gogobaby

δωρο παππουδων μετα απο τη βαπτιση?

Recommended Posts

Για τους παππούδες έχω να πω ότι ο καθένας προσφέρει όσο θέλει και ό,τι νομίζει. Έχετε υπόψην σας ότι δεν έχουν μεγαλώσει όλοι το ίδιο..

Ειναι κριμα οι σχεσεις μας να κρεμονται απο το αν εφερε δωρο καποιος, τι δωρο εφερε, γιατι το πηρε απο το jumbo με 5 ευρω (ειμαι σχεδον σιγουρη οτι αν οι παππουδες εφερναν δωρο 5 ευρω απο το jumbo παλι εδω θα ημασταν και θα το συζητουσαμε) και δεν πηρε απο το lapin με 100. Mα γιατι? Αφου εχει λεφτα?

Ακομη και αν εχει λεφτα (κανεις δεν ξερει τι συμβαινει στο σπιτι του καθενος) μπορει να ειναι υποχρεωμενος να τα διαθεσει αλλου.

Τα παιδια τους τα μεγαλωσαν. Ισως τα σπουδασαν, ισως τους εκαναν δωρο ενα αυτοκινητο, ενα διπλωμα οδηγησης ή ενα σπιτι. οτι μπορουσε ο καθενας. Εφτασε η εποχη που δεν μπορουν να δωσουν για τους χψ λογους. Τι πρεπει να γινει? Να τους πεταξουμε απο την ζωη μας για ενα παλιοδωρο?

Έχω βαρεθεί να λέω σε όλους ότι έχουμε ρούχα και παιχνίδια για χρόνια χωρίς να έχουμε αγοράσει σχεδόν τίποτε εμείς, αλλά παρόλ΄αυτά έχουμε μαζέψει μια κούτα αρκουδάκια στην αποθήκη και δεν τα παίρνουν πια ούτε οι φιλανθρωπικές οργανώσεις.

Και εγω συμφωνω με ολα τα παραπανω...Ουτε οι γονεις μου ουτε τα πεθερικα μας εκαναν δωρο στη βαφτιση...Τους θεωρω πολυ δικους μου, εχουν προσφερει ενα σωρο στα παιδια τους....το δωρο θα ηταν μια τυπικοτητα και μονο. Ειδικα σε αυτην την ηλικια που τα μωρα δεν το καταλαβαινουν.

Διαφημίσεις

Ακομη και αν εχει λεφτα (κανεις δεν ξερει τι συμβαινει στο σπιτι του καθενος) μπορει να ειναι υποχρεωμενος να τα διαθεσει αλλου.

Πολύ σωστά. Λίγο πολύ σε όλους μας έχει τύχει να νομίζουμε ότι κάποιος έχει λεφτά και τελικά μόλις γνωρίζουμε καλύτερα την κατάσταση, να ντρεπόμαστε για τις προηγούμενες σκέψεις μας...

Έχω βαρεθεί να λέω σε όλους ότι έχουμε ρούχα και παιχνίδια για χρόνια χωρίς να έχουμε αγοράσει σχεδόν τίποτε εμείς, αλλά παρόλ΄αυτά έχουμε μαζέψει μια κούτα αρκουδάκια στην αποθήκη και δεν τα παίρνουν πια ούτε οι φιλανθρωπικές οργανώσεις.

Αυτό δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις , σε καμία που ξέρω εγώ τουλάχιστον... Και καινούρια παπούτσια χρειαζονται τα παιδιά και ρούχα και βιβλία και χαρτικά και παιχνιδάκια πού και πού , γιατι δεν θα παίζουν μια ζωή με λούτρινα και πολλά άλλα.

Κι εδώ δεν μιλάμε γιατί κάποιος πήγε μια χαλαρή επίσκεψη σε φίλο χωρίς γλυκά , μην το ισοπεδώνουμε, εδώ μιλάμε για παππούδες που δεν δίνουν τίποτα στο εγγόνι ούτε καν επ ευκαιρίας της βαπτίσεως...

Και επίσης , δεν νομίζω στη δεκαετία του 70 οι γιαγιάδες και οι παππούδες να ¨μην φίλευαν ¨το παιδί ,όλο και κάποιο χαρτζιλικάκι τους έδιναν, όσο για δώρα σε γάμους και βαφτίσεις ακόμα και οι γονείς και οι παππούδες σας είχαν πάρει και δεν είναι σημάδια των "καταναλωτικών " καιρών.

Και όπως λέει και ο σοφός λαός "Τσιγγούνης στην τσέπη , τσιγγούνης και στα αισθήματα"

Αυτό δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις , σε καμία που ξέρω εγώ τουλάχιστον... Και καινούρια παπούτσια χρειαζονται τα παιδιά και ρούχα και βιβλία και χαρτικά και παιχνιδάκια πού και πού , γιατι δεν θα παίζουν μια ζωή με λούτρινα και πολλά άλλα.

Κι εδώ δεν μιλάμε γιατί κάποιος πήγε μια χαλαρή επίσκεψη σε φίλο χωρίς γλυκά , μην το ισοπεδώνουμε, εδώ μιλάμε για παππούδες που δεν δίνουν τίποτα στο εγγόνι ούτε καν επ ευκαιρίας της βαπτίσεως...

Και επίσης , δεν νομίζω στη δεκαετία του 70 οι γιαγιάδες και οι παππούδες να ¨μην φίλευαν ¨το παιδί ,όλο και κάποιο χαρτζιλικάκι τους έδιναν, όσο για δώρα σε γάμους και βαφτίσεις ακόμα και οι γονείς και οι παππούδες σας είχαν πάρει και δεν είναι σημάδια των "καταναλωτικών " καιρών.

Και όπως λέει και ο σοφός λαός "Τσιγγούνης στην τσέπη , τσιγγούνης και στα αισθήματα"

Με έχεις καλύψει απόλυτα...

"Συγνωμη, υπαρχει κοπελα εδω μεσα που θα ηθελε η πεθερα της να ασχοληθει με τις μπουμπουνιερες τα προσκλητηρια ή οτιδηποτε αλλο να αφορα την βαφτιση?

Ποσα και ποσα θεμα εχουν ανοιχτει που λενε οτι "ενοχλουνται" απο την πεθερα γιατι επεμβαινει σε σημαντικα πραγματα στην ζωη τους?"

Όταν είπα να βοηθήσει στις μπομπονιέρες εννοούσα... "Αγαπητή πεθερα -πεθερε, το τούλι είναι αυτό, τα κουφέτα είναι αυτά, η κορδελίτσα που θα την δέσουμε είναι αυτή και θα γίνει έτσι,ετσι,ετσι. Εμένα δεν θα με πείραζε καθόλου, ούτε θα θεωρούσα ότι επεμβαίνει στην ζωή μου.

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Επειδή ως λίγο μεγαλύτερη τη δεκαετία του 1970 την θυμάμαι πολύ καλά και είχα πάει σε πολλούς γάμους και βαφτίσεις (μεγάλο σόι) μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τα δώρα στους γάμους ήταν πολύ πιο ταπεινά σε σχέση με τώρα και τα δώρα στις βαφτίσεις ανήκουστα. Αυτές είναι συνήθειες που ως λαός αποκτήσαμε αργότερα... τότε που ήταν παχιές οι αγελάδες :rolleyes:

Ακόμα και αργότερα, τη δεκαετία του 1980, σπάνια έπαιρνες ακριβό δώρο. Playmobil και τέτοια μόνο τα Χριστούγεννα. Αν έκανες πάρτυ σου έφερναν καμιά κούκλα, κανένα αυτοκινητάκι, κανένα βιβλίο.

Και ναι, φυσικά οι παππούδες φίλευαν το παιδί... κανένα παστελάκι, καμιά σοκολατίτσα, κανένα παγωτό... τέτοια πράγματα. Όχι ακριβά παιχνίδια και ρούχα! Και το χαρτζιλίκι ήταν πραγματικό χαρτζιλίκι, όχι 20ευρα και 50ευρα που ακούς να δίνουν τώρα...

Και εγω θυμαμαι αρκετα καλα γιατι γεννηθηκα εκεινη την δεκαετια ;).

Τα δωρα ηταν αρκετα λιτα, ακομη και απο τους γονεις προς τα παιδια.

Η μια μου γιαγια εργοζατον και η αληθεια ειναι οτι ολο και κατι μικρο εφερνε αλλα το καλυτερο μου ηταν οταν μου εφερνε κομικ απο εκει που εργαζοταν!!!

Απο την αλλη μου γιαγια ξερετε τι θυμαμαι ρε παιδια? Εμενε διπλα μας (διπλα στα 3 της παιδια) Ημασταν 6 εγγονια σε μια αυλη. Μας εφτιαχνε λοιπον σχεδον καθημερινα, τηγανητα αυγα (απο τις δικες της κοτουλες) με τριμμενο τυρακι. Ειλικρινα δεν θυμαμαι αν η γιαγια μας ειχε δωσει ποτε χαρτζηλικι. Ολα ομως τα εγγονια θυμομαστε οταν μας φωναζε για τα αυγουλακια μας.

Τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα απ οτι νομιζουμε.

Και για να μην νομιζετε οτι θεωρω τον εαυτο μου ανωτερο ή οτιδηποτε αλλο...

Καποτε σκεφτομουν διαφορετικα ή μαλλον ειχα πεσει στην λουμπα των δωρων. Στην βαφτιση της κορης μου ειχα γινει ρεζιλι γιατι το καναμε σε νησι και οταν εφυγα οι καλεσμενοι με το καραβι, κοιτουσα τα δωρα και μου ελειπε ενα. Νομιζα οτι ειχε χαθει. Πηρα την μητερα μου τηλεφωνο και την ρωτησα. Το αποτελεσμα? Οι θειοι μου ειχαν αφησει το δωρο στην Αθηνα για να μην το κουβαλανε. Ενιωσα τοσο μα τοσο απαισια που στην τελικη μπορουσαν να ερθουν χωρις δωρο αφου και η βαφτιση γινοταν πολυ μακρια απο το σπιτι τους και επιβαρυνθηκαν οικονομικα με τα εισιτηρια.

Αυτο εγινε πριν 12 χρονια... ακομη το θυμαμαι και νιωθω τοσο μα τοσο ασχημα. Απο εκεινο το σοκ και μετα, επαψα να βλεπω τα πραγματα ετσι.

Επαψα να ασχολουμαι αν καποιος εφερε ή οχι δωρο στο παιδι μου, αν επαιξε μαζι του 5 λεπτα ή μια ωρα, αν με παιρνει τηλεφωνο καθημερινα να δει πως παει σχολειο ή οτιδηποτε αλλο. Ο καθενας σκεφτεται διαφορετικα και επειδη δεν σκεφτεται οπως εμεις δεν σημαινει οτι δεν αγαπαει εμας ή το παιδι μας.

Ας ξεκολλησουμε απο τα στερεοτυπα που εχουμε φτιαξει εμεις και δυσκολευουν την ζωη μας και τις σχεσεις μας με τους αλλους. Ας ανοιξουμε λιγο το μυαλο μας και την καρδια μας και να βλεπουμε μονο τα θετικα.

