Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

Από το σχετικό διάβασμα που έκανα, είδα ότι τα παιδιά γενικά δεν έχουν τα ταμπου που έχουμε εμείς οι μεγάλοι, και δέχονται τις καταστάσεις πιο εύκολα από όσο αναμένουμε. Η μεγάλη μας είναι περίπου τριών ετών. Την προετοιμάζαμε για περίπου δύο μήνες. Της είχαμε δείξει το βίντεο της δικής της γέννησης, και της ειχαμε πεί ότι όταν θελήσει να βγει το νινι από την κοιλιά της μαμάς, θα τη σκουντάει και θα την κλωτσάει και η μαμά θα πονάει πολύ, και θα χρειάζεται αγκαλιά.

 

Ήταν πολύ ψύχραιμη (έως αδιάφορη) κατά τη διάρκεια των ωδινών - ήταν μαζί μου σε όλες τις ωδίνες, με αγκάλιαζε, μου μαγείρευε συμβολικά, άνοιγε ένα συρτάρι και έψηνε "στο φούρνο", και με τάιζε (συμβολικά) με ένα ξυλάκι. Εκπληκτική εμπειρία. Προς το τέλος (περίπου η ώρα που παει για ύπνο το μεσημέρι) καταλάβαμε ότι είχε νυστάξει/κουραστεί και της προτείναμε να παίξει με το ipad κανένα δεκάλεπτο και έτσι δεν ήταν μπροστά τη στιγμή της γέννησης (πού να ξέραμε και μεις ότι θα γεννούσαμε τόσο γρήγορα). Τη φωνάξαμε αμέσως, και ήρθε κατευθείαν, και θήλασε μαζί με το νινί. Ουδεμία στιγμή δεν δυσανασχέτησε ούτε επιζήτησε προσοχή. Πήγε πιο καλά από όσο περίμενα. Οι μαίες είχαν επιφυλάξεις με το να είναι μπροστά διότι σε άλλους τοκετούς τα μεγαλύτερα παιδιά δυσκολεύουν την κατάσταση και αναστέλλουν την εξέλιξη του τοκετού. Έτσι είχαμε προετοιμαστεί και για την εναλλακτική του να πήγαινε βόλτα αν βλέπαμε ότι δυσκολεύει την κατάσταση. Αυτό προτείνω και σε σας: να έχετε τους παππούδες στην αναμονή για την περίπτωση που χρειαστεί να τον πάνε καμμια βόλτα.

 

Μετά τον τοκετό, της λέμε πόσο γενναία ήταν, πόσο πολύτιμη ήταν η βοήθειά της, και πόσο περήφανοι είμαστε για αυτήν. Της είπαμε επίσης ότι πολύ λίγα παιδιά ξέρουν/βλέπουν πώς γεννιούνται τα αδερφάκια τους και πώς τα περισσότερα παιδιά είναι μακριά από τη μαμά τους όταν αυτή γεννά.

 

Με λίγα λόγια, νομίζω ότι η συμμετοχή της στον τοκετό είναι πολύ σημαντική στο δέσιμο της οικογένειας και αξίζει να το προσπαθήσετε. Βέβαια ο δικός σου είναι μικρότερος, αλλά μέσα από φωτογραφίες που θα τραβήξετε θα αποκτήσει σιγά-σιγά τις μνήμες και την αίσθηση ότι ήταν παρών σε αυτή τη σημαντική στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ο μικρός μου είναι 16 μηνών και δε μπορεί ακόμα να καταλαβει ξεκάθαρα κάποια πράγματα.... όταν με βλέπει στεναχωρημένη ή αν με δει να πονάω κλαίει και δε μπορώ να του εξηγήσω ότι ο πόνος είναι μέσα στη ζωή... έρχεται και κολλάει πάνω μου... γι αυτό το σκέφτομαι.... άλλωστε δεν θέλω και παππούδες μες στα πόδια μου....

 

Έχεις δίκαιο, φοβερή εμπειρία για σας αλλά και για τη μικρή... συγχαρητήρια που το τολμήσατε παρά τις όποιες αμφιβολίες. το καλό είναι οτι είναι σε μια ηλικία που μπορεί να προετοιμαστεί και να καταλάβει κάποιες καταστασεις.... καταλαβαίνει την εξήγηση και μπορείς να συνεννοηθείς... Ειδικά για κορίτσι, θεωρώ οτι αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου είναι 16 μηνών και δε μπορεί ακόμα να καταλαβει ξεκάθαρα κάποια πράγματα.... όταν με βλέπει στεναχωρημένη ή αν με δει να πονάω κλαίει και δε μπορώ να του εξηγήσω ότι ο πόνος είναι μέσα στη ζωή... έρχεται και κολλάει πάνω μου... γι αυτό το σκέφτομαι....

 

Γενικά έτσι είναι και οι δικές μου όταν πονάω, αλλά ειδικά για τη γέννα κάτι μου λέει ότι η μεγάλη ειδικά θα έπαιρνε τους πόνους μου πολύ καλά. Έχουμε δει μερικά βίντεο από τοκετούς στο youtube και ενθουσιάστηκαν. Στην αρχή απονεργοποιούσα τον ήχο για να μην αναστατωθούν, αλλά η μεγάλη μου είπε ότι θέλει να ακούει, αλλιώς δεν θα ξέρει πώς είναι! Μια φορά, πριν ακόμη τους δείξω τα βίντεο, έπαιζαν γέννα, η μικρή έκανε ότι γεννούσε και η μεγάλη έκανε τη μαία. Μόλις γεννήθηκε το φανταστικό μωρό, η μεγάλη το έδωσε στα χέρια της μικρής, κι εκείνη άρχισε να το αγκαλιάζει και να το φιλά! Δεν ξέρω πώς της ήρθε, ίσως από ένστικτο.

Μιας φίλης μου ο γιος (6 χρ.) κάθησε στην αρχή από περιέργεια, αλλά μετά βαρέθηκε και πήγε να κοιμηθεί.

 

Ένας από τους λόγους που θα μου άρεσε η γέννα στο σπίτι είναι ότι θα είχαν την ευκαιρία και τα "μεγάλα" να είναι παρόντα, αν ήθελαν. Μάλλον δεν θα το επιχειρήσω τελικά λόγω κάποιων δικών μου προβλημάτων ανεξάρτητων από την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι μιλάμε για παιδιά άνω των 3 οπότε και η επικοινωνία περνάει σε άλλο επίπεδο... εμείς είμαστε ακόμα στο μαμα, μπαμπα, κακά και μαμ.... οπότε καταλαβαίνεις οτι είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσω οτι η μαμά πρόκειται να γεννησει...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κι εγώ θέλω πολύ να το κάνω αυτό, όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα. Σκέφτομαι όμως να μην το ανακοινώσω ούτε στο γιατρό μου από νωρίς, γιατί θέλω να δω πώς θα έχει πάει η εγκυμοσύνη πρώτα.

Ξέρετε, για να αποφύγω τα δήθεν προβλήματα, και πωπωπω, και ίσως πάμε για καισαρική και τέτοια. Θέλω να έχω καθαρή εικόνα.

Όχι πως δεν εμπιστεύομαι το γιατρό μου. Και καλός είναι και συμπαθέστατος. Απλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό γενικά!

 

Το οικονομικό επίσης είναι ένα θέμα που με βασανίζει πολύ, μιας και ζω σε επαρχιακή πόλη και δεν ξέρω αν και πώς να βρω μαία. Η αλήθεια είναι οτι θα προτιμούσα να μην έχω κανέναν άλλο μαζί μου παρά μόνο τον άντρα μου, αλλά σαν πρωτάρα που θα είμαι, θέλω να έχω τουλάχιστον μια ασφαλιστική δικλείδα την πρώτη μου φορά.

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω πολύ να το κάνω αυτό, όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα. Σκέφτομαι όμως να μην το ανακοινώσω ούτε στο γιατρό μου από νωρίς, γιατί θέλω να δω πώς θα έχει πάει η εγκυμοσύνη πρώτα.

Ξέρετε, για να αποφύγω τα δήθεν προβλήματα, και πωπωπω, και ίσως πάμε για καισαρική και τέτοια. Θέλω να έχω καθαρή εικόνα.

Όχι πως δεν εμπιστεύομαι το γιατρό μου. Και καλός είναι και συμπαθέστατος. Απλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν γιατρό γενικά!

 

Το οικονομικό επίσης είναι ένα θέμα που με βασανίζει πολύ, μιας και ζω σε επαρχιακή πόλη και δεν ξέρω αν και πώς να βρω μαία. Η αλήθεια είναι οτι θα προτιμούσα να μην έχω κανέναν άλλο μαζί μου παρά μόνο τον άντρα μου, αλλά σαν πρωτάρα που θα είμαι, θέλω να έχω τουλάχιστον μια ασφαλιστική δικλείδα την πρώτη μου φορά.

 

θα μπορούσες να μιλήσεις (έστω και τηλεφωνικά) και με τις μαιες απο την Ευτοκία για να σου πουν τις προϋποθέσεις, θα σου πουν σίγουρα την αλήθεια

 

εύχομαι να σου πάνε όλα καλά

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια. Με ενδιαφερει κι εμένα το θέμα του τοκετού στο σπιτι. Απλως μένω Λάρισα και δεν ξερω αν μπορει να γινει εδω. Αν ειναι καποια απο Λαρισα και εχει πληροφορίες για το θέμα θελω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

να σας ενημερώσω ότι πριν λίγες ημέρες γεννήσαμε τη δεύτερη κόρη μας.

 

στο σπίτι και αυτή τη φορά, αλλά αυτή τη φορά με συνοπτικές διαδικασίες, και με την πρώτη κόρη μας παρούσα (ήταν καταπληκτική).

 

στις 11πμ ένιωσα την πρώτη ωδίνη, στη μία ήρθαν οι μαίες της ευτοκίας, στη μιάμιση είχαμε γεννήσει!

 

με βάση την εμπειρία μου από το πόσο γρήγορα (και συνειδητοποιημένα, διότι καταλάβαινα καλύτερα τι γινόταν και πώς να χρησιμοποιήσω την αναπνοή μου) εξελίχθηκε ο 2ος τοκετός, νομίζω ότι αν μια φορά γεννήσεις φυσιολογικά (είτε στο σπίτι είτε στο μαιευτήριο), οι επόμενες είναι piece of cake!

 

Αν κ λίγο καθυστερημένα γιατί τώρα το είδα...Μπράβο! Πολύ γρήγορος κ εύκολος τοκετός! Να σας ζήσει κ η δεύτερη κορούλα! :D Στην πρώτη σε πόσες ώρες γέννησες; Έτσι φαντάζομαι κ εγώ τον δεύτερο τοκετό κ χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω...

Γιατί μια γυναίκα να γεννήσει στο σπίτι ?

Και τι γίνεται με τους κινδύνους που μπορεί να προκύψουν είτε για τη μητέρα είτε για το μωρό ?

Προτιμώ να είμαι σε ένα μαιευτήριο, με γιατρούς και μαίες και με όλο τον εξοπλισμό που ίσως χρειαστεί αν κάτι δεν πάει καλά.

Το θεωρώ πολύ τραβηγμένο...

Παρόλα αυτά μπράβο σου που πήρες αυτή την απόφαση και γέννησες και τα 2 σου παιδάκια στο σπίτι όμως τι θα γινόταν αν ένα απο τα 2 σου μωρά χρειαζόταν θερμοκητίδα ?

Τι θα γινόταν αν εσύ είχες πχ πολύ αιμοραγία ?

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασε το θέμα από την αρχή αν θες. Απ' την πρώτη κιόλας σελίδα θα πάρεις κάποιες απαντήσεις στο γιατί κ σε πολλά άλλα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν εφικτός ο τοκετός στο σπίτι και για μένα! Στα μελλοντικά παιδιά θα το προσπαθήσω, εφόσον έχουν αλλάξει τα οικονομικά μου δεδομένα και ο τόπος κατοικίας μου.

 

Προς το παρόν, εκεί που μένω είναι αδύνατον να γίνει τοκετός (πολύ περιορισμένος χώρος), οπότε θα πάω αναγκαστικά στο μαιευτήριο (αρχές Ιουνίου προβλέπεται). Τουλάχιστον εδώ (είμαι στο εξωτερικό, στην Ελβετία συγκεκριμένα) σου δίνεται η δυνατότητα να βάλεις τη δική σου μουσική, να γεννήσεις σε όποια στάση θέλεις, να χρησιμοποιείς μπάλες ή στηρίγματα (π.χ. το ειδικό σκαμνάκι), να περπατάς κατά τη διάρκεια του τοκετού, να μπαίνεις για ντους ή στην ειδική πισίνα (αυτό μόνο εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα). Όλα αυτά υπό την επίβλεψη της μαίας βέβαια.

 

ProudMom, οι τοκετοί στο σπίτι γίνονται μόνο όταν πληρούνται ορισμένες συνθήκες, δηλαδή καλή πρόγνωση και μαιευτήριο σε ορισμένη απόσταση (τα εξηγούν οι προηγούμενες σελίδες του θέματος). Σκέψου ότι οι μαίες της Ευτοκίας είναι επαγγελματίες, δε θα ρισκάρουν να αναλάβουν κάποια εγκυμονούσα αν δεν ισχύουν οι προϋποθέσεις αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Με ενδιαφερει κι εμένα το θέμα του τοκετού στο σπιτι. Απλως μένω Λάρισα και δεν ξερω αν μπορει να γινει εδω. Αν ειναι καποια απο Λαρισα και εχει πληροφορίες για το θέμα θελω τα φωτα σας.

 

Καλημέρα evgenaki,

 

Ψάξε το λίγο, νομίζω μπορεί να γινει. Υπάρχουν τοπικές ομάδες μητρότητας και μητρικού θηλασμού σε όλες τις πόλεις, που έχουν οργανωθεί στο facebook και κάνουν συναντήσεις και ενημερώσεις για θέματα θηλασμού και μητρότητας αλλά γίνονται συζητήσεις, προβολές ταινιών για τη γέννα και υπάρχουν και σύμβουλοι / μαίες που συχνά συμμετέχουν σε αυτές τις συναντήσεις, οπότε θίγονται και θέματα όπως ο τοκετός στο σπίτι. Εγώ ανήκω στην ομάδα Τρίκαλα-Καρδίτσα και έχουμε συνάντηση το Σάββατο 26 Ιανουαρίου. Δες εδώ για την ομάδα της περιοχής σου:

 

https://www.facebook.com/groups/larisathilasmos/?ref=ts&fref=ts

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και εμείς αποφασίσαμε να γεννήσουμε το 2ο μωρό μας στο σπίτι μέσα σε πισίνα αν όλα πάνε καλά. δεν το έχω πει ακόμα στη γυναικολόγο μου αν και θα ήθελα να είναι maz;i moy... συνεννοήθηκα και με την παιδίατρο μας και αναμένουμε το χρόνο να περάσει...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα νεα απο τον χωρο τοκετος στο σπιτι

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_23/02/2013_512187

 

Εγώ έχω γεννήσει και τα 2 μου παιδιά σε μαιευτήριο, παρ'όλα αυτά θα ήμουν υπέρ τώρα για τον τοκετό στο σπίτι.

Το διάβασα το παραπάνω , κλασσική ελληνική πραγματικότητα : για το πότε κινητοποιούνται κάποιοι όταν θίγονται τα συμφέροντά τους !!! Εδώ δεν διώχθηκαν (ή αν διώχθηκαν τελικά δεν τιμωρήθηκαν) σοβαρά ιατρικά λάθη... Τα βάλανε με 1 μαία και με τους γονείς ... τι να πει κανείς ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γεννήσει και τα 2 μου παιδιά σε μαιευτήριο, παρ'όλα αυτά θα ήμουν υπέρ τώρα για τον τοκετό στο σπίτι.

Το διάβασα το παραπάνω , κλασσική ελληνική πραγματικότητα : για το πότε κινητοποιούνται κάποιοι όταν θίγονται τα συμφέροντά τους !!! Εδώ δεν διώχθηκαν (ή αν διώχθηκαν τελικά δεν τιμωρήθηκαν) σοβαρά ιατρικά λάθη... Τα βάλανε με 1 μαία και με τους γονείς ... τι να πει κανείς ...

 

Είναι όντως για γέλια κ για κλάματα...Το σχολιάσαμε κ εδώ... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=126742&page=3

 

#114

 

Αντιγράφω....

 

Και είναι θλιβερό αυτό που παρέθεσες αν συνέβη κ δείχνει αυτό ακριβώς που αναφέρεται ότι «Δυστυχώς, κάποιοι δείχνουν να παραγνωρίζουν το γεγονός ότι ο αγώνας για την ελεύθερη επιλογή και τον αυτοκαθορισμό των γυναικών, σε μια τόσο «ιερή» στιγμή της ζωής τους, δεν είναι το επαγγελματικό μαγαζάκι κανενός». Σίγουρα κάποια συμφέροντα θίγονται κ σε κάποιους δεν αρέσει καθόλου όλο αυτό γιατί κρύβει μεγάλο κίνδυνο αν επεκταθεί σε μεγαλύτερα ποσοστά. «Πρόκειται για συντονισμένο πόλεμο στον τοκετό στο σπίτι και γενικότερα στον φυσικό τοκετό.

 

Πάντως για να μην τρομάξουμε κ όποιες μαμάδες σκέφτονται τον τοκετό στο σπίτι να πούμε ότι αυτό είναι μεμονωμένο περιστατικό κ πως υπάρχει απόλυτη νομιμότητα στους τοκετούς αυτούς. Οι μαίες έχουν επαγγελματική άδεια κ υπάρχουν γραφειοκρατικές διαδικασίες σε σχέση με το ελληνικό κράτος (σχετικά έγγρφα που προσκομίζεις κλπ) στα οποία αναγράφεται πως ο τοκετός διεξήχθη σπίτι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα για κανέναν. Αλλά φαντάζομαι ότι οι μητέρες που θα θελήσουν να κάνουν μια τέτοια επιλογή θα το έχουν ψάξει τόσο, που ίσως είναι περιττή η διευκρίνηση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και γω που διαφωνώ για διάφορους λόγους με τον τοκετό στο σπίτι βρήκα το ενα λόγω θέμα το λιγότερο αστείο....

 

άκους εκεί μόλυνση περιβάλλοντος....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάρουμε στο κατόπι όλα τα θηλαστικά του κόσμου και να συλλέγουμε τους πλακούντες τους για καλλυντικά; Γιατί, κακά τα ψέμματα, αυτός είναι ο λόγος που διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους για τους πλακούντες και δήθεν "μόλυνση του περιβάλλοντος"...! «Είναι πολλά τα λεφτά, Άρη!!!»

Δεν θέλω να τον φορέσω στη μούρη μου τον πλακούντα αγάπη μου! Του παιδιού μου θα είναι και θέλω να τον κρατήσει για να το βοηθήσει στις πρώτες ανάσες του! Πειράζει;

 

Να δω νοσοκομειακή εισαγωγή γάτας, σκύλου ή... ελέφαντα για τοκετό, και τί στον κόσμο!!! Με τις φάλαινες πώς σκέφτονται να το λύσουν το θέμα; Μόλυνση του περιβάλλοντος και μπλε μονόκεροι...

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάρουμε στο κατόπι όλα τα θηλαστικά του κόσμου και να συλλέγουμε τους πλακούντες τους για καλλυντικά;

 

Τα υπόλοιπα θηλαστικά τρώνε τον πλακούντα τους μετά τη γέννα.

 

Μια ερώτηση προς όσες έχουν ασχοληθεί με τη νομική πτυχή του θέματος: Αν κατάλαβα καλά, οι γιατροί διώκονται για ψευδείς ιατρικές βεβαιώσεις ότι παρίσταντο στη γέννα. Είναι υποχρεωτική από τον ελληνικό νόμο η παρουσία γιατρού στον τοκετό;

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα θηλαστικά τρώνε τον πλακούντα τους μετά τη γέννα...

 

Όχι τα δελφίνια, όχι οι φάλαινες, όχι ο άνθρωπος.

Ή μάλλον, ο άνθρωπος... όχι πάντα!

http://placentabenefits.info/

http://www.womenonly.gr/article.asp?catid=15573&pubid=128996521&subid=2

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όσες έχουν ασχοληθεί με τη νομική πτυχή του θέματος: Αν κατάλαβα καλά, οι γιατροί διώκονται για ψευδείς ιατρικές βεβαιώσεις ότι παρίσταντο στη γέννα. Είναι υποχρεωτική από τον ελληνικό νόμο η παρουσία γιατρού στον τοκετό;

υποχρεωτικη είναι η παρουσία γιατρού ή μαίας, όχι για λόγους υγείας αλλά ώστε να υπογράψει τα χαρτιά για τη γέννηση του μωρου (αυτά που δίνουμε στο ληξιαρχείο όταν δηλώνουμε τα μωρά)

αν η μητέρα γεννήσει εντελώς μόνη της (χωρίς την παρουσία κάποιου επαγγελματία) χριάζεται εισαγγελική απόφαση για τη δήλωση του μωρού (με την λογική ότι μπορεί η μητέρα να λέει ψέματα και να μη γέννησε εκείνη το μωρό....)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια θα ήθελα κι εγώ να γεννήσω στο σπίτι,αλλά κολλάω σε ένα θέμα..Φοβάμαι πως θα αντιδράσουν τα άλλα μου παιδάκια,που τότε θα είναι σχεδόν 4ετών η μεγάλη και 21 μηνών ο μικρός..Φοβάμαι ότι θα τρομάξουν..

Link to comment
Share on other sites

η μεγάλη σου είναι σε θέση να καταλάβει κάποια πράγματα και ίσως βοηθήσει η παρουσία της και εσένα να είσαι πιο ψύχραιμη. από την άλλη τα στέλνεις στη γιαγιά ή σε όποιον μπορεί να είναι διαθέσιμος μέχρι με το καλό να γεννήσεις και μετά έρχονται να δουν το μωρό σας. εγώ τουλάχιστον κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια θα ήθελα κι εγώ να γεννήσω στο σπίτι,αλλά κολλάω σε ένα θέμα..Φοβάμαι πως θα αντιδράσουν τα άλλα μου παιδάκια,που τότε θα είναι σχεδόν 4ετών η μεγάλη και 21 μηνών ο μικρός..Φοβάμαι ότι θα τρομάξουν..

 

Υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες με αντίστοιχες εμπειρίες, γκουγκλάρισέ το. Επίσης στο youtube υπάρχουν σχετικά βίντεο, μπορείς να βάλεις ως όρο αναζήτησης π.χ. natural birth siblings. Εγώ δεν θα ανέβαζα με τίποτε τέτοιο βίντεο, ούτε θα ήθελα να ήταν κάποιος στο δωμάτιο που να βιντεοσκοπεἰ παρά να ασχολείται με όσα συμβαίνουν μπροστά του, αλλά ευτυχώς υπάρχουν άλλες που το βλέπουν διαφορετικά κι έτσι μπορούμε να ενημερωθούμε κι εμείς καλύτερα. Τα παιδιά μου ενθουσιάζονται μ΄αυτά τα βιντεάκια και μου ζητούν σχεδόν κάθε μέρα να τους δείξω "στο λάπτοπ μωράκια που γεννιούνται", ή, όπως το διατύπωσαν μια φορά, "τη μαμά που πρώτα κλαίει και μετά γελάει". Μάλιστα μια φορά είδαμε μια γέννα σε νοσοκομείο που η μητέρα προφανώς είχε κάνει επισκληρίδιο, και με ρώτησαν όλο απορία "γιατί δεν φωνάζει η μαμά;". Στην αρχή η μικρή ήταν διστακτική και έφευγε, αλλά η μεγάλη της φώναζε "μη φοβάσαι, σε λίγο θα βγει το μωράκι κι η μαμά θα χαρεί!".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...