Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Την Πέμπτη δηλαδή θα είσαι ακριβώς 7 εβδομάδων, έτσι δεν είναι? Τόσο θα είμαι και εγώ. Είχα τελευταία περίοδο 8 Μαρτίου. Εσύ? Η καρδιά που είδατε να πάλλεται πώς ήταν? Σαν να αναβοσβύνει, να κουνιέται? Μα πού στο καλό έχει δικό μου αγγείο εκεί βρε παιδιά και κουνιέται κι όλας??

 

 

Εγω τελευ περιοδο ειχα 27/2 αλλα με κυκλο 40 ημερων(ο γιατρος ειπε οτι παιζει ρολο αυτο γιατι μαλλον εγινε καθυστερημενη συλληψη) δεν ξερω ποσο ακριβως θα ειμαι την πεμπτη εχω μπερδευτει.Αυτο που ειδαμε ηταν κατι μεσα στο σακο που αναβοσβηνε και μας ειπε οτι ηταν η καρδια.Και εμενα λιγο παραξενο μου φαινετε μεσα στο σακο να εχεις δικο σου αγγειο...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Pepitsa' date=' η καλή ψυχολογία είναι πολύ σημαντική καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, όμως το άγχος λίγο εως πολύ είναι αναπόφευκτο, σαν και εσένα ένιωθα και εγώ, τα πέρασα και σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Λοιπόν, ο ενδοκολπικός υπέρηχος γίνεται στην αρχή, γιατί το εμβρυο είναι πολύ μικρό, φαντάσου ένα φασολάκι, οπότε είναι κάπως δύσκολο να εντοπιστεί ο παλμός της καρδούλας του αλλιώς, όπως και διαπιστώνεται αν η κύηση είναι ενδομήτρια.

Επίσης και κάτι άλλο πολύ σημαντικό, η ηλικία του εμβρύου είναι σύνηθες, να μην συμπίπτει με τις εβδομάδες του εμβρύου, παίζει ρόλο πότε ακριβώς έγινε η σύλληψη , οπότε συνυπολογίζουμε και αυτό, το έμβρυο ουσιαστικά να είναι μικρότερο!

Σου εύχομαι, όπως και σε όλες τις μανούλες φυσικά, μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη, και να την χαρείς όσο γίνεται περισσότερο!![/quote']

Και εσυ να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!:D

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπερα! είμαι 5 εβδομάδων και 5 μέρες σήμερα εκανα τον πρώτο υπερηχο και είδαμε μονο σακο 7 χιλιοστών!! δεν είναι μικρος εχω αγχωθεί παρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπερα! είμαι 5 εβδομάδων και 5 μέρες σήμερα εκανα τον πρώτο υπερηχο και είδαμε μονο σακο 7 χιλιοστών!! δεν είναι μικρος εχω αγχωθεί παρα πολύ

 

Kαι γω σε 1 πρώτο υπέρηχο που έκανα στο νοσοκομέιο 5 + 4 επειδή δεν ένιωθα καλά, είδαμε μόνο σάκο (ούτε καν μου είπανε πόσα χιλιοστά). Και ότι κάτι θα φανεί σιγά σιγά. Οπότε δεν τον εκλαμβάνω καν σαν πρώτο υπέρηχο!

Ο πρώτος μου κανονικός υπέρηχος έγινε από τον γιατρό μου 6+1 και είδαμε λεκιθικό ασκό και εμβρυικό πόλο όπως μου είπε. Στις 7+4 θα πάω να ακούσω καρδιά.

Οπότε μην αγχώνεσαι. Είναι αυτό που θα έπρεπε να δει ο γιατρός σου. Αυτό ακριβώς μου είπε ο δικός μου όταν ρωτούσα μήπως και μήπως..."είναι αυτό που θα πρεπε να δω, όλα καλά".

καλή επιτυχία, σίγουρα σύντομα θα ακούσεις καρδούλα και θα δεις πολλά περισσότερα. Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα μεγαλώνει. Δευτέρα εμένα δεν είδαμε τίποτα και Παρασκευή κανονικά ασπράκια (λεκιθικό και εμβρυικό).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Ειχα παέι στον γιατρό μου 6εβδ+3ημ και ακουσα εναν μαγικο ηχο!!!Την καρδουλα του μωρου μου!! Πηγαινει πολυ γρηγορα, 130 χτυποι το λεπτο!!!!!Ηταν μαγικο.:D

Σε οσα κορίτσια έχουν παει στον γιατρο και δεν εχουν ακουσει καρδουλα ενω ειναι σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη απο εμενα εχω να πω ψυχραιμια. παιζει πολυ μεγάλο ρολο το μηχανημα του γιατρου. Ο δικος μου εχει αρκετα συγχρονο μηχανημα. Επισης χωρις να ξερω αν παιζει ρολο η οχι, ο γιατρος μου κανει ενδοκολπικο υπερηχο. Ισως να ειναι πιο ευαισθητος!

