Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το σποράκι μου πέταξε.....


Stav77

Recommended Posts

Edel84 με έχεις στηρίξει πολύ αυτές τι μέρες και σε ευχαριστώ. το ξέρω ότι ειναι θέμα ορμονών, απλώς μέχρι τώρα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αντιμετώπισα κάτι προβληματάκια και με στήριξε, κυρίως ψυχολογικά. Τώρα δεν ξέρω τί έχει πάθει ή τί έχω πάθει και τα πράγματα έχουν ανατραπεί. Νιώθω ότι με αντιμετώπισε σαν ένα κομμάτι κρέας...ξέρω ότι το έργο το έχει δει πολλές φορές και έχει γίνει πλέον για αυτόν ρουτίνα...τι να πω.... μάλλον είμαι υπερευαίσθητη και όλοι μου φταίνε..δεν ξέρω..πρέπει να ηρεμήσω...να τα δω όλα πιο καθαρά...

Σε φιλώ

Νομίζω ότι σε αυτή την δύσκολη φάση όλα και όλοι μας φαίνονται εναντίον μας. Όταν απέβαλλα, και η γιατρός μου από τον πρώτο υπέρηχο είδε ότι κάτι δεν πάει καλά και με προετοίμασε για την επικείμενη αποβολή και εγώ ένιωσα ότι ήταν ψυχρή και δεν μου έδωσε ελπίδες.Ίσως και να περίμενα να κάνει κάτι... Όμως η αλήθεια ήταν αυτή. Γινόμαστε τόσο ευαίσθητες και πονάμε τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 287
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Stav77

    Stav77 70 δημοσιεύσεις

  • matina80

    matina80 65 δημοσιεύσεις

  • edel84

    edel84 49 δημοσιεύσεις

  • SYMM

    SYMM 41 δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι σε αυτή την δύσκολη φάση όλα και όλοι μας φαίνονται εναντίον μας. Όταν απέβαλλα, και η γιατρός μου από τον πρώτο υπέρηχο είδε ότι κάτι δεν πάει καλά και με προετοίμασε για την επικείμενη αποβολή και εγώ ένιωσα ότι ήταν ψυχρή και δεν μου έδωσε ελπίδες.Ίσως και να περίμενα να κάνει κάτι... Όμως η αλήθεια ήταν αυτή. Γινόμαστε τόσο ευαίσθητες και πονάμε τόσο πολύ.

 

Το ξέρω....και εγώ κάπως έτσι νιώθω....Σήμερα πονάω πολύ και σωματικά. Μου έδωσε κάτι χάπια για τις συσπάσεις της μήτρας, Methergin ονομάζονται και εδώ και μια ώρα πονάω φριχτά!!!! Τα πήρε μήπως καμία από εσας που είχε την ίδια επώδυνη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω....και εγώ κάπως έτσι νιώθω....Σήμερα πονάω πολύ και σωματικά. Μου έδωσε κάτι χάπια για τις συσπάσεις της μήτρας, Methergin ονομάζονται και εδώ και μια ώρα πονάω φριχτά!!!! Τα πήρε μήπως καμία από εσας που είχε την ίδια επώδυνη εμπειρία?

 

Τα πηρα εγω στην πρωτη μου αποβολη...σε καταλαβαινω τοσο πολυ!! Βοηθανε την μητρα να κανει εντονες συσπασεις για να καθαρισεις τελειως πιο γρηγορα. Κι εγω υπεφερα οταν τα πηρα. Κανε υπομονη κοριτσι μου, να εισαι ξαπλωμενη, βαλε ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια σου και σφιξε τα δοντια. Θα περασει... αυτο να σκεφτεσαι να παιρνεις κουραγιο. Ειναι μια οδυνηρη διαδικασια που πρεπει να περασεις για το καλο σου, για να επανελθει η μητρα πιο γρηγορα. Ελπιζω να περασει συντομα!! Καλο σου βραδυ...το πρωι θα εισαι καλυτερα, θα δεις!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΗΡΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΠΟΒΟΛΗ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΝΑΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΑ LONARID.

ΚΟΥΚΛΑ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΑ Κ ΣΚΕΠΤΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΑΔΕΛΦΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΗΘΕΛΕ,ΘΕΛΑΜΕ. ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΤΟ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ. ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΗΡΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΠΟΒΟΛΗ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΝΑΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΑ LONARID.

ΚΟΥΚΛΑ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΑ Κ ΣΚΕΠΤΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΑΔΕΛΦΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΗΘΕΛΕ,ΘΕΛΑΜΕ. ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΤΟ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ. ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

 

Αγαπημένη μου, σκέφτομαι πόσο ακόμα θα πονάω..9 μέρες πάνε σήμερα που ξεκίνησε η διαδικασια της αποβολής και οι πόνοι είναι αφόρητοι σε σώμα και ψυχή. Νιώθω ότι όσο πιο πολύ πονάω, τόσο περισσότερο εξιλεώνομαι απέναντι στον εαυτό μου και το μωράκι μου που έφυγε νωρίς....Πριν λίγο αγκάλιασα σφιχτα το αντράκι μου μετά πό μία εβδομάδα πλήρους αποχής. Με ρώτησε που πονάω (δεν τον είχα βάλει στη διαδικασία του ότι περιμένει αδελφάκι), του είπα στην κοιλίτσα μου και εκείνος έσκυψε και με φίλησε ακριβώς εκεί που πονούσα, λες και ήξερε...ηταν παρηγορια.Εχθές ρώτησε: "Μπαμπά καλά και οι μαμάδες κλαίνε?". Περνάμε δύσκολα και οι τρεις μας, με το δικό του ίσως τρόπο ο καθένας. Νιώθω ανάξια στο να σταθώ στο παιδί μου..ελπίζω σε καλύτερες μέρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπημένη μου, σκέφτομαι πόσο ακόμα θα πονάω..9 μέρες πάνε σήμερα που ξεκίνησε η διαδικασια της αποβολής και οι πόνοι είναι αφόρητοι σε σώμα και ψυχή. Νιώθω ότι όσο πιο πολύ πονάω, τόσο περισσότερο εξιλεώνομαι απέναντι στον εαυτό μου και το μωράκι μου που έφυγε νωρίς....Πριν λίγο αγκάλιασα σφιχτα το αντράκι μου μετά πό μία εβδομάδα πλήρους αποχής. Με ρώτησε που πονάω (δεν τον είχα βάλει στη διαδικασία του ότι περιμένει αδελφάκι), του είπα στην κοιλίτσα μου και εκείνος έσκυψε και με φίλησε ακριβώς εκεί που πονούσα, λες και ήξερε...ηταν παρηγορια.Εχθές ρώτησε: "Μπαμπά καλά και οι μαμάδες κλαίνε?". Περνάμε δύσκολα και οι τρεις μας, με το δικό του ίσως τρόπο ο καθένας. Νιώθω ανάξια στο να σταθώ στο παιδί μου..ελπίζω σε καλύτερες μέρες...

 

Κοπέλα μου δεν είσαι ανάξια,είσαι απλώς άνθρωπος.Είναι απόλυτα λογικό να νιώθεις πόνο,θλίψη,όμως εσύ δεν φταίς για τίποτα.Μην νιώθεις τύψεις!Τί νόημα έχει αν ήσουν ή δεν ήσουν ενθουσιασμένη στην αρχή της εγκυμοσύνης σου?Το αγγελούδι σου μεγάλωνε μέσα σου μέρα με την μέρα και απόλυτα λογικό είναι να πονάς αυτή τη στιγμή.Είναι ακόμα πολύ νωπό.Σιγά σιγά θα συνέλθεις και θα επανέλθεις στους φυσιολογικούς σου ρυθμούς.Μην πιέζεσαι,πάρε το χρόνο σου και όλα θα γίνουν.Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αυτά σου τα δάκρυα να είναι τα τελευταία δάκρυα λύπης.Και μην ακούς τους γύρω σου,επικεντρώσου απλά στον εαυτό σου και στην οικογένειά σου.Όσοι είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Ελπίζω να είστε όλες καλά....άλλη μια μέρα ξεκινά μουντή, μονότονη...δεν έχω δύναμη...να περάσουν όλα....χάνομαι

 

Καλημέρα κοριτσάκι.

Με συγκίνησε η στιγμή με το παιδάκι σου. Είδες που και το ίδιο έγινε δυνατό για τη μανούλα του;;;

Δεν γνωρίζω τη διαδικασία με τα χάπια για να σε βοηθήσω. Όμως ρώτα για παυσίπονα, δε χρειάζεται να σέρνεσαι και από το σωματικό πόνο.

