Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

α δημοτικου ..ΑΔΙΚΙΕΣ


demi

Recommended Posts

Λοιπον ΕΜΜΑΚΙ παλι θελω βοηθεια...τα πραγματα εχουν εκτροχιαστει..πηγαμε χτες στη συγκεντρωση και εγινε πανικος...Λιγοι γονεις απο την ταξη ηθελαν το παιδι και η δικη μας ταξη ΟΛΗ συμφωνησε οτι δεν θα ειχανε προβλημα να ερθει σε εμας..γινετε να αλλαξει ταξη?εχει δασκαλα ειδικης αγωγης αλλα τον αναλαμβανει μονο στις ωρες που τα αλλα κανουν γυμναστικη και εικαστικα...(αδικο πα΄λι το βρισκω να μην παιζει με τ ααλλα παιδια που λαχταραει τοσο).Προσφερθηκε ο γιος μου να τον πηγαινει τουαλετα και να τον εχει απο κοντα οπως κανει ουτως σοι αλλως ...Ως επισης να τον ηρεμει οταν φωναζει γιατι τον ακουει πολυ τον γιο μου..Η πλακα ηταν οτι πεταχτηκε η κυρια που ο ιος της εχει υψηλο iq και λεει...ΚΡΙΜΑ ΚΥΡΙΑ μου διοτι πιστευω οτι ο γιος σας ηταν ο μονος που ισως μπορουσε να συναγωνιστει τον δικο μου...ΚΑΙ της λεει ο συζυγος μου..(δεν μου αρεσε που το ειπε αλλα το πεταξε)Ο γιος μας δεν μπαινει σε διαδικασιες συναγωνισμου..Λατρευει την μαθηση και διαβαζει απο 4 χρονων..Το δικο σας το κανει με το ζορι και με τσιριδες υποχρεωτικα..ΠΟΤΕ δεν θα φτασει το δικο μου παιδι!!!ΩΧ ΩΧ τωρα λεω απο μεσα μου αυτη θα λεει κατα μανα κατα κυρη καναν και εναν γιο ζαφειρη..ΑΠΟ την μια εσπρωξε ενα παιδι απο την αλλη ο μπαμπας ειναι υπεροπτης..ωχ αμαν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 23 δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 13 δημοσιεύσεις

  • ilonka19

    ilonka19 6 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 4 δημοσιεύσεις

Και εγώ γνωρίζω περιστατικό από δημοτικό που η δασκάλα έκανε τέτοια δουλειά με τα παιδιά, που όλα χωρίς καμιά εξαίρεση του αγκάλιασαν σαν να ήταν αδερφάκι τους.

demi ισως θα έπρεπε να ενημερώσεις τους υπόλοιπους γονείς ότι και εσύ θα ήθελες το παιδί σου να πηγαίνει στο σχολείο με παιδιά από καλά σπίτια όπου οι γονείς έχουν καλλιέργεια και ανθρωπιά, αλλά κάνεις υποχώρηση και ανέχεσαι και τα δικά τους παιδιά. Πάντως αν καμιά έχει μεγάλες φιλοδοξίες για το παιδί της μπορεί να κόψει από τα κομμωτήρια και της αισθητικούς της και να το στείλει στο "καλό" ιδιωτικό σχολείο της περιοχής σας ή μηπως τελικά δεν τους νοιάζει και τόσο η μόρφωση του παιδιού τους;

 

καλα αν ησουν εκει στη συγκεντρωση θα σου σηκωνοταν ως και η τελευταια τριχα..

πολυ σκληροτητα ,καμια ανοχη τιποτα..ΠΡΕΠΕΙ να φυγει διοτι η συγκεκριμενη ταξη εχει πολυ καλα "μυαλα"και τα παει πισω....Τα δικα μας τι εχουνε δεν καταλαβα..εγινε μια ταξη αριστουχων και τα αλλα ειναι χαζα?Και η δικη μας ταξη εχει λιγο πιο προχωρημενα παιδια και αλλα οχι ΑΛΛΑ μιλαμε για α δημοτικου ΗΜΑΡΤΟΝ...Το μονο που ειπα γιατι ημουν φορτισμενη οτι με ενδιαφερει να γινει καλο παιδι ευαισθητο και μετα το πα και το πι..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά ποιος εκανε την συγκέντρωση, οι γονείς του παιδιού ήταν εκεί ? Οι δασκάλες, δ/ντης? Οι οποίοι θα πρέπει να ενημερώσουν τους γονείς ότι δεν μπορούν να επιλέγουν τα παιδιά για την τάξη των παιδιών τους!

