tzitzikaki123

τα παιδια μονογονεικων οικογενειων ειναι παιδια με ειδικες αναγκες!!!!

Recommended Posts

ειμαι πολυ θυμωμενη!μολις τωρα ακουσα στο μεγκα το δημοσιογραφο που ειναι μαζι με τον χασαποπουλο στην πρωινη εκπομπη οτι τα παιδια μονογονεικων οικογενειων ειναι παιδια με ειδικες αναγκες!!απαραδεκτος ο εν λογω "κυριος"!!! ειχε ρεπορταζ για μια κυρια πολυτεκνη(5 παιδακια εχει) η οποια βρηκε πορτοφολι με 2500 δολαρια κ το εδωσε στην αστυνομια. η κυρια απο το λιγο που μιλησε, φανηκε πως ειναι εξαιρετικος και πολυ γλυκος ανθρωπος, για ονομα του θεου δεν εχω κατι μαζι της. αλλα μολις σταματησε να μιλαει η κυρια, πεταχτηκε μην πω σαν τι αυτος ο δημοσιογραφισκος και πεταξε το συμπερασμα του!απο που κ ως που τα παιδια μας ειναι με ειδικες αναγκες???επειδη μια ανυπαντρη μητερα επελεξε να γινει μαμα ???επειδη μια διαζευγμενη επελεξε να παρει διαζυγιο, γιατι δεν ειχε αλλη επιλογη???που ξερει αυτος τι περασαμε και τι περναμε???

και για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω τιποτα και με τα παιδακια με ειδικες ικανοτητες. αλλα ελεος πια!αμα δεν ξερεις τι εχει συμβει στην ζωη του αλλου, μην το ανοιγει το ρημαδι!!

αμα βρω λινκ θα το βαλω για του λογου το αληθες

Διαφημίσεις

Αγριεύουν οι καιροί... και οι κοινωνικές ευαισθησίες σιγά σιγά δίνουν τη θέση τους σε κοινωνική αναλγησία. Χάνεται η ανθρωπιά ... δυστυχώς!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

ατομα με ειδικες αναγκες ειναι οσοι τα λενε αυτα:evil:

ελεος πια, τι αλλο θα ακουσουμε!!!!!!!!!!!

οι μανουλες που μεγαλωνουν μονες τα παιδακια τους ειναι αξιες θαυμασμου.ας μην σαμποταρει ο περιγυρος το ομορφο εργο τους με ανοητα σχολια, ελεος πια....

:shock::shock::shock:

τι ανόητοι άνθρωποι που υπάρχουν θέε μου...

κρεμάλα θέλουν ..

μα είναι δυνατόν!! και τι πιστεύουν ότι προσβάλουν τον άλλον λέγοντας τον άλλον ότι έχει ειδικές ανάγκες??

καταρχάς οι μανούλες που μεγαλώνουν μόνες τους τα παιδάκια τους είναι ήρωες.. μια απο αυτές τις μανούλες μου ειναι μια πάρα πολύ καλή μου φίλη... έχει ένα αγοράκι υπέροχο.. πολλά απο αυτά τα παιδάκια έχουν πολύ καλύτερη ανατροφή απο παιδιά οικογενειών που έχουν και τους 2 γονείς

όσο για τα άτομα με ειδικές αναγκές επειδή έτυχε να συνεργαστώ στο θέατρο που πήγαινα με το τμήμα αμέα σε ένα έργο είναι πραγματικοί ήρωες και αυτά και οι γονείς που τα μεγαλωνουν..ειναι πανέξυπνα παιδιά , καλά , αθώα , αγαθά και πραγματικα χαιρόμουν να βρίσκομαι μαζί τους....

ένα μόνο σας λέω κάποια απο αυτά είναι γιατροί και δικηγόροι.. μια κοπέλα είχε τελειώσει ιατρική καταπληκτικός άνθρωπος..

μιλαμε πολύ συγχίζομαι όταν πριν μιλήσουν ξεχνάνε να βουτήξουνε την γλώσσα στο μυαλλό!!

δεν ξερω για ποια εκπομπη μιλας, αλλα εξαρταται τι εννοεις ειδικες αναγκες. Τα παιδακια μονογονεικων οικογενειων ειναι οντως παιδακια με ξεχωριστες συναισθηματικες αναγκες και οι γονεις που τα μεγαλωνουν το βιωνουν καθημερινα αυτο και αγωνιζονται σκληρα να τις καλυψουν (ιδιαιτερα σε μια κοινωνια σαν την ελληνικη που ακομα δεν εχει αποδεχτει πληρως τη μονογονεικοτητα).

Προφανως προσβληθηκες επειδη ο ορος χρησιμοποιειται πολυ γενικα για παιδια με αναπτυξιακες δυσκολιες, αλλα στην αναλυση της η εκφραση δε σημαινει αυτο.... Ισως να ηταν καλα να του δωσουμε του κυριου αυτου μια ευκαιρια λογω αμφιβολιων...

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Προφανώς ο ημιμαθής δημοσιογράφος (όπως είναι οι περισσότεροι) το είπε θέλοντας να τονίσει πως παρά το ότι η οικογένεια αυτής της κυριούλας έχει ειδικές ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ανάγκες, αυτή περέδωσε το πορτοφόλι ;)

δεν ξερω για ποια εκπομπη μιλας, αλλα εξαρταται τι εννοεις ειδικες αναγκες. Τα παιδακια μονογονεικων οικογενειων ειναι οντως παιδακια με ξεχωριστες συναισθηματικες αναγκες και οι γονεις που τα μεγαλωνουν το βιωνουν καθημερινα αυτο και αγωνιζονται σκληρα να τις καλυψουν (ιδιαιτερα σε μια κοινωνια σαν την ελληνικη που ακομα δεν εχει αποδεχτει πληρως τη μονογονεικοτητα).

Προφανως προσβληθηκες επειδη ο ορος χρησιμοποιειται πολυ γενικα για παιδια με αναπτυξιακες δυσκολιες, αλλα στην αναλυση της η εκφραση δε σημαινει αυτο.... Ισως να ηταν καλα να του δωσουμε του κυριου αυτου μια ευκαιρια λογω αμφιβολιων...

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, άλλωστε όλοι έχουμε τις ειδικές ανάγκες μας.

Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται ότι δεν έχουν πολύ νόημα οι πολιτικά ορθοί όροι, αν μία κατάσταση εξακολουθεί να είναι ενοχοποιημένη ή να προκαλεί οίκτο. Μπορεί ο όρος "ΑΜΕΑ" να ακούγεται καλύτερα από το "σακάτης", αλλά αν δεν προηγηθεί αλλαγή στάσης, καταντά να ακούγεται εξίσου προσβλητικός.

Ειδικές ικανότητες είναι πλέον ο όρος ,αντικαθιστά τον όρο ειδικές ανάγκες και εξηγείται έτσι η προσπάθεια ενός ανθρώπου να αναπτύξει κάποια ιδιαίτερα γνωρίσματα του.

Όλα τα παιδιά σε πολύτεκνες και μονογονικές οικογένειες έχουν τέτοιες ανάγκες αλλά και ικανότητες και είναι ανάλογο των αναγκών της οικογένειας.

Το να ξεχωρίζει κανείς τα παιδιά αναλόγως την οικογενειακή τους κατάσταση, μόνο παρεξηγήσεις δημιουργεί έστω και άθελα του. Σε όλες τις περιπτώσεις εξάλλου υπάρχει η εξατομικευμένη ανάγκη αλλά και η εξατομικευμένη δυνατότητα ανάπτυξης των ικανοτήτων κάθε μέλους μιας οικογένειας.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Ειδικές ικανότητες είναι πλέον ο όρος ,αντικαθιστά τον όρο ειδικές ανάγκες και εξηγείται έτσι η προσπάθεια ενός ανθρώπου να αναπτύξει κάποια ιδιαίτερα γνωρίσματα του.

Όλα τα παιδιά σε πολύτεκνες και μονογονικές οικογένειες έχουν τέτοιες ανάγκες αλλά και ικανότητες και είναι ανάλογο των αναγκών της οικογένειας.

Το να ξεχωρίζει κανείς τα παιδιά αναλόγως την οικογενειακή τους κατάσταση, μόνο παρεξηγήσεις δημιουργεί έστω και άθελα του. Σε όλες τις περιπτώσεις εξάλλου υπάρχει η εξατομικευμένη ανάγκη αλλά και η εξατομικευμένη δυνατότητα ανάπτυξης των ικανοτήτων κάθε μέλους μιας οικογένειας.

καλά μιλάμε με έστειλες τώρα..

καταπληκτικό και μόνο που το δοιάβασα..

συνχαρητήρια για την γλώσσα που χρησιμοποιείς και για το πως τοποθετήθηκες..

και πάλι μπράβο

Έχω μπερδευτεί λίγο με τους όρους.

Ο όρος "άτομα με ειδικές ανάγκες" έχει αντικατασταθει από τον όρο "άτομα με αναπηρία" (ΑμεΑ).

Ο όρος "άτομα με ειδικές ικανότητες" δεν νομίζω ότι χρησιμοποιείται επισήμως κάπου.

Τα παιδιά των μονογονεϊκών οικογενειών προφανώς και δεν έχουν καμία αναπηρία, έχουν όμως πιθανόν κάποιες ανάγκες χρηματικές, και συναισθηματικές, δεν ξέρω ακριβώς πώς το είπε ο δημοσιογράφος, αλλά συμφωνώ με την travellingmum

jv42p3.png

DfUyp2.png

Διαφημίσεις

Το μόνο που καταλογίζω στο δημοσιογράφο τελικά, χωρίς να έχω δει την εκπομπή, είναι ότι έβγαλε συμπεράσματα για τα οικονομικά της κυρίας μόνο και μόνο με βάση την οικογενειακή της κατάσταση - άσχετα που στατιστικά οι μονογονεϊκές και οι πολύτεκνες οικογένειες έχουν περισσότερες πιθανότητες να αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες.

Δεν ξέρω, από τη μια όλοι χρειαζόμαστε μια αναγνώριση για τους κόπους μας, από την άλλη όμως μπορεί να καταντήσει πολύ κουραστικό για κάποιον να αντιμετωπίζει διαρκώς είτε τον οίκτο, είτε τον χαρακτηρισμό "ήρωας", μόνο και μόνο γιατί μεγαλώνει τα παιδιά μόνη της / είναι πολύτεκνη / ανάπηρη / μετανάστης / χαμηλόμισθη κτλ.

το οτι οι μονογονεικες οικογενειες εχουμε σοβαρα οικονομικα προβληματα, κυριως λογω μη καταβολης διατροφης, ειναι γεγονος.και παλι ομως δεν ξερω οικογενεια με εναν η με δυο γονεις που να μην ειναι στην ιδια η και χειροτερη κατασταση πλεον. ομως αυτο που με βγαζει απο τα ρουχα μου ειναι πως ο δημοσιογραφος αυτος τα τσουβαλιασε ολα χωρις να σκεφτει ποιες κ κατω απο ποιες συνθηκες ειναι-εγιναν καποιες οικογενειες μονογονεικες. δλδ μια χηρα το ηθελε να γινει χηρα?μια ανυπαντρη μητερα που δεν κατεφυγε στην ευκολη λυση, πρεπει να καταδικαζεται?οσον αφορα το διαζυγιο, θα κανω ενα διαχωρισμο. ναι, ειναι αρκετο το ποσοστο των διαζυγιων για λογους επιπολαιους, ομως γιατι πρεπει να κακοχαρακτηριστει μια γυναικα που επελεξε να χωρισει λογω σοβαροτατων λογων? και εγω διαζευγμενη με ενα παιδι ειμαι κ θα ηθελα να εχω κ αλλα παιδια, αλλα ετσι ηρθαν τα πραγματα.

η ολη του σταση μου θυμισε αλλες εποχες, που τα παιδια στιγματιζονταν λογω της οικογενειακης καταστασης τους.

καλη μου συμφωνω και εγω μαζι σου για το οτι εχουν τα παιδακια μονογονεικων οικογενειων ειδικες συναισθηματικες αναγκες, λογω του οτι τις περισσοτερες φορες ο ενας γονιος ειτε απων ειτε επισκεπτης και θελουν πολυ προσοχη, αγαπη και στηριξη. οχι ομως να τα χαακτηριζει κ ετσι.καποιες φορες που τον εχω δει ακομα, δεν μου εβγαλε πως ειναι ευαισθητος η τουλαχιστον με στοιχειωδης καανοηση για τον συνανθρωπο.