Ας ξεκολλησουμε απο τα στερεοτυπα που εχουμε φτιαξει εμεις και δυσκολευουν την ζωη μας και τις σχεσεις μας με τους αλλους. Ας ανοιξουμε λιγο το μυαλο μας και την καρδια μας και να βλεπουμε μονο τα θετικα.

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση της Ζωής και ειδικά με τα παραπάνω. Να πω επίσης ότι ίσως μια γιαγιά που δεν πληρώνει ούτε όταν πάτε μαζί στα Jumbo (όπως αναφέρθηκε σε ένα παράδειγμα πιο πάνω) να μην πληρώνει επειδή φοβάται μήπως προσβάλλει, γιατί μη νομίζετε, υπάρχουν κι αυτές οι απόψεις. Ξέρω ανθρώπους που παρεξηγούνται όταν οι άλλοι πληρώνουν γι' αυτούς, ακόμα κι όταν οι ίδιοι δεν έχουν. Σου λέει ας πληρώσει ο καθένας τα δικά του, γιατί να πληρώσεις εσύ για μένα, νομίζεις πως δεν έχω; Μην σκέφτεστε ότι όλοι σκέφτονται όπως εσείς.

Για τους παππούδες είναι πολύ πιο δύσκολη η θέση τους γιατί ίσως σκέφτονται ότι αφού δεν έχω να δώσω πολλά καλύτερα να μη δώσω ούτε λίγα. Ή καλύτερα να κρατήσω μια πιο τυπική στάση, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους. Ειδικά όταν με τη νύφη ή το γαμπρό δεν έχουν καλή σχέση. Η μπορεί να νομίζουν ότι εμείς είμαστε σε καλύτερη οικονομική κατάσταση απ' ό,τι είμαστε πραγματικά (όπως νομίζουμε κι εμείς γι' αυτούς).

Όσο για το τι βοήθεια μπορούν να δώσουν (εκτός από χρηματική) έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να είναι κουρασμένοι, μπορεί να φοβούνται μην κάνουν κάτι λάθος (και τα ακούσουν) ή μπορεί απλά να μην ξέρουν τι χρειάζεστε;

Επαψα να ασχολουμαι αν καποιος εφερε ή οχι δωρο στο παιδι μου, αν επαιξε μαζι του 5 λεπτα ή μια ωρα, αν με παιρνει τηλεφωνο καθημερινα να δει πως παει σχολειο ή οτιδηποτε αλλο. Ο καθενας σκεφτεται διαφορετικα και επειδη δεν σκεφτεται οπως εμεις δεν σημαινει οτι δεν αγαπαει εμας ή το παιδι μας.

Συμφωνώ!

εχετε δικιο κοριτσια αλλα αναφερομαι σε γιαγιαδες(οκ δεν λεω για τους παππουδες) που δεν εχουν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ...οχι σε γιαγιαδες που δινουν στα παιδια και στα εγγονια τους απλοχερα βοηθεια φαγητο ή οτιδηποτε αλλο.στη δικη μας γαμοβαφτιση βοηθησαν μονο απο τη δικη μου μερια και μονο ο ενας αδερφος του αντρα μου,ολοι οι υπολοιποι ηρθαν σαν κυριοι και εφυγαν επισης σαν κυριοι.θα ηθελα εστω να κανουν μια ερωτηση για το αν ολα ειναι οκ αν θελαμε καποια βοηθεια ή οτιδηποτε.αντι αυτου η πεθερα μου ελεγε σε ολο το σοι ειδατε τι γαμο και βαφτιση καναμε ..... και δεν βοηθησε πουθενα και σε τιποτα και ουτε πιο πριν οταν νοικιασαμε το σπιτι εκανε τιποτα.αυτη η γιαγια λοιπον εχει δει το εγγονι της συνολικα απο τοτε που γεννηθηκε(κοντευουμε χρονο) γυρω στις 15 φορες και ειμαστε 5 λεπτα αποσταση.

φταιω εγω λοιπον που θυμωνω και που μ'ενοχλει που το παιζει αδιαφορη και δεν προσφερει???

εχετε δικιο κοριτσια αλλα αναφερομαι σε γιαγιαδες(οκ δεν λεω για τους παππουδες) που δεν εχουν προσφερει ΤΙΠΟΤΑ...οχι σε γιαγιαδες που δινουν στα παιδια και στα εγγονια τους απλοχερα βοηθεια φαγητο ή οτιδηποτε αλλο.στη δικη μας γαμοβαφτιση βοηθησαν μονο απο τη δικη μου μερια και μονο ο ενας αδερφος του αντρα μου,ολοι οι υπολοιποι ηρθαν σαν κυριοι και εφυγαν επισης σαν κυριοι.θα ηθελα εστω να κανουν μια ερωτηση για το αν ολα ειναι οκ αν θελαμε καποια βοηθεια ή οτιδηποτε.αντι αυτου η πεθερα μου ελεγε σε ολο το σοι ειδατε τι γαμο και βαφτιση καναμε ..... και δεν βοηθησε πουθενα και σε τιποτα και ουτε πιο πριν οταν νοικιασαμε το σπιτι εκανε τιποτα.αυτη η γιαγια λοιπον εχει δει το εγγονι της συνολικα απο τοτε που γεννηθηκε(κοντευουμε χρονο) γυρω στις 15 φορες και ειμαστε 5 λεπτα αποσταση.

φταιω εγω λοιπον που θυμωνω και που μ'ενοχλει που το παιζει αδιαφορη και δεν προσφερει???

Και από την άλλη, η μάνα του ξαδερφού μου που παντρεύτηκε πρόσφατα το έχει μεγάλο παράπονο ότι ήθελε να βοηθήσει σε όλα και δεν την άφησαν (όχι μόνο δεν την άφησαν αλλά έγιναν και μαλλιά κουβάρια επειδή ήθελε να ανακατευτεί).

Η δική μου πεθερά δεν ασχολήθηκε με τίποτα απολύτως, ούτε στο γάμο, ούτε στη βάφτιση, ήρθε με το δωράκι της σαν κυρία - κι εγώ έλεγα ευχαριστώ Θεέ μου που δεν την έχω μέσα στα πόδια μου.

Με άλλα λόγια, οι απόψεις διίστανται - και να σκέφτεσαι ότι το ποιος είναι πιο κοντά στο παιδί σου (και θα είναι μελλοντικά) δεν εξαρτάται από το πόσες φορές το είδε τον πρώτο χρόνο της ζωής του.

Διαφημίσεις

Και από την άλλη, η μάνα του ξαδερφού μου που παντρεύτηκε πρόσφατα το έχει μεγάλο παράπονο ότι ήθελε να βοηθήσει σε όλα και δεν την άφησαν (όχι μόνο δεν την άφησαν αλλά έγιναν και μαλλιά κουβάρια επειδή ήθελε να ανακατευτεί).

Η δική μου πεθερά δεν ασχολήθηκε με τίποτα απολύτως, ούτε στο γάμο, ούτε στη βάφτιση, ήρθε με το δωράκι της σαν κυρία - κι εγώ έλεγα ευχαριστώ Θεέ μου που δεν την έχω μέσα στα πόδια μου.

Με άλλα λόγια, οι απόψεις διίστανται - και να σκέφτεσαι ότι το ποιος είναι πιο κοντά στο παιδί σου (και θα είναι μελλοντικά) δεν εξαρτάται από το πόσες φορές το είδε τον πρώτο χρόνο της ζωής του.

Eτσι ακριβως. Και ειμαι σιγουρη οτι σε λιγα χρονια θα τα βλεπει διαφορετικα τα πραγματα. Τωρα ειναι φρεσκοπαντρεμενη, νεα μανουλα ;). Ειναι στην φαση που ημασταν και εμεις και βλεπαμε οτι ο κοσμος περιστρεφεται γυρω απο εμας (το λεω χωρις ιχνος κακιας ή οτιδηποτε αλλο). Μετα οσο περνανε τα χρονια, μεγαλωνουμε και ψηνομαστε μεσα απο καταστασεις, τα βλεπουμε πολυ διαφορετικα τα πραγματα.

αυτη η γιαγια λοιπον εχει δει το εγγονι της συνολικα απο τοτε που γεννηθηκε(κοντευουμε χρονο) γυρω στις 15 φορες και ειμαστε 5 λεπτα αποσταση.

Δοκίμασες να της ζητήσεις να σε βοηθήσει και αρνήθηκε; Δοκίμασέ το, πολλές φορές λύνονται παρεξηγήσεις μόνο και μόνο γιατί ανοίξαμε το στόμα μας να πούμε ανοιχτά τι θέλουμε παρά να αφήνουμε τους άλλους να μαντεύουν.

Έχουν ανοιχτεί αμέτρητα θέματα γιατί η πεθερά είπε "άφησέ μου λίγο το παιδί να ξεκουραστείς".

Για να επιστρέψω στις αναμνήσεις από προηγούμενες δεκαετίες: Ένα συνηθισμένο δώρο από συμμαθητές σε γενέθλια ήταν μια σοκοφρέτα ή ένα σακουλάκι γαριδάκια. Το χαιρόμασταν πολύ, γιατί δεν ήταν κάτι που μας έπαιρναν οι γονείς μας κάθε μέρα. Η γιαγιά μου δεν θυμάμαι αν έφερνε πάντα δώρα, αλλά θυμάμαι πόσο χαιρόμασταν όταν ερχόταν, γιατί έμενε σε άλλη πόλη και δεν την βλέπαμε συχνά. Το μόνο δώρο της που θυμάμαι είναι τα αμυγδαλωτά που έκανε μόνη της, και μας άρεσαν τόσο πολύ, που από μια ηλικία και μετά της τα κάναμε παραγγελία από το τηλέφωνο όταν μαθαίναμε ότι ετοιμαζόταν να έρθει. Και το άλλο μεγάλο δώρο της ήταν που μας χτένιζε με γαλλική πλεξούδα. Αυτά μας έμειναν.

Πιστευω οτι επειδη δεν εχετε καλη σχεση, ισως μεγαλοποιεις λιγο τα πραγματα η ισως λειπει πολλες φορες η καλη διαθεση ;). Δεν λεω οτι φταις εσυ..αλλα μια που αυτες οι σχεσεις δεν 'λυνονται', οποιος και να φταιει δεν εχει μεγαλη σημασια. Ειναι οι γονεις του αντρα σου....οι παππουδες του παιδιου σου και αυτο δεν θα αλλαξει ποτε, ειτε φερνουν δωρα ειτε οχι.

Ισως θα ηταν προς όφελος σας να επικεντρωθειτε στα θετικα αυτων των ανθρωπων.

Θα περασει πιο ευχαριστα ετσι η ζωη :)

Δοκίμασες να της ζητήσεις να σε βοηθήσει και αρνήθηκε; Δοκίμασέ το, πολλές φορές λύνονται παρεξηγήσεις μόνο και μόνο γιατί ανοίξαμε το στόμα μας να πούμε ανοιχτά τι θέλουμε παρά να αφήνουμε τους άλλους να μαντεύουν.

Έχουν ανοιχτεί αμέτρητα θέματα γιατί η πεθερά είπε "άφησέ μου λίγο το παιδί να ξεκουραστείς".

