Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια μητρότητας ΟΑΕΔ (6μηνο) και Δώρο Χριστουγέννων


xristina_kio

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Οχι απ' όσο γνωρίζω. Ο ΟΑΕΔ δεν σου δίνει τίποτα παραπάνω.

Ο εργοδότης σου θα σου δώσει το δώρο σου, όσο αναλογεί στις ημέρες εργασίας του 2012. Τα υπόλοιπα που δικαιούσαι θα τα ζητήσεις στο ΙΚΑ που ανήκεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες υπόλοιπα(απο το Ικα) τι εννοείς;Εχω διαβάσει εδω απο διάφορες κοπέλες οτι έχουν πάρει δώρο Πάσχα απο τον ΟΑΕΔ κατά το 6μηνο αυτό...Δίνει δώρο Πάσχα και δεν δίνει Χριστουγέννων;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πήρα δώρο Πάσχα και θυμάμαι είχα ρωτήσει!! Η έναρξη ήταν για εμένα 14 Φεβρουαρίου 2012 και το έκοψα μόνη μου 14 Μαϊου. Μεσολαβούσε το Πάσχα.

 

Στην λοχεία μου όμως μεσολαβούσαν τα Χριστούγεννα και μου έδωσε ένα μικρό μέρος ο εργοδότης μου. Οσα αναλογούσαν στις ημέρες εργασίας μου. Μετά πήγα στο ΙΚΑ, νομίζω με το εκκαθαριστικό του δώρου μου απ΄τον εργοδότη και μου έδωσαν τα υπόλοιπα, σαν να μου συμπλήρωσαν έναν βασικό μισθό.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΑΕΔ δίνει δώρο Χριστουγέννων και μάλιστα θα καταβληθεί την Παρασκευή.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια όταν αρχίζει το εξάμηνο ο ΟΑΕΔ σας δίνει μια κατάσταση αναλυτική με τις πληρωμές που θα ακολουθήσουν . Εκεί φαίνεται τι περιλαμβάνεται. Εμένα πάντως μου είχε δώσει και επίδομα αδείας ανάλογα πότε αρχίζει και πότε τελειώνει.

Πάντως στην κατάσταση αυτή φαίνονται τα δώρα ξεχωριστά

Ελπίζω να βοήθησα

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη Μ σε εμένα δεν έδωσαν καμία κατάσταση...ακόμα και το ποσό που δίνουν δεν ήξερε η υπάλληλος να μου πει..Και μάλιστα όταν πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου είπε η υπάλληλος να της τα τα αφήσω και θα τα έφτιαχνε εκείνη όποτε θα έβρισκε χρόνο...άλλα και άλλα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

xena Λογικά εξαρτάται απο ποιό μήνα ξεκίνησες το επίδομα..Αν ξεκίνησες π.χ τον Μάρτιο μήνα δεν γίνετε να δικαιούσαι δώρο Πάσχα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερετε ποσα λεφτα ειναι το δωρο των χριστουγεννων? ειχα μπει τελος απριλιου και ελειξε τελος οκτωβριου

 

 

Το δωρο των Χριστουγεννων υπολογιζεται απο 1η Μαιου μεχρι τελος Δεκεμβρη οποτε εσυ θα παρεις μια αναλογια απο τον ΟΑΕΔ και μια αναλογια απο τον εργοδοτη σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

xena Λογικά εξαρτάται απο ποιό μήνα ξεκίνησες το επίδομα..Αν ξεκίνησες π.χ τον Μάρτιο μήνα δεν γίνετε να δικαιούσαι δώρο Πάσχα...

 

Ούτε εμένα μου έδωσαν λίστα, κι εγώ τα άφησα και μου τα έφτιαξε η υπάλληλος. Δεν πήρα ούτε ένα χαρτί και δεν ήξερε να μου πει πόσα χρήματα καθρά θα έπαιρνα. Θυμάμαι πως ρώτησα για το Πάσχα, το θυμήθηκε και η φίλη μου που είχαμε πάει μαζί!

 

Ξεκίνησα από 14 Φεβρουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Και για το δωρο του Πασχα το ιδιο ισχυει,το δωρο ξεκιναει και μετραει απο 1 (Η 11 ,δεν θυμαμαι) Ιανουαριου μεχρι και το Πασχα οποτε η κοπελα παραπανω που ξεκινησε Μαρτιο το 6μηνο θα παρει καποια χρηματα απο τον Οαεδ και καποια απο τον εργοδοτη.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

οΚ το δώρο Χριστουγέννων τελικά μπήκαν κάποια χρήματα!(πάλι καλά) Για τον Ιανουάριο έχετε πληρωθεί; Εγώ είναι να πληρωθώ και τον Ιανουάριο και μετά τέλος και με προβληματίζει που ακόμα δεν μου τα έβαλαν...Αν έχει πληρωθεί καμιά σας ας μου πει παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Για τον Ιανουαριο θα πληρωθεις τον Φεβρουαριο, δεν τα προπληρώνεσαι.Εκτος και αν εννοείς του Δεκεμβρίου. Ουτε εγώ πληρώθηκα του Δεκεμβρίου ακόμη, λογικό είναι.Τελευταία είναι και για μένα του ιανουαρίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες & Καλή Χρονιά να έχουμε!

Να ρωτήσω με τις τελευταίες αλλαγές δε πιστεύω να έχει <καταργηθεί> το 6μηνο του ΟΕΕΔ. με την βασική προυπόθεση πάντα να συμφωνήσει και ο εργοδότης. Έχω ΠΗΤ 22-4 ελπίζω να μην καταργήσουν τπτ :confused::confused:.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες & Καλή Χρονιά να έχουμε!

Να ρωτήσω με τις τελευταίες αλλαγές δε πιστεύω να έχει <καταργηθεί> το 6μηνο του ΟΕΕΔ. με την βασική προυπόθεση πάντα να συμφωνήσει και ο εργοδότης. Έχω ΠΗΤ 22-4 ελπίζω να μην καταργήσουν τπτ :confused::confused:.

 

 

Δεν χρειαζεται να συμφωνησει ο εργοδοτης,θα τον ενημερωσεις γραπτα πριν βγεις σε αδεια κυοφοριας και δεν χρειαζεσαι η συγκαταθεση του.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κορίτσια πληρωθήκατε; Κάτι άκουσα ότι πληρώνουν κάθε πρώτη Παρασκευή του μήνα. Ισχύει; Δηλαδή θα πληρωθούμε αύριο για τον Δεκέμβριο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Μαρια1982.απο οτι μου ειχαν πει εμενα απο τον οαεδ τα λεφτα μπαινουν καθε πρωτη του μηνα και καθε πεντε.αρα αφου πεντε ειναι Σαββατο λογικα αυριο θα πληρωθουμε..καλη χρονια παρεπιπτοντως!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εγώ μέχρι χθες το βράδυ που πήγα να δω δεν πληρώθηκα. Ξέρει κανείς κάτι άλλο; Γιατί μου φαίνεται περίεργο να τα βάλουν σήμερα που είναι Σάββατο, αλλά απο την άλλη δεν το καθιστέρησαν πολυ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και παλι...και εγω κοιταξα και χτες και σημερα πριν απο λιγο και ειδα οτι δε με εχουν πληρωσει..θελω να πιστευω οτι τη Δευτερα θα πληρωθουμε...καλο Σαββατοκυριακο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...