Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 καλημέρα

πόσες ώρες θα κάνουν "ρυθμική" στο σχολείο; τι περιμένεις εσύ από την δασκάλα της ρυθμικής του σχολείου; για να μπορέσω να σου απαντήσω...

 

Νομίζω 3ωρ. την εβδομάδα. Εμένα με ενδιαφέρει η σωστή διάπλαση του σώματός της,( να κάνει σφιχτό κολαράκι και ποδαράκια π.χ.), το γράφω και παραπάνω και όχι οι στροφές της κορδέλας. Αν η ρυθμική δε συντελει σε αυτά αναγκαστικα θα τη παω κολύμπι (ο γιος μου σε ένα χρόνο έχει διαφορά στο σώμα του).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω 3ωρ. την εβδομάδα. Εμένα με ενδιαφέρει η σωστή διάπλαση του σώματός της,( να κάνει σφιχτό κολαράκι και ποδαράκια π.χ.), το γράφω και παραπάνω και όχι οι στροφές της κορδέλας. Αν η ρυθμική δε συντελει σε αυτά αναγκαστικα θα τη παω κολύμπι (ο γιος μου σε ένα χρόνο έχει διαφορά στο σώμα του).

 

αγαπημένη...

οποιοδήποτε μάθημα γίνεται από τους σωστούς δασκάλους γίνεται σωστά. οι 3 ώρες την εβδομάδα είναι αρκετές, όταν αυτές γίνουν σωστά. και ο σκοπος θα επιτευχθέι.

όμως...δεν μπορώ να ξέρω η συγκεκριμένη δασκάλα τι θα κάνει και πώς θα κάνει τη δουλειά της. μόνο για μένα και τις δασκάλες που απασχολώ εγώ στη σχολή μου μπορώ να ξέρω.

το κολύμπι δείχενι ούτως η αλλιώς πιο γ΄ρηγορα αποτελέσματα στο κορμί. είανι πιο έντονη άσκηση.

αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία, γράψτην κολυμβητήριο. αλλιώς...δοκίμασέ το. ξεκίνησέ την ρυθμική, παρακολούθησε τι κάνουν, πώς το κάνουν και αν αυτό που θέλεις γίνεται; αν δεν είσαι ευχαριστημένη δεν μπορέις στη μέση της χρονιάς να την αλλάξεις από ρυθμική σε κολυμβητήριο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni, και γω πιστευω ότι με αυτές τις ώρες για τα επόμενα χρόνια κάτι θα δω. Η MariaS όμως με προβλημάτισε:

 

"Αρχικό μήνυμα απο MariaS

Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά."

 

Θα την ξεκινήσω και βλέπουμε. Ο ενδιασμός μου ήταν μόνο στο θέμα του ύψους και μου έφυγε. Το κολύμπι το φοβάμαι μόνο από άποψη λοιμώξεων που τα κοριτσάκια κολλάνε ευκολα μικρόβια, μη την έχω συνέχεια με αντιβιώσεις.

 

Σ΄ευχαριστω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

ismeni, και γω πιστευω ότι με αυτές τις ώρες για τα επόμενα χρόνια κάτι θα δω. Η MariaS όμως με προβλημάτισε:

 

"Αρχικό μήνυμα απο MariaS

Σχετικά με τη ρυθμική των σχολείων τα παιδιά συνήθως μαθαίνουν απλούς χειρισμούς των οργάνα αλλά δεν προσθέτουν κάτι θετικό στην σωματική τους ανάπτυξη, περισσότερο γνωρίζουν τα αθλήματα αυτά."

 

Θα την ξεκινήσω και βλέπουμε. Ο ενδιασμός μου ήταν μόνο στο θέμα του ύψους και μου έφυγε. Το κολύμπι το φοβάμαι μόνο από άποψη λοιμώξεων που τα κοριτσάκια κολλάνε ευκολα μικρόβια, μη την έχω συνέχεια με αντιβιώσεις.

 

Σ΄ευχαριστω πάντως!

 

 

μπορείς να ρωτήσεις τη marias να σου πει λεπτομέρεις γι' αυτό που αναφέρει για να λυθεί κάθε σου (κάθε μας) απορία.

 

παρακαλώ...

είμαι στη διάθεσή σου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα τη γνώμη σας αν γνωρίζετε.

Στον παιδικό σταθμό της κόρης μας αλλά και στο σχολείο που θα την πάω έχουν επιλογή δραστηριότητας τη ρυθμική γυμναστική και όχι μπαλέτο που θα με ενδιέφερε. Εχω ακούσει όμως ότι οι ασκήσεις της ρυθμικής εμποδίζουν το παιδί να ψηλώσει και μένει κοντό (γι΄αυτό και οι κοπέλες της ρυθμικής είναι μικροκαμωμένες). Για το μπαλέτο αντίθετα έχω ακούσει ότι βοηθά στο ύψος του παιδιού. Δυνατότητα να πηγαίνω εγώ το παιδί τα απογευματα σε μπαλετο δεν υπάρχει λόγω ελλειψης χρόνου. Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό πείτε μου αλλιώς θα τη πάω αναγκαστικά κολυμβητήριο (αν και εκεί φοβάμαι λοιμώξεις επειδή είναι κοριτσάκι).

Θα συμφωνήσω με τους προλλαλησαντες και απλά να πω και εγω την αποψή μου πανω στο θεμα.έκανα πανω απο 10 χρονια πρωταθλητισμο στην ρυθμικη γυμναστικη,ημουνα στην εθνικη ομαδα και εκτος αυτου έχω δουλεψει και για 5 χρονια στον Πανελληνιο γυμναστικο σύλλογο στο αγωνιστικο τμημα της ρυθμικής.τωρα πλεον απεχω απο αυτα.Η ρυθμική γυμναστική είναι απο τα πιο όμορφα και εντυπωσιακά αθληματα που υπαρχουν.συνδυάζει την πολύ καλη εκγυμναση του σωματος σε συνδυασμο με τον χειρισμό των οργανων που έχει η ρυθμική (μπαλα,σχοινακι, στεφανι,κορινες,κορδελα) τα οποία σε βοηθούν να δουλευεις και να εξασκεις και αλλα τμηματα του εγκεφαλου σου.σκεφτειτε ποσο δυσκολο ειναι να ισορροπεις στο ενα ποδι (το λεω λαικα) και ταυτοχρονα να περιμενεις την μπαλα η οποια βρισκεται στον αερα να ερθει για να την πιασεις με το 1 χερι.θεωρω οτι το συγκεκριμενο αθλημα συνδυαζει πολλά στοιχεια μαζι τα οποια λιγα αθληματα το έχουν ,οπως ευλυγυσια,ταχυτητα,σπιρταδα,αλτικοτητα,εξυπναδα-ειναι ενα αθλημα που συνεχως πρεπει να σκεφτεσαι.

Η βαση της ρυθμικης γυμναστικης ειναι το μπαλετο.Κοινώς δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθει καποιο παιδακι με ρυθμική και να μην κανει μπαλετο.διοτι ουσιαστικα η ρυθμικη τι είναι?μπαλέτο σε συνδυασμο με τα οργανα και την μουσικη-αυτοι που εχουν ασχοληθει καταλαβαινουν.πιο περιπλοκο μεν αλλά πιο ενδιαφερον δε.

Αναφορικα με το υψος,δεν τιθεται σε καμια περιπτωση τετοιο θεμα!ειμαι 1.72 .Τα παιδια ψηλωνουν κανονικοτα .ολες οι αθλητριες ρυμικης-αν παρακολουθησετε το αθλημα-ειναι οχι απλα ψηλες αλλά πολυ ψηλες και αυτο γιατι επιδιωκουμε τα παιδια που επιλεγουμε για το συγκεκριμενο αθλημα-τωρα μιλαω περισσοτερο για αγωνιστικα τμηματα-να ειναι ψιλολιγνα με μακρια ακρα και αδυνατα τα σωματα τους,αερινα.αρα αυτη η φημη που βγηκε καποτε, ισχυει για την ενοργανη και αυτο γιατι πολλοι ακομα δεν εχουν διαχωρισει την ρυθμικη απο την ενοργανη.Τους λες "έκανα ρυθμική"και σου απαντάνε "αααα τι ωραια,αυτο με το μονοζυγο και την κορδελα?ε καπου εκει εχουν μπερδευτει τα σωβρακα με τις γραβατες.

καπου ειδα οτι η ρυθμικη σε βοηθαει να αποκτησεις γερα ακρα κοινως να πεφτεις και να μην παθαινεις τιποτα.αυτο δεν ειναι θεμα ρυθμικης αλλά θεμα σωματικης διαπλασης.φυσικά η ρυθμική οπως και καθε άλλο αθλημα βοηθαει το παιδακι να εχει ένα ενδιαφερον,να μην καθεται στο σπιτι με την τηλεοραση και τα πατατακια,γυμναζεται το κορμι του και αποκταει αλλη δυναμικοτητα,μαθαινει να αγωνιζεται ,να προσπαθει να μην το βαζει κατω με το παραμικρο και να κλαιγεται ολη την ωρα με το "δεν μπορω και δεν μπορω"-γιατι και η ζωη δεν συγχωρει τα δεν μπορω-,μαθαινει να συνεργαζεται να πειθαρχει-για μενα το σημαντικοτερο-και εκτος αυτου αν ξεκινησει σε μικρη ηλικια -ιδανικη ηλικια απο 4χρονων -το βοηθαει να αποκοπει λιγο και απο την ποδια της μαμας -τα έβλεπα στο συλλογο-και μετα να μπορεσει να ενταχθει στο σχολειο πιο ευκολα.

αυτα ειχα να πω

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας,συγγνώμη για το θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου απο εσάσ και δεν ξέρς να χειρίζομαι καλά την τεχνολογία. είμαι μητέρα δυο κοριτσιών! η μεγαλύτερη είναι 20 ετών και έχει ύψοσ 1,58 και η μικρότερη είναι 18 ετών με 1,68. η μεγαλύτερη έει τρομερό κόμπλεξ με το ύψοσ τησ , τησ έχει γίνει έμμονη ιδέα και συγκρίνεται συνεχώσ με την αδελφή τησ. πολλέσ φορέσ την έχω πιάσει να κλαίει και να λέει οτι είναι άσχημη. η περίοδοσ τησ ήρθε γύρω στα 12, με την έναρξη τησ πρώτησ γυμνασίου. δεν έτρωγε καλά απο τα 12 και μετά και είχε τρομερό άγχοσ για τα μαθήματα. το ύψοσ τησ τότε ήταν 1,55. 6 χρόνια μετά είναι 1,58. υπάρχει τρόποσ να ψηλώσει λίγουσ πόντουσ με άθληση και πολύ γάλα?????εγώ η μητέρα τησ είμαι 1,63 και ο πατέρασ τησ 1,72...

 

σασ ευχαριστώ πολύ:-)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να την βοηθησετε να αποδεχθει το ύψος της.το 1.58 είναι μια χαρά ύψος!αν αισθάνεται μειονεκτικα ως προς αυτο τονιστε της άλλα στοιχεια και χαρακτηριστικά που έχει πανω της όμορφα και ξεχωριστά.ολοι οι ανθρωποι έχουμε στοιχεια πανω μας που λεμε "α να ημουν λιγο πιο ψηλή ,λιγο πιο αδυνατη ,με λιγο πιο μικρη μυτη ,λιγο το ένα περισσότερο το άλλο,,αλλά τι να κανουμε κανενας δεν ειναι τελειος μα κανενας.αν παλι δεν μπορειτε να βοηθησετε εσεις μπορει ενας καλος ψυχολογος να βοηθησει-αν εχει πια μεγαλο κολλημα-αλλά δεν υπαρχει καλυτερη γνωμη απο εκεινη της μανας και την αποδοχή των γονεων.επισης η αδελφουλα της θα μπορουσε να την βοηθησει τονιζοντας καποια δικα της χαρακτηριστικα που θα ηθελε να ηταν διαφορετικα πανω της, για να δει οτι ολοι μπορει να έχουν κολληματακια με την εμφανιση τους αλλα δεν έγινε και τιποτα.ασε που οι αντρες προσεχουν τις πιο μικρωκαμωνενες γυναικες!που το 1.58 ειναι μια χαρα!

Αναφορικά με την αθληση θα μπορουσε να ξεκινησει κατι, περισσοτερο για να αποκτησει περισσοτερη αυτοπεποιθηση και να αρχιζει να αισθανεται καλυτερα με το σώμα της.

επισης μονοζυγο καλο για την μεσουλα και γαλα, γιατι εμεις οι γυναικες οσο παιρνουν τα χρονια εχουμε και το θεμα της οστεοπορωσης.

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από την κόρη σου δεν απέχω και πολύ :lol: (σε ύψος λέω...) έχουμε 2 πόντους διαφορά... 1,60 εγώ. Η μαμά μου αισθανόταν τρομέρα άσχημα για το δικό μου ύψος (επειδή κι εκείνη τόσο ήταν και είχε τρομερό κόμπλεξ).

Μέσα μου θυμάμαι να λέω... αχ να είχα λίγους πόντους παραπάνω... όχι πολλούς... αλλά ας ήμουν 1,65 ας πούμε....

 

Όταν ήμουν φοιτήτρια ...

είχα ένα ατύχημα (να το πω τροχαίο?!)... με μια μπουλντόζα (μη γελάτε!! είναι σοβαρά τα πράγματα! :lol::P) Εγώ πεζή... στην άκρη του δρόμου, χωρίς πεζοδρόμιο (ωραίος ο δήμος!!). Η μπουλντόζα πάνω σε ένα φορτηγό μεταφοράς. Εξείχε ... και με χτύπησε στο κεφάλι.

Όμως.... ήμουν κοντή!! ΕΥΤΥΧΩΣ! και με πήρε ξυστά.... ψηλά στο κεφάλι. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει ένα εντελώς επιφανειακό τραύμα που αντιμετωπίστηκε με λίγα ράμματα.

Αν ήμουν 4-5 πόντους πιο ψηλή.... Θα με είχε σκοτώσει. Από τότε σταμάτησα να παραπονιέμαι! Και λέω... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ότι είμαι κοντή!

 

Όπως είπε και η φίλη παραπάνω....

Προσανατολίσου στο να το αποδεχθεί και όχι να το αλλάξει. Κανένα άθλημα και κανένας Προκρούστης... δεν μπορεί να αλλάξει αυτά που είναι γραμμένα στο γεννετικό μας κώδικα.

 

Αυτά...

πολύ πολύ φιλικά! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας,συγγνώμη για το θέμα αλλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου απο εσάσ και δεν ξέρς να χειρίζομαι καλά την τεχνολογία. είμαι μητέρα δυο κοριτσιών! η μεγαλύτερη είναι 20 ετών και έχει ύψοσ 1,58 και η μικρότερη είναι 18 ετών με 1,68. η μεγαλύτερη έει τρομερό κόμπλεξ με το ύψοσ τησ , τησ έχει γίνει έμμονη ιδέα και συγκρίνεται συνεχώσ με την αδελφή τησ. πολλέσ φορέσ την έχω πιάσει να κλαίει και να λέει οτι είναι άσχημη. η περίοδοσ τησ ήρθε γύρω στα 12, με την έναρξη τησ πρώτησ γυμνασίου. δεν έτρωγε καλά απο τα 12 και μετά και είχε τρομερό άγχοσ για τα μαθήματα. το ύψοσ τησ τότε ήταν 1,55. 6 χρόνια μετά είναι 1,58. υπάρχει τρόποσ να ψηλώσει λίγουσ πόντουσ με άθληση και πολύ γάλα?????εγώ η μητέρα τησ είμαι 1,63 και ο πατέρασ τησ 1,72...

 

σασ ευχαριστώ πολύ:-)

 

Ουτε η αθληση και ουτε το γαλα θα την βοηθησουν.

Υπαρχουν εγχειρησεις που ειναι ομως εξαιρετικα επιπονες μετεγχειρητικα και το οφελος ειναι μικρο.

Το καλυτερο ειναι το αποδεχθει,αλλωστε για γυναικα δεν ειναι τιποτα τραγικο να εισαι 1.58,εχει το ιδιο υψος με πχ την Καρμεν Ηλεκτρα :-P

 

Παντως σε σχετικη αναζητηση βρηκα αυτο,ισως αξιζει να το διερευνήσετε,χωρις να αναφέρετε κατι στην κορη προς το παρον αφου δεν φαινεται να εμπίπτει σε κάποια απο τις κατηγοριες που αναφερονται:

http://www.actionnemesis.com/v2/index.php?option=com_content&task=view&id=1198&Itemid=53

Link to comment
Share on other sites

ιοαννα133133133133, δεν έχω να προσθέσω και πολλά σε όσα ειπώθηκαν ήδη. Θα πράπει να δουλέψετε ώστε να αγαπησει τον εαυτό της όπως είναι, 1,58 δεν είναι τραγικό για γυναίκα.

Όσον αφορά τον αθλητισμό, κανένα άθλημα δεν θα τη βοηθούσε να ψηλώσει. Όμως αν ασχοληθεί με κάποιο άθλημα που βελτιώνει την ευλυγισία του σώματος θα αποκτήσει άλλον "αέρα". Ένα ευλύγιστο σώμα, που στέκεται σωστά καμιά φορά φαίνεται πιο "μακρύ", ξεγελάει το μάτι. Στα 20 της δεν ξέρω αν θα βρει κάποιο τμημα ρυθμικής ή μπαλέτο για να ενταχθεί, όμως η yoga θα βοηθούσε με αυτόν τον έμμεσο τρόπο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι γονείς θα τη βοηθήσετε να αποδεχθεί τον εαυτό της. να της τονόσετε την αυτοπεποίηθησή της! προσπάθήστε να ενταχθεί σε κάποια ομάδα, κάποιο σύλλογο. να ασχοληθεί με κάτι που της αρέσει. άθλημα, χορό... οτιδήποτε.

ρυθμική σίγουρα δεν θα την παρουν σε καποιον σύλλογο, αλλα σε σχολή χορού θα μπορεσει να κάνει χορό. μοντέρνο, latin, hip hop, free jazz ακόμη και μπαλέτο. δεν θα πάει για επαγγελματίας, αλλά θα ασκηθεί και θα θα το ευχαριστηθεί!

το παν είανι να μην συγκρίνεται με την αδελφή της και αυτή είανι δουλειά των γονιών. μπορείτε βέβαια να ζητήσετε τη συμβουλή κάποιου ειδικού.

εγώ μπορώ να σας συστήσω σχολές χορού.

