Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ


madeleine

Recommended Posts

Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και έχω εργαστεί χρόνια σε φροντιστήρια και σε ιδιαίτερα φυσικά. Τι ακριβώς ψάχνεις που σε φοβίζει και πιστεύεις ότι δεν θα βρεις αυτό που θες; Έχει πχ. κάποια μαθησιακή δυσκολία το παιδί και χρειάζεται εξειδικευμένη βοήθεια; Έχεις κάποια δικά σου standards που τα θεωρείς απαραίτητα; Αν όχι και όλα είναι φυσιολογικά, γνώμη μου είναι να βρεις άτομο συστημένο για να ξέρεις ότι κάνει σωστή δουλειά (πχ να έχει διδάξει το παιδί κάποιου γνωστού σου, που να είναι όμως μελετηρό για να ξέρεις αν πιθανές ελλείψεις είναι του παιδιού ή του καθηγητή). Μην αγχώνεσαι a priori, καλή αρχή να γίνει και όλα θα πάνε καλά.

ΥΓ: Τι ηλικία έχει το παιδί; Είναι σημαντικό να είναι έτοιμο για την εκμάθηση ξένης γλώσσας.

 

Το edit admin ακόμα δεν είναι ευρέως γνωστό αλλά έχει διαφορά σε σχέση με άλλα παρόμοια site γιατί ο καθηγητής επισυνάπτει υποχρεωτικά τα πτυχία του. Επίσης ζητούνται σχόλια από πρώην μαθητές του για την διδασκαλία του. Δεν είναι κακή σαν ιδέα, είναι κάτι πιο ολοκληρωμένο. Απλά υπάρχουν ελάχιστοι εγγεγραμένοι καθηγητές προς το παρόν.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όχι δόξα Σοι ο Θεός το παιδί δεν έχει καμία μαθησιακή δυσκολία, απλά για τις ξένες γλώσσες έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν πολλοί με απλά πτυχία τύπου professiency και πλασάρονται για καθηγητές και φοβόμουν μην πέσω σε κανένα τέτοιο!

Ο γιος μου είναι 7 στα 8 και θεωρώ ότι είναι ιδανική ηλικία για να ξεκινήσει την πρώτη του ξένη γλώσσα! Τα standard μου είναι να είναι ο καθηγητής απόφοιτος Αγγλικής φιλολογίας, να μπορεί να διδάξει σωστά το παιδί μου και να του διεγείρει το ενδιαφέρον για τη γλώσσα! Ένα μικρό προβληματάκι είναι ότι μένουμε στο Διόνυσο, όπου η πρόσβαση είναι λίγο δύσκολη...

 

Το edit admin μου κίνησε το ενδιαφέρον ακριβώς για το λόγο που ανέφερες, ότι οι καθηγητές είναι πιστοποιημένοι και με μια μικρή αναζήτηση που έκανα, υπάρχουν καθηγητές για την περιοχή μου! Τελικά λέω να τους στείλω αίτημα να μου δώσουν τηλέφωνα και αν δεν μου κάνουν, θα ψάξω κι αλλού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ManiMama το χρησιμοποίησα εγώ το edit admin αν και δεν είμαι καμιά, αλλά κανένας! :P

Βέβαια δεν το χρησιμοποίησα για καθηγητή ξένων γλωσσών, αλλά για καθηγητή για ιδιαίτερα, αλλά αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι, ευχαρίστως να βοηθήσω!

 

Βρήκες καλό καθηγητή?? Είναι ικανοποιημένο το παιδί σου??

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα στις επαφές είμαστε, αλλά από τις συνομιλίες στο τηλέφωνο και τα βιογραφικά που είδα, μου φαίνονται αξιόλογοι καθηγητές!

 

Αύριο θα συναντηθούμε με 2 για να μιλήσουν και με την κόρη μου, γιατί πάνω απ' όλα έχει σημασία να τα πάει εκείνη καλά με τον καθηγητή της, και για να δούμε τι παίζει και με τις τιμές.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να το προσπαθήσεις με το edit admin δεν έχεις κάτι να χάσεις!!

 

Τελικά έστειλα αίτημα και περιμένω να μου στείλουν τα βιογραφικά! Μόλις έχεις νέα για τους καθηγητές ενημέρωσέ μας kouvaliti!

Link to comment
Share on other sites

...απλά για τις ξένες γλώσσες έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν πολλοί με απλά πτυχία τύπου professiency και πλασάρονται για καθηγητές και φοβόμουν μην πέσω σε κανένα τέτοιο!

Ο γιος μου είναι 7 στα 8 και θεωρώ ότι είναι ιδανική ηλικία για να ξεκινήσει την πρώτη του ξένη γλώσσα! Τα standard μου είναι να είναι ο καθηγητής απόφοιτος Αγγλικής φιλολογίας, να μπορεί να διδάξει σωστά το παιδί μου και να του διεγείρει το ενδιαφέρον για τη γλώσσα!

Ζητάς απολύτως φυσιολογικά πράγματα. Απλά θέλω εδώ να πω την γνώμη μου ως προς το είδος του πτυχίου του καθηγητή, γιατί έχω δει συχνά να αναφέρεται η ανεπάρκειά τους εξαιτίας του "χαρτιού" που έχουν στην κατοχή τους. (Δεν το λέω για εσένα ManiMama, απλά το μήνυμα σου είναι αφορμή για να πω τι πιστεύω εγώ προσωπικά με βάση την δική μου εμπειρία). Στα φροντιστήρια συνάντησα καθήγητές και με επάρκεια Γ2 και με πτυχίο ΑΕΙ. Είναι αλήθεια πως ο καθηγητής με Γ2 δεν χρειάστηκε όπως εγώ να διαβάσει ψυχολογία, παιδαγωγική, διδακτική, κλπ. για να μπορέσει να διδάξει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν είναι καλός καθηγητής, ούτε ότι δεν γνωρίζει αρκετά καλά την γλώσσα. Το προσωπικό στοιχείο και η αγάπη για την διδασκαλία δεν έχουν να κάνουν με το χαρτί που έχει να επιδείξει κάποιος. Έχω συναδέλφους με proficiency που είναι εξαιρετικοί (το γνωρίζω από γονείς που έτυχε εγώ να διδάσκω το ένα παιδί και η συνάδελφος την αδελφή του και η μητέρα επευφημούσε την συνάδελφο για την δουλειά που είχε κάνει) και που, αν και δεν είναι υποχρεωμένοι να διαβάσουν περισσότερο για να διδάξουν, ασχολούνται συνεχώς με τα νέα στην εκπαίδευση και με ό,τι σχετίζεται με το μάθημα και τους μαθητές για να κάνουν το μάθημα πιο αποδοτικό και ευχάριστο. Επίσης, απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας που ουδεμία σχέση είχαν με το άθλημα (την διδασκαλία εννοώ), δεν έβλεπαν να περάσει η ώρα για να την "γράψουν" και να πληρωθούν (δικαίωμά τους βέβαια), δεν είχαν μεταδοτικότητα και καμία πρόθεση να βελτιωθούν. Ένας από αυτούς μάλιστα προτίμησε τελικά δουλειά γραφείου και άφησε εντελώς την διδασκαλία (ευτυχώς γιατί δεν την αγαπούσε!). Επίσης, υπάρχει και το ενδεχόμενο ο ίδιος καθηγητής να μην είναι ιδιαίτερα αποδοτικός με τα παιδιά γιατί πχ. τον κουράζει η συμπεριφορά τους αλλά να έχει καλές στατιστικές με τους ενήλικες. Αντίστροφά, άλλοι καθηγητές προτιμούν να δουλεύουν με παιδιά γιατί στο μάθημα κυριαρχεί η δημιουργικότητα και ο ενθουσιασμός που συνήθως λείπει από τον ενήλικα λόγω πχ. κούρασης. Και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Νομίζω λοιπόν πως ο επαγγελματισμός που δείχνει ένας καθηγητής είναι ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία που πρέπει να προσέξει ο γονιός όταν πρόκειται να επιλέξει καθηγητή. Δεν κάνουν όλοι οι καθηγητές για όλους τους μαθητές και το αντίστροφο. Για παράδειγμα εγώ έχω αρνηθεί στο παρελθόν να διδάξω τα παιδιά της καλύτερής μου φίλης και κουμπάρας γιατί φοβήθηκα μήπως τα παιδιά εκμεταλλεύονταν καταστάσεις λόγω οικειότητας και δεν απέδιδαν όσο θα μπορούσαν (ο λόγος που πολλοί καθηγητές στέλνουν τα παιδιά τους σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερο αντί να τα βοηθήσουν οι ίδιοι ενώ μπορούν).

Συνεπώς, αν κανείς μπορεί να βρει για αγγλικά, άγγλο καθηγητή, με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας, με εμπειρία, που όμως να μην έχει επαναπαυτεί στις παλιές του γνώσεις, να έχει ενθουσιασμό για να κάνει ευχάριστο και προσιτό το μάθημα και να κάνει και το "κλικ" στο παιδί μου, φυσικά και έχω βρει τον τέλειο καθηγητή... αν όμως δεν υπάρχει κάποιος που να διαθέτει όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα, μια σχετική εμπειρία και το παραπάνω "κλικ" που ανέφερα είναι για εμένα τα πιο επίμαχα σημεία. Αυτή βέβαια είναι η προσωπική άποψη μιας μαμάς που απλά έτυχε να είναι στον συγκεκριμένο χώρο. Τώρα, τι να πω, όταν έρθει η ώρα να ψάξω κι εγώ καθηγητές και σχολεία για τα παιδιά μου ελπίζω να θυμηθώ πόσο απλοποίησα την διαδικασία σε αυτό το μήνυμα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:.

Sorry για το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και θεωρώ ότι έχεις δίκιο!

Επειδή όμως, έτυχε τη συγκεκριμένη περίοδο να μην έχω κάποιες συστάσεις από άλλους γονείς για να μπορώ να βρω ένα καθηγητή που εγγυημένα έχει τα χαρακτηριστικά που πολύ σωστά ανέλυσες παραπάνω, θα στηριχθώ στις 4 επιλογές που μου έδωσε το site που μπήκα (edit admin και, αφού βρω κάποιον που θεωρώ ότι πληροί τις προϋποθέσεις, θα συνεργαστούμε!

Πάντως σε γενικές γραμμές με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη, το πάθος του καθηγητή μετράει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζητάς απολύτως φυσιολογικά πράγματα. Απλά θέλω εδώ να πω την γνώμη μου ως προς το είδος του πτυχίου του καθηγητή, γιατί έχω δει συχνά να αναφέρεται η ανεπάρκειά τους εξαιτίας του "χαρτιού" που έχουν στην κατοχή τους. (Δεν το λέω για εσένα ManiMama, απλά το μήνυμα σου είναι αφορμή για να πω τι πιστεύω εγώ προσωπικά με βάση την δική μου εμπειρία). Στα φροντιστήρια συνάντησα καθήγητές και με επάρκεια Γ2 και με πτυχίο ΑΕΙ. Είναι αλήθεια πως ο καθηγητής με Γ2 δεν χρειάστηκε όπως εγώ να διαβάσει ψυχολογία, παιδαγωγική, διδακτική, κλπ. για να μπορέσει να διδάξει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν είναι καλός καθηγητής, ούτε ότι δεν γνωρίζει αρκετά καλά την γλώσσα. Το προσωπικό στοιχείο και η αγάπη για την διδασκαλία δεν έχουν να κάνουν με το χαρτί που έχει να επιδείξει κάποιος. Έχω συναδέλφους με proficiency που είναι εξαιρετικοί (το γνωρίζω από γονείς που έτυχε εγώ να διδάσκω το ένα παιδί και η συνάδελφος την αδελφή του και η μητέρα επευφημούσε την συνάδελφο για την δουλειά που είχε κάνει) και που, αν και δεν είναι υποχρεωμένοι να διαβάσουν περισσότερο για να διδάξουν, ασχολούνται συνεχώς με τα νέα στην εκπαίδευση και με ό,τι σχετίζεται με το μάθημα και τους μαθητές για να κάνουν το μάθημα πιο αποδοτικό και ευχάριστο. Επίσης, απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας που ουδεμία σχέση είχαν με το άθλημα (την διδασκαλία εννοώ), δεν έβλεπαν να περάσει η ώρα για να την "γράψουν" και να πληρωθούν (δικαίωμά τους βέβαια), δεν είχαν μεταδοτικότητα και καμία πρόθεση να βελτιωθούν. Ένας από αυτούς μάλιστα προτίμησε τελικά δουλειά γραφείου και άφησε εντελώς την διδασκαλία (ευτυχώς γιατί δεν την αγαπούσε!). Επίσης, υπάρχει και το ενδεχόμενο ο ίδιος καθηγητής να μην είναι ιδιαίτερα αποδοτικός με τα παιδιά γιατί πχ. τον κουράζει η συμπεριφορά τους αλλά να έχει καλές στατιστικές με τους ενήλικες. Αντίστροφά, άλλοι καθηγητές προτιμούν να δουλεύουν με παιδιά γιατί στο μάθημα κυριαρχεί η δημιουργικότητα και ο ενθουσιασμός που συνήθως λείπει από τον ενήλικα λόγω πχ. κούρασης. Και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Νομίζω λοιπόν πως ο επαγγελματισμός που δείχνει ένας καθηγητής είναι ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία που πρέπει να προσέξει ο γονιός όταν πρόκειται να επιλέξει καθηγητή. Δεν κάνουν όλοι οι καθηγητές για όλους τους μαθητές και το αντίστροφο. Για παράδειγμα εγώ έχω αρνηθεί στο παρελθόν να διδάξω τα παιδιά της καλύτερής μου φίλης και κουμπάρας γιατί φοβήθηκα μήπως τα παιδιά εκμεταλλεύονταν καταστάσεις λόγω οικειότητας και δεν απέδιδαν όσο θα μπορούσαν (ο λόγος που πολλοί καθηγητές στέλνουν τα παιδιά τους σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερο αντί να τα βοηθήσουν οι ίδιοι ενώ μπορούν).

Συνεπώς, αν κανείς μπορεί να βρει για αγγλικά, άγγλο καθηγητή, με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας, με εμπειρία, που όμως να μην έχει επαναπαυτεί στις παλιές του γνώσεις, να έχει ενθουσιασμό για να κάνει ευχάριστο και προσιτό το μάθημα και να κάνει και το "κλικ" στο παιδί μου, φυσικά και έχω βρει τον τέλειο καθηγητή... αν όμως δεν υπάρχει κάποιος που να διαθέτει όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα, μια σχετική εμπειρία και το παραπάνω "κλικ" που ανέφερα είναι για εμένα τα πιο επίμαχα σημεία. Αυτή βέβαια είναι η προσωπική άποψη μιας μαμάς που απλά έτυχε να είναι στον συγκεκριμένο χώρο. Τώρα, τι να πω, όταν έρθει η ώρα να ψάξω κι εγώ καθηγητές και σχολεία για τα παιδιά μου ελπίζω να θυμηθώ πόσο απλοποίησα την διαδικασία σε αυτό το μήνυμα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:.

Sorry για το κατεβατό.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι είναι.......και ας μην είμαστε αφοριστικοί, γιατί το Prof δεν είναι κατώτερος κόσμος......δίνει άδεια διδασκαλίας και κάποιος ευσυνείδητος που λιώνει στα σεμινάρια διδασκαλίας και σε χρόνια εμπειρίας δεν είναι υποδεέστερος εξ ορισμού. Το λέω γιατί γνωρίζω άτομα που προκειμένου να προσλάβουν native speakers, έχουν προσλάβει μέχρι και bar women, φτάνει να είναι αγγλίδες, για μάθημα στα παιδιά τους!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!! Εεεε όχι κι έτσι μην τρελαθούμε!! Όλα με μέτρο!!

 

Και για όσους έχουν prof και κάνουν παράλληλα και σεμινάρια διδασκαλίας, να ζητάτε πιστοποιητικά από παντού για να μπορείτε να το αποδεικνύετε! Οι γονείς απλά θέλουν το καλύτερο για το παιδί τους και δεν μπορούν να ξέρουν πόσο ασχολείστε από την πρώτη στιγμή που θα σας γνωρίσουν! Γι' αυτό, αν έχετε αποδεικτικά της δουλειάς σας θα σας είναι πιο εύκολο να τους αποδείξετε ότι αξίζετε! :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και σε κάθε παρακολούθηση σεμιναρίου μας δίνουν τα αντίστοιχα πιστοποιητικά, αλίμονο. Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς, απλά επειδή ακούστηκε κάπως το

 

'''' έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν πολλοί με απλά πτυχία τύπου professiency και πλασάρονται για καθηγητές και φοβόμουν μην πέσω σε κανένα τέτοιο! ''''''

 

να ξέρεις πως δεν είναι παράνομο να διδάσκει κανείς με proficiency, εφόσον έχει πάρει επάρκεια και μετά άδεια διδασκαλίας....το τι δουλειά κάνει ο καθένας και πόσο καλός είναι, ομολογώ είναι τελείως άλλη υπόθεση και είμαι κι εγώ πολύ ευαισθητοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...