Για να επιστρέψω στις αναμνήσεις από προηγούμενες δεκαετίες: Ένα συνηθισμένο δώρο από συμμαθητές σε γενέθλια ήταν μια σοκοφρέτα ή ένα σακουλάκι γαριδάκια. Το χαιρόμασταν πολύ, γιατί δεν ήταν κάτι που μας έπαιρναν οι γονείς μας κάθε μέρα. Η γιαγιά μου δεν θυμάμαι αν έφερνε πάντα δώρα, αλλά θυμάμαι πόσο χαιρόμασταν όταν ερχόταν, γιατί έμενε σε άλλη πόλη και δεν την βλέπαμε συχνά. Το μόνο δώρο της που θυμάμαι είναι τα αμυγδαλωτά που έκανε μόνη της, και μας άρεσαν τόσο πολύ, που από μια ηλικία και μετά της τα κάναμε παραγγελία από το τηλέφωνο όταν μαθαίναμε ότι ετοιμαζόταν να έρθει. Και το άλλο μεγάλο δώρο της ήταν που μας χτένιζε με γαλλική πλεξούδα. Αυτά μας έμειναν.

τί μου θύμισες....εκτός του οτι μας έπαιρναν ΟΛΟ το καλοκαίρι στην Κρήτη όταν ήταν να έρθουν Αθήνα περιμέναμε πως και πως τις κου-κουρούκου (τις θυμάστε,ε;;;;χαχαχα!!!) να ξεμυτίσουν απο την βαλίτσα!!!!

αλλά κι εγω δώρα δεν θυμάμαι να μας έκαναν...όχι οτι μας ένοιαζε...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

1. Δεν έχει να κάνει με το είδος ή το κόστος του δώρου..... απλώς να είναι κάτι που δίνει γιαγιά-παππούς κοκ. Ακόμα κι αν είναι σοκοφρέτα,γαριδάκι,κουκουρουκου (μνιαμ μνιαμ μνιαμ).

2. Εγώ χαίρομαι φίλους μου που μερικές φορές μετά την δουλειά περνάν από το σπίτι για 10 λεπτά να δουν λίγο το μικρό και μετά φεύγουν. Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που αγαπάν τόσο πολύ το παιδάκι μου και μου το δείχνουν έμπρακτα, (έστω και αν πιστεύετε ότι θέλω να γυρνάν όλα γύρω από εμένα και το παιδί μου). Φυσικά και θα συγκρίνω καταστάσεις και θα πω οτι εσύ που είσαι και γιαγιά-παππούς το έχεις δει το παιδί πολύ λιγότερο από ότι ο χ και ο ψ.

3. Σε ποια ηλικία πρέπει να φτάσω και εγώ βρε κορίτσια για να αδιαφορώ και εγώ για όλα αυτά???

Φιλικά σας ζηλεύω τρελά τρελά......

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Διαφημίσεις

1. Δεν έχει να κάνει με το είδος ή το κόστος του δώρου..... απλώς να είναι κάτι που δίνει γιαγιά-παππούς κοκ. Ακόμα κι αν είναι σοκοφρέτα,γαριδάκι,κουκουρουκου (μνιαμ μνιαμ μνιαμ).

2. Εγώ χαίρομαι φίλους μου που μερικές φορές μετά την δουλειά περνάν από το σπίτι για 10 λεπτά να δουν λίγο το μικρό και μετά φεύγουν. Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που αγαπάν τόσο πολύ το παιδάκι μου και μου το δείχνουν έμπρακτα, (έστω και αν πιστεύετε ότι θέλω να γυρνάν όλα γύρω από εμένα και το παιδί μου). Φυσικά και θα συγκρίνω καταστάσεις και θα πω οτι εσύ που είσαι και γιαγιά-παππούς το έχεις δει το παιδί πολύ λιγότερο από ότι ο χ και ο ψ.

3. Σε ποια ηλικία πρέπει να φτάσω και εγώ βρε κορίτσια για να αδιαφορώ και εγώ για όλα αυτά???

Φιλικά σας ζηλεύω τρελά τρελά......

:-P

στο 1 συμφωνω αλλα σε μεγαλυτερες ηλικιες. Δηλαδη στη βαφτιση το παιδι δεν το καταλαβαινει. Μεγαλωνοντας θα πρεπει οι παππουδες να το κερδισουν με την δοτικοτητα τους. Τωρα αν το καταφερουν δειχνοντας την αγαπη τους χωρις κανενα δωρο, μπραβο τους. Μια σοκολατιτσα παντως οπως λες, δεν νομιζω να υπαρχει παππους που να μην δινει.

Αν δωσει ομως σοκολατιτσα πολυ φοβαμαι οτι και παλι θα σχολιαστει αρνητικα.

2. Το πως εκφραζει καποιος την αγαπη του, ειναι υποκειμενικο. Οπως επισης και το πως το εκλαμβανει ο καθενας. ολες θελουμε τα παιδια μας να εχουν γυρω τους ανθρωπους που τα αγαπουν. Αλλα το να μην ερχονται πολυ συχνα επισκεψη δεν σημαινει για ολες ελλειψη 'αγαπης'.

Η συγκριση αν γινει θα πρεπει να γινει απο τα παιδια μας και οχι απο εμας. Σε αυτα απευθυνεται η αγαπη τους και εκεινα θα τη νιωσουν η οχι.;) Οποτε θα πρεπει να περασουν αρκετα χρονια μεχρι να ειναι σε θεση να κρινουν και τοτε οι παππουδες συνηθως δεν βρισκονται κοντα τους.

