Rea_1971

Ντρέπομαι για κάποιους "συμπολίτες" μου

Recommended Posts

Σοφή η γιαγιά!

Η αδελφή της γιαγιάς μου που είναι μια αμόρφωτη γυναίκα 83 ετών που την έχουν κλέψει στο σπίτι και στο δρόμο της άρπαξαν τσάντα,

όταν τη ρωτάς αν έχει θυμό ή ακούσει να βρίζουν τους ξένους απαντάει με σοφία -όπου φτωχός και η μοίρα του,δεν φταινε αυτοί οι ταλαίπωροι που κάνουν άσχημα πράγματα αλλά τα μεγάλα κεφάλια που τους φέραν εδώ χωρις να έχουν σίγουρο ένα πιάτο φαί.

Προσωπικά θυμώνω μ΄αυτούς που αρπάζουν τσάντες, είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους όπως όλοι μας και δεν τους ανάγκασε κανένα "μεγάλο κεφάλι". Αλλά το μόνο κοινό που έχει η νταντά της Ρέας με τους ξένους τσαντάκηδες είναι η μη ελληνική καταγωγή, χαρακτηριστικό που μοιράζονται με άλλα 7 δισ. ανθρώπους.

Διαφημίσεις

η κοπέλα απο το Μαρόκο δεν πρέπει να στεναχωριέται,δεν αξίζει το κόπο,και σίγουρα δεν έχει καμμια σχέση με λαθρομετανάστες κλέφτες κτλ

πρέπει να σταματήσει αυτή η μορφή βίας ,το μίσος δεν μας πάει μπροστά αλλά μας κρατάει δέσμιους μιας προβληματικής κατάστασης.

Αφιερωμένο εξαιρετικά. Γιατί βρωμοέλληνες τους αποκαλούσαν. Όταν τους έδερνε η Ku Klux Klan

http://www.youtube.com/watch?v=veZqSvNOYrI

http://www.youtube.com/watch?v=FGUipTg_X3A

http://www.youtube.com/watch?v=JznM9yyQPIY

http://www.youtube.com/watch?v=W79CeT4ZyXY

http://www.youtube.com/watch?v=wBrDtiCa9YI

Περαστικά σας.

πολυ ενδιαφερον. ευχαριστω για το λινκ

το παράβολο για την υποβολή της αίτησης για χορήγηση άδειας διαμονής αόριστης (δεκαετούς) διάρκειας παραμένει στα εννιακόσια (900) ευρώ

5. Στους υπαλλήλους που κατέχουν οργανικές θέσεις ή είναι αποσπασμένοι στις Υπηρεσίες Αλλοδαπών και Μετανάστευσης των Περιφερειών, καθώς και στη Διεύθυνση Αλλοδαπών και Μετανάστευσης του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης καταβάλλεται πρόσθετη αμοιβή, κατά παρέκκλιση των σχετικών διατάξεων, το ύψος και ο τρόπος καταβολής της οποίας καθορίζονται ετησίως με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και Οικονομίας και Οικονομικών.{αντικατάσταση της παρ. 5 του άρθρου 92 με την παρ. 1 του άρθρου 20 του Ν. 3536/07}

http://adeiadiamonis.blogspot.gr/2009/03/blog-post_6109.html

Κάποιος κάτι δεν έμαθε καλά όταν πήγε στο αλλοδαπών.

Κια φτάνει ο άνθρωπος που ήρθε μετανάστης να πληρώνει 1.500 ευρώ για μια αίτηση. Και αν αποριφθεί δεν παίνει πισω τίποτα.

Kαλημερα, χαιρομαι που ξανανοιξε το θεμα γιατι οταν το ειδα ειχς κλειδωθει και δεν μπορουσα να απαντησω.

Εχουμε και λεμε(προς αποκατασταση της αληθειας)

Τα παραβολα που οριζει ο νόμος ειναι: 150 ευρω για ετησια άδεια, αυτοτελη, για σπουδες κτλ, 300 για διετη (εξαρτημενη εργασια , συζυγος κτλ) και 900 για δεκαετια. Αυτα οριζει ο νόμος ως παραβολο για την εξεταση του φακελλου και οπως οταν δινουμε για διπλωμα και κοβομαστε δεν μας επιστρεφεται το παραβολο, ετσι δεν επιστρεφεται σε περιπτωση απορριψης του αιτηματος. Οι συζυγοι Ελληνα πολιτη οπωε και οι Γονεις ανηλικων ημεδαπων ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑΒΟΛΟ

Τωρα η κοπελια απο πανω που δηλωσε πρωην συνάδερφος αλλα καταλαβα ακριβως σε ποια κατηγορια ανηκει και δε θελω καν να σχολιασωτον τροπο που μπηκε και βγηκε απο την Υπηρεσία , ειπε πτι οι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ τα παιρνουν απο τους δικηγορους Την προκαλω αν εχει τα κοτσια να μιλησει επωνυμα γιατι ΕΓΩ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ και με προσεβαλε προσωπικα.

Τα ποσα που ακουγονται ειναι εξωφρενικα και δεν αμφιβαλλω ότι καποιοι εκμεταλλευονται τους ανθρωπους αυτους, ουτε βαζω το χερι μου στη φωτια για ολους τους συναδερφους ΑΛΛΑ δε σημαινει ότι ο καθε δικηγορος που ζηταει λεφτα και κοροιδευει ότι εχει γνωστους λεει αληθεια. Εδω ξερω αλλοδαπους που εχουν καταθεσει παραβολα και αντι να αποδοθουν στ κρατος τα φαγε ο δικηγορος ή ο υπαλληλος συγκεκριμενων δημων.

Αν θελετε καποια συγκεκριμενη πληροφορια ρωτηστε

hGbPp3.png

Επισης σχετικα με το επιδομα, ηταν το μαοναδικο επιδομα που ειχαμε ως Υπηρεσία, δεν προερχοταν απο τα παραβολα αλλα απο τον προυπολογισμο και εχει πλεον κοπει. Ειχε μπει ως κινητρο για να ερχεται κοσμος στο Αλλοδαπων , καθως θεωρειται δυσκολο ποστο αλλα δεν επιασε χαχα

hGbPp3.png

Kαλημερα, χαιρομαι που ξανανοιξε το θεμα γιατι οταν το ειδα ειχς κλειδωθει και δεν μπορουσα να απαντησω.

Τα παραβολα που οριζει ο νόμος ειναι: 150 ευρω για ετησια άδεια, αυτοτελη, για σπουδες κτλ, 300 για διετη (εξαρτημενη εργασια , συζυγος κτλ) και 900 για δεκαετια. Αυτα οριζει ο νόμος ως παραβολο για την εξεταση του φακελλου και οπως οταν δινουμε για διπλωμα και κοβομαστε δεν μας επιστρεφεται το παραβολο, ετσι δεν επιστρεφεται σε περιπτωση απορριψης του αιτηματος. Οι συζυγοι Ελληνα πολιτη οπωε και οι Γονεις ανηλικων ημεδαπων ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑΒΟΛΟ

Τωρα η κοπελια απο πανω που δηλωσε πρωην συνάδερφος αλλα καταλαβα ακριβως σε ποια κατηγορια ανηκει και δε θελω καν να σχολιασωτον τροπο που μπηκε και βγηκε απο την Υπηρεσία , ειπε πτι οι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ τα παιρνουν απο τους δικηγορους Την προκαλω αν εχει τα κοτσια να μιλησει επωνυμα γιατι ΕΓΩ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ και με προσεβαλε προσωπικα.

Τα ποσα που ακουγονται ειναι εξωφρενικα και δεν αμφιβαλλω ότι καποιοι εκμεταλλευονται τους ανθρωπους αυτους, ουτε βαζω το χερι μου στη φωτια για ολους τους συναδερφους ΑΛΛΑ δε σημαινει ότι ο καθε δικηγορος που ζηταει λεφτα και κοροιδευει ότι εχει γνωστους λεει αληθεια. Εδω ξερω αλλοδαπους που εχουν καταθεσει παραβολα και αντι να αποδοθουν στ κρατος τα φαγε ο δικηγορος ή ο υπαλληλος συγκεκριμενων δημων.

καλημέρα,

ως αλλοδαπή επιβεβαιωνω αυτό που λες παραπάνω για τα παράβολα.

Πολλοί αρέσκονται να λυπούνται τον άλλο. Είτε αυτός είναι οικονομικός μετανάστης, είτε άστεγος, είτε υπάλληλος είτε οτιδήποτε άλλο. Αυτόματα αποδίδουν τους ρόλους του ευεργέτη και του ευεργετημένου. Και ξέρετε, ο ευεργετημένος μας χρωστά. Την αξιοπρεπειά του, τη ζωή του, το μεροκάματό του. Ο ευεργέτης ανυψώνεται πάνω από τη μικρότητα της ύπαρξης του, γίνεται σχεδόν θεός. Η Δύναμη που δεν μπόρεσε ποτέ να είναι.

Αν μάθουμε να σεβόμαστε τον μετανάστη, τον υπάλληλό μας, τον κάθε συνάνθρωπο μόνο τότε θα σώσουμε και τη δικιά μας αξιοπρέπεια. Γιατί ο κάθε άνθρωπος ακόμα και μέσα στη μεγαλύτερη δυστυχία, στη μεγαλύτερη ανέχεια ή ανάγκη δεν μπορεί με τίποτα να υποβιβαστεί σε κτήνος.

Αυτός όμως που το ξεχνά του αξίζει να λέγεται και κτήνος και χρυσαυγίτης και ρατσιστής. Λέξεις που σήμερα έχουν απόλυτα ταυτόσημη έννοια.

αυτα ελα να τα πεις στην μανα μου σημερα που γιναμε για πολλοστη φορα κωλος και ειμαι με λεξοτανιλ για να αποφυγω το εγκεφαλικο

οχι δεν ειναι χα, δεν φαινεται κτηνος, ουτε και ρατσιστρια αλλα την παντοδυναμη την παριστανει μια χαρα και ολοι οι υπολοιποι, κυριως εγω, ειμαστε για λυπηση,,,γιατι αυτη, οπως λεει εχει λεφτα και μπορει να επιβιωσει, κι οταν κανει κατι για τον αλλον το κανει για να δηλωσει την δυναμη της μειωνοντας τον αλλον,,,,κοιτα τι κανω εγω για σενα που δεν μπορεις η δεν εχεις! κι επειδη κανω σημαινει οτι εγω μπορω ενω εσυ οχι αρα ειμαι ανωτερη

και για να νοιωθει καποιος ανωτερος πρεπει οπωσδηποτε να βρει καποιον να βαλει στη θεση του κατωτερου,,,κι ετσι τρεφονται και συντηρουνται τα υπερτροφικα εγω και οι μυθοι του καθενος περι παντοδυναμιας του

σορρυ για το φαινομενικα εκτος θεματος

η αληθεια ειναι οτι ειμαστε γενικως ρατσιστες ως προς τα ατομα με ειδικες αναγκες(οχι οχι πρεπει να ειμαστε ολοι αρτιμελεις ψηλοι με γαλανα ματια)ρατσιστες στα ζωα τα κλωτσαμε τα φτυνουμε τα βασανιζουμε και τα λεμε κοπροσκυλα(λες και αυτα φταινε για την ανυπαρξια νομοθεσιας για τα αδεσποτα και την στειρωση τους)στους χοντρους (α..κοιτα ενα βοδι ρε...!!!)στις γυναικες οδηγους(αντε κυρα μου πλυνε κανενα πιατο) και ειναι μεγαλη η λιστα θελεις να την συνεχισουμε???????????

και ως παιδι μεταναστων συμπονω την νταντα σου απολυτα και την καταλαβαινω..

Eνα νόμισμα εχει δυο οψεις αλλα εμεις βλεπουμε μονο την μια!!!!

Εχω κανει στο εξωτερικο και δεν ενιωσα ρατσισμο αλλα και η οικογενεια μου ηταν τυπος και υπογραμμος. Σεβονταν τους νομους, τα ηθη και τα εθιμα του συγκεκριμενου τοπου.

Οταν γυρισα επεσε το παιδι μου θυμα ρατσισμου απο αλλοδαπο παιδι μεσα στην ιδια τους την χωρα!!! Αυτα ομως δεν τα βλεπουμε....

Eνα νόμισμα εχει δυο οψεις αλλα εμεις βλεπουμε μονο την μια!!!!

Εχω κανει στο εξωτερικο και δεν ενιωσα ρατσισμο αλλα και η οικογενεια μου ηταν τυπος και υπογραμμος. Σεβονταν τους νομους, τα ηθη και τα εθιμα του συγκεκριμενου τοπου.

Οταν γυρισα επεσε το παιδι μου θυμα ρατσισμου απο αλλοδαπο παιδι μεσα στην ιδια τους την χωρα!!! Αυτα ομως δεν τα βλεπουμε....

Ποιος είπε ότι δεν τα βλέπουμε; Επειδή σχολιάζοντας το περιστατικό που παρέθεσε η Ρέα παραλείψαμε να βάλουμε υστερόγραφο ότι καταδικάζουμε και οποιαδήποτε άλλη μορφή ρατσισμού, θεωρείται δεδομένο ότι δεν τον καταδικάζουμε;

Διαφημίσεις

Ποιος είπε ότι δεν τα βλέπουμε; Επειδή σχολιάζοντας το περιστατικό που παρέθεσε η Ρέα παραλείψαμε να βάλουμε υστερόγραφο ότι καταδικάζουμε και οποιαδήποτε άλλη μορφή ρατσισμού, θεωρείται δεδομένο ότι δεν τον καταδικάζουμε;

Δυστυχως δεν θεωρειται δεδομενο....

συμβαίνουν και αυτά δυστυχώς

ήμουν 13 χρονών και μας έδιωξαν απο πλατεία που παίζαμε αλλοδαποί που τους ενοχλούσαμε επειδή έπιναν μπίρες και συζητούσαν.

Οταν μια μαμά έκανε παράπονα της έβρισαν χυδαία,επι 2 μήνες έπιναν,ουρούσαν και φώναζαν,η αστυνομία ερχόταν,έφευγαν για λίγο και τσουπ παλι έρχονταν

είμαι 27 χρονών και ακόμα η πλατεία είναι άβατον!Το πρόβλημα δεν λύθηκε ποτέ

αυτα ελα να τα πεις στην μανα μου σημερα που γιναμε για πολλοστη φορα κωλος και ειμαι με λεξοτανιλ για να αποφυγω το εγκεφαλικο

οχι δεν ειναι χα, δεν φαινεται κτηνος, ουτε και ρατσιστρια αλλα την παντοδυναμη την παριστανει μια χαρα και ολοι οι υπολοιποι, κυριως εγω, ειμαστε για λυπηση,,,γιατι αυτη, οπως λεει εχει λεφτα και μπορει να επιβιωσει, κι οταν κανει κατι για τον αλλον το κανει για να δηλωσει την δυναμη της μειωνοντας τον αλλον,,,,κοιτα τι κανω εγω για σενα που δεν μπορεις η δεν εχεις! κι επειδη κανω σημαινει οτι εγω μπορω ενω εσυ οχι αρα ειμαι ανωτερη

και για να νοιωθει καποιος ανωτερος πρεπει οπωσδηποτε να βρει καποιον να βαλει στη θεση του κατωτερου,,,κι ετσι τρεφονται και συντηρουνται τα υπερτροφικα εγω και οι μυθοι του καθενος περι παντοδυναμιας του

είναι απλά "άλλης γενιάς

έτσι έχουν μάθει,κάνουν το καλό και ζητάνε μόνο την αναγνώριση, είναι γνωστή η παροιμία που ακούμε απο μεγάλους ανθρώπους "ο λόγος σου με χόρτασε και το ψωμί σου φάτο".

Επίσης μάλλον θεωρεί οτι έτσι θα σε ενεργοποιήση να κάνεις πράγματα,θα σε "ξυπνήσει" όταν δεις τι κατάφερε εκείνη και θα τα κάνεις και εσύ,δεν θέλει να σε υποτιμήσει νομίζω.

δεν καταλαβαινω γιατι εχει τοση σημασια το οτι το παιδι ηταν αλλοδαπο. Αν εγω ή μελος της οικογενειας μου πεσουμε θυματα ρατσισμου ή αλλου ποινικου αδικηματος, δε θα μ'ενδιαφερουν καθολου τα στοιχεια ταυτοτητας του θυτη (περα απο τη χρηση τους προκειμενου να βρεθει και να παρθουν τα αναλογα μετρα).

Φαινεται να σε πειραζει οτι ηταν ενα αλλοδαπο παιδακι που θυματοποιησε το δικο σου και αποδιδεις τη συμπεριφορα του στην εθνικη του ταυτοτητα.

Στο κατω-κατω, ας μην ξεχναμε, τι πιθανως ειχε περασει και ειχε ακουσει κι αυτο απο περηφανους ημεδαπους και επρασε στην αντεπιθεση με την πρωτη ευκαιρια (ετσι μια τυχαια υποθεση κανω)...

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

η λατρεμενη μας κυρια που ερχεται σπιτι για δουλειες αλλα και για τον μικρο μου αραια και που ειναι επισης απο το μαροκο

καθε χρονο για να βγαλει αδεια παραμονης, ειναι ελλαδα 20 χρονια, σκαει 1000 ευρω παραβολα στο κρατος

αν αυτο δεν λεγεται και δεν ειναι νταβανζτιλικι τι ειναι?

φετος εβγαλε αδεια για δεκα χρονια και πληρωσε 1900 ευρω παραβολο

τα ανηλικα παιδια της ομως δεν παιρνουν μαζι με την μαμα αδεια θα ακολουθησουν αλλη διαδικασια με παραβολα των 600 ευρω για καθε παιδι εννοειται οτι γεννηθηκαν εδω και πανε ελληνικο σχολειο

δηλαδη δεν φτανει στο μπουρδελοκρατος μας να ειναι ενας ξενος εδω να πληρωνει τα ενσημα του και να εχει το σπιτι του για να εχει αδεια παραμονης, οπως σε ολη την ευρωπη, πρεπει να πληρωνουν οι ανθρωποι και παραβαλα των 1000 ευρω το κεφαλι

δεν εχει κανενα δικαιωμα η ελλαδα του σημερα για να μην πω της μεταπολιτευσης γενικοτερα να μιλαει για δημοκρατια και να κουναει το δαχτυλο στους αλλους

εντελώς ανακριβή όλα τα ποσά. Καλό θα είναι πριν πούμε κάτι, να είμαστε σίγουροι γι' αυτό, γιατί αλλιώς δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

Διαφημίσεις

συμφωνω κι επιβεβαιώνω όσα λες.

εντελώς ανακριβή όλα τα ποσά. Καλό θα είναι πριν πούμε κάτι, να είμαστε σίγουροι γι' αυτό, γιατί αλλιώς δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

επισης ειναι εντελως ανακριβες οτι τα παιδια πληρωνουν παραβολα:ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΔΕΙΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑΒΟΛΑ ,

Nα κατηγορυμε το κρατος γι αυτα που κανει , οχι και για αυτα που δεν κανει.

θελω να ρωτησω, εσεις που με τοση σιγουρια λετε αυτα τα ποσα τα εχετε δει σε παραβολα????ή απλα σας τα ειπαν.

hGbPp3.png

επισης ειναι εντελως ανακριβες οτι τα παιδια πληρωνουν παραβολα:ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΔΕΙΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΠΑΡΑΒΟΛΑ ,

Nα κατηγορυμε το κρατος γι αυτα που κανει , οχι και για αυτα που δεν κανει.

θελω να ρωτησω, εσεις που με τοση σιγουρια λετε αυτα τα ποσα τα εχετε δει σε παραβολα????ή απλα σας τα ειπαν.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σ εμένα, εγώ όπως είπα και πριν, επιβεβαιώνω ό,τι λες. Τα παράβολα που αναφέρθηκαν παραπάνω, από άλλη κοπέλα, είναι εντελώς ανακριβή.

οχι δεν αναφερομαι σε εσενα, για αυτο ειπα "επισης", απλα δεν ειχα δει το πρωι αυτο με τα παραβολα και το συμπληρωσα

hGbPp3.png

Θα ηθελα να διευκρινησω οτι ο λόγος που απαντησα στο θεμα ειναι γιατι μεσα απο ενα φορουμ ο καθενας λεει την αποψη του και ό,τι μπορει να παρατιθεται σαν πληροφορια του τυπου μου ειπε , ακουσα , εμαθα μπορει να γινει πιστευτο ως θεσφατο ακομα και αν εκφραζεται σαν προσωπικη εμπειρια.Στο συγκεκριμενο θεμα αναφερθηκαν πολλα ανκριβη στοιχεια και ως εργαζομενη στον τομεα της μεταναστευσης εκρινα οτι πρεπει να αναφερω τα ακριβη στοιχεια που ισχυουν βασει του μοναδικου μεταναστευτικου νόμου 3386/2005 με ολες τις τροποποιησεις και τις εγκυκλιους του.

Θα σας κουρασω λιγο αναφεροντας ενα παραδειγμα που μου απεδειξε πως διαμορφωνεται η κοινη γνωμη οταν δεν ξερει, και απο αυτο φανταζομαι ποσο ολοι μας εχουμε παραπληροφορηθει σε σωρια αλλων θεματων: Ισως εχετε ακουσει την υποθεση του δημοσιογραφου Niko Ago που τον απορριψαμε "αδικα" και ετρεξε ακομα και ο Βενιζελος να παρεμβει. Ο κυριος αυτος επρεπε να ανανεωσει τη διετια 2007-09 έχοντας μολις 24 ενσημα.Να σημειωσω οτι η άδεια του ειναι ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ , που σημαινει οτι ειναι οικονομικος μεταναστης και συμφωνα με το νομο επρεπε να εχει 240 ενσημα. Απο το 2009 του ειχε γινει εγγραφο και του ζητουσαμε να φερει δικαιολογημενη αιτια αποχης απο την εργασια και στο μεταξυ αλλαξε η διαταξη και απαιτουνται 100 ενσημα για να εξεταστει ο φακελλος και να ζητηθει εξαγορα για το υπολοιπο. Στα 99 απορριπτεται χωρις να υπολογιστει ασθενεια ή ανεργια. Το 2011 "θυμηθηκε" να μας απαντησει με ενα χαρτι οτι σε αυτη τη διετια ηταν αρρωστος για καποιο διαστημα (οχι ολο) αλλα το αιτημα απορριφθηκε για το λογο που σας ανεφερα παραπανω. Κινησε γη και ουρανο, εβαλε ολους τουςφιλους του δημοσιογραφους να τον στηριζουν , χαρακτηρισε πολιτικη διωξη την αποφαση -ενω παραλληλα εβαζε πολοτικους φιλους να επαμβαινουν- και ενω του εγινε συσταση να καταθεσει για ειδικη βεβαιωση , που ειναι ειδος αδειας μεχρι να εκδικαστει η υποθεση στα δικαστηρια και αποτελει αδεια διαμονης, εκεινος δεν ηθελε και απαξιωνε ολο το συστημα. Ολοι οσοι ηταν μελη της σελιδας στηριξης του μας εβριζαν και ελεγαν απιστευτες ανακριβειες χωρις να ξερουν το νομο. Κια ολους τους απιασε ο πονος για ενα δημοσιογραφο που τελικα με τις γνωριμιες του πηγε σπουδαστης στη Σουηδια τωρα, απο οπου συνεχιζει να βριζει την Ελλαδα, και κανενας δεν ασχοληθηκε με τους εκατονταδες μεταναστες οικοδομους κυριως που δεν εχουν ενσημα και ουτε καν λεφτα για δικηγορο. Η φωνη της διοικησης δεν ακουστηκε και δεν προβληθηκε απο πουθενα, παρα το γεγονος οτι απαντησαμε και ειπαμε ότι παιδια αυτος ειναι ο νομος...τι να κανουμε, και ενω στην ουσια ο κυριος ζητουσε ειδικη μεταχειρηση στα μεσα προβληθηκε ως ο αδικημενος αλλοδαπός που ειναι 20 χρονια στην Ελλαδα και αυτη τον διωχνει. ΕμεΙς ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ το νομο χωρις να εχουμε διακριτικη ευχερεια...μακαρι να ειχαμε γιατι οι μεταναστες δεν ειναι φακελλοι, ειναι ανθρωποι, ζωες, ονειρα και πονος και ξερουμε πολυ καλα οτι απορριπτοντάς τους υποφερουν

hGbPp3.png

μαστιγωσε με

δεν ειναι 900 ευρω το παραβολο για την 10ετια? ναι η ου??????

επιτρεπεται? ειναι η δεν ειναι μαστρωπια? στην ιταλια ας πουμε που ξερω τελεια τι παιζει γιατι το παραβολο για αδειες και τετοια κυμαινεται απο 17 εως 57,7 ευρω?

τωρα αν η δικια μου χρωσταγε και ενσημα και εχωσε 1900 ευρω συγνωμη αλλα δεν μου το διευκρινισε! και παλι η 900ουρα ειναι μαστρωπια

η γυναικα ειναι ηλιθια που εβγαλε για τον εαυτο της αδεια κι οχι για τα παιδια της? ειπε ευχαριστω αλλα τα παιδια μου-ανηλικα που εχουν γεννηθει εδω ας μην εχουν αδεια παραμονης θα σας δωσω ευχαριστως αλλα 600 απο μονη μου?

λοιπον η γυναικα αυτη που ζει ελλαδα 20 χρονια ειναι μια ηλιθια που δεν καταλαβαινει τι της λενε

κι εγω επικυνδινη γιατι ανεβαζω ανακριβεις πληροφοριες σε ενα φορουμ γονεων,,,,αλλα δεν ειναι και τοσο ανακριβεις εφοσον ενα ατομο εξαιρετικης ποιοτητας και ηθικης ταλαιπωρειται απο το ελληνικο δημοσιο και τις αυθαιρεσιες του

μαστιγωσε με

δεν ειναι 900 ευρω το παραβολο για την 10ετια? ναι η ου??????

επιτρεπεται? ειναι η δεν ειναι μαστρωπια? στην ιταλια ας πουμε που ξερω τελεια τι παιζει γιατι το παραβολο για αδειες και τετοια κυμαινεται απο 17 εως 57,7 ευρω?

τωρα αν η δικια μου χρωσταγε και ενσημα και εχωσε 1900 ευρω συγνωμη αλλα δεν μου το διευκρινισε! και παλι η 900ουρα ειναι μαστρωπια

η γυναικα ειναι ηλιθια που εβγαλε για τον εαυτο της αδεια κι οχι για τα παιδια της? ειπε ευχαριστω αλλα τα παιδια μου-ανηλικα που εχουν γεννηθει εδω ας μην εχουν αδεια παραμονης θα σας δωσω ευχαριστως αλλα 600 απο μονη μου?

λοιπον η γυναικα αυτη που ζει ελλαδα 20 χρονια ειναι μια ηλιθια που δεν καταλαβαινει τι της λενε

κι εγω επικυνδινη γιατι ανεβαζω ανακριβεις πληροφοριες σε ενα φορουμ γονεων,,,,αλλα δεν ειναι και τοσο ανακριβεις εφοσον ενα ατομο εξαιρετικης ποιοτητας και ηθικης ταλαιπωρειται απο το ελληνικο δημοσιο και τις αυθαιρεσιες του

To παραβολο ειναι τοσο για αδεια 10 ΧΡΟΝΩΝ, στην Ιταλια για τι ειδους αδεια ειναι? ειλικρινα δεν ξερω.

Τονιζω ,φωναζω και το υπογραφω οτι τα ανηλικα δεν πληρωνουν ΚΑΝΕΝΑ παραβολο σε καμμια άδεια. Το επιβεβαιωσαν και αλλοδαπες συμφορουμισισσες. Ειναι εντελως ανακριβες αυτο που λες , μηπως πληρωσε προστιμο για εκπροθεσμη δηλωση αλλαγης οικογενειακης καταστασης?Μαλλον κατι τετοιο παιζει και αν ειναι ετσι πρεπει να ξερεις οτι ο νομος λεει οτι για οποιαδηποτεε αλλαγη στην προσωπικη τους κατασταση πρεπει να δηλωνεται εντος δυο μηνων.

Ειναι επικινδυνο να λεμε ανακριβειες απλα και μονο για να αποδειξουμε ποσο αδικο ειναι το κρατος. Τι εννοεις μαστρωπια??δεν ειναι υποχρεωτικο να παρει δεκαετη αδεια κανεις. Ειναι βολικο ομως γιατι για δεκα χρονια δεν τους ζηταμε ενσημα και συμβαση και συμφερον αν σκεφτεις οτι η διετια ειναι 300 ευρω

hGbPp3.png

Καλημέρα,

ήθελα απλώς να προσθέσω το εξής :

μπορεί το παράβολο να είναι 300ευρώ για την διετία ή 900 ευρώ για την δεκαετία αλλά βάλτε και τα επιπλέον χρήματα που δίνουν οι αλλοδαποί για τις μεταφράσεις και τις σφραγίδες "ακριβές αντίγραφο" που χρειάζεται για τα ξενόγλωσσα χαρτιά...

αλλά τι να κάνουμε?αυτοί είναι οι νόμοι..

το μόνο που εγώ θεωρώ "αδικία" είναι για τα παιδιά που γενιούνται εδώ απο νόμιμους μετανάστες που ταλαιπωρούνται με το που γενιούνται να τρέξουν οι γονείς να μαζέψουν τα διακαιολογητικά για να προλάβουν την προθεσμία να καταθέσουν για την άδεια παραμονής του παιδιού!!!!

γιατί αυτά τα παιδιά δεν δικαιούνται εφόσον γεννήθηκαν εδώ και μεγαλώνουν εδώ να πάρουν ελληνική ταυτότητα και να μην ταλαιπωρούνται???

αλλά αφήστε μην μου απαντήσευε!!!

αυτός είναι ο νόμος......

Καλημέρα,

ήθελα απλώς να προσθέσω το εξής :

μπορεί το παράβολο να είναι 300ευρώ για την διετία ή 900 ευρώ για την δεκαετία αλλά βάλτε και τα επιπλέον χρήματα που δίνουν οι αλλοδαποί για τις μεταφράσεις και τις σφραγίδες "ακριβές αντίγραφο" που χρειάζεται για τα ξενόγλωσσα χαρτιά...

αλλά τι να κάνουμε?αυτοί είναι οι νόμοι..

το μόνο που εγώ θεωρώ "αδικία" είναι για τα παιδιά που γενιούνται εδώ απο νόμιμους μετανάστες που ταλαιπωρούνται με το που γενιούνται να τρέξουν οι γονείς να μαζέψουν τα διακαιολογητικά για να προλάβουν την προθεσμία να καταθέσουν για την άδεια παραμονής του παιδιού!!!!

γιατί αυτά τα παιδιά δεν δικαιούνται εφόσον γεννήθηκαν εδώ και μεγαλώνουν εδώ να πάρουν ελληνική ταυτότητα και να μην ταλαιπωρούνται???

αλλά αφήστε μην μου απαντήσευε!!!

αυτός είναι ο νόμος......

συμφωνω αλλα για τη δηλωση τεκνων εχουν περιθωριο δυο χρονια αντι για δυο μηνες, επισης εχεις απολυτο δικιο για τα υπολοιπα εξοδα που προκυπτουν αλλα οπως λες και εσυ ετσι ειναι ο νομος. Δεν μπορω να δεχτω ξενογλωσσο εγγραφο, και μαλιστα σε γλωσσες που δε γνωριζω, χωρις επισημη μεταφραση. Και απο μενα για να δωσω εξετασεις μου ζητουσαν τα ξεογλωσσα πτυχια μου επισημα μεταφρασμενα.

Οσον αφορα στην υπηκοοτητα πρωτον θα επρεπε να αλλαξει το δικαιο απο αιματος σε αυτο του εδαφους (βλ.Γαλλια) και ισως να ηταν σωστοτερο αλλα σκεφτειτε τι θυελλα θα ξεσηκωνε κατι τετοιο κοινωνικα , Εδω δεν ισχυει καν και ο Σαμαρας παραπληροφορουσε οτι ο νομος Ραγκουση εδινε το δικαιωμα σε ΚΑΘΕ μεταναστη , νομιμο ή παρανομο, να γεννησει παιδι εδω και να παρει ιθαγενεια αυτοματα. Αυτο δεν ισχυει καθολου, κι ομως ηταν στις προεκλογικες του δεσμευσεις οτι θα καταργησει τον επαισχυντο νομο

hGbPp3.png

συμφωνω αλλα για τη δηλωση τεκνων εχουν περιθωριο δυο χρονια αντι για δυο μηνες, επισης εχεις απολυτο δικιο για τα υπολοιπα εξοδα που προκυπτουν αλλα οπως λες και εσυ ετσι ειναι ο νομος. Δεν μπορω να δεχτω ξενογλωσσο εγγραφο, και μαλιστα σε γλωσσες που δε γνωριζω, χωρις επισημη μεταφραση. Και απο μενα για να δωσω εξετασεις μου ζητουσαν τα ξεογλωσσα πτυχια μου επισημα μεταφρασμενα.

Οσον αφορα στην υπηκοοτητα πρωτον θα επρεπε να αλλαξει το δικαιο απο αιματος σε αυτο του εδαφους (βλ.Γαλλια) και ισως να ηταν σωστοτερο αλλα σκεφτειτε τι θυελλα θα ξεσηκωνε κατι τετοιο κοινωνικα , Εδω δεν ισχυει καν και ο Σαμαρας παραπληροφορουσε οτι ο νομος Ραγκουση εδινε το δικαιωμα σε ΚΑΘΕ μεταναστη , νομιμο ή παρανομο, να γεννησει παιδι εδω και να παρει ιθαγενεια αυτοματα. Αυτο δεν ισχυει καθολου, κι ομως ηταν στις προεκλογικες του δεσμευσεις οτι θα καταργησει τον επαισχυντο νομο

απλώς ενημερωτικά.....για μια φωτοτυπία διαβατηρίου μια σφραγίδα ακριβές αντίγραφο θέλει απο την πρεσβεία (μου) παράβολο 20ευρώ!!!!!

2 σφραγίδες 40ευρώ κτλ + το μεροκάματο!!!

πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης κάθε εξάμηνο...(αυτό αλήθεια δεν το καταλαβαίνω, αφού κάθε αλλαγή στην οικογενειακή κατάσταση τη δηλώνουμε:confused:)

τέλος πάντων.... θα ήθελα να προσθέσω και το εξής και αυτό να πει και η θεματοθέτρια στην κοπέλα και σε κάθε άνθρωπο (οχι μόνο στους αλλοδαπούς)....κανένας δεν μπορεί να μας κάνει να νιώσουμε κατώτεροι αν εμείς δεν το επιτρέψουμε!!!!:P

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα