Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επικίνδυνα προιόντα - απόσυρση


lenagr1

Recommended Posts

Ουφ.... Ήρθε η καρδιά μου στην θέση της. Εμείς χρησιμοποιούμε το Frisolac HA σαν συμπλήρωμα του μητρικού. Η θερμοκρασία του (ήδη βρασμένου) νερού δεν ήταν πολύ υψηλή κατά την ανάμιξη του γάλακτος. Είχα ανησυχήσει λίγο. Να στε καλά.

 

Ευχαριστούμε.

 

Υ.Γ. Με ποιόν τρόπο μπορούμε να πιέσουμε για περαιτέρω έρευνες και προς την Ε.Ε.?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υ.Γ. Με ποιόν τρόπο μπορούμε να πιέσουμε για περαιτέρω έρευνες και προς την Ε.Ε.?

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι ή με απευθείας επιστολή-ερώτηση, ή μέσω των ελλήνων ευρωβουλευτών αν υποθέσουμε ότι θα ευαισθητοποιηθούν. Βεβαίως μπορεί να γίνει και κοινοποίηση στον ΕΟΦ κλπ.

Γενικά νομίζω είναι καλό να φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον και ανησυχία από τον κόσμο.

Ίσως η Μ. Στυλιανάκη να γνωρίζει καλύτερα;

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαρία και babbo για την κινητοποίηση σας

πιστεύω ότι πρέπει να το φτάσουμε όσο μακρυά μπορούμε

εγώ πάντως ανησύχησα πολύ περισσότερο με το ότι δεν είναι στο χέρι μου να μην απελευθερωθούν αυτές οι ενώσεις

Θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο να ξέρω ότι με ένα συγκεκριμένο τρόπο παρασκευής θα μπορούσα να τις αποφύγω παρά ότι υπάρχουν ήδη στη σκόνη :evil:

age.png
Link to comment
Share on other sites

"According to the Federal Institute for Risk Assessment (BfR) the substance 3-monochloropropane-1,2-diol (3-MCPD) may be formed when fat-containing foods that also contain salt are exposed to high temperatures during production.

 

αν εννοούσε κατά την προτεοιμασία του γάλακτος για την κατάποση,

 

θα εγραφε

preparation = προετοιμασία

η λεξη production = παραγωγή. έτσι λέω.

 

πολύ σημαντικές οι πληροφορίες της babbo

αν όλοι γραψουν αυτά που βρήκαν, θα συγκεντρωθεί μεγάλος όγκος στοιχείων που θα μπορεί να περιγράψει επαρκώς το προβλήμα αυτό - χωρίς στοιχεία, δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα.

 

Σίγουρα παντως θα εχουν κινητοποιηθεί και άλλες οργανώσεις οπότε μπορεί η ελληνική εταιρεία ενημέρωσης γονέων και να συμπτυχθεί με εκείνες, δηλαδή να εργαστεί απο κοινού απλώς πρεπει να ψαξω ποιες ήδη εχουν εμπλακεί σε αυτό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία , ελπίζω να είναι έτσι, μακάρι ! Αυτό που είχα αναφέρει και παλαιότερα στα πρωτα-πρώτα posts, αν θα δεις , είναι ότι γνωρίζουμε σίγουρα ότι σίγουρα η εστερική μορφή του 3-MPCD μετάτρέπεται στην επικίνδυνη "ελεύθερη" κατα την διάρκεια της βιομηχανικής παραγωγής, αλλά δεν ήμουν απολύτως σίγουρος και πότε άλλοτε γίνεται αυτή η μετατροπή. Μάλλον όχι κατά την διάρκεια προετοιμασίας του γάλατος στο σπίτι, δεν ξέρουμε όμως τι γίνεται κατά την πέψη της τροφής....

 

Στο θέμα μας ,

 

Συνοψίζω και εγώ τα απολύτως βασικά από όσα ανέφερα εγώ κατά καιρούς για το θέμα

 

1. Άρθο της Ε.Ε. που αναφέρεται η τοξικότητα της συγκεκριμένης χλωροπροπανόλης

 

http://ec.europa.eu/food/food/chemicalsafety/contaminants/scoop_3-2-9_final_report_chloropropanols_en.pdf

 

Από το ίδιο άρθρο , αναφορά για την maximum ανεκτή ημερήσια δόση της ελεύθερης μορφής :

 

Taking into account the lack of genotoxicity in vivo and the likely secondary

mechanisms of the tumorigenic effects seen in the chronic toxicity/carcinogenicity study

in the rats the Committee considered that a threshold-based approach for deriving a

Tolerable Daily Intake (TDI) would be appropriate. The Committee noted that at the

lowest dose (1.1 mg/kg bw/day) in the above-mentioned rat study there are some

indications of adverse effects in several organs, which attain statistical significance at

higher doses. Despite of the lack of statistical significance at the lowest dose, the

Committee considered this to be a LOAEL, being close to a NOAEL. Taking also into

account other limitations in the database (e.g. lack of reproduction/developmental

toxicity studies) an overall uncertainty factor of 500 was used by the Committee to

derive a TDI of 2 μg/kg bw.

 

2. Εταιρίες που προϊόντα τους ανιχνεύθηκαν να περιέχουν την ουσία στην Γερμανία και δραστηριοποιούνται ΚΑΙ στην Ελλάδα :

Nestle , όμιλος NUMICO - DANONE

 

3. Εταιρίες που όπως φαίνεται ΔΕΝ ερευνήθηκαν στην Γερμανία :

FRIESLAND , WYETH , άλλες (????)

 

4. Άρθρο του ΕΦΕΤ που ενοχοποιεί την 3-MCPD

http://www.efet.gr/deltio117.html

 

5. Άρθρο στο οποίο αναφέρεται ότι δεν μπορεί να αποκλειστεί επιστημονικά ότι η εστερική μορφή MCPD η οποία ανιχνεύεται στα παιδικά γάλατα μπορεί να μετατρέπεται στην ελεύθερη επικίνδυνη μορφή κατά την διάρκεια της πέψης... :

"...We do not know whether 3-MCPD fatty acid esters have the same toxic properties as free 3-MCPD. No data are available but it cannot be ruled out that free 3-MCPD is formed from most of the fatty acid esters during digestion..."

 

http://www.bfr.bund.de/cm/279/frequently_asked_questions_about_3_monochloropropane_1_2_diol.pdf

 

Ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά τη γνώμη μου το παρακάτω άρθρο είναι πολύ σημαντικό γιατί επιβεβαιώνει την αντίστοιχη γερμανική έρευνα και δίνει βάση στο αποτέλεσμά της -

δίνοντας εναυσμα για περεταίρω ελέγχους:

 

http://www.efsa.europa.eu/EFSA/Statement/contam_statement_3-MCPD_en,0.pdf

 

αυτό που γράφει είναι ότι συμφωνούν με την έρευνα της bfr ότι

 

 

The CONTAM Panel agreed with this assumption made by the BfR and concluded

that there is no scientific evidence at present to dispute this figure and agreed with the

estimate of 100 % release of 3-MCPD from its esters in humans.

 

κάτι που επιβεβαιώνει ότι πρεπει οπωσδήποτε, να γίνονται συστηματικοί ελέγχοι.

τώρα το αν θα υπάρξει συνεργασία της Ελλαδας και με τις άλλες χωρες που εχον γίνει τετοιοι ελεγχοι, δεν το ξέρω,

πάντως έστειλα επίσημο εμαιλ -ερώτηση στον ΕΦΕΤ, εκ μέρους της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων, με αυτές τις ερωτήσεις

 

και θα παρω και για να επιβεβαιώσω οτι το παρέλαβαν.

 

για ότι χρειαστεί πάντως, θα υπάρξει αναφορά στο εμαιλ, που μπορούμε να στείλουμε μαζικά, - εαν χρειαστεί δηλαδή συλλογή υπογραφών.

 

πιστεύω όμως ότι αφού τόσοι οργανισμοί πιά έχουν υιοθετήσει αυτή την άποψη δεν θα αργήσει να γινει θέμα που θα οδηγήσει σε αλλαγές. (το θέμα φυσικά είναι να γίνει σχετικα γρήγορα)

 

για να δούμε.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Μαρία!!!

Μήπως θα πρέπει, παρόλο που έστειλες εσύ την επιστολή εκ μέρους της ΕΕΕΓ, να σταλεί και από εμάς τους υπόλοιπους για να φανεί ότι η ανησυχία έχει περάσει και στον κόσμο και όχι μόνο στους φορείς;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικά επικοινωνησα και με την γερμανική εταιρεία που έκανε το τέστ ετσι ώστε να δω εαν αυτοί που εκαναν το τεστ εχουν σκοπό να πάνε τα αποτελέσματα στην efsa - κάτι που θα έχει φυσικά το μεγαλύτερο απο όλα τα αποτελέσματα μιας και απο εκεί τότε

θα μπορεί να δοθεί οδηγία στην έλλαδα.

 

ο εφετ εχει συνεργασία με την efsa όπως γραφει στην σελίδα του, μάλλον βέβαια θα βρίσκεται ακόμα σε πρωταρχικά στάδια,

 

αλλα σίγουρα αυτό το θέμα είναι καλό έναυσμα να υπάρξει η κινητοποιηση.

 

θα δώ τι θα μου απαντήσει αυτή η εταιρεία μιας και ρώτησα εάν γνωρίζουν άλλους οργανισμούς που να οργανώνουν κάποια κινητοποίηση, και ότι οι γονείς που διαβάζουν εδώ σίγουρα θέλουν να συμμετάσχουν σε μια μεγαλύτερη κινητοποίηση ειδικά εάν αυτή γίνεται και σε/ απο άλλες χώρες κτλ, πχ με συλλογή υπογραφών.

 

θα δουμε γιατί αυτή η εταιρεία είναι στην ουσία εκδοτικός οίκος, δεν είναι η ίδια, οργάνωση.

Πιστεύω όμως ότι απο το να πάμε μόνοι μας καλύτερα να συμπαραταχθούμε και ( έτσι λέγεται?) με άλλες οργανώσεις διεθνείς.

όσο πιο πολλοί τόσο καλύτερα.

 

ας δουμε πρώτα που θα έχει το μεγαλύτερο αποτέλεσμα η όποια κίνηση και μετά βλέπουμε.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Δεν έχουν απαντήσει κάτι ακόμα. ... είχα μιλήσει και τηλεφωνικα για να διασφαλίσω οτι έλαβαν το εμαιλ,

τους το ξανάστειλα μετά κτλ.

 

Μόλις έρθει ο Σεπτέμβριος θα ξαναεπικοινωνήσω γιατι τώρα προφανώς δεν θα έχει κάποιο νόημα...

 

Είδωμεν...

δεν έχει ξεχαστεί πάντως.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ανακαλείται το μολυσμένο γάλα στην Κίνα

12 Σεπτεμβρίου 2008, 13:48

 

 

Στην άμεση ανάκληση του μολυσμένου γάλακτος προχώρησε η κινεζική εταιρεία Sanlu Group,

μετά το θάνατο ενός βρέφους και την εμφάνιση πέτρας στα νεφρά δεκάδων άλλων.

 

Μετά την εξέταση δειγμάτων η εταιρεία ανακάλυψε πως το γάλα σε σκόνη είχε μολυνθεί από την ουσία μελαμίνη.

Προειδοποιούν μάλιστα, πως στην αγορά κυκλοφορούν 700 τόνοι σκόνης μολυσμένου γάλακτος, το οποίο είχε παρασκευαστεί πριν από τις 6 Αυγούστου.

 

Η μελαμίνη, χρησιμοποιείται για την κατασκευή πλαστικών υλών και λιπασμάτων.

 

Συνδέεται πιθανότατα με το σχηματισμό πέτρας στα νεφρά και πολλών κατοικίδιων στις ΗΠΑ.

Κάποια από αυτά πέθαναν από νεφρική ανεπάρκεια πριν από ένα χρόνο.

 

Διαβάστε επίσης:

 

Μωρό νεκρό από νοθευμένο γάλα στην Κίνα

 

Πηγή http://www.zougla.gr/news.php?id=8067

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Μωρό νεκρό από νοθευμένο γάλα στην Κίνα

11 Σεπτεμβρίου 2008, 10:48

 

 

Συναγερμός έχει σημάνει σε όλη την Κίνα, στο άκουσμα της είδησης πως ένα μωρό πέθανε από πέτρα στα νεφρά,

με το θάνατό του να συνδέεται με την κατανάλωση γάλακτος σε σκόνη.

 

Τουλάχιστον 14 βρέφη, από επτά επαρχίες της Κίνας και ηλικίας κάτω των 11 μηνών έχουν εμφανίσει πέτρες στα νεφρά

και όλα καταναλώνουν το συγκεκριμένο γάλα.

Το κινεζικό πρακτορείο ειδήσεων, επικαλούμενο γιατρούς νοσοκομείου της Γκανζού, αναφέρει ότι το γάλα «Sanlu» είναι νοθευμένο και προκαλεί

τις πέτρες στα νεφρά, με αποτέλεσμα τα μωρά να μην μπορούν να ουρήσουν και να κάνουν εμετούς.

 

«Είναι σπάνιο μωρά να εμφανίζουν πέτρες στα νεφρά, πόσο μάλλον τόσα πολλά παιδιά μαζί»,

ανέφερε γιατρός που εξέτασε πολλά από τα μικρά.

 

Η εταιρεία παραγωγής του συγκεκριμένου γάλακτος, ανακοίνωσε πως ήδη έχουν ξεκινήσει έρευνες για να διαπιστωθεί

εάν όντως το γάλα έχει πρόβλημα.

Αναφέρουν μάλιστα ότι μπορεί το γάλα να κατασκευάστηκε από απατεώνες που χρησιμοποίησαν το λογότυπο της εταιρείας.

 

Οι γονείς τους αγόρασαν τα κουτιά σε μικρότερη από το κανονικό τιμή.

Τα περισσότερα προέρχονται από αγροτικές περιοχές, όπου οι άνθρωποι ζουν φτωχικά.

Εξετάζεται το ενδεχόμενο να υπάρχουν και άλλα παιδιά που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα,

αλλά οι γονείς τους να μην έχουν καταφέρει να φτάσουν μέχρι το νοσοκομείο, λόγω έλλειψης χρημάτων.

 

 

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν έχει σημασία το όνομα από τη στιγμή

που αυτό μπορεί να αλλάζει από χώρα σε χώρα..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η εταιρία αυτή "ανήκει" σε άλλη μεγάλη (διαβάστε):

 

Η Sanlu Group, μια εταιρία γαλακτοκομικών με έδρα την επαρχία Χεμπέι, η οποία ανήκει εν μέρει στην κολοσσιαία εταιρία γαλακτοκομικών της Νέας Ζηλανδίας Fronterra, προχώρησε στην άμεση ανάκληση του συγκεκριμένου τύπου γάλακτος, που είχε παρασκευαστεί πριν από τις 6 Αυγούστου ανακοινώνοντας ότι περίπου 700 τόνοι σκόνης μολυσμένης με μελαμίνη κυκλοφορούν

στην αγορά.

 

Η μελαμίνη χρησιμοποιείται στην κατασκευή πλαστικών υλών, λιπασμάτων και προϊόντων καθαρισμού και χρησιμοποιείται από τους Κινέζους προμηθευτές συστατικών σε ζωοτροφές για την ενίσχυση, με τεχνητό τρόπο, της ποσότητας πρωτεΐνης.

 

Οι κτηνίατροι συνδέουν την τοξίνη με τον θάνατο χιλιάδων κατοικίδιων στις ΗΠΑ τον περασμένο χρόνο

Δηλαδή οι μεγάλες εταιρίες που έχουν εργοστάσια σε τρίτες χώρες, ας πούμε ότι δεν "μπορούν" να ελέγξουν τι γίνεται κατά τη διαδικασία παραγωγής (λέω δεν μπορούν για να μην πω ότι "κάνουν ότι δεν ξέρουν¨)

Και το σχόλιο για τα κατοικίδια επίσης φριχτό!

Εργαζόμουν χρόνια σε εμπορική που συνεργαζόταν με εταιρίες με εργοστάσια σε τρίτες χώρες, και έχω πάει. Η κατάσταση είναι από ΤΡΑΓΙΚΗ εώς ΠΑΝΑΘΛΙΑ! (Ευτυχώς όχι σε τρόφιμα!)

Αλήθεια (τώρα είμαι στο γραφείο και δε μπορώ να δω κι όλας) γράφει στα κουτιά από τις κρέμες MADE IN ...... ????

Δεν το έχω προσέξει ποτέ!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Από τις μεγαλύτερες η απόσυρση του 2008 προϊόντων για βρέφη & παιδιά.

 

Μπείτε στις σελίδες του

http://www.parents.com/baby/safety/toy-recalls/biggest-toy-recalls-of-2008/?page=1.

 

Σε υποενότητες θα βρείτε τις κατηγορίες που αφορούν σε έπιπλα και ρούχα, όλα ανάλογα με τις ηλικίες των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Associated Press

Οι γονείς σπεύδουν στα νοσοκομεία προκειμένου να διενεργήσουν προληπτικούς ελέγχους στα βρέφη τους

 

Πεκίνο

 

Συλλήψεις στην Κίνα μετά το διατροφικό σκάνδαλο με το επιμολυσμένο βρεφικό γάλα (18/9/2008)

 

Ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις λαμβάνει το διατροφικό σκάνδαλο στην Κίνα με το επιμολυσμένο με τοξική μελαμίνη γάλα για βρέφη, αφού, κατά τους ελέγχους που διενεργήθηκαν στις γαλακτοβιομηχανίες, βρέθηκε μολυσμένο από μελαμίνη και γάλα υγρής μορφής.

 

Σύμφωνα με την κρατική υπηρεσία διασφάλισης της ποιότητας, σχεδόν το 10% των δειγμάτων γάλακτος υγρής μορφής που ελήφθησαν από τις κινεζικές γαλακτοβιομηχανίες Bright, Mengniu Dairy και Inner Mongolia Yili Industrial Group, βρέθηκε επιμολυσμένο με τοξική μελαμίνη.

 

Όπως μεταδίδει το Reuters, μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων καφεστίασης παραδέχθηκε ότι είχε προμηθευτεί γάλα από την εταιρεία Mengniu Dairy για τα καταστήματά της στην Κίνα, αλλά κανένας από τους υπαλλήλους ή τους πελάτες δεν έχει νοσήσει.

 

Σε μία προσπάθεια να καθησυχάσουν την εξαγριωμένη κοινή γνώμη, Κινέζοι αξιωματούχοι σπεύδουν να διαβεβαιώσουν ότι οι μεγαλύτερες ποσότητες γάλακτος στο εμπόριο κρίθηκαν ασφαλείς.

 

Ωστόσο το σκάνδαλο έχει προκαλέσει πανικό στους Κινέζους καταναλωτές, κυρίως στους γονείς, αφού εξαιτίας του ακατάλληλου βρεφικού γάλακτος τέσσερα μωρά έχουν χάσει τη ζωή τους, 158 νοσηλεύονται σε κρίσιμη κατάσταση με οξεία νεφρική ανεπάρκεια και συνολικά 6.244 βρέφη έχουν νοσήσει.

 

Εκατοντάδες γονείς σπεύδουν καθημερινά στα νοσοκομεία προκειμένου να διενεργήσουν προληπτικούς ελέγχους στα βρέφη τους, ενώ πολλοί σπεύδουν στο Χονγκ Κονγκ προκειμένου να προμηθευτούν βρεφικό γάλα που παράγεται στο εξωτερικό.

 

 

 

Newsroom ΔΟΛ

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορέι κανείς να διανοηθεί τι έχουν στο κεφάλι τους αυτοί οι άνθρωποι που κάνανε αυτό το πράγμα...;;;

αν και δεν πιστέυω στην θανατική ποινή... πείτε μου δεν το αξίζουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μόλις είδα το θέμα τρόμαξα ( εμεις πίνουμε novolac ar 2), και θέλω να πω ότι είμαι και εγώ μέσα σε ότι κάνετε.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...