Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρο που κλαιει μετα το φαγητο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τους πατερούληδες. Ειμαι νεα μαμα με μια κορούλα σχεδον 2 μηνων (56 ημερων). Το πρόβλημα ειναι οτι συνήθως κλαιει. Δηλαδη ξυπναει, κλαιει γιατι πεινάει και αφού την αλλάξουμε και τη ταϊσουμε (θηλασμός και συμπληρωμα frisolac comfort) αρχίζει τα κλάματα. Οταν γίνει αυτό ενω μαλλον πειναει ακόμα, δεν ηρεμει με τίποτα και δεν θελει ούτε μπιμπερο ουτε θηλασμο ούτε τίποτα. Δείχνει τρομερα εκνευρισμένη και δεν την κάνω καλα παραμόνο αν την παρω αγκαλια και περπατάμε 1 ώρα και παραπάνω στο διαδρομο του σπιτιου. Τότε μπορει να την πάρει ο ύπνος αλλα με μεγάλη δυσκολία. Πολλές φορες δεν την παιρνει ο υπνος με αποτέλεσμα να χωνευει και να ξεκινάει νεος κύκλος αλλάγματος, φαγητου και φτου και απο την αρχη. Εχω εξαντληθει και δεν μπορώ να καταλάβω αν πειναει, ποναει η νυστάζει.

Βασικα το πρόβλημα ειναι οτι αφού φαει δεν κάθεται ποτε στο relax για παράδειγμα. Θα τη βάλω και μεσα σε 3 λεπτα θα αρχίσει να κλαίει. Τα μωρα σε αυτη την ηλικία συνήθως κοιμούνται μετα το φαγητό ή ενδεχεται να κάθονται κάπου χωρίς να κοιμούνται αλλα και χωρίς να κλαίνε?

Ουφ?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Εμένα όπως τα περιγράφεις σαν κολικοί μου φαίνονται. Και η δικιά μου που οι κολικοί της αρχίσαν σχεδόν 20 ημερών κάπως έτσι αντιδρούσε και ηρεμούσε μόνο με αγκαλιά και περπάτημα. Κανονικά νομίζω σε αυτή την φάση αν δεν τα ενοχλεί κάτι κάθονται ήσυχα και χωρίς να κοιμούνται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμένα όπως τα περιγράφεις σαν κολικοί μου φαίνονται. Και η δικιά μου που οι κολικοί της αρχίσαν σχεδόν 20 ημερών κάπως έτσι αντιδρούσε και ηρεμούσε μόνο με αγκαλιά και περπάτημα. Κανονικά νομίζω σε αυτή την φάση αν δεν τα ενοχλεί κάτι κάθονται ήσυχα και χωρίς να κοιμούνται.

 

Ευχαριστω matina.. Χμμ. Προβληματίζομαι γιατι και η παιδίατρος μου είπε το ίδιο, οτι καθονται ήσυχα δηλαδη αν δεν κοιμούνται. Και αν ειναι κολικοί πότε περίπου περνανε?

Link to comment
Share on other sites

Μαζευει τα ποδαρακια στην κοιλιτσα του;Εχει αερια;Ενεργειται κανονικα;Μηπως κλαει πριν ρευτει?Μπορει να ειναι κολικοι,δυσκοιλιοτητα ή καποια παλινδρομηση που το ενοχλει.Εχει συγκεκριμενες ωρες που κλαιει;Γιατι συνηθως οι κολικοι ειναι βραδινες ωρες.Προσεξε λιγο τη διατροφη σου και δοκιμασε τα προτεινομενα(απορροφητηρα,σεσουαρ,ηλεκτρ.σκουπα)να δεις αν σταματα η γκρινια.Γιατι του δινεις comfort?

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαζευει τα ποδαρακια στην κοιλιτσα του;Εχει αερια;Ενεργειται κανονικα;Μηπως κλαει πριν ρευτει?Μπορει να ειναι κολικοι,δυσκοιλιοτητα ή καποια παλινδρομηση που το ενοχλει.Εχει συγκεκριμενες ωρες που κλαιει;Γιατι συνηθως οι κολικοι ειναι βραδινες ωρες.Προσεξε λιγο τη διατροφη σου και δοκιμασε τα προτεινομενα(απορροφητηρα,σεσουαρ,ηλεκτρ.σκουπα)να δεις αν σταματα η γκρινια.Γιατι του δινεις comfort?

Αλλωτε τα μαζεύει άλλωτε τα τεντώνει και συχνα κανει το σωμα της σε σχήμα τόξου. Κεφάλι πίσω και πόδια τεντωμενα.Έχει αέρια και από οτι φαινεται και δυσκοιλιότητα (2η μερα πάλι χωρις κακα σημερα). Χαρακτηριστικά κλαιει πριν αεριστει, αλλα πολλες φορες δειχνει δυσφορία πριν ρευτει.Συνήθως κλαει απογευμα βραδυ. Το comfort μας το προτεινε η παιδίατρος γιατί με το Almiron (1) είχε αναγωγές και εμετους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποτε μαλλον εχει λιγο απο ολα,οπως ειχε κι ο μπεμπης μου.Προσεχε τι τρως εσυ,γιατι μπορει να του επιτεινεις τα συμπτωματα,κανε του μικρα και συχνα γευματακια,χρησιμοποιησε τον απορροφητηρα για τους κολικους,βοηθησε το να ρευτει κρατωντας το ορθιο για μιση ωριτσα με χτυπηματακια στην πλατη και κουραγιο.Εμας τωρα που κλεινουμε 3 μηνες μας περασαν σχεδον ολα.

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον εχει λιγο απο ολα,οπως ειχε κι ο μπεμπης μου.Προσεχε τι τρως εσυ,γιατι μπορει να του επιτεινεις τα συμπτωματα,κανε του μικρα και συχνα γευματακια,χρησιμοποιησε τον απορροφητηρα για τους κολικους,βοηθησε το να ρευτει κρατωντας το ορθιο για μιση ωριτσα με χτυπηματακια στην πλατη και κουραγιο.Εμεις το πηγαμε και σε παιδογαστρεντερολογο γιατι ειχε αρχισει να μειωνει τη ληψη τροφης λογω οισοφαγιτιδας απο τη γοπ.Τωρα που κλεινουμε 3 μηνες μας περασαν σχεδον ολα.

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το εκανε αυτο και τελικα βγηκε οτι εχει αλεργια στο αγελαδινο.Ειχαμε τα ιδια συμπτωματα και μεχρι να το βρουμε ειχε φτασει μονο τσαι να πινει γιατι απο το γαλα πονουσε το στομαχι της.Με το που μυριζε το γαλα τσιριζε κυριολεκτηκα,μονο το πρωι το επινε που πινουσε πολυ αλλα μετα τυρρανιοταν απο τους πονους.Δεν θελω να σε τρομαξω απλα καλα ειναι να το ψαξετε λιγο μηπως δεν ειναι απλοι κολικοι αφου το κανει μετα απο καθε γευμα.Ειναι κριμα να ποναει το καημενο αν εχει κατι....ακομα θυμαμαι την δικη μου τοτε πως βασσανιζοταν

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας ειχε γοπ και στον θηλασμο τεντωνε το κεφαλι προς τα πισω κ τα ποδια σαν τοξο το σωμα της...αλλα καναμε υπερηχο γιατι μια βδομαδα εκαλιγε συνεχεια ειδικα μετα το φαγητο---ειχε τρελαθει το καημενο...ευτυχως ηρεμησανε ολα αυτα..και εμας ειχε απο την αρχη γοπ αλλα το παρακολουθουσαμε--επαιρνε βαρος----ωσπου στον δευτερο μηνα κορυφωθηκε το προβλημα....μετα ηρεμησαμε με τη γοπ, στον τριτο μηνα ειχαμε κολικους...μπουνιτσες χερακια κ τα ποδαρακια μαζεμενα στην κοιλια κ αερια τις απογευματινες ωρες....κ επειδη δουλευω σε φροντιστηριο τα απογευματα , η μαμα μου που την κραταει τα ειχε δει ολα!!!:shock:τωρα κλεισαμε τον τεταρτο μηνα κ εχουμε ηρεμησει...α οχι τελειως!!!!εχουν πρηστει τα πανω ουλα μας πολυ κ ετοιμαζομαστε για δοντια!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το εκανε αυτο και τελικα βγηκε οτι εχει αλεργια στο αγελαδινο.Ειχαμε τα ιδια συμπτωματα και μεχρι να το βρουμε ειχε φτασει μονο τσαι να πινει γιατι απο το γαλα πονουσε το στομαχι της.Με το που μυριζε το γαλα τσιριζε κυριολεκτηκα,μονο το πρωι το επινε που πινουσε πολυ αλλα μετα τυρρανιοταν απο τους πονους.Δεν θελω να σε τρομαξω απλα καλα ειναι να το ψαξετε λιγο μηπως δεν ειναι απλοι κολικοι αφου το κανει μετα απο καθε γευμα.Ειναι κριμα να ποναει το καημενο αν εχει κατι....ακομα θυμαμαι την δικη μου τοτε πως βασσανιζοταν

