Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΠΕΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ??


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και αν σας τυχει μια αναποδα με τι πληρωνετε?

 

 

Χμμμ τι θες να σου πω? Ότι αρρώστησε το παιδί μου και δεν είχα χρήματα ΚΑΘΟΛΟΥ ούτε για ταξι για να το πάω στο Παίδων??? :oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τι θες να σου πω? Ότι αρρώστησε το παιδί μου και δεν είχα χρήματα ΚΑΘΟΛΟΥ ούτε για ταξι για να το πάω στο Παίδων??? :oops::oops::oops::oops:

 

καλα κοριτσια πονεμενο θεμα....διαβαζω..διαβαζω...και αποφασισα να μην γραψω τα δικα μας χαλια γιατι δεν νομιζω να με πιστεψει κανεις...δεν εχουμε πιασει μονο τον πατο του πηγαδιου αλλα και τον αποπατο!!!!!

καλο κουραγιο σε ολους μας γιατι ερχετε δυσκολος χειμωνας!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μισθός 1021 (πέρυσι ήταν 1300....αλλά ας όψονται οι επιπλέον κρατήσεις)

Ενοίκιο: 300

Κοινόχρηστα: το καλοκαίρι 20, το χειμώνα 100

Ρεύμα: 20

ΟΤΕ: 35

Κινητό: 15

Δόση αυτοκινήτου: 250

Κοινωνικές υποχρεώσεις: 20

Σούπερ: 300

Σύνολο: 960 το καλοκαίρι, 1060 το χειμώνα.......... Ήδη είμαι μέσα............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εμείς (2 άτομα + ένα παιδί 17 μηνών) βγάζουμε το μήνα περίπου 2.200 (ο σύζυγος είναι ελ.επαγ/τίας)...

Οπότε:

- 500 ? ενοίκιο

- 50 με 70 ? (ανάλογα το μήνα / έχουμε φυσικό αέριο) κοινόχρηστα

- 65 ? κινητό συζύγου (εγώ έχω κάρτα κ βάζω μία των 10 ? ανά δίμηνο!)

- 80 με 120 ? ΔΕΚΟ (ανάλογα το μήνα)

- 300 ? super market (με πάνες + γάλατα)

- γενικά έχουμε κόψει εξόδους, delivery, ακριβά δώρα, ρούχα, κάνουμε ανακύκλωση στα παιδικά ρούχα / παιχνίδια με φίλες / συγγενείς...

όμως το παράπονο μου είναι ότι σχεδόν κάθε μήνα ερχόμαστε "μία ή άλλη" γιατί μία έχουμε γάμο να πάμε (πάνε τα 100 ?) γιατί δεν θες να σε πουν και γύφτο...μία έχουμε βάφτιση...μία λήγει η ασφάλεια του αυτοκινήτου, βενζίνες, γιορτές κλπ κλπ που δεν μας αφήνουν να ανασάνουμε...Μόνο το Σεπτέμβρη είχαμε 3 βαφτίσεις και ένα γάμο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ ενα δίλλημα που έχω τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω ποιά είναι η σώστη απόφαση εργάζομαι τα τελευταία χρόνια σε ναυτιλιάκη και τα λέφτα που παίρνω δεν είναι άσχημα δεδομένης της καταστάσης εέχω δυο παιδάκια ενα αγοράκι 5 χρόνων και ένα κοριτσάκι 2,5 ο γιος μου πηγαίνει στο νήπιο σε ιδιωτικό σχολείο και η μικρή ακομά μένει στη μαμά μου ,σκέφτομαι λοίπον από του χρόνου να σταματήσω τη δουλεία ή να βρω κάτι άλλο ώστε να αναλάβω εξ ολοκλήρου τα παιδιά για γλίτωσω τα χρήματα που θα πρέπει να δλίνω στα ιδιωτικά σχολεία απ'α την άλλη φοβάμαι να μείνω και στο σπίτι λόγω του οτι θα ζοριστούμε αρκετα με το μισθό μόνο του άντρα μου ,οι γονεις ειναι μεγάλοι ανθρωποι και δεν μπορύν να συνεχίσουν να βοηθάνε ....... τι να κάνω?:oops:

Link to comment
Share on other sites

γειά σας θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ ενα δίλλημα που έχω τον τελευταίο καιρό και δεν ξέρω ποιά είναι η σώστη απόφαση εργάζομαι τα τελευταία χρόνια σε ναυτιλιάκη και τα λέφτα που παίρνω δεν είναι άσχημα δεδομένης της καταστάσης εέχω δυο παιδάκια ενα αγοράκι 5 χρόνων και ένα κοριτσάκι 2,5 ο γιος μου πηγαίνει στο νήπιο σε ιδιωτικό σχολείο και η μικρή ακομά μένει στη μαμά μου ,σκέφτομαι λοίπον από του χρόνου να σταματήσω τη δουλεία ή να βρω κάτι άλλο ώστε να αναλάβω εξ ολοκλήρου τα παιδιά για γλίτωσω τα χρήματα που θα πρέπει να δλίνω στα ιδιωτικά σχολεία απ'α την άλλη φοβάμαι να μείνω και στο σπίτι λόγω του οτι θα ζοριστούμε αρκετα με το μισθό μόνο του άντρα μου ,οι γονεις ειναι μεγάλοι ανθρωποι και δεν μπορύν να συνεχίσουν να βοηθάνε ....... τι να κάνω?:oops:

 

Σε συμβουλευω με τιποτα να μην αφησεις την δουλεια σου!!! Πως θα τα απασχολεις ολη την ημερα? Ρωτα και εμενα που δεν τα προλαβαινω 2 παιδια να μην με αφηνουν ολο το πρωινο ουτε να μαγειρεψω και φυσικα ειμαι πτωμα με 0 εισοδημα. Το κυριοτεροο στις ημερες μας δεν αφηνεις μια δουλεια (για πολλους λογους: δινεις το πρωτυπο μητερας που δουλευει, καλυπτεις αναγκες, και εισαι ανεξαρτητη απο τον αντρα σου π.χ. δεν ζητας για ενα απλο μανικιουρ). Μακαρι να σε επεισα...

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο που με συμβουλεύεις αυτό άλλα οι ώρες που εργάζομαι είναι υπερ του δέοντως πόλλες αν είναι οτι λέφτα παίρνω να τα δίνω τότε τι? η άληθεια είναι οτι χρώσταω πόλλα σε αυτή τη δουλεία τα παιδιά μου είναι γεμάτα ρουχα .... δεν μας λείπει τίποτα άλλα οι ώρες είναι πάνω απο όκτω ημερησιως:oops:

Link to comment
Share on other sites

αφηστε ρε παιδια...

εμας τα παγια εξοδα μας ειναι περισσοτερα απο αυτα που βγαζει ο αντρας μου..

κοιταμε να παρουμε δανειο για να εχουμε να φαμε(για τα παιδια μας πιο πολυ)

εμεις την βγαζουμε και με σκετα μακαρονια..

2 ενηλικες και 2 παιδακια 2 ετων που ακομη φορουν πανες( προσπαθησα το καλοκαιρι να τις κοψουμε αλλα δεν καταλαβαινουν ακομα) θελουν το γαλατακι τους, το γιαουρτακι τους, το αυγουλακι τους, τα κρεατακια τους..

πως να στερησουμε απο τις ψυχουλες μας τα αναγκαια?ρουχα δεν το συζητω, να ναι καλα μια κοπελα που γνωρισα σε αλλο φορουμ και εχει κανει τριδυμα και μου στελνει καθε τοσο!παπουτσια το ιδιο!τα σκεφτομαι και στεναχωριεμαι..εμεις αντε να τους παρουμε κανα ρουχαλακι αν ειναι αναγκη απο τα τζαμπο..ως εκει φτανει η τσεπη μας.

βοηθεια εχουμε αλλα μην φανταστειτε τιποτα τρελο..πχ η μαμα μου αγοραζει πατατες, τοματες και κρεμμυδια και για εμας, που και που κανενα γιαουρτακι για τα παιδια, μας δινει λαδι και η πεθερα μου μας στελνει καμια χυλοπιτουλα, καμμια μαρμελαδα κανα κρεατακι απο το χωριο. Αυτα δεν γινονται καθε μηνα ε?που και που..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εμείς (2 άτομα + ένα παιδί 17 μηνών) βγάζουμε το μήνα περίπου 2.200 (ο σύζυγος είναι ελ.επαγ/τίας)...

Οπότε:

- 500 ? ενοίκιο

- 50 με 70 ? (ανάλογα το μήνα / έχουμε φυσικό αέριο) κοινόχρηστα

- 65 ? κινητό συζύγου (εγώ έχω κάρτα κ βάζω μία των 10 ? ανά δίμηνο!)

- 80 με 120 ? ΔΕΚΟ (ανάλογα το μήνα)

- 300 ? super market (με πάνες + γάλατα)

- γενικά έχουμε κόψει εξόδους, delivery, ακριβά δώρα, ρούχα, κάνουμε ανακύκλωση στα παιδικά ρούχα / παιχνίδια με φίλες / συγγενείς...

όμως το παράπονο μου είναι ότι σχεδόν κάθε μήνα ερχόμαστε "μία ή άλλη" γιατί μία έχουμε γάμο να πάμε (πάνε τα 100 ?) γιατί δεν θες να σε πουν και γύφτο...μία έχουμε βάφτιση...μία λήγει η ασφάλεια του αυτοκινήτου, βενζίνες, γιορτές κλπ κλπ που δεν μας αφήνουν να ανασάνουμε...Μόνο το Σεπτέμβρη είχαμε 3 βαφτίσεις και ένα γάμο!!!

νικαω!! 1 γαμο , 2 βαπτισεις και 3 παρτυ γενεθλιων:!::-D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις σε γενικες γραμμες διαβαζοντας ολααααα τα παραπανω ειμαστε πολυ καλα!

ομως ετσι που μας εχουν καταντησει με τις περικοπες , εκτακτες εισφορες ...ειμαστε για λυπηση... ολη μερα με ενα κομπιουτερακι να δουμε αν βγαινει ο μηνας? ζωη ειναι αυτην?

κ απο την αλλη ο "καλος" ο κοσμος ο "καθωσπρεπει" με τον χαβιαρι του , την μπελουγκα, τα φιλετακια.....!

να αφιερωσω κ ενα τραγουδακι? : "τι νοημα εχουν ολα αυτα, τι τρεχω να προλαβω περασε η μιση ζωη διχως να καταλαβω....!"

Link to comment
Share on other sites

Νοίκι σπιτιού : 530

Νοίκι μαγαζιού: 300

ΤΕΒΕ συζύγου :370

Τηλέφωνα (σπιτιού/μαγαζιού/κινητά): 120

Super market (περίπου): 400

Κοινόχρηστα (σπιτιού/μαγαζιού, περίπου): 120

Βενζίνες (από/προς σπίτι/μαγαζί 2 αυτοκίνητα) : 200 τουλάχιστον

Ασφάλειες (αμαξιών και κάτι ψιλά από ιδιωτικές) : 160

Φτάσαμε σύνολο 2200 και δεν έχω υπολογίσει ούτε ρούχα, ούτε γιατρούς, ούτε ένα καφέ έξω, ούτε μία εφημερίδα, ούτε υποχρεώσεις, ούτε διάφορους φόρους.

Οπότε αυτό το μαγαζί πρέπει να βγάλει τουλάχιστον 2500 το μήνα για να ζήσουμε.

Πως να τα βγάλει σε τέτοιες εποχές ???? Πέρυσι τα έβγαλε τους 3 μήνες και τους υπόλοιπους μπήκαμε μέσα...

Τελείωσε και το ταμείο ανεργίας μου και λέμε ευτυχώς που πήρα την αποζημίωση πριν 1 χρόνο και κάτι έχουμε να τσοντάρουμε για μερικούς μήνες...

Εχουμε ένα δυαράκι που παίρναμε 300 νοίκι, όσο μπορούμε να το νοικιάζουμε.

Οπότε είμαστε κάθε μήνα με την ψυχή στο στόμα...

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο που με συμβουλεύεις αυτό άλλα οι ώρες που εργάζομαι είναι υπερ του δέοντως πόλλες αν είναι οτι λέφτα παίρνω να τα δίνω τότε τι? η άληθεια είναι οτι χρώσταω πόλλα σε αυτή τη δουλεία τα παιδιά μου είναι γεμάτα ρουχα .... δεν μας λείπει τίποτα άλλα οι ώρες είναι πάνω απο όκτω ημερησιως:oops:

 

Είχα και εγώ παλιά αυτές τις σκέψεις μέχρι που απολύθηκα και είδα τη σκληρή πραγματικότητα ....... :evil:

Σίγουρα είναι σκληρό να δουλεύεις 10 ώρες την ημέρα, να μην προλαβαίνεις να φροντίσεις τα παιδιά σου, να πληρώνεις ακριβά ιδιωτικά ή νταντάδες για να τα κρατάνε και εσύ να δουλεύεις σαν το σκλάβο όλη μέρα και να γυρνάς κουρασμένη και άκεφη. Αλλά αν ο σύζυγος δεν έχει σίγουρη, μόνιμη και αρκετά κερδοφόρα δουλειά, δεν είναι εποχές να χάνεις τη δουλειά σου γιατί θα σας λείψουν πολλά και βασικά πράγματα, και πάνω από όλα θα σου χαλάσει την ψυχολογία η ανασφάλεια !!!

Και το βασικό που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι δουλειές δεν υπάρχουν για να πείς ότι όταν θελήσω θα ξαναπιάσω μια δουλειά.

Η φιλική μου γνώμη είναι να μην αφήσεις τη δουλειά σου αυτή τη δύσκολη εποχή !!

Link to comment
Share on other sites

περνω κουραγιο

μισθος 450

συζηγου λογικα 1300 το μηνα αλλα αφου ειναι ελευθερος επαγγελματιας δεν παιζει καθε μηνα το ποσο αυτο τωρα εχει να πληρωθει ενα μηνα ...

3 δανεια 2000 το μηνα που καλυπτοντουσαν με τρια ενοικια που τωρα ειναι 2 και ζητησα μειωση των δοσων αλλα μαλον δεν θα παρω εγκριση

αρα πλεον τα δανεια ..μισο πληρωμενα ......

τωρα ανοιξαν τα σχολεια τα αγγλικα με τρια παιδια τα εξοδα τα γνωριζετε

απο φαγητο μονο ειμαστε καλυμενοι διοτι ζουμε στην κρητη και εχουμε κρεας και λαχανικα δικα μας .......την δεη και το νερο με το επιδομα των τριτεκνων ανα διμηνο τωρα βεβαια με κατι εκτατα που ακουσα δεν ξερω τι θα κανουμε ...λεφτα στην ακρη ουτε ευρω ...........τον νοεμνβρη ,δεκεμβρη γεναρη ,δεν ξερω αν θα πληρωνωμε διοτι δεν θα εχει δουλεια ............... λεφτα για την βενζινη δεν θα εχω,να παω τα παιδια σχολειο ...................

δεν ξερω καθολου ............περιση δεν βαλαμε πετρελαιο ας ειναι καλα το τζακι ...φετος που δεν θα εχουμε ουτε ξυλα .....ας ειναι καλα το παπλωμα

πανω απο ολα υγεια βεβαι α ................αλλα με ολα αυτα δυσκολευσε νατην κρατησεις και αυτή............

 

 

το αυτοκινητο ειχε ζημια 480 ?..............καλα ...200 του εδωσα και με δωσεις και αυτο οπως και το βιβλιοπωλιο για τα σχολικα ... οπως και τα αγγλικα ........οπως και οτι αλο πρεπει να παρουμε υποχρεωτικα ...ολα με δοσεις ........για ποσο ακομα ........................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μισθός συζύγου:810 ευρώ

Μισθός δικός μου:0 ευρώ

Σούπερ μάρκετ-μανάβης-κρεοπώλης:300-350 ευρώ

ΔΕΗ:80-90 ευρώ (αλλά έχει έρθει και 150)

Βενζίνες:200 ευρώ

Κινητά (με κάρτα και για τους 2):20-25 ευρώ

Σταθερό-ίντερνετ:24-28 ευρώ

Ασφάλειες για μηχανάκι-αυτοκίνητο:600 ευρώ (το χρόνο,στο μήνα βγαίνει γύρω στα 50 ευρώ,αναλογικά)

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι έξοδοι,ψώνια (ρούχα,αρώματα,αξεσουάρ),σινεμά έχουν κοπεί μαχαίρι.

 

ΤΑ ΚΑΛΑ είναι ότι:

-μένουμε σε δικό μας σπίτι,στην ίδια πολυκατοικία με τη μαμά μου και τον αδερφό μου.

-δεν πληρώνουμε κοινόχρηστα,νερό,πετρέλαιο,ξύλα για το τζάκι.

-λόγω επαγγέλματος της μαμάς μου,δεν πληρώνουμε παιδίατρο,γάλατα,κρέμες,εμβόλια,φάρμακα.

-επίσης,πολλές φορές θα πληρώσει εκείνη το μανάβη ή όταν πάει σούπερ μάρκετ θα πάρει και για μας μερικά πράγματα ή θα πάρει κάτι για τη μικρή,ρούχο,ή για μένα παπούτσια.

-μας πληρώνει ιδιωτική ασφάλεια,γιατί σαν γιατρός ξέρει τι κατάσταση επικρατεί στο δημόσιο.

 

Μπορεί τα έσοδά μας να καλύπτουν τα βασικά έξοδα,αλλά αν δεν είχα τη μαμά μου δε θα ήξερα τι να κάνω...Δουλειά δε βρίσκω πουθενά...Σπουδάζω ακόμα σε άλλη πόλη κι εκείνη μου καλύπτει τα έξοδα πήγαινε έλα και το ξενοδοχείο.

Αχ μαμά μου!

 

Επίσης,είδα στις προηγούμενες σελίδες μια κοπέλα να ρωτάει αν υπάρχει σπίτι που να μην έχει στην άκρη ούτε 2000 ευρώ...ΕΜΕΙΣ!Σήμερα μας ήρθε η ασφάλεια του αυτοκινήτου 288 ευρώ και ο άντρας μου με ρώτησε τηλεφωνικά (ήταν η μαμά μου δίπλα μου) αν έχω λεφτά στην άκρη και με έπιασε νευρικό γέλιο με κλάμα μαζί.Καταλαβαίνετε τη συνέχεια και ποιος θα πληρώσει την ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites

μισθος δικος μου 880

ειμαι μονογονεικη οικογενεια

εχω 2 παιδακια

ο μπαμπας δεν δινει διατροφη

μενω στο ενοικιο (και οτι προηποθετει ενα σπιτι)

εχω και ενα δανειο αλλα πραγματικα δεν βγενει να το πληρωσω και δεν το πληρωνω..

 

ολα αυτα τα δυσκολα λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

χμ...μόλις ήρθε η έκτακτη εισφορά 300?

ζημιά στο φορτήγο 650?

έχω πάθει με την έκτακτη εισφορά απόψε! ουφ

και οι επόμενοι μισθοί του θα είναι πετσοκομμένοι. Αγχος άγχος!

Εγω με δουλειά τρελών ωραρίων αλλά μηδενικών απολαβών, άντε τα δικά μου έξοδα και αυτά όχι πάντα. Και μάλιστα προσπαθώ να περιορίσω και αυτά αφού έχουμε χρέος μεγάλο από τη δικιά μας δουλειά. Χαμος!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παιδιά έχουμε λεφτά στην άκρη...

Είχαμε μαζέψει αρκετά στο γαμό και δεν τα αγγίξαμε για ώρα ανάγκης..Ο σύζηγος με τη δουλειά πήγαινε πολύ καλά, εγώ μια χαρά....

Δυστυχώς όμως με όλα αυτά και εκείνα μειώθηκαν αισθητά....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκιο που με συμβουλεύεις αυτό άλλα οι ώρες που εργάζομαι είναι υπερ του δέοντως πόλλες αν είναι οτι λέφτα παίρνω να τα δίνω τότε τι? η άληθεια είναι οτι χρώσταω πόλλα σε αυτή τη δουλεία τα παιδιά μου είναι γεμάτα ρουχα .... δεν μας λείπει τίποτα άλλα οι ώρες είναι πάνω απο όκτω ημερησιως:oops:

 

Τα παιδιά σου κάποια στιγμή θα πάνε σχολείο. υποχρεωτικά.

 

Και τότε θα θελήσεις να ξαναδουλέψεις. Αλλά το τρένο θα έχει φύγει. Στην Ελλαδα ζεις κοριτσι μου όχι Σουηδία.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποσα ηρθε το δικο μας χαρατσι? 3000ευρω. καλο,ε?

παντως αν θελετε υπηρεσιες κομμωτηριου ειναι ενα στη νεα σμυρνη οπου καθε τεταρτη πας,κανεις οτι θες-στην κυριολεξια- και δινεις ΟΣΑ θες.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι η περιπτωση που αφησα την δουλεια για να ειμαι ολη μερα με τα παιδια μου , ημουν σε μια εταιρεια 10 χρονια με μισθο 1000 ευρω το μηνα , η δουλεια μου ηταν 10 λεπτα απο το σπιτι μου με τα ποδια και οταν γυρισα μετα την εξαμηνη στο δευτερο μου παιδακι μου ειπαν ή μενεις και δελευεις ολη μερα ή φευγεις κι εγω εφυγα ! ( τα παιδια με μεγαλη δυσκολια θα μου τα κραταγανε μανα και πεθερα ) και ειπα αντε πνιγειται ειμαι μανα και θα ειμαι διπλα τους θα στερηθω πολλα αλλα θα ειμαι εκει εγω γι αυτα ...

αποτελεσμα τωρα πια ζω πολυ στριμωχτα και ειμαι αρκετα θλιμμενη και νευρικη .Η οικονομικη κριση μ εχει τσακισει και ως συζυγος δημ. υπαλληλου προσπαθω να τα βγαλω περα με 1000 ευρω ... εχω 2 δανεια και τα παγια εξοδα του μηνα! Οσο και να κοβω τα εξοδα αυτα πολλαπλασιαζονται ...καθε μηνας και κατι καινουργιο , σκεφτομαι πολυ σοβαρα να σηκωθω και να φυγω απο αυτην την χωρα και τον ελευθερο μου χρονο να μην ειμαι με τους αγανακτισμενους της Ελλαδας...

Link to comment
Share on other sites

....μεχρι πριν απο τρεις μηνες εμπαιναν στο σπιτι μας 2800 ευρω.....εδω κ τρεις μηνες που απολυθηκα μπαινουν 550 του οαεδ (γιατι του συζυγου πανε κατευθειαν στο δανειο -1200ε). Τα εχω δει ολα, δουλεια δεν μπορω να βρω,μετραω καμμια φορα τα ψιλα για γαλα....:-( μετα απο 11 χρονια συνεχους ροης χρηματων-λογω του οτι δουλευαμε κ οι δυο- ξαφνικα εχω βαλτωσει... still ειμαι ευγνωμων που εχουμε την υγεια μας, και μεσα σ'ολη την αθλια κατασταση εχω βρει κ κατι να χαιρομαι: τα παιδακια μου επιτελους με βλεπουν κ με χορταινουν -γιατι τοσα χρονια δουλευα νυχτα, κοιμομουν 4 ωρες την ημερα και ημουνα μονο νευρα,οχι ανθρωπος,νευρα!!!-

 

αισιοδοξω οτι στους επομενους 2-3 μηνες θα εχω βρει δουλεια και ολα θα παρουν την παλια τους ροη...με την διαφορα οτι πριν ξοδεψω εστω κ ενα ευρω θα το σκεφτομαι ξανα και ξανα.......

 

αυτα! καλο κουραγιο σε ολους μας γιατι βαζω στοιχημα οτι πλεον πιο πολλοι ειμαστε σ'αυτην την κατασταση παρα στην "αλλη", την παλια, την καλη, που δεν μας περισσευαν βρε αδερφε αλλα βγαιναμε μια κυριακη το μηνα εξω για φαγητο...

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...