Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρο που κλαιει μετα το φαγητο


Recommended Posts

Συγνώμη που επεμβαίνω βρε παιδιά... τί ΑΚΡΙΒΩΣ ψαχνετε να βρείτε;;;;;;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την καθυστέρηση. Και πάλι συγνώμη που μιλώ έτσι, αλλά το μωράκι υποφέρει. Εγώ δεν ξέρω από αλλεργίες, αλλά δεν είναι απλά μία αγορά υποαλεργικού γάλακτος από το φαρμακείο;;;;;;

Και δεν είχε αυτή η παιδίατρος δείγματα έστω να σας δώσει;;;;

Εμεις όταν είχαμε πρόβλημα με την ΓΟΠ, πήγε ο άντρας μου εκεί και η γιατρός άνοιξε μία ντουλαπάρα με 100 δείγματα. Μας έδωσε 3 διαφορετικά αντιαναγωγικά γάλατα. Τι δεν καταλαβαίνω; γιατί σας ταλαιπωρεί;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στον θηλασμο τα εντονα συμπτωματα, οι κολικοι και αναγωγες υποχωρουν απο τις πρωτες μερες αποχης της μαμας απο γαλακτοκομικα.Υποθετω το ιδιο θα γινει και οταν βρεις και το υποαλλεργικο που του ταιριαζει αναλογα σε ποια πρωτεινη αγελαδινου ειναι αλλεργικο????

Δεν θηλαζεις καθολου; να του εδινες απο το δικο σου κανοντας για λιγες μερες αποχη μεχρι να του βρειτε γαλα;

 

Δεν θηλαζω καθολου, επειδη ηταν μικρουλης οταν γεννηθηκε ασχοληθηκα να τον ταιζω με μπιμπερο για να ξερω τι τρωει. Δεν ειχα και γαλα, εφαγε λιγο πρωτογαλα, αλλα μετα δεν γεμισε το στηθος μου με γαλα ποτε και ειχα το αγχος μου να βαλει βαρος το μωρο και δεν ασχοληθηκα να θηλασω. Το μετανιωνω οικτρα, μεχρι που σκεφτομαι να το ξαναβαλω στο στηθος ετσι να δω αν θα εχω τιποτα, αλλα καπνιζω και φπβαμαι μηπως το δηλητηριασω το καημενο.

 

Συγνώμη που επεμβαίνω βρε παιδιά... τί ΑΚΡΙΒΩΣ ψαχνετε να βρείτε;;;;;;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την καθυστέρηση. Και πάλι συγνώμη που μιλώ έτσι, αλλά το μωράκι υποφέρει. Εγώ δεν ξέρω από αλλεργίες, αλλά δεν είναι απλά μία αγορά υποαλεργικού γάλακτος από το φαρμακείο;;;;;;

Και δεν είχε αυτή η παιδίατρος δείγματα έστω να σας δώσει;;;;

Εμεις όταν είχαμε πρόβλημα με την ΓΟΠ, πήγε ο άντρας μου εκεί και η γιατρός άνοιξε μία ντουλαπάρα με 100 δείγματα. Μας έδωσε 3 διαφορετικά αντιαναγωγικά γάλατα. Τι δεν καταλαβαίνω; γιατί σας ταλαιπωρεί;;;;

 

Απο την αρχη ψαχναμε να βρουμε γαλα για τους κολικους γι'αυτο και δωσαμε frezylac ok. Ομως φαινεται οτι ειναι αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα και εχει και μια μικρη παλινδρομηση και εβγαλε προβλημα με εμετους. Οποτε τωρα θα δοκιμασουμε υποαλλεργικο. Πριν το frezylac του εδινα αντιαναγωγικο που ομως δεν βοηθαει στους κολικους και ειχαμε πονους. Φαυλος κυκλος.

Οσο για τα δειγματα δεν ξερω αν εχει, αλλα δεν μας ειπε τιποτα για να μας δωσει. Δεν εχω παει στο ιατρειο της, ερχεται σπιτι ή την παιρνω τηλ. Ειμαι στο τσακ παντως να επισκεφθω κι αλλον παιδιατρο για δευτερη γνωμη, κατι δεν μου κολλαει καλα στην αντιμετωπιση του προβληματος, αλλα τυχαινει η συγκεκριμενη να ειναι μακρινη συγγενης, και κατα γενικη ομολογια πολυ καλη παιδιατρος. Θα δοκιμασω και το 3ο γαλα που προτεινει και αν δεν δω φως, θα παρω κι αλλη γνωμη.

Δεν πειραζει που εγραψες τη γνωμη σου, κι εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη με τις προτασεις της παιδιατρου, χωρια που προτεινει μια συγκεκριμενη εταιρια και δεν εχει πολλες εναλλακτικες. Βεβαια επιμενει σ'αυτη επειδη εχει βιολογικα γαλατα. Αυτο που ειπες οτι το μωρο υποφερει, αυτο δεν μπορω να αντεξω, ειμαι κουρελι και κλαιω ολη μερα. Του δινω το χαμομηλακι γαι να κοιμαται λιγο, να ηρεμει και να μην ποναει. Αλλες τυψεις απο κει...

Το υποαλλεργικο γαλα θα το εχω αυριο, ερχεται με παραγγελια απο αποθηκη, δεν το εχουν στοκ τα φαρμακεια, γι'αυτο σημερα θα ανακουφισουμε τον μπεμπη οπως μπορουμε και μεχρι αυριο ο Θεος να μας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπες οτι το μωρο υποφερει, αυτο δεν μπορω να αντεξω, ειμαι κουρελι και κλαιω ολη μερα. Του δινω το χαμομηλακι γαι να κοιμαται λιγο, να ηρεμει και να μην ποναει. Αλλες τυψεις απο κει...

Το υποαλλεργικο γαλα θα το εχω αυριο, ερχεται με παραγγελια απο αποθηκη, δεν το εχουν στοκ τα φαρμακεια, γι'αυτο σημερα θα ανακουφισουμε τον μπεμπη οπως μπορουμε και μεχρι αυριο ο Θεος να μας βοηθησει.

 

1000 συγνώμη που σε στενοχώρησα, είσαι άϋπνη και ταλαιπωρημένη.. απλά αν την πίεζες ίσως να αντιδρούσε κι αυτή πιο γρήγορα. Να μην ντρέπεσαι να φωνάζεις και να διεκδικείς όταν αφορά το καλό του μωρού σου, μόνο εσένα έχει να το υπερασπιστείς... γιαυτό και φώναξα λίγο.. και πάλι συγνώμη.

Από την άλλη, ποια εταιρία είναι, παίρνεις τηλ και σου λένε ποιο φαρμακείο έχει εκεί κοντά σου.

Κι αν επιμένει (προμοτάρει) συγκεκριμένη εταιρία, τότε στο υπογράφω 100% εχει και δείγματα. Ζήτα της και στείλε κάποιον να τα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με την κοπέλα πιο πάνω,έπρεπε αμέσως να αλλάξετε γάλα!Εγώ μέχρι να το βρούμε είχα αλλάξει χίλια δύο και τα πετούσα έτσι μετά από λίγο.Μιας και από παιδίατρο δεν τα πάμε και εμείς πολύ καλά,είναι του ΙΚΑ και είναι ότι να'ναι...να ξέρεις πάντως ότι υπάρχουν δύο ειδών υποαλλεργικα,το γάλα για διαγνωσμενη αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγ γάλακτος και το άλλο με κίνδυνο για αλεργια (όταν πχ υπάρχει κάποιο προϊστορικό αλεργιας.Αν διαγνωστεί με εξετάσεις ότι έχει αλεργια να πάρετε το πρώτο.Θα έλεγα για καλύτερα να επισκεφτείτε ένα παιδογαστρεντερολογο να τελειωνετε να μην βασανίζεται και το μικρό αλλά ούτε και εσείς,εμείς σωθηκαμε μετά από μια τέτοια επίσκεψη

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πολύ από την ΓΟΠ, στην δική μας περίπτωση το Epadoren δεν έκανε τίποτα. Τώρα είμαστε σε καλύτερη κατάσταση, έχουν μειωθεί αρκετά τα κλάμματα αλλά όχι οτι έχουμε ησυχάσει και τελείως. Υπάρχουν φάσεις που και τώρα τεντώνεται και δυσφορεί την ώρα που πίνει αλλά και μετά.Πίνει δικό μου γάλα αποκλειστικά σε μπουκάλι γιατί η παλινδρόμηση ήταν τόσο έντονη που δεν μπορούσε να πιάσει στήθος με τίποτα και τώρα που είναι καλύτερα δεν το θέλει καθόλου (το στήθος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας,δεν με στενοχωρει καμμια γνωμη (xena καθολου μην ανησυχεις) γι'αυτο εγραψα αλλωστε, για να ακουσω γνωμες. Λοιπον το μωρο ειναι πιο ησυχο απο το μεσημερι και μετα, του εδωσα και σημερα το frezylac, και οταν πονει η πειναει εντονα για να μην το βαρυστομαχιασω του δινω το χαμομηλακι. Του βγαζουμε και τα αερια μαζευοντας τα ποδαρακια στην κοιλια του (πολυ φαση τα αερια), η μαμα μου του κανει μασαζ και τον κραταει αγκαλια επειδη εμενα μου εχει πεσει η μεση (ναι επιστρατευσα τη μαμα μου να μεινει μαζι μας αποψε, αλλιως θα τρελαινομουν) και εχει να παθει κριση απο το απογευμα στις 5 που του εδωσα λιγο χαμομηλακι. Αυτη την ωρα κοιμαται και προβλέπεται μια σχετικα ηρεμη νυχτα. Ειναι και η μαμα μεγαλη βοηθεια γιατι τα νευρα της δεν ειναι σπασμενα οπως τα δικα μας και κραταει και το μωρο ηρεμο (φτου φτου να μην το ματιασω)!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θηλαζω καθολου, επειδη ηταν μικρουλης οταν γεννηθηκε ασχοληθηκα να τον ταιζω με μπιμπερο για να ξερω τι τρωει. Δεν ειχα και γαλα, εφαγε λιγο πρωτογαλα, αλλα μετα δεν γεμισε το στηθος μου με γαλα ποτε και ειχα το αγχος μου να βαλει βαρος το μωρο και δεν ασχοληθηκα να θηλασω. Το μετανιωνω οικτρα, μεχρι που σκεφτομαι να το ξαναβαλω στο στηθος ετσι να δω αν θα εχω τιποτα, αλλα καπνιζω και φπβαμαι μηπως το δηλητηριασω το καημενο.

 

 

 

Απο την αρχη ψαχναμε να βρουμε γαλα για τους κολικους γι'αυτο και δωσαμε frezylac ok. Ομως φαινεται οτι ειναι αλλεργικος στο αγελαδινο γαλα και εχει και μια μικρη παλινδρομηση και εβγαλε προβλημα με εμετους. Οποτε τωρα θα δοκιμασουμε υποαλλεργικο. Πριν το frezylac του εδινα αντιαναγωγικο που ομως δεν βοηθαει στους κολικους και ειχαμε πονους. Φαυλος κυκλος.

Οσο για τα δειγματα δεν ξερω αν εχει, αλλα δεν μας ειπε τιποτα για να μας δωσει. Δεν εχω παει στο ιατρειο της, ερχεται σπιτι ή την παιρνω τηλ. Ειμαι στο τσακ παντως να επισκεφθω κι αλλον παιδιατρο για δευτερη γνωμη, κατι δεν μου κολλαει καλα στην αντιμετωπιση του προβληματος, αλλα τυχαινει η συγκεκριμενη να ειναι μακρινη συγγενης, και κατα γενικη ομολογια πολυ καλη παιδιατρος. Θα δοκιμασω και το 3ο γαλα που προτεινει και αν δεν δω φως, θα παρω κι αλλη γνωμη.

Δεν πειραζει που εγραψες τη γνωμη σου, κι εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενη με τις προτασεις της παιδιατρου, χωρια που προτεινει μια συγκεκριμενη εταιρια και δεν εχει πολλες εναλλακτικες. Βεβαια επιμενει σ'αυτη επειδη εχει βιολογικα γαλατα. Αυτο που ειπες οτι το μωρο υποφερει, αυτο δεν μπορω να αντεξω, ειμαι κουρελι και κλαιω ολη μερα. Του δινω το χαμομηλακι γαι να κοιμαται λιγο, να ηρεμει και να μην ποναει. Αλλες τυψεις απο κει...

Το υποαλλεργικο γαλα θα το εχω αυριο, ερχεται με παραγγελια απο αποθηκη, δεν το εχουν στοκ τα φαρμακεια, γι'αυτο σημερα θα ανακουφισουμε τον μπεμπη οπως μπορουμε και μεχρι αυριο ο Θεος να μας βοηθησει.

 

Βλέπω οτι τα μωρα μας έχουν παρόμοιες αντιδράσεις. Εμεις τελικα έχουμε βρει καπως μια ηρεμία με το frisolac το απλο. Θελω να πω οτι τωρα δεν έχουμε εμετους, αναγωγές, δυσκοιλιότητα και πολλα κλαματα όπως είχαμε με το Almiron και με το comfort αλλα μας έχουν μεινει μόνο μερικα κλαματα και αυτοι οι θόρυβοι που κανει μετα το νυχτερινο φΑγητο (στις 4 το πρωι). Τωρα για τις αλλεργίες που λενε οι γιατροί δεν ειμαι και τόσο σίγουρη. Δηλαδη ποια ειναι ακριβως τα συμπτώματα μιας αλλεργίας στο αγελαδινο γαλα? Πως ξεχωρίζουν απο τις απλες αναγωγες και τους κολικους?

Για το comfort συγκεκριμενα το οποίο μου το συστησε η παιδίατρος έμαθα, αφού το είχα δώσει για 1 εβδομαδα με ελάχιστα αποτελέσματα στη δυσκοιλιότητα, οτι δεν ειναι καλο να το δίνουμε σαν καθημερινη τροφή αλλα μόνο σε κ΄ποιες περιπτώσεις έντονης δυσκοιλιότητας επείδη ειναι πιο πηχτο προκειμενου να αδεαίαζει το έντερο και μετα επιστρέφουμε πάλι στο κανονικό γαλα. Η αληθεια ειναι οτι οταν της το πρωτοέδωσα έτσι αντέδρασε. Λειτούρηγσε το έντερο μια φορα και καλή και μετά το παιδι στουμπωσε. Εκανε 4 μερες να ενεργηθει πάλι.Γι'αυτο περισσοτερο επέλεξα το frisolac το απλο με δική μου πρωτοβουλία και τελικα τα πράγματα δειχνουν να πηγάινουν αρκετα καλα. Ευχομαι να περασουν τα δυσκολα σύντομα και να βρειτε μια ακρη για να μη ταλαιπωρειται το μωρο αλλα και εσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τωρα για τις αλλεργίες που λενε οι γιατροί δεν ειμαι και τόσο σίγουρη. Δηλαδη ποια ειναι ακριβως τα συμπτώματα μιας αλλεργίας στο αγελαδινο γαλα? Πως ξεχωρίζουν απο τις απλες αναγωγες και τους κολικους?

 

indefix τα συμπτωματα μιας αλλεργιας στο αγελαδινο ειναι κυριως αιμα στα κακα του παιδιου καθως και εκζεματα.Αυτα στην εντονη μορφη.Εκει πλεον δεν τιθεται θεμα αμφιβολιας,πρεπει ο γονιος να ψαχτει αμεσα.Υπαρχουν και πιο ηπια συμπτωματα και ολα πρεπει να μας υποψιαζουν και να μας προβληματιζουν.Οι απλες αναγωγες δεν εχουν το στοιχειο της εντονης επαναληψης...θελω να πω οτι και μενα η κορη μου οταν ηταν βρεφος εβγαλε μια-δυο φορες την φορμουλα σε μορφη ρουκετας αλλα ψαχνοντας και παρατηρωντας το παιδι μου κατεληξα οτι ηταν αποτελεσμα λαιμαργιας ή μπορει και παροδικου φουσκωματος στο στομαχακι της.Η παλλινδρομηση ειναι επισης συνηθως πολυ βιαια και τα συμπτωματα εντονοτατα.

Σε περιπτωσεις που ενα βρεφος δεν ανεχεται το αγελαδινο γαλα και η μαμα δεν θηλαζει μπορει να δωσει κατσικισιο σε σκονη,απο οτι ξερω εχει η Holle.Γνωριζω οτι σιγουρα μπορει κανεις να το προμηθευτει απο το εξωτερικο σε πολυ οικονομικη τιμη διοτι με ενδιεφερε να το δωσω στην μικρη μου αλλο αν τελικα δεν προχωρησα σε παραγγελια εφοσον το αγελαδινο δεν την ενοχλουσε.

Υπαρχουν πολλα τοπικ εδω μεσα οπου μπορεις να βρεις καθοδηγηση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...