Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΝΟΧΟΡΙΑΚΑ ΔΙΔΥΜΑ!!!!


φεη

Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Ναι το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό.γενικα οι διδυμες κυησεις θεωρούνται υψηλού κινδύνου..στη δική σου περίπτωση καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρξουν περισσοτερες επιπλοκές.με την σωστή παρακολούθηση τις μειωνεις..δεν σημαινει οτι θα συμβεί κάτι κακο.σου εύχομαι να έχεις μια τέλειομηνη εγκυμοσύνη και 2 γερά μωράκια στην αγκαλιά σου.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάλι δίδυμα σε διαφορετικούς σάκους με διαφορετικούς πλακούντες . Όλα καλά μέχρι που στην Β´ επιπέδου ανακαλύψαμε ότι το ένα έχει βαριάς μορφής συνδρομο down . Έπρεπε να περιμένω να πάω τουλάχιστον 34-35 εβδομάδων και να κάνω διακοπή στο συγκεκριμένο έμβρυο . Πέρασα μαρτυρικούς μήνες γεμάτο τύψεις . Ώσπου στις 36 εβδομάδες είδαμε ότι η καρδούλα του είχε σταματήσει από μόνη της . Γέννησα ενα υγιέστατο κοριτσάκι Που είναι η χαρά της ζωής μου  και έχω άλλο ένα στο ουρανό που το σκεφτομαι κάθε μέρα όλη μέρα  . Όπως καταλαβαίνεις η τύχη νιώθω πως δεν είναι με το μέρος μου. Και τώρα αυτό . Δεν έχω ψυχική δύναμη για να περάσω δύσκολα πάλι . Παρακαλώ τον Θεό να με λυπηθεί και αν είναι να παει κάτι στραβά ας γίνει τώρα .Φφφφφφφ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, central είπε:

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάλι δίδυμα σε διαφορετικούς σάκους με διαφορετικούς πλακούντες . Όλα καλά μέχρι που στην Β´ επιπέδου ανακαλύψαμε ότι το ένα έχει βαριάς μορφής συνδρομο down . Έπρεπε να περιμένω να πάω τουλάχιστον 34-35 εβδομάδων και να κάνω διακοπή στο συγκεκριμένο έμβρυο . Πέρασα μαρτυρικούς μήνες γεμάτο τύψεις . Ώσπου στις 36 εβδομάδες είδαμε ότι η καρδούλα του είχε σταματήσει από μόνη της . Γέννησα ενα υγιέστατο κοριτσάκι Που είναι η χαρά της ζωής μου  και έχω άλλο ένα στο ουρανό που το σκεφτομαι κάθε μέρα όλη μέρα  . Όπως καταλαβαίνεις η τύχη νιώθω πως δεν είναι με το μέρος μου. Και τώρα αυτό . Δεν έχω ψυχική δύναμη για να περάσω δύσκολα πάλι . Παρακαλώ τον Θεό να με λυπηθεί και αν είναι να παει κάτι στραβά ας γίνει τώρα .Φφφφφφφ 

αχ κοριτσι μου λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που περασες.. ειδικα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη πρεπει να ειναι τρομερο..εχω περασει κι εγω δυσκολα σε εγκυμοσυνες αλλα σε μικρες εβδομαδες.. να σου ζησει η κορουλα σου και ευχομαι ολα να πανε τελεια αυτη τη φορα! που θα πανε! αυτη ειναι μια νεα εγκυμοσυνη και δυο καινουρια μωρακια! να προσεχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας ! Καλως σας βρηκα ..

 

Η κοπέλα μου  ειναι 6 βδομάδων εγγυος , χθες ακούσαμε πρώτη φορα την καρδούλα του η μάλλον τις καρδουλες τους γιατι μας ειπαν οτι ειναι δίδυμα αλλα εχουμε θέμα , ειναι μονοχοριακή μονοαμνιακή κύηση και ειμαστε στο 5% του πληθυσμού που τους συμβαίνει .

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν προλάβαμε να χαρούμε !

 

Μας είπαν οτι το ενα εχει 125 παλμους και το αλλο 105 και το δεύτερο φαίνεται το μισο σε ογκο απο το πρωτο και μαλλον το δεύτερο δεν θα επιβίωσή(και υπαρχει λεει φόβος σε αυτες τις περιπτώσεις να νεκρώσει και το αλλο το υγειη λόγο του μικρότερου) απο οτι μας ειπαν και αν επιβίωσή θα εχει σοβαρά προβλήματα υγειας.

 

Πηγαμε και σε αλλο γιατρό και μας τα ειπε χειρότερα τα πράγματα .

 

Παρακαλέσαμε το  γιατρο στο νοσοκομειο να της δώσει άδεια ,ωστε να μην κουράζετε (δουλεύει σε κατάστημα και ειναι μεσα σε κοσμο ), να μην εχει το στρεσ της δουλεια και εχουμε και covid αλλα δεν ήθελε με τιποτα να το ακούσει και μαλιστα νευρίασε κιολας , το ιδιο και ο δεύτερος γιατρος που πηγαμε , πρεπει λεει να κουράζετε και να κινείτε οσο μπορεί  .

 

Τεσπα ..

 

Δεν ξερω , η λογική μου μου λεει οτι ειναι νωρις για να μας τα λενε ολα αυτα , επίσης έχουμε φτάσει στην αλλη ακρη του γαλαξια μας αλλα δεν μπορούμε να βγάλουμε υγειες μια εγκυμοσύνη ?!

 

Συγνωμη αν φαίνεται καπως το υφος μου αλλα ειμαι αγχωμένος και προβληματισμένος .

 

Εχει αντιμετωπίσει καποιο μελος της ομαδας κατι παρόμοιο ? Πως πηγε η κύηση ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, spasimosk είπε:

Γεια σας ! Καλως σας βρηκα ..

 

Η κοπέλα μου  ειναι 6 βδομάδων εγγυος , χθες ακούσαμε πρώτη φορα την καρδούλα του η μάλλον τις καρδουλες τους γιατι μας ειπαν οτι ειναι δίδυμα αλλα εχουμε θέμα , ειναι μονοχοριακή μονοαμνιακή κύηση και ειμαστε στο 5% του πληθυσμού που τους συμβαίνει .

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν προλάβαμε να χαρούμε !

 

Μας είπαν οτι το ενα εχει 125 παλμους και το αλλο 105 και το δεύτερο φαίνεται το μισο σε ογκο απο το πρωτο και μαλλον το δεύτερο δεν θα επιβίωσή(και υπαρχει λεει φόβος σε αυτες τις περιπτώσεις να νεκρώσει και το αλλο το υγειη λόγο του μικρότερου) απο οτι μας ειπαν και αν επιβίωσή θα εχει σοβαρά προβλήματα υγειας.

 

Πηγαμε και σε αλλο γιατρό και μας τα ειπε χειρότερα τα πράγματα .

 

Παρακαλέσαμε το  γιατρο στο νοσοκομειο να της δώσει άδεια ,ωστε να μην κουράζετε (δουλεύει σε κατάστημα και ειναι μεσα σε κοσμο ), να μην εχει το στρεσ της δουλεια και εχουμε και covid αλλα δεν ήθελε με τιποτα να το ακούσει και μαλιστα νευρίασε κιολας , το ιδιο και ο δεύτερος γιατρος που πηγαμε , πρεπει λεει να κουράζετε και να κινείτε οσο μπορεί  .

 

Τεσπα ..

 

Δεν ξερω , η λογική μου μου λεει οτι ειναι νωρις για να μας τα λενε ολα αυτα , επίσης έχουμε φτάσει στην αλλη ακρη του γαλαξια μας αλλα δεν μπορούμε να βγάλουμε υγειες μια εγκυμοσύνη ?!

 

Συγνωμη αν φαίνεται καπως το υφος μου αλλα ειμαι αγχωμένος και προβληματισμένος .

 

Εχει αντιμετωπίσει καποιο μελος της ομαδας κατι παρόμοιο ? Πως πηγε η κύηση ?

Κανεις βρε παιδια ?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, spasimosk είπε:

Γεια σας ! Καλως σας βρηκα ..

 

Η κοπέλα μου  ειναι 6 βδομάδων εγγυος , χθες ακούσαμε πρώτη φορα την καρδούλα του η μάλλον τις καρδουλες τους γιατι μας ειπαν οτι ειναι δίδυμα αλλα εχουμε θέμα , ειναι μονοχοριακή μονοαμνιακή κύηση και ειμαστε στο 5% του πληθυσμού που τους συμβαίνει .

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν προλάβαμε να χαρούμε !

 

Μας είπαν οτι το ενα εχει 125 παλμους και το αλλο 105 και το δεύτερο φαίνεται το μισο σε ογκο απο το πρωτο και μαλλον το δεύτερο δεν θα επιβίωσή(και υπαρχει λεει φόβος σε αυτες τις περιπτώσεις να νεκρώσει και το αλλο το υγειη λόγο του μικρότερου) απο οτι μας ειπαν και αν επιβίωσή θα εχει σοβαρά προβλήματα υγειας.

 

Πηγαμε και σε αλλο γιατρό και μας τα ειπε χειρότερα τα πράγματα .

 

Παρακαλέσαμε το  γιατρο στο νοσοκομειο να της δώσει άδεια ,ωστε να μην κουράζετε (δουλεύει σε κατάστημα και ειναι μεσα σε κοσμο ), να μην εχει το στρεσ της δουλεια και εχουμε και covid αλλα δεν ήθελε με τιποτα να το ακούσει και μαλιστα νευρίασε κιολας , το ιδιο και ο δεύτερος γιατρος που πηγαμε , πρεπει λεει να κουράζετε και να κινείτε οσο μπορεί  .

 

Τεσπα ..

 

Δεν ξερω , η λογική μου μου λεει οτι ειναι νωρις για να μας τα λενε ολα αυτα , επίσης έχουμε φτάσει στην αλλη ακρη του γαλαξια μας αλλα δεν μπορούμε να βγάλουμε υγειες μια εγκυμοσύνη ?!

 

Συγνωμη αν φαίνεται καπως το υφος μου αλλα ειμαι αγχωμένος και προβληματισμένος .

 

Εχει αντιμετωπίσει καποιο μελος της ομαδας κατι παρόμοιο ? Πως πηγε η κύηση ?

 

O γιατρός ήταν ειλικρινής μαζί σας, τι να σου πουν άγνωστοι; Αν είναι να μην πάει καλά, δεν μπορείτε να το αλλάξετε, θέλει υπομονή και είναι δύσκολη κατάσταση. Αντιληπτό το άγχος, αλλά δε γίνεται τίποτα, περιμένετε και βλέπετε πώς θα έρθουν τα πράγματα. Και ναι, πάρα πολλές εγκυμοσύνες δεν εξελίσσονται καλά, ειδικά στο πρώτο τρίμηνο, χωρίς κανείες να φταίει ή να μπορεί να το αλλάξει, δε σας κορόιδεψε ο γιατρός. Προετοιμάζεστε όσο γίνεται για το ενδεχόμενο κάτι να μην πάει καλά, και ελπίζετε για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 18/7/2020 at 1:08 ΠΜ, spasimosk είπε:

Κανεις βρε παιδια ?

Καλησπέρα! Και εγώ έχω μονοχοριακά και είμαι στην 24η εβδομάδα. Δυστυχώς οι γιατροί σε τέτοιου είδους κυήσεις τα λένε από την αρχή όλα αυτά . Δεν πάει να πει όμως ότι θα γίνουν κιόλας. 
Και εμένα μου τα είχε πει. Εμείς είχαμε ενδείξεις ότι θα έχουμε σύνδρομο υποκλοπής ttts , μου έλεγαν πως θα χρειαστεί διαχωρισμός Πλακουντα . Έβγαλα διαβατήριο και κάθε εβδομάδα μια μέρα πριν το ραντεβού με τον γιατρό έμπαινα έβλεπα εισητηρια και Αγγλία( εκεί θα πήγαινα για την επέμβαση) πέρασα 1,5 μήνα πανικού και στεναχώριας και τελικά μου είπαν πως δεν είναι τελικά το σύνδρομο. Στα μονοχοριακα η μια εβδομάδα με την άλλη μπορεί να φέρει την ανατροπή , μπορεί όμως να μην γίνει και τίποτα . Χρειάζεσαι σίγουρα καλό εμβρυολογο.Εμενα εκτός από τον γυναικολόγο μου με παρακολουθούν στο Ιασώ η Μαρία Σιμου και ο Στέλιος Κιτμιρίδης. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...