Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ντρέπομαι για κάποιους "συμπολίτες" μου


Recommended Posts

Η νταντά μας είναι Μαροκινή. Και Μουσουλμάνα.

Είναι υπέροχος άνθρωπος, ο καλύτερος και ικανότερος άνθρωπος που θα μπορούσα να έχω για να φροντίζει τα παιδιά μου όσο εργάζομαι. Άνθρωπος με επίπεδο και στους τρόπους και στη σκέψη.

 

Η νταντά μας είναι Μαροκινή και φαίνεται - από το χρώμα της επιδερμίδας της κυρίως και από την προφορά της όταν μιλά.

 

Την περασμένη εβδομάδα περίμενε το λεωφορείο για να πάει σπιτι της (στη στάση που είναι στη γειτονιά μας). Ένα ζευγάρι ηλικιωμένων (επέβαιναν σε αυτοκίνητο) πλησίασε στο σημείο που αυτή στεκόταν και άρχισαν να τη βρίζουν και να κάνουν χειρονομίες. Με λίγα λόγια και χωρίς της βρισιές, της είπανε ότι αυτή και όλοι οι μη Έλληνες φταίνε για τη κατάντια της χώρας μας.

 

Το περιστατικό μου το διηγήθηκε η ίδια την επόμενη ημέρα. Και ντράπηκα. Πολύ. Για τους συμπολίτες μου. Που έβρισαν αυτή τη γυναίκα που ο γιος της σε λίγα χρόνια θα πάει στον ελληνικό στρατό. Που με τίμιο τρόπο βοηθά την οικογένειά της. Που σέβεται και αγαπά την χώρα μου.

 

Ήταν πολύ στεναχωρηνένη και πικραμένη. Εγώ το μόνο που μπόρεσα να της πω ήταν να σταθεί δυνατή γιατί αυτό ήταν ίσως μόνο μια αρχή, τα πράγματα αγριεύουν. Να ΄προσέχει για την ίδια και τα παιδιά της.

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΗΝΑ ΜΟΥ (ΖΑΜΙΛΑ ΜΟΥ). Για τους κάφρους που έριξε ο Θεός στο δρόμο σου. Συγνώμη, γιατί ήταν ΕΛΛΗΝΕΣ και ντρέπομαι για αυτό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό είναι που λέμε για μένα κατάντια.

Βρήκαμε εξιλαστήρια θύματα για την κρίση, την οποία δημιουργήσαμε εμείς οι Έλληνες.

Είναι πολύ πιο εύκολο να φταίνε οι άλλοι και όχι εμείς.

 

Σήμερα είχα πάει για μπάνιο και ήταν κάτι παιδάκια που ψάρευαν και τα ρώτησα από που είναι και κατατρομαγμένα μου απάντησαν πως είναι από την Ελλάδα.

Φαντάστηκα πως έτσι θα τους έχουν πει οι γονείς τους.

Φτάσαμε στο σημείο της τρομοκρατίας, του φόβου και της αγένειας, να φοβούνται οι άνθρωποι να λένε από που είναι.

Σε λίγο θα φτάσουμε να βλέπουμε και άλλα τέτοια επεισόδια και μεταξύ Ελλήνων για πολιτικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Ρεα, αυτοι και ομοιοι τους ειναι που ψηφιζουν ΧΑ.....και μαλιστα τωρα τελευταια ανακαλυψα πως εχω τετοιους και στο στενο μου περιβαλλον και εμεινα μλκς......καλως ηρθατε στον μεσαιωνα της 'φτωχιας'......αφηστε την πετσα σας στην εισοδο παρακαλω πολυ........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η νταντά μας είναι Μαροκινή. Και Μουσουλμάνα.

Είναι υπέροχος άνθρωπος, ο καλύτερος και ικανότερος άνθρωπος που θα μπορούσα να έχω για να φροντίζει τα παιδιά μου όσο εργάζομαι. Άνθρωπος με επίπεδο και στους τρόπους και στη σκέψη.

 

Η νταντά μας είναι Μαροκινή και φαίνεται - από το χρώμα της επιδερμίδας της κυρίως και από την προφορά της όταν μιλά.

 

Την περασμένη εβδομάδα περίμενε το λεωφορείο για να πάει σπιτι της (στη στάση που είναι στη γειτονιά μας). Ένα ζευγάρι ηλικιωμένων (επέβαιναν σε αυτοκίνητο) πλησίασε στο σημείο που αυτή στεκόταν και άρχισαν να τη βρίζουν και να κάνουν χειρονομίες. Με λίγα λόγια και χωρίς της βρισιές, της είπανε ότι αυτή και όλοι οι μη Έλληνες φταίνε για τη κατάντια της χώρας μας.

 

Το περιστατικό μου το διηγήθηκε η ίδια την επόμενη ημέρα. Και ντράπηκα. Πολύ. Για τους συμπολίτες μου. Που έβρισαν αυτή τη γυναίκα που ο γιος της σε λίγα χρόνια θα πάει στον ελληνικό στρατό. Που με τίμιο τρόπο βοηθά την οικογένειά της. Που σέβεται και αγαπά την χώρα μου.

 

Ήταν πολύ στεναχωρηνένη και πικραμένη. Εγώ το μόνο που μπόρεσα να της πω ήταν να σταθεί δυνατή γιατί αυτό ήταν ίσως μόνο μια αρχή, τα πράγματα αγριεύουν. Να ΄προσέχει για την ίδια και τα παιδιά της.

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΗΝΑ ΜΟΥ (ΖΑΜΙΛΑ ΜΟΥ). Για τους κάφρους που έριξε ο Θεός στο δρόμο σου. Συγνώμη, γιατί ήταν ΕΛΛΗΝΕΣ και ντρέπομαι για αυτό.

 

Η οικονομικη ανεχεια σε λιγο θα μας οδηγησει να σκοτωνομαστε μεταξυ μας!Ο γειτονας με τον γειτονα,ο φιλος με τον φιλο!

 

Ειμαι σιγουρη οτι ειναι καλη με τα παιδια σου.Αυτες οι ταλαιπωρημενες γυναικες,ξερουν και εκτιμουν και να προσφερουν!

 

Εχω μια απορια....δυο μαλλον:

 

1)Η ιδια τι απαντησε?

 

2)Ο γιος της πως θα παει στρατο?Ο ξαδερφος μου που ειναι γεννημενος Αυστραλια απο Ελληνες γονεις δεν ειναι υποχρεωμενος αν δεν θελει!

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια που ζούσαμε εμείς στο ροζ συννεφάκι μας δεν μας πείραζαν οι μετανάστες...τώρα που σφίξανε τα πράγματα ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει...Αλλά μεθαύριο θα πάει να ψηφίσει το ηλικιωμένο ζευγάρι τους ανθρώπους της περιβόητης λίστας και θα τους φιλήσει και το χέρι.Καλοί, χρυσοί οι Ελληνες αλλά δεν μάθαμε ποτέ να κρίνουμε σωστά τις καταστάσεις και να ρίχνουμε το φταίξιμο εκεί που πρέπει.Περαστικά μας...

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

2)Ο γιος της πως θα παει στρατο?Ο ξαδερφος μου που ειναι γεννημενος Αυστραλια απο Ελληνες γονεις δεν ειναι υποχρεωμενος αν δεν θελει!

Νομίζω ότι όποιο παιδί γεννιέται στην Ελλάδα και έχει ελληνική υπηκοότητα πάει κανονικά στρατό.Οχι 9 μήνες αλλά 3 αν δεν κάνω λάθος.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

η λατρεμενη μας κυρια που ερχεται σπιτι για δουλειες αλλα και για τον μικρο μου αραια και που ειναι επισης απο το μαροκο

 

καθε χρονο για να βγαλει αδεια παραμονης, ειναι ελλαδα 20 χρονια, σκαει 1000 ευρω παραβολα στο κρατος

 

αν αυτο δεν λεγεται και δεν ειναι νταβανζτιλικι τι ειναι?

φετος εβγαλε αδεια για δεκα χρονια και πληρωσε 1900 ευρω παραβολο

τα ανηλικα παιδια της ομως δεν παιρνουν μαζι με την μαμα αδεια θα ακολουθησουν αλλη διαδικασια με παραβολα των 600 ευρω για καθε παιδι εννοειται οτι γεννηθηκαν εδω και πανε ελληνικο σχολειο

 

δηλαδη δεν φτανει στο μπουρδελοκρατος μας να ειναι ενας ξενος εδω να πληρωνει τα ενσημα του και να εχει το σπιτι του για να εχει αδεια παραμονης, οπως σε ολη την ευρωπη, πρεπει να πληρωνουν οι ανθρωποι και παραβαλα των 1000 ευρω το κεφαλι

 

δεν εχει κανενα δικαιωμα η ελλαδα του σημερα για να μην πω της μεταπολιτευσης γενικοτερα να μιλαει για δημοκρατια και να κουναει το δαχτυλο στους αλλους

Link to comment
Share on other sites

1)Η ιδια τι απαντησε? !

Με όλη της τη σύγχιση και αφού μπουρδούκλωσε α αρκετά καλά ελληνικά της τους είπε ότι δεν πέφτει στο επίπεδό τους γιατί ντρέπεται την ηλικία τους. πιο πολλά είπαν για λογαριασμό της οι παρεβρισκόμενη στη στάση

 

2)Ο γιος της πως θα παει στρατο?Ο ξαδερφος μου που ειναι γεννημενος Αυστραλια απο Ελληνες γονεις δεν ειναι υποχρεωμενος αν δεν θελει!

εχει παντρευτεί έλληνα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη οτι ειναι καλη με τα παιδια σου.Αυτες οι ταλαιπωρημενες γυναικες,ξερουν και εκτιμουν και να προσφερουν!

 

χμμμ, δεν είναι καθόλου ταλαιπωρημένη. ήρθε στην ελλάδα βέβαια πριν 23 χρόνια ως οικ μετανάστης, αλλά δουλεύει όλα της τα χρόνια ως νταντά και ο άντρας της ήταν ταξιτζής, μια χαρά ήταν οικονομικά. τώρα με τη συνταξη που είναι της πλάκας ζορίζονται, όπως όλοι μας άλλωστε.

 

Απλά αυτή τη δουλειά ήθελε να κάνει και αυτή κάνει. όπως εγώ είμαι λογίστρια γιατί απλά λογίστρια ήθελα να γίνω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια που ζούσαμε εμείς στο ροζ συννεφάκι μας δεν μας πείραζαν οι μετανάστες...τώρα που σφίξανε τα πράγματα ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει...Αλλά μεθαύριο θα πάει να ψηφίσει το ηλικιωμένο ζευγάρι τους ανθρώπους της περιβόητης λίστας και θα τους φιλήσει και το χέρι.Καλοί, χρυσοί οι Ελληνες αλλά δεν μάθαμε ποτέ να κρίνουμε σωστά τις καταστάσεις και να ρίχνουμε το φταίξιμο εκεί που πρέπει.Περαστικά μας...

 

χα, όταν μας τελειώσουν οι μετανάστες θα τα βάλουμε με τους συνταξιούχους.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφιερωμένο εξαιρετικά. Γιατί βρωμοέλληνες τους αποκαλούσαν. Όταν τους έδερνε η Ku Klux Klan

 

http://www.youtube.com/watch?v=veZqSvNOYrI

http://www.youtube.com/watch?v=FGUipTg_X3A

http://www.youtube.com/watch?v=JznM9yyQPIY

http://www.youtube.com/watch?v=W79CeT4ZyXY

http://www.youtube.com/watch?v=wBrDtiCa9YI

 

Περαστικά σας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

το παράβολο για την υποβολή της αίτησης για χορήγηση άδειας διαμονής αόριστης (δεκαετούς) διάρκειας παραμένει στα εννιακόσια (900) ευρώ

5. Στους υπαλλήλους που κατέχουν οργανικές θέσεις ή είναι αποσπασμένοι στις Υπηρεσίες Αλλοδαπών και Μετανάστευσης των Περιφερειών, καθώς και στη Διεύθυνση Αλλοδαπών και Μετανάστευσης του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης καταβάλλεται πρόσθετη αμοιβή, κατά παρέκκλιση των σχετικών διατάξεων, το ύψος και ο τρόπος καταβολής της οποίας καθορίζονται ετησίως με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και Οικονομίας και Οικονομικών.{αντικατάσταση της παρ. 5 του άρθρου 92 με την παρ. 1 του άρθρου 20 του Ν. 3536/07}

http://adeiadiamonis.blogspot.gr/2009/03/blog-post_6109.html

 

Κάποιος κάτι δεν έμαθε καλά όταν πήγε στο αλλοδαπών.

 

Κια φτάνει ο άνθρωπος που ήρθε μετανάστης να πληρώνει 1.500 ευρώ για μια αίτηση. Και αν αποριφθεί δεν παίνει πισω τίποτα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια και χωρίς της βρισιές, της είπανε ότι αυτή και όλοι οι μη Έλληνες φταίνε για τη κατάντια της χώρας μας.

 

 

Επειδη παλι στο ρατσιστικο το παμε και θα αρχισουμε να γραφουμε κατεβατα με ολα τα εγκληματα των μεταναστων στην Ελλαδα τα τελευταια 10 χρονια, αν δεν καταλαβουμε οτι για την καταντια της χωρας μας φταιμε εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ και μονο ΕΜΕΙΣ δεν εχουμε κανενα μελλον ως χωρα και ως λαος. Ο παππουλης και η γιαγιουλα που αρεσκονται να σκυλοβριζουν οποιον μελαμψο βρουν στο δρομο τους να σκεφθουν τι ψηφιζαν και συνεχιζουν να ψηφιζουν τα τελευταια 100 χρονια και να ριξουν μια μεγαλη μουντζα στον καθρεπτη.

 

Ας ασχοληθουμε πρωτα με το πως θα αλλαξουμε την αρρωστημενη μας νοοτροπια που μας καταντησε εδω που φθασαμε κι εχουμε γινει περιγελος του πλανητη και ας ξυπνησουμε λιγο που σαν βοδια μασαμε οτι κουτοχορτο μας ταιζουν οι πολιτικοι μας που συνεχιζουμε να εκλεγουμε αντι να χωνουμε στην φυλακη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

H χώρα μας έχει υποφέρει από ψυχοπαθείς, εγκληματίες και επικυρηγμένους στη χώρα τους παράνομους μετανάστες. Σχετικά βίαια περιστατικά έχουν επηρεάσει τους Έλληνες και τους έχουν οδηγήσει (ειδικά τους μεγάλους σε ηλικία) σε αντιδράσεις ακραίες και γραφικές σαν κι αυτή που περιγράφεις στο πρώτο σου post.

 

Οι βρισιές, η αγένεια και ο ρατσισμός δεν μας ταιριάζει σαν λαός. Γεννηθήκαμε στη χώρα του Ξένιου Δία, πώς είναι δυνατόν να έχουμε ρατσισμό στο dna μας (πέραν, βέβαια, από κάποιο -ακίνδυνο- σνομπισμό που συντηρήθηκε σε κάποιους κύκλους, του στυλ "πας μη έλλην βάρβαρος").

 

Ως λαός ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις (γενικότερα). Δεν θα κατηγορήσω τους συμπολίτες μας παρά την άδικη και ομολογουμένως απολίτιστη συμπεριφορά τους προς τη Μαροκινή νταντά σας (και προς άλλους έντιμους και εργαζόμενους αλλοδαπούς). Θα κατηγορήσω, αντιθέτως, το ελληνικό κράτος και τα συμφέροντα κάποιων που έφεραν τη χώρα μας και τους Έλληνες σε αυτή την τραγική κατάσταση (ψυχολογική και βιοτική). Ας μη δεχόμασταν τόσους πολλούς μετανάστες αφού δεν τους αντέχουμε. Ή, ακόμη καλύτερα, ας τους ελέγχαμε όπως κάνουν σε άλλες χώρες, να ξέρουμε μέσες-άκρες τι άνθρωποι μπαίνουν στη χώρα μας.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κατηγορήσω τους συμπολίτες μας παρά την άδικη και ομολογουμένως απολίτιστη συμπεριφορά τους προς τη Μαροκινή νταντά σας (και προς άλλους έντιμους και εργαζόμενους αλλοδαπούς). Θα κατηγορήσω, αντιθέτως, το ελληνικό κράτος και τα συμφέροντα κάποιων που έφεραν τη χώρα μας και τους Έλληνες σε αυτή την τραγική κατάσταση (ψυχολογική και βιοτική).

 

Οχι δεν φταιει το κρατος. Εμεις φταιμε που τα ανεχομαστε, τους ξαναψηφιζουμε και τους επιτρεπουμε να μας εξαθλιωνουν. Αν δεν το καταλαβουμε αυτο δεν εχουμε καμμια ελπιδα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας

το θέμα είναι πλέον ανοιχτό / έχει ξεκλειδωθεί.

Μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2485753#post2485753

Παρακαλούμε λάβετε υπόψιν σας την ανακοίνωση http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2486570&postcount=32

 

Στην περίπτωση που στο θέμα αυτό, μετά απο αυτή την ειδοποίηση εμφανιστούν νέες δημοσιεύσεις οι οποίες είτε στρέφουν την τροπή της συζήτησης μακριά απο το αρχικό θέμα, είτε απαντούν/συνεχίζουν με κείμενα που αποτελούν είτε παραβίαση των κανόνων του forum της ΕΕΕΓ είτε σχολιασμό συμπεριφοράς άλλου μέλους είτε της διαχείρισης θα επιδέχονται απευθείας και μόνο για αυτό το θέμα, κάρτα πόντων αλλά και προσωρινό αποκλεισμό απο όλες τις συζητήσεις, καθώς θα θεωρηθεί ότι συμβάλλουν στο να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα ενδιαφέρον και ενημερωτικό επίπεδο.Διαφορές προσωπικές ανάμεσα στα μέλη, εξαιτίας οποιουδήποτε λόγου θα πρέπει να λύνονται εκτός του δημόσιου φόρουμ.

Στην περίπτωση που στις δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν στο αρχείο βρίσκεται κάποιο ενημερωτικό κείμενο το οποίο επιθυμείτε να επανατοποθετήσετε, μπορείτε να κάνετε χρήση copy paste (αντιγραφή/επικόλληση) και να πατήσετε "απάντηση" με το επιθυμητό κείμενο - αρκεί να μην παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, όπως σημειώνεται και στην προηγούμενη μας ανακοίνωση.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Με όλη της τη σύγχιση και αφού μπουρδούκλωσε α αρκετά καλά ελληνικά της τους είπε ότι δεν πέφτει στο επίπεδό τους γιατί ντρέπεται την ηλικία τους. πιο πολλά είπαν για λογαριασμό της οι παρεβρισκόμενη στη στάση

 

Άρα η πλειονότητα των Ελλήνων επέκρινε τη ρατσιστική φραστική επίθεση.

 

Προσωπικά ανησυχώ πολύ με το θράσος που έχουν πάρει τους τελευταίους μήνες οι φασίστες στην Ελλάδα και όχι μόνο. Δεν θεωρώ όμως ότι είμαι υπεύθυνη ούτε ότι πρέπει να ντρέπομαι για λογαριασμό επειδή οι επιτιθέμενοι ήταν Έλληνες. Απλά νιώθω πολύ άσχημα ως άνθρωπος όταν ακούω για κάτι τέτοια, ανεξαρτήτως εθνικότητας της μιας ή της άλλης πλευράς.

 

χμμμ, δεν είναι καθόλου ταλαιπωρημένη. ήρθε στην ελλάδα βέβαια πριν 23 χρόνια ως οικ μετανάστης, αλλά δουλεύει όλα της τα χρόνια ως νταντά και ο άντρας της ήταν ταξιτζής, μια χαρά ήταν οικονομικά. τώρα με τη συνταξη που είναι της πλάκας ζορίζονται, όπως όλοι μας άλλωστε.

 

Απλά αυτή τη δουλειά ήθελε να κάνει και αυτή κάνει. όπως εγώ είμαι λογίστρια γιατί απλά λογίστρια ήθελα να γίνω.

 

Αχ, μερικά πράγματα πολύ δύσκολα βγαίνουν από το μυαλό. Και με τη μαμά μου έχουμε πολλές φορές τέτοιες συζητήσεις. Είναι άξια να πει π.χ. "οι καημένοι οι μαύροι, που τους εκμεταλλεύονται οι Ευρωπαίοι". Κι αν της πω "βρε μαμά, είναι προσβλητικό να συμπεραίνεις ότι ο άλλος είναι θύμα μόνο και μόνο απ΄το χρώμα του" θα απαντήσει "μα πού την βλέπεις την προσβολή, ίσα ίσα που τους συμπονώ!".

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί αρέσκονται να λυπούνται τον άλλο. Είτε αυτός είναι οικονομικός μετανάστης, είτε άστεγος, είτε υπάλληλος είτε οτιδήποτε άλλο. Αυτόματα αποδίδουν τους ρόλους του ευεργέτη και του ευεργετημένου. Και ξέρετε, ο ευεργετημένος μας χρωστά. Την αξιοπρεπειά του, τη ζωή του, το μεροκάματό του. Ο ευεργέτης ανυψώνεται πάνω από τη μικρότητα της ύπαρξης του, γίνεται σχεδόν θεός. Η Δύναμη που δεν μπόρεσε ποτέ να είναι.

 

Αν μάθουμε να σεβόμαστε τον μετανάστη, τον υπάλληλό μας, τον κάθε συνάνθρωπο μόνο τότε θα σώσουμε και τη δικιά μας αξιοπρέπεια. Γιατί ο κάθε άνθρωπος ακόμα και μέσα στη μεγαλύτερη δυστυχία, στη μεγαλύτερη ανέχεια ή ανάγκη δεν μπορεί με τίποτα να υποβιβαστεί σε κτήνος.

Αυτός όμως που το ξεχνά του αξίζει να λέγεται και κτήνος και χρυσαυγίτης και ρατσιστής. Λέξεις που σήμερα έχουν απόλυτα ταυτόσημη έννοια.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες μια μαμα δηλωσε πως δεν ζηταει ποτε συγνωμη.Σημερα ακουω οτι δεν πρεπει να λεμε κι ευχαριστω(αφου δηλωνει ευγνωμοσυνη )η οποια υποβιβαζει τον ανθρωπο.Και μετα αναρωτιωμαστε γιατι παμε οπως παμε.....εγω μια χαρα παντως αισθανομαι οταν εκφραζω την ευγνωμοσυνη μου απεναντι σε οποιονδηποτε για οτιδηποτε καλο μου κανει και βλεπω πως με χαρα την αποδεχονται και οι αλλοι.Και το εχω πραξει και ως μεταναστρια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί αρέσκονται να λυπούνται τον άλλο. Είτε αυτός είναι οικονομικός μετανάστης, είτε άστεγος, είτε υπάλληλος είτε οτιδήποτε άλλο. Αυτόματα αποδίδουν τους ρόλους του ευεργέτη και του ευεργετημένου. Και ξέρετε, ο ευεργετημένος μας χρωστά. Την αξιοπρεπειά του, τη ζωή του, το μεροκάματό του. Ο ευεργέτης ανυψώνεται πάνω από τη μικρότητα της ύπαρξης του, γίνεται σχεδόν θεός. Η Δύναμη που δεν μπόρεσε ποτέ να είναι.

 

Ακριβώς. Και το να λυπάσαι τον εαυτό σου και να θεωρείς ότι είσαι οσιομάρτυρας και όλοι σου χρωστάνε, είναι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. Για να αλλάξουν μερικές νοοτροπίες, χρειάζεται πρώτα απ΄όλα πολλή δουλειά με τον εαυτό σου. Αυτό ως γενική διαπίστωση, ούτε θέλω να θίξω κανέναν, ούτε υπονοώ ότι εγώ τα έχω ξεπεράσει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες μια μαμα δηλωσε πως δεν ζηταει ποτε συγνωμη.Σημερα ακουω οτι δεν πρεπει να λεμε κι ευχαριστω(αφου δηλωνει ευγνωμοσυνη )η οποια υποβιβαζει τον ανθρωπο.Και μετα αναρωτιωμαστε γιατι παμε οπως παμε.....εγω μια χαρα παντως αισθανομαι οταν εκφραζω την ευγνωμοσυνη μου απεναντι σε οποιονδηποτε για οτιδηποτε καλο μου κανει και βλεπω πως με χαρα την αποδεχονται και οι αλλοι.Και το εχω πραξει και ως μεταναστρια αυτο.

 

Τη συγγνώμη και το ευχαριστώ μπορείς να τα πεις και ως ίσος προς ίσο. Τι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Καλλιτεκνια διάβασε μια φορά ακόμη αυτά που γράφω.

 

Είναι λάθος να απαιτούμε ευγνωμοσύνη όταν δίνουμε τα αυτονόητα και δικαιούμενα

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο για να βγαλει αδεια παραμονης, ειναι ελλαδα 20 χρονια, σκαει 1000 ευρω παραβολα στο κρατος

 

αν αυτο δεν λεγεται και δεν ειναι νταβανζτιλικι τι ειναι?

φετος εβγαλε αδεια για δεκα χρονια και πληρωσε 1900 ευρω παραβολο

 

 

το παράβολο για την υποβολή της αίτησης για χορήγηση άδειας διαμονής αόριστης (δεκαετούς) διάρκειας παραμένει στα εννιακόσια (900) ευρώ

5. Στους υπαλλήλους που κατέχουν οργανικές θέσεις ή είναι αποσπασμένοι στις Υπηρεσίες Αλλοδαπών και Μετανάστευσης των Περιφερειών, καθώς και στη Διεύθυνση Αλλοδαπών και Μετανάστευσης του Υπουργείου Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης καταβάλλεται πρόσθετη αμοιβή, κατά παρέκκλιση των σχετικών διατάξεων, το ύψος και ο τρόπος καταβολής της οποίας καθορίζονται ετησίως με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και Οικονομίας και Οικονομικών.{αντικατάσταση της παρ. 5 του άρθρου 92 με την παρ. 1 του άρθρου 20 του Ν. 3536/07}

http://adeiadiamonis.blogspot.gr/2009/03/blog-post_6109.html

 

Κάποιος κάτι δεν έμαθε καλά όταν πήγε στο αλλοδαπών.

 

Κια φτάνει ο άνθρωπος που ήρθε μετανάστης να πληρώνει 1.500 ευρώ για μια αίτηση. Και αν αποριφθεί δεν παίνει πισω τίποτα.

 

Απλώς μια μικρή επισήμανση. Στο 1ο ποστ γίνεται λόγος για 900 κάθε χρόνο, στη νομοθεσία στο 2ο ποστ για 900 κάθε δεκαετία

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγω ντρεπομαι που τρεξαμε να παρουμε το iphone 5 και να σκασουμε το λιγοτερο 750 ευρουλακια την ιδια ωρα που πεινανε ανθρωποι διπλα μας. Ντρεπομαι που καθομαστε στον καναπε μας και μιλαμε για ρατσισμο την ιδια ωρα που εχουν αναγκη συνανθρωποι μας.

Ντρεπομαι που δικαιολογουμε αναρμοστες συμπεριφορες απο αλλοδαπους την ιδια ωρα που για το ιδιο πραγμα μπορει να κατηγορουμε εναν Ελληνα.

Ντρεπομαι για αυτα που γινονται στην χωρα μου απο αλλες εθνοτητες, ακροδεξιες οργανωσεις που εχουν σκοπο να βλαψουν την Ελλαδα και το μονο που μας ενοχλει ειναι η ΧΑ.

Ντρεπομαι που ανεχομαστε να μην υπαρχουν ορια και να γινονται καταστροφες στην χωρα μας απ ολους και ολα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι κάποια πράγματα μας τα έχουν "περάσει" οι μεγαλύτερες γενιές χωρίς να είμαστε ρατσιστές,γιατί δεν θέλω να φανταστώ πως σαν λαός είμαστε έτσι μετά απο τόσα που πέρασαν οι μεγαλύτεροι όταν πήγαν έξω για δουλειά.

 

Πριν 6-7 χρόνια σε μια εκδήλωση συζητούσα με μια άγνωστη κυρία περί ανέμων και υδάτων,ως που μου λέει οτι έχει μια κοπέλα απο την Ινδία και της μαγειρεύει υπέροχα,ασυναίσθητα ρώτησα -δεν σιχαίνεστε?? και δάγκωσα τη γλώσσα μου,γιατί έμαθα να ακούω οτι σαν λαός δεν είναι καθαροί.

Δεν είμαι ρατσίστρια,σέβομαι όποιον αγωνίζεται αλλά υπάρχουν μέσα μου κατάλοιπα.

 

Η αδελφή της γιαγιάς μου που είναι μια αμόρφωτη γυναίκα 83 ετών που την έχουν κλέψει στο σπίτι και στο δρόμο της άρπαξαν τσάντα,

 

όταν τη ρωτάς αν έχει θυμό ή ακούσει να βρίζουν τους ξένους απαντάει με σοφία -όπου φτωχός και η μοίρα του,δεν φταινε αυτοί οι ταλαίπωροι που κάνουν άσχημα πράγματα αλλά τα μεγάλα κεφάλια που τους φέραν εδώ χωρις να έχουν σίγουρο ένα πιάτο φαί.

 

Η ίδια αυτή γυναίκα πήγε το 1958 μετανάστρια στην Αυστραλία με 2 μικρά και τον άντρα της,χωρίς να ξέρει τη γλώσσα και δούλεψαν εργάτες,και πήγαινε στο σούπερ μάρκετ με πενιχρά χρήματα και το πιο φθηνό ήταν το ρύζι και κάτι κονσέρβες που νόμιζε οτι ήταν κορνεμπίφ,μετά απο 1 μήνα ένας έλληνας που ήξερε τη γλώσσα της είπε οτι ήταν σκυλοτροφή και τον κοίταζε σα χαζή ,δεν χωρούσε στο μυαλό της οτι σε αυτή τη χωρα τάιζαν τα ζώα κρέας, και αυτό είναι ένα πολύ ψιλό απ ότι πέρασαν,γι αυτό μέχρι σήμερα μαγειρεύει,χαρίζει ρούχα,γλυκά σε όποιον έχει ανάγκη και κυρίως ξένους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...