Lilia1

ερωτηση προς Αγλαια

Recommended Posts

Αγλαια μου γεια σου!

είμαι νεα στο forum και εχω καποιες ερωτησεις και γω ως νεα μαμα για την μπεμπουλα μου!

να σου παραθεσω πρωτα ομως τις πληροφοριες που χρειαζεσαι.

Γεννηθηκε στις 27/5/08 στην 38η εβδομαδα κυησης.

Με φυσιολογικο τοκετο με προκληση. γιατι το καρδιοτοκογραφημα εδειχνε αποκλισεις στους παλμους της. τελικα ειχε περιτυλιξη.

Με επισκληριδιο αναισθησια.

Εμφανισε νεογνικο ικτερο την 3η μερα μετα τον τοκετο και η τιμη ηταν 12,8.Εγινανα οι απαραιτητες εξετασεις για ολα τα σχετικα και ασυμβατοτητα αιματος και ηταν οκ.χολερυθρινη εξοδου την 5η μερα ηταν 12,3.Εκτοτε δεν την ξαναμετρησαμε ποτε, παρολο που φαινοταν να εχει ακομα ικτερο.Μας καθησυχαζε ο παιδιατρος οτι θα περασει απο μονο του και δεν ειχε αδικο.στους 2 μηνες καθαρισε εντελως.

Οι ζυγισεις της μπεμπας ειναι οι εξεις

γεννηθηκε 3440

βαρος εξοδου 3330

1η ζυγιση 3600(12/6/08)

2η 3850 (19/6)

3η 4450(8/7)

4η 4780(23/7)

5η 4960(29/7)

6η 5290(21/8)

7η 5460(28/8)

Ο παιδιατρος μου, ο οποιος ειναι φανατικος του θηλασμου μου λεει πως ειναι μια χαρα.μπορει να ειναι ολιγοφαγη (κανει μικρα και συχνα γευματα) αλλα δεν πειραζει καθολου. αλλωστε ειναι ψιλουλα.τελευταια μετρηση υψους ηταν στις 21/8 και ηταν 62εκ.

Θηλαζει αποκλειστικα ανα 2 περιπου ωρες την ημερα, ανω την νυχτα δεν εχει σταθερο προγραμμα ακομη. αλλοτε κανει ενα τριωρο και τα αλλα ειναι δυωρα, αλλοτε κανει δυο τριωρα, αλλοτε κανει ακομα και καθε μια ωρα. Αυτο το τελευταιο ειναι εξοντωση. ευτυχως δεν το κανει συχνα. Πως μας βλεπεις Αγλαια μου???

Γενικα θα ηθελα την γνωμη σου για τα εξεις

1) Το οτι θηλαζει μονο 10' απο το ενα στηθος πως το βλεπεις. δοκιμασα τα παντα. αυτο ειναι το στυλ της. χορταινει σε 10'. τι να πω?

2) με τον υπνο πως μας βλεπεις? υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει πανω απο 3 ωρες την νυχτα και αν ναι ειναι φυσιολογικο? δεν χανει γευμα?

3) πιπιλιζει εδω και 2 βδομαδες τον αντιχειρα της για να κοιμηθει.Προσπαθησα πιπιλα αλλαδεν την παιρνει. τι γνωμη εχεις για το θεμα?

4) τα κακα της τα κανει καθε 3 με 4 μερες πλεον. μου ειπα ο γιατρος οτι ειναι οκ σε παιδια που θηλαζουν.

5) ποτε θα εισαγω αλλες τροφες? ποιες θα ειναι αυτες? με τι τροπο? πως θα ειναι τα γευματα μεσα μεσα σε μια μερα?

Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ. ενηπερωστε με αν θελετε.

Ευχαριστω εκ των προτερων!! Φιλια πολλα!!

LfwCp3.png

Διαφημίσεις

Lilia1 να σου ζήσει και καλώς μας ήρθες!

μια χαρά από ότι διαβάζω η μικρή σου, μπράβο και σε σένα! καλή σας συνέχεια!!!

1) ΣΤο θηλασμό δε βάζουμε χρονικά στάνταρ! το κάθε παιδί ορίζει τα δικά του! για να καταλάβεις εμένα θήλαζε (και το κάνει ακόμη δηλαδή) μάξιμουμ κανένα 7λεπτο!! Να θυμάσαι πως θηλάζουμε ανεμπόδιστα όποτε και όσο θέλει το μωρό!!

2) φυσικά και υπάρχει περίπτωση να σου κοιμηθεί πάνω από ένα 3ωρο! μεγαλώνοντας αλλάζουν οι ανάγκες τους! γεύμα δε χάνει! ξέρει τον τρόπο και θα πάρει αυτό που χρειάζεται με την πρώτη ευκαιρία!!

3) Να χαίρεσαι που δεν παίρνει πιπίλα! Καταρχήν δεν την προτιμάμε σε παιδιά που θηλάζουν (αφού λέγοντε και ψευδοθήλαστρα... τα μπερδεύουν!!) από την άλλη θα γλιτώσεις από το βραχνά του πως να την κόψετε! (άκουμε κι εμένα... ακόμη το προσπαθώ!)

4) ΟΚ! και με τα κακά της! Ναι! ορισμένα παιδιά που θηλάζουν αργούν! εμένα ήταν συνήθως στις 7 μέρες :shock:

5) τροφές θα εισάγετε μετά τον 6ο μήνα σταδιακά! Θα είναι κρέμες, φρούτα και λαχανικά αργότερα κρέας και ψάρι! Σιγά σιγά και με παραλλαγές θα τα δοκιμάσει όλα αφήνοντας ανάμεσα κάποιες ημέρες κενό για να παρακολουθείς τυχόν αλλεργίες. Για τη ροή των γευμάτων θα εξαρτηθεί από το αν θηλάζεις (αποκλειστικά) και αν εργάζεσαι!

ότι άλλο θες εδώ είμαστε!

μόνο χαλάρωσε κι απόλαυσε το μικρό σου που μεγαλώνει! μη βάζεις άγχος από τώρα για μελλοντικά πράγματα!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Σ ευχαριστω πολυ xrisalys για την αμεση ανταποκριση σου!!!

αχ, αν ηξερα γι αυτο το site οταν ημουν εγκυος, θα ειχα ξεαγχωθει απο πολλα πραγματα και τοτε!!!

φιλια πολλα,καλως σας βρηκα!!

LfwCp3.png

αχ, αν ηξερα γι αυτο το site οταν ημουν εγκυος, θα ειχα ξεαγχωθει απο πολλα πραγματα και τοτε!!!
    αυτό το έχω πει κι εγώ! κάλιο αργά παρά ποτε :wink:

Συγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά μήπως η πιπίλα κόβεται ευκολότερα από το πιπίλισμα του δαχτυλου; Την πιπίλα κάποια στιγμή μπορείς να την εξαφανίσεις, το δάχτυλο όμως; Κι επειδή, έχω δει παιδιά 10 χρονών με το δάχτυλο στο στόμα (το οποίο δάχτυλο έχει τη χειρότερη μορφη και μυρωδιά από τα υπόλοιπα), μήπως να το ξανασκεφτείς το θέμα;)

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

μήπως η πιπίλα κόβεται ευκολότερα από το πιπίλισμα του δαχτυλου;
    NATALIA, δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες! έτσι είναι! αλλά από την άλλη δε σημαίνει πως όποιο βρεφάκι πιπιλάει το δάχτυλο θα το κάνει και μεγαλώνοντας :wink: . Όλα τα μωρά κάποια στιγμή βάζουν τα δάχτυλα στο στόμα! είναι ότι ποιό πρόχειρο έχουν μπροστά τους για να δοκιμάσουν! Επίσης, ακόμη και μωρά που έχουν δεχτεί την πιπίλα... κατά διαστήματα πιπιλάνε και το δάχτυλο... νομίζω πως το συγκεκριμένο θέμα είναι μη σου τύχει!

Ναταλια, καλησπερα. καλα κανεις και περεμβαινεις, για να εχουμε οσο πιο πολλες αποψεις γινεται.

Ο προβληματισμός μου και μενα αυτος ειναι, οταν ανεφερα το θεμα. Ξερω πως το δαχτυλο ειναι δυσκολο να κοπει γιατι φανταζομαι πως παντα ειναι διαθεσιμο. ασε τα προβληματα σε δοντια και στο ιδιο το δαχτυλο.

Το θεμα ειναι οτι σε παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα (οπως και το δικο μου) παρατηρω σε μεγαλο ποσοστο οτι δεν παιρνουν πιπιλα.

Οταν την εφερα απο το μαιευτηριο και για πολυ καιρο μετα δεν ειχα δωσει πιπιλα για να εδραιωθει ο θηλασμος, λογω συγχυσης θηλων. Μετα, οσο περνουσε ο καιρος, εβλεπα να βαζει τις γροθιτσες της στο στομα και ειπα να δωσω πιπιλα,αλλα μαλλον ηταν αργα. Δεν την θελει. εχω δοκιμασει πολλες μαρκες. Τιποτα. να σου πω την αληθεια ουτε η πιπιλα μου αρεσει. αν μπορουσα να της την μαθω μονο και αποκλειστικα για την ωρα του υπνου και μονο για να την παρει ο υπνος (μετα να μην την αναζηταει, γιατι και αυτο που το πας μεσα στη νυχτα) θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσε να γινει.Ουτε δαχτυλο, ουτε κακη χρηση πιπιλας.

για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε! φιλια!

LfwCp3.png

1) Το οτι θηλαζει μονο 10' απο το ενα στηθος πως το βλεπεις. δοκιμασα τα παντα. αυτο ειναι το στυλ της. χορταινει σε 10'. τι να πω?

οι επιλογές του μωρού είναι συνήθως οι καλύτερες! :)

2) με τον υπνο πως μας βλεπεις? υπαρχει περιπτωση να κοιμηθει πανω απο 3 ωρες την νυχτα και αν ναι ειναι φυσιολογικο? δεν χανει γευμα?

είναι φυσιολογικό και το να ξυπνάει κάθε ώρα και το να ξυπνάει μετά από 6 ώρες... αρκεί να το επιλέγει μόνο του!

3) πιπιλιζει εδω και 2 βδομαδες τον αντιχειρα της για να κοιμηθει.Προσπαθησα πιπιλα αλλαδεν την παιρνει. τι γνωμη εχεις για το θεμα?

τα μωρά σε αυτή την ηλικία εξερευνούν το σώμα τους, αρχίζουν και αντιλαμβάνονται τον εαυτό τους σαν κάτι ξεχωριστό από τη μαμά και το πρώτο που κάνουν είναι να δοκιμάσουν το δάχτυλο

τα περισσότερα παιδιά που θηλάζουν δεν πιπιλίζουν το δάχτυλο για πολύ καιρό

δεν έχεις λόγο να παρεμβείς.

4) τα κακα της τα κανει καθε 3 με 4 μερες πλεον. μου ειπα ο γιατρος οτι ειναι οκ σε παιδια που θηλαζουν.

οκ!

5) ποτε θα εισαγω αλλες τροφες? ποιες θα ειναι αυτες? με τι τροπο? πως θα ειναι τα γευματα μεσα μεσα σε μια μερα?

μετά τον 6ο μήνα να το μωρό ενδιαφερθεί.

υπάρχει σχετικό τόπικ.

Καλή συνέχεια! :)

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Την πιπίλα κάποια στιγμή μπορείς να την εξαφανίσεις,

Αδιαφορώντας για το δράμα του παιδιού που την χρειάζεται...

Τις πιπίλες τις χρειάζονται κυρίως οι μεγάλοι για να ησυχάζουν τα μωρά τους... δεν είναι φυσιολογικό να πιπιλίζουν ένα αντικείμενο...

Τα ησυχάζουμε όταν μας ενοχλούν αλλά δεν θέλουμε να εκθέτουν την εικόνα μας με το φαίνονται ανικανοποίητα σε μεγάλη ηλικία, οπότε τους το κόβουμε με την ίδια άνεση...

έχω δει παιδιά 10 χρονών με το δάχτυλο στο στόμα (το οποίο δάχτυλο έχει τη χειρότερη μορφη και μυρωδιά από τα υπόλοιπα),

νομίζω ότι δεν είναι και τόσο συχνό φαινόμενο, είναι μάλλον πάρα πολύ σπάνιο ακόμη και για παιδιά που δεν θήλασαν. Σε ένα παιδί που θηλάζει είναι μάλλον απίθανο να συμβεί...

Αν κάποιος νοιάζεται για το καλό ενός παιδιού θα πρέπει πρωτίστως να νοιαστεί ώστε αυτό το παιδί να μη χρειάζεται την πιπίλα μέχρι αυτή την ηλικία... να νοιάζεται πρώτα για την ψυχή του παιδιού και μετά για την κατάσταση του δαχτύλου του... αν δεν κατάφερε να νοιαστεί για το πρώτο, ας αφήσει ήσυχο το παιδί να προσφέρει λίγη παρηγοριά στον εαυτό του...

IBCLC

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Είμαι εντελώς κατά της πιπίλας,και δεν την έδωσα ποτέ σε κανένα από τα δύο μου παιδιά.Κάποια στιγμή δοκίμασαν τα δάχτυλά τους αλλά ποτέ δεν τα πιπίλησαν.

Και δυστηχώς δεν μου αρέσει καθόλου η εικόνα των μεγάλων παιδιών με την πιπίλα στο στόμα,αλλά δεν φταίνε αυτά, αλλά αυτός που την ανακάλυψε...

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Διαφημίσεις

Αν κάποιος νοιάζεται για το καλό ενός παιδιού θα πρέπει πρωτίστως να νοιαστεί ώστε αυτό το παιδί να μη χρειάζεται την πιπίλα μέχρι αυτή την ηλικία... να νοιάζεται πρώτα για την ψυχή του παιδιού και μετά για την κατάσταση του δαχτύλου του... αν δεν κατάφερε να νοιαστεί για το πρώτο, ας αφήσει ήσυχο το παιδί να προσφέρει λίγη παρηγοριά στον εαυτό του...

Συμφωνώ με όσα λες αλλά αναρωτιέμαι τι ισχύει για τα μωρά που πιπιλίζουν το δάχτυλο ακόμη από την κοιλιά της μαμάς τους ... Αν θηλάζουν, κόβεται η συνήθεια; Ή είναι κάτι αναπόφευκτο;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Συμφωνώ με όσα λες αλλά αναρωτιέμαι τι ισχύει για τα μωρά που πιπιλίζουν το δάχτυλο ακόμη από την κοιλιά της μαμάς τους ... Αν θηλάζουν, κόβεται η συνήθεια; Ή είναι κάτι αναπόφευκτο;

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω οτι τα περισσότερα παιδιά πιπιλίζουν το δάχτυλο στην κοιλιά. Αυτό δε σημαίνει οτι θα το κάνουν και μετά.

Η κόρη μου μάσαγε οχι μόνο τον αντίχειρα, αλλά ολόκληρο το χέρι!! Πως το χωρούσε μέσα σε τόσο δα στοματακι.. :shock: . Πάντως ,το έκανε απο 2-3 μηνών, και το έκοψε μόνη της. Μάλιστα το ίδιο διάστημα πιπιλούσε και το δικό μου χέρι. Η πεθερά κάθε φορά που το έβλεπε αυτό, της ανέβαινε το αίμα στο κεφάλι. Εμένα δε με απασχολούσε. Το έκοψε μόνη της.

Για πιπίλα, ούτε λόγος. Ούτε να τη δει. Σκέφτηκα, καλύτερα, δε θα χρειαστεί και να της την κόψω.

Με όοοοοοοοολα αυτά νοιώθω τόσο άσχημα που σαν άπειρη μανούλα υπέκυψα στις πιέσεις των γιαγιάδων και έδωσα με το ζόρι πιπίλα στο μωρό μου.... κι ας ήμουν τόοοοσο κατά:oops::oops::oops: τελικά δεν τα κατάφερα!

πιπιλούσε το δάκτυλο από την κοιλιά, τα δοκίμαζε και λίγο όταν ήρθε στον κόσμο... αυτό ήταν! το είχαν δεδομένο πως θα παει φαντάρος με το δάχτυλο στο στομα! :evil: ... αλλά έτσι είναι! τα ξέρουν όλα! η πιπίλα κόβεται... το δάχτυλο θα το κόψεις; θα το πετάξεις;;;; :evil::evil::evil:

και ήταν και τόσο ήσυχο μωρό! δεν τη δώσαμε για γκρίνια... αλλά για το δάχτυλο! με το ζόρι... συνέχεια την έφτυνε, δε μπορούσε ή δεν την ήθελε και του έπεφτε! την κρατάγαμε με το δάχτυλό μας ωρες... τελικά μόνο τη nuk κράτησε... για κακή μας τύχη! και δική του και δική μου!

ευτυχώς δε μας δημιούργησε πρόβλημα στο θηλασμό!

Να δω τώρα πως θα την κόψουμε που για να κοιμηθεί του είναι απαραίτητη... :(:(:(

και να δω πως θα συγκρατηθώ που έχω και τις δύο γιαγιάδες να με πρήζουν... αμάν πως την αγαπαει και τη θέλει την πιπίλα... πω πω... πως θα του την κόψεις τώρα.. ωχου... όχι τίποτε άλλο... αλλά παραδίπλα έχουμε οικοδομή! με βλέπω να αρπάζω καμιά τάβλα και να τις κυνηγάω! :lol::lol::lol::lol:

σ ευχαριστω αγλαια για τις απαντησεις σου! να σαι καλα!

Οσο για το θεμα του πιπιλισματος του αντιχειρα, θα δειξει λοιπον. προφανως η γνωμη σου ειναι οτι ειναι φυσιολογικο και αργα ή γρηγορα θα κοπει απο μονο του.Καπου μεσα μου η απορια μου παραμενει..Περα απο το γεγονος οτι θελει να εξερυνησει το σωμα του, γιατι να εχει την αναγκη να πιπιλαει το χερακι για να αποκοιμηθει? καποιου ειδους ανασφαλεια? ειναι γενικοτερη η ερωτηση μου. γιατι να χρειαζεται ενα μωρο κατι να πιπιλαει για να αποκοιμηθει? ή δεν συμβαινει σε ολα τα μωρα?

Αποριες μιας νεας μαμας..

LfwCp3.png

xrysalis πατα ποδι στις γιαγιαδες! Αμαν τι κολημα ειναι αυτο που εχουνε με τις πιπιλες! Πριν γεννησω σαν απειρη μανουλα πηγα να παρω τα πρωτα πραγματακια του παιδιου και με ολα που μου ειπαν στο γνωστο μαγαζι σαν απαραιτητα μου πασαρανε κ 2 πιπιλες. Εγω ειμαι κατα της πιπιλας 1000%. Λιγες μερες αφου γεννησα ειμασταν σπιτι! Το μωρο το ειχαν πιασει κολικοι και υπεφερε , εκλαιγε απαρηγορητο. Το ειχε ο αντρας μου με την μαμα μου για να ξεκουραστω για ενα 15 και αντεξω την νυχτα. Σηκωνομαι απο το κρεβατι κ τι να δω " η μαμα μου προσπαθουσε να του μαθει την πιπιλα"! Τρελαθηκα , σφαχτηκαμε , ποτε δεν εχουμε τσακωθει ετσι !

Και τωρα λεω παλι καλα που εγινε ετσι γιατι τωρα θα την ειχε μαθει οπως θα μαθαινε κ σε ξενο γαλα αν επισης ακουγα την μαμα μου στην φαση των κολικων που μου ελεγε πως το μωρο κλαιει επειδη δεν του φτανει το γαλα σου και πειναει και δωσε ξενο δεν παθαινει τπτ και τις γνωστες μπουρδες....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Διαφημίσεις

ευτυχώς... στο θηλασμό στάθηκα βράχος κι ας ήμουν ανίδεη!

ειδκά από όταν γνώρισα το parents... βαστάτε Τούρκοι τ' άρματα :lol::lol::lol::lol:

Lilia1 εμενα ακομα κ τωρα 6 μηνων και κατι τις περισσοτερες φορες για να κοιμηθει θελει στηθος , αλλα ομως κοιμαται και μονο με κουνημα , απο μονος του ετσι να τον βαλουμε στην κουνια και να κοιμηθει δεν παιζει ....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

αλλα ομως κοιμαται και μονο με κουνημα , απο μονος του ετσι να τον βαλουμε στην κουνια και να κοιμηθει δεν παιζει ....

Aαααχχχχχ μην τα λες αυτά... μην τα λες!! 15 μήνες κουνάω!!! όταν τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος είναι η καλύτερή μου :D . Μέχρι σήμερα 2 φορές έτυχε να ζητά την κουνιά, να τον αφήσω κάτω και να κοιμηθεί μόνος του :shock: έκανα το σταυρό μου κι έλεγα λεεεεεεεςςςς αλλά μπααααα που τέτοια τύχη!!!

ggeny, και μενα καποια στιγμη αποκοιμιοταν στο στηθος και ηταν καλα.εχει αρχισει εδω και 20 μερες να βαζει τον αντιχειρα. προσπαθησα αυτες τις μερες την ωρα που το κανει αυτο να την βαλω στο στηθος, ομως ματαια. εχει αποσυνδεσει πια το στηθος με τον υπνο οπως καποτε. το στηθος δειχνει να το θελει μονο για φαγητο πια! οταν λοιπον την βαζω, τελικα δεν κοιμαται, απλα ξανατρωει η καημενουλα μου!!!

LfwCp3.png

Εμένα πιπιλίζει τα δάχτυλα και την γροθιά όλη την ώρα γι αυτό και θηλάζω πάνω από 16 ώρες την ημέρα....

Όταν πεινάει αρχίζει και πιπιλίζει τα δαχτυλάκια του και αν τον έχω αγκαλιά ότι βρει θα το πιπιλίσει, το μπράτσο μου, το χέρι μου...

Πιπίλα δοκίμασα για να μην μου πληγιάσει τις θηλές τόσες ώρες στο στήθος αλλά δεν τις θέλει...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Ακριβώς επειδή υπάρχουν και παιδιά που πιπιλίζουν το δάχτυλο από την κοιλιά, φαίνεται ότι είναι φυσιολογική ανάγκη. Τα περισσότερα από αυτά ξεπερνούν το στοματικό στάδιο ομαλά και μεγαλώνουν όπως τα υπόλοιπα.

Μια φίλη μου όχι μόνο θήλασε το δάχτυλό της μόλις γεννήθηκε αλλά στον ουρανίσκο της υπήρχε ήδη το αποτύπωμα του αντίχειρα!

Η ανάγκη για θηλαστικές κινήσεις στον άνθρωπο υπάρχει περίπου μέχρι τα 7 χρόνια αν και οι περισσότεροι φαίνεται να την ξεπερνούν μέχρι τα 4-5.

Δεν είναι συνήθεια, είναι ανάγκη που πρέπει να ικανοποιηθεί και να εκτονωθεί.

Για να παρεξηγηθώ, δεν είμαι υπέρ ή κατά του πιπιλίσματος του δαχτύλου, νομίζω ότι είναι καλό να αφήνουμε το παιδί να αποφασίσει και να μην παρεμβαίνουμε φορώντας γάντια στο παιδί, φασκιώνοντάς το ολόκληρο (παλιά συνήθεια που περιλάμβανε και δέσιμο χεριών ενίοτε για να μην βάζει το παιδί τα χέρια του στο στόμα...)... Αν θέλει να πιπιλίσει το δάχτυλό του, ας το κάνει. Το πιθανότερο είναι ότι γρήγορα θα το εγκαταλείψει.

Επίσης δεν είμαι κατά της πιπίλας, μερικά μωρά την προτιμούν από το χέρι τους. Αυτό που με ενοχλεί είναι η επιβολή της πιπίλας, δηλαδή η συστηματική προσπάθεια που γίνεται για να μάθει το παιδί σε αυτή τη διαδικασία. Αν το παιδί θέλει την πιπίλα και την έχει ανάγκη για μεγαλύτερο διάστημα από αυτό που εμείς θεωρούμε απαραίτητο, ας το αφήσουμε να το κάνει.

Αν μεγαλώνοντας συνεχίζει τότε το ενθαρρύνουμε να προχωρήσει, αλλά δεν επιβάλλουμε την άποψή μας...

Ανεξάρτητα από το αν το παιδί θηλάζει ή όχι, είναι καλό να σεβόμαστε τις ανάγκες του ακόμη και αν δεν τις καταλαβαίνουμε...

IBCLC

κορίτσια πιστεύω ότι η πιπίλα κάνει λιγότερο κακό απ' ότι το δάχτυλο.

Ο μεγάλος μου ο γιός (5 1/2 χρ.)έπερνε πιπίλα μονο όταν ήταν να πάει για ύπνο μέχρι να κοιμηθεί και μετά την πετούσε.Την έκοψε χωρίς κανένα πρόβλημα.Τώρα το μικρό μου αγγελάκι(5 1/2 μηνών)δεν πέρνει ούτε πιπίλα ούτε δάχτυλο.Μόνο όταν το βάζω για ύπνο του δίνω πιπίλα εκείνο τη φτύνει και κάνει μια φατσούλα λες και την σιχαίνεται.Την κρατάω λίγο στο στόμα του και μετά την πιπιλάει λίγο μέχρι να κοιμηθεί.Μόλις κοιμηθεί την φτύνει.

Που είναι λοιπόν το κακό και η φίλη μας τρελάθηκε που έδωσε πιπίλα η μάνα της στο μωρό?

Μήπως και το μωρό που θηλάζει ή καλύτερα πιπιλάει το στήθος για κάμποση ώρα(εννοώ αφού έχει χορτάσει και μετά)δεν είναι κάτι αντίστοιχο.

Εμένα η κουνιάδα μου είχε φαγωθεί με τον πρώτο μου γιο.Μην του δίνεις πιπίλα και θα την συνηθίσει κ.τ.λ Ο δικός μου την έκοψε κατευθείαν(όταν ακόμη ήταν 8 μηνών) ενώ ο δικός της ο γιος την είχε μέχρι 4 1/2 χρονών.Τώρα το δεύτερο παιδί της πιπιλάει το δάχτυλο του σχεδόν όλη την ημέρα και το βράδυ εννοείται πως κοιμάται με ένα δάχτυλο στο στόμα,εδώ και 4 χρόνια και το βρίσκουν χαριτωμένο και λένε κιόλας ότι επειδή θήλαζε γιαυτο το κάνει.

Τέλος ,γιατι σας ζάλισα με τα δικά μου νομίζω όπως πολύ σωστα είπε η Αγλαία ότι το παιδί δεν καλύπτεται συναισθηματικά γιαυτο και πιπιλάει είτε δάχτυλο είτε πιπίλα μέχρι μεγάλη ηλικία.

Τώρα το μικρό μου αγγελάκι(5 1/2 μηνών)δεν πέρνει ούτε πιπίλα ούτε δάχτυλο.Μόνο όταν το βάζω για ύπνο του δίνω πιπίλα εκείνο τη φτύνει και κάνει μια φατσούλα λες και την σιχαίνεται.Την κρατάω λίγο στο στόμα του και μετά την πιπιλάει λίγο μέχρι να κοιμηθεί.Μόλις κοιμηθεί την φτύνει.
    sorry αλλά δεν καταλαβαίνω.... τελικά γιατί του δίνεις πιπίλα αφού δεν τη θέλει;;; :roll:

Περα απο το γεγονος οτι θελει να εξερυνησει το σωμα του, γιατι να εχει την αναγκη να πιπιλαει το χερακι για να αποκοιμηθει? καποιου ειδους ανασφαλεια? ειναι γενικοτερη η ερωτηση μου. γιατι να χρειαζεται ενα μωρο κατι να πιπιλαει για να αποκοιμηθει? ή δεν συμβαινει σε ολα τα μωρα?

To πιπίλισμα προσφέρει στα μωρά ικανοποίηση, χαλάρωση, ανακούφιση... Αυτή την ικανοποίηση άλλα μωρά τη χρειάζονται περισσότερο και άλλα λιγότερο. Μερικά μετά τους 3 μήνες μπορούν εν μέρη να αυτονομηθούν και να προσφέρουν μόνα τους στον εαυτό τους αυτή την ευχαρίστηση ενώ άλλα χρειάζονται την πιπίλα ή το δάχτυλο ενός ενήλικα ή μπορούν να θηλάζουν χωρίς να πίνουν γάλα.

Κάθε μωρό είναι πολύ διαφορετικό με πολύ διαφορετικές ανάγκες. Οι διαφορές που έχουν τα μωρά μεταξύ τους δεν σημαίνουν κάτι αρνητικό ή θετικό ή κάποια απόκλιση από κάποιον μέσο όρο που πρέπει να ακολουθούν. Αυτός που γνωρίζει καλύτερα ένα μωρό είναι αυτός που περνά τις περισσότερες ώρες μαζί του και συνήθως είναι η μαμά.

Είναι πολύ βάρβαρο να παρεμβαίνουμε σε αυτή τη σχέση μαμάς-παιδιού και να ζαλίζουμε τη μαμά με διάφορες ανοησίες. Γενικά στην Ελλάδα απουσιάζει αυτό που λέμε διακριτικότητα και σεβασμός στις επιλογές του άλλου. Η κάθε παλαιότερη μαμά θεωρεί ότι επειδή μεγάλωσε 2-3 παιδιά τα ξέρει όλα κι έχει την υποχρέωση να παρέμβει και στη νύφη της ή την κόρη της για να αποδείξει για ακόμη μία φορά πόσο καλή μητέρα ήτανε και πόσο άχρηστη είναι η νύφη της ή η κόρη της ή ακόμη και η φίλη της.... Αρχίζουν λοιπόν διάφορες ανοησίες με εκφοβιστικά σενάρια, αν δεν ακολουθήσεις τις οδηγίες τους θα συμβούν τα μύρια κακά στις συνήθειες του παιδιού...

IBCLC

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ XRYSALIS ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΠΙΠΙΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΝΗΣΥΧΟ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ.ΒΛΕΠΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΤΑΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΝΟΝΑ.ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΙΠΙΛΑ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΑΧΤΥΛΟ Κ.Ο.Κ.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ :wink::):)

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!