G.STONE

SOS! ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ 4,5 ΧΡΟΝΩΝ!!!

Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας.Θέλω την γνώμη σας γιατί θα σαλτάρω!!

Είμαι πολύ στενοχωρημένη, ταραγμένη, νευριασμένη απ΄όλα δηλαδή με τον μικρό.

Πριν 2 εβδομάδες περίπου πέρασε μια φάση δυσκοιλιότητας. Έκανε 4 μέρες να ενεργηθεί ώσπου τα έκανε επάνω του! Να τονίσω ότι ποτέ δεν είχαμε ανάλογο θέμα αλλά ίσα ισα συνέβαινε και το αντίθετο πολλές φορές. Πήγαινε τουαλέτα κάθε μέρα ή μέρα παρα μέρα και μερικές φορές ανάλογα φυσικά με το τι έτρωγε, μπορεί να πήγαινε και 2 φορές την ημέρα. Από την προηγούμενη λοιπόν εβδομάδα όταν τον είχα ρωτήσει γιατι δεν κάνει κακά μου είχε πεί ότι είναι μεγάλα τα κακάκια και δεν βγαίνουν. Πιθανόν να προσπάθησε, να σφίχτηκε και ενδεχομένως να πόνεσε λίγο. Από τότε άρχισε ο γολγοθάς...την 4η μέρα λοιπόν του έφυγαν...δεν έδωσα σημασία ούτε τον μάλωσα γιατί αυτό που με ενδιέφερε ήταν να τα κάνει σε πρώτη φάση. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι από τότε αρνείτε να κάτσει στη λεκάνη και κάνει κάθε 10-20 λεπτα κακά πάνω του!! Πάιρνω την παιδίατρο της εξηγώ, μου λέει μπορεί να είναι υπερχείληση τουεντέρου λόγω της δυσκοιλιότητας αν θέλω να του βάλω ένα υπόθετο γλυκερίνης να βγάλει ότι έχει να κάνει μήπως και αλλάξει η κατάσταση...τι να πεί και αυτή.

Κάνω μια αποτυχημένη προσπάθεια με το υπόθετο (γιατι είναι και πολύ ζωηρός και ατίθασος)αλλά την επόμενη μέρα είδαμε ότι του είχε βγεί.Δεν ξαναέβαλα γιατί δεν κάθεται κιόλας...

Το θέμα είναι ότι του εξηγήσαμε με το καλό άπειρες φορές με τον μπαμπά του ότι ο σκοπός του εσωρούχου δεν είναι να το λερώνουμε και πόσο κακό είναι για την υγεία μας να κρατάμε τα κακά ή να τα κάνουμε πάνω μας και μπλά μπλα...η υπομονή όμως εξαντλήθηκε και τον μάλωσα και φυσικά τον μαλώνω. Τέτοιο πράγμα δεν το πέρασα ούτε όταν΄έκοβε την πάνα!!!!τον αλλάζω 8-9 φορές την ημέρα!!! τα κάνει λίγα λίγα.Ούτε κρυωμένος είναι γιατί τα κακά του είναι κανονικά και τι στο καλό 15 μέρες πάει αυτή κατάσταση. όλη μέρα πλένω τα πάντα!! Δεν αντέχω άλλο και δεν ξέρω τι να κάνω!!!

Πείτε μου την γνώμη σας!!

Διαφημίσεις

Ωχ, πραγματικά είναι δύσκολη η περίπτωσή σου. Κι εγώ στη θέση σου δεν θα ήξερα ακριβώς τι θα έκανα. Σε πρώτη φάση, θα ήθελα να σε ρωτήσω τί σου λέει ο μικρός όταν του μιλάς και του λες ότι δεν πρέπει να κάνει κακάκια πάνω του? Πού το αποδίδει το ίδιο το παιδί, δηλαδή, γιατί -σύμφωνα με αυτό πάντα - το κάνει αυτό? Σε δεύτερη φάση, θα σου έλεγα να το πιάσεις με το καλό, να του πεις ότι καταλαβαίνεις ότι πέρασε άσχημα τόσο καιρό με την δυσκοιλιότητα και ότι τον καταλαβαίνεις, αλλά τώρα πια που αυτό πέρασε θα είναι πολύ πιο εύκολο γι αυτόν να τα κάνει πάλι στη λεκάνη. Στην ανάγκη, επιβράβευσέ τον με κάτι αγαπημένο του προκειμένου να τα καταφέρει. Πιστεύω ότι χρειάζεται ένα ισχυρό κίνητρο για να επανέλθει, καθώς έχει πάρει από φόβο την όλη διαδικασία και τον καταλαβαίνω εν μέρει. Βέβαια, κι εγώ στη θέση σου, αν το ζούσα αυτό κάθε μέρα και τόσες φορές, θα έφτανα στα όριά μου, απλά θα δοκίμαζα τα πάντα. Κυρίως, να τον πάρω με το μαλακό, γιατί σαφώς και γι αυτόν δεν θα είναι ευχάριστο το όλο σκηνικό. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!

Συγγνώμη, βρε κοπέλα μου, 15 μέρες το παιδί κάνει κακά 9 φορές τη μέρα; Τι λέει η παιδίατρος, αυτό είναι φυσιολογικό;

Ωχ, πραγματικά είναι δύσκολη η περίπτωσή σου. Κι εγώ στη θέση σου δεν θα ήξερα ακριβώς τι θα έκανα. Σε πρώτη φάση, θα ήθελα να σε ρωτήσω τί σου λέει ο μικρός όταν του μιλάς και του λες ότι δεν πρέπει να κάνει κακάκια πάνω του? Πού το αποδίδει το ίδιο το παιδί, δηλαδή, γιατί -σύμφωνα με αυτό πάντα - το κάνει αυτό? Σε δεύτερη φάση, θα σου έλεγα να το πιάσεις με το καλό, να του πεις ότι καταλαβαίνεις ότι πέρασε άσχημα τόσο καιρό με την δυσκοιλιότητα και ότι τον καταλαβαίνεις, αλλά τώρα πια που αυτό πέρασε θα είναι πολύ πιο εύκολο γι αυτόν να τα κάνει πάλι στη λεκάνη. Στην ανάγκη, επιβράβευσέ τον με κάτι αγαπημένο του προκειμένου να τα καταφέρει. Πιστεύω ότι χρειάζεται ένα ισχυρό κίνητρο για να επανέλθει, καθώς έχει πάρει από φόβο την όλη διαδικασία και τον καταλαβαίνω εν μέρει. Βέβαια, κι εγώ στη θέση σου, αν το ζούσα αυτό κάθε μέρα και τόσες φορές, θα έφτανα στα όριά μου, απλά θα δοκίμαζα τα πάντα. Κυρίως, να τον πάρω με το μαλακό, γιατί σαφώς και γι αυτόν δεν θα είναι ευχάριστο το όλο σκηνικό. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!

Είναι πολύ πονηρός. Επειδή μας είχε ακούσει να μιλάμε μεταξύ μας με τον άντρα μου και λέγαμε μήπως κρύωσε βρε παιδί μου? λέει σαν δικαιολογία αυτό. κρύωσα μαμά έχεις δίκιο δεν πρέπει να τα κάνω και δεν θα τα ξανακάνω αλλά απλά δικαιολογείται. Πιστεύω ότι συνήθισε αυτή την κατάσταση και θα σαλτάρω! Του έχω εξηγήσει όλα αυτά που με συμβουλεύεις και εσυ αλλά δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα. Μόλις λερώνεται κατευθείαν έρχεται να τον αλλάξω ,δεν του αρέσει να είναι λερωμένος καθόλου αλλά το κάνει.

Συγγνώμη, βρε κοπέλα μου, 15 μέρες το παιδί κάνει κακά 9 φορές τη μέρα; Τι λέει η παιδίατρος, αυτό είναι φυσιολογικό;

Δεν κάνει 9 φορές την ημέρα! λερώνεται τόσες πολλές φορές γιατί του έρχεται να κάνει και τα κραταει και μετά του φεύγουν αλλά μέχρι να τα κάνει λερώνεται αυτό εννοώ.

Είναι πολύ πονηρός. Επειδή μας είχε ακούσει να μιλάμε μεταξύ μας με τον άντρα μου και λέγαμε μήπως κρύωσε βρε παιδί μου? λέει σαν δικαιολογία αυτό. κρύωσα μαμά έχεις δίκιο δεν πρέπει να τα κάνω και δεν θα τα ξανακάνω αλλά απλά δικαιολογείται. Πιστεύω ότι συνήθισε αυτή την κατάσταση και θα σαλτάρω! Του έχω εξηγήσει όλα αυτά που με συμβουλεύεις και εσυ αλλά δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα. Μόλις λερώνεται κατευθείαν έρχεται να τον αλλάξω ,δεν του αρέσει να είναι λερωμένος καθόλου αλλά το κάνει.

Πάει παιδικό σταθμό? προνήπιο? Γενικά έξω πώς συμπεριφέρεται όσον αφορά αυτό το θέμα?

Πάει προνήπιο σε παιδικό σταθμό. Μέχρι τώρα δεν έκανε κακά στο σταθμό γιατί έκανε σχεδόν σε συγκεκριμένες ώρες στο σπίτι. Μου είχε πεί πριν από λίγο καιρό ότι η δασκάλες δεν τον αφήνουν να πάει για τσίσα του. Τον ρώτησα γιατί και μου λέει δεν ξέρω. Πήγε ο άντρας μου όταν ξεκίνησε το πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα και βρήκε την Δ/ντρια. Τι είναι αυτά τα πράγματα της λέει? αφου της είπε πρώτα αυτά που μας είπε το παιδί. Ναι λέι ισχύει όχι όμως ότι δεν τα αφήνουμε να πάνε απλά τους λέμε να πηγαίνουν ένα ένα γιατί πηγαίνουν όλα μαζί και ανοίγουν την βρύση και γίνονται μούσκεμα:shock:. Και τι με νοιάζει της λέει? θα κατουρηθεί πάνω του το παιδί για αυτό το λόγο?Τέσπα τους τα έψαλλε. Μπορεί να ξεκίνησε και απο κει το θέμα τι να πώ. Άντε να βγάλεις άκρη.

Το παραμύθι με τον κύριο Βόθρο που πρέπει να φάει!!!

Ψάξε να βρεις... Το έχω γράψει αρκετε΄ς φορές

Θα ψάξω. Ευχαριστώ!

Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και στον γιο μου σε λίγο μικρότερη ηλικία, γύρω στα τρία. Ενω είχαμε κόψει την πάνα, θυμάμαι μία φορα είχε δυσκοιλιοτητα και τα έκανε επάνω του. Απο τότε και για κάποιο διάστημα συνέχισε έτσι μόνο για τα κακά. Βέβαια εμείς του λέγαμε συνέχεια αλλα έχω καταλήξει ότι θα το ξεπεράσει μόνος του όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση έτσι ξεπεράστηκε. Καλη συνέχεια.

Διαφημίσεις

Κοίτα, μας πήρε κάποιους μήνες, όχι πιο πολυ όμως. Έχω καταλήξει ότι σε πολλά θέματα τέτοιου τύπου το να πιέσεις δεν έχει νόημα, θα λες βέβαια το σωστό ποιο είναι αλλα είναι πιο πολυ θέμα να έρθει το πλήρωμα του χρόνου, και το παιδι έτσι όπως το άρχισε να το κόψει.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα