Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δωρο παππουδων μετα απο τη βαπτιση?


gogobaby

Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Εμάς οι σχέσεις μας είναι από χλιαρές έως άκρως τυπικές με τα πεθερικά μου για διάφορους σοβαρούς λόγους που δεν έχουν σημασία. Στο εγγόνι όμως που διατείνεστς ότι υπερ αγαπάτε σε όλο τον κόσμο (για τα μάτια και μόνο) περίμενα αλλη στάση.

Για πράξεις δεν το σκέφτομαι καν ούτε θελω ούτε περιμένω τίποτα  εδώ και χρόνια.

Ίσως να τιμωρούν εσένα, μέσω της στάσης τους απέναντι στο παιδί, για την χλιαρή σας σχέση. Στο μυαλό τους αυτα τα δύο πράγματα μάλλον είναι συνδεδεμένα με αποτέλεσμα να μη θέλουν να προσφέρουν τίποτα περισσότερο σε υλική μορφή (όπως χρήματα, ρούχα, κλπ).

Καταλαβαίνω την πικρία σου αλλά νομίζω οτι πρέπει να σταθείς στο ύψος σου και να μην δείχνεις την δυσαρέσκεια σου γιατι αυτο είναι κάτι που θα τους χαροποιήσει. Κάνε σαν να μην σ' ενοχλει καθόλου.

 

Υ.Γ. φωτο απο την βάφτιση πάντως δεν θα τους έδινα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν η οικονομικη αποστασιοποιηση συνοδευεται κ απο μια γενικοτερη αδιαφορια ειναι κακο για το παιδι μακροπροθεσμα γιατι τωρα δεν καταλαβαινει απ αυτα. Αν ειναι οικονομικη αδιαφορια με μια ζεστασια κ εμπρακτη αγαπη, τοτε ειναι μαλλον προβλημα ενηλικων σκεψεων. Αλλα λενε οτι ο τσιγγουνης στα λεφτα ειναι κ στα συναισθηματα... οποτε εκει το θεμα δν ειναι το δωρο αλλα η σχεση. 

απο την αλλη, αν σε χρυσωνουν κ εχουν κ αξιωσεις μετα, τι γινεται; 

 

οι δικοι μου θα εδιναν κ το βρακι τους για τον μπεμπη. αλλα δν εχουν επιγνωση. πχ εσκασαν απο τη στενοχωρια που θα κανουμε κλειστη βαφτιση για οικονομικους λογους, θεωρουν οτι μιζεριαζουμε λες το μωρο καταλαβαινει. αν τους ζητουσαμε θα πληρωναν τραπεζια, φωτογραφους, ξενοδοχεια για συγγενεις κλπ. κ αν πουμε οτι αυτα τα λεφτα μπορουν να αξιοποιηθουν καλυτερα για το παιδακι θα πουν οτι για αυτον εχουν κανονισει ετσι κι αλλιως. 

 

πού θελω να καταληξω εκτος απο το να πω τον πονο μου; οι παππουδες ειναι δυσκολη υποθεση κ καμια φορα ειτε ζεστα ειτε ψυχρα βλεπουν κατι, μπελαδες δημιουργουν... 

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο κατανοητή οι σχέση των πεθερικων μου με όλα τους τα παιδιά και κατά επέκταση των συντρόφων τους είναι προβληματικές... Είναι παράξενοι άνθρωποι με πολλά απωθημένα ,τάσεις ζηλοφθονιας και υποτίμησης σε όλα και κακή συμπεριφορά. Όλα αυτά έχουν οδηγήσει σε άκρως τυπικές και χλιαρές έως καταναγκαστικες σχέσεις απ' όλα τα παιδιά τους. Κοινώς ,τους ξέρουν και τους αποφεύγουν. Αλλά και οι ίδιοι έχουν αποστασιοποιηθεί από όλα καθώς τους ενδιαφέρει μόνο ο εαυτός τους και να δημιουργούν προβλήματα για να τραβήξουν την προσοχή...γίνεται τσακωμός ,εξαφανίζονται και όταν ξαναεμφανιστουν επαναλαμβάνεται η ιστορία... 

Οικονομική η άλλη υλική η ηθική βοήθεια δεν έχουν προσφέρει ποτέ. Ούτε ένα μανταλάκι η μία πρόταση να βοηθήσουν κάπου ηθικα. Για το οικονομικό οκ δεν έχουν καμία υποχρέωση ούτε και εγώ το επιθυμω και το δέχομαι. Αυτά τα πράγματα θέλουν ανθρώπους με λεπτά αισθήματα που πραγματικά θέλουν να βοηθήσουν με κάποιο τρόπο. Αυτοί δεν ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία...το ξέρω και βαδίζω έτσι.

Στο μωρό όμως που κατά τα λεγόμενα τους λατρεύουν και έχουν τρελαθεί (στην 1-2 ώρες τον μήνα που το βλέπουν) θα μπορούσαν να βγάλουν καλύτερο εαυτό.

Τα λόγια τους δεν συνάδουν με τις πράξεις τους...με αποτέλεσμα τα πρώτα να φαίνονται ψεύτικα και προκλητικά.

Για να δώσω ένα παράδειγμα , δεν θα ασχοληθούν καν με τα υπόλοιπα παιχνίδια του μωρού (είτε τα πήραμε εμείς είτε οι δικοί μου είτε άλλοι) θα σχολιάσουν μόνο ότι δεν είναι καλά ή ότι δεν πρέπει να έχει τόσα παιχνίδια (νορμάλ έχει). Έπειτα εκθειάζουν το δικό τους παιχνίδι ως τέλειο ,ότι το μωρό μόνο το δικό τους παιχνίδι θέλει και τι χαρούμενα παίζει (που δεν παίζει αλλά θέλουν να φαντάζονται ότι παίζει) κτλ. Μεταφέρουν δηλαδή έναν αρνητισμο για να το πω κομψά στην ατμόσφαιρα.

Υ.Γ Το παιχνίδι μπορεί να είναι μια σβούρα του τζάμπο...

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα παιδια τους τους ξερουν κ υπαρχουν οι αποστασεις, ειστε καλα. Το προβλημα ειναι που το πσιδακι μελλοντικα θα στερηθει τη χαρα της αγαπης των παππουδων. Αλλα ας το ανακαλυψει μονο του αυτο, οταν θα ειναι σε θεση να αντιληφθει. Το πολυ πολυ να τους βαριεται οπως εχει συμβει σε πολλες οικογενειες. Το θεμα ειναι να μην δημιουργουνται θεματα μεσα στο ζευγαρι απο τετοιες συμπεριφορες παππουδων.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dust pink είπε:

Για να γίνω πιο κατανοητή οι σχέση των πεθερικων μου με όλα τους τα παιδιά και κατά επέκταση των συντρόφων τους είναι προβληματικές... Είναι παράξενοι άνθρωποι με πολλά απωθημένα ,τάσεις ζηλοφθονιας και υποτίμησης σε όλα και κακή συμπεριφορά. Όλα αυτά έχουν οδηγήσει σε άκρως τυπικές και χλιαρές έως καταναγκαστικες σχέσεις απ' όλα τα παιδιά τους. Κοινώς ,τους ξέρουν και τους αποφεύγουν. Αλλά και οι ίδιοι έχουν αποστασιοποιηθεί από όλα καθώς τους ενδιαφέρει μόνο ο εαυτός τους και να δημιουργούν προβλήματα για να τραβήξουν την προσοχή...γίνεται τσακωμός ,εξαφανίζονται και όταν ξαναεμφανιστουν επαναλαμβάνεται η ιστορία... 

 

 

Εάν πρόκειται για τέτοιους ανθρώπους τότε δεν θα πρέπει να έχεις πολλές προσδοκίες, απλά μάλλον απογοητεύτηκες γιατι περίμενες οτι λόγω του παιδιού θα ''μαλάκωναν'' λίγο ε;

Ευτυχώς για σένα όπως λέει και η Έσπερος τα παιδια τους, τους ξέρουν και τους αποφεύγουν και όλα καλά. Ασ το ρε κορίτσι μη την ψάχνεις και χαλιέσαι τζάμπα, δεν πρόκειται ν' αλλάξουν, με τον άντρα σου να 'στε καλα και αγαπημένοι αυτο είναι το πιο σημαντικό.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, elemaxi είπε:

Ίσως να τιμωρούν εσένα, μέσω της στάσης τους απέναντι στο παιδί, για την χλιαρή σας σχέση. Στο μυαλό τους αυτα τα δύο πράγματα μάλλον είναι συνδεδεμένα με αποτέλεσμα να μη θέλουν να προσφέρουν τίποτα περισσότερο σε υλική μορφή (όπως χρήματα, ρούχα, κλπ).

Καταλαβαίνω την πικρία σου αλλά νομίζω οτι πρέπει να σταθείς στο ύψος σου και να μην δείχνεις την δυσαρέσκεια σου γιατι αυτο είναι κάτι που θα τους χαροποιήσει. Κάνε σαν να μην σ' ενοχλει καθόλου.

 

Υ.Γ. φωτο απο την βάφτιση πάντως δεν θα τους έδινα.

 

 Το πιο σωστο σχόλιο που διάβασα ως τωρα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά τους τους ξέρουν και δεν ασχολούνται. Αρκούνται μόνο στο να λένε ότι δεν βγαίνει άκρη με αυτούς τους ανθρώπους... Αλλά είναι γονείς τους, πράγμα που σέβομαι και εγώ και δεν έχουν φτάσει στα άκρα τα πράγματα (θα μπορούσα άνετα από αφορμές που δίνουν να έχω κόψει και την καλημέρα αλλά δεν το κάνω)

Περίμενα όντως μια άλλη στάση σε μια τόσο σημαντική (κατά ομολογία τους στιγμή). Ο άντρας μου βέβαια από ντροπή και για να μην με τσιτωσει χειρότερα λέει ότι κάτι θα έχουν στο μυαλό τους να πάρουν αργότερα ... Ψάχνει μια δικαιολογία γιατί νιώθει άσχημα, γονεις του είναι.  Μπορεί και εγώ στην θέση του να σκεφτόμουν κάπως έτσι. Δεν ξέρω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...