Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΙΣΗ ΒΡΟΓΧΙΚΟΥ ΑΣΘΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αναστασια μπορεις να μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες?

 

Aν και εμεις με το που σταματησαμε τον παιδικο, εδω και 2.50 -3 μηνες περιπου, δεν εχουμε αρρωστησει καθολου. Ηταν σωτηριο, γιατι απο το καλοκαιρι που ξεκινησε παιδικο ηταν μονιμα αρρωστος και τον ειχαμε φορτωσει στις μασκες και τα φαρμακα.

Τωρα λεμε να ξεκινησουμε παλι απο Μαιο.

Link to comment
Share on other sites

FEHKO πλεον υπαρχουν ειδικα μηχανηματα ψηφιακης ομοιοπαθητικης τα οποία εχουν την δυνατοτητα να ενισχυσουν το ανοσοποιητικο ή να αντιμετωπίσουμε διαφορες καταστασεις και συνεχόμενες επιβαρυνσεις οπως αλλεργίες ή ιώσεις. αν θελετε να αποφυγετε τα φαρμακα ειναι ενας καλος τρόπος αντιμετώπισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

και εμείς εδώ, βήχας ελεινός ασταμάτητος, μύξα (ποτέ δεν σταμάτησε από τότε που γεννήθηκε), η γιατρός μου είπε μέχρι να σταματήσει ο βήχας flixotid 2 φορές την ημέρα, 4 φορές aerolin, και το βράδυ aerius, πήρε το δικό μου ιστορικό (εννοείται ότι είμαι αλλεργική), η γνώμη της ήταν ότι το παιδί πιθανόν είναι και αυτό, μου πρότεινε μπάνια και αγωγή από σεπτέμβριο όταν ξεκινήσει παιδικό. Εγώ έχω κάνει τις εξετάσεις και ξέρω σε τι είμαι αλλεργική. Ξέρει κανείς κανένα καλό παιδοαλλεργιολογο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα ...

Μυξα για 3 μηνες εχεις ακουσει ?????

3 ολοκληρους μηνες ακαταπαυστα ..

Δοξα τω θεο ομως απο τοτε που την πηγα σε παιδονευμονολογο

ουτε βηχα εχει ουτε εχει ξανακανει βρογχοσπασμο ..

Μην ανυσηχεις με αυτα που σου εδωσε η γιατρος θα σταματησει ο βηχας

,αλλα θα εχει ευαισθησια στο αναπνευστικο της η μικρουλα σου..

Με την ομοιοπαθητικη δεν εγινε τιποτα παντως ..απογοητευση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας! Επαναφέρω αυτό το θέμα για να γράψουμε την εξέλιξη που είχαν τα παιδιά μας σε σχέση με τις κρίσεις άσθματος.

Ο δικός μου στα 5 δυστυχώς συνεχίζει να κάνει κρίσεις δύσπνοιας μετά από κάθε ίωση. Πέρυσι τον σταμάτησα από το προνήπιο αφού δεν ήταν υποχρεωτικό και έκανε μόνο 2 κρίσεις από Νοέμβριο και μετά. Φέτος όμως ήδη ξεκινήσαμε με 2 ιώσεις από τις οποίες η μία μας έστειλε στο νοσοκομείο :( ! Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Όταν τον δω με μύξα ξέρω ότι θα κάνει δύσπνοια σε 1 με 2 μέρες... Τώρα κλείσαμε ραντεβού με πνευμονολόγο του Παίδων για να μας προτείνει την αγωγή που θα ακολουθήσουμε. Φοβάμαι όμως ότι για άλλη μία φορά θα φορτώσει το παιδί με φάρμακα χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα! Αν μπορείτε γράψ΄τε κι εσείς τις εμπειρίες σας μήπως μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη... Βέρα τι έγινε με το κοριτσάκι σου; Βοήθησε η ομοιοπαθητική; Περιμένω απόψεις ... Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω απελπιστεί!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Επαναφέρω αυτό το θέμα για να γράψουμε την εξέλιξη που είχαν τα παιδιά μας σε σχέση με τις κρίσεις άσθματος.

Ο δικός μου στα 5 δυστυχώς συνεχίζει να κάνει κρίσεις δύσπνοιας μετά από κάθε ίωση. Πέρυσι τον σταμάτησα από το προνήπιο αφού δεν ήταν υποχρεωτικό και έκανε μόνο 2 κρίσεις από Νοέμβριο και μετά. Φέτος όμως ήδη ξεκινήσαμε με 2 ιώσεις από τις οποίες η μία μας έστειλε στο νοσοκομείο :( ! Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Όταν τον δω με μύξα ξέρω ότι θα κάνει δύσπνοια σε 1 με 2 μέρες... Τώρα κλείσαμε ραντεβού με πνευμονολόγο του Παίδων για να μας προτείνει την αγωγή που θα ακολουθήσουμε. Φοβάμαι όμως ότι για άλλη μία φορά θα φορτώσει το παιδί με φάρμακα χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα! Αν μπορείτε γράψ΄τε κι εσείς τις εμπειρίες σας μήπως μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη... Βέρα τι έγινε με το κοριτσάκι σου; Βοήθησε η ομοιοπαθητική; Περιμένω απόψεις ... Συγνώμη για το σεντόνι αλλά έχω απελπιστεί!

 

Καλημερα...δυστυχως ακομα δεν εχω δικο μου παιδακι (ειμαστε στη προσπαθεια) για να σας πω αναλογη εμπειρια...ειμαι όμως μια γυναικα που εχει ασθμα απο μωρο...με πολυ βαριες κρισεις ασθματος στο παρελθον...Το να τον φορτωσει με φαρμακα καποιος γιατρος ειναι το μονο ευκολο...αλλα εσυ σαν μανουλα θα εισαι αυτη που τελικα θα καταλαβει καλυτερα τι ειναι αυτο που τον ανακουφιζει...ειτε αυτο ειναι φαρμακο...ειτε αυτο ειναι μια βόλτα με αυτοκινητο την ωρα της κρισης...(το αναφερω σα παραδειγμα γιατι εμενα με βοηθουσε!)...και θα πρεπει να ακους και τον ιδιο οσο μπορει να περιγραψεισ ε αυτη την ηλικια...πως ακριβως αισθανεται την ωρα της κρισης και πως σου το περιγραφει...δε θα σου πω οτι εξαφανιζεται παντα το ασθμα μεγαλωνοντας...εγω ακομα εχω...σαφως με ελαχιστες κρισεις και πολυ πιο ελαφριες...αλλα δεν με εμποδισε σε τιποτα απολυτως...και αθληματα εκανα...και εκδρομες...και τα παντα χωρις να μειωνεκτω πουθενα και χωρις να μου λειψει τιποτα...δε ξερω αν βοηθησα καπου...απλα ειδα το θεμα και ηθελα να σας πω οτι ολα θα πανε καλα στα παιδακια σας και με τον καιρο αυτες οι κρισεις θα μειωθουν και σας ευχομαι να εξαφανιστουν για παντα!

Link to comment
Share on other sites

Lezou θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και να σου ευχηθώ σύντομα να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι :-P! Έχω φοβηθεί γενικά για την αλόγιστη χρήση φαρμάκων (ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες όπως ο μικρός μου) και ψάχνομαι μήπως βρω κάποιες εναλλακτικές λύσεις. Δυστυχώς ως τώρα δεν έχω καταφέρει κάτι, γι αυτό θέλω να ακούσω διάφορες απόψεις και γνώμες για την συγκεκριμένη ασθένεια... Η απάντησή σου πραγματικά μου δίνει κουράγιο και αισιοδοξία για το μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εμείς κάνουμε ομοιοπαθητική. Τρελλό αποτέλεσμα δεν έχω δει αλλά πιστεύω ότι κάποια φάρμακα τα γλιτώνουμε με την ομοιοπαθητική. Όχι όλα όμως. Δηλαδή και τον Ιούλιο αναγκάστηκε να πάρει κορτιζόνη γιατί είχε ακροαστικά που δεν έφευγαν από τον Απρίλιο και πήρε και αντιβίωση για την ωτίτιδα. Φέτος πήρε αντιβίωση για σταφυλόκοκκο ήδη και πήρε και κορτιζόνη γιατί την έπιασε δύσπνοια ...

 

Πέρσυ όμως μέχρι τον Απρίλιο από τον Ιανουάριο δεν είχαμε πάρει τίποτα ...

Δεν έχω βγάλει ακόμα συμπέρασμα αλλά συνεχίζω ..

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...