Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αν παντρευτουν δυο "πνευματικα" αδελφια?


ZWH

Recommended Posts

Μου εχει γεννηθει η εξης απορια (και για να μην χαλασω αλλο θεμα ανοιγω νεο τοπικ)...

Εχουμε ακουσει οτι ενας νονος πρεπει να βαφτιζει παιδια μονο ιδιου φυλου....

Μπορειτε να μου πειτε που βρισκεται το αντικειμενικο προβλημα?

Ιδιο αιμα δεν εχουν ετσι ωστε να εχουν προβλημα τα παιδακια που θα κανουν.

Στο πιστοποιητικο δεν φαινεται οτι τα εχει βαφτισει ο ταδε οποτε δεν υπαρχει θεμα γαμου στην εκκλησια...

Περα απο τις οποιεσδηποτε προληψεις ή αυτα που πρεσβευει η θρησκεια μας, υπαρχει καποιος νομος ή καποιο προβλημα που θα εμποδισει δυο "πνευματικα" αδελφια να παντρευτουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η χριστανική θρησκεία πιστεύει (στο επίσημο δόγμα) ότι τα πνευματικά αδέρφια είναι αδέρφια και ο γάμος μεταξύ τους είναι αιμομεικτικός. Αυτό πιστεύουν και οι χριστιανοί, γιατί για να είναι κάποιος χριστιανός πρέπει να πιστεύει στο χριστιανικό δόγμα, στο σύνολό του και όχι να απομονώνει το κομμάτι που του αρέσει. Φυσικά, κανείς δεν σε ρωτάει, όταν πας να παντρευτείς, οπότε .... ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Προσωπικά, αν μου τύχαινε, θα το έκρυβα και θα προχωρούσα στο γάμο, γιατί δεν είμαι και .... φανατική χριστιανή:oops::oops:. Καταλαβαίνω όμως γιατί μπορεί να το αρνηθούν, αυτό πιστεύουν, αυτό κάνουν και καλά κάνουν. Υπάρχει πάντα η δυνατότητα του πολιτικού γάμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κρινω αν ειναι σωστο ή λαθος. Και εγω Χριστιανη ορθοδοξη ειμαι . Βεβαια για να ειμαστε ολοι σωστοι Χριστιανοι δεν θα επρεπε να κανουμε πολλα απο αυτα που κανουμε στην καθημερινοτητα μας αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ;)..

Αντικειμενικα θεμα αιμομιξιας δεν υπαρχει, νομος υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η χριστανική θρησκεία πιστεύει (στο επίσημο δόγμα) ότι τα πνευματικά αδέρφια είναι αδέρφια και ο γάμος μεταξύ τους είναι αιμομεικτικός.

Πού το λέει αυτό; Μπορείς να μας δώσεις την πηγή;

 

Και όταν λέμε "η χριστιανική θρησκεία" εννοούμε Ορθόδοξους, Καθολικούς, Διαμαρτυρόμενους, Μεθοδιστές κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό, δεν βγάζω και πολύ νόημα βέβαια...

 

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/dogma/dogmatics-0003.htm

 

Εἰς τήν περίπτωσιν τῶν πνευματικῶν ἀδελφῶν, τῶν προσώπων δηλονότι τῶν ἐχντων κοινόν ἀνάδοχον κατά τόν κ. Π. Παναγιωτᾶκον, "ἡ ἐκκλησιαστική πρᾶξις δέν ὑπῆρξε σταθερά, τελικῶς ἀποκλίνουσα ὑπέρ τῆς μή ἐφαρμογῆς τοῦ κωλύματος".

 

Ἀλλά καί κατατήν ἄποψιν ἐπίσης τοῦ Γ. Μιχαηλίδου - Νουάρου "ἡ θρυλουμένη ἀπαγόρευσις τοῦ γάμου μεταξύ τῶν τοιούτων προσώπων (ἅτινα εἶχον τόν αὐτόν ἀνάδοχον) δέν ἰσχύει νῦν, οὔτε καί ἴσχυε ὑπό τό προγενέστερον δίκαιον".

 

Ἡ παραθεώρησις τοῦ ἐν λόγῳ κωλύματος ἐπιφέρει τοῦτο μέν τήν ἀκυρότητα τοῦ παρ' αὐτό συναφθέντος γάμου, τοῦτο δέ τήν κατόπιν κανονικοῦ ἐλέγχου ἐπιβολήν τῆς ποινῆς τῆς καθαιρέσεως εἰς τόν ἱερολογήσαντα τό μυστήριον κληρικόν.

Το οποίο νομίζω ότι λέει ότι ναι μεν δεν πρέπει να παντρεύονται τα πνευματικά αδέλφια, αλλά ούτε και οι άνθρωποι της Εκκλησίας δεν συμφωνούν 100% πάνω σε αυτό.

 

Τώρα αν κάποιος τα έχει καλύτερα με τα αρχαία ελληνικά, ας μας πει αν κατάλαβα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει σταθερη αποψη στην εκκλησια.. Παρ ολ αυτα ο γαμος ειναι ακυρος και ο ιερεας καθαιρειται...

Μαλιστα.. πιασε το αυγο και κουρεψτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει σταθερη αποψη στην εκκλησια.. Παρ ολ αυτα ο γαμος ειναι ακυρος και ο ιερεας καθαιρειται...

Μαλιστα.. πιασε το αυγο και κουρεψτο!!!

Δες το και αλλιώς. Όταν παντρεύτηκες, ζήτησε ο ιερέας να δει ποιος νονός βάφτισε εσένα και ποιος τον άντρα σου; Τόσο σημαντικό είναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες το και αλλιώς. Όταν παντρεύτηκες, ζήτησε ο ιερέας να δει ποιος νονός βάφτισε εσένα και ποιος τον άντρα σου; Τόσο σημαντικό είναι... ;)

Οχι, αυτο ειπα και αλλωστε πιο πανω :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωστόσο αν σε βάφτιση έχεις βαφτίση παιδί άλλου φύλου ο ιερέας δεν κάνει την βάφτιση. Τρέχα γύρευε δηλ...Εμείς πάντως λόγω αυτού γίναμε από 2 χωριά με την κουμπάρα μας (που μας πάντρεψε & είχε βαφτίσει ένα κοριτσάκι & δεν βάφτισε τελικά το γιο μας παρόλο που εγώ δεν ενδιαφερόμουνα τόσο για το τι είχε κάνει πριν εκείνη θεώρησε ότι δεν είναι σωστό & δεν το έκανε)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω βαφτίσει μεικτά και κανένας δεν μου είπε ότι δεν μπορώ, ούτε με ρώτησε κιόλας.

 

Και η νονά που βάφτισε το γιο μου έχει βαφτίσει κοριτσάκι και αγοράκι χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στην υπεύθυνη δήλωση που υπογράψαμε πριν παντρευτούμε (και με τον πολιτικό παρακαλώ), αναφερόταν ρητα ως κώλυμμα το να έχουμε το ίδιο νονό.

 

Ναι ε? δεν θυμαμαι καθολου εγω, ηταν και πριν πολλα χρονια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην υπεύθυνη δήλωση που υπογράψαμε πριν παντρευτούμε (και με τον πολιτικό παρακαλώ), αναφερόταν ρητα ως κώλυμμα το να έχουμε το ίδιο νονό.

 

Αυτό που λες μου κάνει πολλή εντύπωση, ιδίως για τον πολιτικό γάμο, διότι πουθενά δεν αναφέρει ο νόμος τέτοιο κώλυμα. Τελικά ό,τι θέλουν κάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Πότε καθιερώθηκε αυτό δεν το γνωρίζω...

Όμως έχω ακούσει διάφορες ιστορίες του "χωριού". Και θα ήθελα να το θέσω ως διάσταση και αυτό:

 

 

Πόσες... υιοθεσίες (άτυπες) γίνονταν παλιά στα χωριά μέσα από τη μαμή! Για να καλυφθούν παιδιά εκτός γάμου και να είναι όλα "εντάξει" σε μια "σωστή" κοινωνία. Και πόσες νονές-νονοί ήταν στην πραγματικότητα οι φυσικοί γονείς που δεν είχαν άλλο τρόπο να βρίσκονται κοντά στο παιδί τους, πέρα από το να γίνουν... ανάδοχοι!

 

Αυτοί, κάνοντας αργότερα νόμιμη οικογένεια, αποκτούσαν δικά τους παιδιά. Πώς να εξηγήσουν ότι... τα παιδιά που αποκτήθηκαν εντός του γάμου, δε μπορούν να παντρευτούν εκείνα... που βάφτισαν;; Στην πραγματικότητα θα ήταν αιμομιξία. Αλλά το χωριό δεν το ήξερε... Ο παπάς και η μαμή λοιπόν....... ....... (μπορείτε να συμπληρώσετε μόνοι σας τα κενά :wink: )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο "κανονας" εχει καποια πρακτικη σημασια. Ομως το παραδειγμα που εδωσε η Alcyon πιανει πιο πολλες κατηγοριες. Πχ εγω εχω βαφτισει κοριτσακι και εκανα αγορια αρα ειναι πνευματικα αδελφια. Ομως η βαφτιστηρα μου με τον βαφτισιμιο του αντρα μου ειναι και αυτοι πνευματικα αδελφια? Την στιγμη που οταν βαφτιζαμε δεν ειμασταν παντρεμενοι???

Για τον πολιτικο γαμο δεν μας ρωτησαν ποιος μας εχει βαφτισει. Ουτε τους νονους ρωτησαν... Η νονα του μεγαλου ειχε βαφτισει ενα κοριτσακι που τωρα ειναι 30χρονων!!

Οταν ομως θελαμε να βαφτισει η κολητη μου το μικρο και το ψαξαμε πολυ (σε μοναστηρια, σε πνευματικους, σε οποιον ιερεα βλεπαμε μπροστα μας) πειραμε διαφορες αποψεις. >Τελικα αφησαμε την φιλη μου να αποφασισει και βαρυνε η αποψη του ιερεα που της ειπε οτι εχει βαφτισει ενα κοριτσακι 5 χρονια πιο μεγαλο και καλο θα ηταν να μην,,,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...