Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cyclacur πρίν την εξωσωματική


Recommended Posts

καλησπέρα, έκανα κάποιες ορμονικές και η FSH ήταν τον Ιούνιο 14.2 και τώρα 13.90 να προσθέσω οτι προσπαθώ για παιδάκι 4 χρόνια και έχω κάνει 3 σπερματεγχύσεις αποτυχημένες με κακή ανταπόκριση στα φάρμακα.

Η γιατρός μου έδωσε τα χάπια cyclacur για τους επόμενους 3 κύκλους και στον τεταρτο κύκλο περιόδου μου θα ξεκινήσω εξωσωματική.

Εχει κάνει κάποια κοπέλα παρόμοια θεραπεία με τα cyclacur πριν εξωσ. ;

γνωρίζεται γενικά κάτι ;

798150rxxbbyqcbf.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω τα παίρνω ανάμεσα στις εξωσωματικές για να έχω ρυθμισμένο τον κύκλο και να ξέρω πότε θα μου ρθει περίοδος...

Τα πήρα και στη 2η με κατεψυγμένα...

Παντα μου λειτουργούν άψογα...δεν εχω παρενεργειες και μου φτιάχνουν και κύκλο και το ενδομήτριο...οσο γίνεται το τελευταιο βέβαια :) γιατι μας βγήκε λίγο προβληματικό

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλή επιτυχία σε όλες μας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

θα κάνω εξωσ. σε κρατικό νοσοκομείο, βλέποντας τις παρενέργειες τρόμαξα η αλήθεια, ώσπου να μαζέψουμε τα χαρτιά - εξετάσεις και επιτροπή θα περάσει αναγκαστικά ένα διάστημα 3 μηνών και σκέφτηκα μήπως μου είπε να τα πάρω ενώ δεν υπάρχει λόγος αλλά αφού παίρνετε και εσείς πριν να μην μπω στην σκέψη να μην τα πάρω.. ;

798150rxxbbyqcbf.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλή επιτυχία σε όλες μας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

θα κάνω εξωσ. σε κρατικό νοσοκομείο, βλέποντας τις παρενέργειες τρόμαξα η αλήθεια, ώσπου να μαζέψουμε τα χαρτιά - εξετάσεις και επιτροπή θα περάσει αναγκαστικά ένα διάστημα 3 μηνών και σκέφτηκα μήπως μου είπε να τα πάρω ενώ δεν υπάρχει λόγος αλλά αφού παίρνετε και εσείς πριν να μην μπω στην σκέψη να μην τα πάρω.. ;

 

 

Αν σου είπε η γιατρός να τα πάρεις θα υπάρχει λόγος...αν όμως έχεις αμφιβολίες ξαναρώτα την...δεν είναι κακό..για το σώμα σου πρόκειται ;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα είχα πάρει πριν την εξωσ. για 7 μέρες για να ηρεμήσουν οι ωοθήκες μου είχε πει ο γιατρός πριν τις τρομπάρουμε με φάρμακα...αλλά τόσους μήνες δεν είναι πολλοί; έχεις άστατο κύκλο;

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα είχα πάρει πριν την εξωσ. για 7 μέρες για να ηρεμήσουν οι ωοθήκες μου είχε πει ο γιατρός πριν τις τρομπάρουμε με φάρμακα...αλλά τόσους μήνες δεν είναι πολλοί; έχεις άστατο κύκλο;

 

Εχω άστατο κύκλο ναι...επειδή μπορεί να ρθει και σε 45 μέρες και σε 25 μέρες τώρα ξεκίνησα cyclacur, θα πάρω 2 κύκλους ώστε να προγραμματίσω πιο έυκολα την επόμενη εξωσωματική μου τέλη γενάρη ή αρχες φλεβάρη..

Και το καλοκαίρι όμως μετά την υστεροσκόπηση που έκανα πήρα 3 κύκλους cyclacur.

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

α, έχεις άστατο κύκλο γι' αυτό. Εάν με αυτά φτιάχνει και είχε φτιάξει και στο παρελθόν ίσως γι αυτό σου τα δίνει...αλλά γιατρός δεν είμαι. ..τί να πω...

 

 

 

 

 

Εχω άστατο κύκλο ναι...επειδή μπορεί να ρθει και σε 45 μέρες και σε 25 μέρες τώρα ξεκίνησα cyclacur, θα πάρω 2 κύκλους ώστε να προγραμματίσω πιο έυκολα την επόμενη εξωσωματική μου τέλη γενάρη ή αρχες φλεβάρη..

Και το καλοκαίρι όμως μετά την υστεροσκόπηση που έκανα πήρα 3 κύκλους cyclacur.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσάκια καλημέρα.Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για τα cyclacur και τη λήψη τους μετά την εμβρυομεταφορά.Για ποιο λόγο τα δίνουν?Για να παχύνει το ενδομήτριο?Εγώ στις προηγούμενες δύο προσπάθειες θα έπαιρνα κανονικά τα άσπρα μετά την εμβρυομεταφορά,αλλά σε αυτή τη προσπάθεια δε μου δώσανε,μου είπε ο γιατρός πως δε χρειάζεται.Εγώ αντίθετα διαβάζω πως όλες παίρνουν μετά την εμβρυομεταφορά.Έχω μπερδευτεί.Δε ξέρω αν θα μου δώσει και σ'αυτή τη προσπάθεια που θα κάνω τώρα.Το ενδομήτριο ήταν καλό είπε και πως τα παίρνουν όταν κάνουν μεταφορά με κατεψυγμένα για να προετοιμάσουν το ενδομήτριο.Εσείς τι εμπειρίες έχετε?Υπήρξε καμιά σας που να μη πήρε καθόλου cyclacur κατά τη διάρκεια εξωσωματικής?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα.Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για τα cyclacur και τη λήψη τους μετά την εμβρυομεταφορά.Για ποιο λόγο τα δίνουν?Για να παχύνει το ενδομήτριο?Εγώ στις προηγούμενες δύο προσπάθειες θα έπαιρνα κανονικά τα άσπρα μετά την εμβρυομεταφορά,αλλά σε αυτή τη προσπάθεια δε μου δώσανε,μου είπε ο γιατρός πως δε χρειάζεται.Εγώ αντίθετα διαβάζω πως όλες παίρνουν μετά την εμβρυομεταφορά.Έχω μπερδευτεί.Δε ξέρω αν θα μου δώσει και σ'αυτή τη προσπάθεια που θα κάνω τώρα.Το ενδομήτριο ήταν καλό είπε και πως τα παίρνουν όταν κάνουν μεταφορά με κατεψυγμένα για να προετοιμάσουν το ενδομήτριο.Εσείς τι εμπειρίες έχετε?Υπήρξε καμιά σας που να μη πήρε καθόλου cyclacur κατά τη διάρκεια εξωσωματικής?

Εγώ έκανα τον Απρίλιο εξωσωματική, αλλά δεν τα έπαιρνα αυτά τα φάρμακα. Από Σεπτέμβρη που θα βάλω τα κατεψυγμένα μου όμως, ο γιατρός μου ήδη μου έχει γράψει να τα παίρνω, νομίζω 3 φορές την ημέρα. Τώρα σε τί ακριβώς χρειάζονται... θα σε γελάσω και δεν το θέλω!!! :roll::-P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τον Απρίλιο εξωσωματική, αλλά δεν τα έπαιρνα αυτά τα φάρμακα. Από Σεπτέμβρη που θα βάλω τα κατεψυγμένα μου όμως, ο γιατρός μου ήδη μου έχει γράψει να τα παίρνω, νομίζω 3 φορές την ημέρα. Τώρα σε τί ακριβώς χρειάζονται... θα σε γελάσω και δεν το θέλω!!! :roll::-P

 

3 φορές τη μερα μάλλον ειναι τα ουτροζεσταν....;)

 

 

Κοριτσάκια καλημέρα.Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για τα cyclacur και τη λήψη τους μετά την εμβρυομεταφορά.Για ποιο λόγο τα δίνουν?Για να παχύνει το ενδομήτριο?Εγώ στις προηγούμενες δύο προσπάθειες θα έπαιρνα κανονικά τα άσπρα μετά την εμβρυομεταφορά,αλλά σε αυτή τη προσπάθεια δε μου δώσανε,μου είπε ο γιατρός πως δε χρειάζεται.Εγώ αντίθετα διαβάζω πως όλες παίρνουν μετά την εμβρυομεταφορά.Έχω μπερδευτεί.Δε ξέρω αν θα μου δώσει και σ'αυτή τη προσπάθεια που θα κάνω τώρα.Το ενδομήτριο ήταν καλό είπε και πως τα παίρνουν όταν κάνουν μεταφορά με κατεψυγμένα για να προετοιμάσουν το ενδομήτριο.Εσείς τι εμπειρίες έχετε?Υπήρξε καμιά σας που να μη πήρε καθόλου cyclacur κατά τη διάρκεια εξωσωματικής?

 

Εγω σε αυτη τη φορά σε φυσικό κύκλο ξεκίνησα χωρις cyclacur αλλα επειδή σε φυσιολογικές συνθήκες 10 μερες μετα την ωορηξια εχω περίοδο...οταν το θύμισα στο γιατρό μου ξαναέδωσε cyclacur ώστε να μην κανει το σώμα τις συνήθεις κινήσεις του να αδιαθετησει...

Νομίζω το ενδομήτριο φτιάχνει με ουτροζεσταν, Βάσκλορ, κλπ...αλλα μπορει να επηρεάζει κι αυτο αφού ρυθμίζει κύκλο..

preg.png

Link to comment
Share on other sites

3 φορές τη μερα μάλλον ειναι τα ουτροζεσταν....;)

 

 

 

 

Εγω σε αυτη τη φορά σε φυσικό κύκλο ξεκίνησα χωρις cyclacur αλλα επειδή σε φυσιολογικές συνθήκες 10 μερες μετα την ωορηξια εχω περίοδο...οταν το θύμισα στο γιατρό μου ξαναέδωσε cyclacur ώστε να μην κανει το σώμα τις συνήθεις κινήσεις του να αδιαθετησει...

Νομίζω το ενδομήτριο φτιάχνει με ουτροζεσταν, Βάσκλορ, κλπ...αλλα μπορει να επηρεάζει κι αυτο αφού ρυθμίζει κύκλο..

Συγχαρητήρια κορίτσι και για την εγκυμοσύνη, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Κάπου διάβασα ότι βοηθάνε και στην εμφυτευση, ισχύει αυτό; Δηλαδή αν το ενδομητριο είναι καλό δε χρειάζεται να τα παίρνεις; απλά δε κατάλαβα καλά γιατί ο γιατρός επέμενε ότι δε τα χρειαζόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κορίτσι και για την εγκυμοσύνη, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Κάπου διάβασα ότι βοηθάνε και στην εμφυτευση, ισχύει αυτό; Δηλαδή αν το ενδομητριο είναι καλό δε χρειάζεται να τα παίρνεις; απλά δε κατάλαβα καλά γιατί ο γιατρός επέμενε ότι δε τα χρειαζόμουν.

 

 

Ευχαριστώ!!

θα σου πω το παρόμοιο.....πρέπει να του τα έκανα του γιατρού μου μη πω αυτη τη φορά....μήπως να πάρω κορτιζόνη....μήπως να πάρω ασπιρίνη...μήπως...οτι άκουγα οτι βοηθάει στην εμφυτευση ολα τον ρώτησα...μάλιστα ρώτησα κι άλλη γιατρό στο κεντρο που ειμαι...όποιον έβρισκα ρώταγα...και τις μαίες...νομίζω τελικά αυτοί ξέρουν καλυτερα τι πρέπει να πάρουμε κάθε φορά...

Τωρα ειμαι έτοιμη να παω να τον πρηξω μήπως να κόψω τιποτα...:lol::lol:

 

Έκανα ενα γρήγορο ψάξιμο....ναι επηρεάζει και το ενδομήτριο τελικά...αλλα μπορει να είδε ο γιατρός σου οτι ειναι ενταξει...και δεν σου χρησιμεύει κάπου...αν και ο κύκλος σου ειναι οπως πρέπει..:-)

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα γιατί το κάνει αυτό. Δείξε του εμπιστοσύνη και μην σκέφτεσαι το τι κάνει η κάθε κοπέλα, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και η κάθε περίπτωση μοναδική..

Αν όμως έχει ενδιασμούς συζήτα με τον γιατρό σου εκείνος μπορεί σίγουρα να σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

θα σου πω το παρόμοιο.....πρέπει να του τα έκανα του γιατρού μου μη πω αυτη τη φορά....μήπως να πάρω κορτιζόνη....μήπως να πάρω ασπιρίνη...μήπως...οτι άκουγα οτι βοηθάει στην εμφυτευση ολα τον ρώτησα...μάλιστα ρώτησα κι άλλη γιατρό στο κεντρο που ειμαι...όποιον έβρισκα ρώταγα...και τις μαίες...νομίζω τελικά αυτοί ξέρουν καλυτερα τι πρέπει να πάρουμε κάθε φορά...

Τωρα ειμαι έτοιμη να παω να τον πρηξω μήπως να κόψω τιποτα...:lol::lol:

 

Έκανα ενα γρήγορο ψάξιμο....ναι επηρεάζει και το ενδομήτριο τελικά...αλλα μπορει να είδε ο γιατρός σου οτι ειναι ενταξει...και δεν σου χρησιμεύει κάπου...αν και ο κύκλος σου ειναι οπως πρέπει..:-)

 

Έχεις δίκιο κορίτσι.Αυτός ξέρει καλύτερα.Ούτως ή άλλως πέντε γιατροί είναι στο κέντρο και κάνουνε meeting κάθε μέρα και συζητάνε από κοινού για τη κάθε κοπέλα,οπότε η απόφαση είναι κοινή.Τί να πω,νομίζω αυτοί ξέρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα.Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για τα cyclacur και τη λήψη τους μετά την εμβρυομεταφορά.Για ποιο λόγο τα δίνουν?Για να παχύνει το ενδομήτριο?Εγώ στις προηγούμενες δύο προσπάθειες θα έπαιρνα κανονικά τα άσπρα μετά την εμβρυομεταφορά,αλλά σε αυτή τη προσπάθεια δε μου δώσανε,μου είπε ο γιατρός πως δε χρειάζεται.Εγώ αντίθετα διαβάζω πως όλες παίρνουν μετά την εμβρυομεταφορά.Έχω μπερδευτεί.Δε ξέρω αν θα μου δώσει και σ'αυτή τη προσπάθεια που θα κάνω τώρα.Το ενδομήτριο ήταν καλό είπε και πως τα παίρνουν όταν κάνουν μεταφορά με κατεψυγμένα για να προετοιμάσουν το ενδομήτριο.Εσείς τι εμπειρίες έχετε?Υπήρξε καμιά σας που να μη πήρε καθόλου cyclacur κατά τη διάρκεια εξωσωματικής?

 

Τα λευκά cyclacur ειναι οιστρογόνα και τα δινουν για να ανεβεί η οιστραδιολη και να παχυνει ενδομητριο! Εγώ που εκανα ΕΤ με κατεψυγμενα τα έπαιρνα πριν από την ΕΤ ως και τη 10η εβδομάδα της κύησης γιατι λόγω της καταστολής ωοθηκων που ειχε προηγηθεί της ΕΤ δεν ειχα καθολου ενδογενείς ορμονες. Εχω την εντύπωση οτι καποιοι γιατροι δινουν και σε ΕΤ με φρέσκα όταν η οιστραδιολη ειναι χαμηλη για να βοηθήσουν τη κατάσταση! Από τη στιγμη που πας με φρέσκα κι ο γιατρούς σου λεει πως εχεις καλό ενδομητριο και δεν το χρειάζεσαι, μη προβληματίζεσαι!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι καινούρια στο φορουμ... και δεν ήξερα που να γράψω τον προβληματισμό μου. Πριν μία βδομάδα ακριβώς έκανα εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα. Είναι η δεύτερη προσπάθειά μου. Ο γιατρός μου λοιπόν μου είχε πει να 5 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά να ελέγξω προγεστερόνη και οιστραδιόλη. Η Προγεστερόνη μου μια χαρά στο 69.9 αλλά η οιστραδιόλη είχε πέσει στο 68 ενώ πριν την εμβρυομεταφορά ήταν 268. Σήμερα ξαναμέτρησα την οιστραδιόλη μου κι ανέβηκε στο 86 αφού παίρνω 6 άσπρα cyclacur την ημέρα. Για β-χοριακή πάω την Τρίτη αλλά δεν είμαι αισιόδοξη πλέον.

Έχετε ξανακούσει να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!!έχω κάνει εμβρυομεταφορα και περιμένω να κάνω χοριακη !!σήμερα λοιπόν έκανα μια μεγάλη χαζομάρα πήρα καταλάθος το cyclacur και το βράδυ αντί να πάρω το salospir ξέρετε αν έκανα κάτι κακό στα έμβρυα? Sos δεν θέλω να πάρω τον γιατρό νυχτιάτικα και θα με βρίσει πιστεύω αν του το πω. Μπορεί να με βοηθήσει κάποια θα πεθάνω από την αγωνία μου..

Link to comment
Share on other sites

εννοειται θα μιλησεις με το γιατρο σου. Ομως μην ανησυχεις εγω μαζι με ολα τα αλλα παιρνω 3 cyclacur την ημερα πρωι-μεσημερι-βραδυ οποτε προφανως και δεν εχεις κανει κατι κακο.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσεις τον γιατρό σου, γιατί απλά πρέπει να το ξέρει, δεν νομίζω όμως να επηρεάσει σε κάτι. Τα σικλακούρ τα δίνουν για ενίσχυση οιστραδιόλης (αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια πρωτα απ´ ολα! Οιστραδιολη ειναι το cyclacur οποτε δεν πειραζει λογικα αλλα γιατι ντρεπεσαι να ρωτησεις το γιατρο σου; Να δεις ποσα "χαζα" θα σου ερχεται μα ρωτησεις οταν με το καλο θα εχεις αποτελεσμα. Ειναι συνηθισμενοι οι γιατροι σε τετοια κ σε περιεργες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...