευχάριστο λόγο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλήμερα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν μπορείται να με βοηθήσετε γιατί με τόσα που διαβάσω έγω τρομερό άγχος ..

Είμαι έγκυος εφτά εβδομάδων, την επόμενη εβδομάδα μου είπε ο γιατρός μου οτι θα πάω να ακούσουμε την καρδούλα του

Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αισιόδοξη γίνεται αλλά πως μπορώ να καταλάβω οτι κάτι δεν πάει καλά..

Υπάρχει κάποιο σύπτωμα κάτι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...