tattoo

παιδοτοπος...για καλο την παω η για κακο?

Recommended Posts

Όσο για το ότι επιτρέπεται είσοδος στα παιχνίδια από 3 ετών είναι αλήθεια; Ή είναι μόνο με συνοδό για τα μικρότερα; Κουφό μου φαίνεται, δεν το έχω προσέξει κάπου... Εκτός ίσως από πιο εξτρήμ παιχνίδια, που απευθύνονται σε μεγάλα παιδιά.

Καλά καλά από 3 ετών εμείς ειχαμε αρχίσει να αραιώνουμε αρκετά από παιδότοπους, γιατί μπορούσαμε να απασχοληθούμε τζάμπα με ένα σωρό εναλλακτικές, παρέες με μικρά στο σπίτι, ταινίες για παιδιά, ζωγραφική, παιχνίδια στον υπολογιστή, παραμυθάκια... Οι εναλλακτικές για τα χρονιάρικα είναι αρκετά περιορισμένες.

Οπότε το ας πάει παιδότοπο απο 3 ετών μου φαίνεται κάπως παράδοξο, να πω την αλήθεια...

Διαφημίσεις

Απορώ πώς το θέμα πάλι ξέφυγε και ακολούθησαν σελίδες και σελίδες για το αν η θεματοθέτρια έλανε ή όχι καλά που μίλησε όπως μίλησε. Η ερώτηση νομίζω ήταν αν κάνει καλά που πάει το 1 έτους παιδί της στον παιδότοπό για νακοινωνικοποιηθεί κι αν είναι επικίνδυνο το ότι μπορεί να ξεσηκώσει από εκεί ΄΄ασχημες συμπεριφορές.

Λοιπό είναι εντελώςσ ΄σίγουρο ότι κάτω από 3 ετών ΑΠΑΓΟΡΕΎΟΝΤΑΙ τα παιδιά στους παιδοτόπους για λόγους ασφαλειάς. Το ότι τα αφήνουνε συνήθως δεν σημαίνει ότι επιτρέπονται. Ακόμη και σε αυτούς που υποτίθεται ότι έχουν ειδικούς χώρους για τα πιο μικρά. Κάποιοι λοιπόν έχουν κρίνει ότι γενικά δεν ωφελεί ιδιαίτερα τα μωρά να πηγαίνουν στον παιδότοπο, ο οποίος προορίζεται κατά κύριο λόγο για παιδιά προσχολικής (νήπια) και πρ΄ψτης σχολικής ηλικίας (εώς 10 ετών). Για μεγαλύτερα επίσης απαγορεύεται. Οι δημόσιοι χώροι έχουν κανόνες και οφείλουμε να τους σεβόμαστε. Ο καθένας σπίτι τους μπορεί να βάζει τα παιδιά του να κρέμονται και από τον πολυεέλαιο αν το κρίνει σωστό και να υποστεί και τις συνέπειες.

Γιατί:

Γιατί είναι μάλλον βρώμικα

Γιιατί είναι γεμάτοι παιδάκια που πάνε παιδικό και είναι πολύ συχνα άρρωστα

Γιατί έχουν απειράριθμα πράγματα που μπορεί στο δευτερόλεπτο να λάβειτ ο μωρό στο στόμα, να κατπιεί , βα χώσει στη μύτη κλπ

Όσο για το ξεσήκωμα συμπερίφορών δεν πιστεύω ότι 1 ετους έχει καμιά σημασία αλλά επίσης δεν κερδίζει τίποτα από αυτό.

Τέλος, 1 έτους δεν τίθεται θέμα κοινωνικοποίησης

Τώρα αν η μαμά έχει ανάγκη να βγει λίγο από το σπίτι να δει κανέναν άνθρωπο και πάει στον παιδότοπο για να αλάξει και λίγο παραστάσεις το μωρό, αντέ και να το δεχτούμε εφόσον, έχει πολύ λίγο κόσμο και η μαμά είναι από πάνω όλη την ώρα για να απομακρύνει εγκαίρως το μωρό απο οτιδήποτε δυσάρεστο.

Aπό όσο ξέρω επιτρέπεται η είσοδος κ σε παιδιά μικρότερης ηλικίας των τριών ετών, αρκεί να οριοθετείται ρητά ο χώρος που προβλέπεται γι' αυτά κ στα σχέδια.

Είναι θέμα άδειας/σχεδιασμού παιδότοπου.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Κορίτσια σας παρακαλώ εξηγείστε μου τι ακριβώς πετύχαινετε η πως ακριβως βοηθάτε το παιδί σας κάνοντας παρατήρηση στο άλλο παιδί

Και πάλι δεν κατάλαβα πώς υπερασπίζεσαι το δικό σου παιδί κάνοντας παρατήρηση στο άλλο.

Έχω απαντήσει και παραπάνω. Δεν κάνω παρατήρηση για να νουθετήσω το άλλο παιδί ή να το διαπαιδαγωγήσω ή ο,τιδήποτε άλλο. Την στιγμή που γίνεται η πράξη και βλέπω ότι κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα του παιδιού μου, θα τρέξω να παρέμβω και να απομακρύνω το άλλο παιδί λέγοντας και ό,τι ταιριάζει στην περίπτωση.

πχ μην χτυπάς το παιδί, φύγε από εδώ, δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις κτλ.

Πως υπερασπίζομαι το δικό μου; Το υπερασπίζομαι με το να διώχνω τον επιτιθέμενο. Και βέβαια μιλάμε για πιο σοβαρές καταστάσεις, που μόνο του το παιδί δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του λόγω ηλικίας. Δεν θέλω να περάσω το μήνυμα ότι αν έρθει ένας τσαμπουκάς σηκωνόμαστε και φεύγουμε. Ο άλλος θα σηκωθεί να φύγει.

Την στιγμή που γίνεται η πράξη, δεν θα κάτσω να ψάχνωτον κηδεμόνα του άλλου. Αν το δει ο κηδεμόνας του και τρέξει και αυτός να παρέμβει, έχει καλώς. Δεν θα ανακατευτώ. Αν δεν βρίσκεται εκεί όμως, η πρώτη μου κίνηση είναι να διώξω τον επιτιθέμενο.

Αν κάνουν παρατήρηση στα δικά μου παιδιά, ενώ εγώ δεν βρίσκομαι εκεί, καλά θα κάνουν. Οφείλω ως γονιός να είμαι δίπλα.

aparadexti i alli mana kai an den mporoun na prostateutoun ta paidia mas mona tote nai 8a ta prostatepsoume emeiw. kai opoia 8elei na parexigi8ei as pareksigi8ei. stin teliki na ma8aine kaluterous tropous sto paidi tis!

Δεν συμμετείχα στη συζήτηση αυτή μέχρι τώρα, γιατί οι απόψεις μου έχουν ειπωθεί ήδη από άλλες. Τώρα μπαίνω για ενίσχυση:wink:;-). Όταν μαλώνουμε άλλο παιδάκι μπροστά στο παιδί μας, δεν ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ το παιδί μας. Αντίθετα του δείχνουμε πώς τρομοκρατούν έναν αδύνατο. Με τον τρόπο αυτό πέφτουμε στα μάτια του, επειδή κι εμείς με τη σειρά μας τα βάζουμε με ένα μικρό παιδάκι (εκτός φυσικά εάν η γραμμή της οικογένειας είναι 'όπου σε παίρνει, βάρα'). Ξέρετε τί τρόμο προκαλούμε σε ένα μικρό παιδάκι, όταν το μαλώνουμε, εμείς οι άγνωστοι του? Μεγάλο τρόμο. Οποίο παράδειγμα για τα παιδιά μας!

ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΠΑΙΔΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

Από τις λίγες φορές στο φόρουμ που θέλω να ουρλιάξω. Γιατί? Για να πουλήσω εξουσία στο δικό μου?

Και φυσικά δεν λεω να μην μιλάμε στο ξένο παιδάκι, αλλά αντί να πούμε 'Μην το ξανακάνεις' με το ανάλογο ύφος, μπορούμε να κάνουμε τον εξής διάλογο:

-Πώς σε λένε γλυκιά μου?

-Κατερίνα

-Μωρέ Κατερίνα, η Μαρία από δω είναι μικρούλα και δεν έχει φίλους εδώ. Μήπως θέλεις να γίνεις φίλη της και να τη βοηθήσεις να πετάει τα μπαλάκια?

9 στις 10 φορές η μικρή Κατερίνα θα φύγει. Αν όμως μείνει, θα έχουμε δείξει στο παιδί μας πώς να διαχειρίζεται κρίσεις και πώς να κάνει φίλους.

Πιστέψτε με, οι μεγαλύτερες φιλίες των παιδιών ξεκινάνε από μεγάλους καυγάδες!

Μέχρι τα 4-5 το παιδί θα μάθει να ελέγχει το θυμό του, να εκφράζεται με μη βίαιους τρόπους και από την άλλη να μην ανέχεται τη βία, να διεκδικεί το δίκιο του κλπ κλπ.

Δεν το ξέρετε ότι τα μικρά παιδάκια 'τσακώνονται' και 'δέρνονται'? Δεν καταλαβαίνουν από μωρά και αδύναμα. Γιατί να 'μαλώσω' ένα ξένο παιδάκι, αφού ξέρω ότι το δικό μου στο μέλλον, σε ένα άλλο περιστατικό μπορεί, ίσως και από ενθουσιασμό, να σπρώξει. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν να παίζουν μαζί, δεν είναι αυτός ο στόχος. Αντί να μαλώσω το ξένο, μπορώ να τα πάρω και τα δύο και να τα βάλω να παίξουν μαζί. Μιλάτε για μωρά σαν να είναι έφηβοι!

Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς. Κι εμένα μου ερχόταν δύο τρεις μέρες με τα μούτρα κατεβασμένα από το Φίλιππο. Τον ψάρεψα και κατάλαβα ότι ήταν πάνω στο παιχνίδι. Μίλησα με την δασκάλα να τους προσέχει, έκανα και την πλύση εγκεφάλου στο δικό μου (μα εσείς είστε τόσο φίλοι και ο Φίλιππος είναι τόσο καλό παιδί, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορείτε να παίζετε ωραία, και στο κάτω κάτω, αν δεν μπορείς, πήγαινε να κάνεις άλλο φίλο, πάντως μην μου ξαναέρθεις έτσι) και τελείωσε. Είναι δυνατόν να τα 'πάρω' με το Φίλιππο, δηλαδή το 4χρονο, που πάνω στο παιχνίδι χτύπησε το γιο μου? ΤΩΡΑ μαθαίνουν να παίζουν.

Δείξτε λίγη ανοχή, ποιος ξέρει κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να δείξουν ανοχή και στα δικά σας παιδιά (πχ. δεν με παίζουν γιατί χάνω στο τρέξιμο, δεν με θέλουν στην ομάδα τους γιατί δεν είμαι καλός στα μαθηματικά).

Τα παιδιά έχουν την τάση να αγαπιούνται. Αν είμαστε εχθρικοί προς τους φίλους τους, δεν κάνουμε καλό στα δικά μας παιδιά, δεν τους επιτρέπουμε να λειτουργήσουν και αυτά φιλιά.

Αν δεν μπορούμε να δείξουμε αγάπη στα άλλα παιδάκια (το καταλαβαίνω αυτό), ας δείξουμε τουλάχιστον σεβασμό.

Αυτά τα ολίγα από μία μαμά που είχε την εμπειρία και των δύο πλευρών!

aparadexti i alli mana kai an den mporoun na prostateutoun ta paidia mas mona tote nai 8a ta prostatepsoume emeiw. kai opoia 8elei na parexigi8ei as pareksigi8ei. stin teliki na ma8aine kaluterous tropous sto paidi tis!

συγνωμη αλλα θες και τα λες???τροπους σε ενα 4χρονο???Αυτη ειναι η ηλικια που ναι πρεπει να τα μαθουμε να παιζουνε σωστα και με το σωστο τροπο και οκ αλλα δε θα σταυρωσουμε και κανεναν,,,,να του μαθει και το σαβουαρ βιβρ??απαραδεκτη ειναι βαρυς χαρακτηρισμος..ναι κακως δεν ητανε κοντα αλλα μεχρι εκει,,,εσενα ποιος σου ειπε αυροι μεθαυριο οτι δε θα εισαι στη θεση της???Γιατι ΟΛΟΙ θα περασουμε απο αυτη τη θεση να το ξερεις,,,τοτε τι θα λες???Τα ιδια????:shock::shock::shock::shock:..

Ωραια κρινουμε εκ του ασφαλους...ΚΥΡΑ Εγραψες .....!!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Πρωτ απ ολα ποτε και σε κανεναν παιδοτοπο δεν εχω δει να απαγορευεται η εισοδος σε παιδια κατω των τριων ετων εκτος απο παιδοτοπο να το πω? χωρο διασκεδασης να το πω? λουνα παρκ να το πω? που εχουν συγκεκριμενα παιχνιδια και πρεπει να εχεις συγκεκριμενο υψος για να μπεις.

Οι περισσοτεροι παιδοτοποι εχουν εναν χωρο που ειναι αποκλειστικα για μωρα και νηπια. αυτο ισχυε απο τοτε που ηταν η δικη μου 14-15 μηνων (πριν 12 ετη δηλαδη).

Ο καθε γονιος οταν παει σε παιδοτοπο οφειλει το ενα ματι του τουλαχιστον, να το εχει πανω στο παιδι του ειτε υπαρχουν κοπελες που ρποσεχουν τα παιδια ειτε οχι.

Οφειλει να προσεχει και να επεμβαινει οτι το παιδι του γινεται επιθετικο. Οφειλει να μαθει στο παιδι του να σεβεται τον χωρο που παιζει και τα αλλα παιδακια.

Απο την στιγμη που ο παιδοτοπος δεχεται παιδακια ολων των ηλικιων τοτε δεν θα μου απαγορευσει κανεις να παω το παιδι μου σε τετοιο χωρο σε οποιαδηποτε ηλικια.

Μου εχει τυχει στο παρελθον να τρωει η κορη μου κατι ξεγυρισμενες σφαλιαρες και να πεφτει με το κεφαλι πισω, απο ενα μεγαλυτερο παιδι. Καθομουν στο πρωτο τραπεζι εξω απο τα καγκελα οπως και η μητερα του αλλου παιδιου. Την πρωτη φορα πηγα και σηκωσα την μικρη και ειπα στο αλλο παιδακι να μην την ξαναπειραξει. Η μαμα εκει, κοιτουσε τα κατορθωματα του βλασταριου της γιατι δυστυχως για πολλους γονεις η επιθετικοτητα ειναι κατορθωμα. Την δευτερη φορα που την χτυπησε και επεσε παλι πισω με το κεφαλι, μιλησα στην μανα του παιδιου. Οχι ακριβως μιλησα..... ημουν φοβερα θυμωμενη και αυτην αντι να παει να μιλησει στο παιδι της μου ειχε επιτεθει και μου ειχε πει οτι παιδια ειναι και παιζουν... Οκ, δηλαδη αυτη η μανα θα δεχτει ενα παιδι 3 χρονια μεγαλυτερο απο το δικο της να το σαπισει στο ξυλο!!!! Το τι ακουσε η εν λογο κυρια δεν λεγεται. Εννοειται οτι ΔΕΝ εφυγα απο τον παιδοτοπο και φυσικα και ξαναπηγα. Γιατι ενα παιδακι θα πρεπει να χασει την διασκεδαση του και να κλεινεται στο σπιτι επειδη εξω επικρατει ο νομος της ζουγκλας?

Όταν μαλώνουμε άλλο παιδάκι μπροστά στο παιδί μας, δεν ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ το παιδί μας. Αντίθετα του δείχνουμε πώς τρομοκρατούν έναν αδύνατο. Με τον τρόπο αυτό πέφτουμε στα μάτια του, επειδή κι εμείς με τη σειρά μας τα βάζουμε με ένα μικρό παιδάκι (εκτός φυσικά εάν η γραμμή της οικογένειας είναι 'όπου σε παίρνει, βάρα'). Ξέρετε τί τρόμο προκαλούμε σε ένα μικρό παιδάκι, όταν το μαλώνουμε, εμείς οι άγνωστοι του? Μεγάλο τρόμο. Οποίο παράδειγμα για τα παιδιά μας!

ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΤΟ ΞΕΝΟ ΠΑΙΔΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

Από τις λίγες φορές στο φόρουμ που θέλω να ουρλιάξω. Γιατί? Για να πουλήσω εξουσία στο δικό μου?

Και φυσικά δεν λεω να μην μιλάμε στο ξένο παιδάκι, αλλά αντί να πούμε 'Μην το ξανακάνεις' με το ανάλογο ύφος, μπορούμε να κάνουμε τον εξής διάλογο:

-Πώς σε λένε γλυκιά μου?

-Κατερίνα

-Μωρέ Κατερίνα, η Μαρία από δω είναι μικρούλα και δεν έχει φίλους εδώ. Μήπως θέλεις να γίνεις φίλη της και να τη βοηθήσεις να πετάει τα μπαλάκια?

9 στις 10 φορές η μικρή Κατερίνα θα φύγει. Αν όμως μείνει, θα έχουμε δείξει στο παιδί μας πώς να διαχειρίζεται κρίσεις και πώς να κάνει φίλους.

Πιστέψτε με, οι μεγαλύτερες φιλίες των παιδιών ξεκινάνε από μεγάλους καυγάδες!

!

Επειδή προφανώς απευθύνεσαι σε εμένα, κάτσε να τα πάρουμε με τη σειρά γιατί νιώθω ότι μιλάω σε τοίχο. Πιάνεις 2-3 λέξεις από αυτά που έγραψα και αλλάζεις τελείως το νόημα.

"Τρομοκρατούμε" λες έναν αδύνατο. Αν ένα παιδί χτυπάει το δικό μου (όχι πάνω στο παιχνίδι, αλλά του επιτίθεται), θα το τρομοκρατήσω αν του πω έστω και με ύφος ότι δεν είναι σωστό να χτυπάμε και σε παρακαλώ σταμάτα τώρα να το κάνεις...:confused: Σου φαίνεται λογικό αυτό που λες;

Θέλεις να ουρλιάξεις γιατί είπα ότι "απομακρύνω το άλλο παιδί". Όχι δεν το απομακρύνω για να πουλήσω εξουσία στο δικό μου, το απομακρύνω για να προστατεύσω το δικό μου. Και όταν λέω "απομακρύνω" δεν εννοώ να το πάρω σηκωτό. Μπορεί να του πω πήγαινε αλλού να πάιξεις και σταμάτα να χτυπάς τα παιδάκια. Ή εδώ παίζουν τα μικρά, πήγαινε εσύ να παίξεις με τα μεγάλα. Τόσο τραγικό σου φαίνεται που θέλεις να ουρλιάξεις;:rolleyes:

Η θεματοθέτρια μπήκε στη μέση όταν ένα παιδί νηπίου τσίμπαγε και δάγκωνε το 1,5 έτους παιδάκι της. Εσύ στη θέση της, θα έλεγες στο άλλο έλα γλυκιά μου να μου πεις πως σε λένε;:rolleyes:

Επειδή προφανώς απευθύνεσαι σε εμένα, κάτσε να τα πάρουμε με τη σειρά γιατί νιώθω ότι μιλάω σε τοίχο. Πιάνεις 2-3 λέξεις από αυτά που έγραψα και αλλάζεις τελείως το νόημα.

"Τρομοκρατούμε" λες έναν αδύνατο. Αν ένα παιδί χτυπάει το δικό μου (όχι πάνω στο παιχνίδι, αλλά του επιτίθεται), θα το τρομοκρατήσω αν του πω έστω και με ύφος ότι δεν είναι σωστό να χτυπάμε και σε παρακαλώ σταμάτα τώρα να το κάνεις...:confused: Σου φαίνεται λογικό αυτό που λες;

Θέλεις να ουρλιάξεις γιατί είπα ότι "απομακρύνω το άλλο παιδί". Όχι δεν το απομακρύνω για να πουλήσω εξουσία στο δικό μου, το απομακρύνω για να προστατεύσω το δικό μου. Και όταν λέω "απομακρύνω" δεν εννοώ να το πάρω σηκωτό. Μπορεί να του πω πήγαινε αλλού να πάιξεις και σταμάτα να χτυπάς τα παιδάκια. Ή εδώ παίζουν τα μικρά, πήγαινε εσύ να παίξεις με τα μεγάλα. Τόσο τραγικό σου φαίνεται που θέλεις να ουρλιάξεις;:rolleyes:

Η θεματοθέτρια μπήκε στη μέση όταν ένα παιδί νηπίου τσίμπαγε και δάγκωνε το 1,5 έτους παιδάκι της. Εσύ στη θέση της, θα έλεγες στο άλλο έλα γλυκιά μου να μου πεις πως σε λένε;:rolleyes:

Συμφωνώ σε όλα, όμως!!! ;)

Διαφημίσεις

καλημέρα σας!!!

εγώ όταν πηγαίνω τις κόρες μου παιδότοπο μπαίνω πάντα μέσα γιατί η μικρή μου είναι 20 μηνών και πάντα τις κοιτάω. τους έχω μάθει ότι όταν παίζουν τα μεγαλύτερα παιδάκια επειδή μπορεί καταλάθος να τις χτυπήσουν να απομακρύνονται μέχρι να φύγουν ή ηρεμίσουν τα παιδάκια. έχω επίσης μάθει στα παιδιά μου ότι δεν΄χτυπάμε δεν σπρώχνουμε ούτε μιλάμε άσχημα. έχει τύχει και έχω "μαλώσει" παιδάκι αλλά με όμορφο τρόπο. περπατάγαμε σε μια πλατεία μπροστά τα παιδιά μου και πίσω εγώ με τον άντρα μου και τρέχει ένα 2,5 χρονών αγοράκι και πιάνει τη μικρή από το λαιμό να την πνίξει κυριολεκτικά. αμέσως πετάχτηκα πήρα την μικρή από τα χέρια του στην αγκαλιά μου και του είπα με λίγο όμως έντονο ύφος ότι παιδάκι αυτό δεν είναι σωστό μπορεί να χτυπήσεις κανένα παιδάκι μην το ξανακάνεις. ο μπαμπάς του που καθόταν κάτι μέτρα παρα πέρα και κάπνιζε και άπλώς μόλις τελείωσε το τσιγάρο του άνοιξε την εφημερίδα. δεν τον κρίνω το παιδάκι του μπορεί και αυτό να έμαθε από αλλού να το κάνει αυτό αλλά όταν βλέπεις το παιδί σου να κάνει κάτι που δεν είναι σωστό γενικώς πχ να μιλήσει άσχημα΄δεν θα του υποδείξεις το σωστό? πως θα μάθει?

omjTp3.png?tH8o0iKJ

sYOtp3.png?irNZPRKv

O μικρός είναι 7 ετών.

Από μηνών ακόμη έχουμε γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα, όλους τους χώρους όπου πάντα ήταν με πολλά παιδιά. Οι φίλοι μας όλοι έχουν παιδιά. Η επαφή του παιδιού με παιδιά εκτός σχολείου καθημερινή. Και όμως ιστορίες με μελλοντικούς δολοφόνους μόνο εδώ μέσα έχω διαβάσει. :lol::lol::lol:

Δεν είναι ότι δεν σας πιστεύω, απλά σας θεωρώ υπερβολικές.;)

rQGhp3.png

Εγώ προσωπικά δεν θα περιμένω να απειληθεί η ζωή του παιδιού μου για να παρέμβω. Δεν ανέχομαι (κυρίως από μεγαλύτερα παιδιά) να χειροδικήσουν πάνω στο δικό μου. Τώρα το να είναι 2 δίχρονα και να σπρώχνονται ή να μαλώσουν πάνω στο παιχνίδι δεν θα το κάνω θέμα προφανώς. Το να είναι όμως ένα πεντάχρονο με ένα 1,5 έτους και να το τσιμπάει ή να το δαγκώνει, δεν το ανέχομαι σε καμία περίπτωση ούτε θα το παίξω υπεράνω (για να "σκληραγωγήσω" το δικό μου). Αν είναι εκεί ο γονιός του για να το συγκρατήσει ή να το απομακρύνει κτλ έχει καλώς. Αν δεν είναι, αναλαμβάνω εγώ αυτόν τον ρόλο.

Πάντως όποτε έχω τύχει σε ανάλογο περιστατικό δεν έχει βρεθεί ποτέ γονιός να μου πει γιατί κάνω παρατήρηση στο παιδί του. Είτε θα είναι λίγο πιο πέρα στον κόσμο του, είτε δεν θα είναι καν στον ορίζοντα.

Κάποτε ήταν 2 παιδάκια (αδέρφια) που ενοχλούσαν συνέχεια τα υπόλοιπα. Και όταν λέω "ενοχλούσαν" εννοώ ότι τα έπρωχναν βίαια για να πάρουν τη σειρά σε ένα παιχνίδι. Αυτό γινόταν συνέχεια και με βίαιο τρόπο. Ήμασταν εκεί οι γονείς των υπολοίπων και προσπαθούσαμε να προστατεύσουμε τα υπόλοιπα. Στην αρχή ευγενικά. Σε παρακαλώ περίμενε τη σειρά σου. Μην σπρώχνεις/τραβάς/χτυπάς τα παιδάκια, όλοι θα κάνετε, κτλ. Τα παιδιά αυτά δεν καταλάβαιναν τίποτα. Δεν απαντούσαν, σε κοίταγαν στα μάτια και το ξανάκαναν. Μία, δυο, τρεις, εξαγριώθηκαν οι υπόλοιποι γονείς και ψάχναμε που στο καλό ήταν οι γονείς τους... Τίποτα... Δεν εμφανίστηκε κανείς και αυτά συνέχιζαν να φέρονται βίαια σε όλα τα υπόλοιπα. Εκεί πλέον τα απομακρύναμε με το ζόρι (=δεν τα αφήναμε να πλησιάσουν) καθώς δεν υπήρχε κανένας φύλακας (ήταν κούνιες)

Να τρομοκρατήθηκαν; Ούτε κατά διάνοια. Το είχαν παιχνίδι να ενοχλούν (με βίαιο τρόπο το τονίζω) τα άλλα παιδάκια. Τα υπόλοιπα ήταν φοβισμένα και μερικά έκλαιγαν γιατί τους είχαν σπάσει κυριολεκτικά τα νεύρα.

Εσείς τι θα κάνατε; Θα φεύγατε; Εγώ θέλω να νιώθει ασφάλεια το παιδί μου. Όταν δέχεται τέτοιου είδους παρενόχληση, κάποιος θα το προστατεύσει. Ο γονιός του, ο δάσκαλος, κάποιος ενήλικας τέλοσπάντων που θα είναι εκεί.

Είχε νυχτώσει και αυτά τα παιδιά ήταν ακόμα στις κούνιες, χωρίς να υπάρχει κανείς στον ορίζοντα και το παιχνίδι τους ήταν αυτό που περιέγραψα. Έφυγαν από εκεί που ήμασταν εμείς και πήγαν λίγο πιο πέρα να συνεχίσουν τον ίδιο χαβά.

Κοριτσια..εγω παντα ειμαι μεσα....απολογισμος προχτεσινος απο το συγκεκριμενο κοριτσακι..γρατσουνια στη Ρανια(3 χρονων και κατι)στο μαγουλο που την τσιμπησε,ξεμαλλιασε ενα αλλο κοριτσακι και την Αλεξανδρα(2,5 χρονων),χτυπησε ενα αγορακι(δεν ξερω ποσων χρονων γτ δεν ξερω ποιο ηταν μου το ειπαν στο τηλ.)..τα υπολοιπα μου τα ειπαν χτες που πηγα και ηταν αυτο στο χωρο που καθομασταν με τα μικρα...ενω η κοπελα του ελεγε να παει στο χωρο με τα μεγαλα..κι ερχοταν και μου λεγε ντα θα το κανω(για την δικια μου) και χτυπαγε το χερι της πανω στο τραπεζι το πλαστικο δυνατα και ελεγε ετσι ντα...και της λεω γιατι γλυκεια μου?αφου δεν δε πειραζει(η Ιζαμπελλα εντωμεταξυ πηγαινε να την πλησιασει για να της δωσει ενα κυβο που κρατουσε ασχετα αν το κοριτσακι δεν το ηθελε)και τι μου απανταει ρε παιδια?θα την κανω ντα (και ξαναχτυπαει το χερι στο τραπεζι)γιατι ειναι μωρο κι ετσι κανουν στα μωρα!!!!!!Ειλικρινα δεν ηξερα τι να της πω...της ειπα ελα να δεις που θελει να σου δωσει το παιχνιδι της να παιξετε μαζι...και κοιτα που αμα δεν την πειραξεις και της γελασεις θα σε κανει αγκαλιτσα και διαφορα αλλα τετοια...δεν ξερω τι θα εκανε γιατι ειχαν φωναξει τη μαμα της που χε παει να φτιαξει τα νυχια της καπου διπλα χωρις να το πει σε κανενα(ηταν μια φιλη της εκει η οποια ειχε κατεβασει το κεφαλι)και την πηρε να φυγουν...Τις εφαγε κι ευτη πρεπει να χασε κανα 2 τσουλουφια γτ η μικρη επαθε υστερια και κοπανιοταν ενω την ειχε αγκαλια..Μετα μια φιλη που ταν εξω με το γιο της σε ενα αυτοκινητακι που εχει μας ειπε οτι οταν βγηκαν το εβριζε και το πηγε σερνοντας απο το αυτι μεχρι το αμααξι(του τυπου ρεζιλι μ εχεις κανει κλπ)..Τα συμπερασματα δικα σας...εγω παλι στεναχωρηθηκα...

IZvWp3.png

Διαφημίσεις

O μικρός είναι 7 ετών.

Από μηνών ακόμη έχουμε γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα, όλους τους χώρους όπου πάντα ήταν με πολλά παιδιά. Οι φίλοι μας όλοι έχουν παιδιά. Η επαφή του παιδιού με παιδιά εκτός σχολείου καθημερινή. Και όμως ιστορίες με μελλοντικούς δολοφόνους μόνο εδώ μέσα έχω διαβάσει. :lol::lol::lol:

Δεν είναι ότι δεν σας πιστεύω, απλά σας θεωρώ υπερβολικές.;)

εγω να σου πω...επειδη ουδεμια σχεση ειχα με παιδια πριν κανω το δικο μου..ουτε απο φιλους ουτε απο συγγενεις...ειλικρινα μπορει καποια πραγματτα η συμπεριφορες να μου φαινονται too much ενω για τους πιο πολλους ανθρωπους που εχουν σχεση με παιδια να φαινονται νορμαλ...τι να πω..

IZvWp3.png

κοιτα ειναι προφανες οτι το παιδακι θελει να τραβηξει τη προσοχη με λαθος τροπο βεβαια και εχει δει οτι πιανει...δηλαδη με το να χτυπαει δερνει κλπ κλπ ολοκαι καποιος ασχολειται μαζι της αα και ω εκ θαυματος η μαμα μου μου δινει επιτελους σημασια,,,,αντιστροφη ψυχολογια,,,,ναι το ξερω σου φαινεται περιεργοαλλα το κανουν πολλα παιδια να θελουν να τραβηξουν τη προσοχη αλλα με τον λαθος τροπο,,,,δε νομιζω οτι μπορειτε να κανετε και κατι ....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

κοιτα ειναι προφανες οτι το παιδακι θελει να τραβηξει τη προσοχη με λαθος τροπο βεβαια και εχει δει οτι πιανει...δηλαδη με το να χτυπαει δερνει κλπ κλπ ολοκαι καποιος ασχολειται μαζι της αα και ω εκ θαυματος η μαμα μου μου δινει επιτελους σημασια,,,,αντιστροφη ψυχολογια,,,,ναι το ξερω σου φαινεται περιεργοαλλα το κανουν πολλα παιδια να θελουν να τραβηξουν τη προσοχη αλλα με τον λαθος τροπο,,,,δε νομιζω οτι μπορειτε να κανετε και κατι ....

Η κυρια που εχει τον παιδοτοπο μας ειπε οτι θα προτεινει στη μαμα του να το παει σε καποιο αθλημα...δεν ξερω ουτε αν θα την ακουσει ουτε αν θα προσπαθησει...ξερεις τυπου ομαδικο αθλημα για να βγαζει ενεργεια και να μαθει να λειτουργει σε ομαδα..

IZvWp3.png

Συμφωνώ, αλλά νομίζω ότι η "αλήθεια" για το κοριτσάκι είναι αυτή

και τι μου απανταει ρε παιδια?θα την κανω ντα (και ξαναχτυπαει το χερι στο τραπεζι)γιατι ειναι μωρο κι ετσι κανουν στα μωρα!!!!!!
    οταν βγηκαν το εβριζε και το πηγε σερνοντας απο το αυτι μεχρι το αμααξι

προφανώς αυτό βιώνει ως πραγματικότητα, ότι οι μεγαλύτεροι κακοποιούν τους μικρότερους, και το είπε ευθέως.

Αν η μαμά ήταν φίλη σου θα μπορούσες να της προτείνεις να πάει σε μια σχολή γονέων, ή έστω να διαβάσει ένα καλό βιβλίο για την ανατροφή των παιδιών, αλλά είμαι σίγουρη ότι και να της το προτείνεις απλά θα σε ειρωνευτεί.

Κατά τα άλλα, και επειδή δεν είναι δική σου αρμοδιότητα καλώς ή κακώς να μάθεις στο άλλο κοριτσάκι πώς να συμπεριφέρεται, ούτε είναι κάτι που μπορεί να γίνει εύκολα λόγω της νοοτροπίας της μητέρας της, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να παραμένει η κόρη σου στο χώρο για τα μικρά παιδιά και το άλλο κοριτσάκι στο χώρο για τα μεγάλα, όπως ταιριάζει δηλαδή, εφόσον αναφέρεις ότι υπάρχουν ξεχωριστοί χώροι.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Ναι! Δεν λέω τίποτα εδώ μέσα που δεν το έχω ήδη κάνει...

(δοκίμασε και θα δεις πόσο μαγικό είναι).

Αυτό που λεει η kyra είναι μια πολύ έξυπνη κίνηση :wink:

Αν μάλιστα το παιδάκι κάνει ό,τι κάνει για να τραβήξει την προσοχή, πιστευω πως αν του δείξουμε πως το θέλουμε στην παρεα μας όχι μόνο θα γίνει φίλος μας αλλά και μούσι να το ξυρίσουμε (που έλεγε και ο Ζηκος :mrgreen:)

Εμείς μπορεί να το θέλουμε στην παρέα μας, το παιδάκι μας, όμως, θα το θέλει? Βάλτε τον εαυτό σας στην θέση του. Να υπάρχει ένα παιδάκι να το χτυπάει, να το κλωτσάει, να το δαγκώνει/τσιμπάει ή ο,τιδήποτε και αντί η μαμά να το προστατεύσει, να καλοπιάνει το...."θύτη". Ενδέχεται το παιδάκι μας να θεωρήσει ότι μπορεί κι αυτό να έχει μια ανάλογη συμπεριφορά (δαγκώματα προς άλλα παιδάκια, τσιμπήματα και τα σχετικά) χωρίς κυρώσεις, αντίθετα, θα φαίνεται ότι το επιβραβεύουν κιόλας...δεν ξέρω, συγνώμη, αλλά δεν συμφωνώ...

Εμείς μπορεί να το θέλουμε στην παρέα μας, το παιδάκι μας, όμως, θα το θέλει? Βάλτε τον εαυτό σας στην θέση του. Να υπάρχει ένα παιδάκι να το χτυπάει, να το κλωτσάει, να το δαγκώνει/τσιμπάει ή ο,τιδήποτε και αντί η μαμά να το προστατεύσει, να καλοπιάνει το...."θύτη". Ενδέχεται το παιδάκι μας να θεωρήσει ότι μπορεί κι αυτό να έχει μια ανάλογη συμπεριφορά (δαγκώματα προς άλλα παιδάκια, τσιμπήματα και τα σχετικά) χωρίς κυρώσεις, αντίθετα, θα φαίνεται ότι το επιβραβεύουν κιόλας...δεν ξέρω, συγνώμη, αλλά δεν συμφωνώ...

Εμ αυτό λέω τόσο καιρό, αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι "υπερασπίζομαι" το παιδί μου. Με μία έστω και ήπια παρατήρηση, δείχνω στο παιδί μου ότι δεν εγκρίνω αυτό που κάνει το άλλο παιδί. Είναι δυνατόν να το δαγκώνει και εγώ να του λέω έλα να γίνετε φίλοι; Θα γίνουν φίλοι αν σταματήσει να φέρεται βίαια. Όχι με τέτοια συμπεριφορά.

Εγώ πάντως λέω στο παιδί μου ότι δεν κάνουμε παρέα με άτομα που μας φέρονται άσχημα και ακόμα χειρότερα που μας χτυπούν. Με αυτόν τον τρόπο νιώθει ότι αμύνεται το παιδάκι. Απορρίπτοντας αυτόν που του φέρεται άσχημα. Αν σταματήσει την άσχημη συμπεριφορά, βεβαίως να κάνουν παρέα. Αν ζητήσει συγγνώμη επίσης. Όχι όμως να το δαγκώνει το άλλο και εγώ να αγνοώ το γεγονός (μην σχολιάζοντας καν στο ξένο παιδί ότι είναι κακό αυτό που κάνει) και να τα βάζω να κάνουν παρέα.

Εσείς αν κάποιος σας φερόταν άσχημα και ακόμα χειρότερα σας χτύπαγε θα τον καλοπιάνατε;

Εμ αυτό λέω τόσο καιρό, αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι "υπερασπίζομαι" το παιδί μου. Με μία έστω και ήπια παρατήρηση, δείχνω στο παιδί μου ότι δεν εγκρίνω αυτό που κάνει το άλλο παιδί. Είναι δυνατόν να το δαγκώνει και εγώ να του λέω έλα να γίνετε φίλοι; Θα γίνουν φίλοι αν σταματήσει να φέρεται βίαια. Όχι με τέτοια συμπεριφορά.

Εγώ πάντως λέω στο παιδί μου ότι δεν κάνουμε παρέα με άτομα που μας φέρονται άσχημα και ακόμα χειρότερα που μας χτυπούν. Με αυτόν τον τρόπο νιώθει ότι αμύνεται το παιδάκι. Απορρίπτοντας αυτόν που του φέρεται άσχημα. Αν σταματήσει την άσχημη συμπεριφορά, βεβαίως να κάνουν παρέα. Αν ζητήσει συγγνώμη επίσης. Όχι όμως να το δαγκώνει το άλλο και εγώ να αγνοώ το γεγονός (μην σχολιάζοντας καν στο ξένο παιδί ότι είναι κακό αυτό που κάνει) και να τα βάζω να κάνουν παρέα.

Εσείς αν κάποιος σας φερόταν άσχημα και ακόμα χειρότερα σας χτύπαγε θα τον καλοπιάνατε;

καλημερα,,,εγω ανηκω στην κατηγορια παιρνω το παιδι μου και το απομακρυνω,,,,δεν εμπλεκομαι με το αλλο παιδι,,,,ουτε με τη μανα του,,,οποτε με το δικο μου τροπο ως στιγμης τα παιδια μου σε συμπεριφορες αναλογες φευγουνε και δε συνεχιζουν να παιζουν με τα παιδακια που κανουν κατι ασχημο,,,παραλληλα μιλανε πια μονα τους αλλα αυτο παει σε αλλο θεμα,,,με τη σταση μου τους εδειξα οτι ξερεις ειναι μη αποδεκτη συμπεριφορα αυτη και δε δινουμε ΚΑΜΙΑ σημασια σε καποιον που κανει κατι κακο,,,,γιατι μιλαμε για παιδακια,,,καποια στιγμη τα παιδακια που κανουν κατι αναρμοστο βλεπουν τα αποτελεσματα και αναλογα κινουνται,..περσυ στο παιδικο ενα κοριτσακι ειχει ασχημη συμπεριφορα ειδικα προς τα αλλα κοριτσια,,,τραβαγε μαλλια,φωνζε,εβριζε,χτυπαγε κλπ,,,,και το ειχε κανει και στη δικια μου μεγαλη ,,,οσο και να τη μαλωνε η δασκαλα οτι και να γινοτανε ετσι συνεχιζε το παιδι,,,ολοι την ειχανε κανει περα και το κοριτσακι φαινοτανε οτι αισθανοτανε ασχημα που ητανε μονο του,,,,το συζητησα με τη κορη μου μαλλον μου το συζητησε αυτη και της ειπα μηπως βρε κοριτσι μου δε ξερει ποιος ειναι ο σωστος τροπος να παιξει μαζι σας???μηπως λεω εγω αν θελεις να της πεις ελα να παιξουμε μαζι ??μηπως το κοριτσακι θελει να παιξει μαζι σας καταλαβε το λαθος του και δε ξερει πως να σας πλησιασει???τελικα καταληξανε να ειναι κολλητες και το κοριτσακι να ηρεμησει ,,,αλλα οταν πηγαινε να κανει κατι η δικια μου της το ελεγε οτι ειναι λαθος,,,οκ επιασε,,,αλλα μπορει και να μην επιανε,,,,για να μην αναλωνομαστε στα ιδια παντως εγω αλλη μαμα δε πιανω,,,,και ουτε κανω παρατηρησεις σε αλλο παιδι,,,,αλλα εχω πιο μεγαλα παιδια,,,,οταν ητανε μικρα ημουνα διπλα τους...ισως να μη μπορειτε μερικες να καταλαβετε το σκεπτικο που εχουμε αλλες μαμαδες γιατι εχετε πιο μικρα παιδια και φυσικο ειναι να νοιωθετε αλλιως απο οτι εμεις,,,,;)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

καλημερα,,,εγω ανηκω στην κατηγορια παιρνω το παιδι μου και το απομακρυνω,,,,δεν εμπλεκομαι με το αλλο παιδι,,,,ουτε με τη μανα του,,,οποτε με το δικο μου τροπο ως στιγμης τα παιδια μου σε συμπεριφορες αναλογες φευγουνε και δε συνεχιζουν να παιζουν με τα παιδακια που κανουν κατι ασχημο,,,παραλληλα μιλανε πια μονα τους αλλα αυτο παει σε αλλο θεμα,,,με τη σταση μου τους εδειξα οτι ξερεις ειναι μη αποδεκτη συμπεριφορα αυτη και δε δινουμε ΚΑΜΙΑ σημασια σε καποιον που κανει κατι κακο,,,,γιατι μιλαμε για παιδακια,,,καποια στιγμη τα παιδακια που κανουν κατι αναρμοστο βλεπουν τα αποτελεσματα και αναλογα κινουνται,..περσυ στο παιδικο ενα κοριτσακι ειχει ασχημη συμπεριφορα ειδικα προς τα αλλα κοριτσια,,,τραβαγε μαλλια,φωνζε,εβριζε,χτυπαγε κλπ,,,,και το ειχε κανει και στη δικια μου μεγαλη ,,,οσο και να τη μαλωνε η δασκαλα οτι και να γινοτανε ετσι συνεχιζε το παιδι,,,ολοι την ειχανε κανει περα και το κοριτσακι φαινοτανε οτι αισθανοτανε ασχημα που ητανε μονο του,,,,το συζητησα με τη κορη μου μαλλον μου το συζητησε αυτη και της ειπα μηπως βρε κοριτσι μου δε ξερει ποιος ειναι ο σωστος τροπος να παιξει μαζι σας???μηπως λεω εγω αν θελεις να της πεις ελα να παιξουμε μαζι ??μηπως το κοριτσακι θελει να παιξει μαζι σας καταλαβε το λαθος του και δε ξερει πως να σας πλησιασει???τελικα καταληξανε να ειναι κολλητες και το κοριτσακι να ηρεμησει ,,,αλλα οταν πηγαινε να κανει κατι η δικια μου της το ελεγε οτι ειναι λαθος,,,οκ επιασε,,,αλλα μπορει και να μην επιανε,,,,για να μην αναλωνομαστε στα ιδια παντως εγω αλλη μαμα δε πιανω,,,,και ουτε κανω παρατηρησεις σε αλλο παιδι,,,,αλλα εχω πιο μεγαλα παιδια,,,,οταν ητανε μικρα ημουνα διπλα τους...ισως να μη μπορειτε μερικες να καταλαβετε το σκεπτικο που εχουμε αλλες μαμαδες γιατι εχετε πιο μικρα παιδια και φυσικο ειναι να νοιωθετε αλλιως απο οτι εμεις,,,,;)

Δεκτό αυτό που λες. ;) Πάντως, ισχύει τελικά αυτό που λένε: "Ο, τι είναι σωστό και καλό για το δικό μου παιδί δεν είναι απαραίτητα και για το άλλο". Στο δικό σου αυτός ο τρόπος συμπεριφοράς αποδείχτηκε σωστός και μπράβο σου -πραγματικά- που βρήκες το ΄κατάλληλο "κουμπί" και τρόπο έτσι ώστε να επικοινωνήσουν τα παιδιά. Απλά -δυστυχώς- δεν ισχύει για όλα και κυρίως για τα μικρότερα που δεν είναι σε θέση να καταλάβουν.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα