Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδοτοπος...για καλο την παω η για κακο?


tattoo

Recommended Posts

Να έχετε στο νου σας οτι ΟΛΑ τα παιδιά μπορεί να εχουν μια κακια στιγμή και δεν μπορείται να κρίνετε έτσι απλά. Δηλ. αν εγώ που γενικά το παιδί μου δεν δημιουργεί καταστάσεις παραφερθεί κάποια στιγμή και το επιπληξει άλλη μαμά θα την "αρπάξω" άσχετα με το τι θα κανω μετά με το παιδί μου. Επίσης mirtoula το ότι το δικό σου και το δικό μου παιδι δεν δαγκώνουν αυτό δεν σημαίνει οτι είμαστε οι σουπερ μαμάδες, ούτε οτι οι άλλες μαμαδες τα εκπαιδευουν να ειναι σκυλακια, ούτε αισθανονται οκ, ούτε ότι δεν κάνουν κατι γι'αυτό.

 

Ναι βρε Ντάλια μου, συμφωνώ, γι΄αυτό και επαναλαμβάνω αυτό που έγραψα παραπάνω: δεν κρίνω σε καμμιά περίπτωση ούτε τη μαμά ούτε το παιδί, αλλά θεωρώ απόλυτα θεμιτή την αντίδραση της τατού.

Αν ήμουν στη θέση της μαμάς του παιδιού θα μου κακοφαινόταν σίγουρα, αλλά δεν θα μιλούσα γιατί θα έβρισκα δίκαιο στην τατού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάνω quote το δικό σου αν και το είπατε πολλές.

Εγώ έχω μαλώσει ξένα παιδάκια και φυσικά θέλω να το κάνουν και άλλοι αν ο δικός μου παραφερθεί! Είτε 1 φορά είτε 1000!

Εσείς το θεωρείτε σωστό για το δικό σας παιδί(άσε το άλλο παιδάκι) να κάνεις παρατήρηση σε μια μαμά που δικαίως του κάνει παρατήρηση;

Δεν του περνάτε το μήνυμα πως μπορώ να κάνω ο,τι θέλω και η μαμά μου καθαρίζει;

 

Εχω φροντίσει έτσι ώστε το παιδί να αισθάνεται ποτε με χρειάζεται πραγματικά και όχι για ψίλου πήδημα να επεμβαίνω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω και τη δικη μου εμπειρια...ειμαι ενα πρωι στα goodys με τον γιο μου (2,5 ετων )και εγω πινω καφε απεναντι απο την εισοδο του παιδοτοπου και διαβαζω ενα βιβλιο ενω ταυτοχρονα κοιταζω συχνα τον μικρο πως παιζει... Σε μια στιγμη βλεπω οτι πιανει ενα κοριτσακι μεγαλυτερο απο τα μουτρα καπως δυνατα αλλα χωρις να το χτυπησει ( ηταν και πολυ κοντα τα νυχια του).Εγω που τον ξερω ,γνωριζω οτι το κανει γιατι θελει να ερθει σε επαφη με τα παιδακια κι ετσι εκδηλωνει την χαρα του αλλα ειναι λιγο αγαρμπος..ετσι λοιπον θεωρησα σωστο να μην επεμβω ενω σε αλλες περιπτωσεις θα τον νουθετουσα και θα "παρηγορουσα" το αλλο παιδακι.. Ε λοιπον , σηκωνεται η μανα του και αρχιζει και φωναζει στο παιδι μου " ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ...ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!!! και αλλα που δεν θυμαμαι.. Επειδη καταλαβα περι τινος προκειται ( για την μαμα λεω) δεν αντιδρω ιδιαιτερα και απλα της λεω οτι ολο το σκηνικο που εκανε ηταν λαθος κυριως παιδαγωγικως και αυτη συνεχιζει να φωναζει οτι και πριν την χτυπησε κτλ και οτι δεν εχω ιδεα απο παιδαγωγικη (επειδη δεν ηθελα να δωσω εκταση σε κατι τοσο συνηθισμενο και ανουσιο) , ενω μαλλον το αντιθετο συμβαινει καθοτι το εχω σπουδασει το αντικειμενο , και οτι αυτη ειναι νηπιαγος και ξερει , κτλ... Το μονο που της ειπα ειναι οτι μακαρι να μην εχουμε τετοιες δασκαλες...Δηλαδη φωναζε (μαζι με την μαμα της που ηταν εκει -ξεχασα να το πω) , μαλωσε εντονα ενα παιδακι που ειναι ιδιον της ηλικιας του να χτυπαει ειτε εκουσια ειτε ακουσια , με εκανε να φανω εγω η αναισθητη επειδη απλα δεν ηθελα να ενισχυσω αυτη την συμπεριφορα και μας...μαλλον την ακουσε ολο το Goodys...Τι καταλαβε ?? σημειωτεον οτι η κορη της ηταν γυρω στα πεντε και ο γιος μου 2,5....τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω φροντίσει έτσι ώστε το παιδί να αισθάνεται ποτε με χρειάζεται πραγματικά και όχι για ψίλου πήδημα να επεμβαίνω.

 

Θεωρείς ότι όταν τσιμπάνε ή δαγκώνουν ένα μωρό 1 έτους είναι ψίλου πήδημα και το συγκεκριμένο μωράκι εκείνη τη στιγμή δεν χρειαζόταν την μαμά του ή κάποιον ενήλικα τέλος πάντων να παρέμβει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και το άλλο, αν και ξεφεύγω λίγο από το θέμα.

 

Κάποιες φορές ως μαμά, πιστεύω ο περίγυρος, κάνει κακό μην επεμβαίνοντας. Παράδειγμα: Στις ουρές του σούπερ μάρκετ, τα παιδιά που αναγκαζόμασταν να τα κουβαλάμε μαζί μας, βαριόντουσαν και σκούζανε... Μάταια προσπαθούσα κάποιες φορές να τα συνετίσω, γιατί το βλέμμα των γύρω, που κοίταζαν το υπερπέραν, τους περνούσε το μήνυμα ότι αφού δεν ενοχλούσαν κανέναν, παρά μόνο τη μαμά, η μαμά είχε την παραξενιά...

 

Το έχω δοκιμάσει σε μωρά που σκούζουν άσκοπα στο σούπερ μάρκετ, να τα κοιτάξω με ένα λίγο ξαφνιασμένο βλέμμα, σαν να τους λέω: Αυτό που κάνεις ενοχλεί! Ούτε να τα μαλώσω, ούτε τίποτα! Απλά να τους δείξω ότι δεν είναι καλό αυτό που κάνουν. Πιάνει πάντα, μα πάντα! Πόσο θα ήθελα να το είχαν κάνει περισσότεροι αυτό για εμάς.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτό αυτό που θέλω να πω. Θέλω να πω ότι στην τελική ο περίγυρος έχει έναν ρόλο στο να δείξει ποια είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά, με ωραίο τρόπο πάντα, αν η μαμά για τον όποιο λόγο δεν θέλει/δεν μπορεί να βάλει κάποια λογικά όρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας πω και τη δικη μου εμπειρια...ειμαι ενα πρωι στα goodys με τον γιο μου (2,5 ετων )και εγω πινω καφε απεναντι απο την εισοδο του παιδοτοπου και διαβαζω ενα βιβλιο ενω ταυτοχρονα κοιταζω συχνα τον μικρο πως παιζει... Σε μια στιγμη βλεπω οτι πιανει ενα κοριτσακι μεγαλυτερο απο τα μουτρα καπως δυνατα αλλα χωρις να το χτυπησει ( ηταν και πολυ κοντα τα νυχια του).Εγω που τον ξερω ,γνωριζω οτι το κανει γιατι θελει να ερθει σε επαφη με τα παιδακια κι ετσι εκδηλωνει την χαρα του αλλα ειναι λιγο αγαρμπος..ετσι λοιπον θεωρησα σωστο να μην επεμβω ενω σε αλλες περιπτωσεις θα τον νουθετουσα και θα "παρηγορουσα" το αλλο παιδακι.. Ε λοιπον , σηκωνεται η μανα του και αρχιζει και φωναζει στο παιδι μου " ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ...ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!!! και αλλα που δεν θυμαμαι.. Επειδη καταλαβα περι τινος προκειται ( για την μαμα λεω) δεν αντιδρω ιδιαιτερα και απλα της λεω οτι ολο το σκηνικο που εκανε ηταν λαθος κυριως παιδαγωγικως και αυτη συνεχιζει να φωναζει οτι και πριν την χτυπησε κτλ και οτι δεν εχω ιδεα απο παιδαγωγικη (επειδη δεν ηθελα να δωσω εκταση σε κατι τοσο συνηθισμενο και ανουσιο) , ενω μαλλον το αντιθετο συμβαινει καθοτι το εχω σπουδασει το αντικειμενο , και οτι αυτη ειναι νηπιαγος και ξερει , κτλ... Το μονο που της ειπα ειναι οτι μακαρι να μην εχουμε τετοιες δασκαλες...Δηλαδη φωναζε (μαζι με την μαμα της που ηταν εκει -ξεχασα να το πω) , μαλωσε εντονα ενα παιδακι που ειναι ιδιον της ηλικιας του να χτυπαει ειτε εκουσια ειτε ακουσια , με εκανε να φανω εγω η αναισθητη επειδη απλα δεν ηθελα να ενισχυσω αυτη την συμπεριφορα και μας...μαλλον την ακουσε ολο το Goodys...Τι καταλαβε ?? σημειωτεον οτι η κορη της ηταν γυρω στα πεντε και ο γιος μου 2,5....τι λετε εσεις?

 

Κοίτα, άλλο μια άγαρμπη κίνηση ενός 2,5χρονου, κι άλλο να δαγκώνει και να τσιμπά επανειλημμένα κάνοντας μελανιά ένα παιδί 4 χρονών αγνοώντας τις ήπιες παρατηρήσεις. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση δεν θα ξεκινούσα καυγά με τη μητέρα του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και τη δικη μου εμπειρια...ειμαι ενα πρωι στα goodys με τον γιο μου (2,5 ετων )και εγω πινω καφε απεναντι απο την εισοδο του παιδοτοπου και διαβαζω ενα βιβλιο ενω ταυτοχρονα κοιταζω συχνα τον μικρο πως παιζει... Σε μια στιγμη βλεπω οτι πιανει ενα κοριτσακι μεγαλυτερο απο τα μουτρα καπως δυνατα αλλα χωρις να το χτυπησει ( ηταν και πολυ κοντα τα νυχια του).Εγω που τον ξερω ,γνωριζω οτι το κανει γιατι θελει να ερθει σε επαφη με τα παιδακια κι ετσι εκδηλωνει την χαρα του αλλα ειναι λιγο αγαρμπος..ετσι λοιπον θεωρησα σωστο να μην επεμβω ενω σε αλλες περιπτωσεις θα τον νουθετουσα και θα "παρηγορουσα" το αλλο παιδακι.. Ε λοιπον , σηκωνεται η μανα του και αρχιζει και φωναζει στο παιδι μου " ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ...ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ!!! και αλλα που δεν θυμαμαι.. Επειδη καταλαβα περι τινος προκειται ( για την μαμα λεω) δεν αντιδρω ιδιαιτερα και απλα της λεω οτι ολο το σκηνικο που εκανε ηταν λαθος κυριως παιδαγωγικως και αυτη συνεχιζει να φωναζει οτι και πριν την χτυπησε κτλ και οτι δεν εχω ιδεα απο παιδαγωγικη (επειδη δεν ηθελα να δωσω εκταση σε κατι τοσο συνηθισμενο και ανουσιο) , ενω μαλλον το αντιθετο συμβαινει καθοτι το εχω σπουδασει το αντικειμενο , και οτι αυτη ειναι νηπιαγος και ξερει , κτλ... Το μονο που της ειπα ειναι οτι μακαρι να μην εχουμε τετοιες δασκαλες...Δηλαδη φωναζε (μαζι με την μαμα της που ηταν εκει -ξεχασα να το πω) , μαλωσε εντονα ενα παιδακι που ειναι ιδιον της ηλικιας του να χτυπαει ειτε εκουσια ειτε ακουσια , με εκανε να φανω εγω η αναισθητη επειδη απλα δεν ηθελα να ενισχυσω αυτη την συμπεριφορα και μας...μαλλον την ακουσε ολο το Goodys...Τι καταλαβε ?? σημειωτεον οτι η κορη της ηταν γυρω στα πεντε και ο γιος μου 2,5....τι λετε εσεις?

 

Άλλο αυτό που λες -το να πιάσεις ένα παιδάκι από τα μούτρα μπορεί και να είναι μια κάπως "άγαρμπη" χαριτωμένη, όμως, έκφραση αγάπης, χαράς και ανάγκης για επικοινωνία, το να τσιμπάς, όμως, ή να δαγκώνεις ένα άλλο μωρό πιστεύεις ότι είναι μια αντίστοιχη έκφραση? Ειδικά όταν σου επισημάνει κάποιος ότι προκαλείς πόνο με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, άλλο μια άγαρμπη κίνηση ενός 2,5χρονου, κι άλλο να δαγκώνει και να τσιμπά επανειλημμένα κάνοντας μελανιά ένα παιδί 4 χρονών αγνοώντας τις ήπιες παρατηρήσεις. Και στη μια και στην άλλη περίπτωση δεν θα ξεκινούσα καυγά με τη μητέρα του παιδιού.

 

Μαζί γράφαμε!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει σε μωρά που σκούζουν άσκοπα στο σούπερ μάρκετ, να τα κοιτάξω με ένα λίγο ξαφνιασμένο βλέμμα, σαν να τους λέω: Αυτό που κάνεις ενοχλεί! Ούτε να τα μαλώσω, ούτε τίποτα! Απλά να τους δείξω ότι δεν είναι καλό αυτό που κάνουν. Πιάνει πάντα, μα πάντα! Πόσο θα ήθελα να το είχαν κάνει περισσότεροι αυτό για εμάς.

 

Μας συμβαίνει κι εμάς, αλλά όχι γιατί ο περίγυρος υποδεικνύει το σωστό και οι γονείς όχι, αλλά γιατί ξαφνιάζονται κι αυτά και ξεχνούν τη γκρίνια τους. Μου έχει τύχει να σταματήσουν να γκρινιάζουν γιατί άκουσαν ένα κινητό, ένα κορνάρισμα, ένα γάβγισμα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι ειναι αλλη περιπτωση...ομως το να φωναξεις σε ενα αλλο παιδακι και επακολουθως να μαλωνεις την μαμα του περναει τα εντελως λαθος μηνυματα...δηλαδη για μενα η αντιδραση μου θα ηταν να παρω το μωρο μου αγκαλια και να το παρηγορησω...να του πω οτι κατα λαθος την χτυπησε...και στο αλλο παιδακι θα ελεγα μην την χτυπας δεν κανει ,ειναι μικρη και δεν μπορει να παιζει σαν και σας..ηρεμα και απλα...και νομιζω οτι και τα δυο παιδια μαθαινουν κατι ετσι...οχι να ξεφτιλιζω και το ξενο παιδι και την μαμα του..Επισης θεωρω οτι ειναι ευθυνη του παιδοτοπου να προλαμβανει τετοια περιστατικα οσο ειναι δυνατον εφοσον υπαρχουν κοπελες που προσεχουν τα παιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρείς ότι όταν τσιμπάνε ή δαγκώνουν ένα μωρό 1 έτους είναι ψίλου πήδημα και το συγκεκριμένο μωράκι εκείνη τη στιγμή δεν χρειαζόταν την μαμά του ή κάποιον ενήλικα τέλος πάντων να παρέμβει? :confused:

 

Βρε συ διάβασε πρωτα τον διάλογο που ειχα και μην απομονώνεις σημεία. Καταρχην δεν αναφερόμουν στην tatoo αλλέ γενικά στις μαμάδες με μικροτερα παιδια και απαντουσα σε συγκεκριμένο ερώτημα. :confused: Εδώ μου ετυχε σε δρόμο κυκλοφοριακής αγωγής να τρέχουν τα παιδια με τα ποδηλατα η άλλη να περπαταει με το 1 έτους και να κάνει θέμα γιατί τρεχουν θα πεσουν στο παιδι.Διπλα εν τω μεταξύ τεραστια έκταση για περίπατο. Athinap καταλαβαινω τι θέλεις να πεις και εγώ μπορει να εκνευρίζομαι αλλά θεωρώ οτι η αλλη που το χει να ουρλιαζει τραβαει χειροτερο λουκι από εμένα εκείνη τη στιγμή.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και το άλλο, αν και ξεφεύγω λίγο από το θέμα.

 

Κάποιες φορές ως μαμά, πιστεύω ο περίγυρος, κάνει κακό μην επεμβαίνοντας. Παράδειγμα: Στις ουρές του σούπερ μάρκετ, τα παιδιά που αναγκαζόμασταν να τα κουβαλάμε μαζί μας, βαριόντουσαν και σκούζανε... Μάταια προσπαθούσα κάποιες φορές να τα συνετίσω, γιατί το βλέμμα των γύρω, που κοίταζαν το υπερπέραν, τους περνούσε το μήνυμα ότι αφού δεν ενοχλούσαν κανέναν, παρά μόνο τη μαμά, η μαμά είχε την παραξενιά...

 

Το έχω δοκιμάσει σε μωρά που σκούζουν άσκοπα στο σούπερ μάρκετ, να τα κοιτάξω με ένα λίγο ξαφνιασμένο βλέμμα, σαν να τους λέω: Αυτό που κάνεις ενοχλεί! Ούτε να τα μαλώσω, ούτε τίποτα! Απλά να τους δείξω ότι δεν είναι καλό αυτό που κάνουν. Πιάνει πάντα, μα πάντα! Πόσο θα ήθελα να το είχαν κάνει περισσότεροι αυτό για εμάς.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτό αυτό που θέλω να πω. Θέλω να πω ότι στην τελική ο περίγυρος έχει έναν ρόλο στο να δείξει ποια είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά, με ωραίο τρόπο πάντα, αν η μαμά για τον όποιο λόγο δεν θέλει/δεν μπορεί να βάλει κάποια λογικά όρια.[/quote

 

ξερεις κατι??εσυ μπορει να το κανεις αυτο γιαιτ θελεις να βοηθησεις αλλα δε σκεφτεσαι τι λουκι μπορει να περναει εκεινη τη στιγμη η μανα και ποσο ασχημα μπορει να νοιωθει αν σε βλεπει ....και επισης μπορει να μην ειναι περιπτωση το να μη θελει η να μη μπορει,,,μπορει να εινα διαπαιδαγωγηση οπως το τσιριζω-μαμα-μεχρι ννα μου παρεις το ερμο το σοκολατακι-και η μαμα να μην ενδιδει στις τσιριδες ακομη και ας την κοιτανε καποιοι αποδοκιμαστικα,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Να πω και το άλλο, αν και ξεφεύγω λίγο από το θέμα.

 

Κάποιες φορές ως μαμά, πιστεύω ο περίγυρος, κάνει κακό μην επεμβαίνοντας. Παράδειγμα: Στις ουρές του σούπερ μάρκετ, τα παιδιά που αναγκαζόμασταν να τα κουβαλάμε μαζί μας, βαριόντουσαν και σκούζανε... Μάταια προσπαθούσα κάποιες φορές να τα συνετίσω, γιατί το βλέμμα των γύρω, που κοίταζαν το υπερπέραν, τους περνούσε το μήνυμα ότι αφού δεν ενοχλούσαν κανέναν, παρά μόνο τη μαμά, η μαμά είχε την παραξενιά...

 

Το έχω δοκιμάσει σε μωρά που σκούζουν άσκοπα στο σούπερ μάρκετ, να τα κοιτάξω με ένα λίγο ξαφνιασμένο βλέμμα, σαν να τους λέω: Αυτό που κάνεις ενοχλεί! Ούτε να τα μαλώσω, ούτε τίποτα! Απλά να τους δείξω ότι δεν είναι καλό αυτό που κάνουν. Πιάνει πάντα, μα πάντα! Πόσο θα ήθελα να το είχαν κάνει περισσότεροι αυτό για εμάς.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτό αυτό που θέλω να πω. Θέλω να πω ότι στην τελική ο περίγυρος έχει έναν ρόλο στο να δείξει ποια είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά, με ωραίο τρόπο πάντα, αν η μαμά για τον όποιο λόγο δεν θέλει/δεν μπορεί να βάλει κάποια λογικά όρια.[/quote

 

ξερεις κατι??εσυ μπορει να το κανεις αυτο γιαιτ θελεις να βοηθησεις αλλα δε σκεφτεσαι τι λουκι μπορει να περναει εκεινη τη στιγμη η μανα και ποσο ασχημα μπορει να νοιωθει αν σε βλεπει ....και επισης μπορει να μην ειναι περιπτωση το να μη θελει η να μη μπορει,,,μπορει να εινα διαπαιδαγωγηση οπως το τσιριζω-μαμα-μεχρι ννα μου παρεις το ερμο το σοκολατακι-και η μαμα να μην ενδιδει στις τσιριδες ακομη και ας την κοιτανε καποιοι αποδοκιμαστικα,,,,,

Άσε που μετα θα ειχαμε θεμα στο φόρουμ... Ημουν χθες στο σουπερ ενα διχρονι ουρλιαζε για ενα σοκολατακι και η μανα για να μην ασχοληθει του πηρε το σοκολατάκι... Εγώ ποτε δεν θα ενέδιδα στους εκβιασμους του γιατι τα παιδια πρεπει να εχουν ορια... Τι λέτε ειμαι υπερβολικη;;:lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε συ δεν φωναξα ...πολυ ηρεμα της το ειπα ξερεις οπως μιλας σε ενα παιδακι για να του εξηγησεις κατι...πολυ χαλαρα..ουτε τον τονο της φωνης μου υψωσα ουτε την αγριοκοιταζα...μονο στη φαση που ειδα να την δαγκωνει ειπα εντονα το μη πιο πολυ γτ φοβηθηκα..καμια σχεση με μαλωμα...το παιδακι ουτε που ταραχτηκε...

 

το παιδακι εινια απολυτα φυσικο να μην ταραχτει. δεν εισαι η μαμα του που εχει το δικαιωμα να το μαλωσει. εισαι μια παντελως ξενη, το ξερει και δεν σου δινει καμια σημασια.

 

παρακολουθω το θεμα. δεν θα απαντουσα αλλα θα σου πω και εγω τη γνωμη μου. να διευκρινισω οτι δεν πηγα ποτε το παιδι μου σε παιδοτοπο. δεν ετυχε, δεν χρειαστηκε, δεν θαλησαμε, τι να πω, παντως δνε πηγαμε ποτε σε παιδοτοπο ως τωρα.

 

οπως και να γινει η παρατηρηση απο μια ξενη στο παιδι μου δεν θελω να του κανει παρατηρηση η ξενη στον οποιοδηποτε τονο. θα προτιμουσα να

ερθει να μου παραπονεθει και να μαλωσω και να συνετισω εγω το παιδι μου.

 

ελα στη θεση της. μπορει οντως να θελεις να προστατεψεις το παιδι σου. αλλα σκεψου να εισαι καπου διπλα και ξαφνικα να βλεπεις μια ξενη και ασχετη να μαλωνει σε οποιον τονο, φιλικο η οχι, το παιδι σου. ξερει οτι πρπει να μαλωσει το παιδι της αλλα βλεποντας εσενα να το κανεις θελει και αυτη να το προστατεψει απο εσενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παραμέληση εποπτείας ανήλικου τέκνου.

Καθώς απουσιάζει η ικανότητα καταλογισμού τέλεσης αξιόποινων πράξεων στα βρέφη-νήπια.

 

 

Τέλος.

 

Αυτά.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ διάβασε πρωτα τον διάλογο που ειχα και μην απομονώνεις σημεία. Καταρχην δεν αναφερόμουν στην tatoo αλλέ γενικά στις μαμάδες με μικροτερα παιδια και απαντουσα σε συγκεκριμένο ερώτημα. :confused: Εδώ μου ετυχε σε δρόμο κυκλοφοριακής αγωγής να τρέχουν τα παιδια με τα ποδηλατα η άλλη να περπαταει με το 1 έτους και να κάνει θέμα γιατί τρεχουν θα πεσουν στο παιδι.Διπλα εν τω μεταξύ τεραστια έκταση για περίπατο. Athinap καταλαβαινω τι θέλεις να πεις και εγώ μπορει να εκνευρίζομαι αλλά θεωρώ οτι η αλλη που το χει να ουρλιαζει τραβαει χειροτερο λουκι από εμένα εκείνη τη στιγμή.

 

ΟΚ, έχεις δίκιο, ζητάω συγνώμη!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι ειναι αλλη περιπτωση...ομως το να φωναξεις σε ενα αλλο παιδακι και επακολουθως να μαλωνεις την μαμα του περναει τα εντελως λαθος μηνυματα...δηλαδη για μενα η αντιδραση μου θα ηταν να παρω το μωρο μου αγκαλια και να το παρηγορησω...να του πω οτι κατα λαθος την χτυπησε...και στο αλλο παιδακι θα ελεγα μην την χτυπας δεν κανει ,ειναι μικρη και δεν μπορει να παιζει σαν και σας..ηρεμα και απλα...και νομιζω οτι και τα δυο παιδια μαθαινουν κατι ετσι...οχι να ξεφτιλιζω και το ξενο παιδι και την μαμα του..Επισης θεωρω οτι ειναι ευθυνη του παιδοτοπου να προλαμβανει τετοια περιστατικα οσο ειναι δυνατον εφοσον υπαρχουν κοπελες που προσεχουν τα παιδια

 

Αφενος δεν φωναξα..το ξαναλεω....Αφετερου η μαμα του δεν ηρθε εκεινη την ωρα αλλα αργοτερα αφου ειχα παρει την μικρη μου αγκαλια και την ειχα κατεβασει κατω...ουτε το ξεφτιλισα το παιδακι ουτε τσακωθηκα με τη μαμα του..γενικα δεν τσακωνομαι...μπορει να φορτωσω αλλα επειδη απο μικρη αναβα ευκολα εχω μαθει να αυτοσυγκρατουμαι σε μεγαλο βαθμο...

Επισης αυτο που με κανει να αναρωτιεμαι ειναι αυτο που εγραψα στο θεμα..αν κανει πιο πολυ καλο η κακο κατα τη γνωμη σας οσων αφορα στα θετικα και αρνητικα...στο οτι παιζει με αλλα παιδακια...χαιρεται κανει πραγματα που στο σπιτι δεν θα μπορουσε(σκαρφαλωνει κλπ) και στο οτι μπορει να ξεσηκωσει καποιες συμπεριφορες(ακομα προσπαθει να μας τσιμπησει και επειδη δεν την αφηνουμε το κανει στον εαυτο της:shock:****** βεβαια αλλα θα το κοψει φανταζομαι..)και το θεμα μου ειναι το κατα ποσο καταλαβαινει οταν της λεμε μη και της εξηγουμε και το γιατι..με ανυσηχησε πιο πολυ η ευκολια με την οποια μιμιται τα παντα...και δεν ξερω επειδη στην ηλικια της ειναι 2-3 παιδακια ακομα μηπως η επαφη με τα πιο μεγαλα παιδια της κανει περισοτερο κακο παρα καλο...ας πουμε ειδε ενα που γυρναγε ενα τραπεζακι αναποδα και την επομενη μερα προσπαθουσε να το κανει κι αυτη...οτι δει το ξεσηκωνει με τη μια...φανταζομαι οτι ολα τα παιδακια ετσι ειναι αλλα αυτο που με προβληματιζει κυριως ειναι το οτι σε αυτες τις περιπτωσεις προσπαθει να κανει διαφορα που ειναι περαν των δυνατοτητων της...

Χτες την πηγα παλι και ηταν ενα κοριτσακι λιγο πιο μικρη απο τη δικια μου και παιζανε..σε καποια φαση την πλησιασε η δικια μου και της εκανε αγκαλιτσα και η αλλη της εκανε καλο καλο και ειλικρινα ρε κοριτσια μεχρι να απομακρυνθουνε η μια απο την αλλη βαραγα ταχυκαρδιες μην τυχον και τσιμπησει η Ιζαμπελλα το αλλο κοριτσακι..ευτυχως δεν εκανε τιποτα τετοιο

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χτες την πηγα παλι και ηταν ενα κοριτσακι λιγο πιο μικρη απο τη δικια μου και παιζανε..σε καποια φαση την πλησιασε η δικια μου και της εκανε αγκαλιτσα και η αλλη της εκανε καλο καλο και ειλικρινα ρε κοριτσια μεχρι να απομακρυνθουνε η μια απο την αλλη βαραγα ταχυκαρδιες μην τυχον και τσιμπησει η Ιζαμπελλα το αλλο κοριτσακι..ευτυχως δεν εκανε τιποτα τετοιο

 

Ετσι κανουν ολα τα παιδακια! Μην σε προβληματιζει, νομιζω οι περισσοτερες μαμαδες το περναμε αυτο το σταδιο της αγωνιας. Ολα τα παιδακια μιμουνται, γιαυτο λεμε οτι πρεπει να προσεχουμε την συμπεριφορα μας, γιατι αποτελουμε παραδειγμα για αυτα και θα μας μιμηθουν. Οταν αρχισει να μιλαει θα ειναι παπαγαλακι, οτι ακουει θα το λεει.Εκει να δεις αγωνια αμα σου ξεφυγει καμια κακια λεξουλα... χαχα! :-D

Παντως το θεμα της μιμησης ειναι τελειως φυσιολογικο. Και θα μιμηθει αυτο που την εντυπωσιαζει (να αναποδογυρισει το τραπεζι) και θα δοκιμασει να κανει καινουργια πραγματα, μην το βλεπεις αρνητικα. Και αν δεν το κανει τωρα θα το κανει αργοτερα στον παιδικο σταθμο.

Καλυτερα να μαθει απο μικρη τι ειναι σωστο και τι οχι (αγκαλιτσα=καλη, τσιμπημα=κακο κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Tatoo εγώ πιστεύω, παρόλλο που το παιδί είναι μικρο για παιδοτοπο οτι με τα δεδομένα του νησιου και οτι δεν εχετε παιδάκια στον κύκλο σας της κάνεις καλό. Όσο ανφορα τα άσχημα που ξεσηκωνει αργά ή γρηγορα θα τασυναντήσει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι δεν κατάλαβα πώς υπερασπίζεσαι το δικό σου παιδί κάνοντας παρατήρηση στο άλλο.

 

προσεξε το σκηνικο για να καταλαβεις..εγω κατω(μεσα στον χωρο δεν την αφηνω μονη της)απο την κατασκευη..μπροστα μου 7 σκαλακια απο αυτο το πλαστικο σαν σφουγγαρι που εχει μεσα..ακολουθει ενα κομματι που το δαπεδο ειναι διχτυ και εναλασσονται διαφορα κρεμαστα κλπ και καταληγει σε μια τσουληθρα που πεφτει στα μπαλακια...δεν παιζει να χτυπησει πεφτοντας γτ εγω ειμαι στα σκαλια μπροστα για να τη βοηθησω να κατεβει(ακομα το προσπαθει στο ορθιο και φευγει με τη μουρη)εγω δηλαδη για να την παρω πρεπει να ανεβω πανω να περασω χωρις να πατησω το διχτυ γτ εκεινη τη στιγμη αμφεβαλα αν θα αντεξει το βαρος μου..πραγμα ευκολο αλλα που δεν γινεται μεσα στα δευτερολεπτα που εναλλαχτηκαν τσιμπιες δαγκωματιες....τα μη την πονας κλπ τα ελεγα ανεβαινοντας για να την κανω να σταματησει...τα υπολοιπα οσο ημουν πανω και ειχα μπει αναμεσα κι αυτο προσπαθουσε να φτασει την Ιζαμπελλα για να την τσιμπησει...μπορει αν δεν της μιλαγα να ειχε φαει κι αλλες δαγκωματιες...να την σταματησω προσπαθησα...εγω ρε κοριτσια αν η δικια μου παει να κανει κατι που δεν πρεπει θα ηθελα να της πει μια κουβεντα και καποιος αλλος..σε ωραιο τονο φυσικα...δεν βρισκω κακο...τι να πω..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πες δηλαδη οτι βλεπεις ενα παιδακι που παει να κανει κατι επικινδυνο...που αποτελεσμα θα εχει να χτυπησει αυτο η ενα αλλο παιδι..κι ας μην ειναι το δικο σου που αυτο κινδυνευει..τι θα κανεις?θα πεις α εγω δεν ανακατευομαι δεν ειναι δικο μου ας το σταματησει η μανα του?δεν θα του μιλησεις ας πουμε αν νομιζεις οτι με αυτο που κανει βαζει σε κινδυνο τη δικια του η καποιου αλλου παιδιου σωματικη ακεραιοτητα?Αρκει ενα μη η ενα οχι χωρις να εξηγησεις το λογο?

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο να λες "μη χτυπάς την Ιζαμπέλα, πονάει", προκειμένου να υπερασπιστείς το παιδί σου, και άλλο να λες "και μη σε ξαναδω ποτε ποτε να χτυπας τσιμπας δαγκωνεις παιδακια κλπκλπ" όπως αναφέρεις στο πρωτο ποστ. Στη δεύτερη περίπτωση αναλαμβάνεις το ρόλο της μαμάς του, και επιπλέον υποκρύπτεται και μια απειλή (δηλ. αν το ξαναδείς να χτυπάει άλλο παιδάκι τι θα κάνεις; )

 

Επιπλέον έχω την αίσθηση ότι με βάση τους κανόνες του κατασκευαστή, σε αυτού του είδους τις κατασκευές επιτρέπεται να παίζουν νήπια άνω των 3 ετών (τουλάχιστον έτσι γράφει στον δικό μας παιδότοπο)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε η Palladin...αυτό που περιγραφεις είναι διαφορετικό από το "μην σε ξαναδώ να δαγκώνεις" που έγραψες στο 1ο ποστ.

Όσο για το παράδειγμα που έφερες, δεν έχεις κανένα λόγο να κάτσεις να εξηγήσεις στο παιδάκι που ίσως το βλέπεις για πρώτη και τελευταια φορά οτι είναι επικίνδυνο αυτό που κάνει. Στην τελική, πιστευεις ότι θα σε ακούσει? μαλλον όχι. Καλύτερα σε αυτό το διαστημα να έχεις απομακρύνει το παιδακι που κινδυνευει ή να έχεις αναζητήσει τις μητέρες. Πιστευω πως αν κάτσεις να εξηγησεις στο επιθετικό παιδί το ο,τιδήποτε μονο τον χρόνο σου θα χασεις

Τέλος πάντων, σχετικά τωρα με τον προβληματισμό σου σχετικά με τις συμπεριφορές που μιμείται η κόρη σου, πιστευω πως αυτό δεν θα το αποφύγεις. Όσο το παιδί θα κοινωνικοποιείται τόσο θα γνωρίζει και πιθανόν να αντιγραφει συμπεριφορές άλλων παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο παιδάκι το μην το ξανακάνεις δεν ήταν υπερβολικό. Έχω παρατηρήσει την κόρη μου να το λέει όταν συναντά συμπεριφορές "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα" και πιστεύω ότι είναι μια κλιμάκωση σε λογικά πλαίσια. Το να μην το ξανακάνεις δεν ακούγεται σαν απειλή, αλλά σαν τρόπος κλιμάκωσης και μπορεί να τον λέει και το "θύμα".

 

Απορώ κιόλας με τη λογική ότι τα παιδιά πρέπει να αγνοούν κάτι λογικό που τους λέει κάποιος τρίτος, όταν μάλιστα είναι 5 ετών! Μπορούν άραγε να κάνουν το διαχωρισμό ανάμεσα στη μαμά τους, τη δασκάλα στο σχολείο, ένα άλλο παιδί και μια άλλη μαμά; Λέτε να τους έχει καθοδηγήσει η μαμά τους να αγνοούν μόνο τις ξένες μαμάδες; Αλήθεια;

 

Και για να το πω αλλιώς, με παράδειγμα, στην παρέα μας δεχόμαστε ότι οι μεγάλοι μπορούν να οριοθετουν τα παιδιά της παρέας, για να πινουν κάποιοι καφέ... Αν κάποιος γονιός δείξει μεθόδους που όντως ξεφεύγουν από τα πλαίσια της άλλης οικογένειας, τότε ναι, υπάρχει θέμα! Ωστόσο το "μην το ξανακάνεις" είναι κάτι που δεν θα έλεγε ούτε η ίδια μαμά στο παιδί της; Αν θιγόταν από κάτι που θα έλεγε και η ίδια, το βλέπω με προβληματισμό, αν έβρισκε υπερβολικά αυστηρό αυτό που ειπώθηκε, στο συγκεκριμένο σκηνικό, ώστε δεν θα το έλεγε στο παιδί της η ίδια, πάλι προβληματισμο δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...