Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επικίνδυνα προιόντα - απόσυρση


lenagr1

Recommended Posts

Αρνούμενος να ασχοληθώ με ανάλαφρα θεματα και αφήσω αυτο θέμα να "πεθάνει" στην λήθη των πίσω σελίδων του forum συνεχίζω με μερικές ενδιαφέρουσες βιβλιογραφικές αναφορές.

 

Λέγαμε στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος ότι οι 3-MCPD ανιχνεύονται ως παράγωγα σε πολλές καθημερινές τροφές ενηλίκων(είχαμε αναφέρει ως παράδειγμα τα Τοστ! )

 

Γενοκότερα έχει αποδειχθεί ότι 3-MCPD περιέχουν :

 

1. Σαλάμια , τυρια παρμεζάνα , παρασκευάσματα δημητριακών που έχουν παρασκευαστεί σε υψηλές θερμοκρασίες.

2. Προϊόντα με υψηλά λιπαρά και αλάτι χαμηλού pH

3. Προϊόντα με μακρές ημερομηνίες λήξης

4. Προϊόντα με μονο και δι-γλυκερίδια λιπαρών οξέων (δρουν ως υπόβαθρα για δημιουργία 3-MCPD)

 

Το 3-MCPD ανήκει σε μια ομάδα χημικών μολυντών γνωστές ώς χλωροπροπανόλες . Για πολλά χρόνια , μέχρι την δεκαετία του 80 χρησιμοποιούνταν ως ενισχυτικό γεύσης σε σούπες σκόνη , σνάκ και κύβους γεύσης.

 

(Το ανωτέρω είναι μετάφραση/απόδοση από έντυπο της αυστραλικής Food Safety and Standards Group (FSSG )

 

Μια εντελώς νέα εξέλιξη επί του θέματος είναι ότι υπάρχουν κάποιες πρώιμες έρευνες που δείχνουν ότι μια εστεροποιημένη μορφή του 3-MCPD ανιχνεύεται και στο μητρικό γάλα !!!

 

http://www.informaworld.com/smpp/content~content=a793144817~db=all~order=page

 

Βέβαια , επειδή το θέμα είναι εξαιρετικά ευαίσθητο να ΤΟΝΙΣΩ σε καμία περίπτωση η συγκεκριμένη έρευνα δεν σημαίνει ότι βάζουμε σε ένα τσούβάλι μητρικό γάλα και σκόνες! (Εξάλλου ο τίτλος της επιθεώρησης στην οποία έγινε η δημοσιεύση είναι "Πρόσθετα τροφών και επιμολυντές")

 

Τονίζω επίσης ότι η έρευνα δείχνει ότι στο μητρικό γάλα ο μολυντής 3-MCPD ΔΕΝ ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ ανιχνεύσιμος στην "ελεύθερη" βλαβερή μορφή του αλλά ΜΟΝΟ εστεροποιημένος με διάφορα λιπαρά οξέα... Αντίθετα στα βρεφικά γάλατα το 3-MCPD ανιχνεύονται στην μορφή "χλωροπροπανόλης" που είναι και η επικίνδυνη.

 

Περιμένοντας κάποια επίσημα νέα .

daddycool

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε κουλ μπαμπα δεν καταλαβαινω τιποτα! μου αρεσει που πιστευα οτι δεν ειμαι και χαζη! :oops::oops::lol::lol:

εγω ενα θελω να μου πει καποιος!

αν παρω εφετ η ινκα κτλ τι να τους πω? εγω ειμαι ασχετη και θα μου πουν κατι και δε θα ξερω απο που ξημερωνει!

σημερα πηρα τηλ μια εταιρεια που παραγει σαντουιτς και εγραφε οτι ειναι γαλοπουλα και ηταν ζαμπον! τους παιρνω τηλ. και μου λενε γαλοπουλα ειναι! :shock::shock::twisted::twisted: !!!! στο ζαμπον κατι ξερω να πω αλλα στα χημικα τι?? :shock::shock::?:?:oops::oops:

αν δεν γινομαι αδιακριτη τι επαγγελμα κανεις και εισαι γνωστης του θεματος?? η απλα το ψαχνεις πολυ??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι I.T. Manager σε μια μεγάλη εταιρεία...

 

Η Χημεία ήταν πάντα η μεγάλη μου αγάπη (έγραψα είκοσι στις Πανελλήνιες - τω καιρώ εκείνο :wink: ) και έτσι έχω μια συνεχή (χομπίστικη) εγκυκλοπαιδική ενασχόληση με χημικά - βιολογικά θέματα . Η άποψη μου λοιπόν δεν είναι άποψη ειδικού αν και προσπαθώ πάντα να την στηρίζω με παραπομπές σε ειδικούς....

 

Εγώ αν θα έπερνα τον ΕΦΕΤ θα έλεγα πολύ απλά:

 

"Η χημική ουσία 3-MCPD που εσείς οι ίδιοι ανιχνεύσατε και αποσύρατε σε σάλτσα σόγιαςς το 2006 , ανιχνεύθηκε πριν από λίγες μέρες σε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε πολλά παιδικά γάλατα στην Γερμανία. Ερευνήστε το σας παρακαλω"

Link to comment
Share on other sites

Είμαι I.T. Manager σε μια μεγάλη εταιρεία...

 

Η Χημεία ήταν πάντα η μεγάλη μου αγάπη (έγραψα είκοσι στις Πανελλήνιες - τω καιρώ εκείνο :wink: ) και έτσι έχω μια συνεχή (χομπίστικη) εγκυκλοπαιδική ενασχόληση με χημικά - βιολογικά θέματα . Η άποψη μου λοιπόν δεν είναι άποψη ειδικού αν και προσπαθώ πάντα να την στηρίζω με παραπομπές σε ειδικούς....

 

Εγώ αν θα έπερνα τον ΕΦΕΤ θα έλεγα πολύ απλά:

 

"Η χημική ουσία 3-MCPD που εσείς οι ίδιοι ανιχνεύσατε και αποσύρατε σε σάλτσα σόγιαςς το 2006 , ανιχνεύθηκε πριν από λίγες μέρες σε μεγαλύτερη συγκέντρωση σε πολλά παιδικά γάλατα στην Γερμανία. Ερευνήστε το σας παρακαλω"

 

Νομίζω πρέπει να ζητήσουν διερεύνηση περισσότεροι του ενός για να έχει νόημα αυτή η ιστορία. Μετά το θέμα με το ηλιέλαιο μου φαίνεται λογικό να γίνει προσπάθεια να αποσιωπηστεί ένα δεύτερο κρούσμα, ειδικά μάλιστα αφού αφορά σε παιδική διατροφή.

Link to comment
Share on other sites

το parents είναι η Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων....

δε θα μπορούσαμε συλλογικά να ετοιμάσουμε μια επιστολή που να ζητάμε να γίνει η ανάλογη έρευνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το parents είναι η Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων....

δε θα μπορούσαμε συλλογικά να ετοιμάσουμε μια επιστολή που να ζητάμε να γίνει η ανάλογη έρευνα?

 

Νομίζω αυτή είναι η καλύτερη ιδέα. Η Διεύθυνση θα διαβάσει το σχετικό ποστ και πιστεύω θα πάρει θέση στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Έχω θορυβηθεί πολύ!

:shock:

Εμείς δυστυχώς δε θηλάσαμε γιατί λόγω της μεταμόσχευσης παίρνω φάρμακα που περνούν στο γάλα και είναι επικύνδυνα για την μικρούλα μας! :(

Της δίνουμε κατόπιν συμβουλής παιδίατρου το S26-gold σαν πιο πλούσιο και πιο κοντά στο μητρικό γάλα ... :?

αλλά μετά από αυτά που διάβασα ... :evil:

τι να πω ...

οπωσδήποτε πρέπει να κάνουμε μία κίνηση προς τον ΕΦΕΤ ή όποιον άλλον κρίνετε ακόμα και αν δεν γίνει μέσω του parents μπορούμε να μαζέψουμε υπογραφές σαν ιδιώτες με μία επιστολή και να την καταθέσουμε

πως θα μπορούσαμε καταρχήν να ενημερώσουμε τον admit;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites

Ενά συνοπτικό άρθρο , επιστημονικό αλλά σε απλή γλώσσα, σχετικά με το θέμα μας.

http://www.bfr.bund.de/cm/279/frequently_asked_questions_about_3_monochloropropane_1_2_diol.pdf

 

Επίσης σε μορφή FAQ εδώ:

http://www.bfr.bund.de/cd/10581

 

Ελπίζω το ερχόμενο Σαββατοκύριακο να βρω χρόνο να το μεταφράσω για τις μαμάδες που τυχαίνει να μην έχουν άνεση με τα αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις και επιμένεις κι ασχολείσαι.

 

εμείς θηλάζουμε μόνο,αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα :evil: είναι απαράδεκτο σεβρεφικές τροφές να υπάρχουν αποδεδειγμένα τέτοιες ουσίες/βλαβερές ποσότητες. Αυτό που δε με αγγίζει σήμερα ώς γάλα το πιο πιθανό είναι οτι θα με αγγίξει σε μια άλλη τροφή πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις τώρα πήρα είδηση το συγκεκριμένο τόπικ και ανησύχησα πραγματικά πάρα πολύ ....

Επειδή γνωρίζω γερμανικά προσπάθησα να ψάξω λίγο την ταυτότητα της συγκεκριμένης σελίδας, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Πρόκειται για ένα διαδικτυακό μαγκαζινο που απευθύνεται σε παιδιά και γονείς, έχει κυρίως ψυχαγωνικό αλλά και ενημερωτικό χαρακτήρα. Το συγκεκριμένο άρθρο υπάγεται στην ενότητα που απευθύνεται σε γονείς με τον τίτλο Ratgeber (συμβουλάτορας).

Την έρευνα φαίνεται να την έχει διεξάγει η Stiftung Oko -Test, μια πολύ γνωστή γερμανική αρχή που διεξάγει κατά καιρούς ελέγχους σε όλα τα προιοντα της αγοράς και τα χαρακτηρίζει με βαθμούς από 1 - 5 (το χειρότερο) όπως τα είπε και η galat.

Το θέμα είναι πως όλα τα γάλατα που εξετάστηκαν έχουν κατά πολύ πιο πάνω από το επιτρεπόμενο όριο την ανιχνευόμενη ουσία, σε πολλαπλάσιες τιμές απο 4 εώς 30 φορές πάνω!!! Το ότι δεν αναφέρονται όλες οι γνωστές σε μας μάρκες μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν κυκλοφορούν ακριβώς τα ίδια προιόντα με την ίδια επωνυμία στα ελληνικά και γερμανικά ράφια. Πάντως δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να πιστέψω πως ενώ πχ το γερμανικό Nestle έχει μεγάλη ποσότητα ανιχνεύσιμης ουσίας το ελληνικό ΝΑΝ που είναι πάλι της Nestle θα είναι καθαρό ...

Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σας πως καλό θα ήταν να κινηθούμε ομαδικά ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

καταφερα να μιλησω και με εοφ. απο εφετ μου ειπαν οτι δεν ειναι δικη τους αρμοδιοτητα διοτι απευθυνονται σε μωρα κατω του ετους τα οποιια υποκεινται στην αρμοδιοτητα του εοφ. απο τον εοφ μου ειπαν να στειλω μια επιστολη και να αναφερω οτι εχει ανιχνευτει αυτο το χημικο σε αυτα τα γαλατα...επισης αυτοι δεν μπορουν να κανουν κατι επειδη καποιος πηρε τηλ! :twisted: αν "καποιος" στειλει επιστολη δηλαδη θα κανουν?? :twisted::twisted: απο μονοι τους εννοειται δεν κανουν κατι! :twisted:

εχω λοιπον να προτεινω τα εξης: φτιαχνουμε ομαδικα μια επιστολη και την αποστελει καποιος

εναλλακτικα που δεν ξερω πως θα ηταν εφικτο να μαζεψουμε πολλες υπογραφες και να το στειλουμε

τελος να στειλουμε μην στον admin να δωσει οδηγιες..

Link to comment
Share on other sites

Αποσπασματικά μεταφέρω από το παραπάνω κείμενο...

 

Η Stiftung Oko-Test εξέτασε 23 συνολικά προιόντα υποκατάστατα μητρικού γάλακτος. Πρόκειται για γάλατα πρώτης βρεφικής ηλικίας που στα προηγούμενα τεστ είχαν πάρει βαθμό 1 (sehr gut - άριστα) ενώ με τα νέα αποτελέσματα ο καλύτερος βαθμός ήταν το 3 (befriedigend - ικανοποιητικά) που το πήραν 10 συνολικά προιόντα ενώ τα υπόλοιπα 13 πήραν το βαθμό 5 ( mangelhaft - ανεπαρκή).

 

Τι είναι τα 3-MCPD

Τα υποκατάστατα μητρικού γάλακτος περιέχουν όμοια θρεπτικά συστατικά, ιχνοστοιχεία και μέταλα με αυτά του μητρικού γάλακτος. Τελευταία όμως προέκυψε ένα ζήτημα που μέχρι τώρα μας ήταν παντελώς αγνωστο. Μέσα στα υποκατάστατα του μητρικού γάλακτος "κρύβονται" τα λεγόμενα 3-MCPD. Αυτά είναι ουσίες που προκύπτουν από την διαδικασία ραφιναρίσματος των φυτικών λιπων και ελαίων. Απελευθερωμένες ποσότητες 3-MCPD μπορεί να οδηγήσουν στην αλλοίωση των νεφρών καθώς και σε μεγάλες ποσότητες να οδηγήσουν στην δημιουργία καλοηθων όγκων.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και συνεχίζω από το κείμενο ....

 

Κάτι πρέπει να γίνει

Είναι εμφανές ότι πρέπει να υπάρξουν άμεσα ενέργειες και να κινηθούν οι διαδικασίες από την πλευρά των εταιρειών ώστε να μειωθούν δραστικά οι ανιχνευόμενες ποσότητες των 3-MCPD στα προιόντα. Ο Ευρωπαικός σύνδεσμος ελαιοπαραγωγών θα ξεκινήσει να διακινεί στο τέλος του χρόνου ένα προιόν το οποίο θα μειώνει κατά κάποιο τρόπο την παραγωγή 3-MCPD κατά τη διαδιασία ραφιναρίσματος, έτσι ώστε να πετύχουμε όσο είναι δυνατόν μια μείωση των συγκεντρώσεων αυτών. Πάντως δεν θα πρέπει να περιμένουμε γρήγορα αποτελέσματα, αλλα παροδικές λύσεις. Εχει ξεκινήσει πάντως σοβαρή συζήτηση για το όλο θέμα....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι άμεσα, με την έννοια ότι οι ουσίες αυτές υπάρχουν σε όλα κάτα τη γνώμη μου τα βρεφικά γάλατα και τροφές και η επιστημονική κοινότητα δεν έχει βρει ακόμη την απάντηση. Η μόνη πιθανή λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι η αποχή από τέτοιου είδους υποκατάστατα όσο αυτό είναι εφικτό ... Θηλασμός, φρέσκο γάλα και τρόφές που εμείς οι ίδιοι παρασκευάζουμε στα μωρά μας...

Χτες μιλούσα με έναν πολύ φίλο μας βιολόγο, καθηγητή Πανεπιστημίου, που ασχολείται με τις διατροφικές έρευνες και μου είπε επιγραμματικά ότι τίποτα από όλα αυτά δεν τον εκπλήσσει ... ο ίδιος και η ομάδα του έχουν ανιχνεύσει προ πολλού ύποπτες ουσίες σε βρεφικές τροφές και κρέμες, έχουν δημοσιεύσει εργασίες ... ολα αυτά είναι γνωστά στην επιστημονική κοινότητα άσχετα με το τι βγαίνει προς τα έξω γιατί τα συμφέροντα είναι τεράστια ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

 

Πιστεύω ότι το σενάριο της ομαδικής επιστολής "παίζει" μια χαρά. Επίσης πιστεύω ότι ακόμα καλύτερα εάν έκανε μια επιστολούλα και η ΕΕΕΓ εδω πέρα...

 

Άντε να οργανωθουμεεεεεεεε :wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ΔΙΑΦΩΝΩ

δε μπορούμε να το αφήσουμε έτσι χωρίς αντίδραση

και δεν καταλαβαίνω γιατί ο admin δεν έχει πάρει θέση ακόμα

θα πρέπει να του απευθύνουμε κάποιο μήνυμα ή να κινηθούμε κατευθείαν μόνοι μας;;;

πως γίνεται συνήθως;;; εσείς οι παλιότεροι έχετε καθόλου εικόνα;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τι γίνεται με το θέμα στη Γερμανία που λέτε ότι διεξήχθη και η έρευνα. Υπήρξαν αντιδράσεις που έφτασαν σε πολιτικό επίπεδο; γιατί συνήθως τα αντανακλαστικά των Γερμανών είανι άμεσα όσον αφορά τέτοια θέματα... Εσείς που παρακολουθείτε το θέμα γνωρίζετε;

Και συμφωνώ με την ιδέα της διερευνητικής επιστολής στον ΕΟΦ έστω και αν είναι από 5-10 άτομα εδώ.

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ .... εννοείται πως συμφωνώ με κάθε συλλογική κινητοποιήση και είμαι μέσα απλά τονίζω ότι η αίσθηση μου είναι ότι δεν μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα.... Δηλαδή τι εννοώ .... αφού όλα τα βρεφικά υποκατάστατα γάλατα περιέχουν 3-MCPD, ανεξαρτήτως μάρκας, τι να ζητήσουμε, να αποσυρθούν όλα;;; Θα μου πείτε δεν είναι όλα ακριβώς ίδια ... σε κάποια ανιχνεύτηκαν 10 πλάσιες πάνω από το επιτρεπτό όριο ποσότητες και τα χαρακτήρισαν 'ικανοποιητικά' και πολλά βρέθηκαν μέχρι και 35 φορές πάνω από το κανονικό!!!

Στη Γερμανία, σύμφωνα με το άρθρο που παρέθεσα παραπανω, έχει ξεσηκωθεί μεγάλη αντίδραση και ψάχνουν άμεσα για λύση επιστημονική κοινότητα και παραγωγοί. Πάντως το άρθρο προειδοποιεί ότι να μην περιμένουμε σύντομα αποτελέσματα αφού ακόμα δεν έχουν βρει οι επιστήμονες το τρόπο με τον οποίο θα εξαλειφθούν τα 3-MCPD από τη διαδικασία ραφιναρίσματος των φυτικών ελαίων. Και δυστυχώς τα βρεφικά γάλατα όλα περιέχουν φυτικά έλαια :(:(:( ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...