Αν οι γονείς έχουν πρόβλημα με το βγαίνει η δασκάλα από την τάξη, οκ δεκτό, οφείλουν να το πουν και να ζητήσουν να λυθεί το θέμα, το πως θα λυθεί είναι όμως δουλειά του σχολείου και των γονιών του συγκεκριμένου παιδιού.

 

Απο κει και περα αν τα παιδιά τους δεν μπορούν να ''εξελιχθούν'' σε ενα περιβάλλον που κανονικά είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας (και επιτρέπει την παρουσία και άσπρων και μαύρων και παιδιών με ειδικές ανάγκες και ....) ας τα βάλουν μεσα στη γυάλα και ας τα βγάλουν στα 18, να τα δουν πως θα λειτουργήσουν στον πραγματικό κόσμο!:evil:

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεντρωση εγινε απο τους γονεις και ηταν παρων η δασκαλα..η συγκεκριμενη κοπελα δεν εχει εμπειρια απο παιδια με ξεχωριστες ικανοτητες και ισως ανακουφιστηκε οταν ανελαβε η δικη μας δασκαλα..

Βεβαια και η δικη μας ειπε οτι δεν εχει εμπειρια αλλα θα κανει το παν για να ενταχθει στη δικη μας ταξη..

στην συγκεντρωση ηταν ο πατερας του παιδιου ο οποιος πηγε και αγκαλιασε τον γιο μου και συγκινηθηκα τοσο πολυ...ενιωσα υπερηφανη..

Ο ανθρωπος ειναι γιατρος παρακαλω ..ρωτησε τον γιο μου τι ονειρευεσαι να γινεις και χωρις να ξερει ο γιος μου του λεει στρατιωτικος γιατρος για να κανω καλα τους συναδερφους του μπαμπα μου που καιγονται στη φωτια(πυροσβεστικη ,λιμενικο,αστυνομικοι στρατιωτικοι εχουμε στρατιωτικους γιατρους)ΩΡΑΙΑ απαντησε εκεινος οποτε θελεις μπορεις να ερχεσαι στο σπιτι μου και να κανουμε αρχες ανατομιας και πρωτες βοηθειες ..θα το ηθελες?

Αφηστε παιδια πολυ συγκινηση..

Link to comment
Share on other sites

demi καταρχην συγχαρητηρια για το παιδακι σου!Μ ε εχει συγκινησει πολυ!Οταν μουν εγκυος στο πρωτο μου παιδακι ειχαμε υποψιες για down kai μεχρι να γινει η αμνιο ειχα φανταστει πολλες φορες πως θα ηταν η ζωη μου με ενα ιδιατερο παιδακι!ευτυχως ολα πηγαν καλα αλλα απο τοτε εχω ιδιατερη ευαισθησια σε αυτο το θεμα!

Δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχουν παιδακια με down που πηγαινουν σε κανονικο σχολειο και εφ οσον το παιδακι δεν πηγαινει πισω το τμημα ειναι κριμα καποιοι γονεις να αντιδρουν !υποθετω ενα υπερκινητικο παιδι και ζωηρο μπορει να δυσκολεψει τη ζωη της δασκαλας πολυ περισσοτερο!Φανταζομαι αν ηταν εξυπνο δεν θα γινοταν το ιδιο θεμα!

Τελικα οι δασκαλες εμαθαν τι εγινε,οτι ο γιος σου υπερασπιστηκε με παραπανισιο παθος τον φιλο του?

και κατι αλλο,πιστευεις οτι ενα παιδακι 6 χρονων μπορει να "αναλαβει"να προσεχει ενα πιο αδυναμο χωρις να τον πηγαινει πισω?Δεν το ρωταω με αιχμες,απλα επειδη δεν γνωριζω σκεφτομαι μηπως καποια στιγμη επιβαρυνθει και κουραστει!

ΥΓ ωραια απαντησε ο αντρας σου στην μανταμιτσα με το παιδι ιδιοφυια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, σαφώς και δεν μπορούν οι γονείς να αποφασίζουν σε ποιο τμήμα θα φοιτήσει το κάθε παιδί. Σφάλμα του διευθυντή που τους έδωσε αυτό το δικαίωμα! Είναι θέμα καθαρά του σχολείου.

Σαφώς και ο κάθε δάσκαλος δεν μπορεί αν επιλέξει τα παιδιά που θα έχει στο τμήμα του. ΟΚ στη δική σας περίπτωση η δασκάλα της δικής σας τάξης (και προς τιμήν της) είπε ότι παίρνει το παιδί στην τάξη της και η άλλη ανακουφίστηκε! Αν δεν υπήρχε δεύτερο τμήμα τι θα έκανε; Είμαστε ως εκπαιδευτικοί υποχρεωμένοι να δεχόμαστε ΟΛΑ τα παιδιά στην τάξη μας χωρίς καμία διάκριση σε κανέναν τομέα!

 

Σε αυτά οι απόψεις μου είναι κάθετες και δεν το συζητάω καν!

 

Πρακτικά.

Το παιδί προφανώς είναι σε τμήμα ένταξης για να πηγαίνει κάποιες ώρες με τη δασκάλα ειδικής αγωγής. Λάθος που το παίρνει στις ώρες των καλλιτεχνικών και της γυμναστικής. Σκοπός του ΤΕ είναι να βοηθήσει το παιδί με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και μετά να μπαίνει στη γενική τάξη και να κάνει κάποια δραστηριότητα στην οποία τα καταφέρνει και περνά καλά. Δε νομίζω ότι περνά καλύτερα στα μαθηματικά από ότι στη γυμανστική! Άλλωστε σίγουρα έχει περισσότερες ελλείψεις στα μαθηματικά και σίγουρα δεν μπορεί να παρακολουθήσει το ρυθμό της γενικής τάης και άρα είναι εκεί "τουρίστας".

Δεύτερον πρακτικό. Σε ένα σχολείο κοιτάμε πάντα το καλό του παιδιού. Από τη στιγμή που δημιουργήθηκε τέτοιο θέμα (και όσο και να τσιτώνομαι προσωπικά με τις απόψεις που αναφέρθηκαν του στυλ δεν θέλουμε το παιδί) είναι καλύτερο για το παιδί να αλλάξει τμήμα. Έχει και ένα φιλαράκι εκεί πέρα μέσα (το δικό σου παιδί), είναι και η δασκάλα πιο θετική απέναντι του, τα πρακτικά ρποβλήμετα (π.χ. τουαλέτα) λύθηκαν εύκολα (βρέθηκε συνοδός) κλπ κλπ

 

Θεωρώ ότι ήταν λάθος χειρισμός του σχολείου. Μπορούσε να αποφευχθεί όλη αυτή η φασαρία και να γίνει μια μετακίνηση στο άλλο τμήμα χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανένας και χωρίς να έρθει σε δύσκολη θέση κανένας. Αλλά όλα αυτά θέλουν διευθυντή με διάθεση και με @@ που δεν φοβάται (συγνώμη για την έκφραση, δεν το συνηθίζω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα)

Link to comment
Share on other sites

ολα βαινουν καλως..χτες καναμε και παρελαση και ο γιο ςμου τον κρατουσε απο το ενα χερι και ενα κοριτσακι απο το αλλο χερι ...ητανε τοσο χαρουμενος...και ολα τα παιδια της ταξης ητανε χαρουμενα διοτι η δασκαλα τους το περασε πολυ ομορφα οτι ειμαστε υπερηφανοι που τον εχουμε στην ταξη...Ολοι τον αγαπουν ,ολοι τον φροντιζουν ..Κανενας δεν παει πισω στην ταξη ...νομιζω οτι θα παει πολυ καλυτερα απο οτι πριν διοτι τελικα ολοι βρηκαν καποιον να προστατευουν και να αγαπουν..

ετσι λοιπον εληξε η ιστορια μας ..και πραγματικα ηταν ενα μεγαλο μαθημα για τα παιδια

μας...μαθημα ζωης που δεν θα ξεχασουν ποτε.θα σας ενημερωνω.

Link to comment
Share on other sites

Demi , διάβασα την ιστορία σου και δεν μπορω να σταματήσω το κλάμα, απο τρόμο για την βαρβαρότητα κάποιων αλλά και απο τρομερή συγκίνηση για την διαπίστωση ότι ακόμη και σε τόσο δύσκολους καιρούς υπάρχουν άνθρωπο σαν και σένα.

Link to comment
Share on other sites

Demi , διάβασα την ιστορία σου και δεν μπορω να σταματήσω το κλάμα, απο τρόμο για την βαρβαρότητα κάποιων αλλά και απο τρομερή συγκίνηση για την διαπίστωση ότι ακόμη και σε τόσο δύσκολους καιρούς υπάρχουν άνθρωπο σαν και σένα.

 

δεν εκανα τιποτα εγω...Εγω θα επρεπε να ευχαριστησω ολους τους γονεις που δεχτηκαν το παιδι αυτο στην ταξη...κανενας δεν εφερε αντιρηση..Ισα ισα..το αγαπανε..Καθε μερα ερχεται και μου λεει μια ιστορια..Καναμε αυτο ,παιξαμε εκεινο και ο Γ....ς γελουσε μαμα ...γελουσε με την καρδια του...Χτες του εμαθε να γραφει τι ο και μολις τα καταφερε ολη η ταξη τον αγκαλιασε ..

Και συν ολα τα αλλα πεισμωσε και η δασκαλα και ειπε οτι η ταξη της θα ειναι η καλυτερη ..κανεις δεν θα εχει το δικαιωμα να πει οτι ο Γ....ς μας πηγε πισω..θα ειμαστε οι καλυτεροι..χαμος τα παιδια απο προσπαθεια..Ειλικρινα ζουμε ενα ομορφο ονειρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπον επειδη καποιοι ανθρωποι παρακολουθησαν το θεμα θα ηθελα να σας ενημερωσω για τις εξελιξεις...τα χριστουγεννα καναμε μια υπεροχη γιορτη στο σχολειο προσαρμοσμενη στην ιδιαιτεροτητα της ταξης...καναμε σκετς με ενα τρενο δηλ καθε παιδι ηταν ενα βαγονι που μοιραζε τα δωρα και λεγανε τα λογακια τους...ο φιλος μας ητανε στην μεση ετσι ωστε δεν μπορουσε να ξεφυγει και να τρεχει δεξια αριστερα ..χορεψανε παρα πολυ γελασανε παρα πολυ και μαντεψτε...ο γλυκος συμμαθητης μας με την βοηθεια των συμμαθητων ειπε ολο το ποιημα...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ηταν η πιο ομορφη γιορτη και πηραμε το μεγαλυτερο χειροκροτημα απο ολες τις ταξεις...

 

στο τελος μας εκαναν μια εκπληξη ...ρωτησαν τα παιδια τι ειναι η αγαπη????

ξερετε τι ειπε αυτο το αγγελουδενιο πλασμα???

ΣΑΣ αγαππω ολους αλλα αγαπη ειναι ο φιλος μου ο Βασιλης(ο γιος μου)που με αγαπαει και αυτος και με προσεχει....

 

τι με θελετε εμενα??με μαζευανε με τα κουταλακια..πολλα κουταλακια ομως..

 

οσο για την ταξη πηγαινει εξαιρετικα...τελεια ..δεν δημιουργει κανενα προβλημα διοτι το παιδακι εχει ηρεμησει και προσπαθει οσο δεν φανταζεστε..ΜΕΓΑΛΟ μαθημα για τα παιδια μας και για εμας..ως και εκδρομη τον πηρανε μαζι...Ο γιος μου σκεφτηκε να κανουμε 2 βραχιολακια με κορδονακι που ενωνονται κ περπατουσανε μαζι χωρις να μπορει να ξεφυγει(ουτε μια φορα δεν τον τραβηξε τον γιο μου..του προσεχε το χερι μην τον πονεσει...)

αυτα τα νεα μας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον επειδη καποιοι ανθρωποι παρακολουθησαν το θεμα θα ηθελα να σας ενημερωσω για τις εξελιξεις...τα χριστουγεννα καναμε μια υπεροχη γιορτη στο σχολειο προσαρμοσμενη στην ιδιαιτεροτητα της ταξης...καναμε σκετς με ενα τρενο δηλ καθε παιδι ηταν ενα βαγονι που μοιραζε τα δωρα και λεγανε τα λογακια τους...ο φιλος μας ητανε στην μεση ετσι ωστε δεν μπορουσε να ξεφυγει και να τρεχει δεξια αριστερα ..χορεψανε παρα πολυ γελασανε παρα πολυ και μαντεψτε...ο γλυκος συμμαθητης μας με την βοηθεια των συμμαθητων ειπε ολο το ποιημα...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ηταν η πιο ομορφη γιορτη και πηραμε το μεγαλυτερο χειροκροτημα απο ολες τις ταξεις...

 

στο τελος μας εκαναν μια εκπληξη ...ρωτησαν τα παιδια τι ειναι η αγαπη????

ξερετε τι ειπε αυτο το αγγελουδενιο πλασμα???

ΣΑΣ αγαππω ολους αλλα αγαπη ειναι ο φιλος μου ο Βασιλης(ο γιος μου)που με αγαπαει και αυτος και με προσεχει....

 

τι με θελετε εμενα??με μαζευανε με τα κουταλακια..πολλα κουταλακια ομως..

 

οσο για την ταξη πηγαινει εξαιρετικα...τελεια ..δεν δημιουργει κανενα προβλημα διοτι το παιδακι εχει ηρεμησει και προσπαθει οσο δεν φανταζεστε..ΜΕΓΑΛΟ μαθημα για τα παιδια μας και για εμας..ως και εκδρομη τον πηρανε μαζι...Ο γιος μου σκεφτηκε να κανουμε 2 βραχιολακια με κορδονακι που ενωνονται κ περπατουσανε μαζι χωρις να μπορει να ξεφυγει(ουτε μια φορα δεν τον τραβηξε τον γιο μου..του προσεχε το χερι μην τον πονεσει...)

αυτα τα νεα μας..

 

Ένα πολύ μεγάλο μάθημα αποδοχής της διαφορετικότητας και ένταξης για όλους ΜΑΣ......

 

Τα παιδιά αυτά είναι άτομα της κοινωνίας μας.

Σήμερα είναι στη διπλανή τάξη (και το "πρόβλημα" είναι απομακρυσμένο), αύριο μπορεί να μένουν στο διπλανό διαμέρισμα ή να δουλεύουν στο διπλανό γραφείο (ω! ναι στο εξωτερικό δουλέυουν κανονικότατα). Θα είναι, λοιπόν, κοντά μας.

 

Δεν είναι καλύτερα να μάθουμε όλοι από μικρή ηλικία να ζούμε μαζί με αυτά τα παιδιά; Δεν είναι καλύτερα να βρούμε τρόπους/κόλπα (βλ. βραχιολάκια) ώστε να ενταχθούν στην κοινωνία μας (ναι, και το σχολείο είναι μία κοινωνία) και να συμμετέχουν εξίσου (βλ. γιορτή) και να προσφέρουν όσο και ό,τι μπορούν (βλ. ποίημα με τη βοήθεια των υπολοίπων παιδιών);;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ μεγάλο μάθημα αποδοχής της διαφορετικότητας και ένταξης για όλους ΜΑΣ......

 

Τα παιδιά αυτά είναι άτομα της κοινωνίας μας.

Σήμερα είναι στη διπλανή τάξη (και το "πρόβλημα" είναι απομακρυσμένο), αύριο μπορεί να μένουν στο διπλανό διαμέρισμα ή να δουλεύουν στο διπλανό γραφείο (ω! ναι στο εξωτερικό δουλέυουν κανονικότατα). Θα είναι, λοιπόν, κοντά μας.

 

Δεν είναι καλύτερα να μάθουμε όλοι από μικρή ηλικία να ζούμε μαζί με αυτά τα παιδιά; Δεν είναι καλύτερα να βρούμε τρόπους/κόλπα (βλ. βραχιολάκια) ώστε να ενταχθούν στην κοινωνία μας (ναι, και το σχολείο είναι μία κοινωνία) και να συμμετέχουν εξίσου (βλ. γιορτή) και να προσφέρουν όσο και ό,τι μπορούν (βλ. ποίημα με τη βοήθεια των υπολοίπων παιδιών);;;;;

 

ολοι οι ανθρωποι κ οι εκπαιδευτικοι να σκεφτοταν ετσι...παντως κατι αλλο που μου κανει εντυπωση...η ταξη προχωραει φανταστικα κ στο προγραμμα της φιλαναγνωσιας ηδη ειναι στο 2 βιβλιο ...κ να τονισω οτι η δασκαλα διαλεξε ΤΟΣΟ υπεροχα βιβλια γεματα ευαισθησια που τα παιδια δεν ξεκολλανε..χτυπαει κουδουνι κ με το ζορι τα βγαζει εξω..(στο διαλλειμα δεν ξεκουραζεται η γυναικα ..ειναι μαζι με τα παιδια ΤΗΣ οπως τα αποκαλει)Συζητανε τοσα πολλα πραγματα..τους εχει ανοιξει οριζοντες..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη καποιοι ανθρωποι παρακολουθησαν το θεμα θα ηθελα να σας ενημερωσω για τις εξελιξεις...τα χριστουγεννα καναμε μια υπεροχη γιορτη στο σχολειο προσαρμοσμενη στην ιδιαιτεροτητα της ταξης...καναμε σκετς με ενα τρενο δηλ καθε παιδι ηταν ενα βαγονι που μοιραζε τα δωρα και λεγανε τα λογακια τους...ο φιλος μας ητανε στην μεση ετσι ωστε δεν μπορουσε να ξεφυγει και να τρεχει δεξια αριστερα ..χορεψανε παρα πολυ γελασανε παρα πολυ και μαντεψτε...ο γλυκος συμμαθητης μας με την βοηθεια των συμμαθητων ειπε ολο το ποιημα...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ηταν η πιο ομορφη γιορτη και πηραμε το μεγαλυτερο χειροκροτημα απο ολες τις ταξεις...

 

στο τελος μας εκαναν μια εκπληξη ...ρωτησαν τα παιδια τι ειναι η αγαπη????

ξερετε τι ειπε αυτο το αγγελουδενιο πλασμα???

ΣΑΣ αγαππω ολους αλλα αγαπη ειναι ο φιλος μου ο Βασιλης(ο γιος μου)που

με αγαπαει και αυτος και με προσεχει....

 

τι με θελετε εμενα??με μαζευανε με τα κουταλακια..πολλα κουταλακια ομως..

 

οσο για την ταξη πηγαινει εξαιρετικα...τελεια ..δεν δημιουργει κανενα προβλημα διοτι το παιδακι εχει ηρεμησει και προσπαθει οσο δεν φανταζεστε..ΜΕΓΑΛΟ μαθημα για τα παιδια μας και για εμας..ως και εκδρομη τον πηρανε μαζι...Ο γιος μου σκεφτηκε να κανουμε 2 βραχιολακια με κορδονακι που ενωνονται κ περπατουσανε μαζι χωρις να μπορει να ξεφυγει(ουτε μια φορα δεν τον τραβηξε τον γιο μου..του προσεχε το χερι μην τον πονεσει...)

αυτα τα νεα μας..

 

Αγαπημένη μου

διάβαζα την υπέροχη ιστορία σου και περίμενα την κατάληξη...απλά δεν περίμενα να έχει αυτήν την τόσο όμορφη κατάληξη.

Δεν έχω εμπειρία από παιδιά με σύνδρομο Down, απλά η μητέρα μου ήταν άτομο με ειδικές ανάγκες (σκλήρυνση κατά πλάκας) και ως παιδάκι βίωσα μέσα από αυτήν τον απόλυτο ρατσισμό, σε σημείο να κρύβω (:cry:) το πρόβλημα.Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στο αντράκι σου και σε εσένα που το δημιούργησες και μακάρι όλος ο κόσμος να ήταν τόσο ενημερωμένος με τέτοιες περιπτώσεις, όσο η δική σου οικογένεια

Σου εύχομαι να έχεις τη δύναμη εσύ και όλο οι υπόλοιποι γονείς να στηρίζετε αυτό το παιδάκι γιατί πραγματικά τα άτομα με ειδικές ανάγκες αυτό που έχουν περισσότερο ανάγκη είνα η ΑΓΆΠΗ και η ΖΕΣΤΑΣΙΑ μας.

Δεν μπορώ να σου πω τίποτε άλλο γιατί τα λόγια είναι φτωχά..μακάρι να μπορέσω στο δικό μου το γιο να δώσω τα ηθικά εφόδια που έχεις δώσει εσύ στον κανακάρη σου

Σου εύχομαι μια χρονιά γεμάτη υγεία, αγάπη και δύναμη.

Δώσε ένα μεγάλο φιλί στο γιο σου....

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη καποιοι ανθρωποι παρακολουθησαν το θεμα θα ηθελα να σας ενημερωσω για τις εξελιξεις...τα χριστουγεννα καναμε μια υπεροχη γιορτη στο σχολειο προσαρμοσμενη στην ιδιαιτεροτητα της ταξης...καναμε σκετς με ενα τρενο δηλ καθε παιδι ηταν ενα βαγονι που μοιραζε τα δωρα και λεγανε τα λογακια τους...ο φιλος μας ητανε στην μεση ετσι ωστε δεν μπορουσε να ξεφυγει και να τρεχει δεξια αριστερα ..χορεψανε παρα πολυ γελασανε παρα πολυ και μαντεψτε...ο γλυκος συμμαθητης μας με την βοηθεια των συμμαθητων ειπε ολο το ποιημα...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ηταν η πιο ομορφη γιορτη και πηραμε το μεγαλυτερο χειροκροτημα απο ολες τις ταξεις...

 

στο τελος μας εκαναν μια εκπληξη ...ρωτησαν τα παιδια τι ειναι η αγαπη????

ξερετε τι ειπε αυτο το αγγελουδενιο πλασμα???

ΣΑΣ αγαππω ολους αλλα αγαπη ειναι ο φιλος μου ο Βασιλης(ο γιος μου)που με αγαπαει και αυτος και με προσεχει....

 

τι με θελετε εμενα??με μαζευανε με τα κουταλακια..πολλα κουταλακια ομως..

 

οσο για την ταξη πηγαινει εξαιρετικα...τελεια ..δεν δημιουργει κανενα προβλημα διοτι το παιδακι εχει ηρεμησει και προσπαθει οσο δεν φανταζεστε..ΜΕΓΑΛΟ μαθημα για τα παιδια μας και για εμας..ως και εκδρομη τον πηρανε μαζι...Ο γιος μου σκεφτηκε να κανουμε 2 βραχιολακια με κορδονακι που ενωνονται κ περπατουσανε μαζι χωρις να μπορει να ξεφυγει(ουτε μια φορα δεν τον τραβηξε τον γιο μου..του προσεχε το χερι μην τον πονεσει...)

αυτα τα νεα μας..

 

πολυ με συγκινησε η ιστορια σου και ακομα περισσοτερο τα λογακια αυτου του γλυκου παιδιου!να εισαι περηφανη για το γιο σου!

I

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον επειδη καποιοι ανθρωποι παρακολουθησαν το θεμα θα ηθελα να σας ενημερωσω για τις εξελιξεις...τα χριστουγεννα καναμε μια υπεροχη γιορτη στο σχολειο προσαρμοσμενη στην ιδιαιτεροτητα της ταξης...καναμε σκετς με ενα τρενο δηλ καθε παιδι ηταν ενα βαγονι που μοιραζε τα δωρα και λεγανε τα λογακια τους...ο φιλος μας ητανε στην μεση ετσι ωστε δεν μπορουσε να ξεφυγει και να τρεχει δεξια αριστερα ..χορεψανε παρα πολυ γελασανε παρα πολυ και μαντεψτε...ο γλυκος συμμαθητης μας με την βοηθεια των συμμαθητων ειπε ολο το ποιημα...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ηταν η πιο ομορφη γιορτη και πηραμε το μεγαλυτερο χειροκροτημα απο ολες τις ταξεις...

 

στο τελος μας εκαναν μια εκπληξη ...ρωτησαν τα παιδια τι ειναι η αγαπη????

ξερετε τι ειπε αυτο το αγγελουδενιο πλασμα???

ΣΑΣ αγαππω ολους αλλα αγαπη ειναι ο φιλος μου ο Βασιλης(ο γιος μου)που με αγαπαει και αυτος και με προσεχει....

 

τι με θελετε εμενα??με μαζευανε με τα κουταλακια..πολλα κουταλακια ομως..

 

οσο για την ταξη πηγαινει εξαιρετικα...τελεια ..δεν δημιουργει κανενα προβλημα διοτι το παιδακι εχει ηρεμησει και προσπαθει οσο δεν φανταζεστε..ΜΕΓΑΛΟ μαθημα για τα παιδια μας και για εμας..ως και εκδρομη τον πηρανε μαζι...Ο γιος μου σκεφτηκε να κανουμε 2 βραχιολακια με κορδονακι που ενωνονται κ περπατουσανε μαζι χωρις να μπορει να ξεφυγει(ουτε μια φορα δεν τον τραβηξε τον γιο μου..του προσεχε το χερι μην τον πονεσει...)

αυτα τα νεα μας..

 

Μπράβο σας, ένα ζωντανό παράδειγμα του πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζονται αυτά τα θέματα στις σχολικές αίθουσες, στις οικογένειες, στις δουλειές, παντού...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...