Recommended Posts

Γεια σας ο γιος μου ειναι 4,5 και πηγαινει προνηπια. Τον λενε Δημητρη και σε λιγες μερες γιορταζει μπορειται να μου πειτε απο εμπειρια τι να παρω στα παιδακια του σχολειου να τους αρεσει αλλα και να μην ειναι παει και πολυ ακριβα; Τα παιδακια ειναι 35 και 4 προσωπικο.

Διαφημίσεις

Ρώτα στο σχολείο τι θα μπορούσες να πας.

Κάποια πράγματα εκ των πραγμάτων είναι δύσκολα γιατί μπορεί να λερώνουν ή να έχουν πολλά τρίμματα....π.χ. δεν θα συμβούλευα σε καμία περίπτωση τούρτα, που μπορεί να πέσει κάτω, να πέσει πάνω τους, να γίνουν χάλια γενικά.....Επίσης, είναι κάποια πράγματα δύσκολα στο σερβίρισμα, πάλι θα πω για τούρτα, που θέλει μαχαίρι, πιατάκια, κουταλάκια....

Σοκοφρετάκια, σοκολατίτσες (πχ από το max perry που είναι μέσα σε ζελατίνα)...

Κάτι που να μην λιώνει άμεσα και να μην λερώνει.

ισως αν εκανες μπισκοτα (αν και δημιουργουν τριμματα) η ατομικα κεκακια (τα οποια επισης δημιουργουν τριμματα) αλλα εινια κατι που μπορει να φανε και μετα αλλα και μονα τους επισης και πιανονται με το χερι και τρωγονται. μπορεις κατι με σοκολατα, πχ τυλιχτα, μον αμουρ, πουρακια αλλα και η σοκολατα λιωνει βεβαια και μπορει να πασαλειφτουν. αν κανεις μεγαλα τυροπιτακια η λουκανοπιτακια με ζυμη κουρου ενα για τον καθενα που εινια και πρωι και θελουν κατι να κολατσισουν. αυτα σκεφτηκα βρε παιδι μου.

Να προσθέσω ότι καλύτερα ό,τι πάρεις να είναι τυλιγμένο ώστε να μην χρειάζεται να φαγωθεί άμεσα. Να μπορεί το παιδάκι να το βάλει στην τσάντα του και να το πάρει σπίτι.

εγω πειρα κατι cake bars απο το super market 0,20 λεπτα το τεμ και ειχαν 20% εκπτωση. Μια χαρα. Συνηθως μοιραζουν κρουασανακια, κιντερ, χυμους , γλυφιτζουρια, σοκοφρετες κλπ. Ολα συσκευασμενα γιατι δεν επιτρεπετε να τα φανε στο σχολειο

2 σακούλες smarties έχουν μέσα 40 μικρά κουτάκια με μικρά σμαρτάκια (το κάθε ένα δλδ είναι στο μέγεθος του μπιζελιού, κάθε κουτάκι έχει πάνω από 15) . Βγαίνουν 6 ευρώ κάτι, εγώ στην γιορτή της τέτοια της έδωσα, από λιντλ.

Τα νήπια ενθουσιάστηκαν γιατί δεν είχαν ξαναπάρει smarties. οι δασκάλες ήταν σύμφωνες γιατί ήταν εύκολα στο μοίρασμα και δεν είχαν διαδικασία (πιατα, χαρτοπετσέτες κτλ)

Στα γενέθλια της που της τα κάνω στον παιδικό κάνω χειροποίητα, πχ πέρσι έκανα μαφινς διακοσμημένα και στημένα ανάλογα, και πήγα και σακουλάκια για την μεταφορά στο σπίτι, και φέτος θα κάνω κορμο σε ξυλάκι σαν γλειφιτζούρι.

s-age.pngs-age.png

2 σακούλες smarties έχουν μέσα 40 μικρά κουτάκια με μικρά σμαρτάκια (το κάθε ένα δλδ είναι στο μέγεθος του μπιζελιού, κάθε κουτάκι έχει πάνω από 15) . Βγαίνουν 6 ευρώ κάτι, εγώ στην γιορτή της τέτοια της έδωσα, από λιντλ.

.

Κατι τετοιο ειχε ενθουσιασει και το γιο μου. Τρελη χαρα μιλαμε!!!!!!

Παντως προσεξε το θεμα με τα γλυκα με τους ξηρους καρπους για τυχον αλλεργιες. Καλυτερα κατι τυλιχτο και με σκετη σοκολατα...

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

Στα γενέθλια της που της τα κάνω στον παιδικό κάνω χειροποίητα, πχ πέρσι έκανα μαφινς διακοσμημένα και στημένα ανάλογα, και πήγα και σακουλάκια για την μεταφορά στο σπίτι, και φέτος θα κάνω κορμο σε ξυλάκι σαν γλειφιτζούρι.

πως θα το κανεις αυτο;;;;

θελω και εγω να κανω κατι για αρχες Νοεμβριου που ειναι τα γεννεθλια μας.....περσι τους ειχα παει κουκουρουκου και ξετρελαθικαν τα μικρα!!!

φετος ηθελα να φτιαξω κατι εγω!!!

apHGp3.png

αχ μόλις θυμήθηκα οτι αυτό τον κορμό τον έχω ταγμένο .... geonik? εσύ δεν μου τον είχες ζητήσει?

ο κορμος αυτός δεν είναι με βιτάμ και δεν μπαίνει κατάψυξη.

θα κάνω λοιπόν το χαμούρι (αν δεν το λέτε έτσι τον πολτό τεςπα) και θα πάρω μπουκάλι πλαστικό λεπτό, πχ έχω ένα λαδιου, θα κόψω το πάνω μέρος και θα το γεμίσω. μετά όταν σφίξει θα κόψω και το κατω, και θα το βγάλω σαν λουκάνικο, θα το κόψω φετούλες, θα το καρφώσω στα σουβλάκια (γιατί σουβλάκι δεν είναι το πυτογυρο αλλά το ξυλάκι:lol:). μετά θα το βουτήξω σε λιωμένη κουβερτούρα, θα το στολίσω με κάτι (δεν αποφάσισα ακόμη, τρουφα χρωματιστή, σμαρτιες, κάτι χρωματιστό τελος πάντων, και θα τα αφήσω να στεγνώσουν. μετά θα τα τυλίξω με σελοφαν.

προειδοποιώ πως το σενάριο δεν έχει πραγματοποιηθεί ποτέ. θα είναι η πρώτη φορά. δλδ, έτσι φαντάζομαι να το κάνω. πιστεύω όμως οτι θα βγει καλό. θα σας δείξω τι έκανα πέρισυ με τα μαφινς (ανάλογο project για τα περσινά γενέθλια, πάλι δοκιμή, που ευτυχώς πέτυχε)

θα ψάξω και την συνταγή που χρωστάω!

s-age.pngs-age.png

να σας πω την αληθεια εγω δεν θελω κατι χειροποιητω διοτι δεν ξερω την αλλη μητερα. Ενταξει μπορει να ειναι η πιο νοικοκυρα του κοσμου αλλα στο παιδι μου δεν θα το αφηνα να το φαει. Εχουμε ακουσει τοσα κατα καιρους που θα το πετουσα. Συγνωμη κοριτσια. Και εμενα η κορη μου, μου ζητησε για τα γενεθλια να κανω κεκακια για τα παιδακια του σχολειου , θα εβγαιναν και πιο οικονομικα αλλα οχι

αχ μόλις θυμήθηκα οτι αυτό τον κορμό τον έχω ταγμένο .... geonik? εσύ δεν μου τον είχες ζητήσει?

ο κορμος αυτός δεν είναι με βιτάμ και δεν μπαίνει κατάψυξη.

θα κάνω λοιπόν το χαμούρι (αν δεν το λέτε έτσι τον πολτό τεςπα) και θα πάρω μπουκάλι πλαστικό λεπτό, πχ έχω ένα λαδιου, θα κόψω το πάνω μέρος και θα το γεμίσω. μετά όταν σφίξει θα κόψω και το κατω, και θα το βγάλω σαν λουκάνικο, θα το κόψω φετούλες, θα το καρφώσω στα σουβλάκια (γιατί σουβλάκι δεν είναι το πυτογυρο αλλά το ξυλάκι:lol:). μετά θα το βουτήξω σε λιωμένη κουβερτούρα, θα το στολίσω με κάτι (δεν αποφάσισα ακόμη, τρουφα χρωματιστή, σμαρτιες, κάτι χρωματιστό τελος πάντων, και θα τα αφήσω να στεγνώσουν. μετά θα τα τυλίξω με σελοφαν.

προειδοποιώ πως το σενάριο δεν έχει πραγματοποιηθεί ποτέ. θα είναι η πρώτη φορά. δλδ, έτσι φαντάζομαι να το κάνω. πιστεύω όμως οτι θα βγει καλό. θα σας δείξω τι έκανα πέρισυ με τα μαφινς (ανάλογο project για τα περσινά γενέθλια, πάλι δοκιμή, που ευτυχώς πέτυχε)

θα ψάξω και την συνταγή που χρωστάω!

ναι ρε κοριτσι, ψαξτην, ψαξτην:lol::lol::lol:

να πειραματιστουμε πολλες. να μη νιωθεις μοναξια στον πειραματισμο:lol::lol::lol::lol:, μη φανταζεσαι τιποτε αλλο:lol::lol::lol::lol::lol:

Διαφημίσεις

Λοιπόν,

τα τάμα μου είναι εδώ.

για τον κορμό χωρίς βιτάμ και κατάψυξη θα χρειαστείτε :

-250 γρ κουβερτούρα πικρή (ή δύο πικρές μάυρες σοκολάτες των 125 γρ, τόσο βγαίνουν), την πιο πικρή που θα βρείτε, γιατί το ζαχαρούχο που θα βάλετε μετά θα το κάνει γλυκό γλυκό

- 1 ζαχαρούχο νουνου (υπάρχει άλλο αλήθεια? οτι μαρκα να ναι δλδ, δεν νομίζω τα άλλα να είναι διαφορετικά!)

- λίγο γαλα (1 φλυτζάνι του τσαγιού περίπου)

2 πακέτα πτι μπερ παπαδοπούλου, απαραίτητο στοιχειο στο μωσαϊκό (και σοκολατένια να χετε ή μπαιν μιξ δεν θα πείραζε φαντάζομαι, να μια καλή ιδέα, τύπου oreo πχ)

ξερά φρούτα (προεραιτικά, εγώ βάζω λίγα, μ' αρέσει, ειδικά κοματάκια γλυκό πορτοκάλι)

σαντιγύ, ή μαρέγγα από δύο 3- ασπράδια (η φίλη μου δεν βάζει, εγώ βάζω μαρέγκα, το δικό μου γίνεται πιο μαλακό)

αν βάλετε σαντιγύ ή μαρέγκα, μή βάλετε πάλι ζάχαρη, σκέτη χτυπήστε τη, τη θέλουμε μόνο για περισσότερο σώμα, όποια από τις δύο διαλέξετε.

λοιπόν, η εκτέλεση είναι πολύ εύκολη...

εγώ χτυπάω πρώτα την μαρέγγα, τα δύο ή τρία ασπράδια. μέχρι να σφίξει πολύ, την βάζω στην άκρη.

με το 1/3 του ζαχαρούχου λιώνουμε την κουβερτούρα, προσθέτουμε και λίγο γαλα για να αραιώσει. λιώστε το όπως θέλετε, απλά να μήν καεί πολύ. το αφήνουμε να κρυώσει λίγο στην άκρη, όσο κάνουμε τα μπισκότα.

με το υπολοιπο ζαχαρούχο και γάλα βρέχουμε τα μπισκότα, αφού τα σπάσουμε (εγώ βάζω το νήπιο μου να τα βουτάει σε μία κουπα γάλα για πολύ λίγο, και μετά να τα σπάει σε κομμάτια)

μετά ενώνουμε όλα τα υλικά μαζί, και τα βάζουμε στην φόρμα που θέλουμε, και στο ψυγείο να κάτσει μια νύχτα.

αυτό ήταν!

φυσικά, επειδή είναι και πολύ σοκολακολασμένος, του πάνε φουντούκια, αναμπελ μύγδαλα, ακόμη και κομματάκια φλόκας, ή οτι προστάζει το περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που βρίσκεται μέσα σας! (το τελεταίο με τις φλόκες για όταν χτυπάτε "κόκκινο" στην λιγούρα, ξέρετε πότε:lol:)

τι γράφω βραδιάτικα... νομίζω οτι έχω κουβερτούρα, ναι έχω, αλλά δεν έχω ζαχαρούχο γμτ... με μερακλώσατε!

bonne success!

s-age.pngs-age.png

ναι ρία, μάλιστα σκέφτομαι να το καταψύξω ελαφρώς, για να σκληρήνει περισότερο και να μήν σκορπάει - λυγάει με τα καρφώματα, θα το κόβω, θα το καρφώνω στο ξυλάκι και με το ξυλάκι θα το βουτάω στην σοκολάτα.

μετά σκέφτηκα θα αναποδογυρίσω την πασταγιόλα (σουρωτήρι) και θα βάζω εκεί τα ξυλάκια για να είναι η φετούλα στον αέρα και να μήν ακουμπάει πουθενά και χαλάει... εκεί πάνω θα τα διακοσμώ κιόλας...

τώρα αν θα πετύχουν όλα αυτά... δεν ξέρω! νομίζω όμως οτι ναι!

s-age.pngs-age.png

Προσπαθω να σας δειξω αυτα που εφτιαξα αλλα δεν τα καταφερνω λοιπον πηρα Α4 χρωματιστα φυλλα (τα λιγο πιο σκληρα) τα εφτιαξα χωνακια και εβαλα μεσα απο ανα κουτακι smarties ,ενα σοκοφρετακι scooby doo και πηρα ζαχαρωτα στρουμφακια και τυλιξα ανα 2 σε ζελατινη. Το κουτι που τα εβαλα το τυλιξα με χαρτι παιδικο και κολλησα μπροστα σε συννεφο το ονομα του. Βγηκαν φανταστικα και δεν κοστιζει πολυ.Αν καταφερω θα βαλω φωτογραφιες.

μπραβο σου.

και εγω ρωτησα στον παιδικο γιατι και εμεις γιορταζουμε και μου ειπε εκει η διευθυντρια κεικ να κανω και να παω:wink:.

οποτε να το χαιρεσαι το ζουζουνι σου και χρονια σας πολλα. αλλα αυτο που εκανες εινια πολυ ωραιο. μακαρι να καταφερεις να βαλεις φωτογραφια.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!