Δυστυχως θα συμφωνησω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... Με βοηθήσατε αρκετα.. Σιγουρευτηκα οτι δεν ειναι κατι σοβαρο. ϊσως να την μπερδευει ο θηλασμός και το γαλα σκονη μαζι. Ισως τελικά πρεπει να αποφασίσω να κρατησω το ένα από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά να βεβαιωθείς πως δεν το κάνει επειδή πεινάει το μωρό, έτσι; Εφόσον δίνεις συμπλήρωμα, απ΄ όσο ξέρω και θυμάμαι, πρέπει να βάζεις τόσο γάλα όσο να αφήνει λίγο το μωράκι σου. Πχ αν του ετοιμάζεις 90 και τα πίνει όλα, πρέπει να πας στα 120. Κι ας σου φαίνεται πολύ. Πρέπει να χορταίνει σε κάθε γεύμα.

Και μια συμβουλή που αναρωτήθηκες μήπως διακόψεις, γιατί κι εγώ δεν θήλαζα αποκλειστικά. Μου έλεγε η παιδίατρος: Και μια γουλιά ανά 3ωρο απ' το γάλα της μαμάς, είναι ένα εμβόλιο την ημέρα για το μωρό και το θέλουμε! Απίστευτη γυναίκα!

Γενικά κάνε κάτι σύντομα, κρίμα να βασανίζεται όπως λένε και τα κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Μην διακοψεις,αν ειναι δυνατο,το θηλασμο!Δεν το πειραζει η αναμιξη.Πηγαινε το σε παιδογαστρεντερολογο κι ισως σου δωσει λιγο επαντορεν για να μην υποφερει,οπως εδωσε και σε εμας κι ειδαμε προκοπη.Αν μπορεις κοψε τα γαλακτοκομικα.Κουραγιο!Οπως λενε τα κοριτσια,ειναι δυσκολο να το βλεπεις να υποφερει ετσι!

5xFvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε δηλαδη οτι ακομα και αν ο θηλασμος φτασει να αποτελει συμπληρωμα αξιζει να το κρατησω? Ειναι που και το μωρο πλεον δεν βλεπω να καθεται στο στηθος για περισσοτερο απο 7 λεπτα, ενω μεχρι πριν απο 1 εβδομαδα φταναμε και τα 20 απο το καθε στηθος.

Αν συνεχισω με θηλασμο και ξενο γαλα, καποια στιγμη θα μειωθει το δικο μου μεχρι που θα σταματησει τελειώς?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε δηλαδη οτι ακομα και αν ο θηλασμος φτασει να αποτελει συμπληρωμα αξιζει να το κρατησω? Ειναι που και το μωρο πλεον δεν βλεπω να καθεται στο στηθος για περισσοτερο απο 7 λεπτα, ενω μεχρι πριν απο 1 εβδομαδα φταναμε και τα 20 απο το καθε στηθος.

Αν συνεχισω με θηλασμο και ξενο γαλα, καποια στιγμη θα μειωθει το δικο μου μεχρι που θα σταματησει τελειώς?

 

σε θεματα θηλασμου δεν μπορω να σε συμβουλευσω γιατι εγω δυστυχως δεν τα καταφερα να θηλασω επειδή ομως το θεμα της παλινδρόμησης το σπουδασα με τον μικρό μου ξέρω οτι το μητρικο γάλα ειναι οτι καλυτερο καθως ειναι το πιο ευπεπτο σε σχεση με τα γαλατα του εμποριου για τα μωρακια που εχουν παλινδρομηση.. οπως περιγραφεις την συμπεριφορα του μωρου θεωρω πως ειναι παλινδρομηση χωρις να ειμαι γιατρος... εμεις πιναμε υποαλλεργικο γάλα γιατι είχαμε και αλλεργία και απο ότι μας ειχε πει ο παιδιατρος μας αλλεργια και παλινδρομηση πανε πακέτο συνηθως... συμβουλή μου:

θηλαζε οσο πιο πολυ μπορείς, αν του δινεις και συμπληρωμα συχνά και μικρα γευματα, τουλαχιστον μιση ωρα σε ορθια θεση μετά το φαγητο, καλο ρεψιμο, στην κουνια βαλε κανενα βιβλιο στην κατω πλευρα για ανασηκωθει και να μην ειναι οριζοντια αλλα να κανει ανακλιση και το κυριοτερο αγκαλια για να νιωθει την ζεστασια σου... εμεις ειχαμε παρει και το σιροπι αλλα μας το ειχε πει ο παιδιατρος γιατι εκανε συχνα αναγωγες... το ''κακο'' των αγκαλιων βεβαια ειναι οτι και τωρα που ειναι σχεδον 2.5 κοιμομαστε αγκαλια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε θεματα θηλασμου δεν μπορω να σε συμβουλευσω γιατι εγω δυστυχως δεν τα καταφερα να θηλασω επειδή ομως το θεμα της παλινδρόμησης το σπουδασα με τον μικρό μου ξέρω οτι το μητρικο γάλα ειναι οτι καλυτερο καθως ειναι το πιο ευπεπτο σε σχεση με τα γαλατα του εμποριου για τα μωρακια που εχουν παλινδρομηση.. οπως περιγραφεις την συμπεριφορα του μωρου θεωρω πως ειναι παλινδρομηση χωρις να ειμαι γιατρος... εμεις πιναμε υποαλλεργικο γάλα γιατι είχαμε και αλλεργία και απο ότι μας ειχε πει ο παιδιατρος μας αλλεργια και παλινδρομηση πανε πακέτο συνηθως... συμβουλή μου:

θηλαζε οσο πιο πολυ μπορείς, αν του δινεις και συμπληρωμα συχνά και μικρα γευματα, τουλαχιστον μιση ωρα σε ορθια θεση μετά το φαγητο, καλο ρεψιμο, στην κουνια βαλε κανενα βιβλιο στην κατω πλευρα για ανασηκωθει και να μην ειναι οριζοντια αλλα να κανει ανακλιση και το κυριοτερο αγκαλια για να νιωθει την ζεστασια σου... εμεις ειχαμε παρει και το σιροπι αλλα μας το ειχε πει ο παιδιατρος γιατι εκανε συχνα αναγωγες... το ''κακο'' των αγκαλιων βεβαια ειναι οτι και τωρα που ειναι σχεδον 2.5 κοιμομαστε αγκαλια :)

 

sorry στην κουνια ηθελα να γραψω τα βιβλια να τα βαλεις στην ΠΑΝΩ πλευρα για να ανασηκωθει το στρωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε δηλαδη οτι ακομα και αν ο θηλασμος φτασει να αποτελει συμπληρωμα αξιζει να το κρατησω? Ειναι που και το μωρο πλεον δεν βλεπω να καθεται στο στηθος για περισσοτερο απο 7 λεπτα, ενω μεχρι πριν απο 1 εβδομαδα φταναμε και τα 20 απο το καθε στηθος.

Αν συνεχισω με θηλασμο και ξενο γαλα, καποια στιγμη θα μειωθει το δικο μου μεχρι που θα σταματησει τελειώς?

 

Δεν ειναι απαραιτητο οτι το δικο σου θα κοπει τελειως εφοσον ομως βρεις ενα ρυθμο.Υπαρχουν κοπελες που θηλασαν μεικτα για αρκετους μηνες.Ειναι ομως πολυ δυσκολο να εφαρμοστει γιατι καθως στηθος σου δεν θα προσαρμοστει στις μεταβαλλομενες αναγκες του μωρου ενδεχομενως το μωρο να δυσανασχετει στο στηθος ολοενα και περισσοτερο.Μη ξεχναμε επισης οτι εσυ δεν εδραιωσες καν θηλασμο ακομα.

Τα μωρακια ετσι ειναι εχουν ενα ζορι στην αρχη να κατσουν στο στηθος(ειδικα αν περνουν και μπιμπερο), ολες τα περασαμε αυτα, προσφερε στηθος πολυ συχνα, μετρα βρεγμενες πανες για να ξερεις οτι χορταινει (θες πανω απο 6) και αυτο θα βρει το δρομο του... Κι αυτα τωρα μαθαινουν δεν ηξεραν κι απο χτες να θηλαζουν, οπως κι εμεις τωρα μαθαινουμε πως να θηλαζουμε τα μωρα μας, δεν ειναι κατι που το εχουμε ξανακανει, τις πρωτες 40 μερες μαμα,μωρο και στηθος μαθαινουν και προσαρμοζονται...

 

Σιγουρα αξιζει να κρατησεις το θηλασμο ακομα και σαν συμπληρωμα! απο πολλες αποψεις! Αλλα γιατι να το εχεις σαν συμπληρωμα;αν το παλαιψεις λιγο τωρα στην αρχη και δεν παραιτηθεις μετα θα ειναι παιχνιδακι που λεει ο λογος.

Κι αν οντως εχει αλλεργια δεν ξερεις τι καλο θα του κανεις με το θηλασμο απεχοντας απο γαλακτοκομικα θα το ξεπερασει πολυ γρηγορα αντι να παιδευεται για χρονια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα περασα κιεγω ολα οσα περιγραφεις αλλα για αρκετο καιρο μεχρι να βρω τι φταιει, η δικθα μουσυμβουλη ειναι να πατε σε ενα παιδογαστρεντερολογο ο οποιος θα σε κατευθυνει αναλογα.προφανως κατι φταιει αλλα οτι και να ειναι-ειτε γοπ,ειτε αλλεργια- θα το αντιμετωπισετε αμεσα κ στην αρχη του.ειναι πολυ συνηθισμενα προβληματα αυτα δυστυχως αλλα εχουνευκολη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ζω κι εγω με τον μπεμπη μου. Εμεις καταληξαμε οτι πειναει ξανα στο τελος του γευματος. Μεχρι να το καταλαβουμε το παιδι εκλαιγε με ουρλιαχτα. Επειδη ειναι και μικρουλης και δεν ειχα σαφη οδηγια απο την παιδιατρο για το ποσο πρεπει να τρωει δεν ηθελα να του δωσω παραπανω μηπως βαρυστομαχιαζει, δεν ρευοταν κιολας. Περασε πολυ γρηγορα απο τα 60 μλ στα 90 και πολυ γρηγορα εφτασε στα 120μλ.Τωρα τρωμε τακτικα 120 και μια μερα, μετα απο το τελευταιο ρεψιμο ηθελε και αλλα 30, συνολο 150μλ. Εμενα ξυπναει και ουρλιαζει για φαγητο, σταματαω συχνα για να ρευτει, στην αρχη δε ρευοταν, τωρα ρευεται τις περισσοτερες φορες, αλλα υπαρχουν και φορες που ρευεται στο μισαωρο, αλλες μετα απο μια ωρα αφου εχει κοιμηθει λιγο και ξαναξυπνησει δυσφορωντας, οποτε τον σηκωνω και ρευεται. Παντως η ρουτινα μας ειναι: σπαρακτικο κλαμα-ταισμα 30-60μλ-ρεψιμο-ταισμα αλλα 30 μλ- ρεψιμο- αλλαγμα- ταισμα το υπολοιπο- αγκαλια μιση ωρα για ρεψιμο- αγκαλια για υπνο. Αν η τελευταια αγκαλια κρατησει πανω απο μιση ωρα ξαναταιζουμε και ξεραινεται.Νομιζω οτι με τοση αγκαλια και κουνημα ξελιγωνονται και οταν μενουν ξυπνια πολλη ωρα ξαναπεινανε.

Τωρα εχουμε προβλημα με τις αναγωγες, αν δεν ρευτει θα κανει μεγαλη αναγωγη ή εμετο, τις 3 τελευταιες μερες καθε μερα κανει απο 1. Πινουμε Frezylac OK γιατι νομιζαμε οτι εχει κολικους, ενω αυτος πειναγε και δεν το καταλβαιναμε ή φοβομασταν να του δωσουμε πολυ φαγητο. Πριν πιναμε Frisolac comfort γιατι ειχε αναγωγες απο το μαιευτηριο και λογω κακης εκτιμησης το αλλαξαμε, νομιζω οτι αν ξανακανει εμετο θα το αλλαξω μονη μου- το Frezylac μας το συστησε η παιδιατρος οταν της ειπα τα συμπτωματα και ειπε οτι μαλλον εχει κολικους.

Και μια ερωτηση, οταν τρωει συχνα πνιγεται και βηχει. Αυτο ειναι σημαδι παλινδρομησης; Νομιζω οτι εχει παλινδρομηση το μωρο μου, δεν ειχαμε αυτα τα προβληματα με το αντιαναγωγικο γαλα. Αλλα βιαστηκαμε να βαφτισουμε τα ουρλιαχτα κολικους και ιδου τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ζω κι εγω με τον μπεμπη μου. Εμεις καταληξαμε οτι πειναει ξανα στο τελος του γευματος. Μεχρι να το καταλαβουμε το παιδι εκλαιγε με ουρλιαχτα. Επειδη ειναι και μικρουλης και δεν ειχα σαφη οδηγια απο την παιδιατρο για το ποσο πρεπει να τρωει δεν ηθελα να του δωσω παραπανω μηπως βαρυστομαχιαζει, δεν ρευοταν κιολας. Περασε πολυ γρηγορα απο τα 60 μλ στα 90 και πολυ γρηγορα εφτασε στα 120μλ.Τωρα τρωμε τακτικα 120 και μια μερα, μετα απο το τελευταιο ρεψιμο ηθελε και αλλα 30, συνολο 150μλ. Εμενα ξυπναει και ουρλιαζει για φαγητο, σταματαω συχνα για να ρευτει, στην αρχη δε ρευοταν, τωρα ρευεται τις περισσοτερες φορες, αλλα υπαρχουν και φορες που ρευεται στο μισαωρο, αλλες μετα απο μια ωρα αφου εχει κοιμηθει λιγο και ξαναξυπνησει δυσφορωντας, οποτε τον σηκωνω και ρευεται. Παντως η ρουτινα μας ειναι: σπαρακτικο κλαμα-ταισμα 30-60μλ-ρεψιμο-ταισμα αλλα 30 μλ- ρεψιμο- αλλαγμα- ταισμα το υπολοιπο- αγκαλια μιση ωρα για ρεψιμο- αγκαλια για υπνο. Αν η τελευταια αγκαλια κρατησει πανω απο μιση ωρα ξαναταιζουμε και ξεραινεται.Νομιζω οτι με τοση αγκαλια και κουνημα ξελιγωνονται και οταν μενουν ξυπνια πολλη ωρα ξαναπεινανε.

Τωρα εχουμε προβλημα με τις αναγωγες, αν δεν ρευτει θα κανει μεγαλη αναγωγη ή εμετο, τις 3 τελευταιες μερες καθε μερα κανει απο 1. Πινουμε Frezylac OK γιατι νομιζαμε οτι εχει κολικους, ενω αυτος πειναγε και δεν το καταλβαιναμε ή φοβομασταν να του δωσουμε πολυ φαγητο. Πριν πιναμε Frisolac comfort γιατι ειχε αναγωγες απο το μαιευτηριο και λογω κακης εκτιμησης το αλλαξαμε, νομιζω οτι αν ξανακανει εμετο θα το αλλαξω μονη μου- το Frezylac μας το συστησε η παιδιατρος οταν της ειπα τα συμπτωματα και ειπε οτι μαλλον εχει κολικους.

Και μια ερωτηση, οταν τρωει συχνα πνιγεται και βηχει. Αυτο ειναι σημαδι παλινδρομησης; Νομιζω οτι εχει παλινδρομηση το μωρο μου, δεν ειχαμε αυτα τα προβληματα με το αντιαναγωγικο γαλα. Αλλα βιαστηκαμε να βαφτισουμε τα ουρλιαχτα κολικους και ιδου τα προβληματα.

 

Ειναι σαν να περιγραφεις το δικο μου παιδι. ΕΙχαμε ακριβως τα ιδια προβληματα μεχρι να καταλαβουμε οτι απλα πειναει περισσοτερο απο οσο πιστευουμε. Σιγουρα έχει καποιο θεμα με αναγωγες και μπορει και μια μικρη ΓΟΠ αλλα δεν θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα σημαντικο. Και η δικια μου πνιγεται και βηχει πολυ συχνα και επισης συχνα κανει σαν να καθαριζει το λαιμό της. Το τελευταιο ειναι σημαδι ΓΟΠ. Για τα αλλα δυο δεν ειμαι σίγουρη.

Μια ερωτηση. Εχει τυχει ποτε να τον βαζεις για υπνο (ειδικα το βράδυ) και να κοιμαται μεν, αλλα ανησυχος. Δηλαδη να κοιμαται σχετικα ελαφρια και να κανει συνεχεια (καθε 5 λεπτα) θορυβους? Αναστεναγμους, σαν να καθαριζει το λαιμο, βηχαλακια και διαφορα τετοια τα οποια δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις ησυχος? Λες τωρα κατι επαθε για να δω και αυτο συνεχιζεται για μια δυο ωρες μεχρι που τελικα αρχιζει και πειναει και φτου και απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για άλλη μια φορα για τις απαντησεις σας. Με βοηθατε όλοι παρα πολυ γιατι η αλήθεια ειναι οτι έχω εξαντληθει και ευτυχως που έχω και τη μαμα να βοηθαει λίγο γιατι διαφορετικα με τις 3 ώρες ύπνου τους τελευταιους 2 μηνες θα ήμουν έτοιμη για νοσοκομειο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες και τους πατερούληδες. Ειμαι νεα μαμα με μια κορούλα σχεδον 2 μηνων (56 ημερων). Το πρόβλημα ειναι οτι συνήθως κλαιει. Δηλαδη ξυπναει, κλαιει γιατι πεινάει και αφού την αλλάξουμε και τη ταϊσουμε (θηλασμός και συμπληρωμα frisolac comfort) αρχίζει τα κλάματα. Οταν γίνει αυτό ενω μαλλον πειναει ακόμα, δεν ηρεμει με τίποτα και δεν θελει ούτε μπιμπερο ουτε θηλασμο ούτε τίποτα. Δείχνει τρομερα εκνευρισμένη και δεν την κάνω καλα παραμόνο αν την παρω αγκαλια και περπατάμε 1 ώρα και παραπάνω στο διαδρομο του σπιτιου. Τότε μπορει να την πάρει ο ύπνος αλλα με μεγάλη δυσκολία. Πολλές φορες δεν την παιρνει ο υπνος με αποτέλεσμα να χωνευει και να ξεκινάει νεος κύκλος αλλάγματος, φαγητου και φτου και απο την αρχη. Εχω εξαντληθει και δεν μπορώ να καταλάβω αν πειναει, ποναει η νυστάζει.

Βασικα το πρόβλημα ειναι οτι αφού φαει δεν κάθεται ποτε στο relax για παράδειγμα. Θα τη βάλω και μεσα σε 3 λεπτα θα αρχίσει να κλαίει. Τα μωρα σε αυτη την ηλικία συνήθως κοιμούνται μετα το φαγητό ή ενδεχεται να κάθονται κάπου χωρίς να κοιμούνται αλλα και χωρίς να κλαίνε?

Ουφ?!

το γάλα σκόνη το στραγγίζει? Αν ναι του βάζεις παραπάνω 30 mL.

Βάζεις παραπάνω μέχρι να μην το στραγγίζει (τότε δεν έχει νόημα να βάλεις άλλο).

Ετσι αποκλείεις την πείνα.

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι πεινάει?

Σϊγουρα παίζει να νυστάζει και να πονάει, και αυτά καθόλου δεν τα βοηθά το να πεινάει.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να περιγραφεις το δικο μου παιδι. ΕΙχαμε ακριβως τα ιδια προβληματα μεχρι να καταλαβουμε οτι απλα πειναει περισσοτερο απο οσο πιστευουμε. Σιγουρα έχει καποιο θεμα με αναγωγες και μπορει και μια μικρη ΓΟΠ αλλα δεν θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα σημαντικο. Και η δικια μου πνιγεται και βηχει πολυ συχνα και επισης συχνα κανει σαν να καθαριζει το λαιμό της. Το τελευταιο ειναι σημαδι ΓΟΠ. Για τα αλλα δυο δεν ειμαι σίγουρη.

Μια ερωτηση. Εχει τυχει ποτε να τον βαζεις για υπνο (ειδικα το βράδυ) και να κοιμαται μεν, αλλα ανησυχος. Δηλαδη να κοιμαται σχετικα ελαφρια και να κανει συνεχεια (καθε 5 λεπτα) θορυβους? Αναστεναγμους, σαν να καθαριζει το λαιμο, βηχαλακια και διαφορα τετοια τα οποια δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις ησυχος? Λες τωρα κατι επαθε για να δω και αυτο συνεχιζεται για μια δυο ωρες μεχρι που τελικα αρχιζει και πειναει και φτου και απο την αρχη.

 

Απο χτες το βραδυ ειμαστε σε μια κατασταση αλλοφροσυνης. Αφου εφτασε να πειναει, να πινει 2 γουλιες και να φτυνει το μπουκαλι, πηραμε την αποφαση με τον αντρα μου στις 3 το πρωι να του δωσουμε ξανα το frisolac comfort. Το ηπιε, αλλα προχωρουσαμε δοκιμαστικα, 30 μλ, και αλλα 30, ωσπου φτασαμε σημερα το απογευμα να πιει 120μλ. Ομως δεν εχει ησυχασει απο το κλαμα ολη την ημερα, οταν τον παιρνει ο υπνος, κοιμαται κανενα μισαωρο και ξυπναει ή λαγοκοιμαται και κανει ακριβως αυτους τους ηχους που λες. Δε εχει κοιμηθει πανω απο διωρο σημερα, ουσιαστικα ειναι ολη τη μερα ξυπνιος.Δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να ταιζουμε-αλλαζουμε-νανουριζουμε. Τα νευρα μας εχουν γινει κροσσια. Παιρνω την παιδιατρο και δεν απανταει. Δεν αντεχω αλλο, ειμαι ψυχολογικο ρακος και σκεφτομαι πως θα βγαλω τη νυχτα, γιατι απο τον αντρα μου εχω μεν ηθικη συμπαρασταση αλλα δεν ξερει να κανει κατι αλλο, ουτε να ταισει, ουτε να ηρεμησει το μωρο. Μου ετοιμαζει τα γευματα βεβαια.

Ειμαι απελπισμενη. Indefix, εσεις εδω και 2 μηνες τα εχετε καθε μερα αυτα;. Κι εμενα κοντευει να κλεισει μηνα ο μικρος, εχω μελλον;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αφου δε τρελλαθηκα ολη τη νυχτα και επιβιωσα πρεπει να ειμαι δυνατο ατομο. Η αλλοφροσυνη συνεχιστηκε μεχρι που αποφασισα να του δωσω kiderte, εστω και χωρις να συμβουλετω τη γιατρο. Δεν γινοταν αλλο, το παιδι λυσσαγε για φαγητο καθε τρεις και λιγο, αφου ηταν ξυπνιο και ξελιγωνοταν απο το κλαμα. Του εδωσα 20μλ για να δω πως θα το δεχτει και αυτο ηταν, ξεραθηκε το χρυσουλι μου. Κοιμηθηκε 3 ωρες, βεβαια ξυπνησε με υπνηλια, αφου ηταν εξουθενωμενο, αλλα κοιμηθηκαμε κι εμεις 3 ωρες και δεν τρελλαθηκαμε.

Πηρα την παιδιατρο το πρωι, η οποια κατηγορησε την εταιρια κιν.τηλεφωνιας οτι δεν της εβγαλε τις κλησεις-χμ-και της ειπα τι ζησαμε το σ/κ και ειπε οτι δειχνει να ειναι κολικοι οι οποιοι οφειλονται μαλλον σε αλλεργια στο αγελαδινο γαλα-που περιεχεται στο frisolac ok-οποτε πρεπει να παρω υποαλλεργικο και βλεπουμε. Εχω καταστενοχωρηθει γιατι ξερω οτι θα σταματησουν οι κολικοι αλλα τι θα γινει με τις αναγωγες; Παλι θα εχουμε μαραθωνιο ρεψιματος, ο καημενος μπορει να ρευτει και μια ωρα μετα το φαγητο, κοιμαται-κλαιει και οταν τον σηκωνω ρευεται. Για την ωρα του ξαναδινω το frisolac comfort γιατι το αγελαδινο δεν το ανεχεται με τιποτα. Εχει φαει ολα κι ολα 80 μλ φαγητο απο τις 6.30, κι ας μου ειπε η γιατρος να του συνεχισω το οκ μεχρι να βρουμε το καινουριο γαλα. Ειναι δυνατον να εχει αλλεργια το παιδι και να συνεχισω το γαλα που του προκαλει αλλεργια; Το θεμα ειναι τι κανω με τους κολικους. Ειναι συνθετο το προβλημα, δεν ξερεις τι να καταπολεμησεις! Μας πριμενουν πολλες ωρες με αγκαλιες, βολτες και κιντερτε για να ηρεμουμε!

Link to comment
Share on other sites

Στον θηλασμο τα εντονα συμπτωματα, οι κολικοι και αναγωγες υποχωρουν απο τις πρωτες μερες αποχης της μαμας απο γαλακτοκομικα.Υποθετω το ιδιο θα γινει και οταν βρεις και το υποαλλεργικο που του ταιριαζει αναλογα σε ποια πρωτεινη αγελαδινου ειναι αλλεργικο????

Δεν θηλαζεις καθολου; να του εδινες απο το δικο σου κανοντας για λιγες μερες αποχη μεχρι να του βρειτε γαλα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...