Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

Στορμυ, αν ισχυει ο αρχικος νόμος, τοτε ειμαστε καλυμμενοι. Στανταρ ισχύει; Οπως και να χει αυριο θα παει ο αντρας μου στον ΟΠΑΔ για τα χαρτια, οποτε ελπιζω να βγει καποια ακρη. Το ποσο παντως ειναι σημαντικο και δεν αξιζει να μη διεκδικηθει.

 

Αλλαζω θεμα λιγο... ΓΕΝΝΗΣΑ χθες ξημερωματα στην κρεβατοκαμαρα μας. Ολα εγιναν πολυ γρηγορα... απο τις 5.30 το απογευμα ειχα πονακια καθε 3 λεπτα.χαλαρα ομως... Ηρθε η γιατρος,με ειδε, κι αποφασισε πως επρεπε να φυγει σπιτι της για να ξεκουραστω. Ειχα 2 διαστολη μονο και με εβλεπε πολυ ανετη, οποτε συμπερανε πως ισως προχωρησουμε αργα. Εφυγε και ως τις 11 οι συσπασεις σταματησαν σχεδον τελειως. επεσα για υπνο και ξαφνικα στις 2.10 σηκωνομαι με εντονο αισθημα για αφοδευση. 1, 2, 3 φορες τουαλετα και στις 2.40 παιρνω τη γιατρο γιατι αρχισε να ενεινεται η πιεση. Στις 3 ακριβως ηρθε η γιατρος. μπηκα σχεδον κατευθειαν στο σταδιο της εξωθησης. Ενιωθα μονο πιεση απο τον κολπο και τον πρωκτο. Το μωρο κατεβαινε πολυ γρηγορα. Η μαια ηρθε 3.35. 3.55 βγηκε ο μικρουλης μου! Ανελπιστα γρηγορα! Περινεο με μια ελαφρια εκδορα! Η γιατρος μου εβαζε ζεστα επιθεματα κι εγω ενσμπρωχνα ενστικτωδως τη σωστη στιγμη.Ο αντρας μου ετρεχε να φερνει πραγματα και οτε στην πισινα προλαβα να μπω, ουτε να στρωσουμε προστατευτικα νάυλον. Με το που γεννησα ακουμπησαμε το μωρο επανω μου.Περιμεναμε και το λωρο να σταματησει να παλεται. Ηταν ολα πολυ ομορφα! Το μονο που δεν καταφεραμε λογω ελειψης χρονου ηταν να ζεστανουμε αρκετα το δωματιο ωστε να αφησουμε το μωρο χωρις πετσετες να μπουσουλησει μονο του προς στο στηθος μου...

 

Μοναδικη εμπειρια....θα θυμαμαι για παντα αυτη την ημερα!

 

Ευχομαι και στα κοριτσια που πειμενουν να γινουν ολα οπως τα ονειρευονται!

 

Χαίρομαι τόοοοοσο τόοοοοσο για σένα!!!

 

yaysmiles.gif

 

Μακάρι όλο και περισσότερες να κινητοποιηθούν για να ζήσουν αυτή την πανέμορφη εμπειρία!

 

ΥΓ: Όσο για το επίδομα, θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν έχει βγει διάταξη που να το αντικαθιστά ή να το μεταβάλλει, ισχύει ακόμα...

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στορμυ, αν ισχυει ο αρχικος νόμος, τοτε ειμαστε καλυμμενοι. Στανταρ ισχύει; Οπως και να χει αυριο θα παει ο αντρας μου στον ΟΠΑΔ για τα χαρτια, οποτε ελπιζω να βγει καποια ακρη. Το ποσο παντως ειναι σημαντικο και δεν αξιζει να μη διεκδικηθει.

 

Αλλαζω θεμα λιγο... ΓΕΝΝΗΣΑ χθες ξημερωματα στην κρεβατοκαμαρα μας. Ολα εγιναν πολυ γρηγορα... απο τις 5.30 το απογευμα ειχα πονακια καθε 3 λεπτα.χαλαρα ομως... Ηρθε η γιατρος,με ειδε, κι αποφασισε πως επρεπε να φυγει σπιτι της για να ξεκουραστω. Ειχα 2 διαστολη μονο και με εβλεπε πολυ ανετη, οποτε συμπερανε πως ισως προχωρησουμε αργα. Εφυγε και ως τις 11 οι συσπασεις σταματησαν σχεδον τελειως. επεσα για υπνο και ξαφνικα στις 2.10 σηκωνομαι με εντονο αισθημα για αφοδευση. 1, 2, 3 φορες τουαλετα και στις 2.40 παιρνω τη γιατρο γιατι αρχισε να ενεινεται η πιεση. Στις 3 ακριβως ηρθε η γιατρος. μπηκα σχεδον κατευθειαν στο σταδιο της εξωθησης. Ενιωθα μονο πιεση απο τον κολπο και τον πρωκτο. Το μωρο κατεβαινε πολυ γρηγορα. Η μαια ηρθε 3.35. 3.55 βγηκε ο μικρουλης μου! Ανελπιστα γρηγορα! Περινεο με μια ελαφρια εκδορα! Η γιατρος μου εβαζε ζεστα επιθεματα κι εγω ενσμπρωχνα ενστικτωδως τη σωστη στιγμη.Ο αντρας μου ετρεχε να φερνει πραγματα και οτε στην πισινα προλαβα να μπω, ουτε να στρωσουμε προστατευτικα νάυλον. Με το που γεννησα ακουμπησαμε το μωρο επανω μου.Περιμεναμε και το λωρο να σταματησει να παλεται. Ηταν ολα πολυ ομορφα! Το μονο που δεν καταφεραμε λογω ελειψης χρονου ηταν να ζεστανουμε αρκετα το δωματιο ωστε να αφησουμε το μωρο χωρις πετσετες να μπουσουλησει μονο του προς στο στηθος μου...

 

Μοναδικη εμπειρια....θα θυμαμαι για παντα αυτη την ημερα!

 

Ευχομαι και στα κοριτσια που πειμενουν να γινουν ολα οπως τα ονειρευονται!

 

 

Να σας ζήσει ο μικρούλης σας! Να τον χαίρεστε! :D Χαίρομαι πολύ που είχατε μια όμορφη εμπειρία όλοι σας!(μαμά -μωρό -μπαμπάς)

 

Να πω σχετικά με το επίδομα ότι εγώ που γέννησα Οκτώβρη το πήρα κ μάλιστα πριν λίγες μέρες, αλλά το βοήθημα όχι. Η υπάλληλος μου είπε ότι δεν το δικαιούμαι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει τελικά. :confused:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Ευχομαι το καλύτερο και σε σας! Στόρμυ, ολα με το καλό κορίτσι μου! Πάντως οταν σκέφτομαι εκείνο το βραδυ του τοκετου, αυτό που μου μένει στο μυαλό είναι μια γλυκιά ανάμνηση. Και οφείλω πολλά γι'αυτό στη γλυκυτατη γιατρο μου, κυρία Μιλένα. Ένα πολύ μεγαλο ευχαριστω σε αυτην μεσα απο την καρδια μου...

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει ο μικρούλης σας! Να τον χαίρεστε! :D Χαίρομαι πολύ που είχατε μια όμορφη εμπειρία όλοι σας!(μαμά -μωρό -μπαμπάς)

 

Να πω σχετικά με το επίδομα ότι εγώ που γέννησα Οκτώβρη το πήρα κ μάλιστα πριν λίγες μέρες, αλλά το βοήθημα όχι. Η υπάλληλος μου είπε ότι δεν το δικαιούμαι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει τελικά. :confused:

 

Πού γέννησες Μελινάκι? Να το δούμε λίγο γιατί εγώ πιστεύω ότι και οι υπηρεσίες πολλές φορές κάνουν βλακείες και σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να κάνουμε ενστάσεις. Λεφτά είναι αυτά, και μάλιστα απαραίτητα!

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο σπίτι. Επειδή δεν είναι κάτι συνηθισμένο στην Ελλάδα γι 'αυτό κ εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρη για την εγκυρότητα των όσων μου είπε η υπάλληλος. Τη είδα λίγο κάπως. Πάντως για το επίδομα δεν υπάρχει αμφιβολία. Για το βοήθημα θα σας πω μόλις σιγουρευτώ.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα στο σπίτι. Επειδή δεν είναι κάτι συνηθισμένο στην Ελλάδα γι 'αυτό κ εγώ δεν είμαι τόσο σίγουρη για την εγκυρότητα των όσων μου είπε η υπάλληλος. Τη είδα λίγο κάπως. Πάντως για το επίδομα δεν υπάρχει αμφιβολία. Για το βοήθημα θα σας πω μόλις σιγουρευτώ.

 

Ρώτα ένα δικηγόρο και κάνε ένσταση στην απόφαση. Δε θα τους τα χαρίσουμε τα χρήματα γιατί εκείνοι δεν ξέρουν να διαβάζουν τους νόμους! :mad:

Ειδικά από τη στιγμή που ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ τις μαίες, δεν υπάρχει καμμία λογική να μας στερούν το επίδομα.

Καλή τύχη κοριτσάρα και ενημέρωνέ μας!

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαίρομαι που υπάρχει συζήτηση για τον τοκετό στο σπίτι εδώ στο φόρουμ. Το αγοράκι μου, 14 μηνών πλέον, γεννήθηκε στο σπίτι μας με την υποστήριξη μαίας και γιατρού (και βέβαια του μπαμπά). Ήταν μια έντονη αλλά μαγική εμπειρία – χωρίς φάρμακα, χωρίς επεμβάσεις, με ασφάλεια και αγάπη. Κατά όλη την διάρκεια (23 ώρες) υπήρχε απόλυτος σεβασμός για τις δικές μου ανάγκες, και με υπομονή και χωρίς άγχος το σώμα μου έκανε τη δουλειά του. Και όταν ήρθε η μεγάλη στιγμή, και κρατούσα επιτέλους στην αγκαλιά μου το μωράκι μου, δεν μας χώρισε κανείς – μέναμε εκεί στο κρεβάτι μας όπου γεννήθηκε, και μόνος του βρήκε το στήθος μου και θήλαζε.

Ήμουν τυχερή και είχα υποστήριξη και πληροφορίες από νωρίς στην εγκυμοσύνη μου, και έτσι μαζί με τον άντρα μου επιλέξαμε τον τοκετό στο σπίτι συνειδητά ως τον καλύτερο τρόπο για το μωρό μας και για μένα. (Όταν μιλάω για καλύτερο τρόπο εννοώ για μας - σεβαστή βέβαια η επιλογή κάθε γυναίκας – η κάθε μία πρέπει να βρει τον τρόπο που της ταιριάζει και που την κάνει να νιώθει ασφαλής)

Όσον αφορά το οικονομικό, πήρα από το ΙΚΑ το ποσό που αντιστοιχεί στον τοκετό, χωρίς ερωτήσεις για το που και πως (με χαρτί από τη γιατρό που ήταν παρούσα στο τοκετό).

Σε όλες τις μαμάδες που ενδιαφέρονται, θα ήθελα να πω ότι και στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η επιλογή, και υπάρχουν γιατροί και μαίες που είναι έμπειρες. Αν κάποια μαμά ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ να στείλει πμ

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς που δεν κινδύνεψες εσύ και το μωρό σου γιατί σε περίπτωση ανάγκης το ασθενοφόρο κάνει μιαμιση ώρα να σε πάει στο νοσοκομείο στην ελλάδα που ζούμε. και με το θέμα του παιδίατρου τι έκανες έχω απορία. επίσης αν υπήρχε επιπλοκή και το μωρό χρειαζόταν κάτι τι θα γινόταν τα είχατε προβλέψει όλα αυτά; γιατί στο σπίτι δεν υπάρχει η υποστήριξη και ο εξοπλισμός που υπάρχουν στα νοσοκομεία. ευτυχώς όμως να σου ζήσει το μωράκι σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Guiettampak! Ο τοκετός στο σπίτι, σε μία εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα και με καλή προετοιμασία είναι ασφαλής για μητέρα και παιδί. Το είχαμε ψάξει πολύ με τον άνδρα μου, εννοείται. Υπήρχε “stand by” γιατρός στο μαιευτήριο για την περίπτωση μεταφοράς, η οποία θα γινόταν με το δικό μας αυτοκίνητο χωρίς ασθενοφόρο σε περίπτωση ανάγκης. Σε έναν φυσιολογικό τοκετό, αν κάτι δεν εξελίσσεται καλά, αυτό δεν συμβαίνει από μια στιγμή στην άλλη, και υπάρχει χρόνος για να μεταφερθεί η μητέρα στο μαιευτήριο. Όσον αφορά τη παιδίατρος – ήρθε σπίτι για να εξετάσει το μικρό.

Σε πολλές χώρες του εξωτερικό, ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών γεννιούνται στο σπίτι, και εκεί αυτό θεωρείται εντελώς φυσιολογικό. Για μένα, μιας και έχω μεγαλώσει στο εξωτερικό, υπήρξε έντονος προβληματισμός με τις πρακτικές στα μαιευτήρια εδώ στην Ελλάδα. Το ότι ο μικρός μας γεννήθηκε χωρίς συνθετική ωκυτοκίνη (ο ορός που βάζουνε σχεδόν πάντα στις μαμάδες), χωρίς να του κόψουνε πρόωρα τον ομφάλιο λώρο, χωρίς να αποχωριστεί από την μαμά του τις πρώτες κρίσιμες ώρες της ζωής του και χωρίς να κινδυνέψει από ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις ήταν μια συνειδητή επιλογή. Πιστεύουμε – και εγώ και ο άντρας μου – ότι με αυτό τον τρόπο δώσαμε στο παιδάκι μας το καλύτερο ξεκίνημα στη ζωή.

Όπως είπα και στο αρχικό post μου, δεν υποστηρίζω ότι ο τοκετός στο σπίτι είναι ο «καλύτερος» τρόπος. Η κάθε γυναίκα ή το κάθε ζευγάρι πρέπει να πάρει την απόφαση του με βάση αυτά που πιστεύει ότι είναι καλύτερα για την δικιά τους περίπτωση και πιο ασφαλής. Σίγουρα εξαρτάται πάντα από την περίπτωση, αλλά είναι σημαντικό να υπάρχουν επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αυτήν την Πέμπτη στην εκπομπή της Έλσας Ποιμενίδου, Πέντε + (ΕΤ3) θα έχουνε καλεσμένο τον διοικητή του ΕΟΠYΥ που θα μιλήσει για το επίδομα τοκετού και αν το δικαιούνται οι γονείς που γεννάνε στο σπίτι! Μας ενδιαφέρει και θα το δούμε!

ygeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως μπορείς και στα ιδιωτικά μαιευτήρια να γεννήσεις χωρίς παρεμβάσεις (συνθετική ωκυτοκίνη κτλ). Υπάρχουν αρκετοί γυναικολόγοι απ΄οτι βλέπω. Και η δική μου γιατρός είχε μια περίπτωση γυναίκας που της ζήτησε καμια απολύτως παρέμβαση στον τοκετό, η γιατρός της είπε οκ....η γυναίκα μπήκε στο μαιευτήριο με πόνους κτλ αλλά γέννα γιοκ, η γιατρός περίμενε ολα καλά...μετά από 2 24ωρα η γυναίκα την παρακάλεσε για ολες τις παρεμβάσεις :)

Η κοπέλα ειχε μεγαλώσει Αγγλία και η αδερφή της έχασε ενα παιδάκι σε τοκετό στο σπίτι γιατί ειχε κάποιες επιπλοκές και δεν πρόλαβαν.

 

Προσωπικά θαυμάζω τις γυναίκες που γεννάνε στο σπίτι και είμαι υπέρ στην ιδέα αλλά φοβάμαι λίγο γιατί καμιά φορά θα σπάσει ο δίαολος το ποδάρι του και μπορεί να χαθεί ενα υγιές παιδί χωρίς λόγο. Στο κέντρο φυσικού τοκετού θα γεννούσα άνετα που ειναι πχ στο ιδιο κτίριο με μαιευτήριο ή έστω άλλη κλινική αλλά να ειμαι μακρυά από νοσοκομείο οχι. Μιλάω πάντα όταν έχεις επιλογή και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από τις κοπέλες που ειναι υπέρμαχες του τοκετού στο σπίτι....ήμουν κι εγω δηλαδή μέχρι να ακούσω κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα ειχε μεγαλώσει Αγγλία και η αδερφή της έχασε ενα παιδάκι σε τοκετό στο σπίτι γιατί ειχε κάποιες επιπλοκές και δεν πρόλαβαν.

 

 

Ξέρεις τι ακριβώς συνέβη; Θέλω να πω μήπως δεν έφταιγε ο τοκετός στο σπίτι αλλά η κακή αντιμετώπιση;

Γιατί πρέπει να απευθυνθείς κ στον σωστό επαγγελματία όταν επιλέγεις κάτι τέτοιο. Το ίδιο ισχύει κ για μια γέννα σε μαιευτήριο. Αν δηλαδή δε γίνει σωστή εκτίμηση της κατάστασης ή αν δεν έχει την ανάλογη υπευθυνότητα ο γιατρός κ στο μαιευτήριο χάνονται μωρά. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το μαιευτήριο πρέπει να μας δημιουργεί ανασφάλεια επειδή κάποιοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους έτσι δεν είναι;

 

Οι μαίες της ευτοκίας τουλάχιστον ξέρουν

κ να επιλέγουν ποιές γυναίκες είναι κατάλληλες για έναν τέτοιο τοκετό

κ να εκτιμούν σωστά κ τις συνθήκες- ενδείξεις κατά τον τοκετό.

Γι' αυτό κ τόσα χρόνια που λειτουργεί η ευτοκία δεν έχει πεθάνει κάποιο μωρό. Απλά σε ελάχιστες περιπτώσεις ενώ ο τοκετός ξεκίνησε στο σπίτι συνεχίστηκε στο μαιευτήριο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Εννοείται πως δεν σε παρεξηγεί κανείς. Οι σκέψεις σου ήταν κ δικές μου σκέψεις όσο ήμουν έγκυος...

 

Πλέον πιστεύω αυτό που είπε παραπάνω κ η Καραμέλα "ότι με αυτό τον τρόπο δώσαμε στο παιδάκι μας το καλύτερο ξεκίνημα στη ζωή". Και ότι ήταν η πιο ασφαλής επιλογή για την δικιά μας περίπτωση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με συγκίνησες πολύ με τα τελευταία σου λόγια... Δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις πιο όμορφα, ειλικρινά!

 

Να σου πω πως συμφωνώ με όλα όσα λες 100% είναι λες κ διαβάζω τον εαυτό μου!

 

Όλα αυτά (ακριβώς τα ίδια) σκεφτόμουν κ εγώ κ κατέληξα στον τοκετό στο σπίτι. Κ το αποτέλεσμα με δικαίωσε απίστευτα! Κ ήταν το πρώτο μου παιδί όπως κ εσένα απ' ότι κατάλαβα.

 

Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν κ άλλες γυναίκες που δεν θεωρούν φυσιολογικό να είναι η γέννα τους λες κ είναι πρόβατα που πάνε για σφαγή κ που το ψάχνουν για να έχουν όσο το δυνατό καλύτερες συνθήκες. Μπράβο σου.

 

Συγχαρητήρια Μελίνα, Συγχαρητήρια Οφήλια, είστε το πρότυπό μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έλειψα για αρκετό διάστημα από το συγκεκριμένο θέμα μιας και μετά τη γέννηση του γιου μου έχω ελάχιστο χρόνο αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα που έχουν αυξηθεί οι ενδιαφερόμενες για τοκετό στο σπίτι αλλά και οι κοπέλες που το έχουν ήδη επιχειρήσει. Μελίνα, δεν ξέρω αν είχες προλάβει να διαβάσεις το μνμ μου πριν γεννήσεις πάντως χαίρομαι που τελικά τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα ήθελες και πήγαν όλα καλά... Να σου ζήσει το παιδάκι σου. και στην aurore να ευχηθώ : να σου ζήσει! και με το καλό στην stormy και στην Οφηλία, αν δεν έχουν γεννήσει ακόμα....

 

Χαίρομαι επίσης που ο Πάνος παραμένει σταθερή αξία σε αυτά τα θέματα μιας και με στήριξε πολύ τόσο στην εγκυμοσύνη όσο και τώρα που πλέον το αγοράκι μου είναι 14 μηνών ... και ετοιμάζω και δεύτερο... ελπίζω όλα να πάνε καλά για να γεννηθεί και αυτό στο σπίτι ....

 

Δεν ξέρω αν προλάβω να προετοιμαστώ κατάλληλα αλλά θα ήθελα αυτή τη φορά να κάνω free birth δηλ χωρίς καμία παρέμβαση / βοήθεια ούτε καν από τις μαίες. Φυσικά θα έρθουν αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω μόνη μου. Θεωρητικά όλες οι γνώσεις είναι μέσα μας και αν δεν υπάρχουν παράγοντες που αποσπάνε την προσοχή μιας γυναίκας μπορεί και μονη της να διεκπεραιώσει αυτή την εργασία.

 

και στον πρώτο μου τοκετό, μέχρι την εξώθηση ήμουν μόνη μου (με δική μου επιλογή) σε ένα δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό ενώ ο σύζυγός μου με τις μαίες ήταν στο σαλόνι... τώρα για τη δεύτερη φορά σκέφτομαι να τους αφήσω στο σαλόνι και για την εξώθηση εκτός βέβαια αν χρειαστώ βοήθεια οπότε και θα τους φωνάξω...

 

 

Αν έχετε κάποιο νεώτερο για τα επιδόματα σε περίπτωση τοκετού στο σπίτι θα ήθελα παρακαλώ να με ενημερώσετε κι εμένα...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ταινία-ντοκιμαντέρ «Freedom for Birth: A Mother's Revolution»

έρχεται και στην Ελλάδα, με ελληνικούς υπότιτλους και προβολές σε κάθε

γωνιά της χώρας (και στην Κύπρο), την Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2012 -την

ημέρα της παγκόσμιας πρεμιέρας και της προβολής της σε 900+ σημεία του

πλανήτη, σε μια πρωτοβουλία από το Ελληνικό Δίκτυο για το Σεβασμό στη

Γέννα, ENCA Hellas.

 

για περισσότερες πληροφορίες δείτε http://parentinggr.blogspot.gr/2012/09/blog-post.html

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έλειψα για αρκετό διάστημα από το συγκεκριμένο θέμα μιας και μετά τη γέννηση του γιου μου έχω ελάχιστο χρόνο αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα που έχουν αυξηθεί οι ενδιαφερόμενες για τοκετό στο σπίτι αλλά και οι κοπέλες που το έχουν ήδη επιχειρήσει. Μελίνα, δεν ξέρω αν είχες προλάβει να διαβάσεις το μνμ μου πριν γεννήσεις πάντως χαίρομαι που τελικά τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα ήθελες και πήγαν όλα καλά... Να σου ζήσει το παιδάκι σου. και στην aurore να ευχηθώ : να σου ζήσει! και με το καλό στην stormy και στην Οφηλία, αν δεν έχουν γεννήσει ακόμα....

 

Χαίρομαι επίσης που ο Πάνος παραμένει σταθερή αξία σε αυτά τα θέματα μιας και με στήριξε πολύ τόσο στην εγκυμοσύνη όσο και τώρα που πλέον το αγοράκι μου είναι 14 μηνών ... και ετοιμάζω και δεύτερο... ελπίζω όλα να πάνε καλά για να γεννηθεί και αυτό στο σπίτι ....

 

Δεν ξέρω αν προλάβω να προετοιμαστώ κατάλληλα αλλά θα ήθελα αυτή τη φορά να κάνω free birth δηλ χωρίς καμία παρέμβαση / βοήθεια ούτε καν από τις μαίες. Φυσικά θα έρθουν αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω μόνη μου. Θεωρητικά όλες οι γνώσεις είναι μέσα μας και αν δεν υπάρχουν παράγοντες που αποσπάνε την προσοχή μιας γυναίκας μπορεί και μονη της να διεκπεραιώσει αυτή την εργασία.

 

και στον πρώτο μου τοκετό, μέχρι την εξώθηση ήμουν μόνη μου (με δική μου επιλογή) σε ένα δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό ενώ ο σύζυγός μου με τις μαίες ήταν στο σαλόνι... τώρα για τη δεύτερη φορά σκέφτομαι να τους αφήσω στο σαλόνι και για την εξώθηση εκτός βέβαια αν χρειαστώ βοήθεια οπότε και θα τους φωνάξω...

 

 

Αν έχετε κάποιο νεώτερο για τα επιδόματα σε περίπτωση τοκετού στο σπίτι θα ήθελα παρακαλώ να με ενημερώσετε κι εμένα...

 

 

Συγχαρητήρια για το κουράγιο σου να γεννησεις στο σπίτι και σε εσένα και σε όλες τις κοπέλες που τα κατάφεραν.

Σχετικά με τα επιδόματα που ρωτάς επειδή και εγώ το έψαξα αρκετά πριν γεννησω, αν δεν κανείς χρήση ΕΟΠΠΥ (που προφανώς δεν θα κανείς μιας και θα γεννησεις στο σπίτι) με μια δήλωση ότι δεν έκανες χρήση ΕΟΠΠΥ, το ΙΚΑ θα σου δώσει το επιδομα τοκετού των 900 ευρώ. (δεν ξέρω βέβαια σε περίπτωση τοκετού στο σπίτι απο ποιον μπορείς να πάρεις τέτοια δήλωση).

Στο λέω εκ πείρας μιας και εγώ το πήρα πριν λίγες μέρες (γεννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο αλλά για δικούς μου λόγους δεν έκανα χρήση ΕΟΠΠΥ, πλήρωσα κανονικά το μαιευτήριο, πήρα τη δήλωση που σου είπα, την κατέθεσα στο ΙΚΑ και πήρα κανονικά το επιδομα τοκετου.)

Ελπίζω να σε βοήθησα.;)

Link to comment
Share on other sites

Έλειψα για αρκετό διάστημα από το συγκεκριμένο θέμα μιας και μετά τη γέννηση του γιου μου έχω ελάχιστο χρόνο αλλά χαίρομαι ιδιαίτερα που έχουν αυξηθεί οι ενδιαφερόμενες για τοκετό στο σπίτι αλλά και οι κοπέλες που το έχουν ήδη επιχειρήσει. Μελίνα, δεν ξέρω αν είχες προλάβει να διαβάσεις το μνμ μου πριν γεννήσεις πάντως χαίρομαι που τελικά τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως τα ήθελες και πήγαν όλα καλά... Να σου ζήσει το παιδάκι σου.

Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι το είχα διαβάσει το μην σου! Τώρα που το κοίταξα ήσουν η τελευταία κοπέλα στην οποία έστειλα προσωπικό μηνυμα πριν γεννήσω. Από ένα σημείο κ μετά επειδή δεν είχα υπολογιστή δεν μπορούσα να συνεχίσω να επικοινωνώ. Πέρα από το προσωπικό μην όμως είχα διαβάσει κ όλο το θέμα τοκετός στο σπίτι όπως κ οτιδήποτε σχετίζεται με τοκετό στο παρεντς!:lol: Ομολογώ πως με στηρίξατε πάρα πολύ μέσα από εδώ κ ήταν πολύ σημαντικό για μένα.

 

 

 

 

Χαίρομαι επίσης που ο Πάνος παραμένει σταθερή αξία σε αυτά τα θέματα μιας και με στήριξε πολύ τόσο στην εγκυμοσύνη όσο και τώρα που πλέον το αγοράκι μου είναι 14 μηνών ... και ετοιμάζω και δεύτερο... ελπίζω όλα να πάνε καλά για να γεννηθεί και αυτό στο σπίτι ....

 

Δεν ξέρω αν προλάβω να προετοιμαστώ κατάλληλα αλλά θα ήθελα αυτή τη φορά να κάνω free birth δηλ χωρίς καμία παρέμβαση / βοήθεια ούτε καν από τις μαίες. Φυσικά θα έρθουν αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω μόνη μου. Θεωρητικά όλες οι γνώσεις είναι μέσα μας και αν δεν υπάρχουν παράγοντες που αποσπάνε την προσοχή μιας γυναίκας μπορεί και μονη της να διεκπεραιώσει αυτή την εργασία.

 

και στον πρώτο μου τοκετό, μέχρι την εξώθηση ήμουν μόνη μου (με δική μου επιλογή) σε ένα δωμάτιο με χαμηλό φωτισμό ενώ ο σύζυγός μου με τις μαίες ήταν στο σαλόνι... τώρα για τη δεύτερη φορά σκέφτομαι να τους αφήσω στο σαλόνι και για την εξώθηση εκτός βέβαια αν χρειαστώ βοήθεια οπότε και θα τους φωνάξω...

 

 

 

Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου! :DΠότε έχεις ΠΗΤ; Όλα καλά θα πάνε είμαι σίγουρη...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Tomcat σ' ευχαριστώ, λογικά με τη βεβαίωση από τις μαίες θα μπορώ να το πάρω...

 

Μελίνα χαίρομαι αν βοήθησα έστω και λίγο και για μένα το parents έπαιξε καθοριστικό ρόλο (δύο κυρίως πρόσωπα ο Πάνος και η yogamama) για να κάνω την επιλογή μου... έχω ΠΗΤ 8/3/13 και ελπίζω όλα να πάνε καλά και να επιλέξει και αυτό το μωρό να γεννηθεί σπίτι ...

 

ΜΑΡΙΑΛ όλες αυτές οι επιπλοκές που αναφέρεις είτε μπορούν να διαγνωστούν από πριν (οπότε και δεν ξεκινάς τοκετό στο σπίτι) είτε μπορούν να αντιμετωπιστούν επί τόπου (είχα κι εγώ δυστοκία ώμων και το ξεπεράσαμε μια χαρά.. ) είτε προλαβαίνεις να φτάσεις στο νοσοκομείο (ο ΠΟΥ αναφέρει ότι θα πρέπει να έχεις νοσοκομείο 20 λεπτά απο το σπίτι σου.... και η πρακτική λέει οτι υπάρχει τουλάχιστον 1 ώρα οπου μπορεί να αντιμετωπιστεί οποιοδήποτε περιστατικό) ...

 

Η απόφαση μου να γεννήσω στο σπίτι ήταν βασισμένη σε πολλές ώρες μελέτης από διάφορες πηγές. το συγκεκριμένο φόρουμ δίνει τη δυνατότητα στον καθένα μας να επιλέξει αυτά που τον ενδιαφέρουν, του δίνει ένα ερέθισμα και ίσως μια αρχή για να αρχίσει να ξετυλίγει την έρευνά του από κει και πέρα είναι στο χέρι του καθενός προς ποια κατεύθυνση θα πάει και ποιες πληροφορίες θα βρεί. Απαντάω σε σένα μόνο σαν αφορμή μιας και ανέφερες τα παραπάνω προβλήματα σε τοκετούς... Δεν θα πω κάτι παραπάνω, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρει τις απαντήσεις μόνος του ή ακόμα να ζητήσει βοήθεια από όλους εμάς που την προσφέρουμε απλόχερα...

 

liveloula λυπάμαι για όσα πέρασες, η κάθε περίπτωση όμως είναι μοναδική και αντιμετωπίζεται ως τέτοια από τους υπέρμαχους του φυσικού τοκετού αυτή είναι η διαφορά απο μια τυποποιημένη γέννα στο μαιευτήριο όπου θα είσαι η ασθενής με τον αριθμό τάδε .....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σου κοριτσι μου , συμφωνω με ολα , βεβαια ο καθενας κανει τις επιλογες που θελει και υποστηριζει εκεινος ομως ας μην κανουμε ιδανικη μια κατασταση η οποια εχει αρκετους κυνδινους τους οποιους φυσικα γνωριζουνε οσες κοπελες επιλε3ουνε να γεννησουνε σπιτι .

 

;) αυτή είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση κατά τη γνώμη μου.... σε όποιον αρέσει η ιδέα το ψάχνει και σε όποιον δεν αρέσει απλά την απορρίπτει... Δεν υπάρχει λόγος να κατηγορήσουμε ο ένας τον άλλον ...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον κυκλο μου, πολλές γέννησαν στο σπίτι. Κάθε μια είναι πιο ενθουσιασμένη από την άλλη. Δεν θεωρώ τον τοκετού στο σπίτι ρίσκο. Άλλωστε μπορείς αν θες να έχεις και γιατρό. Δεν σου επιβάλει κανείς να έχεις μόνο Μαια.

Το καλύτερο είναι να ξέρεις τις επιλογές σου και να αποφασίζεις ότι είναι καλύτερο για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν εκανα μαθηματα ανωδυνου στο Αλεξανδρα η μαια μας ενημερωσε οτι καλλιστα θα μπορουσαμε να μη προλαβουμε να παμε στο νοσοκομειο και να γεννησουμε στο σπιτι μας η ακομα και στο αυτοκινητο. Δε μας πανικοβαλε, μας ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο να συμβει και μας εξηγησε τι να κανουμε. Υπαρχει παντα αυτο το ενδεχομενο. Ψυχραιμια χρειαζεται.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

το θέμα είναι πλέον ανοιχτό / έχει ξεκλειδωθεί. μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=123197

παρακαλούμε λάβετε υπόψη τον τίτλο του θέματος και προσπαθήστε να παραμείνετε εντός αυτής της θεματολογίας.

Είναι σημαντικό για τους μελλοντικούς αναγνώστες και για τον χρήστη που δημοσίευσε το αρχικό ερώτημα, να ανοίγετε ένα νέο θέμα με στόχο την κάλυψη της νέας θεματολογίας που προέκυψε, στην περίπτωση που μια συζήτηση αρχίζει να αποκλίνει απο θέμα στο οποίο αναφέρεται ο τίτλος.

[Ενδεικτικά σας αναφέρουμε προϋπάρχον θέμα για τις ανησυχίες μελών για τον τοκετό στο σπίτι τίτλος :

Φόβοι για τον τοκετό στο σπίτι- ιστορίες για το τι μπορεί να πάει στραβά http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=34098]

Στην περίπτωση που στις δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν στο αρχείο βρίσκεται κάποιο ενημερωτικό κείμενο το οποίο επιθυμείτε να επανατοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε χρήση copy paste (αντιγραφή/επικόλληση) και να πατήσετε "απάντηση" με το επιθυμητό κείμενο - αρκεί να μην παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να σας ενημερώσω ότι πριν λίγες ημέρες γεννήσαμε τη δεύτερη κόρη μας.

 

στο σπίτι και αυτή τη φορά, αλλά αυτή τη φορά με συνοπτικές διαδικασίες, και με την πρώτη κόρη μας παρούσα (ήταν καταπληκτική).

 

στις 11πμ ένιωσα την πρώτη ωδίνη, στη μία ήρθαν οι μαίες της ευτοκίας, στη μιάμιση είχαμε γεννήσει!

 

με βάση την εμπειρία μου από το πόσο γρήγορα (και συνειδητοποιημένα, διότι καταλάβαινα καλύτερα τι γινόταν και πώς να χρησιμοποιήσω την αναπνοή μου) εξελίχθηκε ο 2ος τοκετός, νομίζω ότι αν μια φορά γεννήσεις φυσιολογικά (είτε στο σπίτι είτε στο μαιευτήριο), οι επόμενες είναι piece of cake!

Link to comment
Share on other sites

να σας ενημερώσω ότι πριν λίγες ημέρες γεννήσαμε τη δεύτερη κόρη μας.

 

στο σπίτι και αυτή τη φορά, αλλά αυτή τη φορά με συνοπτικές διαδικασίες, και με την πρώτη κόρη μας παρούσα (ήταν καταπληκτική).

 

στις 11πμ ένιωσα την πρώτη ωδίνη, στη μία ήρθαν οι μαίες της ευτοκίας, στη μιάμιση είχαμε γεννήσει!

 

με βάση την εμπειρία μου από το πόσο γρήγορα (και συνειδητοποιημένα, διότι καταλάβαινα καλύτερα τι γινόταν και πώς να χρησιμοποιήσω την αναπνοή μου) εξελίχθηκε ο 2ος τοκετός, νομίζω ότι αν μια φορά γεννήσεις φυσιολογικά (είτε στο σπίτι είτε στο μαιευτήριο), οι επόμενες είναι piece of cake!

 

αυτή τη γνώμη έχω κι εγώ...

 

να σου ζήσει το νέο σου παιδάκι και να χαίρεσαι και τη μεγάλη!

κι εγώ σε αναμονή δεύτερου γιου είμαι και ελπίζω να πάνε όλα καλά και να γεννήσουμε κι εμείς σπίτι...

 

Η μεγάλη σου πως αντέδρασε? εγώ σκέφτομαι να τον δώσω στους παππούδες για λίγες ώρες... φοβάμαι λίγο μην τρομάξει...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...