Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Η ιστορια και οι θρησκευτικες γιορτες

Recommended Posts

για προσχολικη και πρωτοσχολικη ηλικια

Τι λεμε και πως???

Περισυ την 28η την περασαμε στο ντουκου στο προνηπιο (για το ΕΛΛΗΝΙΚΟ μιλαω). 17η Νοεμβρη (?????). Ουτε για Χριστουγεννα. Πασχα λαμπαδα κουλουρακι και αυγα...

Φετος ειμαστε πιο μεγαλοι ομως και εχουμε και αλλη δασκαλα...

Συζητηση λοιπον με τον "κουκλο" το προηγουμενο Σαββατο (ειχα ηδη δει την ανακοινωση για την γιορτη και ειχαμε συζητησει για ποιημα).

Κ: Το Σαββατο μας ειπε ην Κυρια οτι θα εχουμε παρτυ και δεν χρειαζεται να φερουμε κολατσιο (την πατησε και εμεινε νηστικος)

Εγω: Α! ναι Κ? Και ποιος εχει γενεθλια? Την αλλη εβδομαδα εχουμε γιορτη γιατι πριν απο πολλα χρονια, οταν η γιαγια ηταν 5 χρονο (εχει ενα κολλημα με τις ηλικιες και οντως η μαμα μου ηταν 5 τοτε) εγινε ενας πολεμος. Ηρθαν οι κακοι να παρουν την Ελλαδα και τους ειπαμε οχι...

Κολλησα να του πω οτι ο πολεμος εγινε με τους Ιταλους. Ο κολλητος του αντρα μου ειναι Ιταλος και κατα συμπτωση τον φιλοξενουσαμε κιολας. Εκτως του οτι δουλευω σε Γερμανικη εταιρεια...

Σημερα που το συζητησα με την δασκαλα μου ειπε οτι επρεπε να του πω οτι οι εχθροι ηταν αυτοι αλλα τωρα ειμαστε ολοι φιλοι...

Τι λεμε τωρα για το πολυτεχνιο? Εγω το εζησα οποτε δεν το δειδαχτικα τουλαχιστον σε μικρη ηλικια. Θυμαμαι τα τανκσ να περνουν εξω απο το σπιτι μας και την μαμα μου να ανυσηχει γιατι ο μπαμπας μου δεν ειχε γυρισει απο το καφενειο (μαλλον τη επιστρατευση θυμαμαι) και αργοτερα μου ελεγε η θεια μου η οποια ηταν χειρουργημενη σε μια κλινικη κοντα στο Πολυτεχνιο οτι ειχαν φυγει ολοι οι γιατροι και οι νοσκομες για να πανε να βοηθησουν.

Θελω να του πω τι εγινε με τροπο που να το καταλαβουν.. Αλλιως δεν βλεπω το νοημα. Το ιδιο και για τα Χριστιυγεννα, την 25η μαρτιου (ο μικρος κανει πολυ παρεα με ενα παιδακι τουρκικης καταγωγης αυτη την εποχη), το Πασχα... Πειτε ιδεες, πειτε βιβλιογραφεια...

Καθε βοηθεια δεκτη....

Διαφημίσεις

δεν εχω εμπειρια σε τοσο μικρα παιδακια. αλλα νομιζω οτι αν μιλησεις απλα, φυσιολογικα και "ειλικρινα" θα καταλαβουν. το ειλικρινα το βαζω σε εισαγωγικα οχι γιατι πρπει α τους πεις ψεμματα αλλα γιατι η ειλικρινεια και η αληθεια στην ιστορια εινια θεμα πηγων και οπτικης γωνιας, οπως και σε καθε πραγμα αλλωστε.

δεν χρειαζεται να πεις για τα τανκς αλλα να πεις οτι οταν ησουν μικρη στην ελλαδα αλλαξε ο αρχηγος χωρις η θεληση μας (=θεληση του λαου). για 25 μαρτιου καταλαβαινω οτι πρπει να εξηγησεις τον πολεμο κτλ και να μην εχει αυτο αντικτυπο στη φιλικη σχεση του γιου σου. θα πεις οτι πολυ παλια ειχαμε μαλωσει αλλα τα "βρηκαμε" και δεν ειναι κακοι οι τουρκοι επομενως κανουμε παρεα με το χασαν ας πουμε αλλα καποτε οι προγονοι μας ειχαν πολεμησει.

για τις θρησκευτικες γιορτες θα πεις οτι ολοι οι ανθρωποι πιστευουν στο θεο (δεν χρειαζεται να εμπλακεις με την αθεια εν προκειμενω) και οτι εμεις που ειμαστε χριστιανοι πιστευουμε στο χριστουλη που τωρα γεννηθηκε και γιορταζουμε τα γενεθλια του. ο χασαν παλι πιστευει στο θεο αλλα τον λεει αλαχ.

γενικα θα πεις στα παιδια σου με απλα λογια και κατανοητα προς αυτα οσα χρειαζεται χωρις πολλες πολλες λεπτομερειες και ασε να σε ρωτησουν ο,τι λεπτομερειες θελουν αυτα. διαχωρισε το παρελθον απο το παρον και εξηγησε χωρις παθη οσα χρειαζεται.

Μιλάς για τους κακούς αρχηγούς πάντα και όχι για τους κακούς λαούς (οι λαοί πάντα υποφέρουν στους πολέμους κλπ). Έτσι βρίσκεις κι ευκαιρία για να τονίσεις τη σημασία του να επιλέγουμε τους σωστούς αρχηγούς που νοιάζονται για την πατρίδα και το λαό.

(Και δηλαδή κυρία ο Μεταξάς που είπε τότε όχι ήταν καλός εεεεεε; Τι να σου πω παιδάκι μου μάλαμα..... Τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή σκέφτηκε καλά και είπε κάτι πολύ σπουδαίο και σωστό.....).

Γενικώς απλά λόγια, τονίζεις τα θετικά (ηρωισμός, αντίσταση, ευθύνη, φιλότιμο) και προβάλεις τα ιδεώδη που σας εκφράζουν ως οικογένεια. Αγαπάμε την ειρήνη και την επιδιώκουμε (δε θα κάνουμε επεκτατικό πόλεμο δηλαδή) αλλά αν έρθουν να μας πάρουν την πατρίδα μας θα πολεμήσουμε. Μιλάς για εθνικούς ύμνους και σημαίες, αλλά το κυριότερο μιλάς για σεβασμό, συναδέλφωση και συνεργασία. Και μετά μόνη σου κλαις πικρά που αυτά μόνο να τα λέμε μπορούμε γιατί κατά τα άλλα..... άστα να πάνε.

FLcUp3.png0BQfp3.png

το πολυτεχνείο το τιμήσαν και στα προνήπια και στα νήπια εμάς

Δεν ξέρω ακριβώς τι τους είπαν οι δασκάλες παντως φωναζαν συνεχεια μεσα στο σπιτι ''Ψωμί Παιδεία Ελευθερία'' τους άρεσε παρα πολύ, σίγουρα είπαν κάτι και για τανκς αλλά δεν το έψαξα μου ήταν δύσκολο να τους εξηγήσω...

το πολυτεχνείο το τιμήσαν και στα προνήπια και στα νήπια εμάς

Δεν ξέρω ακριβώς τι τους είπαν οι δασκάλες παντως φωναζαν συνεχεια μεσα στο σπιτι ''Ψωμί Παιδεία Ελευθερία'' τους άρεσε παρα πολύ, σίγουρα είπαν κάτι και για τανκς αλλά δεν το έψαξα μου ήταν δύσκολο να τους εξηγήσω...

Περισυ δεν ηταν σαββατο οποτε δεν εγινε καν αναφορα. Φετος ειναι και απο οτι καταλαβα κατι θα τους πει (ελπιζω να μην εχουν παλι αργεια γιατι 20 Σεπτεμριου ξεκινησαμε και ηδη 2 σαββατα δεν εγινε μαθημα)

Θα το προσπαθησω αυτο με τους κακους αρχηγους και θα δω αν θα καταλαβουν τιποτα... Πρεπει να εκπαιδευσω την γιαγια που περναει περισσοτερο χρονο μαζι τους να τους πει τουλαχιστον για τα Χριστουγεννα και καμια ιστορια απο τον πολεμο (οπως μου ελεγε εμενα)

Διαφημίσεις

και εγω δε νομιζω οτι χρειαζονται περιτεχνες και πολυπλοκες ιστοριουλες...απλα και κατανοητα με μια δοση οτι αλλα εγιναν παλια και αλλαξαν τΩρα τα πραγματα.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

".....ηθελε καποιος κυριος,ο παπαδοπουλος, να γινει αρχηγος μας χωρις να ρωτησει αν εμεις θελουμε,ομως αυτο δεν ειναι σωστο!οπως κ οταν τα παιδακια κανουν παρεα δεν ειανι σωστο να ειναι ενας αρχηγος απο μονος του χωρις να θελουνε οι αλλοι...!καποια παιδια μεγαλα που πηγαιναν σε ενα αλλο σχολειο ,το πολυτεχνειο, σκεφτηκαν να του πουνε να φυγει αλλα αυτος επειδη θυμωσε ηθελε να σπασει την πορτα με το τανκσ...τελικα ομως ευτυχως..τα καταφεραν τα παιδια κ ολοι οι αλλοι κ ετσι ο παπαδοπουλος εφυγε κ βγαλανε ενα αρχηγο που τον διαλεξανε μονοι τους..." αυτα στο περιπου!

".....ηθελε καποιος κυριος,ο παπαδοπουλος, να γινει αρχηγος μας χωρις να ρωτησει αν εμεις θελουμε,ομως αυτο δεν ειναι σωστο!οπως κ οταν τα παιδακια κανουν παρεα δεν ειανι σωστο να ειναι ενας αρχηγος απο μονος του χωρις να θελουνε οι αλλοι...!καποια παιδια μεγαλα που πηγαιναν σε ενα αλλο σχολειο ,το πολυτεχνειο, σκεφτηκαν να του πουνε να φυγει αλλα αυτος επειδη θυμωσε ηθελε να σπασει την πορτα με το τανκσ...τελικα ομως ευτυχως..τα καταφεραν τα παιδια κ ολοι οι αλλοι κ ετσι ο παπαδοπουλος εφυγε κ βγαλανε ενα αρχηγο που τον διαλεξανε μονοι τους..." αυτα στο περιπου!

Ευχαριστω..

Διαφημίσεις

για προσχολικη και πρωτοσχολικη ηλικια

Τι λεμε και πως???

Περισυ την 28η την περασαμε στο ντουκου στο προνηπιο (για το ΕΛΛΗΝΙΚΟ μιλαω). 17η Νοεμβρη (?????). Ουτε για Χριστουγεννα. Πασχα λαμπαδα κουλουρακι και αυγα...

Φετος ειμαστε πιο μεγαλοι ομως και εχουμε και αλλη δασκαλα...

Συζητηση λοιπον με τον "κουκλο" το προηγουμενο Σαββατο (ειχα ηδη δει την ανακοινωση για την γιορτη και ειχαμε συζητησει για ποιημα).

Κ: Το Σαββατο μας ειπε ην Κυρια οτι θα εχουμε παρτυ και δεν χρειαζεται να φερουμε κολατσιο (την πατησε και εμεινε νηστικος)

Εγω: Α! ναι Κ? Και ποιος εχει γενεθλια? Την αλλη εβδομαδα εχουμε γιορτη γιατι πριν απο πολλα χρονια, οταν η γιαγια ηταν 5 χρονο (εχει ενα κολλημα με τις ηλικιες και οντως η μαμα μου ηταν 5 τοτε) εγινε ενας πολεμος. Ηρθαν οι κακοι να παρουν την Ελλαδα και τους ειπαμε οχι...

Κολλησα να του πω οτι ο πολεμος εγινε με τους Ιταλους. Ο κολλητος του αντρα μου ειναι Ιταλος και κατα συμπτωση τον φιλοξενουσαμε κιολας. Εκτως του οτι δουλευω σε Γερμανικη εταιρεια...

Σημερα που το συζητησα με την δασκαλα μου ειπε οτι επρεπε να του πω οτι οι εχθροι ηταν αυτοι αλλα τωρα ειμαστε ολοι φιλοι...

Τι λεμε τωρα για το πολυτεχνιο? Εγω το εζησα οποτε δεν το δειδαχτικα τουλαχιστον σε μικρη ηλικια. Θυμαμαι τα τανκσ να περνουν εξω απο το σπιτι μας και την μαμα μου να ανυσηχει γιατι ο μπαμπας μου δεν ειχε γυρισει απο το καφενειο (μαλλον τη επιστρατευση θυμαμαι) και αργοτερα μου ελεγε η θεια μου η οποια ηταν χειρουργημενη σε μια κλινικη κοντα στο Πολυτεχνιο οτι ειχαν φυγει ολοι οι γιατροι και οι νοσκομες για να πανε να βοηθησουν.

Θελω να του πω τι εγινε με τροπο που να το καταλαβουν.. Αλλιως δεν βλεπω το νοημα. Το ιδιο και για τα Χριστιυγεννα, την 25η μαρτιου (ο μικρος κανει πολυ παρεα με ενα παιδακι τουρκικης καταγωγης αυτη την εποχη), το Πασχα... Πειτε ιδεες, πειτε βιβλιογραφεια...

Καθε βοηθεια δεκτη....

Στα παιδιά λεμε παντα την αληθεια ετσι οπως ειναι τα πραγματα, απλα τους τα παρουσιαζουμε με την δικη τους εικονα, λεξεις και αφηγηση. Οταν αρχιζουμε να λεμε ψεματα για γεγονοτα που ξερει ολος ο κοσμος τα παιδια θα παθουν συγχιση γιατι θα κανουν διαφορετικες εκδοχες απο τον καθενα με αποτελεσμα να νομιζουν οτι η μαμα και ο μπαμπας τελικα δεν τα ξερουν ολα οποτε θα ρωταμε τους αλλους!

Μιλάς για τους κακούς αρχηγούς πάντα και όχι για τους κακούς λαούς (οι λαοί πάντα υποφέρουν στους πολέμους κλπ). Έτσι βρίσκεις κι ευκαιρία για να τονίσεις τη σημασία του να επιλέγουμε τους σωστούς αρχηγούς που νοιάζονται για την πατρίδα και το λαό.

Καλό!!!

Nothing you would take... Everything you gave...