Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

αγαπητή ssttaa δεν αποκλείονται τα αγόρια απο τον χορό. οι γονείς των αγοριών δεν τα αφήνουν να κάνουν χορό. δυστυχώς υπάρχει λαθασμένη εντύπωση για το "τι γίνονται" τα αγόρια με το μπαλέτο. αν είναι να "γινει", θα γίνει και μάλιστα στα 5-6 χρόνια τους θα φανεί. γι αυτό τα κακόμοιρα έχουν αποθυμένο και ξεκινάνε στα 17-18. και φυσικά, όπως προείπα, πάνε πολύ καλα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eσύ έχεις αγοράκια στις τάξεις? Εμένα αν μου το ζήταγε το παιδί μου (που θα είναι αγόρι) δεν θα φοβόμουνα να το στείλω στο μπαλέτο. Το θέμα είναι ότι λίγο δύσκολο να ζητήσει κάτι αν δεν άκουσε κάποιον συμμαθητή του να κάνει ή είδε κάπου. Επίσης δεν θα το έστελνα σε μία ταξη πού είναι μόνο κοριτσάκια με μία δασκάλα που συνηθίζει να βλέπει μόνο κοριτσάκια απο δική μου πρωτοβουλία. Φοβάμαι ότι το παιδί δεν θα θέλει!

Οπότε καταλήγουμε ότι δεν είναι μόνο θέμα των γονέων αλλα και του κοινωνικού περίγυρου!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή ssttaa δεν αποκλείονται τα αγόρια απο τον χορό. οι γονείς των αγοριών δεν τα αφήνουν να κάνουν χορό. δυστυχώς υπάρχει λαθασμένη εντύπωση για το "τι γίνονται" τα αγόρια με το μπαλέτο. αν είναι να "γινει", θα γίνει και μάλιστα στα 5-6 χρόνια τους θα φανεί. γι αυτό τα κακόμοιρα έχουν αποθυμένο και ξεκινάνε στα 17-18. και φυσικά, όπως προείπα, πάνε πολύ καλα.

 

Μεγαλώνω αγόρια και θα ήθελα να σας πω τη γνώμη μου σε αυτό. Εχει επικρατήσει η άποψη ότι το μπαλέτο είναι μόνο για κορίτσια για τους λόγους που ολες καταλαβαίνετε αποκλείουμε εμείς οι γονείς τα αγόρια από αυτό. Θα σας πω όμως το εξής: και τα ίδια τα αγόρια δεν θέλουν αυτού του είδους τον χορό. Με τίποτα όμως! Ενώ τους αρέσει να παρακολουθούν, προτιμούν να μαθαίνουν παραδοσιακούς χορούς, (και πολλοί γονείς άλλωστε προς τα εκεί τα "σπρώχνουμε", άλλωστε όλοι καμαρώνουμε τους λεβέντες που χορεύουν τους κρητικούς χορούς π.χ.) και το μπαλέτο το ψιλοκοροϊδεύουν. Τουλάχιστον απ'οτι βλέπω από τα δικά μου και τους φίλους τους...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Kαλός ο Billy! :)

maryp θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε τις προτιμήσεις των παιδιών μας. Πάντως, ακόμα και στην Ελλάδα, αγόρι δεν σημαίνει απαραίτητα ποδόσφαιρο και καράτε. Εκτός από παραδοσιακά βλέπω πολλά αγοράκια (του δημοτικού) ασχολούνται και με τους λάτιν χορούς. Γενικά στις δραστηριότητες του ελεύθερου χρόνου πρέπει να ψαχνουμε τι αρέσει και ταιριάζει στο παιδί.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ είχα προπερυσι και περυσι 2 αγόρια στη σχολή. είναι δίδυμα με τα κορίτσια κι έτσι έκαναν μαζί μάθημα.

ο "προπερυσινός" σταμάτησε, ενώ τρελλάινεται να σημειώσω, γιατί ο μεγάλος του αδελφός του έλεγε πως δεν θα γίενι άντρας πως δεν θα έχει ...πουλί και τέτοια. από την άλλη οι γονείς και η γιαγιά που τα πηγαινοέφερνε στη σχολή, θέλανε πάρα πολύ. ο κακομοίρης ο ... κάθε φορά που έρχεται με την αδελφή του τι χαρά κάνει! τρέχει στην αγκαλιά μας, λαχταραει να μπει στην τάξη να δει τα άλλα τμήματα. και ξέρετε τι αντράκι είναι;;; πολύ μάγκας, ο τρόπος που μιλάει...

 

ssttaa: επειδή στην Ελλάδα δεν παρακολούθουν πολλα αγόρια μπαλέτο, δεν υπάρχουν τμήματα αποκλειστικά με αγόρια. Ακόμη και στην Κρατική Σχολή, που εκεί κυρίως πάνε μικρά αγόρια, είανι στο ίδιο τμήμα με τα κορίτσια. Αρκετές ασκήσεις και βήματα είναι κοινά. Όταν τα κορίτσια βάζουμε points τα αγόρια εξασκούνται στα grand allegro (άλματα πολύ ψηλά) και στις pirouettes.

Ακόμη και στις επαγγλεματικές σχολές, κάνουν μάθηματα μαζί με τα κορίτσια.

 

maryp:Υπάρχουν αγόρια που θέλουν μπαλέτο, αλλα είτε φοβούνται να το ζητήσουν είτε έχουν μεγαλώσει έτσι ώστε δεν το ζητάνε. Αυτό που προτείνω εγώ στις αγορο-μάνες είανι στα 8-10 να ξεκινάνε μοντέρνο χορό τα αγόρια. Να κερδίζουν τεχνική και κίνηση και αργότερα που θα έχουν οι γονείς σιγουρέψει ότι ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ, να ξεκινάνε μπαλέτο.

Είδατε στο babydance που είχε latin και ευρωπαικούς χορούς; Το στήσιμο των αγοριών; Αυτό σας θύμιζε αγόρι; ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ. Αλλα το παραβλέπουμε γιατί χορεύεται σε ζευγάρια και λέμε... εεεεε "αγόρι" είναι!

 

ΟΠΟΤΕ... αμα είναι να "γίνει", θα "γίνει". Ανεξάρτητα από μπαλετο, latin, παραδοσιακούς. Αλλα θα φανεί μέχρι τα 5-6-7.

 

Στην ταινία του Billy Elliot, ο πρωταγωνιστής δεν είναι "αδελφή", θυμάσται; ο φίλος τους έγινε που έπαιζε μπόξ. Πολύ καλό παράδειγμα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας αν γνωρίζετε.

Στον παιδικό σταθμό της κόρης μας αλλά και στο σχολείο που θα την πάω έχουν επιλογή δραστηριότητας τη ρυθμική γυμναστική και όχι μπαλέτο που θα με ενδιέφερε. Εχω ακούσει όμως ότι οι ασκήσεις της ρυθμικής εμποδίζουν το παιδί να ψηλώσει και μένει κοντό (γι΄αυτό και οι κοπέλες της ρυθμικής είναι μικροκαμωμένες). Για το μπαλέτο αντίθετα έχω ακούσει ότι βοηθά στο ύψος του παιδιού. Δυνατότητα να πηγαίνω εγώ το παιδί τα απογευματα σε μπαλετο δεν υπάρχει λόγω ελλειψης χρόνου. Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό πείτε μου αλλιώς θα τη πάω αναγκαστικά κολυμβητήριο (αν και εκεί φοβάμαι λοιμώξεις επειδή είναι κοριτσάκι).

Link to comment
Share on other sites

εκανα χρονια ρυθμικη γυμναστικη, και ειμαι 1.70

αλλες κοπελες που ξερω, εφτασαν το 1.75

 

 

δεν νομιζω οτι καμια μορφη γυμναστικης εμποδιζει το παιδι να παρει υψος!! ισα ισα!!

 

να το πας το παιδακι σου ρυθμικη!!! λογικα θα της αρεσει πολυ!! εμενα οι γονεις μου με ειχαν γραψει ενοργανη πρωτα, αλλα τη βαριομουν... τη ρυθμικη τη λατρεψα!!! ειδικα την κορδελα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση, μακάρι να μην εμποδίζει στο ύψος! Στο τέλος της σχολικής χρονιάς που έκαναν επιδείξεις στο σχολείο του γιού μου ήταν και τα κοριτσάκια της ρυθμικής και τρελάθηκε από τη χαρά της που τα έβλεπε!