3. Πιστευω θα αδιαφορεις αν καταφερεις να μην περιμενεις να σκεφτονται οι αλλοι οπως σκεφτεσαι εσυ. Ολοι μας εχουμε ελαττωματα αλλα ειναι επιλογη του καθενος μας για το αν θα επικεντρωθουμε σε αυτα.

αρχικα να ζητησω συγγνωμη απο την κοπελα που εθεσε το θεμα γιατι λεω και τα δικα μου...:oops:

εννοειται οτι υπαρχουν και αυτοι που δεν θελουν ο αλλος να ασχοληθει,εγω απλα ηθελα να δειξει ενδιαφερον και να βοηθησει οπου μπορει για τον γιο της οχι για μενα.και επειδη εχω παραδειγμα και απο τα αλλα εγγονια που επισης δεν ασχολειται ιδιατερα γι'αυτο ανεφερα ποσες φορες εχει ερθει να δει την μπουμπου.

ζωη δεν σε παρεξηγω και με κακια να τα λες δεν με πειραζει ειναι η γνωμη σου.ειλικρινα δεν πιστευω οτι ο κοσμος περιστρεφεται γυρω μου και απλα ελπιζω να εχεις δικιο κ να ταδω διαφορετικα αν και δεν το βλεπω;-)pax της ειπα να βοηθησει να ασχοληθει εστω με τη μικρη για να κανουμε εμεις καποιες δουλειες και μου ειπε οτι δεν ξερει αν μπορει και εχει κι αυτη δουλειες κτλ.(εγω το καλοκαιρι δουλευα 9-2 και μετα 4-7,η πεθερα μου δεν εχει δουλεψει ποτε,μενει μονη της σ'ενα σπιτι μικρο,ο πεθερος μου δεν ζει πια,τι ειχε να κανει πες μου???)αρα οπως βλεπεις δεν ζητησα μονο υλικη βοηθεια,ζητησα να περασει χρονο με το παιδι μου.

Λαίδα όντως δεν εχουμε καλη σχεση(μα που το καταλαβες απορω:-P)αλλα η ευθυνη ειναι ολη δικη της απο την αρχη.η δικη μου ευθυνη ξεκιναει απο εκει που σταματησα πλεον να θελω να εχω καλη σχεση και ακομη και αν κανει καποιες προσπαθειες να ειμαστε καλα απευθειας κανει κατι αλλο και παλι στα ιδια γυρναμε.οποτε δωρον αδωρον νομιζω.και πραγματικα εχω προσπαθησει να βρω κατι θετικο αλλα δεν βρισκω παρα μονο ενα...το οτι μου χαρισε τον αντρα μου:-D.

σορρυ για το μεγαλο μνα κ που σας επρηξα ελαφρως αλλα ειχα καιρο ν'ασχοληθω με το θεμα πεθερα και μου ηρθαν ολα μαζεμενα!!!

Λαίδα όντως δεν εχουμε καλη σχεση(μα που το καταλαβες απορω:-P)αλλα η ευθυνη ειναι ολη δικη της απο την αρχη.η δικη μου ευθυνη ξεκιναει απο εκει που σταματησα πλεον να θελω να εχω καλη σχεση και ακομη και αν κανει καποιες προσπαθειες να ειμαστε καλα απευθειας κανει κατι αλλο και παλι στα ιδια γυρναμε.οποτε δωρον αδωρον νομιζω.και πραγματικα εχω προσπαθησει να βρω κατι θετικο αλλα δεν βρισκω παρα μονο ενα...το οτι μου χαρισε τον αντρα μου:-D.

!!!

αχχχχ.....και που να δεις σε δεκα χρονια, θα την κατηγορεις ΚΑΙ για αυτο!!:lol::lol::lol:.....μην το λαβεις αυτο υπ'οψιν σου...ηταν για να το παρει το ποταμι!!!!!

υπομονη μωρε....και προσπαθησε με χιουμορ ολα να τα ξεπερνας. Αν εισαι καλα στο σπιτι σου, μην δινεις σημασια.

:-P

στο 1 συμφωνω αλλα σε μεγαλυτερες ηλικιες. Δηλαδη στη βαφτιση το παιδι δεν το καταλαβαινει. Μεγαλωνοντας θα πρεπει οι παππουδες να το κερδισουν με την δοτικοτητα τους. Τωρα αν το καταφερουν δειχνοντας την αγαπη τους χωρις κανενα δωρο, μπραβο τους. Μια σοκολατιτσα παντως οπως λες, δεν νομιζω να υπαρχει παππους που να μην δινει.

Αν δωσει ομως σοκολατιτσα πολυ φοβαμαι οτι και παλι θα σχολιαστει αρνητικα.

2. Το πως εκφραζει καποιος την αγαπη του, ειναι υποκειμενικο. Οπως επισης και το πως το εκλαμβανει ο καθενας. ολες θελουμε τα παιδια μας να εχουν γυρω τους ανθρωπους που τα αγαπουν. Αλλα το να μην ερχονται πολυ συχνα επισκεψη δεν σημαινει για ολες ελλειψη 'αγαπης'.

Η συγκριση αν γινει θα πρεπει να γινει απο τα παιδια μας και οχι απο εμας. Σε αυτα απευθυνεται η αγαπη τους και εκεινα θα τη νιωσουν η οχι.;) Οποτε θα πρεπει να περασουν αρκετα χρονια μεχρι να ειναι σε θεση να κρινουν και τοτε οι παππουδες συνηθως δεν βρισκονται κοντα τους.

3. Πιστευω θα αδιαφορεις αν καταφερεις να μην περιμενεις να σκεφτονται οι αλλοι οπως σκεφτεσαι εσυ. Ολοι μας εχουμε ελαττωματα αλλα ειναι επιλογη του καθενος μας για το αν θα επικεντρωθουμε σε αυτα.