Οι μέρες θα είναι λίγο μουντές κι εμείς εδώ να ακούμε την πόνο σου, να είσαι σίγουρη γι αυτό, στο έχω υποσχεθεί όμως, θα αλλάξουν όλα. Όταν απέβαλλα λέρωσα τα παπούτσια που φορούσα με αίμα και πότισαν. Μετά έκλαιγα πάνω από αυτά. Τώρα είναι τα αγαπημένα μου, είναι κομμάτι μας και χαμογελώ κάθε φορά, θλιμμένα μεν, αλλά πολύ γλυκά.. Είναι το κομμάτι που με συνδέει με το αγγελάκι μου. Δε σου λέω την ιστορία για να στεωοχωρηθείς, αλλά γιατί ο χρόνος αναγκαστικά θα περάσει, θα σε γιατρέψει και μετά θα έρθει η ελπίδα.

Μη χάνεσαι καλή μου, το ξέρω πως είσαι δυνατή. Μετεγχειρητικά πως είσαι; Εκτός από πόνο, έχεις και αιμορραγία; Είσαι αδύναμη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι. Είδες, από το παιδάκι σου θα πάρεις δύναμη. Αλλά κι αυτό σε χρειάζεται και γι' αυτό θα συνεχίσεις...! Ξεκουράσου όσο μπορείς με το παιδάκι σου αγκαλίτσα, πάρε και κανένα παυσίπονο να νιώθεις λίγο καλύτερα και όλα θα περάσουν θα δεις :)!!!Εμείς θα είμαστε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι.

Με συγκίνησε η στιγμή με το παιδάκι σου. Είδες που και το ίδιο έγινε δυνατό για τη μανούλα του;;;

Δεν γνωρίζω τη διαδικασία με τα χάπια για να σε βοηθήσω. Όμως ρώτα για παυσίπονα, δε χρειάζεται να σέρνεσαι και από το σωματικό πόνο.

Οι μέρες θα είναι λίγο μουντές κι εμείς εδώ να ακούμε την πόνο σου, να είσαι σίγουρη γι αυτό, στο έχω υποσχεθεί όμως, θα αλλάξουν όλα. Όταν απέβαλλα λέρωσα τα παπούτσια που φορούσα με αίμα και πότισαν. Μετά έκλαιγα πάνω από αυτά. Τώρα είναι τα αγαπημένα μου, είναι κομμάτι μας και χαμογελώ κάθε φορά, θλιμμένα μεν, αλλά πολύ γλυκά.. Είναι το κομμάτι που με συνδέει με το αγγελάκι μου. Δε σου λέω την ιστορία για να στεωοχωρηθείς, αλλά γιατί ο χρόνος αναγκαστικά θα περάσει, θα σε γιατρέψει και μετά θα έρθει η ελπίδα.

Μη χάνεσαι καλή μου, το ξέρω πως είσαι δυνατή. Μετεγχειρητικά πως είσαι; Εκτός από πόνο, έχεις και αιμορραγία; Είσαι αδύναμη;

 

Γλυκιά μου,

Σε ευχαριστώ .......τόσο πολύ........ Είμαι πολύ χλωμή και έχω πολύ αίμα, υποθέτω είναι φυσιολογικό....αλλά θα περάσει. Η αιμορραγία που δεν περνάει είναι αυτή της ψυχής μου...Είσαι τυχερή γιατί κράτησες τα παπούτσια να σου θυμίζουν το αγγελούδι σου...εγώ, δυστυχώς δεν κράτησα το ίδιο το αγγελούδι μου...Όταν απέρριψα το σάκο πάνω στη σερβιέτα, το κοίταξα και μέσα στα δακρυά μου είδα ένα μπαλάκι γεμάτο υγρό και μέσα σε αυτό βρισκόταν το μωρό μου....ήταν μαύρο, περίπου μισό εκατοστό...αλλά είχε καρδιά...την είχα ακούσει...πριν 8 ώρες παλλόταν στον υπέρηχο..Ο άνδρας μου το πέταξε στο καλάθι....Την επόμενη το πρωί, μόλις συνήλθα από τη νάρκωση, έψαξε τα χαρτιά στο καλαθάκι, το βρήκα...ήταν εκεί, μια μπαλίτσα άψυχη....το μωρό μου...τα δάκρυα μου τρέχαν βρύση, μέχρι που ο άνδρας μου απελπισμένος πέταξε τα χαρτιά και μαζί και το σπλάχνο μου....άρα είσαι τυχερή που έχεις κάτι από αυτό...εγώ το μόνο που έχω ήταν ο υπέρηχος, δυο μέρες πριν μου φύγει....ενα μικροσκοπικό τόσο δα πραγματάκι....

Αγαπημένη σε ευχαριστώ....δεν έχω αδέλφια και αυτές τις στιγμές όλα εδώ τα κορίτσια που ασχολούνται τόσες μέρες μαζί μου, σας νιώθω κάπως έτσι

Να σε έχει ο Θεός καλά.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκι. Είδες, από το παιδάκι σου θα πάρεις δύναμη. Αλλά κι αυτό σε χρειάζεται και γι' αυτό θα συνεχίσεις...! Ξεκουράσου όσο μπορείς με το παιδάκι σου αγκαλίτσα, πάρε και κανένα παυσίπονο να νιώθεις λίγο καλύτερα και όλα θα περάσουν θα δεις :)!!!Εμείς θα είμαστε εδώ.

 

Μου δίνεις πολύ δύναμη......

Να σαι πάντα καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Ελπίζω να είστε όλες καλά....άλλη μια μέρα ξεκινά μουντή, μονότονη...δεν έχω δύναμη...να περάσουν όλα....χάνομαι

 

Stav υπομονη μονο αυτο χρειαζεται.....πραγματικα καθε φορα συγκινουμε με αυτα που γραφεις....ειναι πολυ νωρις ακομα ομως θα περασει και θα νιωσεις συντομα καλυτερα....μην το αφησεις να σε παρει απο κατω...προσπαθησε οσο μπορεις για την οικογενεια σου και για το αγγελουδι που εφυγε...ευχομαι συντομα να συνελθεις και σωματικα αλλα κυριως ψυχικα!!!!!!!!!!

o8Lop2.png

 

KtOwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου,

Σε ευχαριστώ .......τόσο πολύ........ Είμαι πολύ χλωμή και έχω πολύ αίμα, υποθέτω είναι φυσιολογικό....αλλά θα περάσει. Η αιμορραγία που δεν περνάει είναι αυτή της ψυχής μου...Είσαι τυχερή γιατί κράτησες τα παπούτσια να σου θυμίζουν το αγγελούδι σου...εγώ, δυστυχώς δεν κράτησα το ίδιο το αγγελούδι μου...Όταν απέρριψα το σάκο πάνω στη σερβιέτα, το κοίταξα και μέσα στα δακρυά μου είδα ένα μπαλάκι γεμάτο υγρό και μέσα σε αυτό βρισκόταν το μωρό μου....ήταν μαύρο, περίπου μισό εκατοστό...αλλά είχε καρδιά...την είχα ακούσει...πριν 8 ώρες παλλόταν στον υπέρηχο..Ο άνδρας μου το πέταξε στο καλάθι....Την επόμενη το πρωί, μόλις συνήλθα από τη νάρκωση, έψαξε τα χαρτιά στο καλαθάκι, το βρήκα...ήταν εκεί, μια μπαλίτσα άψυχη....το μωρό μου...τα δάκρυα μου τρέχαν βρύση, μέχρι που ο άνδρας μου απελπισμένος πέταξε τα χαρτιά και μαζί και το σπλάχνο μου....άρα είσαι τυχερή που έχεις κάτι από αυτό...εγώ το μόνο που έχω ήταν ο υπέρηχος, δυο μέρες πριν μου φύγει....ενα μικροσκοπικό τόσο δα πραγματάκι....

Αγαπημένη σε ευχαριστώ....δεν έχω αδέλφια και αυτές τις στιγμές όλα εδώ τα κορίτσια που ασχολούνται τόσες μέρες μαζί μου, σας νιώθω κάπως έτσι

Να σε έχει ο Θεός καλά.....

 

Stav μου.. Όταν σου είπα πως οι ιστορίες μας μοιάζουν το εννοούσα. Το μωρό το είδα και εγώ στο εσώρουχο. Είχε μικροσκοπικά μάτια, είχε χεράκια και ποδαράκια. Το ένιωθα να βγαίνει και όλα τα σχετικά. Δε θα μπω σε άλλες λεπτομέρειες, αλλά δεν είσαι η μόνη που το πέταξες. Έχω 2 υπερήχους και τους έχω κρύψει. Το χω φυλάξει όμως στην καρδιά μου και αυτό δε συγκρίνεται με τίποτα. Και για την αντιμετώπιση των γιατρών, ας μη σου πω καλύτερα. Δε φαντάζεσαι καν και δεν έχει νόημα τι ανοησία μου είπε ο δικός μου Ελλάδα και πόσο άκυρα με αντιμετώπισαν εδώ που μένω. Σε ικετέυω κοριτσάκι μου, προσπάθησε να βρεις για σήμερα έστω κάτι θετικό, ένα μικρό πραγματάκι, μια λεπτομέρεια, μη μου σέρνεσαι έτσι. Η αιμοραγία της ψυχής σου θα κλείσει και θα μείνει μόνο μια ουλή και μια γλυκιά ανάμνηση. Φρόντισε όμως την πληγή σου, μόνο εσύ μπορείς. Σωματικά παρε συμβουλές από το γιατρό και κατά τη γνώμη μου όχι πολλά πολλά στο τηλ. Σαφείς ερωτησεις και συγκεκριμένες απαντήσεις. Μην περιμένεις από αυτόν να σε καταλάβει πλήρως, όπως και να το κάνουμε, το έχει ζήσει άπειρες φορές. Και μίλα με τον άντρα σου. Πες του τον πόνο σου, ζήτα βοήθεια. Μην απομονώνεσαι.

Σε φιλώ.

Link to comment
Share on other sites

Με το γιατρό μου με έχει πιάσει ψυχολογικό. Εχθές που πήγα να τον ρωτήσω κάτι και ενώ περίμενα να τελείωσε ένιωσα ότι δεν μου φτάνει ο αέρας..μέσα ήταν μία εγκυμονούσα...έκανε υπέρηχο..ακουγόταν τόσο δυνατά οι χτύποι της καρδιά του μωρού της....και ύστερα δυνατά γέλια..ένα αίσθημα πόνου με διαπότισε..μάλλον είμαι για ζουρλομανδύα.....Όσο για τον άνδρα μου, έχει αναλάβει πλήρως το παιδί, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...βλέπω ότι και αυτός υποφέρει. ...βέβαια το κρύβει...μου λέει ότι θα περάσει...αλλά ποιος άνδρας μπορεί να κατανοήσει τη μητρότητα..εμείς μονάχα, που τώρα συνηδητοποίησα πόσο ευλογημένες είμαστε...το μόνο που με παρηγορεί αυτή τη στιγμή είναι ότι το σποράκι μου έγινε αγγελάκι και πέταξε τη μέρα της Παναγίας....σίγουρα Αυτή θα το προστατεύει εκεί ψηλά..ΑΥΤΗ.....η ΜΑΝΑ όλων....

Link to comment
Share on other sites

Με το γιατρό μου με έχει πιάσει ψυχολογικό. Εχθές που πήγα να τον ρωτήσω κάτι και ενώ περίμενα να τελείωσε ένιωσα ότι δεν μου φτάνει ο αέρας..μέσα ήταν μία εγκυμονούσα...έκανε υπέρηχο..ακουγόταν τόσο δυνατά οι χτύποι της καρδιά του μωρού της....και ύστερα δυνατά γέλια..ένα αίσθημα πόνου με διαπότισε..μάλλον είμαι για ζουρλομανδύα.....Όσο για τον άνδρα μου, έχει αναλάβει πλήρως το παιδί, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...βλέπω ότι και αυτός υποφέρει. ...βέβαια το κρύβει...μου λέει ότι θα περάσει...αλλά ποιος άνδρας μπορεί να κατανοήσει τη μητρότητα..εμείς μονάχα, που τώρα συνηδητοποίησα πόσο ευλογημένες είμαστε...το μόνο που με παρηγορεί αυτή τη στιγμή είναι ότι το σποράκι μου έγινε αγγελάκι και πέταξε τη μέρα της Παναγίας....σίγουρα Αυτή θα το προστατεύει εκεί ψηλά..ΑΥΤΗ.....η ΜΑΝΑ όλων....

 

Καταλαβαίνω τι λες.. Και εγώ όταν πήγα σε (καινούριο γιατρό) μετά την αποβολή, είχε παγώσει η εικόνα του μηχανήματος από την προηγούμενη κοπέλα σε εβδομαδα κύησης που μου ήταν γνωστή. Τον είχα ζήσει και εγώ αυτόν τον υπέρηχο. Και την κοιτούσα. Και ένιωσα, όπως ένιωσες και συ. Δεν είσαι για ζουρλομανδύα. Είναι λογικά όλα. Μην περιμένεις πως δε θα πονάς. Θα πονάς. Όμως ο πόνος όταν τον μοιράζεσαι διαιρείται λένε. Και η χαρά πολλαπλασιάζεαι.

Πριν λίγο καιρό έμαθα για 3 εγκυμοσύνες αγαπημένων μου προσώπων. Και όταν συνειδητοποιήσα πως ΧΑΡΗΚΑ, κατάλαβα πως .. σα να πέρασε.. Θα ρθει αυτή η μερα θα δεις. Περίμενέ την όμως.. Μην αφήνεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το γιατρό μου με έχει πιάσει ψυχολογικό. Εχθές που πήγα να τον ρωτήσω κάτι και ενώ περίμενα να τελείωσε ένιωσα ότι δεν μου φτάνει ο αέρας..μέσα ήταν μία εγκυμονούσα...έκανε υπέρηχο..ακουγόταν τόσο δυνατά οι χτύποι της καρδιά του μωρού της....και ύστερα δυνατά γέλια..ένα αίσθημα πόνου με διαπότισε..μάλλον είμαι για ζουρλομανδύα.....Όσο για τον άνδρα μου, έχει αναλάβει πλήρως το παιδί, με ό,τι αυτό συνεπάγεται...βλέπω ότι και αυτός υποφέρει. ...βέβαια το κρύβει...μου λέει ότι θα περάσει...αλλά ποιος άνδρας μπορεί να κατανοήσει τη μητρότητα..εμείς μονάχα, που τώρα συνηδητοποίησα πόσο ευλογημένες είμαστε...το μόνο που με παρηγορεί αυτή τη στιγμή είναι ότι το σποράκι μου έγινε αγγελάκι και πέταξε τη μέρα της Παναγίας....σίγουρα Αυτή θα το προστατεύει εκεί ψηλά..ΑΥΤΗ.....η ΜΑΝΑ όλων....

Δεν είσαι για ζουρλομανδύα καλή μου, είσαι μια μάνα που πονάει όπως έχουμε πονέσει όλες μας! Προχθές που διάβαζα την ιστορία σου έκλαιγα κι εγώ για το σποράκι μου που χάθηκε πριν ενάμιση χρόνο και όχι τόσο επώδυνα όσο τα δικά σας αλλά με πόνο ψυχής, κι ας ήρθε το κοριτσάκι μου μετά εγώ ακόμα πονάω για κείνο το σποράκι! Και ακόμα θυμάμαι πόσο ασφυκτιούσα και ζήλευα τους υπερήχους που άκουγα από μέσα όσο περίμενα ξέροντας ότι κάτι δεν πάει καλά...την μέρα που πήγα στην γιατρό μου να δούμε αν θα ακούσουμε καρδούλα. Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι όλα αυτά που νιώθεις είναι φυσιολογικά. Ποτέ δεν θα σταματήσεις να το σκέφτεσαι αλλά με την συμπαράσταση του άντρα σου και το χαμόγελο του μικρού σου όλα θα τα καταφέρεις!!! Μίλα κλάψε φώναξε άστο να βγεί. Μην κλείνεσαι και μην αφήνεσαι! Εμείς θα είμαστε εδώ...! Αδέρφια ούτε εγώ έχω και η μαμά μου σε επιβαρυμένη κατάσταση σε καταλαβαίνω. Μίλα σε μας όσο σε ανακουφίζει αυτό. Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η ταλαιπωρία μου δεν έχει τελειωμό! 4η μέρα μετά από την απόξεση και οι πόνοι είναι αφόρητοι! Πρίν λίγο έβγαλα 2 κομματάκια σάκου ξανά. Υποτίθεται ότι με καθάρισε καλά. Έχω τάση για εμετό και με λούζει κρύος ιδρώτας. Το έχει περάσει καποια κοπέλα? Πότε θα ηρεμήσω Θέε μου?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η ταλαιπωρία μου δεν έχει τελειωμό! 4η μέρα μετά από την απόξεση και οι πόνοι είναι αφόρητοι! Πρίν λίγο έβγαλα 2 κομματάκια σάκου ξανά. Υποτίθεται ότι με καθάρισε καλά. Έχω τάση για εμετό και με λούζει κρύος ιδρώτας. Το έχει περάσει καποια κοπέλα? Πότε θα ηρεμήσω Θέε μου?

 

Να πας στο νοσοκομιο να σε ξανακοιταξουν. Τις σταγονες τις εχω παρει και εγω αλλα δεν ειχα τα συμπτωματα που περιγραφεις, Ευχομαι περαστικα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η ταλαιπωρία μου δεν έχει τελειωμό! 4η μέρα μετά από την απόξεση και οι πόνοι είναι αφόρητοι! Πρίν λίγο έβγαλα 2 κομματάκια σάκου ξανά. Υποτίθεται ότι με καθάρισε καλά. Έχω τάση για εμετό και με λούζει κρύος ιδρώτας. Το έχει περάσει καποια κοπέλα? Πότε θα ηρεμήσω Θέε μου?

Πάρε τον γιατρό σου και πες του τι γίνεται. Μην ταλαιπωρήσε κι άλλο!Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η ταλαιπωρία μου δεν έχει τελειωμό! 4η μέρα μετά από την απόξεση και οι πόνοι είναι αφόρητοι! Πρίν λίγο έβγαλα 2 κομματάκια σάκου ξανά. Υποτίθεται ότι με καθάρισε καλά. Έχω τάση για εμετό και με λούζει κρύος ιδρώτας. Το έχει περάσει καποια κοπέλα? Πότε θα ηρεμήσω Θέε μου?

 

αγαπη εχουν δικιο οι κοπελες..παρε τον γιατρο σου αμεσως τηλ....να εισαι παντα καλα!!!!!και ειπαμε,οτιδηποτε χρειαστεις εδω ειμαστε!κ προσπαθησε σε παρακαλω να μη μου στεναχωριεσαι..πες μας τι εγινε αν πηρες τηλ τον γιατρο..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον γιατρό σου και πες του τι γίνεται. Μην ταλαιπωρήσε κι άλλο!Φιλιά

Ματίνα μου εσυ ησουν καλά μετά την απόξεση? Είμαι με Buscopan , λίγη διαφορά, περιμένω να περάσει η νύχτα...δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

Ματίνα μου εσυ ησουν καλά μετά την απόξεση? Είμαι με Buscopan , λίγη διαφορά, περιμένω να περάσει η νύχτα...δύσκολα

 

Καλημέρα Stav, τώρα είδα τα μηνύματά σου. Πήρες το γιατρό;; Περιμένουμε νέα.

Link to comment
Share on other sites

Ματίνα μου εσυ ησουν καλά μετά την απόξεση? Είμαι με Buscopan , λίγη διαφορά, περιμένω να περάσει η νύχτα...δύσκολα

Καλημέρα κοριτσάκι. Πως είσαι σήμερα? Εγώ το έχασα το σποράκι μου πολύ νωρίς και δεν χρειάστηκα απόξεση. Πήρες τον γιατρό σου? Τι σου λέει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπημένη μου,

Είμαι ευτυχώς καλύτερα αφού πήρα δυο Buscopan. Πόναγα μέχρι τα ξημερώματα αλλά τώρα πολύ καλύτερα. Το γιατρό δεν τον πήρα γιατί αφενός μεν ειναι Κυριακή και δεν θελω να τον ενοχλω, αφετέρου δε προχθές μου είπε ότι είναι φυσιολογικό...βέβαια δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο να πονάς...τι να πω..ελπίζω να περάσει σύντομα και να μη χρειαστώ και 2η απόξεση....

Σε φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Θα περάσει θα δεις! Υπομονή. Α, και μη σκέφτεσαι μήπως ενοχλήσεις τον γιατρό σου. Όποτε χρειαστείς παρ' τον. Γιατρός είναι και που είναι Κυριακή τι σημαίνει. Αν εσύ δεν είσαι καλά μην σκέφτεσαι χαζομάρες. Και πάρε όσα παυσίπονα χρειάζεται! Κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...