Rea_1971

Ντρέπομαι για κάποιους "συμπολίτες" μου

Recommended Posts

Πιστευω οτι αυτο δεν αφορουσε στο δικο μου ποστ γιατι αν καποιος εχει φωναξει εδψ μεσα οτι οι αλλοδαποι ειναι οι τελευταιοι για να κατηγορησει κανεις για την καταντια μας , αυτη ειμαι εγω.

Φυσικα κ δεν αφορουσε δικο σου ποστ, γενικα στο θεμα αναφερομουν κ τις κατηγοριες ως προς τους αλλοδαπους.

Απλα, θελω να τονισω οτι ειναι υποχρεωμενοι να δηλωσουν ενσημα, να εργαζονται, να φορολογουνται, να [παρουσιαζουν εισοδηματα.Εκει ηταν η ενσταση μου κ για αυτο παραθεσα τα λινκ.Φυσικα κ δεν θελω να γραφω ανυποστατα γι αυτο κ βρηκα τα λινκ.

Αν θες την αποψη μου, τα 240 ενσημα καλα ειναι τη διετια απο 400 που ηταν), αν σκεφτουμε τις σημερινες συνθηκες.

Δεν υποστηριζω οτι ειναι πολλα, καλα ειναι, απλα μην περνα η αποψη οτι μενουν εδω εις βαρος μας, χωρις να φορολογουνται κλπ(κ παλι δεν αναφερομαι σε σενα) κ παντα μιλαω για τους νομιμους μεταναστες.ειναι υποχρεωμενοι να παρουσιαζουν εργασια, εισοδηματα κλπ ωστε να παραμεινουν μονιμα στην ελλαδα, εστω πλεον 120/ανα ετος ενσημα.

(για τους παρανομους που ευθυνονται για περισσοτερα επρεπε νωριτερα να εχουν ληφει μετρα, αλλα κ παλι για εμενα δεν ευθυνονται οι παρανομοι μεταναστες τοσο για μενα, οσο εκεινοι που δεν μας προστατευουν απο αυτους, εκεινοι που δεν φροντιζουν ωστε να μην ερχονται παρανομοι σε μια χωρα που δεν αντεχει πλεον εδω κ χρονια---για μενα θυματα ειναι κ οι παρανομοι που πληρωνουν χιλιαρικα το κεφαλι για να ερθουν με ονειρα κ οσοι ζησουν--ποσοι πνιγονται με τις βαρκες απο τουρκια που ερχονται---κ οσοι ζησουν ειναι σε αθλιες συνθηκες με αποτελεσμα την εξαρση της εγκληματικοτηταςκλπ)

Διαφημίσεις

Τα 240/διετια δεν λεω οτι ειναι πολλα, δεν με καταλαβες.Για εμενα, θα ελεγα κ λιγα.Μακαρι να εμεναν οσοι χρειαζομαστε,οσοι εχουν εργασια μπας κ μαζευτει λιγο το κρατος.Απ την αλλη θα μου πεις κ εκεινοι που δεν εργαζονται πλεον πολυ εχουν μαθει εδω κλπ..

Μακαρι να ηταν πιο αυστηροι οι νομοι.Με τα τοσα κενα των νομων τα τραβαμε ολα αυτα.

Και η αποψη μου, και για τη δεκαετια θα επρεπε να προσκομιζουν ενσημα(ξερω δεν απαιτειται), αλλα παιρνει καποιος τη 10ετια κ δεν εχει δουλεια, μενει εδω τι θα κανει μετα?πως θα ζησει?που θα στραφει?για τετοια κενα νομου μιλαω....ενταξει, μετα απο 10 χρονια νομιμης διαμονης εχουν δικαιωμα διαμονης στην ελλαδα, αλλα κ παλι δεν πρεπει να εργαζονται?

Προς θεου, δεν λεω οτι εσυ φταις σε κατι, δεν ειναι της αρμοδιοτητας σου, συζυτηση κανουμε, οχι οτι θα αλλαξει κατι, τη γνωμη μας λεμε.

εχεις δικιο και αυτο λεω συνεχεια, ολα τα επιδοματα τα παισνουν εφοσον εχουν αδεια διαμονης , πραγμαπου σημαινει οτι εχουν πληρωσει και εισφορες στο κρατος, και ενσημα καιεχουν φορολογηθει και εχουν πλρωσει παραβολα.Γι αυτο ειναι αδικο και ανυποστατο να κατηγορουνται συνεχεια οτι μας παιρνουν θεσεις στους παιδικους, οτι παιρνουν απιδοματα και τετοια. ΩΣΤΟΣΟ οι μηχανισμοι ελεγχου ειναι ελλειπεις, το μαυρο χρημα πολυ και συτο δεν εχει να κανει φυσικα μονο με τους αλλοδαπους.

hGbPp3.png

εχεις δικιο και αυτο λεω συνεχεια, ολα τα επιδοματα τα παισνουν εφοσον εχουν αδεια διαμονης , πραγμαπου σημαινει οτι εχουν πληρωσει και εισφορες στο κρατος, και ενσημα καιεχουν φορολογηθει και εχουν πλρωσει παραβολα.Γι αυτο ειναι αδικο και ανυποστατο να κατηγορουνται συνεχεια οτι μας παιρνουν θεσεις στους παιδικους, οτι παιρνουν απιδοματα και τετοια. ΩΣΤΟΣΟ οι μηχανισμοι ελεγχου ειναι ελλειπεις, το μαυρο χρημα πολυ και συτο δεν εχει να κανει φυσικα μονο με τους αλλοδαπους.

Ετσι ειναι....

και δεν ειναι δικαιο να κατηγορουνται οσοι ειναι νομοταγεις, να μπαινουν ολοι στο ιδιο τσουβαλι.....

Το γεγονος οτι το κρατος αδυναμει η δεν υπαρχει η βουληση να μπει μια ταξη, ε, δεν πρεπει να καταλογιστει κ αυτο στους αλλοδαπους.

H ευκολία με την οποία όλοι εστιάζουμε σε "μαρίδες" όπως μερικοί ψευτοανάπηροι και άλλοι του συναφιού είναι εντυπωσιακή, ξεχνώντας τους μεγαλοκαρχαρίες που τρώγαν και τρώνε τόσες δεκαετίες. Να υπενθυμίσω πως το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει.

Αθάνατα ΜΜΕ .

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα