Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιαναγωγικό & Yποαλεργικο μαζι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω το εξής πρόβλημα έχω δυο παιδιά τα οποία και τα δυο είναι αλλεργικά στο γάλα (όπως και εγώ) ουσιαστικά δεν είναι αλλεργία αλλά δυσανεξία στην λακτόζη.

 

'όλα καλά μέχρι εδώ η μεγάλη μου κόρη είναι 3 χρονών πίνει ακόμα υποαλλεργικο (κάναμε προσπάθεια να πάει στο Αγελαδινό αλλά απέτυχε)

 

Ο μικρός είναι τώρα 2 μηνών και έχει και αυτός την αλλεργία (αίμα στα κακά, μια διάρροια μια δυσκοιλιότητα, εκζέματα, ανησυχία κλπ κλπ) Το κακό είναι ότι έχει και παλινδρόμηση (η οποία έχει φανεί και με εξέταση υπερήχου)

 

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει στην αγορά Αντιαναγωγικό & Yποαλλεργικο γάλα (υδατοδιαλυμένο 80%) οπότε δεν μπορώ να βρω λύση και κάνω μίξη δυο διαφορετικών γαλάτων και ουσιαστικα μειώνω και τα δυο προβλήματα από λίγο χωρίς να δίνω λύση αφού το μωρό υπάρχουν γεύματα που κλαίει ασταμάτητα

 

Γνωρίζει κανένας κάτι παραπάνω ή κάποια μάρκα από το εξωτερικό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρηκα ενα γαλα novalac allernova ar ξερει κανεις αν υπαρχει ελλαδα το βρησκω μονο γερμανια γαλλια αγγλια αλλα εχει 20-30ε μεταφορικα[/quoteΜηπως να ρωτουσες σε μεγαλα φαρμακεια στην Αθηνα να σου πουν?Αυτοι βλεπουν μεσα απ το computer τι υπαρχει στις φαρμακαποθηκες που τους προμηθευουν.Στη λεωφορο Αλεξανδρας στο υψος της Ιπποκρατους εχει 2 μεγαλα...
Link to comment
Share on other sites

Το novalac allernova mas είχε δώσει και εμάς η παιδογαστρεντερολογος για το μωρο,ειναι το μοναδικό στο είδος,το εψαξα αρκετα,ειναι καινούργιο και δεν το έχουν όλα τα φαρμακεία,ειναι μια αηδία,δεν μπόρεσα να δώσω στο μωρο ουτε 100μλ,μια φορα μονο και αναγκαστικαμε να δωσουμε σιροπακι,ευτυχώς δεν είχαμε αλλεργία μονο ΓΟΠ,οπότε πήραμε το novalac ar digest. Εγω μιλάω για εδω στην Αθήνα,και ειναι ακριβό δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! εγω θηλαζω και το μωρακι μου εχει αλλεργια.Απο γαλατα δεν εχω ιδεα αλλα θελω να βαλω δυο προβληματισμους πανω στο αρχικο ερωτημα:

 

1)Συχνα η ΓΟΠ ερχεται σαν συμπτωμα της αλλεργιας κι οταν περασει μια περιοδος αποχης απο τις αγελαδινες πρωτεινες και καθαρισει ο οργανισμος του μωρου, η ΓΟΠ υποχωρει σε μεγαλο βαθμο, τουλαχιστον αυτο ισχυει στο θηλασμο. Αν λοιπον συνεχισεις με το σωστο υποαλλεργικο μηπως τελικα δεν χρειαστεις αντιαναγωγικο;

 

2)Το αντιαναγωγικο γαλα θα ειναι υδατοδιαλυτο στην πρωτεινη που ειναι αλλεργικο το παιδι για να μην του δημιουργησει προβλημα;

 

Ελπιζω να μην ειμαι ατοπη.