και ναι για αυτο που λες,το εχω βιωσει το πως η ελληνικη κοινωνια μας "δεχεται".

Υπαρχουν οικογενειες που δεν παιρνουν διαζυγιο, μενουν μαζι οι γονεις 'για τα παιδια', ασχετο που αν ο πατερας ειναι απων κ κανει κ τη ζωη του παραλληλα(και αυτα τα παιδια που το αντιλαμβανονται εχουν αναγκη απο περισοτερη αγαπη.).....αυτο συνεβη σε φιλη μου, δεν αντεξε η κοπελα κ για μενα πολυ καλα εκανε κ χωρισε...

Υπαρχουν οικογενειες που ο πατερας δεν πολυασχολειται με τα παιδια, κ αν κ οι γονεις δεν εχουν χωρισει, κ παλι τα παιδια εχουν αναγκη απο την πατρικη στοργη(ετσι μεγαλωσε ο αντρας μου--ακομη το λεει πως ποτε δεν θυμαται τον πατερα του να τον παρει μια αγκαλια, να ασχοληθει μαζι του κλπ)

Οταν κλεινει η πορτα, κανενας δεν ξερει τι γινεται σε καθε οικογενεια....

Για μενα, ειναι εντελως ατοποι οι χαρακτηρισμοι.

Για να φτασει ενα ζευγαρι στο διαζυγιο,κατι θα ξερει παραπανω απο εκεινους που τους κρινουν.

Καπου ειχα διαβασει πως για τις πραξεις σου δεν χρειαζεται να απολογεισαι....οι φιλοι σου θα καταλαβουν.....οι εχθροι οσες εξηγησεις κ να δωσεις δεν θα καταλαβουν.....

Παντως, οσους εβλεπα (ειδικα κατι γιαγιουλες) να πετανε σποντες για μαμαδες χωρισμενες, χωρισαν κ τα δικας τους παιδια μετα.

Μαλλον δικιο εχει η γιαγια μου που λεει πως οτι κοροιδευεις το λουζεσαι;)

Ας ασχοληθει ο καθενας με τα δικα του κ ας αφησει τους αλλους στην ησυχια τους.....ελεος πια....

το οτι οι μονογονεικες οικογενειες εχουμε σοβαρα οικονομικα προβληματα, κυριως λογω μη καταβολης διατροφης, ειναι γεγονος.και παλι ομως δεν ξερω οικογενεια με εναν η με δυο γονεις που να μην ειναι στην ιδια η και χειροτερη κατασταση πλεον. ομως αυτο που με βγαζει απο τα ρουχα μου ειναι πως ο δημοσιογραφος αυτος τα τσουβαλιασε ολα χωρις να σκεφτει ποιες κ κατω απο ποιες συνθηκες ειναι-εγιναν καποιες οικογενειες μονογονεικες. δλδ μια χηρα το ηθελε να γινει χηρα?μια ανυπαντρη μητερα που δεν κατεφυγε στην ευκολη λυση, πρεπει να καταδικαζεται?οσον αφορα το διαζυγιο, θα κανω ενα διαχωρισμο. ναι, ειναι αρκετο το ποσοστο των διαζυγιων για λογους επιπολαιους, ομως γιατι πρεπει να κακοχαρακτηριστει μια γυναικα που επελεξε να χωρισει λογω σοβαροτατων λογων? και εγω διαζευγμενη με ενα παιδι ειμαι κ θα ηθελα να εχω κ αλλα παιδια, αλλα ετσι ηρθαν τα πραγματα.

η ολη του σταση μου θυμισε αλλες εποχες, που τα παιδια στιγματιζονταν λογω της οικογενειακης καταστασης τους.

μπορει να κανω λαθος και επαναλλαμβανω οτι ουτε για ποια εκπομπη μιλας ξερω ουτε το δημοσιογραφο, αλλα απο αυτα που ειπες στο πρωτο σου μηνυμα εγω δεν ειδα πουθενα στιγματισμο των παιδιων ουτε κακοχαρακτηρισμο ειτε των γυναικων ειτε των αντρων που μεγαλωνουν μονοι τους παιδια. Ειδα απλως μια νυξη στις αυξημενες αναγκες της μονογονεικης οικογενειας, μια νυξη ισως εξεφρασμενη χοντροκομμενα.

και οπως ειπε καποιος παραπανω, ολοι εχουμε τις ιδιαιτερες αναγκες μας και η καθε οικογενεια ειναι διαφορετικη.

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Διαφημίσεις

σε μηχανη αναζητησης πληκτρολογω 'παιδια με ειδικες αναγκες' κ να 1 απο τα αποτελεσματα

http://www.medlook.net/kids/specialneeds.asp

το μονο ελαφρυντικο που θα εδινα ειναι να μπερδευτηκε.

ο ορος παιδια με ειδικες αναγκες ειναι συνηφασμενος στο μυαλο μας με τα αμεα κλπ

Μπορει να κανω κ λαθος, αλλα μολις το ακουω αυτο μου ερχεται στο μυαλο.

Μονο ατυχη βλεπω εγω αυτο το χαρακτηρισμο.

Δεν βλεπω καμμια σχεση με τα παιδια των μονογονεικων οικογενειων, που σαφως εχουν αναγκη απο πολλη αγαπη, που οπως οι περισσοτεροι μας τα βγαζουμε δυσκολα περα, οποιου τυπου οικογενεια κ να ειναι....(ειτε μονογονεικη οικογενεια, ειτε πολυτεκνη, ειτε οικογενεια με 1, 2, η 3 παιδια, η οικογενειες με 1 η κ τους 2 γονεις ανεργους κλπ)

και σαφως μπορει να εχουν αναγκη πολλα, αλλα απο εκει μεχρι να τα χαρακτηρισουμε 'παιδια με ειδικες αναγκες' απεχει πολυ.

υγ κ προς θεου δεν εχω κατι με τα παιδια με ειδικες αναγκες, το αντιθετο μαλιστα.....

Ο συγκεκριμένος δημοσιογράφος γενικά πολλές φορές ανοίγει το στόμα του και δεν ξέρει τι λέει.Τη συγκεκριμένη εκπομπή δεν την είδα,αλλά άλλες που έχω δει είναι....άστα να πάνε.

Θα μπορούσε χωρίς να χαρακτηρίσει τίποτα να πει αυτά που είχε να πει για την γυναίκα που βρήκε το πορτοφόλι.Μέχρι εκεί και τέλος.Ο χαρακτηρισμός του ήταν τελείως άστοχος.Ποτέ κανείς δεν ξέρει τι ανάγκες έχει η οποιαδήποτε οικογένεια όποια μορφή κι αν έχει αυτή.

Ποιος βιωνει τι; Με αυτη τη λογικη, ξεχωριστες συναισθηματικες αναγκες εχουν και τα παιδακια πυρηνικων οικογενειων που βλεπουν ελαχιστα ως καθολου τον μπαμπα τους γιατι δουλευει 24/7, ή μετακομιζουν συχνα απο πολη σε πολη λογω της εργασιας των γονιων, κλπ. Εφοσον καθε παιδι ειναι ξεχωριστο, καθενα εχει τις δικες του "ξεχωριστες" αναγκες. Εγω δεν εχω βιωσει, ουτε νιωθω να αγωνιζομαι σκληρα να καλυψω συναισθηματικες αναγκες του παιδιου μου απλά και μονο επειδη εχει εναν γονεα - εχει τις ιδιες ξεχωριστες συναισθηματικες αναγκες με οποιοδηποτε αλλο παιδι.

Το μονο που χρειαζονται ολα τα παιδια του κοσμου ειναι ΑΓΑΠΗ. Το αν δεχονται αυτην την αγαπη απο εναν γονεα ή δυο (ακομα και δυο του ιδιου φυλου), δεν εχει καμια σημασια - αυτο που εχει σημασια ειναι η αγαπη να ειναι απλοχερη και ανευ ορων. Μην περιθωριοποιουμε μονοι μας τα παιδια μας, βαζοντας τα σε "ειδικα" κουτακια που τα διαφοροποιουν απο τα υπολοιπα παιδια, τα οποια ουτως ή αλλως δεν ειναι ουτε εκεινα ολα ιδια. Διδασκοντας στα παιδια απο μικρα οτι ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν ολων των ειδων οι οικογενειες, τα θωρακιζουμε απεναντι σε πιθανους μικρομυαλους και μικροψυχους που μπορει να συναντησουν στη ζωη τους.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα