Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημόσιο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

motherof2, δεν διαφωνώ οτι ε το σκεπτικό σου και όπως αποδεικνύεται, είναι πολλά τα χρήματα. Αν όμως αρχίσουμε να κάνουμε αναλογισμούς δραχμής ευρώ θα μας σηκωθούν τα μαλλιά όρθια.Πλέον η αγοραστική αξία της δραχμής έχει χαθεί. Πάντως πέρυσι πλήρωσα περισσότερα για τον παιδικό σταθμό σε υλικά οπότε φέτος τα 60ευρώ μου φάνηκαν πιο λογικά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όπως είπα και πιο πάνω είναι το γιατί πρέπει να πληρώνουμε επιπλέον για το ζέσταμα του φαγητού και την καθαριότητα.

 

Βίκυ μου έτσι όπως τα λες έχεις δίκιο ...πάει η καλή μας δραχμούλα και πίσω δεν γυρίζει...όπως λεει ο άντρας μου ειρωνικά "με το ευρώ ...καλύτερα!!!"

για τους τραπεζοκόμους είδες πιο πάνω που έβαλα μια εγκύκλιο του υπουργείου? μια αντίστοιχη υπήρχε και για το λεγόμενο "βοηθητικό προσωπικό" των νηπιαγωγείων...αν δεν βαριέσαι μπες και εσύ λίγο στο σάιτ του υπεπθ ..αν είσαι και λίγο καλύτερη από εμένα με το ίντερνετ, πιστεύω ότι θα βρεις χρήσιμα πράγματα πολύ εύκολα και γρήγορα.. :D

 

φιλικά

motherof2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμαν τωρα διαβασα τις απαντησεις σας κοριτσια

κ τα λεφτα φτουυυυυυυ τα εδωσα...τωρα τι γινεται?

 

δεν ξέρω βρε κοριτσάκι μου.. αλλά από περιέργεια σου έδωσαν καμμία απόδειξη? :?:

περίμενε λίγο και θα δούμε πώς θα πάνε τα πράγματα ...πιστεύω ότι θα έχουμε εξελίξεις από πλευράς υπεπθ..προσωπικά πιστεύω ότι θα βγάλουν ανακοίνωση η οποία θα αναρτηθεί στα νήπια ..λέω , δεν ξέρω κιόλας...μια απλή μαμά είμαι εγώ :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε την Παρασκευή που πέρασε. Σχολάσαμε στις 12 μόνο εκείνη τη μέρα και από τότε τηρείται κανονικά το ωράριο 8-15.45

Σχετικά με τα υπόλοιπα:

Μας έδωσαν μια λίστα με υλικά που θα χρειαστούν. Κόστισε γύρω στα 50?.

Στην 1η συγκέντρωση που έγινε μιλήσαμε στην πραγματικότητα για το βοηθητικό προσωπικό του νηπιαγωγείου, δηλαδή καθαρίστρια και τραπεζοκόμο που στο δικό μας σχολείο τουλάχιστον είναι το ίδιο πρόσωπο. Μια κυρία που, όπως είπαν, φοβούνται μη τη χάσουν, πολύ σχολαστική στην καθαριότητα και γενικά παθιασμένη με τα παιδιά. Μια καλή επαγγελματία. Παίρνει, μας εξήγησαν, 122? το μήνα, για να καθαρίζει τουαλέτες και να εξυπηρετεί στη διαδικασία φαγητού των παιδιών. Εσάς σας φαίνονται αρκετά αυτά τα χρήματα; Το Υπουργείο θέλει να κάνει δωρεάν εκπαίδευση παρέχοντας ψίχουλα!!! Με 122 ή 222 ή 322 θα μπορούσα να έχω καθημερινά για 48 παιδιά (τόσα φοιτούν στο νηπιαγωγείο μας) καθαριότητα και τραπεζοκόμο;;;; Και σχετικά με τα υλικά τα θεωρώ απαραίτητα, μια και δεν είναι ωφέλιμο να κάθονται τα παιδιά και να κοιτούν τους τοίχους χωρίς να κάνουν τίποτε όλο το χρόνο. Οι εγκύκλιοι και οι ενημερώσεις είναι για να μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια. Να μας πουν ότι εκείνοι προβλέπουν για τα παιδιά μας, προοικονομούν! Τρίχες! Υποβαθμίζεται με 122? η ανθρώπινη εργασία!

Με αυτά και με τα άλλα το υπουργείο μας βάζει να σφαζόμαστε μεταξύ μας νηπιαγωγοί και γονείς! Δήθεν με το πρόσχημα της δωρεάν εκπαίδευσης που πιπιλάνε σαν καραμέλα χρόνια τώρα! Δεν παρέχουν όμως ούτε υλικά ούτε χρήματα, ούτε προσωπικό για να παρασχεθεί αυτή η εκπαίδευση! Μας ζητούν να αρκεστούμε σε ψίχουλα για τα παιδιά μας! Κι όταν μας ζητά ο σύλλογος ή η νηπιαγωγός να επενδύσουμε κάτι παραπάνω διαμαρτυρόμαστε! Θα ήθελα να μάθω τι γνώμη έχετε για αυτά! Νομίζω ότι είναι καλό να δούμε κι αυτήν την πλευρά του πράγματος και να αναλάβουμε αντίστοιχες δράσεις ως γονείς πιο οργανωμένα!![/u]

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε την Παρασκευή που πέρασε. Σχολάσαμε στις 12 μόνο εκείνη τη μέρα και από τότε τηρείται κανονικά το ωράριο 8-15.45

Σχετικά με τα υπόλοιπα:

Μας έδωσαν μια λίστα με υλικά που θα χρειαστούν. Κόστισε γύρω στα 50?.

Στην 1η συγκέντρωση που έγινε μιλήσαμε στην πραγματικότητα για το βοηθητικό προσωπικό του νηπιαγωγείου, δηλαδή καθαρίστρια και τραπεζοκόμο που στο δικό μας σχολείο τουλάχιστον είναι το ίδιο πρόσωπο. Μια κυρία που, όπως είπαν, φοβούνται μη τη χάσουν, πολύ σχολαστική στην καθαριότητα και γενικά παθιασμένη με τα παιδιά. Μια καλή επαγγελματία. Παίρνει, μας εξήγησαν, 122? το μήνα, για να καθαρίζει τουαλέτες και να εξυπηρετεί στη διαδικασία φαγητού των παιδιών. Εσάς σας φαίνονται αρκετά αυτά τα χρήματα; Το Υπουργείο θέλει να κάνει δωρεάν εκπαίδευση παρέχοντας ψίχουλα!!! Με 122 ή 222 ή 322 θα μπορούσα να έχω καθημερινά για 48 παιδιά (τόσα φοιτούν στο νηπιαγωγείο μας) καθαριότητα και τραπεζοκόμο;;;; Και σχετικά με τα υλικά τα θεωρώ απαραίτητα, μια και δεν είναι ωφέλιμο να κάθονται τα παιδιά και να κοιτούν τους τοίχους χωρίς να κάνουν τίποτε όλο το χρόνο. Οι εγκύκλιοι και οι ενημερώσεις είναι για να μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια. Να μας πουν ότι εκείνοι προβλέπουν για τα παιδιά μας, προοικονομούν! Τρίχες! Υποβαθμίζεται με 122? η ανθρώπινη εργασία!

Με αυτά και με τα άλλα το υπουργείο μας βάζει να σφαζόμαστε μεταξύ μας νηπιαγωγοί και γονείς! Δήθεν με το πρόσχημα της δωρεάν εκπαίδευσης που πιπιλάνε σαν καραμέλα χρόνια τώρα! Δεν παρέχουν όμως ούτε υλικά ούτε χρήματα, ούτε προσωπικό για να παρασχεθεί αυτή η εκπαίδευση! Μας ζητούν να αρκεστούμε σε ψίχουλα για τα παιδιά μας! Κι όταν μας ζητά ο σύλλογος ή η νηπιαγωγός να επενδύσουμε κάτι παραπάνω διαμαρτυρόμαστε! Θα ήθελα να μάθω τι γνώμη έχετε για αυτά! Νομίζω ότι είναι καλό να δούμε κι αυτήν την πλευρά του πράγματος και να αναλάβουμε αντίστοιχες δράσεις ως γονείς πιο οργανωμένα!![/u]

 

θα σου πω την γνώμη μου για αυτά που παραθέτεις, και θα τα πάρω με την σειρά:D

1. πολύ ορθά σχολάσατε την επόμενη του αγιασμού το προκαθορισμένο ωράριο από το υπουργείο. σε εμάς όπως διάβσες ίσως δεν ίσχυσε κάτι ανάλογο..

2. σας δώσανε ΛΙΣΤΑ με υλικά.. δεν σας ζήτησαν χρήματα

3.λες ότι η κυρία παίρνει 122ευρώ το μήνα για καθαριότητα και τουαλέτες..

α. είσαι σίγουρη? γιατί 122 ευρώ το μήνα πιστεύω ότι μπορεί να τα βρει αρκετά εύκολα πχ η κοπέλα που μου καθαρίζει το σπίτι (85τμ) 1 φορά την εβδομάδα, παίρνει 40 ευρώ την φορά δηλαδή μονο για το δικό μου σπίτι, παίρνει τον μήνα 160 ευρώ..( για 4 ημέρες τον μήνα !!) και πίστεψέ ότι έχει "διώξει" δουλειές γιατί όλες οι μέρες της είναι φουλ... :roll:

β. πόσες ώρες δουλεύει? σίγουρα είναι δύσκολη δουλειά να ασχολείται με τα 48 παιδάκια αλλά μήπως και η πλειοψηφία των απλών εργαζομένων δεν ανήκει στην γενιά των 700 ευρώ... βέβαια θα μου πεις ότι δεν είναι σωστό ούτε το ένα ούτε το άλλο και συμφωνώ απόλυτα, απλά θέλω να σου πω ότι δυστυχώς αποτελεί τον κανόνα και όχι την εξαίρεση :? και φυσικά δεν λέω ότι είναι αρκετά τα χρήματα που ενδεχομένως να παίρνει, για να μην παρεξηγηθώ κιόλας απλά με τη σειρά μου σου λέω και εγώ την αποψή μου :wink:

και σίγουρα η ανθρώπινη εργασία υποβαθμίζεται και με τα 122 ευρώ και με 600 που παίρνει ο πατέρας μου σύνταξη μετά από 44 χρόνια που δούλευε σαν χαμάλης σε συνεργείο αυτ/των...

3. τα υλικά είναι αναγκαία και απαραίτητα , αδιαμφισβήτητα....έχεις δίκιο ότι μας ρίχνουνε στάχτη στα μάτια για την δωρεάν παιδεία και πως είναι μπούρδες και κουραφέξαλα.. :? απλά ξέρεις πώς το βλέπεω εγώ από τη μεριά μου ? δεν διαμαρτύρομαι αν ο σύλλογος (αλήθεια πότε πρόλαβε και συστάθηκε σύλλογος και εμένα δεν με ειδοποίησαν :roll: ) ή η νηπιαγωγός μας ζητήσει να επενδύσουμε όπως πολύ σωστά λες κάτι παραπάνω ..δεν διαμαρτύρομαι όμως αν υπάρχει διαφάνεια, λέξη που μάλλον σε αυτή τη χώρα είναι άγνωστη ή χρησιμοποιείται "μεταφορικά" ..γιατί ΦΥΣΙΚΑ και δεν έχω εμπιστοσύνη σε κάποιον ΞΕΝΟ που θα μου ζητήσει χρήματα , για κάτι που έχει σκοπό ΝΑ ΚΑΝΕΙ στο μέλλον ακόμη και αν είναι για το καλό του παιδιού μου και ακόμη και αν είναι για ένα "ευτελές"? ποσό ...

ξέρεις πώς θα το έκανα εγώ αν ήμουν αρμόδια? θα έδινα στους γονείς την δυνατότητα να πάρουν εκείνοι τα υλικά, (αφού είπαμε ότι το δωρεάν πέθανε) ,όμως θα πήγαινα και σε 3 βιβλιοπωλεία και θα έπαιρνα γραπτή προσφορά και θα τους την έδινα έτσι ώστε να δουν με τα μάτια τους τί τους συμφέρει και από που και αφού συγκαλούσα συνέλευσή ή όπως αλλιώς θες πες το, θα αποφασίζαμε με αποδείξεις τί συμφέρει καλύτερα και τα παιδιά και τους γονείς.. Δεν θεωρείς ότι είναι μια σωστή διαδικασία? έτσι και οι γονείς θα ήταν καλυμένοι και οι υπεύθυνοι.. δεν θέλω καν να σχολιάσω το γεγονός ότι από τώρα , στο δικό μας νήπιο, ήθελαν τα χρήματα για τις εκδηλώσεις μέσα στη χρονιά, γιατί ειλικρινά θα φουντώσω πολύ και δεν κάνει..:?

τώρα για την τραπεζοκόμο κλπ , προσωπικά αν ήμουν αρμόδια θα πήγαινα στον δήμαρχο, στην επιτροπή πρωτοβάθμιας εκπαίδευςης του σχολείου ΜΟΥ (είπαμε είμαι η υπεύθυνη, έτσι :wink: ) ακόμη και στην τηλεόραση θα έβγαινα παρέα με τους γονείς, αν δεν έβρισκα το καλύτερο -κατά την γνώμη μου- για τα παιδιά..

 

αυτά

φιλικά ΠΑΝΤΑ

motherof2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το θέμα των χρημάτων, τουλάχιστον στο δικό μας νηπιαγωγείο, στην συνάντηση που έγινε η διευθύντρια είχε μια τεράστια λίστα με υλικά και μας είπε ότι αν θέλουμε μπορούμε να τα αγοράσουμε και μόνοι μας, αλλά επειδή ως νηπιαγωγείο θα αγοράσουν μεγάλες ποσότητες θα πετύχουν καλύτερες τιμές. Επίσης αγοράζουν και κάποια έντυπα-εκδόσεις που απ'ότι κατάλαβα δεν μπορούν να τα πάρουν μέσω χρηματοδότησης ΥΠΕΠΘ.

Τα χρήματα όμως τα μαζεύει γονιός, όχι οι νηπιαγωγή. Στη περιπτωσή μας προθυμοποιήθηκα εγώ να τα μαζέψω. Σίγουρα μπορεί να αγοράζουν και κάποια πράγματα επιπλέον που δεν θα τα χρησιμοποιήσουν άμεσα τα παιδιά.

Αν και στην αρχή μπορώ να πώ ότι σκέφτηκα ότι έπρεπε όλο αυτό το υλικό να δίδεται μέσω υπουργείου, μετά συνειδητοποίησα ότι πχ στο δημοτικό δεν αγοράζουμε τετράδια, στυλό, μολύβια κλπ; κάτι αντίστοιχο είναι.

 

Αυτό που μου φαίνεται απαράδεκτο είναι να δίνουμε έξτρα κάποια χρήματα για το ζέσταμα των φαγητών. Θα έπρεπε να υπάρχει βοηθητικό προσωπικό γι'αυτή τη δουλειά, απο τη στιγμή που υπάρχει πρόβλεψη.

Ωστόσο, μιλώντας για εμένα προσωπικά τα 70-80 ευρώ το χρόνο, που θα δώσω για να εξασφαλίσω το δυνατόν καλύτερες συνθήκες (εκπαιδευτικές κλπ) για το παιδί μου, δεν μου φαίνονται εξωφρενικά - το καλύτερο βεβαια θα ήταν να αφορούσαν όλα αυτά τον κρατικό προϋπολογισμό, αλλά.... :? . Εγώ όμως μπορώ να τα δώσω, ίσως να υπάρχουν γονείς που δεν μπορούν να δώσουν και αυτά.

 

Συγνώμη για την τεράααστια ποστάρα! :D:oops:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την αγανακτησή σας ως μητέρες...αλλά θα προσπαθήσω να εξηγήσω μερικά πράγματα από την σκοπιά της νηπιαγωγού..αφου ανήκω στον χώρο.

Η εβδομάδα προσαρμογής δεν είναι κατοχυρωμένη νομικά. Παλαιότερα υπήρχε και προέβλεπε ένα ελαστικότερο ωράριο όμως πλέον έχει καταργηθεί. Ωστόσο ορισμένοι νηπιαγωγοί την πρώτη εβδομάδα έχουν περιορισμένο ωράριο για να είναι ομαλότερη η προσαρμογή όλων και κυρίως των προνηπίων, που δεν έχουν ξαναφοιτήσει σε σχολικό πλαίσιο. Προσωπικά την εφαρμόζω τις πρώτες δύο μέρες...κυρίως για να βολιδοσκοπήσω τις ανάγκες των προνηπιών και τις αντοχές τους...καθώς και για να δώσω περιθώριο στα παιδιά που κλαίγοντας ζητάνε τις μαμάδες τους να έχουν ένα πιο περιορισμένο διαστημα απουσίας από το σπίτι τους.

Το ταμείο είναι μείον...και αυτό διαφαίνεται κυρίως στην εκπαίδευση. Τα λειτουργικά έξοδα του σχολείου χρηματοδοντούνται από το κράτος διαμέσου των σχολικών επιτροπών...αλλά ποτέ δεν φτάνουν. Εάν η νηπιαγωγός δεν ζητούσε αυτά τα χρήματα ή τα υλικά...πολύ απλά δεν θα είχε υλικό για να δουλέψει. Η κατοχή χρημάτων από την νηπιαγωγό είναι παράνομη. Γι΄αυτό πολλές φορές αναλαμβάνει ο συλλογος γονέων άτυπα να συγκεντρώσει και να διαχειρίζεται τα χρήματα κατά το δοκούν. Εάν ο σύλλογος διαθέτει καταστατικό και είναι αναγνωρισμενος....μπορεί να δώσει απόδειξη. Συνήθως στα νηπιαγωγεία ο σύλλογος είναι άτυπος α)διότι η σύσταση του κοστίζει και οι γονείς δεν είναι πρόθυμοι να δώσουν χρήματα β) το διάστημα φοίτησης στο νηπιαγωγείο είναι πολύ μικρότερο από αυτόν του δημοτικού γ) το νηπιαγωγείο αντιμετωπίζεται πιο απαξιωτικά σε σχέση με το δημοτικό σχολείο.

Τα μειονεκτήματα της αγορας υλικών από την αρχή της χρονιάς είναι τα εξής : 1) καταλαμβάνουν αποθηευτικό χώρο...και ο χώρος στο νηπιαγωγείο είναι πολυτέλεια 2)γίνεται κατασπατάληση του υλικού διότι δεν μπορείς να ξέρεις από την αρχή τις ανάγκες της τάξης σου- πχ..βρήκά από την προηγούμενη νηπιαγωγό μια ντουλάπα γεμάτη πλαστελίνες, οι οποίες είχαν καταστραφεί και πολλές δαχτυλομπογιές ενώ εγώ στην πορεία χρειάστηκα πλαστικό χρώμα. 3) οι ανάγκες προκύπτουν στην πορεία....

Τα χρήματα για τις εκδρομές και τις παραστάσεις...εκτός από τα παιδιά που οι γονείς τους είχαν την δυνατότητα να δώσουν...σιωπηλά και με εχεμύθεια και διακριτικότητα κάλυψαν και τις ανάγκες παιδιών που δεν είχαν και μπόρεσαν να συμμετέχουν στις αντίστοιχες δραστηριότητες χωρίς διάκριση.

Οι καθαρίστριες χωρίζονται στις μόνιμες...που είναι δημόσιοι υπάλληλοι και σε αυτές με σύμβαση. Θα μιλήσω για τις μόνιμες ...επειδή γνωρίζω την κατάσταση. Σε αντίθεση με τις καθαρίστριες των δημοτικών που απασχολούνται πλήρες ωράριο και είναι στο χώρο καθ΄ολη την διάρκεια του σχολικού ωραρίου ..οι καθαρίίστριες των νηπιαγωγείων συνήθως πληρώνονται για 3ωρα ή 4 ωρα και απασχολούνται σε διαφορετικά νηπιαγωγεία. Το ωράριο τους δε ...προκύπτει από τις αίθουσες και τα τετραγωνικά των νηπιαγωγείων. Η δική μας καθαρίστρια για 2 αίθουσες έπαιρνε 90 ευρώ το μήνα. Συμπλήρωνε το ωράριο της με άλλο ένα νηπιαγωγείο...σύνολο δλδ 180!!!Οι γονείς όταν τους εξήγησα την κατάσταση από μόνοι τους προσφέρθηκαν να δώσουν χωρίς να τους υποχρεώσω. Οι λόγοι που η γυναικα παρέμενε στην θέση της ήταν μόνο τα ένσημα!Σαφώς και αδικίες γίνονται σε όλους τους τομείς...όμως πραγματικά πιστεύω ότι οι συγκεριμένες εργαζόμενες μόνο κατ ΄επίφαση ανήκουν στο δημόσιο ενώ στην πραγματικότητα απασχολούνται με όρους δουλείας.

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ...αλλά ελπίζω να σας βοήθησα με τις απορίες σας. Σε οτιδήποτε άλλο μπορώ να βοηθήσω είμαι στην διαθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας να μας δώσετε τις πληροφορίες αυτές. Βλέπω οτι το θέμα έχει 2 όψεις. Από την μία γιατί να πληρώνουμε παραπάνω χρήματα για υπηρεσίες που υποτίθεται είναι δωρεάν και από την άλλη έχουμε ανθρώπους που έχουν ανάγκη τα χρήματα, τα ένσημα. Έχοντας αυτά τα στοιχεία τώρα εγώ θα τα δώσω τα χρήματα. Για να πάω να φωνάξω στον Δ΄γμο δεν είναι δική τους αρμοδιότητα. Αν πάω στους υπόλοιπους του υπουργείου θα μου πούν, δίκιο έχετε αλλά και εμείς την δουλειά μας κάνουμε. Μόνο στην Βουλή μέσα αν μπούμε θα ακουστούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΟ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ:

1) ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΤΡΑΠΕΖΟΚΟΜΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡ΄ΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΗΜΕΡΟ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΟΝΙΜΟ;

2) ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΧΑΡΤΙΚΗ ΥΛΗ ΚΑΙ ΑΠ΄ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ Ο ΔΗΜΟΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ)

3) ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΄ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΠΙΠΛΩΝ , ΝΑ

ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΠΙΠΛΑ , ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ , ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ) ΓΙΑ ΑΥΤΑ Ή ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ;

ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ;

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

1.Μονιμος τραπεζοκομος δεν προσλαμβανεται σε σχολειο.Θα το κανει η καθαριστρια ή καποια αλλη κυρια που θα πληρωνουν οι γονεις. 2. Τα 100 0 ευρω για χαρτικα και γραφικη υλη ολης της χρονιας μου φαινονται λιγα,ισως χρειαστει στην πορεια να δωσουν κι ο γονεις κατι. 3.Οι χρηματοδοτησεις ολων των σχολειων περνανε απο τους δημους,εκει θα απευθυνθειτε πρωτα ή βρειτε καποια εταιρεια που να γινει χορηγος(π.χ μια εταιρεια σας αγοραζει βιβλιοθηκες κι απλα αναγραφεται το ονομα της πανω).Για τη συσταση συλλογου ρωτηστε πρωτα στο γραφειο πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης στο οποιο ανηκει το σχολειο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. είμαι και εγώ μητέρα δυο κοριτσιών, γράφω απλά την δική μου εμπειρία. η μέγάλη πέρισυ πήγαινε προνήπια, σε ολοκαίνουργο ολοήμερο. η κατάσταση ήταν χλιδάτη από άποψη κτιρίου (αίθουσα ξεκούρασης, αποθήκες, καινούρια ντουλάπια, γραφείο νηπιαγωγών, αίθουσα απασχόλησης, τραπεζαρία, σωστά; αυτές δεν είναι οι ανάγκες του ολοήμερου; ) οι νηπιαγωγοί νέες, πολύ καλές και στο δουλειά τους αλλά σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη αυστηρές στην αρχή με το ωράριο το πρωινό (ενιωσα οτι με μάλωσαν κανα δυο φορές που αργήσαμε το πρωι , κι αυτό την πρώτη βδομάδα). δυστυχώς όλη την χρονιά είχαμε πρόβλημα με τις φορές που αναγκαστικά απουσιάζε κάποια νηπιαγωγός καθώς ήταν μόνο δύο οι δασκάλες, η μια μέχρι τις 11.30, η άλλη μέχρι τις 3.30, οπότε αν κάποια από τις δύο έλειπε παίρναμε τα παιδιά μας υποχρεωτικά νωρίς (11.30). φέτος πάνε και οι δύο, η μικρή προνήπια, η μεγάλη νήπια. Επειδή μετακομίσαμε στο κέντρο τη πόλης αλλάξαμε και σχολείο. Λοιπόν εμπειρία προς το παρόν: κτίριο προπολεμικό επιεικώς απαράδεκτο, τα δικά μου είναι μαζί (νηπια και προνήπια μαζί; δεν είναι αντι-εκπαιδευτικό; ) σε μια αίθουσα 5Χ5 όπου εκεί τρώνε , εκεί έχουνε τα θρανία για 21 παιδιά, εκεί ψυγείο και φούρνος έκεί τα στρωματάκια για την ξεκουραση... (έλεος) είναι ολοφάνερο ότι το κράτος δεν έχει ΥΠΟΔΟΜΕΣ. εμάς τραπεζοκόμοι είναι οι ίδιες οι δασκάλες και έιναι προς τιμή τους, αλλιώς πώς; χρήματα δε ζητήσανε μόνο κάποιο υλικό (σύνολο 25 ε για το κάθε παιδάκι) και είναι φυσικό, βλ. ΥΠΟΔΟΜΕΣ, μας είπανε πολύ ευγενικά είναι η αλήθεια, αν θέλουμε να φέρουμε χαρτια υγείας, κρεμοσάπουνο, εξηγώντας ότι το κράτος δεν δίνει πολλά.... πάντως την πρωτη βδομάδα ήταν μέχρι τις 12 και οι δυο νηπιαγωγοί (σύνολο 4, δύο σε κάθε αίθουσα (2 αίθουσες) για περίπου 22+22 παιδακια). διευκρινίζω πως γραφείο δεν έχουνε, εχουνέ βάλει στο διάδρομο το γραφείο τους, και επισημαίνω ότι κάποια από τις μέρες αυτής της βδομάδας που άργησε η μια νηπιαγωγός μας, κρατούσε τα παιδάκια η νηπιαγωγος της άλλης αίθουσας! πάλι προς τιμή τους. ΚΑΤΑΛΗΓΩ δε φταίνε οι νηπιαγωγοί , ακόμα και κάποιες πιο παλίες, προφανώς αναγκαζονται να ειναι αυστηρές (και το λέω εγώ που κρίνω τον άνθρωπο με βάση του πόσο ανθρώπινος και φιλικός είναι!! ) αλλά τι να σου κάνουνε κι αυτές... πάλι είναι και το που θα πέσεις... ορισμένες φορές, όσον αφορά τα χρήματα μάλλον στις μεγάλες πόλεις ζητάνε πιο πολλά υλικά ( ; ) . το παραπονό μου παραμένει: γιατί έχουμε ένα τόσο ανοργάνωτο κράτος; τόσο δύσκολο είναι πια; τα παιδιά μας κρατάνε τη ζωή μας στα χέρια μας, είναι το μέλλον μας και παρά τις δυσκολίες της καημένης Ελλαδίτσας πιστεύω στα μωρά μας. είμαι σίγουρη πως σε τριάντα χρόνια τα βλαστάρια μας θα διορθώσουν πολλά από τα κακώς κείμενα, αλλά τώρα.... είναι δύσκολα γι αυτά. ΠΡΟΤΕΙΝΩ υπομονή σε όλες τις μανούλες, πολύ συζήτηση με τις δασκάλες, τουλάχιστον να κατανοήσουμε πως λειτουργεί το σύστημα, και όσο για κάποιες περιπτώσεις νηπιαγωγών που φαίνονται απρόσιτες, αυστηρές κάπως τέλοσπάντων κεντρήστε τες με ερωτήσεις, δείξτε ενδιαφέρον, πάντα με ευγένεια αλλά και με αυτό που εγώ λέω πολιτισμενη αυστηρότητα αν χρειαστεί προκειμένου να ξεκαθαρισουν τις απορίες σας... ευχαριστώ που με ακούσατε ελπίζω να βοήθησα... να πω μόνο ότι όταν πήγα πέρισυ προς αναζήτηση πληροφοριών για τη ζωή στο νηπιαγωγείο στην ίδια τη δασκάλα και διευθύντρια, λέγοντας΄ότι είμαι μητέρα και θέλω να μάθω τι κάνουν τα παιδιά μας στο νηπιαγωγείο στην αρχή με κοίταζε σαν εξωγιήνη αλλά ήταν μάλλον έκπληξη στο τέλος είπε "χάρηκα ελπίζω να συνεργαστούμε" (όλο αυτό σε δημόσιο νηπιαγωγείο). δυστυχώς και αυτές έχουν συνηθίσει στην αδιαφορία των περισσότερων γονιών!!!!! ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙΤΕ (συμπεριλαμβάνω και εμένα). ευχαριστώ που είχατε την υπομονή να με ακούσετε

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

Τελικα τα χρηματα τα εχετε δωσει ολοι; Εμεις αυριο εχουμε συνελευση οι γονεις να ακουσουμε τον περσινο απολογισμο και να κανονισουμε τα χρηματα για φετος.Κατι λενε για 60ευρω το κλασικο και 140 το ολοημερο.Τα χρηματα λενε πανε για υλικα που χρησιμοποιουν καθημερινα τα παιδια, για σκηνικα για τις γιορτες και για το δωρο της καθαριστριας , που δεν μπορει να ειναι λεει κατω απο 300 ευρω!!!

Εχει ηδη αναφερθει κατι για διαφανεια την οποια εγω δεν βλεπω δυστυχως...Αξιζει να σημειωθει πως τα υλικα τα προμηθευει σχεδον "εργολαβικα" μια κυρια με βιβλιοπωλειο λιγο παρακατω απο το σχολειο. Και ολοι το δεχονται ετσι απλα, χωρις κανεις να ρωτησει και να ελεγξει τη διαχειριση αυτων των χρηματων.Σε ολους περισσευουν δηλαδη;Ειμαι εγω η παραξενη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι λενε για 60ευρω το κλασικο και 140 το ολοημερο.
:shock::shock::shock::shock:

 

ΠΟΣΑΑΑΑΑ??????????????????

 

είμαστε με τα καλά μας??? φυσικά και δεν είσαι παράξενη!

 

τη συνέλευση των γονιών ποιός την οργάνωσε? οι γονείς ή οι νηπιαγωγοί?? ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει να δω τι θα κάνουμε κι εμείς στο δικό μας.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

, τα δικά μου είναι μαζί (νηπια και προνήπια μαζί; δεν είναι αντι-εκπαιδευτικό; )

 

Οχι δεν ειναι αντιεκπαιδευτικο..αυτος ειναι ο κανονας.

Τα νηπια ειναι μαζι με τα προνηπια ...υποχρεωτικο ειναι για τα νηπια...και απ κει εχουν περισσοτερες ''απαιτησεις'' ..τα προνηπια απλα μαθαινουν καλυετρα βλεποντας τα νηπια και την επομενη χρονια με την σειρα τους δειχνουν στα προνηπια τι πρεπει να κανουν και ειναι πιο καλα προετοιμασμενα τα ιδια :wink:

 

 

Το θεμα με την καθαριστρια το εχουμε κι εμεις :evil: ...το κρατος δινει για την καθαριστρια για να ερχεται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για 3 ωρες περιπου (ειναι 2 ταξεις μεγαλες ,3 τουαλετες+ 3 νιπτηρες, ενα γραφειο και μια μεγαλη αυλη ) 90 ευρω το μηνα(περσυ εδινε 75). Βεβαια δεν εμενε καμια...(ποια απ εσας θα πηγαινε για 90 ευρω για 60 ωρες...δλδ 1,5 ευρω την ωρα :shock: )

Οποτε αναγκαστικα δωσαμε περσυ ο καθε γονιος 4 ευρω το μηνα και φετος το καναμε 5 ...ωστε να μαζευεται 180 ευρω απο εμας+ 9 ...270 μηπως και την κρατησουμε :roll:

Επεισης εμας μας εδωσαν λιστα...και σε βιβλιοπωλειο μου στοιχισε και για τα δυο νηπιακια μου 160 ευρω :?

Να βαλω και τα 25 που θελουν για το συλλογο??

40+25+160=225 κι ακομα δεν ξεκινησαμε :roll: ....ποιος ειπε οτι εχουμε δωρεαν παιδεια??... :P:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι και εγω μαμα που η μικρη της εχει παει φετος προνηπια..

 

Συγκεντρωση θα κανουμε το Οκτωμβριο οποτε απο χρηματικα ποσα που πρεπει να καταβαλουμε δεν εχω ακομη ιδεα...

 

Το νηπιαγωγειο μας ειναι καινουργιο (φιλοξενειτε σε ενα παιδικο σταθμο)(φετος λειτουργει πρωτη φορα) με 22 παιδακια (1 ταξη) νηπια-προνηπια μαζι και 2 δασκαλες που θα ειναι εναλλαξ γιατι το σχολειο μας ειναι και ολοημερο.

Αυτην την βδομαδα αρχισε το ολοημερο σχολειο. Φεραμε σεντονακια κουβερτουλες απο το σπιτι για τα στρωματακια (τα οποια ειναι μεσα στην αιθουσα) απο φαγητο μας ειπε η δασκαλα να φερνουμε ακομα σαντουιτς ή τελοσπαντων τροφη που δεν θελει ζεσταμα και ψυγειο γιατι δεν τα εχουν συνδεσει ακομα...

 

 

Οι γονεις κανουμε υπομονη ξερουμε οτι το πρωτο χρονο θα ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα με την καλη θεληση μας και των νηπιαγωγων θα εχουμε πιστευω ενα καλο αποτελεσμα.....

Link to comment
Share on other sites

μας ειπε η δασκαλα να φερνουμε ακομα σαντουιτς ή τελοσπαντων τροφη που δεν θελει ζεσταμα και ψυγειο γιατι δεν τα εχουν συνδεσει ακομα........Οι γονεις κανουμε υπομονη ξερουμε οτι το πρωτο χρονο θα ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα με την καλη θεληση μας και των νηπιαγωγων θα εχουμε πιστευω ενα καλο αποτελεσμα.....

 

Αγαπητή Nantia, δεν θέλω να το πάρεις προσωπικά, αλλά ορμώμενη από αυτά που γράφεις (έτυχε και τα 'γραψες εσύ, θα μπορούσα να τα χα γράψει εγώ, επαναλαμβάνω ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) πραγματικά μου κάνει εντύπωση το ότι μερικούς μήνες πριν, προβληματιζόμασταν αν θα τρώνε σωστά τα παιδιά μας στις διακοπες. Και τώρα που πάνε σχολείο, που είναι όλη μέρα εκεί, παραβλέπουμε τα βασικά! Δηλαδή τι? Να έχει το φαγητό του το μεσημέρι το παιδάκι μας να φάει! Τι ειναι να τη βγάλει με σάντουιτς?? Οικοδόμος??? ΕΛΕΟΣ!!!

Τι πάει να πει δεν τα συνδέσανε??? Πύραυλο θα εκτοξεύσουν???

Παράλογοοο???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε και εμείς χθες στην συνάντηση του Νηπιαγωγείου της Ζέτας μας.

 

Συζητήθηκαν συνοπτικά τα παρακάτω:

 

α. Χρήματα για τα υλικά: 70 €/παιδί αν τα παραγγείλουμε όλοι μαζί, ~120 € αν μας δώσουν λίστα και τα πάρουμε μόνοι μας. (Γιατί στα υλικά υπάρχουν και πράγματα για τα οποία θα πρέπει να ψάξουμε αλλού εκτός από το βιβλιοπωλείο όπως χάντρες, πούλιες, χόρτο κ.α)

 

Σε ερώτηση μίας μαμάς τι προσφέρει το κράτος στα δημόαια νηπιαγωγεία που τα έκανε και υποχρεωτικά η απάντηση της νηπιαγωγού ήταν πως στην αρχή του σχολικού έτους τους δίνει υλικά αξίας 200€ και στο μέσο της χρονικάς άλλα 250€. :shock: Αυτά είναι μόνο για το ολοήμερο ενώ για τα κλασικά νηπιαγωγεία δίνονται μόνο τα αρχικά 200 €. :shock::mad: Η νηπιαγωγός μας εξήγησε ότι πολύ εύκολα θα μπορούσε να αρκεστεί στα υλικά του κράτους ή σε μικρότερη εισφορά από τους γονείς χωρίς φυσικά να κάνει αυτό που θέλει με τα παιδιά μας και απλά να διεκπεραιώνει το ωράριό της όσο πιο εύκολα γίνεται. Άλλα όπως μας είπε τα παιδιά θα κάνουν πολλές κατασκευές γιατί έτσι είναι το δικό της σύστημα. Εξάλλου μας έφερε σαν παράδειγμα τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς όπου σε ορισμένους δήμους υπάρχει χρηματική καταβολή (που στις περισσότερες περιπτώσεις αφορούν τα υλικά και μόνο).

 

β. Μια φορά το μήνα τα παιδιά θα βγαίνουν εκτός σχολείου για θέατρο, μουσείο ή επίσκεψη σε εργαστήρια (που φτιάχνουν ψωμία, κρασί, κα). Η χρηματική συμμετοχή θα είναι ανάλογα με την δραστηριότητα ενώ εκείνη την ημέρα θα σχολάνε στη 1 το μεσημέρι και όχι στις 3:45. (οι εργαζόμενες μαμάδες που δεν έχουν άλλη βοήθεια αλήθεια τι πρέπει να κάνουν ?, μάλλον ρητορική ερώτηση!)

 

γ. Κάθε Παρασκευή θα λειτουργεί ένα σύστημα σαν δανειστική βιβλιοθήκη όπου θα δίνονται στα παιδιά μας βιβλία και φυλλάδια για να συμπληρώνουν το Σαββατοκύριακο με βάση τα βιβλία, τα οποία θα επιστρέφονται στο σχολείο την Δευτέρα.

 

δ. Και φυσικά να μην ξεχάσω την χρηματική εισφορά των 5€ μηνιαίως για την Τραπεζοκόμο (το έχω ήδη αναφέρει σε αυτή την ενότητα).

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,

πάντως κορίτσια εμάς δεν μας ζήτησαν καθόλου λεφτά ...

είμαστε σε κλασσικό νηπιαγωγείο και απλά μας έδωσαν μια λίστα με πράγματα που έπρεπε να αγοράσουμε για κατασκευές..

με μια επίσκεψη στο jumbo και ~ 55€ τα πήραμε...

μας είπαν οτι και εμείς θα βγαίνουμε εκτός σχολείο επισκέψεις και βέβαια θα πληρώνουμε αλλά θα πρέπει να δηλώσουν κάποιες μαμάδες συμμετοχή ως βοηθοί ...εμ 34 παιδία με 2 νηπιαγωγούς δεν λέει ... :roll::roll::roll:

και μας έδωσαν μια λίστα με <άχρηστα> αντικείμενα που όποτε μπορούμε να τα πηγαίνουμε, δηλ. κουτιά απο γάλα εβαπορέ , βότσαλα, κουμπιά κ.τ.λ.

αυτά ....

σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη ...λ'ιγο καλύτερο το κτίριο να ήταν και δεν θα ήθελα τίποτα άλλο :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι νεα κοριτσια τι κανουν τα ζουζουνια σας στο νηπιαγωγειο???

 

Γιορτη κανατε ειπατε ποιηματα??? Εμεις καναμε αλλα χωρις παρουσια γονεων μονα τους τα ειπαν μονα τους τα ακουσαν :lol:

 

Συναντησεις γονεων και κηδεμονων κανατε? Τι αποφασεις εχετε παρει??

 

Για να τα πουμε λιγο..........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Δεν υπάρχει περίπτωση ο σύλλογος γονέων να μισθώνει ένα πούλμαν (που θα πληρώνουν οι γονείς φυσικά σαν extra) για τους γονείς που δεν μπορούν να παραλαμβάνουν τα παιδιά τους? (Γιατί φαντάζομαι θα βόλευε ένα σχολικό να φέρνει το παιδί π.χ. στο σπίτι της γιαγιάς). Υπάρχει αυτό πουθενά? Γιατί είναι μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Δεν υπάρχει περίπτωση ο σύλλογος γονέων να μισθώνει ένα πούλμαν (που θα πληρώνουν οι γονείς φυσικά σαν extra) για τους γονείς που δεν μπορούν να παραλαμβάνουν τα παιδιά τους? (Γιατί φαντάζομαι θα βόλευε ένα σχολικό να φέρνει το παιδί π.χ. στο σπίτι της γιαγιάς). Υπάρχει αυτό πουθενά? Γιατί είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

Αυτό το έχω ακούσει για κάποιο νηπιαγωγείο στου Παπάγου...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μας νηπιαγωγειο υπαρχει πουλμαν που παει τα παιδια στο σχολειο και τα γυριζει. Βεβαια αυτο ειναι πρωτοβουλια του δήμου. Βεβαια ακομα λεφτα δεν μας ζητησαν αλλα φανταζομαι ισως δωσουμε κατι. Αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη. Παντως μεγαλη ευκολια................. :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...