1. Συμφωνώ απόλυτα και έχεις δίκιο ότι η "σοκολατίτσα" μπορεί να σχολιαστεί αρνητικά (το είπα ως ο τρόπος του λέγειν)

2. "Αλλα το να μην ερχονται πολυ συχνα επισκεψη δεν σημαινει για ολες ελλειψη 'αγαπης'."

Θα αντικαταστήσω την λέξη "αγάπη" με την λέξη "ενδιαφέρον". Το ενδιαφέρον που εκδηλώνει ο καθένας προς τα παιδιά μας δε το θεωρώ καθόλου υποκειμενικό... Υπάρχουν μια σειρά από γεγονότα που μπορείς να καταλάβεις εαν κάποιος ενδιαφέρεται ή όχι. Είναι άρρωστος ο μικρός, περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο έστω και μια φόρα να μάθουν εαν είναι καλύτερα, πήγε πρώτη μέρα στο σχολείο, θέλω να "θελήσουν" να μάθουν πως τα πήγε, έχει τα γενέθλια του ή την γιορτή του, θέλω να έρθουν από το σπίτι για να ευχηθούν... έστω και με ένα σακουλάκι πατατάκια (βιολογικά) από φυσική πατάτα, χωρίς πρόσθετα και χωρίς αλάτι... :shock:

3. Δεν θα τα καταφέρω ποτέ γιατί απλά το μεγαλύτερο μου ελάττωμα είναι ότι πάντα επικεντρώνομαι στα ελαττώματα των άλλων..... και αυτό με λυπεί πραγματικά....

ΥΓ. sorry που είμαι εκτός θέματος

LAAFp2.png

JRM4p2.png

αχχχχ.....και που να δεις σε δεκα χρονια, θα την κατηγορεις ΚΑΙ για αυτο!!:lol::lol::lol:.....μην το λαβεις αυτο υπ'οψιν σου...ηταν για να το παρει το ποταμι!!!!!

υπομονη μωρε....και προσπαθησε με χιουμορ ολα να τα ξεπερνας. Αν εισαι καλα στο σπιτι σου, μην δινεις σημασια.

μ'εκανες και γελασα...:D το λαμβανω υπ'οψιν και αν σε δεκα χρονια υπαρχει ακομα το φορουμ θα σου στειλω πμ να σου πω αν ισχυει;).υπομονη κανω οση δεν μπορεις να φανταστεις...!και χιουμορ εχω αλλα ποσο!!!???ευτυχως ειμαστε μια χαρα στο σπιτι με τον αντρα μου γιατι με στηριζει αλλα καποιες φορες με πιανουν και μενα τα θεματακια μου,ανθρωπος ειμαι...:wink:

Υπάρχουν μια σειρά από γεγονότα που μπορείς να καταλάβεις εαν κάποιος ενδιαφέρεται ή όχι. Είναι άρρωστος ο μικρός, περιμένω να με πάρουν τηλέφωνο έστω και μια φόρα να μάθουν εαν είναι καλύτερα, πήγε πρώτη μέρα στο σχολείο, θέλω να "θελήσουν" να μάθουν πως τα πήγε, έχει τα γενέθλια του ή την γιορτή του, θέλω να έρθουν από το σπίτι για να ευχηθούν... έστω και με ένα σακουλάκι πατατάκια (βιολογικά) από φυσική πατάτα, χωρίς πρόσθετα και χωρίς αλάτι... :shock:

Δεν θα τα καταφέρω ποτέ γιατί απλά το μεγαλύτερο μου ελάττωμα είναι ότι πάντα επικεντρώνομαι στα ελαττώματα των άλλων..... και αυτό με λυπεί πραγματικά....

Αν ειναι αληθεια αυτο και δεν με δουλευεις :) θα δυστυχησεις!!! Μακαρι να καταφερεις να το αλλαξεις!!!! Αν με δουλευεις να συνεχισω την προηγουμενη σκεψη μου και να πω οτι η επικεντρωση στα ελλατωματα των αλλων ειναι η συνεπεια του να περιμενεις να σκεφτονται οι αλλοι οπως σκεφτεσαι εσυ. Οποτε απο εκει πιστευω οτι επρεπε να 'πιαστεις' ;)

Εγω δουλευω και περιμενω πως και πως να παω σπιτακι μου και να κατσω με τα παιδακια μου ΜΟΝΟΙ μας!!! Να τα πουμε, να αγκαλιαστουμε να μαλιοτραβηχτουμε κτλ κτλ....Δεν θα ηθελα συχνες επισκεψεις ξαφνικα.

Παρ ολα αυτα νιωθω ποιος πραγματικα ενδιφερεται για εμενα και την οικογενεια μου και ας μην τον βλεπω συχνα.

Τωρα αν το 'ενιαφερεται' σημαινει οτι θα νιωθει το ιδιο με τους γονεις μου για εμενα, ε τοτε τα παραταω! Δεν ενδιαφερεται κανεις.!:-P

ζωη δεν σε παρεξηγω και με κακια να τα λες δεν με πειραζει ειναι η γνωμη σου.ειλικρινα δεν πιστευω οτι ο κοσμος περιστρεφεται γυρω μου και απλα ελπιζω να εχεις δικιο κ να ταδω διαφορετικα αν και δεν το βλεπω;-)pax της ειπα να βοηθησει να ασχοληθει εστω με τη μικρη για να κανουμε εμεις καποιες δουλειες και μου ειπε οτι δεν ξερει αν μπορει και εχει κι αυτη δουλειες κτλ.(εγω το καλοκαιρι δουλευα 9-2 και μετα 4-7,η πεθερα μου δεν εχει δουλεψει ποτε,μενει μονη της σ'ενα σπιτι μικρο,ο πεθερος μου δεν ζει πια,τι ειχε να κανει πες μου???)αρα οπως βλεπεις δεν ζητησα μονο υλικη βοηθεια,ζητησα να περασει χρονο με το παιδι μου.

Ειδες πως τα βλεπεις τα πραγματα? Δεν ειχα καμια προθεση ουτε τα λεω απο κακια ;). Δεν εχω κανενα προσωπικο οφελος απο αυτα που λεω (και τα λεω γενικα αν εχεις προσεξει) ουτε με αφορα τι κανει ο καθενας σπιτι του και πως θα συνεχισει την καθημερινοτητα του.

Συζητηση κανουμε και ο καθενας λεει τη γνωμη του. Αν ο αλλος το παιρνει για κακια (οσο να λεει οτι δεν το παιρνει ετσι), τοτε τι να πω?

Εαν θελεις τα βλεπεις και μεσα απο τα ματια καποιου αλλου, εαν οχι, και αυτο θεμιτο ειναι. Ο καθενας κραταει αυτο που του ταιριαζει, αυτο που θα του διευκολυνει την ζωη και τις σχεσεις του με τους αλλους.

Παλιοτερα τα επαιρνα και εγω τα πραγματα στραβα. Γιατι η μανα μου 49 χρονων γυναικα που δεν ειχε δουλεψει ποτε στην ζωη της δεν ηθελε να μου κρατησει το παιδι για να παω για δουλεια? Ειχα στραβωσει. Μετα συνειδητοποιησα οτι η μανα μου απο τα 17 της ειχε εμενα και τον αδελφο μου, τις διαφορες οικονομικες δυσκολιες και γενικα τα δικα της προβληματα. Οποτε πλεον, απαλαγμενη απο διαφορες υποχρεωσεις ηθελε και αυτη να ζησει καποια πραγματα. Και στην τελικη γιατι να μην το κανει? Γιατι να καταπιεστει κρατωντας το δικο μου παιδι? Ναι ειναι γιαγια. Δεν σημαινει οτι ειναι και δεσμια του εγγονιου της. Εχει αλλους τροπους να ευχαριστιεται τα εγγονια της.

Οποτε βοηθεια δεν ειχα απο πουθενα, ακομη και οταν ο αντρας μου ελειπε ταξιδια.

Περασε ο καιρος, μεγαλωσαν τα παιδια μου, εχουν τις δραστηριοτητες τους, τους φιλους τους τα διαφορα τους. Χρονος ελαχιστος και για κοινωνικες επαφες και για ταπαντα. Εκει συνειδητοποιησα και αλλα πραγματα. Οτι ο κοσμος, ειτε ειναι γιαγια , ειτε ειναι φιλοι, εχουν την δικη τους ζωη, τους δικους τους ρυθμους, τις δικες τους υποχρεωσεις που μπορει να μην τους αφηνουν να δουν καποιον οσο συχνα θελουν. Εμεις ειμαστε απ εξω και δεν μπορουμε να καταλαβουμε τον χρονο των αλλων.

Ειναι κριμα να χαλανε σχεσεις, να χαλαμε την διαθεση μας γιατι δεν μπορουμε να καταλαβουμε οτι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι, οτι ο καθενας εχει διαφορετικες σκεψεις και αναγκες.

Οσο πιο νωρις το καταλαβουμε τοσο πιο ηρεμοι θα ειμαστε στην δικη μας ζωη.

ζωη μην με παρεξηγεις,δεν πιστεψα οτι τα ειπες με κακια,αλλωστε δεν γνωριζομαστε για να εχουμε καποιο θεμα...ειπα οτι ακομη κι αν τα ελεγες δεν θα πειραζε γιατι ολοι λεμε τη γνωμη μας.ισως ο γραπτος λογος μπερδευει λιγο...

μπορει να εχεις δικιο παντως και μεγαλωνοντας να τα δω αλλιως τα πραγματα.:D

ζωη μην με παρεξηγεις,δεν πιστεψα οτι τα ειπες με κακια,αλλωστε δεν γνωριζομαστε για να εχουμε καποιο θεμα...ειπα οτι ακομη κι αν τα ελεγες δεν θα πειραζε γιατι ολοι λεμε τη γνωμη μας.ισως ο γραπτος λογος μπερδευει λιγο...

μπορει να εχεις δικιο παντως και μεγαλωνοντας να τα δω αλλιως τα πραγματα.:D

Ξερεις βρε κοριτσι μου γιατι σου τα λεω ολα αυτα? Για να μην βασανιζεσαι και να μην χαλιεσαι ;).

Αν ειναι αληθεια αυτο και δεν με δουλευεις :) θα δυστυχησεις!!! Μακαρι να καταφερεις να το αλλαξεις!!!! Αν με δουλευεις να συνεχισω την προηγουμενη σκεψη μου και να πω οτι η επικεντρωση στα ελλατωματα των αλλων ειναι η συνεπεια του να περιμενεις να σκεφτονται οι αλλοι οπως σκεφτεσαι εσυ. Οποτε απο εκει πιστευω οτι επρεπε να 'πιαστεις' ;)

Υπερβάλω, γενικά όταν συζητώ για αυτό το θέμα γίνομαι :evil::evil::evil: Αυτό πρέπει να δουλέψω.... και γενικά αυτά που λες δεν έχεις άδικο... μάλλον πρέπει να αλλάξω την κοσμοθεωρία μου.... ή να τα δω από άλλη γωνία έστω:wink:

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα