Recommended Posts

το "κακό" παιδάκι που σπρώχτηκε "δυνατά" τι απέγινε?

αν έπεφτε κατω και έσπαγε κανα κεφάλι? απ' ότι ειπες το παιδάκι σου ειναι ανεπτυγμένο...

Δικαίως το μάλωσαν οι δασκαλες.

Δεν ασκούμε βία ακόμα κι όταν θέλουμε να προστατέψουμε κάποιον αδύναμο.

Θα έπρεπε να ζητήσει από τις δασκαλες να επέμβουν και όχι να αναλάβει ο ίδιος δράση.

4cgjp3.png yUvep3.png

Διαφημίσεις

Σαν φυσιοθεραπευτρια γνωριζω καλα οτι το συγκεκριμενο παιδακι θα επρεπε να παει σε ειδικο σχολειο ασχετα στην ελλαδα τι οριζει η νομοθεσια πραγμα που το εμμακι γνωριζει καλυτερα απο μενα..Στην Αγγλια θα ηταν σιγουρα σε ειδικο σχολειο και σε ασφαλη χερια..

Εν πασει περιπτωσει ειναι γλυκητατο δεν εχει δημιουργησει κανενα προβλημα (σε αντιθεση με πολλα υγιη παιδια) αλλα αν ηταν δικο μου παιδι και ζουσα ελλαδα..ειλικρινα δεν ξερω τι θα εκανα.

οσο για τον δικο μου δεν ξερω αν στεναχωριεται διοτι εχει ζησει τα ατομα με ειδικες ικανοτητες απο τα γενοφασκια του και τα λατρευει το σιγουρο ειναι οτι δεν θα αφηνε κανεναν να πειραξει ανυπερασπιστη ψυχουλα..Παιζει με τους φιλους του προσπαθωντας να βαλει και τον δικο του φιλο εκει.

Για αυτο αγωνιστηκαμε..θελαμε να ξερει οτι οι ανθρωποι δεν ειναι μονο χερια ποδια ΑΛΛΑ καρδια και συναισθημα..Εχει φιλους σε αναπηρικα καροτσακια και παιζει περηφημα..εχει φιλους που ξεπερασαν SMA και τους θαυμαζει..αυτο ηθελα για το παιδι μου.και για αυτο θα αγωνιζομαστε παντα.ολοι εχουν μια θεση στην κοινωνια..ΟΛΟΙ.

Δοξαζουμε τον ΘΕΟ γιατι εχουμε υγιη παιδια ΑΛΛΑ αν μας τυχαινε κατι?θα ειχαμε διαφορετικη αποψη επι του θεματος?σιγουρα ναι ..

Σαν φυσιοθεραπευτρια γνωριζω καλα οτι το συγκεκριμενο παιδακι θα επρεπε να παει σε ειδικο σχολειο ασχετα στην ελλαδα τι οριζει η νομοθεσια πραγμα που το εμμακι γνωριζει καλυτερα απο μενα..Στην Αγγλια θα ηταν σιγουρα σε ειδικο σχολειο και σε ασφαλη χερια..

Off topic

Και στην Αγγλία τα σύνδρομα DOwn δεν πηγαίνουν σε ειδικό σχολείο, εκτός αν πρόκειται για πολύ βαριές περιπτώσεις που είναι σπάνιες.

Δούλευα σε ειδικό σχοελίο στην Αγγλία και μιλάω εκ πείρας.

Όπως είπα πρόκειται για εκπαιδεύσιμα παιδιά που μπορούν να μάθουν να γράφουν και να διαβάζουν (μέχρι ενός σημείου) και να ζουν ανεξάρτητα. Είναι κρίμα να μπαίνει ένα τέτοιο παιδί σε εδικό σχολείο μαζί με πολύ πιο βαριά περιστατικά.

Και δεν το λέω εγώ ή η Ελληνική νομοθεσία, αλλά η διεθνής βιβλιογραφία.

Άλλωστε, στην Ελλάδα δεν ορίζει νόμος σε ποιο σχοελίο θα πηγαίνουν τα παιδιά. Τα ΚΕΔΔΥ εισηγούνται και προτείνουν πλαίσιο φοίτησης και μετά είναι στο χέρι του γονιού αν θα το δεχτεί. Ο τελικός λόγος δηλαδή είναι του γονιού. Όσο και να χτυπιέμαι εγώ ως εκπαιδευτικός του ΚΕΔΔΥ ότι το Α παιδί είναι για Τμήμα Ένταξης, αν θέλι ο γονιός (για τον όποιο δικό του λόγο) να πάει το παιδί σε ειδικό σχολείο ή να μην μπει στο ΤΕ, θα περάσει ο δικός του λόγος.

το "κακό" παιδάκι που σπρώχτηκε "δυνατά" τι απέγινε?

αν έπεφτε κατω και έσπαγε κανα κεφάλι? απ' ότι ειπες το παιδάκι σου ειναι ανεπτυγμένο...

Δικαίως το μάλωσαν οι δασκαλες.

Δεν ασκούμε βία ακόμα κι όταν θέλουμε να προστατέψουμε κάποιον αδύναμο.

Θα έπρεπε να ζητήσει από τις δασκαλες να επέμβουν και όχι να αναλάβει ο ίδιος δράση.

δεν ειπα οτι επικροτω την πραξη του..Σαφως και δεν ασκουμε βια σε κανεναν..ΑΛΛΑ γιατι δεν ρωτησες τι απεγινε το παιδακι με το down που με τρεμαμενη φωνη παρακαλουσε να τον αφησουν?????πηγε ξανα σχολειο η φοβηθηκε????

και μην ανησυχειτε ..το καμαρι που εσπρωξε με βια το downaki χαιρει ακρας υγειας και τωρα κοροιδευει ενα αλλο που παει στην 4 δημοτικου..

ΟΣΟ για τις δασκαλες δεν επεμβαινουν ...Την προηγουμενη μερα που παλι ειχε παει ο γιος μου να τις πει οτι πειραζουν τον.....ειπαν ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ χωρις να ενδιαφερθουν πιο παιδι κοροιδευαν και χτυπουσαν...σε 400 παιδια τι να κανουν?προσεχουν τα παιδια της 6 ης που ειναι πιο επικινδυνα.

emmaki και εγω στο Λονδινο σπουδασα και ειχε αλλο σχολειο για αυτα τα παιδια ..Επισης συστεγαζοταν με κωφαλαλα(οχι στην ιδια ταξη στο ιδιο σχολειο)...μου κανει εντυπωση αυτο που λες..Και δεν ηταν πολυ βαρια τα περιστατικα..ηταν εκπαιδευσιμα.

Children with Down's syndrome started to attend mainstream schools in the UK in 1981. They were given a right to an education in schools only in 1971 - before which they were deemed "uneducable".

A study by Leeds University in 1997 showed that in some areas of the UK, 67% of five- and six-year-olds with Down's syndrome, and 25% of 14- to 16-year-olds, were in mainstream schools, while in others, 28% of five- and six-year-olds and no 14- to 16-year-olds were.

Από http://www.guardian.co.uk/education/2009/may/19/downs-syndrome-school

Και δές και αυτό http://www.chiourea.gr/2012/04/down.html

για την ένταξη ή όχι στο γενικό σχολείο

Και μην ξεχνάμε ότι πέρυσι στην Ισπανία αποφοίτησε ο πρωτος δάσκαλος με σύνδρομο!!!! Που φυσικά ήταν εξαιρετική περίπτωση γιατί η πλειοψηφία νοητικά δεν φτάνει σε αυτό το επίπεδο, αλλά δεν παύει να ήταν Downάκι

δεν ειπα οτι επικροτω την πραξη του..Σαφως και δεν ασκουμε βια σε κανεναν..ΑΛΛΑ γιατι δεν ρωτησες τι απεγινε το παιδακι με το down που με τρεμαμενη φωνη παρακαλουσε να τον αφησουν?????πηγε ξανα σχολειο η φοβηθηκε????

και μην ανησυχειτε ..το καμαρι που εσπρωξε με βια το downaki χαιρει ακρας υγειας και τωρα κοροιδευει ενα αλλο που παει στην 4 δημοτικου..

ΟΣΟ για τις δασκαλες δεν επεμβαινουν ...Την προηγουμενη μερα που παλι ειχε παει ο γιος μου να τις πει οτι πειραζουν τον.....ειπαν ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ χωρις να ενδιαφερθουν πιο παιδι κοροιδευαν και χτυπουσαν...σε 400 παιδια τι να κανουν?προσεχουν τα παιδια της 6 ης που ειναι πιο επικινδυνα.

όπως μας τα περιγράφεις το πρόβλημα ειναι οτι οι δασκάλες δεν επεμβαίνουν οταν χρειάζεται και εχει αναλαβει το παιδι σου το ρόλο τους. Ρώτησα για το παιδάκι που σπρώχτηκε γιατι προφανώς αυτό μόνο ειδαν οι δασκαλες και γι' αυτο το περιστατικό μάλωσαν το παιδί σου.

4cgjp3.png yUvep3.png

Σίγουρα θα έχετε παρατηρησει ότι συναντάμε πλέον πολύ λιγότερα παιδιά με το σύνδρομο down πλέον από ότι παλιότερα και ο λόγος είναι ότι πλέον πολύ λιγότερα τέτοια παιδιά γεννιούνται, αφού οι γιατροί "λύνουν;" το πρόβλημα αυτό πρωτού το παιδί αυτό γεννηθεί. Επομένως το γεγονός ότι στην Ισπανία κατάφερε κάποιο τέτοια άτομο να γίνει δάσκαλος σημαίνει ότι στη χώρα αυτή δεν θεωρούν το θέμα αυτό πρόβλημα. Στην χώρα μας όμως το θέμα αυτό είναι πρόβλημα από τη στιγμή που ώς τέτοιο το αντιμετωπίζουν οι γιατροί.

Θα περίμενα όμως άπο την κοινωνία να είναι πιο ευαισθητοποιημένη στο θέμα, οι δάσκαλοι να μαθαίνουν στα άλλα παιδιά τι θα πει διαφορετικότητα και ανθρωπιά απέναντι στα άτομα με οποιαδήποτε αναπηρία, αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν άλλαξαν και πολλά στη στάση των ανθρώπων απέναντι σε αυτούς τους συνανθρώπους μας και τις οικογένειές τους. Θα μου πείτε τώρα ότι πολλά ζητάω σε ένα κράτος που περιμένει να σωθεί κόβοντας τα επιδόματα των αναπήρων.

Σίγουρα θα έχετε παρατηρησει ότι συναντάμε πλέον πολύ λιγότερα παιδιά με το σύνδρομο down πλέον από ότι παλιότερα και ο λόγος είναι ότι πλέον πολύ λιγότερα τέτοια παιδιά γεννιούνται, αφού οι γιατροί "λύνουν;" το πρόβλημα αυτό πρωτού το παιδί αυτό γεννηθεί. Επομένως το γεγονός ότι στην Ισπανία κατάφερε κάποιο τέτοια άτομο να γίνει δάσκαλος σημαίνει ότι στη χώρα αυτή δεν θεωρούν το θέμα αυτό πρόβλημα. Στην χώρα μας όμως το θέμα αυτό είναι πρόβλημα από τη στιγμή που ώς τέτοιο το αντιμετωπίζουν οι γιατροί.

Θα περίμενα όμως άπο την κοινωνία να είναι πιο ευαισθητοποιημένη στο θέμα, οι δάσκαλοι να μαθαίνουν στα άλλα παιδιά τι θα πει διαφορετικότητα και ανθρωπιά απέναντι στα άτομα με οποιαδήποτε αναπηρία, αλλά βλέπω ότι μάλλον δεν άλλαξαν και πολλά στη στάση των ανθρώπων απέναντι σε αυτούς τους συνανθρώπους μας και τις οικογένειές τους. Θα μου πείτε τώρα ότι πολλά ζητάω σε ένα κράτος που περιμένει να σωθεί κόβοντας τα επιδόματα των αναπήρων.

Σίγουρα το σχολείο παίζει καθοριστικό ρόλο στην ευαισθητοποίηση, αλλά όταν οι γονείς δεν ασχολούνται με την διαπαιδαγώγηση του παιδιού, τί να σου κάνει κ το σχολείο;;; Οσο για το κράτος........ Ερχονται χειρότερα...

Διαφημίσεις

Με αφορμή το ποστ σου.

Πρώτ' απ' όλα σε όλο τον κόσμο είναι γεγονός ότι σε σύνδρομο Down είναι πάρα πολύ συνηθισμένη η έκτρωση (δεν είναι σκοπός μου να μπω σε κουβέντα αν είναι σωστό ή όχι και αν είναι ηθικό ή όχι). Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Από εκεί και πέρα, από τη στιγμή που υπάρχει ένα παιδί με Down, δεν μπορούμε να το πετάξουμε στον Καιάδα (όπως και κανέναν άνθρωπο, ό,τι και αν έχει αυτός). Είναι τμήμα της κοινωνίας μας, είτε μας αρέσει έιτε όχι. Και είναι ευθύνη της πολιτείας να παρέχει σε αυτόν τον άνθρωπο τη φροντίδα που έχει ανάγκη.

Δεύτερον, στη χώρα μας ο τρόπος εκπαίδευσης των παιδιών είναι επιλογή του γονιού (σε τι είδους σχολείο θα πάει δηλαδή το παιδί). Η πολιτεία παρέχει φορείς για να προτείνουν με εισήγηση αυτό που θεωρούν ως το κατάλληλο πλαίσιο (π.χ. τα ΚΕΔΔΥ), αλλά ο γονιός θα επιλέξει αν θα ακολουθήσει την εισήγηση. Όποια, όμως, και αν είναι η απόφαση του γονέα, η πολιτεία έχει υποχρέωση να την υποστηρίξει με δομές, ανθρώπους κλπ.

Τρίτον, οι οικογένειες έχουν την υποχρέωση και το καθήκον να μάθουν στα παιδιά τους ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Ναι, είναι ευθύνη του σχολείο, αλλά το παιδί αρχίζει σχολείο στα 5 και στην καλύτερη των περιπτώσεων περνά 7 ώρες της ημέρας του σε αυτό για 8 μήνες το χρόνο. Ο υπόλοιπος χρόνος είναι χρόνος με την οικογένεια (την ευρύτερη οικογένεια). Μπορεί, λοιπόν, άνετα να γίνει δουλειά μέσα από την οικογένεια. Να πάνε με το παιδί μια επίσκεψη σε μια παιδική χαρά που παίζουν και παιδιά από κάποιο σύλλογο ΑμΕΑ, είναι κάτι το πολύ απλό....

Τέλος, με αφορμή το δάσκαλο (πλέον) από την Ισπανία (που είπα ότι είναι εξαρετικά σπάνια περίπτωση γιατί νοητικά δεν φτάνουν σε τέτοιο επίπεδο τα Down όση βοήθεια και αν έχουν) για σκεφτείτε όλες οι μαμάδες (και δεν θέλω απάντηση, μόνο να το σκεφτείτε) θα δεχόσασταν στο σχολείο του παιδιού σας να είναι ένας δάσκαλος με Down; Θα τον δεχόσασταν για δάσκαλο του δικού σας παιδιού; Ή μήπως θα τον θεωρούσατε εκ των πραγμάτων μη επαρκή; Μήπως όλη η κοινωνία μας θέλει ευαισθητοποίηση πάνω στο θέμα των ΑμΕΑ και δεν είναι δουλειά μόνο της πολιτείας αλλά και προσωπική ευθύνη του καθενός μας;

Καταρχην ειναι πολυ ωραιο ενα παιδι να στηριζει τους φιλους του. Δεν ειναι θεμα αν ο φιλος εχει συνδρομο ή ειναι πιο κοντος, παχυς, κιτρινος ή σκουροχρωμος. Παντα θα υπαρχουν τετοιες καταστασεις που ενα παιδακι δεν θα ειναι σε θεση να αμυνθει... Θα μπορουσε πχ να ειναι ενα τριτακι που να προστατευει το πρωτακι αδελφακι του...

Βεβαια θα μπορουσε να προκληθει ενα ατυχημα γιαυτο και γενικα ειναι δουλεια των μεγαλων να προστατευουν τους πιο αδυναμους.. Τι να γινει ομως που οι μεγαλοι δεν επαρκουν???

Νομιζω οτι οι δασκαλες επρεπε να μαλωσουν και τους δυο "δραστες". Και αυτον που πειραζε το πιο αδυναμο παιδακια αλλα και αυτον που πηγε προς υπερασπιση...

wQjhp2.png f6fAp2.png

H εκτωση ειναι συνηθες φαινομενο οταν διαγνωσθει εμβρυο με αυτο το συνδρομο γιατι αυτοματα σημαινει και καταστροφη της οικογενειας η οποια στιγματιζεται, καταστρεφεται οικονομικα κλπ. Αν υπηρχε η καταλληλη στηριξη σις οικογενειες αυτες η λυση της εκτρωσης δεν θα ηταν αυτονοητη.

Σιγουρα οι γονεις εχουν υποχρεωση οι γονεις να μαθουν στα παιδια οτι ολοι δεν ειμαστε ιδιοι, αλλα μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και γονεις αμορφωτοι, γονεις που δεν ασχολουνται με τα παιδια τους και νομιζω οτι ο ρολος του δασκαλου ειναι να μαθει στα παιδια να αποδεχονται ολους του συμμαθητες της ταξης τους. Αντι λοιπον να ψαχνουν οι γονεις παιδικες χαρες με αμεα αρκετα πιο ευκολο θεωρω να πει ο δασκαλος 2-3 κουβεντες με τα παιδια της ταξης του, απο τη στιγμη που αποφοιτησε απο το παιδαγωγικο στοιχειωδεις γνωσεις εχει.

H εκτωση ειναι συνηθες φαινομενο οταν διαγνωσθει εμβρυο με αυτο το συνδρομο γιατι αυτοματα σημαινει και καταστροφη της οικογενειας η οποια στιγματιζεται, καταστρεφεται οικονομικα κλπ. Αν υπηρχε η καταλληλη στηριξη σις οικογενειες αυτες η λυση της εκτρωσης δεν θα ηταν αυτονοητη.

Σιγουρα οι γονεις εχουν υποχρεωση οι γονεις να μαθουν στα παιδια οτι ολοι δεν ειμαστε ιδιοι, αλλα μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και γονεις αμορφωτοι, γονεις που δεν ασχολουνται με τα παιδια τους και νομιζω οτι ο ρολος του δασκαλου ειναι να μαθει στα παιδια να αποδεχονται ολους του συμμαθητες της ταξης τους. Αντι λοιπον να ψαχνουν οι γονεις παιδικες χαρες με αμεα αρκετα πιο ευκολο θεωρω να πει ο δασκαλος 2-3 κουβεντες με τα παιδια της ταξης του, απο τη στιγμη που αποφοιτησε απο το παιδαγωγικο στοιχειωδεις γνωσεις εχει.

Εννοείται ότι ο δάσκαλος θα πει!!!! Δεν χωρά αμφιβολία ή αντλιρηση σε αυτό!

Εγώ απλά λέω ότι δεν αρκεί ΜΟΝΟ ο δάσκαλος να πει. Αν το σπίτι είναι εχθρικό/αντίθετο/αδιάφορο προς αυτό το θέμα, όσο και να πει ο δάσκαλος στο σχολείο δεν γίνευται τίποτα....

10 χρόνια είμαι στο "κουρμπέτι" της ειδικής αγωγής. Δεν μπορείς να φανταστείς το τι έχουν δει τα μάτια μου και το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου.....και από μορφωμένους και από αμόρφωτους. Γιατί η μόρφωση δεν παίζει κα΄νενα απολύτως ρόλο. Η καλλιέργεια είναι αυτή που έχει σημασία, και καλλιέργεια μπορεί να μην έχει κάποιος που είναι κάτοχος όλων των πτυχίων του κόσμου και να έχει κάποιος που δεν τελέιωσε ούτε το δημοτικό.

Διαφημίσεις

δεν θα σου πω πολλα

να χαιρεσαι το παιδι σου

σε ευχαριστω πολυ αν και δεν ξερω κατα ποσο ενα τοσο ευαισθητο παιδι θα αντεξει στην ζουγκλα..

Σημερα εμαθα οτι αρχισαν τα παραπονα οι γονεις γιατι οταν παει τουαλετα η δασκαλα το ακολουθει και χανεται πολυτιμος χρονος απο την μαθηση..

Και θα κανουν συγκεντρωση γονεων για να αποφασισουν τι ακριβως??Να απαιτησουν να φυγει το παιδι??

Αν και δεν ειναι στην ταξη μας θα παω στη συναντηση..Θα τους πω απλα να δειξουν λιγη ανθρωπια..Ο Θεος να εχει ολα τα παιδια γερα και ευλογημενα αλλα ποιος ξερει τι του επιφυλασει η ζωη?Δηλ και νομικα να παει το θεμα αυτο το παιδι εχει δικαιωμα να παει στο σχολειο αυτο...Με τι ματια θα κοιταξουν την μανα του παιδιου και θα της πουνε τοσο σκληρα λογια?

Μαζι μου και ο συζυγος ο οποιος θα φερει φωτο απο την παιδικη του ηλικια..Ηταν μαζι με ενα τετοιο παιδακι ...του κουβαλουσε την τσαντα,τον ειχε μαζι του στις εκδρομες...Μεγαλωσαν μαζι ..πεθανε πριν 2 χρονια και ο αντρας μου ακομα τον κλαιει.Δεν ξερω αν καταφερουμε κατι ..παντως η δικη μου οικογενεια ειναι συγκλονισμενη απο το σκληρο προσωπο που δειχνουμε μερικες φορες..

μια μανα μου ειπε χτες...Ο γιος μου ειναι παιδι με ανωτερη νοημοσυνη και 'ΑΥΤΟ'τον παει πισω.....εχω ονειρα για το παιδι μου (λες και εμεις δεν εχουμε)και δεν θα τα καταστρεψει ΑΥΤΟ!!Σας μιλω εντιμως...μου ηρθε να βαλω τα κλαματα...

Εννοείται ότι ο δάσκαλος θα πει!!!! Δεν χωρά αμφιβολία ή αντλιρηση σε αυτό!

Εγώ απλά λέω ότι δεν αρκεί ΜΟΝΟ ο δάσκαλος να πει. Αν το σπίτι είναι εχθρικό/αντίθετο/αδιάφορο προς αυτό το θέμα, όσο και να πει ο δάσκαλος στο σχολείο δεν γίνευται τίποτα....

10 χρόνια είμαι στο "κουρμπέτι" της ειδικής αγωγής. Δεν μπορείς να φανταστείς το τι έχουν δει τα μάτια μου και το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου.....και από μορφωμένους και από αμόρφωτους. Γιατί η μόρφωση δεν παίζει κα΄νενα απολύτως ρόλο. Η καλλιέργεια είναι αυτή που έχει σημασία, και καλλιέργεια μπορεί να μην έχει κάποιος που είναι κάτοχος όλων των πτυχίων του κόσμου και να έχει κάποιος που δεν τελέιωσε ούτε το δημοτικό.

ποσο πολυ θα συμφωνησω....

Εμμακι πως το χειριζεσαι ολο αυτο?Πως αντιμετωπιζεις τοσο σκληρα λογια?Εχουμε 2παιδακια στο σχολειο και του χρονου ερχεται αλλο ενα.Η συγκεκριμενη μανα εκανε ολες τις εξετασεις και ειδαν οτι εχει down μονο οταν γεννηθηκε..απο οτι μου ειπε με το που γεννηθηκε το πηραν κατευθειαν σε αλλο θαλαμο και φεραν ψυχολογο να τις πουν τι συνεβει..Το μονο που με πειραξε ειπε ηταν οτι "μου τον κρυψανε'..Ειναι παιδι μου ,το ηθελα να ακουμπησει σο στηθος μου και να θηλασει με το που βγηκε εστω και αν γεννουσα δεινοσαυρο ...

πως θα πουνε αυριο σε αυτην την μανα οτι δεν θελουμε το παιδι σου στο σχολειο γιατι προς τα κει το πανε..

μια μανα μου ειπε χτες...Ο γιος μου ειναι παιδι με ανωτερη νοημοσυνη και 'ΑΥΤΟ'τον παει πισω.....εχω ονειρα για το παιδι μου (λες και εμεις δεν εχουμε)και δεν θα τα καταστρεψει ΑΥΤΟ!!Σας μιλω εντιμως...μου ηρθε να βαλω τα κλαματα...

πως θα πουνε αυριο σε αυτην την μανα οτι δεν θελουμε το παιδι σου στο σχολειο γιατι προς τα κει το πανε..

Tα παραπάνω είναι κατάντια...

αφού το παιδί σου μαρή έχει ανώτερη μόρφωση θα προκόψει δεν έχει ανάγκη...ανθρωπιά να δούμε που θα βρει...

rQGhp3.png

Εμμακι πως το χειριζεσαι ολο αυτο?Πως αντιμετωπιζεις τοσο σκληρα λογια?Εχουμε 2παιδακια στο σχολειο και του χρονου ερχεται αλλο ενα.Η συγκεκριμενη μανα εκανε ολες τις εξετασεις και ειδαν οτι εχει down μονο οταν γεννηθηκε..απο οτι μου ειπε με το που γεννηθηκε το πηραν κατευθειαν σε αλλο θαλαμο και φεραν ψυχολογο να τις πουν τι συνεβει..Το μονο που με πειραξε ειπε ηταν οτι "μου τον κρυψανε'..Ειναι παιδι μου ,το ηθελα να ακουμπησει σο στηθος μου και να θηλασει με το που βγηκε εστω και αν γεννουσα δεινοσαυρο ...

Δεν είναι θέμα της μάνας. Η μάνα έχει δικαίωμα να εγγράψει το παιδί της σε όποιο σχολείο κρίνει αυτή καλύτερο για το παιδί της.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα διευθυντή του σχολείου το πώς θα χειριστεί τα θέματα που προκύπτουν με τους άλλους γονείς.

Όταν έτυχε στην τάξη που ήμουν νηπιαγωγός παράλληλης στήριξης παρόμοιο περιστατικό με ένα αυτιστικό παιδί (οι γονείς ξεσηκώθηκαν γιατί θα ήταν ΑΥΤΟ μαζί με τα δικά τους παιδιά και ΑΥΤΟ θα καθόταν δίπλα τους) η στάση η δική μου, που υποστηρίχτηκε και από τις υπόλοιπες συναδέλφους του σχολείου αλλά και από τη σύμβουλο νηπιαγωγών και από τον τότε προϊστάμενο πρωτοβάθμιας ήταν: Το παιδί είναι μαθητής αυτού του σχολείου και θα παραμείνει μαθητής αυτού του σχολείου. Όποιος θέλει, ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα!

Από εκεί και πέρα έγινε απίστευτη δουλειά μέσα στην τάξη για την αποδοχή του παιδιού από τους συμμαθητές του και φτάσαμε στο σημείο (και ναι είμαι πολύ περήφανη γι΄αυτό, και ας ακούγεται "κάπως" η περηφάνια μου) να ρωτάω τα παιδιά "Ξέρετε κάποιον με ειδικές ανάγκες;", "Όχι κυρία", "Ξέρετε κάποιον που μπορεί να είναι διαφορετικός από σας, να μην μιλάει, να μην μπορείτε να τον καταλάβετε μερικές φορές, να μην κάνει αυτά που κάνετε εσεις;", "Όχι κυρία", και μετά από λίγη ώρα και ενώ είχαμε αλλάξει θέμα έρχεται ένα κοριτσι και μου λέει "Κυρία, τον Χ έλεγες για άτομο με ειδικές ανάγκες;", "Εσύ τι λές, αυτόν έλεγα;", "Όχι κυρία, γιατί ο Χ είναι δικός μας και σαν εμάς"

να κάνεις παράπονα στη διεύθυνση του σχολείου και γραπτή αναφορά. Κάποια στιγμή πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι και οι άνθρωποι με σύνδρομο down είναι άνθρωποι. Αν κάποιοι γονείς δεν το καταλαβαίνουν αυτό, θα πρέπει οι δασκάλες να το κάνουν σαφές στα άλλα παιδιά, ότι το παιδάκι με σύνδρομο down απαιτεί την προστασία τους και τη συνεργασία τους. Επειδή έχω στην οικογένειά μου άτομο με σύνδρομο down, είμαι απόλυτος.

Αλλιώς ας πάρουν ένα μαχαίρι και ας το σφάξουν το παιδάκι να το ρίξουν στον καιάδα όπως έκαναν οι Σπαρτιάτες

emmaki στο τμήμα παράλληλης στήριξης ήσασταν μέσα 2 νηπιαγωγοί, εκ των οποίων η μία ειδική νηπιαγωγός; Το παιδάκι στο οποίο αναφέρεται η demi δεν έχει δικαίωμα να έχει μαζί τους δασκαλα ειδικής αγωγής; Στο σχολείο στο οποίο έκανα πέρσι πρακτική υπήρχε σε άλλο τμήμα αυτιστικό παιδί με δασκάλα ειδικής αγωγής η οποία σε συνεργασία με την άλλη δασκάλα προσάρμοζε τις ασκήσεις και το περιέχομενο του μαθήματος στις ικανότητες του παιδιού, και η οποία ήταν μαζί του και στη διάρκεια του διαλείμματος

jv42p3.png

DfUyp2.png

emmaki στο τμήμα παράλληλης στήριξης ήσασταν μέσα 2 νηπιαγωγοί, εκ των οποίων η μία ειδική νηπιαγωγός; Το παιδάκι στο οποίο αναφέρεται η demi δεν έχει δικαίωμα να έχει μαζί τους δασκαλα ειδικής αγωγής; Στο σχολείο στο οποίο έκανα πέρσι πρακτική υπήρχε σε άλλο τμήμα αυτιστικό παιδί με δασκάλα ειδικής αγωγής η οποία σε συνεργασία με την άλλη δασκάλα προσάρμοζε τις ασκήσεις και το περιέχομενο του μαθήματος στις ικανότητες του παιδιού, και η οποία ήταν μαζί του και στη διάρκεια του διαλείμματος

Παράλληλη στήριξη δίνεται στα παιδιά που έχουν δυνατότητες και μπορούν να επωφεληθούν από την εξ ολοκλήρου φοίτηση στη γενική τάξη (να μην πηγαίνει δηαδή σε τΜήμα Ένταξης). Δικαίωμα να ζητήσουν ΠΣ έχουν όλοι οι γονείς των παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες που έχουν διάγνωση από τα ΚΕΔΔΥ, αλλά η έγκριση των ΠΣ γίνεται από το υπουργείο.

Σαν γενικός κανόνας, δίνονται ΠΣ σε αυτισμούς, τύφλωση και κώφωση. Τα υπόλοιπα παιδιά, συνήθως, δεν παίρνουν. Βέβαια, και αυτά που εγκρίνονται δεν σημαίνει ότι παίρνουν όλα, γιατί δεν έρχονται πιστώσεις (στο δικό μου νομό, στάλθηκαν 22 αιτήσεις, εγκρίθηκαν 17 και βγήκαν 8 πιστώσεις....)

Επίσης, οι γονείς των αυτιστικών παιδιών, μπορούν να προσλάβουν (και να τον πληρώνουν οι ιδιοι) κάποιον ιδιώτη για την παράλληλη στήριξη του παιδιού τους (ας μην εκφράσω την άποψη μου γι' αυτό καλύτερα, γιατί θα γίνω πολύ κακιά με το υπουργείο), με την προυπόθεση ότι ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου συμφωνεί.

Και εγώ γνωρίζω περιστατικό από δημοτικό που η δασκάλα έκανε τέτοια δουλειά με τα παιδιά, που όλα χωρίς καμιά εξαίρεση του αγκάλιασαν σαν να ήταν αδερφάκι τους.

demi ισως θα έπρεπε να ενημερώσεις τους υπόλοιπους γονείς ότι και εσύ θα ήθελες το παιδί σου να πηγαίνει στο σχολείο με παιδιά από καλά σπίτια όπου οι γονείς έχουν καλλιέργεια και ανθρωπιά, αλλά κάνεις υποχώρηση και ανέχεσαι και τα δικά τους παιδιά. Πάντως αν καμιά έχει μεγάλες φιλοδοξίες για το παιδί της μπορεί να κόψει από τα κομμωτήρια και της αισθητικούς της και να το στείλει στο "καλό" ιδιωτικό σχολείο της περιοχής σας ή μηπως τελικά δεν τους νοιάζει και τόσο η μόρφωση του παιδιού τους;

Και εγώ γνωρίζω περιστατικό από δημοτικό που η δασκάλα έκανε τέτοια δουλειά με τα παιδιά, που όλα χωρίς καμιά εξαίρεση του αγκάλιασαν σαν να ήταν αδερφάκι τους.

demi ισως θα έπρεπε να ενημερώσεις τους υπόλοιπους γονείς ότι και εσύ θα ήθελες το παιδί σου να πηγαίνει στο σχολείο με παιδιά από καλά σπίτια όπου οι γονείς έχουν καλλιέργεια και ανθρωπιά, αλλά κάνεις υποχώρηση και ανέχεσαι και τα δικά τους παιδιά. Πάντως αν καμιά έχει μεγάλες φιλοδοξίες για το παιδί της μπορεί να κόψει από τα κομμωτήρια και της αισθητικούς της και να το στείλει στο "καλό" ιδιωτικό σχολείο της περιοχής σας ή μηπως τελικά δεν τους νοιάζει και τόσο η μόρφωση του παιδιού τους;

προσωπικά θέματα τύπου "δεν θέλω παιδί στην τάξη του παιδιού μου" δεν τα συζηταω καθόλου.

Το σχολείο είναι για όλα τα παιδιά, είτε είναι ΈΛληνες είτε όχι, είτε είναι λευκά είτε όχι, είτε είναι "φυσιολογικά" είτε ΑμΕΑ, είτε είναι ΧΟ είτε όχι, είτε φοράνε γυαλιά/είναι πιο χοντρά/πιο ψηλά/γαλανομάτικα είτε όχι.

Και επειδή οι γονείς που εγείρουν παρόμοια θέματα είναι ακαλλιέργητοι, κάνω πάρα πολύ δουλειά με τα παιδιά μέσα στην τάξη και (τις πειρσσότερες φορές" πετυχαίνω το στόχο μου

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα