nanana

βηχας κ βλεννες σε 4 μηνων μωρο,ποσο επικινδυνο ειναι;

Recommended Posts

Καλησπερα...ειμαι πολύ στεναχωρημενη. Ο μικρούλης μου ςεω κ 4 μέρες έχει βήχα κ βλεννες. Πήγαμε στο γιατρό δεν μας βρήκε ακροαστικα αλλά ο λαιμός τ είναι κόκκινος κ λογω του βήχα μας εδωσε σιροπακι ashthmotrat. Κλείσαμε σημερα 3 μέρες σιρόπι αλλά δε βλέπω μεγάλη διαφορα. Όλη ρη μέρα δε βήχει πολύ αλλά κάθε πρωί μας πιάνει ένα μισάωρο κρίσης βήχα όπου το παιδί υποφέρει βήχει κ βγάζει κραυγες στην προσπάθεια τ να βγάλει τα φλεμματα πιυ έχει.καμια φορα τα καταφέρνει βγάζοντας τ με εμετό κ μετά ηρεμεί. Αλλά 2 μέρες τώρα παρολο που ζορίζεται δε βγάζει τπτ. Αυτές οι βλεννες που μένουν μέσα τ που πανε; στα πνευμονακια τ; φοβάμαι. Είναι πολύ μικρουλης. Ποσι επικίνδυνο είναι αυτό που έχει για ένα τοσο μωράκι; σε λιγες μέρες γινόμαστε 4 μηνών.

Διαφημίσεις

Καλησπερα...ειμαι πολύ στεναχωρημενη. Ο μικρούλης μου ςεω κ 4 μέρες έχει βήχα κ βλεννες. Πήγαμε στο γιατρό δεν μας βρήκε ακροαστικα αλλά ο λαιμός τ είναι κόκκινος κ λογω του βήχα μας εδωσε σιροπακι ashthmotrat. Κλείσαμε σημερα 3 μέρες σιρόπι αλλά δε βλέπω μεγάλη διαφορα. Όλη ρη μέρα δε βήχει πολύ αλλά κάθε πρωί μας πιάνει ένα μισάωρο κρίσης βήχα όπου το παιδί υποφέρει βήχει κ βγάζει κραυγες στην προσπάθεια τ να βγάλει τα φλεμματα πιυ έχει.καμια φορα τα καταφέρνει βγάζοντας τ με εμετό κ μετά ηρεμεί. Αλλά 2 μέρες τώρα παρολο που ζορίζεται δε βγάζει τπτ. Αυτές οι βλεννες που μένουν μέσα τ που πανε; στα πνευμονακια τ; φοβάμαι. Είναι πολύ μικρουλης. Ποσι επικίνδυνο είναι αυτό που έχει για ένα τοσο μωράκι; σε λιγες μέρες γινόμαστε 4 μηνών.

Πωπω περαστικά σας..Θυμάμαι και τα δικά μας όταν ήτανε 5 μηνών και ούτε να τα σκέφτομαι δεν θέλω..Καταρχήν υπομονή γιατί ο βήχας δεν φεύγει εύκολα.Εμείς με την βρογχιολίτιδα θυμάμαι κάναμε 10 μέρες εισπνεόμενα και ο βήχας έφυγε μετά από καμία 20αριά μερες.Τώρα τα φλέματα επίσης θέλουν υπομονή. Πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ καθαρή η μυτούλα του.Επίσης θα τον βοηθούσε ίσως να κοιμάται σε κλίση.Γενικώς μην τον φέρνεται σε επαφή με κόσμο τώρα που είναι αρρωστάκι. Υπομονή και όλα θα πάνε καλά.Περαστικά σας!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

nanana: μηπως παιζουν ρολο τα δοντια????Και εμεις θα γινουμε 4 μηνων σε 10 μερες....εχουμε εντονα σαλια...πολλα σαλια κ καμια φορα βηχει γιατι μαλλον πνιγεται απο αυτα....βεβαια εχουμε κ γοπ αλλα πλεον ξεορυμε αν βηχει απο αυτο...εμας ξεκινησαν οι ενοχλησεις με τα δοντια...μας το ειπε κ η γιατρος....φαινονται τα κοκαλα των δοντιων στην ανω γναθο!!!---δεν εννοω οτι εχουν φυτρωσει ε????----και εχουμε κ μυξουλες..ειδικα το βραδυ....βαζω ορο κ το στρωμα ειναι ηδη με ανακλιση λογω γοπ,,,,,μηπως τα φλεματα αυτα ειναι μυξες απο οδοντοφυια???δεν ξερω,,,,παρατηρησα οτι κ η δικια μου ειχε πρασινες μυξες για 3 μερες αλλα τις περασαν...τωρα απλα εχει μπουκωματα....αλλα τα σαλια κ το χερι στο στομα πανε συννεφο!!!

χμμμ, μήπως θα πρέπει να το ξαναπάς στην παιδίατρο? ίσως όταν πήγατε να μην είχε κάνει ακόμα ακροαστικά. εγώ αυτό είχα πάθει και τελικά το παιδί είχε βρογχιολίτιδα! μια επίσκεψη στο γιατρό θα βοηθήσει...

Στελλι κοντά είμαστε ε; εμείς 15 Ιουλίου. Δεν είναι δόντια αν κ έχουμε κι εμείς πρησμενα ούλα κ το χεράκι μέσα στο στομα. Είναι ίωση δυστυχώς είχα κ γω πριν 1,5 μήνα κ έκανε 1 μήνα να μ περάσει. Τότε είχα κολλήσει κ το μικρό αλλά την πέρασε ελαφριά με μυξουλες κ λίγο ξεροβηχα 1-2 φορές τη μέρα. Δε δώσαμε φάρμακο. Τώρα μαλλον ξανακυλησε αλλά καμία σχέση είναι χαλια ο λαιμός τ. Πολύ ερεθισμένος αλλά χωρίς πύον λέει η γιατρός. Ο βήχας όμως από ξεροβηχας έγινε παραγωγικός κ αυτό με ανησυχεί. Σημερα βήχει λίγο λιγοτερο αλλά σαν ηχος ο βήχας τ είναι πολύ χαλια. Τι βα κανω; να ξαναπάω γιατρό; μαύρες τις παλιοιωσεις μας φεύγουν ενα σωρο λεφτα για επισκέψεις στην παιδίατρο. Η βρογχιολιτιδα κάνει κ πυρετό;

Να σημειώσω ότι κατά τα αλλά το παιδί δεν έχει πυρετό είναι ευδιαθετο τρώει γελάει παίζει στο ρηλαξ ούτε πυρετό έχουμε. Μετά λένε ότι τα παιδιά που θηλάζουν δεν αρρωσταίνουν εύκολα. Ο μεγάλος μ που δε θηλασε δεν έχει αρρωστησει ποτέ. Απ' την άλλη η παιδίατρος λέει ότι αν δε θηλαζε θα το περνούσε πολύ χειρότερα.

Βρε κορίτσια τι να κανω; κλείνουμε 10 μέρες με σιρόπι κβο βήχας δε λέει να φύγει. Αντιθέτως τώρα αποκτήσαμε κ μυξες

είναι λευκές στο χρώμα ευτυχώς αλλά όσο όρο κ να βάλω σε 5 λεπτα πάλι μπουκωμενος είναι. Υπαρχει περίπτωση να μη μας πιανειω το φάρμακο;

Καλησπέρα και περαστικά στο μωράκι σου! Εγώ θα ξαναπήγαινα στον γιατρό να το δει το παιδί, γιατί στο μεταξύ μπορεί να έχουν δημιουργηθεί και ακροαστικά... Στο λέω επειδή μας έχει συμβεί με τη μικρή μου... 13 μηνών και έχει πάθει ήδη 3 φορές βροχιολίτιδα, πήραμε αντιβίωση και μάσκα αερολίν και τις 3 φορές... Την τελευταία φορά μάλιστα είχε ξερόβηχα μερικές μέρες, κάναμε μάσκα, αλλά ο βήχας της άλλαξε και έγινε υγρός. Την ξαναπήγα στο γιατρό και βρήκε ακροαστικά... Εσάς μόνο το σιροπάκι σας έδωσε;

nanana κι εμείς το ίδιο! Μου έδωσε σιροπάκι, θα το ξεκινήσω τώρα! Αν δεν βελτιωθεί, μου είπε, μάσκες! Προς το παρόν δεν του βρήκε ακροαστικά, ευτυχώς, αλλά σαν να ακούω φλεματάκια...:(

Άρχισε από την προηγούμενη Τρίτη κι ενώ φαινόταν καλύτερα έχει δυο μέρες που χειροτέρευσε κι έτσι της τον ξαναπήγα να τον δει σήμερα.

Εσείς τι κάνετε;

Εαν δεν τον εχεις παει ακομα στο παιδίατρο καλό ειναι να το πας.Ο μικρος μου 5 μέρες βήχα και μύξα.Στην αρχή ηταν καθαρός απο κάτω και μετα απο 5 ημέρες να τα ακροαστικά ,να και η βρογχιολίτιδα.Ειναι μικρά τα βρεφάκια και δεν μπορουν να διαχειριστούν τις μύξες τους.Ασε που πάνε και στα πνευμονάκια απο την μια μερα στην αλλή.Οποτε καλό ειναι να τον πας να τον ακούσει.

Και κάτι ακόμα τα σιροπάκια δεν κάνουν και πολλά πράγματα.Καλύτερα οι μάσκες.

Περαστικά σας

tnDpp3.png

77l3p3.png

Διαφημίσεις

Ναι μόνο σιρόπι. Όλα ξεκίνησαν πριν 1,5 μήνα που αρρώστησα εγώ. Ο μικρός ξεκίνησε ενα ξεροβηχα 2-3 φορές τη μέρα κ αρκετές μύξες αχρωμες. Μας είπε μόνο όρο. Σε 2 βδομάδες ηρέμησε από μύξες αλλά που κ που ξεροβηχε λιγακι. Πριν 10 μέρες άρχισε βήχα παραγωγικό κ έτσι ξαναπήγα ε γιατρό κ μας εδωσε μόνο το σιροπακι κ αυτό λέει δεν ήθελε να το δώσει απλά επειδή είδε κ κρατάει καιρο μας το δώσε. Σημερα την ξαναπήρα τηλ μου πε να κόψουμε το σιρόπι δεν κάνει να πάρει άλλο κ δεν έκανε κ δουλεια κ να κάνουμε πολλές πλύσεις με ενα διάλυμα όρου κ οτριβιν.τη βρογχιολιτιδα πως την καταλαβαίνεις;

Ξεχασα να σημειώσω ότι έχουμε γίνει πολύ γκρινιαρηδες κ νανουριζομαστε μίνι αγκαλιά κ πέρα δώθε η μαμά τα ζει παίξει. Ήταν πολύ ήσυχος πριν από αυτό. Την Τετάρτη μαλλον θα ξαναπάμε αν δε δούμε καλυτέρευση.

Την βρογχιολιτιδα την καταλαβαίνει ο παιδίατρος ακροαστικά.

Στη πράξη τώρα ο μικρός άρχισε να βήχει πιο πολύ και είχα αλλάξει η χροιά του.Επίσης έκανε γατάκια κατα την εκπνοή (εαν το εχεις ακούσει μια φορά καταλαβαίνεις) και δεν ειχε όρεξη να φάει. Είχε αλλάξει η συμπεριφορά του και ήταν κακόκεφος (δεν ειχε ορεξη για παιχνίδι).Αυτό που μου έκανε εντυπωση στο μικρό ηταν οτι την προηγούμενη μέρα ητάν καλά (ειχε μύξες αλλά προσπαθούσε) την επόμενη ήταν ενα άλλο παιδί.

Οποτε τον ακουσε και η γιατρός και να την η βρογχιολίτιδα.

Δεν λέω οτι το δικό σου το παιδάκι θα εχει αυτό αλλά καλό είναι αύριο να το πάς.

tnDpp3.png

77l3p3.png

να τη κ μας η βροχιολιτιδα δυστυχώς.... Πάνω που 2 μέρες είχε καλυτερεύσει κ λέω οι του περνάει ξαφνικά άρχισε πάλι πολύ γκρίνια κ βήχα κ παμε γιατρό κ.....μας εδωσε μάσκα κ αντιβίωση αμοξιλ. Ξέρετε σε πόσες μέρες θα δούμε λιγη βελτιωση; όχι να περάσει τελείως αλλά να ηρεμήσει λίγο το παιδί. Ευτυχώς μολις έχει αρχίσει να ξεκινάει λέει του βρήκε τοπικά ακροαστικα. Έχω σκάσει...

Κορίτσια διάβασα εδω στο φόρουμ πολλές περιπτώσεις που χρειάστηκαν νοσηλεία με βρογχιολιτιδα κ αγχωθηκα. Δε μου πε κάτι τέτοιο η παιδίατρος. Τι πρέπει να προσέχω; χθες του μέτρησε το οξυγόνο στο ιατρείο κ ήταν 99% ευτυχώς. Αλλά εγώ πως θα καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλα; πόσες μέρες θα κάνει να δράσει η μάσκα;

Διαφημίσεις

Κορίτσια διάβασα εδω στο φόρουμ πολλές περιπτώσεις που χρειάστηκαν νοσηλεία με βρογχιολιτιδα κ αγχωθηκα. Δε μου πε κάτι τέτοιο η παιδίατρος. Τι πρέπει να προσέχω; χθες του μέτρησε το οξυγόνο στο ιατρείο κ ήταν 99% ευτυχώς. Αλλά εγώ πως θα καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλα; πόσες μέρες θα κάνει να δράσει η μάσκα;

Εμείς νοσηλευτήκαμε για την βριογχιολιτιδα όταν ήταν η μικρή μου ενός μήνα μόνο για δύο μέρες. Τότε μας είπε η γιατρός πηγαμε γιατι ηταν πολυ μικρή για να την παρακολουθούν. Τώρα που πάλι έχουμε είναι 3 μηνών και έχει κατσικωθεί και δεν λεει το μωρό να ηρεμησει εδω και ένα μήνα σχεδόν. Μόλις πάει να γίνει καλά τότε πάλι κολλάει από τον μεγάλο ίωση λόγω παιδικού και άντε πάλι από την αρχή. Αυτή την μάσκα δεν θέλω να την ξαναδω μπροστά μου

Τα βρεφάκια που μπαίνουν στο νοσοκομείο είναι αυτά που δεν μπορούν αναπνεύσουν καλά( κουράζονται πολύ, θα το καταλάβεις εαν συμβεί κάτι τέτοιο) και δεν τρώνε καλά.Οταν εκανα μάσκα στο μικρό ειδα βελτίωση μετα απο 3 μέρες.Δεν ειναι κανόνας αυτό εξαρτάται τι εχει και το παιδί.Αμοξιλ γιατί σου εδωσε?Εκανε πυρετο?Μασκα καθε ποτε κάνεις? Σου εδωσε aerolin μονο?

Περαστικά σας και θα δεις οτι ολα θα πάνε καλά.

Κατι ακόμα που ξέχασα τις πρωτες μέρες του εδινα πιο συχνα τα γεύματα Δηλαδη προσπάθησε να το ταιζείς καθε 3 ωρες με λιγότερο γάλα.Εγω του εδινα γάλα και την νύχτα σαν να ηταν νεογνο για να πάρει δυνάμεις. Τελικα τα μωράκια μας ειναι παλικαράκια.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Τα βρεφάκια που μπαίνουν στο νοσοκομείο είναι αυτά που δεν μπορούν αναπνεύσουν καλά( κουράζονται πολύ, θα το καταλάβεις εαν συμβεί κάτι τέτοιο) και δεν τρώνε καλά.Οταν εκανα μάσκα στο μικρό ειδα βελτίωση μετα απο 3 μέρες.Δεν ειναι κανόνας αυτό εξαρτάται τι εχει και το παιδί.Αμοξιλ γιατί σου εδωσε?Εκανε πυρετο?Μασκα καθε ποτε κάνεις? Σου εδωσε aerolin μονο?

Περαστικά σας και θα δεις οτι ολα θα πάνε καλά.

Κατι ακόμα που ξέχασα τις πρωτες μέρες του εδινα πιο συχνα τα γεύματα Δηλαδη προσπάθησε να το ταιζείς καθε 3 ωρες με λιγότερο γάλα.Εγω του εδινα γάλα και την νύχτα σαν να ηταν νεογνο για να πάρει δυνάμεις. Τελικα τα μωράκια μας ειναι παλικαράκια.

Δε ξέρω γτ εδωσε αμοξιλ. Έχουμε 1,5 μήνα μύξες που επιμένουν κ είπε ότι έχουν αρχίσει να μαζεύουν υγρό κ τα αυτιά.μήπως γιαυτό;

Κάθε 2 ώρες θηλάζει το αργότερο από τότε που αρρώστησε. Έχουμε 10 μέρες στασιμότητα στο βάρος παρολο πιτ τρώει να ναι απ' την αρρώστια; μάσκα 3 φορές τη μέρα πυρετό όχι.

Δε ξέρω γτ εδωσε αμοξιλ. Έχουμε 1,5 μήνα μύξες που επιμένουν κ είπε ότι έχουν αρχίσει να μαζεύουν υγρό κ τα αυτιά.μήπως γιαυτό;

Κάθε 2 ώρες θηλάζει το αργότερο από τότε που αρρώστησε. Έχουμε 10 μέρες στασιμότητα στο βάρος παρολο πιτ τρώει να ναι απ' την αρρώστια; μάσκα 3 φορές τη μέρα πυρετό όχι.

Για τα αυτάκια στο έδωσε το αμοξίλ.Η στασιμότητα βάρος προφανώς είναι απο την αρρώστια.Και εμενα ο μικρός εκανε να φάει μια εβδομάδα.Μετα επανήρθε.Δεν το ζυγίσα τότε για να μην στενοχωρηθώ.Θα τον ζυγίσω τελος του μήνα να δω τι πήρε μεσα σε ενα μήνα.Και να εχει πάρει τα ελάχιστα θα πάρει τον αλλο μήνα.Ετσι μου είχε κάνει οταν ήταν 3 μηνών.3 και 4 μηνων ειχε πάρει μονο 500 γρ λογω των δοντιών που εβγαλε (4 1/2 μηνών).Μετα μεσα σε ενα μήνα ( 5 μήνα) πήρε 800 γρ για να αναπληρώσει οποτε εφτασε στα ισια του.

Ολα καλά θα πάνε κάνε υπομονή,

tnDpp3.png

77l3p3.png

Αχ μακάρι να μας περασει γρήγορα... Πάντως έχω φοβηθεί...κλεισαμε 4 μέρες με τη μάσκα αλλά ο βήχας επιμένει κ μάλιστα έχει γίνει πιο υγρός θα ελεγα. Έτσι γίνεται επειδή διαλύονται τα φλεμματα η' είναι κακό σημάδι αυτό; άντε ν; ρθεί η Δευτέρα να ξαν;παμε γιατρό.

γιατί με τη μάσκα σπάει το φλέμα... ;) περαστικά, τίποτε δε παθαίνουν, όλα περνάνε μη μου αγχώνεσαι, μόνο η αγωνία μας είναι...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Ευχαριστώ...δεν αντεχω να τον ακουω έτσι..μακαρι να μπορούσα να την πάρω εγώ την αρρώστια. Δε θέλω να ξαναδώ μπροστά μου φυσ. ορούς κ φυσητηρες...παραδοξως στη μάσκα κάθεται άγαλμα το πουλάκι μου.

Ευχαριστώ...δεν αντεχω να τον ακουω έτσι..μακαρι να μπορούσα να την πάρω εγώ την αρρώστια. Δε θέλω να ξαναδώ μπροστά μου φυσ. ορούς κ φυσητηρες...παραδοξως στη μάσκα κάθεται άγαλμα το πουλάκι μου.

Κανε κουράγιο λίγο ακόμα.Και εμένα με μάσκα είναι και ολη την ώρα βήχει.

Θα περάσει.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Περαστικά κ σε σας

..τι κακό είν αυτό;;; σημερα τα κακά του είχαν μέσα μυξες παίζει να φεύγουν από κει;

Περαστικά κ σε σας

..τι κακό είν αυτό;;; σημερα τα κακά του είχαν μέσα μυξες παίζει να φεύγουν από κει;

Καλησπέρα και περαστικά σας!!! Ναι, φεύγουν και από εκεί.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα