Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

Καλημέρα σας, ποιος μπορεί να μου απαντήσει από ποια εβδομάδα και μετά ακούς την καρδιά του μωρού να χτυπάει?? Είμαι 6 εμδομάδων + αλλά ο γιατρός μου δεν άκουσε τον χτύπο της καρδιάς του. Μου είπε να κάνω μία β χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα να ξανακάνουμε υπέρηχο αλλά με έχει φάει η αγωνία....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα παντωσ 6και 2 ακουσαμε την καρδουλα του :D μου ειχε πει ο γιατροσ οτι ηταν οριακη η ημερομηνια που την ακουσαμε.μπορει να αρχιζε να χτυπαει και μετα απο μερικεσ μερεσ.οποτε υπομονη :D

.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμια φορα στα μισα της 6ης, συνηθεστερα στην 7η και ακομα καλυτερα στην 8η εβδομαδα ειναι η ιδανικη περιοδος για να ακουστει η καρδουλα..ειναι αναλογα με τον καθε γιατρο ποτε το προτεινει να γινει ο υπερηχος. Στην 5 προς 6η εβδομαδα απλα μπορει να φαινεται στο υπερηχο μια κουκιδα να παλεται και τιποτε αλλο..και βεβαια η επανεξεταση των τιμων β χοριακης στην 3-6η εβδομαδα γινεται κατ επαναληψη με διαστημα 2-3 ημερων ωστε να ελεγχθει η προοδευτικη ανοδος των μοναδων και ετσι διαπιστωνεται η ομαλη εξελιξη της εγκυμοσυνης συν οτι αποκλειεται και το ενδεχομενο εξωμητριου πριν καταστει δυνατος ο υπερηχος..

μην αγχωνεσαι ολα θα ναι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η 8η βδομάδα είναι ένα κομβικό σημείο στην αρχή της εγκυμοσύνηςπου ακούγεται η καρδούλα, για αυτό και οι περισσότεροι γιατροί κλείνουν τότε το πρώτο ραντεβού.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με αυτο το ημερολογιο που παρακολουθουσα την εγκυμοσυνη πηγα μεχρι τελος και διαπιστωσα πολυ μικρες αποκλισεις κυριως στα κιλα!!!Αποτελει εναν μπουσουλα...

Ευχομαι να μην ειναι προβλημα που εβαλα το site αυτο...Αν ειναι ας το κοψει η λογοκρισια!!!

 

Link to comment
Share on other sites

spitogata μην ανυσηχείς ακόμα, πρόσφατα την προηγούμενη βδομάδα το έθεσα και εγώ ως θέμα στην κατηγορία ''κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης'' με θέμα ''τι γίνεται όταν δεν ακούς την καρδιά του εμβρύου να χτυπάει? Αν θές μπες και εκεί να διαβάσεις θα σε βοηθήσει πολύ. Τώρα που σου γράφω για να καταλάβεις είμαι στην ίδια μοίρα και λίγο χειρότερη... Πήγα την 7η βδομάδα και δεν την ακούσαμε και τώρα θα ξαναπάω την Τετάρτη. Απ' ότι είδα εσύ είσαι ακόμα στην 6 +. Τι σου είπε ο γιατρός σου? Πήρες τα αποτελέσματα της χοριακής?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί πάω να τρελαθώ!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό που κάναμε το δεύτερο υπέρηχο και δεν ακούσαμε καρδούλα

δεν μου είπε πόσων εβδομάδων είμαι αλλά είπε ότι ο σάκος είναι αισθητά πιο μεγάλος από την προηγούμενη φορά. Μήπως είναι λιγάκι νωρίς? Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ πρέπει να είμαι το ΠΟΛΥ 5 εβδομάδων και 4 ημερών ή και λιγότερο από αυτό. Παραπάνω σίγουρα όχι γιατί η χοριακή που έκανα 6/11 ήταν αρνητική. Τί να πω... Ελπίζω να μην έχει τίποτα το μωράκι μου και να είναι νωρίς ακόμα για να ακούσουμε καρδιά.. Θα ξαναπάω την Τρίτη για υπέρηχο μου είπε και βλέπουμε...

nM5sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εγω θα παω αυριο για 1ο υπερηχο, 6 εβδομαδων ακριβως..

 

Ντινα μην ανησυχεις απλά πιστευω οτι ειναι νωρις ακομη! Ολα θα πανε καλα θα δεις..

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί πάω να τρελαθώ!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό που κάναμε το δεύτερο υπέρηχο και δεν ακούσαμε καρδούλα

δεν μου είπε πόσων εβδομάδων είμαι αλλά είπε ότι ο σάκος είναι αισθητά πιο μεγάλος από την προηγούμενη φορά. Μήπως είναι λιγάκι νωρίς? Έτσι όπως τα υπολογίζω εγώ πρέπει να είμαι το ΠΟΛΥ 5 εβδομάδων και 4 ημερών ή και λιγότερο από αυτό. Παραπάνω σίγουρα όχι γιατί η χοριακή που έκανα 6/11 ήταν αρνητική. Τί να πω... Ελπίζω να μην έχει τίποτα το μωράκι μου και να είναι νωρίς ακόμα για να ακούσουμε καρδιά.. Θα ξαναπάω την Τρίτη για υπέρηχο μου είπε και βλέπουμε...

 

Εμείς την ακούσαμε 6 εβδομάδων και 5 ημερών .Ξερω όμως και περιπτωσεις που την ακουσαν 8η-9η εβδομάδα. Μην ανησυχείς είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ακούσεις καρδούλα...

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα καπου, οτι η καρδια ξεκινα να χτυπά 21 ημέρες μετά την συλληψη..αρα εαν βαλεις οτι εμεις μετραμε την 1 εβδομαδα απο την 1 ημερα της περιοδου.. πρεπει σιγουρα να πας 6 εβδομάδων + , ποσο μάλλον εαν η συλληψη εγινε στο τέλος του κύκλου εκει πας ακομη παραπέρα.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τη Δευτέρα, 6 εβδομάδων και 2 ημερών το άκουσα! Ουάου!

Ειχα λυσσάξει να πάω πιο νωρίς αλλά ο γιατρός μου είπε δεν έχει νόημα, πιθανότατα δε θα ακούγαμε κάτι και θα απογοητευόμουν.

Αρα είσαι νωρίς ακόμα, λίιιιιιιγη υπομονή ακόμα!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκλεισε 1ο ραντεβού απ'ευθείας την 7η εβδομάδα για να ακούσουμε σίγουρα καρδιά.

 

Αν είσαι το πολύ 5 εβδ. και 4 ημερών όπως το υπολόγισες, τότε λογικό είναι που δεν το άκουσες, μην ανησυχείς θα το ακούσεις την επόμενη φορά...

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι ρε κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε!!!

Απλά με άγχωσε ο γιατρός γιατί μου είπε πως μόνο όταν ακούσουμε την καρδιά θα είμαστε σίγουροι πως όλα πάνε καλά. Αλήθεια είναι βέβαια αλλά γιατί να μου το πει έτσι αν κι αυτός νόμιζε ότι ήταν νωρίς ακόμα?

Πάντως πήρα θάρρος από σας!!! Να είστε καλά!!!

nM5sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι γιατί το άγχος στην κατάστασή σου δεν εξυπηρετεί σε τίποτα. Εγώ άκουσα την καρδούλα του στις 7 εβδομάδες. Οπότε σου λέω να κάνεις υπομονή και να δεις που όλα θα πάνε καλά.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Ντίνα 30 δεν θα πρέπει να αγχώνεσαι. Εγω έτυχε να πάω στο γιατρό μου 5 εβδ+ 6 ημερών και άκούσαμε την καρδούλα του αλλά μου είπε πως αυτή η εβδομάδα κ μέρα (5εβδ+6ημ) είναι το ΝΩΡΙΤΕΡΟ που μπορεί να ακουστεί η καρδούλα κ βέβαια πολύ σπάνιο αφού εξαρτάται κ από άλλους παράγοντες πχ από το πότε έγινε η σύλληψη. Αν δηλαδή είχα πάει μία μέρα νωρίτερα δεν θα την είχα ακούσει...Φαντάζομαι μια συνηθισμένη περίπτωση θα είναι γύρω στις 7 εβδομάδες. Ηρεμία λοιπόν είναι νωρίς ακόμα..

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η γυναικολόγος μου, μου έκλεισε ραντεβού για τον 1ο υπέρηχο ΑΥΡΙΟ....(ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΟΟΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!) Όταν ρώτησα γιατί τόσες μέρες μετά, μου είπε ότι δεν θα ακούγαμε κάτι αν πήγαινα νωρίτερα. Σημειωτέον ότι αύριο κλείνω 7 εβδομάδες και 5 μέρες! Μακάρι Παναγίτσα μου να ακούσω κάτι για να ηρεμήσω!! Κοριτσάκι μου και σε εσένα εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα να ακούσεις αυτόν τον ήχο που απ΄ότι μου έχουν πει, θα τον θυμάσαι και θα ανοίγουν βρυσούλες.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

6w και 4d ηταν η πρώτη φορά που ακούσαμε την καρδούλα του. Μην στενοχωριέσαι, είναι λίγο νωρίς, κάνε υπομονή λίγες μέρες ακόμη..Και όχι καθόλου μην τρελαθείς, έχεις ακόμη να περάσεις πολλές αγωνίες κατά την διάρκεια της κύησης για να τρελαίνεσαι από τόσο νωρίς. Συγχαρητήρια και να έχεις μία ευχάριστη και ομαλή εγκυμοσύνη!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...