nanana

βηχας κ βλεννες σε 4 μηνων μωρο,ποσο επικινδυνο ειναι;

Recommended Posts

Περαστικά κ σε σας

..τι κακό είν αυτό;;; σημερα τα κακά του είχαν μέσα μυξες παίζει να φεύγουν από κει;

ναι μπορεί να φεύγουν απο εκεί.Τις καταπίνει για αυτό.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια σας έχω πρήξει αλλά τα χω παίξει. Του βάζω όρο κ σε 5 λεπτα μπουκωνει

του τις ρουφάω με φυσητηρα. Κάνει όλη την ωρα;σχέδον κάθε μια ώρα ρουφάω αλλιώς δε μπορεί να αναπνεύσει κ να φάει. Είναι κ τοσο πηκτες...φτερνιζεται κ δε βγαίνουν με τίποτα μόνο αν ρουφηξω εγώ. Κ είναι πολύ άσπρες τις τραβάω κ βγαίνουν σαν μακαρόνι. Φαντάζομαι το αερολιν δεν κάνει τπτ για αυτές ε; ούτε το αμοξιλ;

βρε κοριτσακι μου πολλες μερες βλεπω οτι ταλαιπωριεται το βρεφακι σου.

θεωρω οτι θα επρεπε να εχει ηδη βελτιωση με αυτα που του δινεις

εγω θα επαιρνα ΤΩΡΑ τον γιατρο τηλ μην ντρεπεσαι η δουλεια του ειναι.

δεν θελω να σε τρομαξω αλλα η νυχτα παντα ειναι πιο δυσκολη θα το ξυπνας καθε τρεις κ λιγο να του καθαριζεις την μυτουλα?

ο δικος μου ειχε κανει βροχιολιτιδα 5μιση μηνων κ σε 3 μερες που ξεκινησε αντιβιωση κ αερολιν ειχε βελτιωθει σημαντικα.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Στο εχω ξαναπει...εχουμε κ μεις τετοιο θεμα....εγω βαζω οτριζαλιν ορο κ τις ρουφαω με τη συσκευη...και εμας πριν μερες εβγαινα πρασινες...τωρα με 7 φορες τη μερα ορο βγαινουν ασπρες,,,μειωθηκαν μεν κατα πολυ....αλλα τωρα με τις βροχες κ τους νοτιαδες κ την υγρασια, μπουκωνει παλι η μικρη....εχω παρατηρησει οτι η υπερβολικη υγρασια την μπουκωνει.....ορο κ παλι ορο...εγω της βαζω 7 φορες τη μερα,πριν την ταισω,,,να φαει ανετα..

Τη νύχτα ξυπνάει 2φορες για να θηλάσει αλλά πάντα το έκανε αυτό. Συνήθως στις 2.30 κ στις 5.30 οπότε μόνο τότε του βάζω δεν τον ξυπνάω. Τη μέρα έχουμε μεγαλύτερο υεμα μπουκωματος. Η παιδίατρος γυριζει Δευτέρα από ταξίδι γιαυτό δεν ήθελα να την πάρω. Στελλι κ γω σε κάθε γεύμα καθαρίζω με όρο αλλά μολις φάει έχει ξαναμπουκωσει.

Ανησυχώ γιατί βλέπω ότι δεν τιν πιάνουν τα φάρμακα. Η μάσκα υποτίθεται ότι είναι αποτελέσ ατική αλλά εγώ δε βλεοω βελτίωση κ είναι 5η μέρα. Τι αλλο μπορούμε να πάρουμε δηλαδή;

Τη νύχτα ξυπνάει 2φορες για να θηλάσει αλλά πάντα το έκανε αυτό. Συνήθως στις 2.30 κ στις 5.30 οπότε μόνο τότε του βάζω δεν τον ξυπνάω. Τη μέρα έχουμε μεγαλύτερο υεμα μπουκωματος. Η παιδίατρος γυριζει Δευτέρα από ταξίδι γιαυτό δεν ήθελα να την πάρω. Στελλι κ γω σε κάθε γεύμα καθαρίζω με όρο αλλά μολις φάει έχει ξαναμπουκωσει.

Ανησυχώ γιατί βλέπω ότι δεν τιν πιάνουν τα φάρμακα. Η μάσκα υποτίθεται ότι είναι αποτελέσ ατική αλλά εγώ δε βλεοω βελτίωση κ είναι 5η μέρα. Τι αλλο μπορούμε να πάρουμε δηλαδή;

Kοριτσακι μου δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.Το αερολιν δεν βοηθάει πάντα την βρογχιολίτιδα.Βάλε ορό στη μυτούλα και εαν θες παρε και ενα otrivin ,Υπομονή και θα περάσει.Ειναι μικρουλι ακόμα.Αυριο που θα έρθει η γιατρό σου να το πας να το ακούσει και θα σου πει εαν βελτιώθηκε.Σε καταλαβαίνω τι περνας γιατι και εμεις τα ιδια περνάμε.

Καλή σου ημέρα

tnDpp3.png

77l3p3.png

Kαλημέρα. Ελπίζω να είστε καλύτερα. Εμείς και τις 3 φορές που περάσαμε βροχιολίτιδα είδαμε βελτίωση μια βδομάδα μετά το ξεκίνημα των φαρμάκων. Την τελευταία φορά μάλιστα εκτός από αερολίν μας είπε να κάνουμε και flixotide. Αν το δει το παιδάκι ο γιατρός αύριο, θα κρίνει αν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Περαστικά!

Ευχαριστώ...δεν αντεχω να τον ακουω έτσι..μακαρι να μπορούσα να την πάρω εγώ την αρρώστια. Δε θέλω να ξαναδώ μπροστά μου φυσ. ορούς κ φυσητηρες...παραδοξως στη μάσκα κάθεται άγαλμα το πουλάκι μου.

είσαι τυχερή μες την ατυχία σας, εμάς έπρεπε να έρχεται ο σύζηγος από τη δουλειά για να του τις κάνουμε, ήταν και 2 φάρμακα κάθε φορά...

Τώρα μου φαίνονται μακρυνά, θα δείς κι εσάς μόλις περάσει θα τα ξεχάσεις...άβυσσος η ψυχή της μάνας ;)

Πώς είστε σήμερα? Σε ποιά μέρα είστε? Κάπου στις 3-4 μέρες θα είναι καλύτερα, οι μάσκες βοηθούν κατευθείαν σχεδόν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντησεις. Λοιπόν χθες 6η μέρα φαρμάκων ήταν η πρώτη μέρα που είδα λιιιγη βελτίωση. Πηγ;με σημερ; γιατρό κ δεν έχουμε πια ακροαστικα :lol: έχουμε λίγο υγρό στο αυτακι όμως ακομα. Το θέμα είναι ότι μύξες όμως έχουμε ακομα μάλιστα πριν λίγο ξύπνησε μπουκωμενος κ κοιμάται πάνω μου τώρα. Θα συνεχίσουμε άλλες 3 μέρες τα φάρμακα γιατί κ βήχα έχει ακομα. Δύσκολα βλέπω να ξςφορτωνομαστε μύξες κ βήχα...

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντησεις. Λοιπόν χθες 6η μέρα φαρμάκων ήταν η πρώτη μέρα που είδα λιιιγη βελτίωση. Πηγ;με σημερ; γιατρό κ δεν έχουμε πια ακροαστικα :lol: έχουμε λίγο υγρό στο αυτακι όμως ακομα. Το θέμα είναι ότι μύξες όμως έχουμε ακομα μάλιστα πριν λίγο ξύπνησε μπουκωμενος κ κοιμάται πάνω μου τώρα. Θα συνεχίσουμε άλλες 3 μέρες τα φάρμακα γιατί κ βήχα έχει ακομα. Δύσκολα βλέπω να ξςφορτωνομαστε μύξες κ βήχα...

Και εμείς 7 ημέρα σήμερα πάμε κάπως καλύτερα.Πάω να σκάσω και εγώ απο την στενοχώρια μου. Ασε που δεν τρώει λόγω των δοντιών του (εχουν φουσκώσει τα 2 πάνω ετοιμα να σκάσουν)

Περαστικά σας

tnDpp3.png

77l3p3.png

Διαφημίσεις

Ωχ κι εσας περαστικά...εμας οι μύξες είναι χαλια δε ξέρω τι να κανω πια...2 μέρες ρ

Τώρα κοιμάται πάνω μου εγώ σε ημικαθιστη θεση...τα χω παίξει αλλά είναι ο μόνος τροπος να κοιμάται χωρίς να ξυπνάει κάθε μιση ώρα κλαίγοντας απ το μπουκωμα

βγάζουμε κ εμείς τα 2 κατω δόντια άσε...ολα μαζί δε ξέρω από τι πρωτογκρινιαζει. Εντωμεταξύ αύριο κλείνουμε δέκα μέρες αερολιν μάσκα κ η γιατρός είπε να τη σταματήσουμε δε μας έχει φύγει ο βήχας όμως. Θα φύγει μόνος του;

Ερμα79 πως πατε; εμείς είμαστε 12η μέρα συις 10 σταματήσαμε τα φάρμακα αλλά ακομα βηχουμε κ πνιγομαστε κ έχουμε μύξες...ςντωμεταξυ η γιατρός θελει τη Δευτέρα να κάνουμε εμβόλιο ποη ήδη το χουμε πάει πίσω 3 βδομάδες αλλά εγώ φοβάμαι!!!

Εμεις παλι..γινομαστε 5 μηνων 24 Δεκεμβρη....καναμε εμβολιο κανονικα..μας περασαν με κουβαδες μπολικο ορο οι πρασινες μυξες...ειχε κ λιγο βηχαλακι αλλα μονο οταν την ξαπλωναμε για αλλαγη πανας..σαν ψευτοβηχαλακι....και παλι ξεκινησανε τα μπουκωματα!!!(Κοριτσια παρηγγειλα απο ηλεκτρονικο φαρμακειο 10 κουτια ορους οτριζαλιν,,,απο 5 ή 6 ευρω στο κανονικο φαρμακειο τα πηραμε 3 ευρω το κουτι!!!!)Και πηραμε δεκα κουτια!!!Μιλαμε για μπουκωματα παλι!!!Ρουφηξα τις μυξουλες σημερα κ βγηκε μια καφε κοκκινη!!!!!Αλλα δεν εχει καθε μερα...εν τω μεταξυ εγω ειμαι με φαρυγγιτιδα κλασικα!!Καθε χρονο κολλαω με τα μικρα στο σχολειο..ειμαι καθηγητρια...και φοραω μασκα στο σπιτι συνεχεια με την μπεμπα τοσο που την συνηθισα κ ξεχνω να τη βγαζω οταν παω για υπνο!!!δεν θελω να την κολλησω κ τιποτα χειροτερα!!!Αλλα αυτη η μυτη και εμας μια μπουκωνει μια ξεμπουκωνει!!!!!.Επισης τα επανω ουλα ειναι πολυ πρησμενα κ ετοιμαζομαστε για δοντια ειπε η γιατρος!!!!

κοριτσια υπομονη...σαν λιγο πιο παλια σας λεω οτι θυμαμαι στα παιδια μου τον πρωτο χειμωνα ζωης τους ημουνα με τον ορο νυχτα μερα στο χερι..απλα η μυξα μαζι με πυρετο ειναι πιο αλαρμ!!!

Εγώ ανησυχώ γιατί έχει κ βήχα αλλά κ πολλη γκρινια!!! Όσο όρο κ να βάλω ποτέ δεν είναι τελείως καθαρή μύτη τ.

Διαφημίσεις

Ερμα79 πως πατε; εμείς είμαστε 12η μέρα συις 10 σταματήσαμε τα φάρμακα αλλά ακομα βηχουμε κ πνιγομαστε κ έχουμε μύξες...ςντωμεταξυ η γιατρός θελει τη Δευτέρα να κάνουμε εμβόλιο ποη ήδη το χουμε πάει πίσω 3 βδομάδες αλλά εγώ φοβάμαι!!!

Καλησπέρα

Ακόμα με μάσκα είμαστε.Επειδή δεν μας έκανε τίποτα το αερολιν , β'αλαμε και flixotide και Amoxil.Πάμε καλύτερα αλλά δεν μας έχει περάσει.Την Δευτέρα που θα το πας στη γιατρό θα το ακούσει και θα σο πεί.Οσο για το εμβόλιο και εγώ είχα να το κάνω ένα αλλά θα το κάνομε σε καμία 10 μέρες. Μην του έρθουν όλα μαζεμένα.

Περαστικά σας.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Λοιπόν πήγαμε γιατρό πάλι..ολα καλα λέει ούτε ακροαστικα ούτε υγρό στο αυτακι που είχαμε ούτε λαιμός ερεθισμένος...ετσι κάναμε κ το εμβόλιο. Παρόλα αυτά το παιδί βήχει κ έχει ακομα μυξουλες...ποσο καιρο πια θα κάνουν να φύγουν αυτά; εντωμεταξύ το σκ το παιδί ήταν μές την γκρινια δεν άντεχα άλλο μέχρι να παω στι παίδων σκέφτηκα γιατί λέω δε μπορεί να σφίγγεται κ να γκρινιάζει τοσο κάπου θα πονάει...δε ξέρω τι να κανω έχω αγανακτήσει. Μήπως απλά είναι γκρινιάρης; να μην πω ποσο ούρλιαζε στην εξςταση της παιδιάτρου ...νομιζα ότι θα μου πάθει τίποτα!

Καλημερα απο μενα , εχω πολυ καιρο να μπω εδω . Θελω να σου πω να μην ανησυχεις , απλα θα μεγαλωσουνε και θα ηρεμησουμε απο αυτα , αμα ειναι το 1ο σου θα επαθες ενα σοκ . Εμεις ταλαιπωρουμαστε με τον 3ο και καλυτερο , απο τη γεννηση μπηκε θερμοκοιτιδα , αδικως για μενα , με παροδικη ταχυπνοια και δεν σταματησαμε εκει , κολισε απο τα μεγαλα 15 μερες μετα που βγηκαμε απο θερμοκοιτιδα ρινιτιδα η οποια λογω ασχετοσινης της τοτε παιδιατρου μας μας οδηγησε 5 μερες στο διαβαλκανικο με βροχιολιτιδα και μασκες και αντιβιωσεις . Βγηκαμε υγιηστετατοι και σε 10αρια μερες ξανακολισε , τωρα ευτυχως ειχαμε πολυ καλη παιδιατρο και κουραραμε την κατασταση σπιτι με εκνεφωτες και φαρμακα , τωρα αναρωνουμε απο την τριτη γερη ιωση που κολισαμε (ειμαστε και μεγαλοι τωρα 3μιση μηνων ) 2 βδομαδες με μασκες και καθαρισμο μυτης κτλ κτλ κτλ , αλλαξαμε 3 γαλατα γιατι εκανε αλλεργια και δεν επερνε βαρος ο κακομοιρης ποντικομικρουλης μου αλλα ειναι καλα , αααααα ναι ξεχασα και το καλυτερο , μολισ αναρωσαμε οικογενειακως απο κοξακι οπου κονομισαμε απο το νηπιαγωγειο ο μεγαλος και κολισαμε εγω και τα αγορια , η κορη μου βραχοσ και ο μπαμπασ της . Υπομονη κανουμε με τον μπεμπη μας δεν παθαινουμε πανικος , θα μεγαλωσει συντομα , παρεπιπτοντως τον βγαζουμε και συνεχεια απο τημερα που τον πηραμε απο τη θερμοκοιτιδα γιατι δεν εχουμε και επιλογη να μας τον κρατησει κανεις .

QRyOp2.png

Κορίτσια σήμερα το απόγευμα σαν να άκουγα τον μπέμπη να χουρχουριζει. Τον έβαλα όρο τον φυσήξα αλλά δεν έβγαλε τίποτα. Προσπάθησα το απόγευμα να τον κοιμησω κ δεν μπορούσε από αυτό. Μπορεί να κάνω κ λάθος. Γιατί όλοι μέρα δεν τον άκουγα κ κοιμόταν κανονικά κ τώρα το βράδυ κοιμάται. Όσο μπόρεσα τον έβαλα να κοιμηθεί στο πλάι. Κοιμάται κ δεν ακούγεται να δυσκολεύεται να αναπνεύσει. Εάν έχει φλεματα πως θα το καταλάβω; θα έχει βήχα; κάποια δυσκολία στην αναπνοή του; κ εάν όντως έχει κάποιο μικρό χουρχουριζα από μύξες πως μπορώ να προλάβω κάτι χειρότερο; 

15 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Κορίτσια σήμερα το απόγευμα σαν να άκουγα τον μπέμπη να χουρχουριζει. Τον έβαλα όρο τον φυσήξα αλλά δεν έβγαλε τίποτα. Προσπάθησα το απόγευμα να τον κοιμησω κ δεν μπορούσε από αυτό. Μπορεί να κάνω κ λάθος. Γιατί όλοι μέρα δεν τον άκουγα κ κοιμόταν κανονικά κ τώρα το βράδυ κοιμάται. Όσο μπόρεσα τον έβαλα να κοιμηθεί στο πλάι. Κοιμάται κ δεν ακούγεται να δυσκολεύεται να αναπνεύσει. Εάν έχει φλεματα πως θα το καταλάβω; θα έχει βήχα; κάποια δυσκολία στην αναπνοή του; κ εάν όντως έχει κάποιο μικρό χουρχουριζα από μύξες πως μπορώ να προλάβω κάτι χειρότερο; 

Δεν ξέρω εάν αυτό που κανω είναι σωστό(κάνω παράθεση σε δικό μου μήνυμα αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κανω).

Θα ήθελα οπωσδήποτε την γνώμη σας! Ο μικρός το βράδυ εκεί που κοιμόταν κ η αναπνοή του ήταν εντάξει ξαφνικά άρχισε να μην μπορεί να πάρει ανάσα με αποτέλεσμα να έχει βήχα κ γκρίνια. Τον σηκώνω έβαζα φυσιολογικό όρο κ φυσουσα την μύτη του. Καπως τα πράγματα ήταν καλύτερα,μπόρεσε κ κοιμήθηκε. Αυτό όμως έγινε 3 φορές. Σήμερα το πρωί ξανά τα ίδια. Μπούκωμα, βήχας γιατί δεν μπορούσε να πάρει ανάσα. Αυτό γίνεται μόνο όταν κοιμάται!!!! Τον έβαλα φυσιολογικό όρο κ ρουφηξα της μύξες του. Για λίγο είναι εντάξει μετά ξανά μπούκωμα. Επαναλάβω μόνο όταν είναι ξαπλωμένος! Όταν είναι όρθιος στην αγκαλιά ή στο ριλαξ όλα καλά. Με το που πάμε να κοιμηθούμε ξανά τα ίδια. Έβαλα μια πετσέτα κάτω από το στρώμα για να είναι λίγο σηκωμένο το κεφάλι. Βάζω όρο 10 λεπτά πριν το φαγητό(το πρωί φάγαμε καλά το επόμενο γεύμα όμως οχι). Κ ξανά βάζω μετά από μισή ώρα αφού τελειώσει με το γάλα για να κοιμηθεί εύκολα. Υπάρχουν στιγμές που στην μια ώρα περίπου που κοιμάται να είναι μια χαρά κ υπάρχουν στιγμές που δεν μπορεί. Α! Η μυξουλες μας είναι άσπρες.

Τι άλλο να κανω; 

Ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω έτσι.  Αφού το παιδί δεν έχει βήχα δεν έχει πυρετό δεν έχει φλεματα δεν χρειάζεται να του δώσουμε φάρμακα. Να τον πάρω τηλέφωνο ξανά αύριο. 

Μήπως να πάω να τον δει; ή να περιμένω 1-2 μερες; είναι πολύ μικρός κ αυτό είναι που με φοβίζει.

Αν αισθάνεσαι εσύ καλύτερα να τον δει ο παιδίατρος, να πας για να είσαι κυρίως εσύ πιο ήρεμη.

Πολύ πιθανό να κρύωσε λίγακι λόγω αλλαγής καιρού, και η δικιά μου έτσι είναι αυτές τις ημέρες, όλη μέρα μια χαρά, το βράδυ βουλώνει η μύτη της και δυσανασχετεί. Δεν έχει όμως πυρετό, είναι ευδιάθετη και καλόφαγη. Σε γενικές γραμμές, αν το παιδί έχει γενικά καλή κλινική εικόνα, είναι κάτι περαστικό, βάζε ορό όπως σου είπε ο παιδίατρος για να το βοηθάς και θα το ξεπεράσει πολύ πολύ γρήγορα.

Α, και γενικά το χουρχούρισμα είναι συνηθισμένο στα βρέφη :)

ndgFp3.png

πρίν από 35 λεπτά , vtgian είπε:

Αν αισθάνεσαι εσύ καλύτερα να τον δει ο παιδίατρος, να πας για να είσαι κυρίως εσύ πιο ήρεμη.

Πολύ πιθανό να κρύωσε λίγακι λόγω αλλαγής καιρού, και η δικιά μου έτσι είναι αυτές τις ημέρες, όλη μέρα μια χαρά, το βράδυ βουλώνει η μύτη της και δυσανασχετεί. Δεν έχει όμως πυρετό, είναι ευδιάθετη και καλόφαγη. Σε γενικές γραμμές, αν το παιδί έχει γενικά καλή κλινική εικόνα, είναι κάτι περαστικό, βάζε ορό όπως σου είπε ο παιδίατρος για να το βοηθάς και θα το ξεπεράσει πολύ πολύ γρήγορα.

Α, και γενικά το χουρχούρισμα είναι συνηθισμένο στα βρέφη :)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε γενικές γραμμές καλά είναι.  Μάλλον όμως θα τον παω κ στο γιατρό. Θα δω πως θα πάει το βράδυ κ η αύριο.

Νομίζω είναι σύνηθες όταν υπάρχει μια μικρή αδιαθεσία (ακόμη και στους ενήλικες) το βράδυ τα συμπτώματα να γίνονται πιο ενοχλητικά.

Κι εμείς είχαμε τέτοια φάση πριν κανα δυο βδομάδες. Τελικά την πήγα στον ιατρό για να μου φύγει από το μυαλό ότι μπορεί να υπάρχει κάτι που εγώ δεν βλέπω και να είνια σημαντικό. 

Παρά τις ΠΟΛΛΕΣ μύξες για περισσότερο από 10 μέρες, υποχώρησαν σταδιακά. Βοηθούσε ο φυσιολογικός ορός, όπως επίσης το να θηλάζει. Από την προσπάθεια να θηλάσει, άνοιγε και η μύτη τελικά. Εφτασε όμως σε σημείο να μη μπορεί να θηλάσει γιατί ανέπνεε μόνο από το στόμα. 

Και πάλι όμως, δεν ήταν τίποτα το σημαντικό. Κάναμε υπομονή. Είχε κάποιους ανήσυχους ύπνους μέσα στη μέρα και χρειαζόταν πιο συχνά παρηγοριά, αγκαλιές και φιλάκια. Μείωσε και πολύ το φαγητό της και έχασε και 200γρ περίπου. Μόλις όμως άρχισαν να υποχωρούν οι μύξες, τρώει τεράστιες ποσότητες σε σχέση με ότι μας έχει συνηθίσει (προσπαθεί να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο :wink: ).

πρίν από 38 λεπτά , kine είπε:

Νομίζω είναι σύνηθες όταν υπάρχει μια μικρή αδιαθεσία (ακόμη και στους ενήλικες) το βράδυ τα συμπτώματα να γίνονται πιο ενοχλητικά.

Κι εμείς είχαμε τέτοια φάση πριν κανα δυο βδομάδες. Τελικά την πήγα στον ιατρό για να μου φύγει από το μυαλό ότι μπορεί να υπάρχει κάτι που εγώ δεν βλέπω και να είνια σημαντικό. 

Παρά τις ΠΟΛΛΕΣ μύξες για περισσότερο από 10 μέρες, υποχώρησαν σταδιακά. Βοηθούσε ο φυσιολογικός ορός, όπως επίσης το να θηλάζει. Από την προσπάθεια να θηλάσει, άνοιγε και η μύτη τελικά. Εφτασε όμως σε σημείο να μη μπορεί να θηλάσει γιατί ανέπνεε μόνο από το στόμα. 

Και πάλι όμως, δεν ήταν τίποτα το σημαντικό. Κάναμε υπομονή. Είχε κάποιους ανήσυχους ύπνους μέσα στη μέρα και χρειαζόταν πιο συχνά παρηγοριά, αγκαλιές και φιλάκια. Μείωσε και πολύ το φαγητό της και έχασε και 200γρ περίπου. Μόλις όμως άρχισαν να υποχωρούν οι μύξες, τρώει τεράστιες ποσότητες σε σχέση με ότι μας έχει συνηθίσει (προσπαθεί να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο :wink: ).

Χθες το βράδυ είχε πάλι βουλωμενη μυτη. Ενώ κάνουμε με τον όρο κ της ρουφαω μόλις τον ξαπλώσω να κοιμηθεί ακούγεται να είναι βουλωμενη. Μετά από λίγο δεν ακούγεται τίποτα!! Κάπου κάπου ακουγόταν κ το βράδυ ότι είναι βουλωμενη αλλά δεν ξύπνησε. Σήμερα πάλι τα ίδια. Ακούγεται που κ που ότι είναι βουλωμενη κ κυρίως όταν είναι να κοιμηθεί. Δηλαδή τον ξαπλώνω για να κοιμηθεί κ ακούγονται οι μυξουλες(πριν τον έβαλα ορο) μετά σταματάει κ κοιμάται, ενδιάμεσα ακούγεται αλλά σταματάει. Από την μία λέω θα τον παω στο γιατρό κ από την άλλη όταν βλέπω ότι σταματάει λέω Εντάξει πέρασε. 

Ξέρω για της μύξες που έχουν όλα τα μωρά στην αρχή. Είχαμε κ εμείς. Τώρα όμως είναι διαφορετικά ξέρω ότι είναι μπούκωμα.

Φοβάμαι μήπως δημιουργήσει φλεματα. 

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ το εξής κριτηριο:    

είναι ευδιάθετο το παιδί;    παίζει;     χαίρεται;     τρώει;    κοιμάται; 

Αν σε όλα τα παραπάνω είστε κοντά στα φυσιολογικά για εσάς, τότε να μην ανησυχείς κι ας ακούς αυτό το χουρχούρισμα. Θα περάσει κάνοντας τον κύκλο του και θα δυναμώσει και το ανοσοποιητικό του από την όλη διαδικασία. Αν είναι σε καλή διάθεση, να μη σε παίρνει από κάτω που τον βλέπεις να έχει μυξούλες. Είναι μια υγιέστατη διαδικασία ωρίμανσης του ανοσοποιητικού του και είναι πολύτιμη γι' αυτόν.

Αν όμως το παιδί είναι νωθρό, δυσκολεύεται να κοιμηθεί και ταλαιπωρείται πολύ, να πας στο γιατρό για να σου συστήσει τρόπους ανακούφισης του (μπορεί να είναι ένα παυσίπονο, ένα αντιισταμινικό ή κάτι άλλο, ανάλογα με την κατάσταση). 

Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει οποιοδήποτε σύμπτωμα που θα μπορούσε να είναι ένδειξη για κάτι σοβαρο.

Διάβασε κι αυτό:  

Πότε κάτι είναι επείγον

http://pediatros-thes.gr/for-parents/επείγοντα/πότε-κάτι-είναι-επείγον/

Επεξεργάστηκαν by kine

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα