Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τράβηγμα αυτιού στο γυμναστήριο !


Recommended Posts

Σωματική τιμωρία απαγορεύεται ρητά να χρησιμοποιείται σε παιδιά. Και αυτό περιλαμβάνει όποια μορφή τιμωρίας, από τράβηγμα αυτιού μέχρι ξύλο. Τελεία! Δεν υπάρχει περιθώριο συζήτησης σε αυτό!

 

Πώς το αντιμετωπίζεις; Απλά την πιάνεις (δεν είναι ανάγκη να γίνει μπροστά στους άλλους γονείς) και το κάνεις ξεκάθαρο! "Κυρία Χ, δεν επιτρέπω σε κανέναν να συνετίζει το παιδί μου χρησιμοποιώντας σωματική τιμωρία, είτε πρόκειται για ξύλο είτε πρόκειται για ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΑΥΤΙΟΥ (με έμφαση στο τράβηγμα αυτιού). Αν έχετε πρόβλημα με τη συμπεριφορά του παιδιού μου θα σας ζητήσω να μην προβαίνετε σε ανάλογες ενέργειες, αλλά να του μιλάτε και αν δεν σας ακούσει να μιλάτε μαζί μου".

 

Καθαρά, απλά και ξάστερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.... (..όχι το 4!!). .

 

Μα γιατίιιιι;;;; :-P:lol:

 

... Όποτε μην το κάνεις μεγαλύτερο θέμα για να μην ντρέπονται που σου μίλησαν και ίσως την επόμενη δεν το πουν

Ξέρεις πότε αποφάσισαν να μου το ξεφουρνήσουν τα παιδιά μου;

 

Όταν σχολίαζα πόσο σοβαρό είναι αυτό που έκανε η δασκάλα ενώ δεν επιτρέπεται. Και πως αν ήμουν στη θέση της άλλης μαμάς θα ήθελα να ξέρω για να πάρω τα μέτρα μου.

 

Εκείνα νόμιζαν πως "τους άξιζε" αυτή η συμπεριφορά γιατί μιλούσαν. Πως έτσι αντιδρούν π.χ. σε αυτές τις περιπτώσεις. Και το ανέχθηκαν παρόλο που δεν τους άρεσε όπως κάνουν και σε μια επίπληξη.

 

Η δική μου αντίδραση δυσαρέσκειας προκάλεσε το να μου το πουν. Γιατί ο μικρός νόμιζε πως τον μάλωσε η γυμνάστρια και πως θα τον μάλωνα κι εγώ συμφωνώντας με τη γυμνάστρια! (Αυτή την ιδέα πώς θα του τη βγάλω από το μυαλό; Μου το κάνει κι άλλες φορές σε άλλα θέματα και τραβάει ο κακομοίρης κάτι ζόρια γενικώς... χωρίς λόγο!)

 

Για να μη σου πω τη φάτσα ευτυχίας είχε ο πιτσιρίκος όταν τους ξεκαθάρισα πως αν κανένας τους ξαναφερθεί έτσι θα τον κάνω ΦΕΤΕΣ! :twisted: Και ΔΕ με νοιαζει τι "σκανδαλιά" έκαναν τα παιδιά!

 

Υ.Γ. Δίπλα στα γαλλικά μου και το σαβουαρ-βιβρ μου, έχω μάθει και καρατε... Λέτε να ήρθε ο καιρός να το χρησιμοποιήσω;; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα.....

 

Σε σχολείο όπου υπήρχε ένα αυτιστικό παιδί, ο γυμναστής συνήθιζε να τραβά αυτιά (κατάπτυστο και κακώς το επέτρεπε ο διευθυντής αν το γνώριζε). Τον είδε μια φορά το αυτιστικό παιδί και θεώρησε ότι ήταν ένα ωραίο παιχνίδι. Κάθε φορά, λοιπόν, που τον έβλεπε πήγαινε από πίσω του και του τραβούσε τα αυτιά!!! Η συμπεριφορά παγιώθηκε και δεν μπορούσαν να την αλλάξουν!

Ήρθαν στο ΚΕΔΔΥ και ζητούσαν δεύτερο δάσκαλο επειγόντως για το παιδί, που στα άλλα μαθήματα ήταν άψογος, γιατί ο γυμναστής δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα!!!!!

 

Πληρωμή με το ίδιο νόμισμα!!!!!!!!!!!! Και μάλιστα από το ίδιο το παιδί!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχθες το απογευμα ηρθε μια πολυ καλη μου φιλη στο σπιτι και μου ειπε πως ο δασκαλος απο το σχολειο του μικρου(στην ωρα της φύλαξης- παει ολοήμερο) του εδωσε ενα χαστουκι:shock::shock::shock::shock:

και δεν φτανει αυτο αλλο το καημένο το μικρο δεν ξερει και γιατι το εφαγε(απο οτι μας ειπε...)

 

της ειπα τη πρεπει να κανει και να μην το αφισει ετσι αυτο....

δεν παμε καθολου καλα...αντε με τον καθε βλακα που σηκωνει τα κουλαδια του στα παιδια τα ξενα:evil::evil::evil:

 

alcyon μου ομορφα και ηρεμα για αρχη αλλα αν σου πει μα και μου ορμα....να καταλαβουν επιτελους οτι ΔΕΝ ΑΠΛΏΝΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ....τελος!!!!

μακαρι να πανε ολα καλα!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλκυώνη δεν έχω πολύ χρόνο για να σου γράψω.

Αν έχεις εσύ διάβασε αυτό http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=118661

Εγώ που την έπιασα και συζήτησα τη δικιά μας δεν παραδέχτηκε τίποτα αν και έγινε μπροστά στα μάτια μου.

Κακοί παιδαγωγοί που λειτουργούν με τη δική μας ανοχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλκυ... Διάβασα και τσίτωσα... Πέρνα να με πάρεις να πάμε μαζί...

Η δασκάλα μου στην τρίτη δημοτικού μου τράβηξε το αυτί... Ο πατέρας μου, μου δεν έχει χειροδικήσει ποτέ στα παιδιά του, έγινε έξαλλος και το επόμενο πρωί ήταν εκεί μαζί μου με τα ρούχα της δουλειάς. Κατευθύνθηκε στον διευθυντή (και το σχολείο ιδιωτικό, με νοοτροπία "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος) και εκείνος κάλεσε τη δασκάλα. Την ρώτησε για ποιον λόγο και με ποιο ακριβώς δικαίωμα, μου τράβηξε το αυτί. Εκείνη έβαλε τα κλάματα και το έριξε στην κακιά ημέρα. Ο πατέρας μου τότε της τόνισε πως αν αντιληφθεί ξανά τέτοια συμπεριφορά, στην πρώτη κακιά του ημέρα θα επιστρέψει να της τραβήξει το αυτί...

Εγώ δεν θα πω τι θα έκανα στη θέση σου, γιατί δεν θα σε βοηθήσω...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα!

 

Η σωματική τιμωρία δεν είναι επιλογή, είναι παράνομη! τέλος! Αν και κατόπιν εορτής και εγώ κατ' ιδίαν θα της μιλούσα, σε πολύ αυστηρό ύφος. Δεν θα ρωτούσα τίποτα, απλά θα της έλεγα ότι ενημερώθηκα για τις μεθόδους σωφρονισμού που ακολουθεί, ότι διαφωνώ κάθετα και ότι αν υπάρξει επόμενη φορά θα πάρω τα παιδιά μου από κει και θα ρωτήσω δικηγόρο για τα περαιτέρω. :evil:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... (εμοτικόν αναψοκοκκινισμένο και αιματοβαμένο διηγείται. Τα highlights λέω μόνο, γιατί ανάμεσα στους διαλόγους υπήρχαν επαναλλήψεις -ειδικά εκεί με το "πρόβλημα"):

 

Πάω εκεί. Μπαίνουμε μέσα. (Δεν έχει χώρο για αποδυτήρια). Ρωτάω το παιδί ποια από τις δύο είναι (αν και ήξερα ποια, αλλά για επιβεβαίωση, μη φάμε άμαχο πληθυσμό). Μου δείχνει. Της λέω με ηρεμία και χαμηλόφωνα "να σας μιλήσω λίγω ιδιεταίρως;" Έρχεται κοντά. Πολυ χαμηλόφωνα της λέω:

- Ο μικρός μου είπε πως του τραβήξατε το αυτί την προηγούμενη φορά.

- Ε, ναι. Και;

 

- Επειδή εμείς στο σπίτι δεν το χρησιμοποιούμε σαν τρόπο διαπαιδαγώγισης, θα παρακαλούσα να μην ξαναγίνει.

- Μα πού ζει το παιδί σου και δεν το έχει ξαναδεί; Θα με τρελάνετε; (Υφάκι ειρωνικό και ενοχλημένο).

 

- (Σε ήρεμο τόνο και χαμηλόφωνα): Δε σας είπα οτι δεν το έχει ξαναδεί. Σας είπα πως εμείς δεν το χρησιμοποιούμε στην οικογένεια. Και θα ζητούσα να μην το κάνετε ούτε εσείς.

- Εγώ 15 χρόνια έτσι λειτουργώ! Και έτσι θα συνεχίσω!

 

- Δηλαδή μου λέτε ότι το έχετε ξανακάνει; Και πως θα το ξανακάνετε;

- Ναι, όταν χρειάζεται!

 

- Μα δεν μπορείτε. Δεν είναι νομικά σωστό.

- ΝΟΜΙΚΑ!!! ΝΟΜΙΚΑ?!!!! ΧΑ το άκουσα κι αυτό!!!! Όταν στα σχολεία σας τα τραβάνε οι δάσκαλοι τα αυτιά είναι καλά, κι αμα ακουμπήσουμε εμείς, θα έχουμε.... ΝΟΜΙΚΑ!!! (όπως καταλαβαίνετε, είχε αφήσει τα ιδιαίτερα και τα χαμηλόφωνα και φώναζε)

 

- (Ήρεμη εγώ... ψυχραιμία) Στο σχολείο?!!! :shock: Να τραβήξουν αυτί στο σχολείο?!! Δε θα είμαστε καλά! ΦΥΣΙΚΑ θα κάνω καταγγελία. Νόμος ...(τάδε)... [ευχαριστώ SAM γιατί πραγματικά τον επικαλέστηκα].

- (συνεχίζει με υφάκι): ... Αααα έχετε ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Έχετε δικό σας πρόβλημα και το βγάζετε.

 

- Φυσικά και έχω πρόβλημα όταν τραβάνε τα αυτιά των παιδιών μου.

- Σε λίγο θα μου πείτε πως το ξεριζώσαμε κι όλας!

 

- Δε σας είπα πως το πονέσατε. Είπα πως προσβάλατε το παιδί!

- Εσείς με προσβάλετε όταν μου λέτε πώς να κάνω τη δουλειά μου! Δε μπορεί ένα παιδί να μου διαλύσει το τμήμα!!! Άμα τον άφηνα θα μου τα διέλυε όλα εδώ μέσα!

 

- Εγώ σας ρωτάω ΚΑΘΕ φορά πώς είναι και τι κάνει και αν μπορεί να προσαρμοστεί. Και πάντα μιλάτε με τα καλύτερα λόγια.

- Μέχρι τώρα ήταν εντάξει. Την τελευταία φορά ΔΕΝ ήταν.

 

-Και τι έγινε; Ξαφνική μεταμόρφωση; Ένα ήρεμο παιδί ξαφνικά έγινε τέρας;;; Τι είναι αυτό που δε θα μπορούσε να διορθωθεί με μια επίπληξη; Βγάλτε τον έξω από τη γραμμή του, αφήστε τον να μην κάνει ασκήσεις. Πείτε το σε μένα αν το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο. Μα ούτε την τελευταία φορά μου αναφέρατε κάποιο πρόβλημα!

- Δε θα τον αφήσω να μου διαλύσει το τμήμα!

 

- Το παιδί μου το ξέρω. Τόσο ζωηρό δεν είναι. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε παιδικό, σε νηπιαγωγείο χρόνια τώρα και με διάφορες δασκάλες και ούτε με εσάς. Τόσο ξαφνικά έγινε τέρας;

- (υψώνει τόνο φωνής και η ειρωνία στο φουλ): ΤΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ!!! ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!

 

- Ναι μαζί σας.

-Άλλο ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, άλλου είδους!! Και τι θα κάνετε τώρα... "ΝΟΜΙΚΑ" ;;; Θα το ταβήξετε; Εκεί το θέλετε;; Τέτοια είστε!!

 

- Εγώ δε σας είπα να το τραβήξω. Δεν έχω τέτοια πρόθεση. Αλλά όταν εμπιστεύομαι τα παιδιά μου θέλω να ξέρω πως ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΑΝΕ ΑΥΤΙΑ !!

Μπορείτε να με διαβεβαιώσετε πως ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ παιδιά ΔΕ θα χρησιμοποιείται αυτό τον τρόπο; Αν ναι, δεν έχω αντίρρηση.

-ΟΧΙ ! Εγώ έτσι λειτουργώ και θα λειτουργώ! Και με επιτυχία μάλιστα!

 

-Τι επιτυχία; Τα μετάλλια θεωρείτε επιτυχία;;

- Αμ!! Είδατε;;!! Άλλα είχατε στο νου σας όταν ήρθατε εδώ! Σας είπα πως έχετε πρόβλημα!!!

 

- Εσείς προβάλετε ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ σε μένα.

-(εκεί το "έχασε", δεν το πιασε...) :confused:

 

-Λοιπόν μπορώ να έχω αυτή τη διαβεβαίωση από μέρους σας.

- Όχι. Θα προτιμούσατε δηλαδή να σας πω να μην τον ξαναφέρετε;

 

- Μα δε θα τον άφηνα εδώ αν δεν είμαι απόλυτα βέβαιη πως ΔΕ θα του ξανατραβήξετε τα αυτιά! Ούτε σε αυτόν ούτε στα άλλα μου παιδιά.

- Όχι! Δε συμφωνώ. Να τον πάρετε. Μην τον ξαναφέρετε.

 

- Δεν είχα σκοπό. Θέλω να ξέρω πού εμπιστεύομαι τα παιδιά μου.

- Θα με αφήσετε να κάνω μάθημα; Με καθυστερείτε!!

 

- Μόνο αν με διαβεβαιώσετε πως για σήμερα ΔΕ ΘΑ ΑΓΓΙΞΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ!!

- Σήμερα θα τα αγνοήσω! ΠΑΝΤΕΛΩΣ!

 

- ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλα είπαμε... κάπου της ανέφερα πως το τράβηγμα των αυτιών ήταν μέθοδος διαπαιδαγώγησης που παραπέμπει σε άλλες εποχές... στη χούντα... και εκείνη επέμενε έκπληκτη στα "ΝΟΜΙΚΑ" (στο στομάχι της έκατσε αυτό!) και στο "μεγάλο πρόβλημα".

 

Από τη σύγχηση... ότι μπορεσα αποτύπωσα... Αυτάαααα

 

Όπως καταλαβαίνετε... αλλάζουμε γυμναστήριο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ περίμενα πως θα τα κουκούλωνε... Δεν πήγα με τον αέρα "να το τρίψω στη μούρη". Αλλά, μετά που είδα πως το έχει και ΚΑΜΑΡΙ που τραβάει αυτιά... εεε όχι ρε φίλε! Κράτα τα για όσους τα ανέχονται!

 

Σε κάποιο σημείο "μου την είπε" για το ότι μπήκα με σιγουριά και πώς τόλμησα να της πω τέτοιο πράγμα (=να μην τραβάει αυτιά)! Και τις λέω. Κοιτάξτε... εγώ μόνο αυτή τη διαβεβαίωση θέλω γιατί δεν το έχει συνηθίσει το παιδί και δε θα ήθελα να ξαναγίνει.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια που έγιναν με μένα και την νηπιαγωγό...

Τί περιμένατε να το παραδεχτεί και να μην υπερασπιστεί τον εαυτό της;

Η πολιτισμένη λύση τελικά αποδεικνύεται η λιγότερο αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites

Το γυμναστήριο αυτό είναι ιδιωτικό. Κάποιος σύλλογος που στεγάζεται στο στάδιο.

Ναι πληρώνω. (Απόδειξη, ακόμα περιμένω κι εγώ και άλλοι γονείς απ' όσο ρώτησα). Η γυμνάστρια η συγκεκριμένη δεν ξέρω πόσο είναι. Με το μάτι κάπου στα 40 (??)

Έχει και άλλη μία πιο νέα και πολύ καλή!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά αποτελεσματική είναι.

Μπορεί εγώ να μην ξαναπάω τα παιδιά εκεί, αλλά πιστεύω πως και η φασαρία που έγινε δεν την άφησε αλωβητη! Άσε που άκουγαν και άλλοι γονείς, γιατί εκείνη επέλεξε να υψώσει τους τόνους για να "φανεί". Και βέβαια μετά δεν τη λυπήθηκα καθόλου. Αφού το ήθελε δημόσια, δεν είχα κανένα πρόβλημα να τα ακούσουν όλοι.

 

Και φυσικά θα μιλήσω στα παιδιά μου (γιατί δεν ξέρουν πως δε θα ξαναπάμε), για να τους δείξω έμπρακτα πως ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ να τους φέρεται έτσι! Τους το έχω πει... καιρός να δουν πως το εννοώ κι όλας!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το γυμναστήριο αυτό είναι ιδιωτικό. Κάποιος σύλλογος που στεγάζεται στο στάδιο.

Ναι πληρώνω. (Απόδειξη, ακόμα περιμένω κι εγώ και άλλοι γονείς απ' όσο ρώτησα). Η γυμνάστρια η συγκεκριμένη δεν ξέρω πόσο είναι. Με το μάτι κάπου στα 40 (??)

Έχει και άλλη μία πιο νέα και πολύ καλή!

 

Κάνε, λοιπόν, και εσύ ένα έγγραφο προς τη διοίκηση του συλλόγου (δεν μπορεί κάποιο ΔΣ θα έχει) όπου θα τα αναφέρεις αυτά και θα αναφέρεις και το διάλογο. Μάλιστα ζήτα να πάρει θέση το ΔΣ και απείλησε ότι θα προχωρήσεις το θέμα (οι σύλλογοι χρηματοδοτούνται συνήθως από τους δήμους, δεν νομίζω ο δήμος να θέλει ένα σύλλογο με γυμνάστρια που έχει τέτοιες "παιδαγωγικές" μεθόδους).

Link to comment
Share on other sites

Alkyon η τύπισσα ήθελε ένα τράβηγμα στο αυτάκι της όταν άναψαν τα αίματα.

 

Ακριβως αυτο! Και δεν αστειευομαι!

Εχω παθει σοκ... δεν περιμενα οτι θα σου μιλαγε ετσι. Τι θρασσος ειναι αυτο ρε παιδια?? Καλα κι εσυ βεβαια εχεις προβλημα... :P

Σοβαρα παντως, εκει που σου αρχισε τα 'εχετε μεγαλο προβλημα' θα της τραβαγα μια γερα το αυτι και αν μου ελεγε το οτιδηποτε θα εκανα την τρελη, ''γιατι τι εκανα? ειναι κακο???''

Διευθυντης δεν υπαρχει, προισταμενος κατι?

Link to comment
Share on other sites

Το γυμναστήριο αυτό είναι ιδιωτικό. Κάποιος σύλλογος που στεγάζεται στο στάδιο.

Ναι πληρώνω. (Απόδειξη, ακόμα περιμένω κι εγώ και άλλοι γονείς απ' όσο ρώτησα). Η γυμνάστρια η συγκεκριμένη δεν ξέρω πόσο είναι. Με το μάτι κάπου στα 40 (??)

Έχει και άλλη μία πιο νέα και πολύ καλή!

Πληρώνεις;;; Καλά σου είπε τότε, ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ! ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!

 

Δεν είμαστε με τα καλά μας!!!

 

Η πιο νέα είναι υπάλληλός της φαντάζομαι οπότε δεν μπορείς να πας να πεις θέλω την άλλη γυμνάστρια.

 

Πιο σοβαρά θέματα τώρα...

 

Εχεις άλλη επιλογή για γυμναστήριο;

 

Τα παιδιά κατά τ'άλλα περνάνε καλά εκεί;

Θα στενοχωρηθούν αν φύγουν;

Το ρωτάω για να μην θεωρήσουν υπαίτιο τον μικρό σου για την ξαφνική διακοπή τους από το γυμναστήριο.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

για μενα παρε βαθιες ανασες και βρες που λογοδοτει η κυρία και ακολουθησε την συμβουλή απο το emmaki στειλτην απο εκει που ηρθε!!! και να παρει και τα μεταλλια μαζι της.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στα παιδιά θα δείξω πως λόγω της γυμνάστριας φεύγουμε. Όχι λόγω του μικρού. Γιατί σήμερα ήταν ο μικρός. Αύριο μπορεί να είναι τα άλλα. Ποιος μου λέει πως δε θα το κάνει; Εδώ η ίδια λέει πως θα το κάνει και το καμαρώνει κι όλας! Και αν κάνει τέτοια πράγματα στα δικά μου που με μια κουβέντα μαζεύονται, στα άλλα ΤΙ κάνει?!?!?!?

 

Άλλα γυμναστήρια... μεγάλες επιλογές δεν έχουμε. Αλλά μια άλλη μαμά που έφυγε για παρόμοιο λόγο, βρήκε ενόργανη. Επικοινώνησα ήδη μαζί της και περιμένω τα στοιχεία του γυμναστηρίου και με καλές συστάσεις.

 

Επίσης τα παιδιά ζητούσαν άλλες δραστηριότητες... που μπορούμε να ικανοποιήσουμε πλέον! ;)

 

Τα προβλήματα είναι για να ξεπερνιούνται! Αλλά εκπτώσεις στην ακεραιότητα των παιδιών ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση! Αυτός είναι στο κάτω κάτω ο ρόλος μου ως γονιός!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon διαβασα το θεμα τωρα απο περιεργεια κ εμεινα με το στομα ανοιχτο!θυμαμαι κ απο τα παιδικα μου χρονια οτι υπηρχαν τετοιου ειδους παιδαγωγοι(ευτυχως λιγα παραδειγματα για να μην μιλαω γενικα κ προσβαλω καποιον αθελα μου) αλλα περιμενα οτι με την παροδο του χρονου να εκλειψουν αυτα τα φαινομενα.

ειχα την αναγκη να σου πω για αυτο κ μπηκα στην διαδικασια να σου γραψω γιατι θαυμασα πολυ τον τροπο που μεγαλωνεις τα παιδακια σου!

ελπιζω να λυθει το θεμα χωρις να στεναχωρηθουν τα παιδια κ οσο για την γυμναστρια :evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα έχουμε ακούσει πια... Συμβαίνουν τέτοια πράγματα επι σειρά ετών και τα παιδιά δεν τα λένε στους γονείς; Ή οι γονείς δεν δίνουν σημασία;

 

Σε ένα πράγμα δεν συμφωνώ μαζί σου... Προσωπικά θα με ενοχλούσε το παιδί μου να ήταν θεατής σε κάτι τέτοιο. Ειδικά αν γίνεται συστηματικά!

 

Τι να πω τι να πω...

 

Μπράβο πάντως στο παιδί που σου έχει εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...