Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επικίνδυνα προιόντα - απόσυρση


lenagr1

Recommended Posts

Μου το έστειλαν σε e-mail και είναι ενδιαφέρον!!

Αθήνα, 18 Μαρτίου 2008

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Προστασία καταναλωτή:

Ανάκληση μη ασφαλούς τροφίμου

 

Ο ΕΦΕΤ, μέσω του Συστήματος Έγκαιρης Προειδοποίησης για τα Τρόφιμα και τις Ζωοτροφές ενημερώθηκε για τη διακίνηση φιλέτων γαλοπούλας, στα οποία καταμετρήθηκε αυξημένο φορτίο του βακτηρίου Listeria monocytogenes.

Πρόκειται για φιλέτα γαλοπούλας, που παράγονται από την επιχείρηση «CRETA FARM», με την εμπορική επωνυμία «Creta farm εν ελλάδι», σε συσκευασίες των 100gr. Ο αριθμός παρτίδας του προϊόντος είναι 00802820, ο κωδικός παρτίδας του είναι 8015619 και η ημερομηνία λήξης του είναι 27.04.2008. Σύμφωνα με δήλωση της επιχείρησης, η συνολική ποσότητα παραγωγής ήταν 288kg, από τα οποία τα 123kg διακινήθηκαν στην εγχώρια αγορά.

Ο Ε.Φ.Ε.Τ. απαίτησε την άμεση ανάκληση/απόσυρση του συνόλου της συγκεκριμένης παρτίδας από την επιχείρηση και ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη οι σχετικοί έλεγχοι.

Ο ΕΦΕΤ καλεί τους καταναλωτές να μην καταναλώσουν το ανωτέρω προϊόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

3-MCPD-Estern ειναι ενα συστατικό που βρέθηκε στο παιδικό γάλα μετά απο έλεγχο στην Γερμανία. Βρεθηκαν παιδικά γαλατα με 32 φορές πανω απο την συνιστώμενη ποσότητα.. Αυτο υλικο διασπάται (κατα την χώνεψη) σε 3-MCPD, το οποίο είναι υπευθηνο για ογκους και δυσλειτουργία των νεφρών.

 

Γινεται χαμος στην Γερμανία, ο αντρας μου ξέρει γερμανικά εγω δυστυχως όχι............ Υπάρχει και επίσημη Λιστα με τα αποτελέσματα διάφορων εταιριών

http://eltern.t-online.de/c/15/14/42/68/15144268,si=0.html

 

Αυτό που μου κάνει εντυπωση είναι πως πολλά BIO γάλατα έχουν παραπάνω κατα πολύ το συτατικό αυτό....

 

Μήπως είναι προσπάθεια υπονομευσης των βιολογικων η οντως είναι επικίνδυνα???

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλας! μπηκα στο site αλλα δεν καταλαβα τιποτα! ας πει καποιος που γνωριζει περισσοτερα!!!

 

εκεί που γράφει

δglich tolerierbare Aufnahmemenge an 3-MCPD-Estern:

έχει δίπλα μία μετρημένη ποσότητα....

τώρα πιο είναι το όριο δεν ξέρω, δεν κατάλαβα...

είδα όμως κάτι αστρονομικά νούμερα και δεν ξέρω τι να υποθέσω

άσε που είδα μέσα και το γάλα που παίρνω αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι όντως αυτό ή κάποιο άλλο της ίδιας σειράς (aptamil)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω οι γερμανοί δεν έχουν τεστάρει όλες τις μάρκες που κυκλοφορούν στην Ελληνική Αγορά.

Λείπουν μεγάλα ονόματα όπως πχ τα ALMIRON.... περίεργο... μήπως ή συγκεκριμένη ουσία μπαίνει σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία σκονών ;;

 

έχουμε λοιπόν

 

Hipp Bio-Anfangsmilch Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Topfer Lactana Bio-Sauglingsmilchnahrung Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Hipp Bio-Anfangsmilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Holle Bio-Sauglingsmilchnahrung 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Topfer Lactana Bio-Sauglingsmilchnahrung 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Aptamil Anfangsmilch Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Milumil Anfangsmilch Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Nestle Beba Pre Start Anfangsmilch ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Alete Anfangsmilch Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Hipp Anfangsmilch Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Humana Anfangsmilch Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Milasan Sauglings- Milchnahrung Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Alete Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Aptamil Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Babylove Dauermilch Sauglingsmilchnahrung 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Bebivita Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Humana Dauermilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Nestle Beba Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Babydream Baby Dauermilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Lasana Dauermilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Milasan Sauglings-Milchnahrung 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Milumil Anfangsmilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Hipp Anfangsmilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

 

Για καλή μας τύχη εμείς χρησιμοποιούμε το HUMANA 1

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι τα Γερμανικά μου είναι πολύ φτωχά και ότι άνοιξα το λεξικό μου για να επιβεβαιώσω ότι :

 

Test ergebnis ---> Αποτέλεσμα της δοκιμής

mangelhaft ---> Ανεπαρκώς

befriedigend ---> Ικανοποιητικώς

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα

http://www.ourfood.com/Baby_Food_Infant_Formulas.html

Βρήκα αυτό

 

"According to the Federal Institute for Risk Assessment (BfR) the substance 3-monochloropropane-1,2-diol (3-MCPD) may be formed when fat-containing foods that also contain salt are exposed to high temperatures during production. It has been detected in numerous heated foods, for instance in dark brown toast, infant formula and follow-up formula."

 

Και τώρα λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό , μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει (όπως άλλωστε λένε και οι οδηγίες παρασκευής) να περιμένουμε να πέσει σε χαμηλά επίπεδα η θερμοκρασία του βρασμένου νερού πριν του προσθέσουμε σκόνη ;;; Πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:oops::oops: τι σημαινει ανεπαρκως?? και τι ικανοποιητικως?? οτι τα πρωτα ειναι ενταξει και τα δευτερα οχι?

και τα γαλατα που δεν αναφερονται καθολου??

Link to comment
Share on other sites

 

Και τώρα λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό , μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει (όπως άλλωστε λένε και οι οδηγίες παρασκευής) να περιμένουμε να πέσει σε χαμηλά επίπεδα η θερμοκρασία του βρασμένου νερού πριν του προσθέσουμε σκόνη ;;; Πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο!!

 

Εννοείται!!! Όπως μας είχε καθοδηγήσει η παιδίατρος, βράζεις το νερό, το μετράς στο μπιμπερό, περιμένεις να φτάσει στη θερμοκρασία που θα το πιεί το μωρό (για να μην περιμένεις πολύ μπορείς να βυθίσεις το μπιμπερό σε ένα μπρίκι με κρύο νερό) και μετά προσθέτεις τη φόρμουλα! Και είναι έτοιμο!

Εμείς πίνουμε Novalac 3 αλλά δεν αναφέρεται μέσα... :?

Link to comment
Share on other sites

 

Και τώρα λέω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό , μήπως αυτό σημαίνει ότι πρέπει (όπως άλλωστε λένε και οι οδηγίες παρασκευής) να περιμένουμε να πέσει σε χαμηλά επίπεδα η θερμοκρασία του βρασμένου νερού πριν του προσθέσουμε σκόνη ;;; Πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο!!

 

Εννοείται!!! Όπως μας είχε καθοδηγήσει η παιδίατρος, βράζεις το νερό, το μετράς στο μπιμπερό, περιμένεις να φτάσει στη θερμοκρασία που θα το πιεί το μωρό (για να μην περιμένεις πολύ μπορείς να βυθίσεις το μπιμπερό σε ένα μπρίκι με κρύο νερό) και μετά προσθέτεις τη φόρμουλα! Και είναι έτοιμο!

Εμείς πίνουμε Novalac 3 αλλά δεν αναφέρεται μέσα... :?

 

Έτσι κάνουμε και εμείς από την πρώτη στιγμή που του δώσαμε φόρμουλα!! Τσακώθηκα πολύ με τις γιαγιάδες για να τις κάνω να περιμένουν να κρυώσει το νερό , πριν προσθέσουν φόρμουλα και χαίρομαι που επιβεβαιώθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα μπερδέψαμε τελείως!!! :?:?:?

Η Αγλαϊα έχει γράψει ρητά (δεν θυμάμαι που όμως, σε τοπικ σχετικό με αποστείρωση πάντως) ότι το νερό πρέπει να προστίθεται στη σκόνη σε θερμοκρασία βρασμού για να σκοτώνονται τυχόν παθογόνοι οργανισμοί. Και αυτό γιατί το γάλα σκόνη ΔΕΝ είναι αποστειρωμένο προϊόν -δεν μπορεί να αποστειρωθεί. :?:?

Τρέχα -γύρευε δηλαδή :?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα τα μπερδέψαμε τελείως!!! :?:?:?

Η Αγλαϊα έχει γράψει ρητά (δεν θυμάμαι που όμως, σε τοπικ σχετικό με αποστείρωση πάντως) ότι το νερό πρέπει να προστίθεται στη σκόνη σε θερμοκρασία βρασμού για να σκοτώνονται τυχόν παθογόνοι οργανισμοί. Και αυτό γιατί το γάλα σκόνη ΔΕΝ είναι αποστειρωμένο προϊόν -δεν μπορεί να αποστειρωθεί. :?:?

Τρέχα -γύρευε δηλαδή :?

 

Και εγώ μπερδεύτηκα... παραπάνω ανέφερα αυτά που η παιδίατρος μας είπε και τα όσα αναφέρει επάνω το κουτί στο Novalac που συμπίπτει με τις οδηγίες και της παιδιάτρου μας... :? Και εγώ μέσα στην ασχετίλα ήμουνα με τα γάλατα αυτά, μιας και σχεδόν μέχρι τον πρώτο χρόνο δεν τα είχαμε χρειαστεί!

Ίσως η Αγλαϊα να μπορέσει να μας ξεμπερδέψει... :wink:

Πάντως κάποια φορά που δοκίμασα να το βάλω σε βραστό νερό, το γάλα σβόλιασε και δεν ανακατευόταν με τίποτα! :?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που γράφουν annastasia και eliza , η θερμοκρασία του νερού δεν πρέπει να πέφτει παρα πολύ.

 

http://www.babymilkaction.org/press/press10aug07.html

 

Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο η θερμοκρασία του νέρού πρέπει να είναι περίπου 70°C ..

Από την άλλη οι οδηγίες του δικού μας γάλατος λένε να περιμένουμε να κρυώσει λιγάκι το νερό πριν προσθέσουμε σκόνη...

 

Η παρασκευή γάλατος έχει καταντήσει :P:P επιστήμη τελικά.....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα άρθρο της BABY MILK ACTION που λέει ότι η σύμφωνα με τις τελευταίες (ΝΟΕ-2007) έρευνες στην Βρεταννία η ιδανική θερμοκρασία μίξης είναι οι περίπου 70°C , ίσως και λίγο παραπάνω....

 

http://www.babymilkaction.org/press/press20nov07.html

 

Το άρθρο "τα χώνει" στις εταιρείες που λένε ότι οι σκόνες τους πρέπει να αναμιγνύονται με νερό σε θερμοκρασία δωματίου...

 

Πάντως "εμείς" , θες από διαίσθηση , θες από τύχη , σωστοί πρέπει να είμαστε στον τρόπο παρασκευής :cool:

 

Κρυώνω το βραστό νερό από το μπρίκι βάζοντας το κατευθείαν σε ένα κατσαρολάκι με κρύο νερό

και όταν το νερό κρυώσει λιγάκι το βάζω στο μπουκάλι , προσθέτω την σκόνη ,

ανακινώ και μετά κρυώνω το μπουκάλι με το παρασκευασμένο γάλα στο κατσαρολάκι....

 

Πάντως φύγαμε από το θέμα μας , ελπίζω σύντομα να έχουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για το χημικό....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να πω την "αμαρτία" μου, στην ηλικία που είμαστε τώρα εμείς τουλάχιστον, κρατάω από το νερό που έβρασα το πρωί για το βράδυ και από αυτό που έβρασα το βράδυ για το πρωί και το αναμειγνύω με φρεσκοβρασμένο και με αυτόν τον τρόπο δεν περιμένω να φτάσει στη σωστή θερμοκρασία ανάμειξης με τη σκόνη, τη ρίχνω κατευθείαν... ίσως και να μην είναι σωστό... :?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να πω την "αμαρτία" μου, στην ηλικία που είμαστε τώρα εμείς τουλάχιστον, κρατάω από το νερό που έβρασα το πρωί για το βράδυ και από αυτό που έβρασα το βράδυ για το πρωί και το αναμειγνύω με φρεσκοβρασμένο και με αυτόν τον τρόπο δεν περιμένω να φτάσει στη σωστή θερμοκρασία ανάμειξης με τη σκόνη, τη ρίχνω κατευθείαν... ίσως και να μην είναι σωστό... :?

 

Μια χαρά σωστό και πολύ έξυπνο είναι, αρκεί το νερό που κρατάς να βρίσκεται σε κάποιο θερμός ή σε μπιμπερό στο ψυγείο :wink:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Αλλάξαμε θέμα αλλα έχω νεότερα...

 

 

Να διευκρινίσω ότι τα Γερμανικά μου είναι πολύ φτωχά και ότι άνοιξα το λεξικό μου για να επιβεβαιώσω ότι :

 

Test ergebnis ---> Αποτέλεσμα της δοκιμής

mangelhaft ---> Ανεπαρκώς

befriedigend ---> Ικανοποιητικώς

 

Από ότι βλέπω οι γερμανοί δεν έχουν τεστάρει όλες τις μάρκες που κυκλοφορούν στην Ελληνική Αγορά.

Λείπουν μεγάλα ονόματα όπως πχ τα ALMIRON.... περίεργο... μήπως ή συγκεκριμένη ουσία μπαίνει σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία σκονών ;;

 

έχουμε λοιπόν

 

Hipp Bio-Anfangsmilch Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Topfer Lactana Bio-Sauglingsmilchnahrung Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Hipp Bio-Anfangsmilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Holle Bio-Sauglingsmilchnahrung 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Topfer Lactana Bio-Sauglingsmilchnahrung 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Aptamil Anfangsmilch Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Milumil Anfangsmilch Pre ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Nestle Beba Pre Start Anfangsmilch ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Alete Anfangsmilch Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Hipp Anfangsmilch Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Humana Anfangsmilch Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Milasan Sauglings- Milchnahrung Pre ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Alete Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Aptamil Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Babylove Dauermilch Sauglingsmilchnahrung 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Bebivita Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Humana Dauermilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Nestle Beba Anfangsmilch 1 ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΩΣ

Babydream Baby Dauermilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Lasana Dauermilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Milasan Sauglings-Milchnahrung 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Milumil Anfangsmilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

Hipp Anfangsmilch 1 ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ

 

Για καλή μας τύχη εμείς χρησιμοποιούμε το HUMANA 1

 

Δυστυχως το ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ δεν σημαίνει ότι είναι ανεπαρκής η ποσότητα

 

Στα γερμανικά υπάρχει όπως μου εξηγησε ο άντρας μου μια κλίμακα στα τεστ, είτε αφορουν τρόφιμα είτε άλλα προϊόντα που έχει ως εξής

 

1) SEHR GUT (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1 ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ)

2)GUT(KALO)

3)BEFRIEDIGEND (IKANOPOIHTIKO,BASH ισα που περναει το τεστ)

4)... KATI που δεν θυμόταν

5)mangelhaft ANEPARKOS (NOMIZO TO XEIROTERO DEN EXEI PIO χαμηλή βαθμολογία)

 

 

Δυστυχως τα περισσότερα βρέθηκαν στο φουλ...(mangelhaft)

 

Επίσης εκεί που δίνει έναν αριθμό σημαίνει φορές πάνω από το κανονικό-επιτρεπτό.π.χ 5,7 φορές περισσότερο.

 

Δεν το εχω ψάξει παραπάνω δεν προλαβαίνω καθόλου αλλα αξίζει να το δουμε παραπανω (αν και εγω θηλαζω...) Με απασχολεί όμως πάρα πολύ γιατί έχω αρχίσει δουλειά και φοβάμαι την περίπτωση αναγκης όπου δεν θα έχω αντηλήσει όλο το απαιτουμενο γαλατακι (χθες μου εσπασε ενα μπιμπερό με 180 ml γαλατάκι μου... :cry: )

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ΑΝΕΠΑΡΚΩΣ δεν σημαίνει ότι είναι ανεπαρκής η ποσότητα

 

Στα γερμανικά υπάρχει όπως μου εξηγησε ο άντρας μου μια κλίμακα στα τεστ, είτε αφορουν τρόφιμα είτε άλλα προϊόντα που έχει ως εξής

 

1) SEHR GUT (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1 ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ)

2)GUT(KALO)

3)BEFRIEDIGEND (IKANOPOIHTIKO,BASH ισα που περναει το τεστ)

4)... KATI που δεν θυμόταν

5)mangelhaft ANEPARKOS (NOMIZO TO XEIROTERO DEN EXEI PIO χαμηλή βαθμολογία)

 

 

Δυστυχως τα περισσότερα βρέθηκαν στο φουλ...(mangelhaft)

 

Επίσης εκεί που δίνει έναν αριθμό σημαίνει φορές πάνω από το κανονικό-επιτρεπτό.π.χ 5,7 φορές περισσότερο.

 

Δεν το εχω ψάξει παραπάνω δεν προλαβαίνω καθόλου αλλα αξίζει να το δουμε παραπανω (αν και εγω θηλαζω...) Με απασχολεί όμως πάρα πολύ γιατί έχω αρχίσει δουλειά και φοβάμαι την περίπτωση αναγκης όπου δεν θα έχω αντηλήσει όλο το απαιτουμενο γαλατακι (χθες μου εσπασε ενα μπιμπερό με 180 ml γαλατάκι μου... )

 

Μα ναί , αυτό είχα καταλάβει και εγώ , γι αυτό "χάρηκα" που το γαλα "μας" πήρε BEFRIEDIGEND!!!!

 

Το ανεπαρκώς σαφώς αναφέρεται στο ότι το γάλα κρίνεται ως ανεπαρκές....

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω και το LINK της Ευρωπαικής Ενωσης (EU) σχετικά με το 3-MCPD, ΤΟ ΟΠΟΊΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟΞΙΚΟ! Σαφως υπαρχουν και πολλα άλλα αρθρα..... :cry:

 

http://ec.europa.eu/food/food/chemicalsafety/contaminants/mcpd_en.htm

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...