το κομμάτι των γονιών... είναι δύσκολο και θέλει υπομονή και χρόνο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γι΄αυτούς που ασχολούνται και γνωρίζουν...Τι θεωρείται καλύτερο για ένα κοριτσάκι 4,5 ετών? Το μπαλέτο ή η γυμναστική? Αν υποθέσουμε ότι τα προγράμματα είναι τα ιδεατά και όχι να γίνεται σύγκριση μεταξύ καλού γυμναστηρίου ή κακής σχολής μπαλέτου (και το αντίθετο). Έχω ακούσει τα άπειρα όσα για σχηματισμό κορμιού, ανάπτυξη κ.λ.π. Τι τελικά ισχύει? Ευχαριστώ

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει το παιδί να κάνει κάτι που το ευχαριστεί, να μην το νιώθει αγκαρία όταν πηγαίνει στο μπαλέττο προπόνηση και να αγαπήσει την δράση/κίνηση. Να μην μάθει στην καθιστική ζωή. Κατά την γνώμη μου δεν έχει σημασία αν θα είναι μπαλέτο ή ενόργανη ή ρυθμική ή κολυμβητηριο ή.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι αυτό είναι το σημαντικότερο. Έχει εκδηλώσει την επιθυμία της και για μπαλέτο και για γυμναστική και για κολύμπι. Απλά επειδή είναι αδύνατον να τα κάνει όλα (κι επειδή το κολύμπι το διέγραψα από μόνη μου λόγω ευαισθησίας στα αυτιά της και λόγω χειμώνα) παίζω ανάμεσα στα 2... Τι όμως από τα 2?

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ενοργανη απο τα 5 εως τα 12, μη φανταστεις οτι εκανα πρωταθλητισμο στο γυμναστηριο της γειτονιας μου πηγαινα.Τωρα στα 30 μου παρουσιασα καποιους εντονους πονους στη μεση και αφου το εψαξα λιγο ο γιατρος μου ειπε οτι εχει μετακινηθει ενας σπονδυλος και αυτο μαλλον εγινε στην παιδικη μου ηλικια. Οταν του ειπα οτι εκανα ενοργανη οταν ημουν μικρη μου ειπε χαρακτηριστικα οτι η ενοργανη θα επρεπε να απαγορευτει δια ροπαλου.Λιγο ακραια τη βρηκα την αποψη του και ρωτησα ακομη εναν ορθοπαιδικο γνωστο μου ο οποιος δεν ηταν τοσο κατηγορηματικος αλλα μου ειπε οτι μαλλον απο εκει προερχεται το προβλημα.Δεν ξερω αν εχουν δικιο η οχι εγω παντως θα προτιμησω το μπαλετο για την κορη μου :rolleyes:

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ασχολείται ένα παιδί με ό,τι αγαπά και δεν καταπιέζεται από κανέναν για πρωταθλητισμό, επιδόσεις, βραβεία, εμφανίσεις, παραστάσεις...

Το μπαλέτο θεωρώ ότι είναι κάτι πιο χαλαρό και αρέσει σε όλα μα όλα τα κοριτσάκια. Η κόρη μου το λατρεύει!:-D

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτούς που ασχολούνται και γνωρίζουν...Τι θεωρείται καλύτερο για ένα κοριτσάκι 4,5 ετών? Το μπαλέτο ή η γυμναστική? Αν υποθέσουμε ότι τα προγράμματα είναι τα ιδεατά και όχι να γίνεται σύγκριση μεταξύ καλού γυμναστηρίου ή κακής σχολής μπαλέτου (και το αντίθετο). Έχω ακούσει τα άπειρα όσα για σχηματισμό κορμιού, ανάπτυξη κ.λ.π. Τι τελικά ισχύει? Ευχαριστώ

 

Καλη μου, ως γυμναστρια σου γραφω, οτι ισχυει οτι λενε για την ενοργανη και βαλε και αλλα χειροτερα, οπως σπονδυλικη στηλη στα 30 χρονια σαν γριας. Βεβαια,αυτο ισχυει για τον πρωταθλητισμο. Το κακο ειναι οτι μονο αθληση και αν κανει το παιδι, ο γυμναστης αν το δει καλο, θα το θελει για βαθμους, για μεταλια, κ.τ.λ.

 

Εγω εστειλα το παιδι μου ρυθμικη γυμναστικη ενα χρονο, γιατι ξερω οτι εχει τα προσοντα(βασικα ηθελα ενοργανη αλλα δεν ειχε εδω για κοριτσια) αλλα μολις με ειπανε για φυτωριο και αλλα τετοια που βαζουν το παιδι στο δρομο του πρωταθλητισμου, την εκοψα μαχαιρι(το ιδιο θα εκανα και στην ενοργανη).

 

Μετα την εστειλα μπαλετο και το ευχαριστηθηκε αν και τωρα μαλλον θα τη σταματησω, για να μαθει κολυμβηση.

Τι προτεινω; Εγω πηγα 2 χρονια ενοργανη και δεν επαθα τιποτε, αλλα δεν εκανα πρωταθλητισμο. Στειλε το παιδι σε οτι αγαπαει, αλλα κλεισε τα αυτια σου στις σειρηνες του πρωταθλητισμου. Και αντι για ενοργανη, προτεινω ρυθμικη για να εξασκησει το ρυθμο και παραλληλα το σωμα της ομοιομορφα και ειναι και αθλημα που δεν εμποδιζει την αναπτυξη. Αλλα οχι για πολλα χρονια!

 

Εν τελει, απο ρυθμικη, ενοργανη και μπαλετο, προτιμω το μπαλετο για να γυμναστει αλλα εαν ειναι υπερκινητικη, στη ρυθμικη.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Να ασχολείται ένα παιδί με ό,τι αγαπά και δεν καταπιέζεται από κανέναν για πρωταθλητισμό, επιδόσεις, βραβεία, εμφανίσεις, παραστάσεις...

Το μπαλέτο θεωρώ ότι είναι κάτι πιο χαλαρό και αρέσει σε όλα μα όλα τα κοριτσάκια. Η κόρη μου το λατρεύει!:-D

 

Προσοχή στο μπαλέτο υπάρχουν δύο "σχολές". Η ρωσική και η αγγλική (Vaganova και RAD). Η πρώτη είναι πιο αυστηρή και "βάρβαρη" και το παιδί μπορεί να έχει κι εκεί προβλήματα με τραυματισμούς. Να το έχετε υπόψη και να επιλέγετε RAD, που θεωρείται πιο χαλαρή μέθοδος. ;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν η μεγάλη μου ήταν 4 χρονών και ψαχνόμασταν για το τι θα κάνουμε τα απογεύματα μας η παιδίατρος μας στην ερώτηση μου μπαλέτο ή ρυθμική μου πρότεινε μπαλέτο! Η άποψη της ήταν ότι στη ρυθμική θα καταπονηθεί περισσότερο το κορμάκι της ενώ το μπαλέτο θα της δίδασκε σωστή στάση σώματος. Η αλήθεια όμως έιναι ότι μετά από δύο χρόνια το μπαλέτο το βαρέθηκε και για αυτό ξεκινήσαμε ήδη από πέρυσι και κολυμβητήριο που όλοι γνωρίζουν ότι είναι η πιο ακίνδυνη για τις αρθρώσεις γυμναστική.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας. Η αλήθεια είναι ότι την έχω πάει και έχει παρακολουθήσει και μάθημα μπαλέτου και γυμναστικής και κολυμβητήριο (έχει απλά δει τα παιδάκια) και ενθουσιάστηκε με όλα. Οπότε δεν είναι θέμα το τι θέλει να κάνει - τα θέλει όλα. Μarandnik επειδή κατάλαβα ότι γνωρίζεις καλά το θέμα μήπως τυχόν ξέρεις καλές σχολές χορού στην Πάτρα? Ή όποιος άλλος γνωρίζει από Πάτρα? Ευχαριστώ και πάλι.

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαίνουμε στη ΧΑΝΘ.

Η ΧΑΝΘ είναι αξεπέραστη αξία, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Στο τέλος της χρονιάς κάνουν και event στο θέατρο κήπου :wink:.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...