Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

santaclauskingdom


Recommended Posts

Γιατι να παμε σε ενα μερος που δεν αξιζει και να δωσουμε τα ωραιοτατα λιγοστα λεφτακια μας? Ας διαλεξουμε μια ωραια παρασταση να δουμε με τα παιδια μας, ας παμε μια βολτα στο βιβλιοπωλειο, μια βολτα στο κοντινοτερο παρκο...

Καποια στιγμη πρεπει να τους δωσουμε και το μηνυμα οτι δεν μασαμε απο προχειροτητες!!!

 

Περι ορεξεως...ο καθενας στον ελευθερο χρονο του κανει ο,τι θελει. Και γιατι πρεπει να κανεις η το ενα η το αλλο; Στο δε παρκο παμε καθε μερα, δεν ξερω τι εννοεις. Μιλαμε για κατι ξεχωριστο, να μπεις στο πνευμα των χριστουγεννων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ αυτό ψάχνω, κάτι Χριστουγεννιάτικο! Πήγαμε χθες στο Σύνταγμα με μεγάλες προσδοκίες, αλλά απογοητευτήκαμε από το "Χριστουγεννιάτικο δέντρο" και τον στολισμό γενικότερα. Θα μου πεις, αφού κάθε χρόνο το καίνε οι ταραξίες, τι να κάνει κι ο δήμος; Τεσπα, άλλη κουβέντα αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με κάποιες κοπέλες πιο πάνω και θα πω και εγώ όχι φέτος.

Πέρισυ στο Μπάντμινγκτον είδα ένα χωριό, ας το πούμε χωριό, κακόγουστο, πλαστικό, καμία σχέση με χριστουγεννιάτικο πνεύμα.

Θα έλεγα ότι ήταν ο υπερκαταναλωτισμός σε όλο του το μεγαλείο γιατί από τα παιδιά δεν ξεμπλέκει εύκολα κανείς :?.

Φέτος, εν μέσω και κρίσης, αποφάσισα ότι Χριστούγεννα είναι άλλα πράγματα και το κυριώτερο να είναι η οικογένεια μαζί και να κάνει πράγματα μαζί.

Μια βόλτα με το τρένο στο Μοναστηράκι, ένα πικνίκ στην Πάρνηθα με το τελεφερίκ που είναι και τζάμπα, μια βόλτα στις πλατείες, μια βόλτα με το αμάξι στην φωτισμένη Αθήνα, τρενάκι δωρεάν και Άγιος Βασίλης στα εμπορικά κέντρα, κατασκευές και δώρα από τα χεράκια τους, χριστουγεννιάτικα στολίδια, γλυκά, κουλουράκια, επισκέψεις στους φίλους μας και οτιδήποτε άλλο.

Εγώ σαν παιδί θυμάμαι την γλυκιά αίσθηση του να είμαστε όλοι μαζί και ούτε τα δώρα ούτε τις βόλτες.

Δεν θέλω να ¨την πω¨ σε κανέναν απλά υπάρχουν τρόποι να περάσουμε καλά και χωρίς την πλαστικοποιημένη και ακριβή διασκέδαση.

Ό,τι και αν κάνετε να περάσετε πολύ πολύ γλυκά Χριστούγεννα :).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι ανοιχτός χώρος ή στεγασμένος?

 

Ο Χώρος είναι κλειστός.

 

Τελικά πήγαμε και εμείς με την προσφορά των 9.90.

Με αυτά που είχα διαβάσει πηγαινά λίγο αρνητικά προκατελλειμένη αλλά τελικά τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και εγώ δεν απογοητεύτικά.

Πήγαμε Πέμπτη πρωί που είχε αρκετή ησυχία. Ο χώρος έχει ατμοσφαιρα χριστουγεννιατικη εκτός από το βάθος που ήταν τα φουσκωτά. Τα παιδιά ξεσάλωσαν. Έκαναν ότι παιχνίδι ήθελαν ξανά και ξανά χωρίς να περιμένουν. Τρέχαν σστα φωτισμένα δεντράκια και στα ελαφάκια, ξετρελάθηκαν με τα φουσκωτά τύπου wipe out, τα τερατα της μυθολογίας και φυσικά το παγοδρομιο. Φτιάξαν χριστουγεννιατικα στολίδια (με το αζημίωτο φυσικά) που τα κρεμάσαμε στο δέντρο μας, έπαιξαν αρκετά με τα Plan toys και είδαμε και την 10 λεπτη χριστουγεννιάτικη ιστορία. Όσοι πάτε να τη δείτε σίγουρα αλλά μην αφήσετε τα παιδάκια κάτω των 5 ετών να μπουν μόνα τους γιατί "κουνάει και φυσάει". Μπήκα με τα 2 τα δικά μου και βρέθηκα με άλλα 2 αγκαλιά που είχαν "λίγο φοβηθεί". Τελικά φύγαμε μετά από 5 ωρες γεμάτες παιχνιδιού ψόφιοι στην κούραση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...