Link to comment
Share on other sites

η ρυθμική γυμναστική δεν εμποδίζει το ύψος! εκανα κι εγω μικρή. Αυτο που λες το εχω ακουσει για την ενόργανη αλλα δεν ξερω αν στεκει. Με τη ρυθμική μη σου πω οτι συμβαινει το αντιθετο οπως και με τη γιόγκα. Το σώμα μακραινει μιας και οι σπόνδυλοι δεν συμπιεζονται. Θα αποκτησει επισης χάρη στην κινηση της και ευλιγισία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα για πιό λόγο να στάματήσει να παίρνει ύψος;αν κάνει άθλημα που συνεχώς σηκώνει βάρη τότε ναι να το καταλάβω,αλλα όταν γυμνάζεις όλο σου το σώμα είναι ότι καλύτερο.και όσο για τα κορίτσια που βλέπεις σε αγώνες΄και είναι μικροκαμωμένες, είναι επειδή αυτές επιλέγουν. γιατι φαντάζεσαι ένα κορίτσι ψηλό να κάνει δίζυγο; είναι σαν να βάζεις ένα αδύνατο παιδί να κάνει άρση βαρόν.αν της αρέσει κιόλας μην της το στερήσεις.και αν δεν έχεις ακόμα αμφιβολίες ρώτα και την παιδίατρο

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή μου, έκανα ρυθμική 10 ολόκληρα χρόνια. Το ύψος που έχω, είναι 1,78. Νομίζω ότι δε θεωρούμαι κοντή (χι χι). Σκόπευα να συνεχίσω για πρωταθλητισμό, μέχρι που άρχισα να αναπτύσσομαι κανονικά και να παίρνω ύψος, πράγμα που εμποδίζει. Η ενόργανη γυμναστική είναι αυτή που δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα στο ύψος, λόγω των ασκήσεων που γίνονται.

 

Με τη ρυθμική, τα κορίτσια αναπτύσσονται πολύ καλύτερα και μάλιστα ολόπλευρα. Αρχικά είναι ένα άθλημα που είναι κυρίως ομαδικό. Έτσι τα παιδιά μαθαίνουν να λειτουργούν ομαδικά και συνεργατικά. Δεν απομονώνονται και κοινωνικοποιούνται πιο εύκολα (όπως και σε κάθε ομαδικό άθλημα). Επιπλέον όντως, όπως είπε και η yogini, το σώμα γίνεται πιο ευλύγιστο. Και αυτό είναι πάααρα πολύ καλό για το σώμα. Τα κόκαλα γίνονται πιο γερά και το κυριότερο είναι ότι τα κορίτσια αποκτούν ένα πολύ ωραίο και γυμνασμένο σώμα,γεμάτο χάρη. Τέλος, ένα από τα πολύ θετικά που έχει αυτό το άθλημα, είναι ότι όσοι ασχολούνται, "μαθαίνουν να πέφτουν". Δηλαδή, μέσα από τις ασκήσεις που γίνονται και την ευλυγισία που αποκτά το σώμα, αποφεύγονται πολλά χτυπήματα, κατάγματα, σπασίματα οστών κλπ. Έχω γυρίσει άπειρες φορές τον αστράγαλό μου άσχημα, κι όμως δεν είχα ποτέ κάποιο κάταγμα,γιατί τα οστά έχουν μάθει και αντέχουν το υπόλοιπο σώμα λόγω των ασκήσεων εδάφους (άλματα, εξάσκηση κουτεπιε κλπ.)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και να σου έλυσα κάποιοες απορίες και ενδοιασμούς που είχες. Εγώ το λάτρεψα αυτό το άθλημα και στεναχωρήθηκα πολύ που πήρα ύψος και δεν μπόρεσα να συνεχίσω...

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή μου, έκανα ρυθμική 10 ολόκληρα χρόνια. Το ύψος που έχω, είναι 1,78. Νομίζω ότι δε θεωρούμαι κοντή (χι χι). Σκόπευα να συνεχίσω για πρωταθλητισμό, μέχρι που άρχισα να αναπτύσσομαι κανονικά και να παίρνω ύψος, πράγμα που εμποδίζει. Η ενόργανη γυμναστική είναι αυτή που δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα στο ύψος, λόγω των ασκήσεων που γίνονται.

 

Με τη ρυθμική, τα κορίτσια αναπτύσσονται πολύ καλύτερα και μάλιστα ολόπλευρα. Αρχικά είναι ένα άθλημα που είναι κυρίως ομαδικό. Έτσι τα παιδιά μαθαίνουν να λειτουργούν ομαδικά και συνεργατικά. Δεν απομονώνονται και κοινωνικοποιούνται πιο εύκολα (όπως και σε κάθε ομαδικό άθλημα). Επιπλέον όντως, όπως είπε και η yogini, το σώμα γίνεται πιο ευλύγιστο. Και αυτό είναι πάααρα πολύ καλό για το σώμα. Τα κόκαλα γίνονται πιο γερά και το κυριότερο είναι ότι τα κορίτσια αποκτούν ένα πολύ ωραίο και γυμνασμένο σώμα,γεμάτο χάρη. Τέλος, ένα από τα πολύ θετικά που έχει αυτό το άθλημα, είναι ότι όσοι ασχολούνται, "μαθαίνουν να πέφτουν". Δηλαδή, μέσα από τις ασκήσεις που γίνονται και την ευλυγισία που αποκτά το σώμα, αποφεύγονται πολλά χτυπήματα, κατάγματα, σπασίματα οστών κλπ. Έχω γυρίσει άπειρες φορές τον αστράγαλό μου άσχημα, κι όμως δεν είχα ποτέ κάποιο κάταγμα,γιατί τα οστά έχουν μάθει και αντέχουν το υπόλοιπο σώμα λόγω των ασκήσεων εδάφους (άλματα, εξάσκηση κουτεπιε κλπ.)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και να σου έλυσα κάποιοες απορίες και ενδοιασμούς που είχες. Εγώ το λάτρεψα αυτό το άθλημα και στεναχωρήθηκα πολύ που πήρα ύψος και δεν μπόρεσα να συνεχίσω...

 

μέσα από την απάντηση αυτή αλλά και από τα άλλα κορίτσια πήρα κι εγώ απάντηση στο ίδιο ερώτημα ..η μικρή μου πάει ένα χρόνο ενόργανη αλλά εκδήλωσε ενδιαφέρον για ρυθμική και για να πω την αλήθεια και εμένα μου αρέσει περισσότερο ...ευχαριστώ πολύ!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όταν στις μικρές ηλικίες μιλούν για ρυθμική δεν εννοούν το "ξαδερφάκι" της ενόργανης, αλλά κάτι περισσότερο σα μουσικοκινητική αγωγή. Μήπως να ρωτούσατε την ismeni που το ξέρει καλύτερα το θέμα;

 

Ούτως ή άλλως μπαλλέτο ξεκινάει κανείς μετά τα 5 ή τα 6.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στα αθλήματα υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που ευνοούν τα "σκορ". Στο μπασκετ... είναι πιο πιθανό να βάλει το καλάθι ένας ψηλός παρά ένας κοντός. Άρα επιλέγουν ψηλά άτομα για να στελεχώσουν μια ομάδα μπάσκετ. Δεν ισχύει όμως το αντίθετο... πως το μπασκετ ψηλώνει!

 

Το ίδιο και για τη ρυθμική. Τα μικροκαμωμένα άτομα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνουν επιτυχημένη καριέρα... σε σχέση με τα ψηλά, σε αυτό το άθλημα. Δε σημαίνει πως το άθλημα σε κάνει κοντό... αλλά προτιμούν τα μικροκαμωμένα άτομα.

 

Η καλή φυσική κατάσταση ευνοεί την ανάπτυξη ενός ατόμου. Σημασία έχει να του αρέσει μόνο για να είναι "συνεπής" στο ραντεβού του με τη γυμναστική! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας!

 

Παρασκευή μου, έκανα ρυθμική 10 ολόκληρα χρόνια. Το ύψος που έχω, είναι 1,78. Νομίζω ότι δε θεωρούμαι κοντή (χι χι). Σκόπευα να συνεχίσω για πρωταθλητισμό, μέχρι που άρχισα να αναπτύσσομαι κανονικά και να παίρνω ύψος, πράγμα που εμποδίζει.

 

ioannanip τι εννοείς μ΄αυτό; άρχισες να αναπτύσσεσαι κανονικά; Πριν δεν αναπτυσσόσουν;

Το ύψος τι εμπόδιζε; τον πρωταθλητισμό;

 

Τέλος, ένα από τα πολύ θετικά που έχει αυτό το άθλημα, είναι ότι όσοι ασχολούνται, "μαθαίνουν να πέφτουν". Δηλαδή, μέσα από τις ασκήσεις που γίνονται και την ευλυγισία που αποκτά το σώμα, αποφεύγονται πολλά χτυπήματα, κατάγματα, σπασίματα οστών κλπ. Έχω γυρίσει άπειρες φορές τον αστράγαλό μου άσχημα, κι όμως δεν είχα ποτέ κάποιο κάταγμα,γιατί τα οστά έχουν μάθει και αντέχουν το υπόλοιπο σώμα λόγω των ασκήσεων εδάφους (άλματα, εξάσκηση κουτεπιε κλπ.)

 

 

Αχ αυτό με τα πεσίματα το έχω μεγάλο άγχος. Δε με νοιάζει για πόδι ή χέρι αλλά μη σπάσει το σβέρκο και μου μείνει στον τόπο. Ήμασταν σένα παιδικό πάρτυ σε γκαζόν και έβλεπα τα κοριτσάκια που προσπαθούσαν να κάνουν ρόδα. Αυτά που δε τα κατάφερναν καλά, προσπαθούσαν να στηριχθούν στο κεφάλι και μετά να πέσουν. Ο σβέρκος τους δεχόταν μεγάλη καταπόνηση και μια άτσαλη κίνηση θα μπορούσε να αποβεί μοιραία! Θεέ μου κρίση πανικού νομίζω ότι έπαθα. Όταν είδα και τη μικρή που προσπαθούσε να κάνει τα ίδια τρελλάθηκα. Άλλο θέμα αυτό αλλά μόνο εγώ άραγε φοβάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας αν γνωρίζετε.

Στον παιδικό σταθμό της κόρης μας αλλά και στο σχολείο που θα την πάω έχουν επιλογή δραστηριότητας τη ρυθμική γυμναστική και όχι μπαλέτο που θα με ενδιέφερε. Εχω ακούσει όμως ότι οι ασκήσεις της ρυθμικής εμποδίζουν το παιδί να ψηλώσει και μένει κοντό (γι΄αυτό και οι κοπέλες της ρυθμικής είναι μικροκαμωμένες). Για το μπαλέτο αντίθετα έχω ακούσει ότι βοηθά στο ύψος του παιδιού. Δυνατότητα να πηγαίνω εγώ το παιδί τα απογευματα σε μπαλετο δεν υπάρχει λόγω ελλειψης χρόνου. Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό πείτε μου αλλιώς θα τη πάω αναγκαστικά κολυμβητήριο (αν και εκεί φοβάμαι λοιμώξεις επειδή είναι κοριτσάκι).

 

καλημέρα

είμαι δασκάλα μπαλέτου και έχω σχολή χορού στον βύρωνα.

 

"ρυθμική γυμναστική" είανι το αθλημα με τα όργανα (μπάλες, κορδέλες, στεφάνι, κορίνες). αυτές οι αθλήτριες είνα ψιλολιγνες. αυτές κάνουν και μπαλέτο στη διάρκεια των προπονίσεών τους.

"ενόργανη γυμναστική" είναι το άθλημα που περιλαμβάνει ασκήσεις δαπέδου, ασκήσεις στη δοκό ισορροπίας, ιππο και ασύμετρους ζυγούς. αυτά τα κοριτσάκια είανι κοντά (τα κρατάνε επίτηδες κοντά με φαρμακευτική αγωγή) για να έχουνε χαμηλά το κέντρο βάρους τους για να μπορούνε να κάνουν όλα αυτά τα ακροβατικά που κάνουνε και να περνάνε κάτω από τους ασύμετρους ζυγούς. εχουμε όλοι παρατηρήσει πόσο γεροδομενό είανι το σώμα τους, πόσο μυώδη είναι τα πόδια και τα χέρια τους. γιατί εκεί στηρίζονται. αυτές οι αθλήτριες είανι μικροκαμωμένες.

"μπαλέτο" γνωστό και μη εξαιρετέο. το μπαλέτο ΨΗΛΩΝΕΙ, ομορφάινει, δίνει χάρη και υγεία. μακράινει το λαιμό και λεπτάινει τη μέση. δεν φουσκώνει του μυες και δεν θέλει αταιλείωτες ώρες εξάσκησης (τουλάχιστον στα ερασιτεχνικά τμήματα).

 

τωρα...να μπούμε στο θέμα μας

ρυθμική γυμναστική στον παιδικό σταθμό, πιστεύω είναι μια απλής μορφής γυμναστική που κάνουν και στα σχολεία. ίσα ίσα για να κινούνται τα παιδιά.

ρώτησε με κάθε λεπτομέρεια τι είανι η ρυθμική γυμναστική που προσφέρουν; δε νομιζω ότι υπάρχει λόγος ανυσηχίας. ρώτησε ποιός τους κάνει, είναι γυμναστής; τι θα κάνουνε; και πάλι εδώ είμαστε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

"ενόργανη γυμναστική" είναι το άθλημα που περιλαμβάνει ασκήσεις δαπέδου, ασκήσεις στη δοκό ισορροπίας, ιππο και ασύμετρους ζυγούς. αυτά τα κοριτσάκια είανι κοντά (τα κρατάνε επίτηδες κοντά με φαρμακευτική αγωγή)

..

 

 

αποκλειεται..

αλλο το να διαλεγουν μικροκαμωμενα παιδια, κι αλλο να τους δινουν φαρμακα για να μεινουν κοντα...

 

με τιποτα....

εχεις αποδειξεις γι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όταν στις μικρές ηλικίες μιλούν για ρυθμική δεν εννοούν το "ξαδερφάκι" της ενόργανης, αλλά κάτι περισσότερο σα μουσικοκινητική αγωγή. Μήπως να ρωτούσατε την ismeni που το ξέρει καλύτερα το θέμα;

 

Ούτως ή άλλως μπαλλέτο ξεκινάει κανείς μετά τα 5 ή τα 6.

 

ευχαριστώ...

απάντησα ήδη στην καλή μανούλα ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

 

μπαλέτο μπορέι να ξεκινήσει και πιο μικρό από τα 5 ή 6 ένα παιδιάκι. και φυσικά... θα κάνει πράγματα μπαλετου της ηλικίας του!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται..

αλλο το να διαλεγουν μικροκαμωμενα παιδια, κι αλλο να τους δινουν φαρμακα για να μεινουν κοντα...

 

με τιποτα....

εχεις αποδειξεις γι αυτο??

 

αποδείξεις... γραπτές εννοείς;

μιλάω πάντα για πρωταθλητισμό.... οταν δούνε ότι ένα παιδί "τραβάει", ε... να μην το χαπακώσουνε για να φέρει μετάλιο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αποδείξεις... γραπτές εννοείς;

μιλάω πάντα για πρωταθλητισμό.... οταν δούνε ότι ένα παιδί "τραβάει", ε... να μην το χαπακώσουνε για να φέρει μετάλιο;

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με την ismeni. Στον πρωταθλητισμό ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα χάπια είναι αναπόφευκτα.

Link to comment
Share on other sites

ismeni σ΄ευχαριστώ και σένα σαν ειδική στο θέμα. Πάντως αυτό με το χαπάκωμα το έχω ακούσει για πολλά αθλήματα. Και στο τέλος πέφτουν και οι γονείς σ΄αυτό το λούκι, σου λένε δε μπορεί να χαπακώνονται όλα και το δικό μου να προσπαθεί φυσικά! Δυστυχώς αυτός είναι ένας λόγος που δε θα ήθελα (και να "τράβαγε" το παιδί) να το στείλω για πρωταθλητισμό. Στη δουλειά μου έχουμε κάποιους συναδέλφους που μπήκαν λόγω πρωταθλητισμού και μου έχουν πει για τη σκοτινή πλευρά του θέματος. Επίσης αν θες αργότερα να σταματήσεις το χαπάκωμα θα πρέπει να γίνει με γιατρό και παρακολούθηση, κάτι σαν απεξάρτηση. Δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας!

 

 

 

ioannanip τι εννοείς μ΄αυτό; άρχισες να αναπτύσσεσαι κανονικά; Πριν δεν αναπτυσσόσουν;

Το ύψος τι εμπόδιζε; τον πρωταθλητισμό;

 

 

 

Αχ αυτό με τα πεσίματα το έχω μεγάλο άγχος. Δε με νοιάζει για πόδι ή χέρι αλλά μη σπάσει το σβέρκο και μου μείνει στον τόπο. Ήμασταν σένα παιδικό πάρτυ σε γκαζόν και έβλεπα τα κοριτσάκια που προσπαθούσαν να κάνουν ρόδα. Αυτά που δε τα κατάφερναν καλά, προσπαθούσαν να στηριχθούν στο κεφάλι και μετά να πέσουν. Ο σβέρκος τους δεχόταν μεγάλη καταπόνηση και μια άτσαλη κίνηση θα μπορούσε να αποβεί μοιραία! Θεέ μου κρίση πανικού νομίζω ότι έπαθα. Όταν είδα και τη μικρή που προσπαθούσε να κάνει τα ίδια τρελλάθηκα. Άλλο θέμα αυτό αλλά μόνο εγώ άραγε φοβάμαι;

 

 

Όταν άρχισα να αναπτύσσομαι στην ηλικία των 13, άρχισα και να ψηλώνω. Και το ύψος στον πρωταθλητισμό αυτού του αθλήματος είναι εμπόδιο. Όσο για τα πεσίματα μη φοβάσαι, μαθαίνουν να πέφτουν τα κορίτσια. Εννοείται όμως ότι όλα πρέπει να γίνονται με προσοχή και με επίβλεψη. Ένα παιδί μπορεί να πάθει κάτι σε οποιαδήποτε στιγμή αν δε το προσέχουμε. Δε φταίει η ρυθμική γι' αυτό. Αλλά μην ανησυχείς.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο σχολείο σου είπαν οτι θα κάνουν ρυθμική γυμναστική ή ασκήσεις ρυθμικής? Στο ιδιωτικό σχολείο που δούλευα πέρυσι, έλεγαν ρυθμική αλλά δεν έκαναν τίποτα. Πολύ απλές κινήσεις χεριών, στροφούλες και τέτοια. Δεν έκαναν ρυθμική με όργανα. Ρώτησέ το για να είσαι σίγουρη και να μην αγχώνεσαι άδικα.

Link to comment
Share on other sites

ismeni σ΄ευχαριστώ και σένα σαν ειδική στο θέμα. Πάντως αυτό με το χαπάκωμα το έχω ακούσει για πολλά αθλήματα. Και στο τέλος πέφτουν και οι γονείς σ΄αυτό το λούκι, σου λένε δε μπορεί να χαπακώνονται όλα και το δικό μου να προσπαθεί φυσικά! Δυστυχώς αυτός είναι ένας λόγος που δε θα ήθελα (και να "τράβαγε" το παιδί) να το στείλω για πρωταθλητισμό. Στη δουλειά μου έχουμε κάποιους συναδέλφους που μπήκαν λόγω πρωταθλητισμού και μου έχουν πει για τη σκοτινή πλευρά του θέματος. Επίσης αν θες αργότερα να σταματήσεις το χαπάκωμα θα πρέπει να γίνει με γιατρό και παρακολούθηση, κάτι σαν απεξάρτηση. Δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα.

 

παρακαλώ....

πες μου όταν ρωτήσεις, τι σου ειπανε στον παιδικό σταθμό; σε ποιον θα τη στείλεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο σχολείο σου είπαν οτι θα κάνουν ρυθμική γυμναστική ή ασκήσεις ρυθμικής? Στο ιδιωτικό σχολείο που δούλευα πέρυσι, έλεγαν ρυθμική αλλά δεν έκαναν τίποτα. Πολύ απλές κινήσεις χεριών, στροφούλες και τέτοια. Δεν έκαναν ρυθμική με όργανα. Ρώτησέ το για να είσαι σίγουρη και να μην αγχώνεσαι άδικα.

 

ναι μωρέ... τέτοια κάνουνε (χεράκια, στροφούλε, περπάτημα, τρέξιμο κλπ κλπ). ρυθμική λένε, αλλά δεν είναι ρυθμική γυμναστική είναι ρυθμική- ρυθμός. ή αλλιώς μουσικοκινητική που λένε. χρησιμοποιούνε τις δύο αυτές λεξεις όταν αφορά σε παιδιά μικρης ηλικίας. υπάρχει μεγάλη σύγχηση μεταξύ των δύο αυτών εννοιών- μαθημάτων.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...