Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βηχας κ βλεννες σε 4 μηνων μωρο,ποσο επικινδυνο ειναι;


Recommended Posts

On 4/5/2017 at 4:16 ΜΜ, kine είπε:

Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ το εξής κριτηριο:    

είναι ευδιάθετο το παιδί;    παίζει;     χαίρεται;     τρώει;    κοιμάται; 

Αν σε όλα τα παραπάνω είστε κοντά στα φυσιολογικά για εσάς, τότε να μην ανησυχείς κι ας ακούς αυτό το χουρχούρισμα. Θα περάσει κάνοντας τον κύκλο του και θα δυναμώσει και το ανοσοποιητικό του από την όλη διαδικασία. Αν είναι σε καλή διάθεση, να μη σε παίρνει από κάτω που τον βλέπεις να έχει μυξούλες. Είναι μια υγιέστατη διαδικασία ωρίμανσης του ανοσοποιητικού του και είναι πολύτιμη γι' αυτόν.

Αν όμως το παιδί είναι νωθρό, δυσκολεύεται να κοιμηθεί και ταλαιπωρείται πολύ, να πας στο γιατρό για να σου συστήσει τρόπους ανακούφισης του (μπορεί να είναι ένα παυσίπονο, ένα αντιισταμινικό ή κάτι άλλο, ανάλογα με την κατάσταση). 

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει οποιοδήποτε σύμπτωμα που θα μπορούσε να είναι ένδειξη για κάτι σοβαρο.

Διάβασε κι αυτό:  

Πότε κάτι είναι επείγον

http://pediatros-thes.gr/for-parents/επείγοντα/πότε-κάτι-είναι-επείγον/

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.ωραία ιστοσελίδα που μου πρότεινες!

Από διάθεση είμαστε καλά. Στο φαγητό τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα. Δεν τρώει όπως έτρωγε. 

Η μύξες κ το χουρχούρισμα επιμένουν. Βάζουμε όρο, ρουφαω της μύξες.  Δεν βγάζει άλλες. Ξανά δοκιμάζω κ δεν βγαίνει τίποτα.  Τον σηκώνω κ τον βάζω στο κρεβατάκι του κ ακούω το χουρχούρισμα.

Και λεω: μα πού στο καλό ηταν;;;; τώρα ρουφηξα, έβγαζε στην αρχή κ μετά τίποτα. ΤΊΠΟΤΑ!!! Που ηταν;;;;;;;; που ηταν;;;;;; θα σαλταρω!!! Κ αυτό γίνεται συνεχώς. 

Επεξεργάστηκαν by λιλουμ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:-D σταμάτα να τις κυνηγάς γιατί όντως θα σαλτάρεις! μύξες είναι και ξεγλυστρούν!

Μην ξεχνάς ότι δεν είναι αυτές ο εχθρός, αλλά είναι άμυνα του οργανισμού, οπότε όσο τις κρίνει αναγκαίες ο οργανισμός του, θα τις παράγει.

Είναι πολύ ευχάριστο που έχει καλή διάθεση! Κάντε υπομονή και θα περάσει σε λίγες μέρες.

Κι η κόρη μου είχε ελαχιστοποιήσει εξαιρετικά το φαγητό της και μόλις υποχώρησαν οι μύξες....δεν την προλαβαίνουμε! Ολη μέρα τρώει. Τελειώνει διπλάσιες μερίδες απ' ότι πριν και έπειτα θέλει και οτιδήποτε τρώμε εμείς να το δοκιμάσει ή και να το αποτελειώσει :wink:

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, kine είπε:

:-D σταμάτα να τις κυνηγάς γιατί όντως θα σαλτάρεις! μύξες είναι και ξεγλυστρούν!

Μην ξεχνάς ότι δεν είναι αυτές ο εχθρός, αλλά είναι άμυνα του οργανισμού, οπότε όσο τις κρίνει αναγκαίες ο οργανισμός του, θα τις παράγει.

Είναι πολύ ευχάριστο που έχει καλή διάθεση! Κάντε υπομονή και θα περάσει σε λίγες μέρες.

Κι η κόρη μου είχε ελαχιστοποιήσει εξαιρετικά το φαγητό της και μόλις υποχώρησαν οι μύξες....δεν την προλαβαίνουμε! Ολη μέρα τρώει. Τελειώνει διπλάσιες μερίδες απ' ότι πριν και έπειτα θέλει και οτιδήποτε τρώμε εμείς να το δοκιμάσει ή και να το αποτελειώσει :wink:

Όντως της κυνηγάω!!! Ξαπλώνω το παιδί να το αλλάξω πάνα και κλαίει! ...νομίζει ότι θα τον βάλω όρο. Κ πραγματικά θα σαλταρω. Το βράδυ του βγάζω της μύξες κ τον βάζω να κοιμηθεί εννοείται χουρχουριζει κ βρίζω από μέσα μου κ λέω που ήταν;;;;; μετά από λίγο σταματάει. Λέω αντε ας κοιμηθώ κ εγώ.  Κ ξυπνάω γιατί τον ακούω να χουρχουριζει κ Λυπάμαι που δεν μπορώ να τον βοηθήσω. Σταματάει το χουρχούρισμα κοιμάμαι κ ξυπνάω γιατί λέω "αμάν δεν ακούω τιποτα" κ τρέχω να δω αν αναπνέει. 

Υπομονή ελπίζω σύντομα να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας και από εμένα...

Έχω το μωρό μου 2 μηνών με πολλά φλεματα και δεν μπορούμε να τα βγάλουμε μήπως υπάρχει καμία μανούλα που μπορεί το έχει συνάντηση και αν ναι τι έκανε; ... 

Link to comment
Share on other sites

γειά σας! πρέπει να συμβουλευτείτε παιδίατρο οπωσδήποτε! 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ria89 είπε:

Γειά σας και από εμένα...

Έχω το μωρό μου 2 μηνών με πολλά φλεματα και δεν μπορούμε να τα βγάλουμε μήπως υπάρχει καμία μανούλα που μπορεί το έχει συνάντηση και αν ναι τι έκανε; ... 

Εμεις ακριβως 2μηνων μετα το εμβολιο μας εκανε ιωσουλα με μπουκωματακι κ βηχα.....μας ειδε η παιδιατρος κ μας ειπε ντεπονακι κ να παμε σε 2μερες να μας ξαναδει...εε σε 2μερες μας το γυρισε σε βρογχιολοιτιδα φλεματακια π δεν βγηκαν δηλαδη κ πηγαν στα πνευμονακια....πηραμε αντιβιωση για μια εβδομαδα και καναμε εισπνοες με μασκουλα για 10μερες ειχαμε πολλυυυ βηχα με φλεματα κ πολυ μπουκωμα ......ευτυχως εδρασε η αντιβιωση αμεσως κ γλυτωσαμε το νοσοκομειο....ειναι μικρουλια κ ειναι δυσκολο!!!! Πολλες πλυσεις με ορο στην μυτουλα παρααααα πολλες εμεις καναμε καθε μιση ωρα! Τωρα ειμαστε 3μηνων κ κατι κ περιμενουμε πως κ πως να ανοιξει ο καιρος να φτγουν οι ιωσουλες!!! Αααα Κ φυσικα τηλ τον παιδιατρο να δει το μικρακι σας.....περαστικα σας!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...