Είμαι σιγουρη πως θα ακουσετε αυτο τον μαγικο ηχο συντομα!!!:D

Καλημερα σε όλες!!!!

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ειχα παέι στον γιατρό μου 6εβδ+3ημ και ακουσα εναν μαγικο ηχο!!!Την καρδουλα του μωρου μου!! Πηγαινει πολυ γρηγορα, 130 χτυποι το λεπτο!!!!!Ηταν μαγικο.:D

Σε οσα κορίτσια έχουν παει στον γιατρο και δεν εχουν ακουσει καρδουλα ενω ειναι σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη απο εμενα εχω να πω ψυχραιμια. παιζει πολυ μεγάλο ρολο το μηχανημα του γιατρου. Ο δικος μου εχει αρκετα συγχρονο μηχανημα. Επισης χωρις να ξερω αν παιζει ρολο η οχι, ο γιατρος μου κανει ενδοκολπικο υπερηχο. Ισως να ειναι πιο ευαισθητος!

Είμαι σιγουρη πως θα ακουσετε αυτο τον μαγικο ηχο συντομα!!!:D

Καλημερα σε όλες!!!!

 

 

Καλημερα pepetsa συγχαρητηριαααα και εγω χθες αυτο τον μαγικο ηχο ακουσα ηταν φανταστικα αν και ακομα ειμαστε πολυ συγκρατημενοι γιατι εχω 2παλινδρομες στο ιστορικο μου αλλα προς το παρρον ολα καλα Εμενα μου εκανε υπερηχο απο την κοιλια στην αρχη μου φανηκε παραξενο αλλα τελικα φαινοταν μια χαρα.Τωρα θα ξαναπαω την σε μια εβδομαδα ελπιζω να την ξανα ακουσω την καρδουλα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα pepetsa συγχαρητηριαααα και εγω χθες αυτο τον μαγικο ηχο ακουσα ηταν φανταστικα αν και ακομα ειμαστε πολυ συγκρατημενοι γιατι εχω 2παλινδρομες στο ιστορικο μου αλλα προς το παρρον ολα καλα Εμενα μου εκανε υπερηχο απο την κοιλια στην αρχη μου φανηκε παραξενο αλλα τελικα φαινοταν μια χαρα.Τωρα θα ξαναπαω την σε μια εβδομαδα ελπιζω να την ξανα ακουσω την καρδουλα του!!!

Συγχαρητήρια!!!Ειναι πραγματι υπεροχο!!!Σε ζηλευω που θα πας σε 1 εβδομαδα, εγω πρεπει να περιμένω 3....Βεβαια μου είπε αν δεν μπορω να περιμένω να παω νωρίτερα αλλα υποσχεθηκα στον εαυτό μου να ηρεμίσω και να περιμένω... Ενημέρωσε για το επόμενο ραντεβου! Ολα θα ειναι καλα και θα ακουσεις παλι αυτον τον υπεροχο ηχο!!!!:D

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγαινω σε 2 γιατρους, η 1 νεα γιατρος με συγχρονο μηχανημα και η αλλη παλια εμπειρη καλη γιατρος, αλλα με αθλιο μηχανημα. Λοιπον εχω κανει 3 υπερηχους απο τοτε που χτυπησε η καρδουλα,- απο το αθλιο μηχανημα- σε κανεναν δεν την ακουσα, ο τελευταιος ηταν χτες οπου απογοητευτηκα κιολας γιατι ειμαι στη 10η εβδομαδα και δεν ειχα αυτη την φοβερη εμπειρια. Πηγα λοιπον σημερα στην αλλη γιατρο και τα ειδα ολα. Ακουσα πως χτυπαει η καρδια του μωρου μου- εμεις κανουμε ντουπ, ντουπ, ντουπ και οχι τικ τακ- φοβερο συναισθημα. Ειδαμε χερακια-τα κουνουσε- ποδαρακια, μυτουλα, αυχενικο υγρο, εγκεφαλο, ολα, και σημερα ειμαι τρισευτυχισμενη. Σκαναρισα τον υπερηχο να τον βαλω σε κορνιζα- θα γελατε τωρα ειμαι σιγουρη! Αρα ησυχασα γαιτι νομιζα οτι το παιδι εχει προβλημα! Παντως τους πρωτους παλμους τους επιασε το μηχανημα 6 εβδομ και 4 ημερων! Ευχομαι αυτη την ευτυχια σε ολες σας!

Σημερα ειχαμε 174 παλμους, πολλοι ε;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγαινω σε 2 γιατρους, η 1 νεα γιατρος με συγχρονο μηχανημα και η αλλη παλια εμπειρη καλη γιατρος, αλλα με αθλιο μηχανημα. Λοιπον εχω κανει 3 υπερηχους απο τοτε που χτυπησε η καρδουλα,- απο το αθλιο μηχανημα- σε κανεναν δεν την ακουσα, ο τελευταιος ηταν χτες οπου απογοητευτηκα κιολας γιατι ειμαι στη 10η εβδομαδα και δεν ειχα αυτη την φοβερη εμπειρια. Πηγα λοιπον σημερα στην αλλη γιατρο και τα ειδα ολα. Ακουσα πως χτυπαει η καρδια του μωρου μου- εμεις κανουμε ντουπ, ντουπ, ντουπ και οχι τικ τακ- φοβερο συναισθημα. Ειδαμε χερακια-τα κουνουσε- ποδαρακια, μυτουλα, αυχενικο υγρο, εγκεφαλο, ολα, και σημερα ειμαι τρισευτυχισμενη. Σκαναρισα τον υπερηχο να τον βαλω σε κορνιζα- θα γελατε τωρα ειμαι σιγουρη! Αρα ησυχασα γαιτι νομιζα οτι το παιδι εχει προβλημα! Παντως τους πρωτους παλμους τους επιασε το μηχανημα 6 εβδομ και 4 ημερων! Ευχομαι αυτη την ευτυχια σε ολες σας!

Σημερα ειχαμε 174 παλμους, πολλοι ε;

Συγχαρητήρια!!!!Τέλεια νεα!!!Ειδες που τα λέγαμε? Ειναι πολυ σημαντικό το μηχάνημα!!!Αντε, ησυχασε τωρα και μέχρι το επομενο ραντεβου να σκεφτεσαι το μικρο μπομπιρακι που μεγαλώνει μεσα σου!!!:-D

tt172354.aspx

 

gZOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια!!!!Τέλεια νεα!!!Ειδες που τα λέγαμε? Ειναι πολυ σημαντικό το μηχάνημα!!!Αντε, ησυχασε τωρα και μέχρι το επομενο ραντεβου να σκεφτεσαι το μικρο μπομπιρακι που μεγαλώνει μεσα σου!!!:-D

 

Σ'ευχαριστω pepitsa, εσεις ειστε πιο μικρουλια αλλα θα μεγαλωσετε! Πεταω στα ουρανια σημερα, σου ευχομαι κι εσενα περισσοτερες χαρες, γιατι την 1η την πηρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πεπίτσα δεν ξέρω.είχα αιμοραγία και πολύ άγχος τότε,-6η βδ. με κολπικο υπερηχο- κι η αλήθεια είναι πως προσπαθω να μη θυμάμαι εκείνη τη βδομάδα. Όταν το άκουσα έβαλα τα κλάματα κι ο γιατρός ο καημένος δεν ήξερε τι να με κάνει. Το είχα σίγουρο οτι πήγαινα για αποβολή. Τελικά όλα πήγανε καλά!! τώρα στον υπέρηχο του μιλάω κιόλας!

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Πεπίτσα δεν ξέρω.είχα αιμοραγία και πολύ άγχος τότε,-6η βδ. με κολπικο υπερηχο- κι η αλήθεια είναι πως προσπαθω να μη θυμάμαι εκείνη τη βδομάδα. Όταν το άκουσα έβαλα τα κλάματα κι ο γιατρός ο καημένος δεν ήξερε τι να με κάνει. Το είχα σίγουρο οτι πήγαινα για αποβολή. Τελικά όλα πήγανε καλά!! τώρα στον υπέρηχο του μιλάω κιόλας!

 

 

ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

 

pregnancy-ticker___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!Χθες ακουσαμε για δευτερη φορα την καρδουλα του τι ωραια που ηταν αλλα ετρεμα μεχρι να μου πει οτι ολα καλα,ειχε 164 παλμους!!Αχχχ κοριτσια πλεον εχω αρχισει να το πιστευω οτι αυτη την φορα θα πανε ολα καλα!:P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ακούσαμε καρδούλα!Όπως βλέπετε και απο την υπογραφή μου είμαι 9 εβδομάδων!Αλλά με βάση τον υπέρηχο είμαι 7w και 3d γιατί είχα πολύ αργά ωορρηξία τον μήνα της σύλληψης!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς ακούσαμε εχθές καρδούλα,είμαι 7 εβδομάδων.140 παλμούς το λεπτό!Αλλά ο γιατρός είδε και μια μικρή αποκόλληση,τπτ ανησυχητικό μου είπε,απλά να προσέχω για τις επόμενες 2 εβδομάδες να μην κουράζομαι.Εγώ αγχώθηκα όμως,μέχρι τώρα πρόσεχα πάρα πολύ τις κινήσεις μου,γιατί να δεί μικρή αποκόλληση; :-( Ελπίζω να πάνε όλα καλά,εχθές δεν έκλεισα μάτι!Έχει συμβεί και σε άλλη εγκυούλα κάτι τέτοιο;Είναι επικίνδυνο;Να σημειώσω ότι δεν έχω δει καθόλου αίμα στο εσώρουχο.

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακούσαμε εχθές καρδούλα,είμαι 7 εβδομάδων.140 παλμούς το λεπτό!Αλλά ο γιατρός είδε και μια μικρή αποκόλληση,τπτ ανησυχητικό μου είπε,απλά να προσέχω για τις επόμενες 2 εβδομάδες να μην κουράζομαι.Εγώ αγχώθηκα όμως,μέχρι τώρα πρόσεχα πάρα πολύ τις κινήσεις μου,γιατί να δεί μικρή αποκόλληση; :-( Ελπίζω να πάνε όλα καλά,εχθές δεν έκλεισα μάτι!Έχει συμβεί και σε άλλη εγκυούλα κάτι τέτοιο;Είναι επικίνδυνο;Να σημειώσω ότι δεν έχω δει καθόλου αίμα στο εσώρουχο.

 

ειχα στην τριτη μου εγκυμοσυνη μικρη αποκοληση χωρις αιμα.επαιρνα τα φαρμακα δεν σηκωνα τον δευτερο αγκαλια κ προσεχα με τις δουλειες του σπιτιου.αρκετη ξαπλα κ οχι σεξακι.ολα πηγαν μια χαρα!μη αγχωνεσαι λιγο προσοχη θελει

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειχα στην τριτη μου εγκυμοσυνη μικρη αποκοληση χωρις αιμα.επαιρνα τα φαρμακα δεν σηκωνα τον δευτερο αγκαλια κ προσεχα με τις δουλειες του σπιτιου.αρκετη ξαπλα κ οχι σεξακι.ολα πηγαν μια χαρα!μη αγχωνεσαι λιγο προσοχη θελει

 

Σ'ευχαριστώ,απλά επειδή είναι το πρώτο μου,όσο να ναι είναι πρωτόγνωρα όλα αυτά και αγχώνομαι κομματάκι παραπάνω.Κι εμένα μου δωσε χάπια,σε 2 βδομάδες θα ξαναπάω,ας ελπίσουμε να είναι όλα καλά! :-)

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω στην 12 εβδομαδα ειδα αιμα και ηταν μια μικρή αποκόλληση καθισα μερικες μερες ξαπλα σταματησα και την δουλεια και τωρα ολα οκ πηρα και outrogestan τωρα ειμαι στην 16 εβδομαδα και θα ξαναρχισω την δουλεια σε 6 μερες αλλά θα ειμαι πολυ πιο προσεχτική

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα πάμε την Τρίτη. Πρώτος υπέρηχος και θα είμαι 6w και 2d. Άντε να δούμε γιατί το σύστημα εδώ (Γερμανία) δε μου αρέσει και πολύ. Είχα πάει στη γιατρό όταν κατάλαβα την εγκυμοσύνη να την ενημερώσω και να με δει γενικά, τη ρώτησα για χοριακή και μου είπε αν θέλω να μου δώσει να κάνουμε τεστ (είχα και σπίτι μου!!!!). Μου είπε να πάω σε 2 εβδομάδες (ούτε χάπια, ούτε τίποτα - εγώ τη ρώτησα και μου έδωσε βιταμίνες). Πρωταρχικά θέλω να δω αν είναι ενδομήτριο, αν φαίνεται ο σάκος κλπ και έπειτα αχ να ακούσω κι εγώ την καρδούλα του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...