Κι αν επιτρεπεται μια απορια:

Τι σημαινει υδατοδιαλυτο 80% ; Στο υπολοιπο 20% εμπεριεχεται η πρωτεινη αδιασπαστη;και δεν το πειραζει το μωρο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! εγω θηλαζω και το μωρακι μου εχει αλλεργια.Απο γαλατα δεν εχω ιδεα αλλα θελω να βαλω δυο προβληματισμους πανω στο αρχικο ερωτημα:

 

1)Συχνα η ΓΟΠ ερχεται σαν συμπτωμα της αλλεργιας κι οταν περασει μια περιοδος αποχης απο τις αγελαδινες πρωτεινες και καθαρισει ο οργανισμος του μωρου, η ΓΟΠ υποχωρει σε μεγαλο βαθμο, τουλαχιστον αυτο ισχυει στο θηλασμο. Αν λοιπον συνεχισεις με το σωστο υποαλλεργικο μηπως τελικα δεν χρειαστεις αντιαναγωγικο;

 

2)Το αντιαναγωγικο γαλα θα ειναι υδατοδιαλυτο στην πρωτεινη που ειναι αλλεργικο το παιδι για να μην του δημιουργησει προβλημα;

 

Ελπιζω να μην ειμαι ατοπη.

Κι αν επιτρεπεται μια απορια:

Τι σημαινει υδατοδιαλυτο 80% ; Στο υπολοιπο 20% εμπεριεχεται η πρωτεινη αδιασπαστη;και δεν το πειραζει το μωρο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εθχαριστω για τις απαντησεις σας

 

ολα αυτα τα γαλατα εχουν περιπου 20ε το κουτι

 

μπουρμπουρ

 

1) εχεις δικιο απλα το θεμα ειναι οτι οταν του δινω σκετο αντιαλλεργικο βγαζει απο την μυτη. αλλα αυτη ειναι τωρα η λυση γιατι αλλιως εχει αιμα στα κακα.

 

β)ακριβως οπως τα λες ειναι. Εχω το ιδιο προβλημα και εγω (απλα το εβγαλα 15χρονών) για να καταλαβεις εαν πιω ενα ποτυρι γαλα θα σφαδαζω απο κολικους, εαν φαω μια μπουγατσα με κρεμα (:lol::lol::lol:μην γελατε οι αθηναιοι μπουγατσα ειναι το φυλλο:lol::lol::lol:) δεν εχω προβλημα παρολο που η κρεμα εχει γαλα. Εαν τροω κρεμα για 5-6μερες καθε μερα θα αρχησουν οι ενοχλησεις

 

δεν εισαι καθολου ατοπη

Link to comment
Share on other sites

αχ, λατρεμενη Θεσσαλονικη! μπουγατσουλα θα μπορω να ξαναφαω σε κανενα χρονο υπολογιζω:(

Ευχομαι το καλυτερο στο παιδακι σου!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλησπερα σας γραφω πρωτη φορα.Εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων

και δε μπορω να της βρω ενα γαλα που νατης ταιριαζει στο στομαχακι της.Τωρα

ειμαστε στο τριτο γαλα το νοβαλακ αντιαναγωγικο με αυτο σταματησαν οι αναγωγες και ευτηχως κανουμε και κακακια γιατι ειχαμε και τετοιο προβλημα.Ξερετε αν πειραζει που αλλαζουμε συνεχεια γαλατα.:shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα σας γραφω πρωτη φορα.Εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων

και δε μπορω να της βρω ενα γαλα που νατης ταιριαζει στο στομαχακι της.Τωρα

ειμαστε στο τριτο γαλα το νοβαλακ αντιαναγωγικο με αυτο σταματησαν οι αναγωγες και ευτηχως κανουμε και κακακια γιατι ειχαμε και τετοιο προβλημα.Ξερετε αν πειραζει που αλλαζουμε συνεχεια γαλατα.:shock::shock::shock::shock::shock:

εχεις δοκιμασει τα βιολογικα παιδικα γαλατα?εμεις με αυτα δεν εχουμε θεμα.Οσο για το αν πειραζει δε νομιζω βλεπεις ενω ολες οι εταιρειες εχουν πανω κατω τις ιδιες κατηγοριες στα γαλατα μπορει η μια να ταιριαξει στο μωρο και καποια αλλη οχι.Οποτε δοκιμαζουμε για να δουμε τι μας ταιριαζει στο παιδι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...