gogobaby

δωρο παππουδων μετα απο τη βαπτιση?

Recommended Posts

κι εγω το προτιμω ζωη αλλα δεν μπορει να υπαρξει μεση λυση?δηλαδη εσενα οταν το παιδι σου παντρευτει δεν θα θελεις να παρεις μερος στην προετοιμασια του γαμου του,να χαρειτε μαζι να κλαψετε μαζι να κανετε πραγματα τελος παντων.παντα ολα πρεπει να ειναι μαυρο ή ασπρο?

Φυσικα και θα ηθελα και θα βοηθουσα οπως μπορουσα. Εαν παλι δεν ηθελαν δεν θα μπλεκομουν στα ποδια τους. Επισης εαν απαιτουσαν πραγματα απο εμενα δεν υπηρχε περιπτωση να τα παρουν. Αυτα για τον γαμο.

Δεν θα απαιτουσα ποτε να κανουν οποιοδηποτε τραπεζι απο την στιγμη που δεν το αντεχει η τσεπη τους ουτε ομως θα εκοβα εγω το λαιμο μου να κανουν τα παιδια μου τραπεζι.

Στις βαφτισεις των παιδιων μας δεν ανακατευτηκε κανεις, ουτε στα ονοματα, ουτε στο που θα γινονταν οι βαφτισεις ουτε αν θα καναμε τραπεζι ή οχι και φυσικα ουδεποτε ζητησα την οικονομικη συνδρομη τους για να κανω κατι.

Ειμαι πολυ περηφανη που τα παντα τα καναμε μονοι μας με τον αντρα μου το ιδιο και οι γονεις μας.

Οσο για τα δωρα που εκαναν στις βαφτισεις, αν σου πω οτι δεν θυμαμαι θα το πιστεψεις?

Διαφημίσεις

Δεν αμφιβάλλω διόλου ότι υπάρχει οικονομική κρίση ( που μαζικά και συλλογικά πρέπει να αντιμετωπίσουμε) , όπως δεν αμφιβάλλω ότι και μερικοί , επ΄ευκαιρίας ,τη γαιδουριά τους τη βάφτισαν " κρίση"...

Εμένα πάλι να σας πω την αλήθεια δεν με απασχολεί καθόλου αν θα κάνουν δώρο στην μικρή μου τα πεθερικά μου ή οι γονείς μου στη βάπτιση. Μου φαίνεται πολύ "τυπικό" το όλο θέμα για να τηρείται με τόσο στενά μου πρόσωπα. Το παιδί μου το λατρεύουν και της δείχνουν την αγάπη τους στην καθημερινότητα της και αυτό μου αρκεί. Στην ηλικία που βρίσκονται τα παιδάκια μας ούτως ή άλλως άλλα πράγματα τα κάνουν ευτυχισμένα και όχι τα δώρα και τα τραπέζια. Αυτά συνήθως γίνονται για να ικανοποιήσουν τους γονείς. Εγώ πραγματικά προτιμώ να αφιερώσουν μια ώρα στην κόρη μου να την πάνε στην παιδική χαρά, παρά να της φέρουν παιχνίδια και δώρα. Είμαι σίγουρη ότι με αυτό θα ευχαριστηθεί πολύ περισσότερο.

Να διευκρινησω κατι: τα πεθερικα μου δεν ανηκουν στην κατηγορια των ανθρωπων που δεν εχουν 5 ευρω για ενα μπλουζακι απο τα jumbo ! Αν ηταν ετσι ουτε που θα το εκανα θεμα... Ηταν καλα οικονομικα. Η πεθερα μου συνειδητη επιλογη της δεν δουλεψε ποτε γιατι δε χρειαστηκε! Μεγαλωσε τα παιδια της χωρις στερησεις. Τωρα τα πραγματα ειναι πιο στενα οικονομικα αλλα οχι οτι πεινανε κιολας!! Το ονομα το δωςαμε επειδη μας αρεσε και για να τιμησουμε τον πεθεςο μου,δε μας το επεβαλε κανεις! Στο μονο που ασκειςαμε βετο εθκναι στο τραπεζι που ηθελαν οπως ειπωθηκε παραπανω να καλεσουν ολουσ τους φιλους τους και τα αδερφια τους αλλα τους εξηγησαμε οτι δεν παιζει χρημα! Αν ηθελαν ας τους πληρωναν οι ιδιοι τους ειπαμε και τοτε εκαναν πισω! Γενικα περα απο το θεμα βοηθεια τωρα που ειμαι ανεργη με παιδι, δεν εχω κανενα προβλημα με τα πεθερικα μου και τους εκτιμω και με εκτιμουν πολυ. Παρολα αυτα επιμενω οτι κατι συμβολικο θα μπορουσαν να δωσουν αφου τοσους μηνες δεν εχουν παρει τιποτα στο παιδι, μονο οταν γεννηθηκε το ασημωσαν αφου πρωτα ειδαν τους γονεις μου να το ασημωνουν και αυτο το παραδεχτηκε (προς μεγαλη μου εκπληξη ) και ο αντρας μου!! Οσο για αυτα που ειπωθηκαν απο τις κοπελες πιο πανω, σε καμια περιπτωση δε θα πηγαινα με αδεια χερια σε αμο , βαπτιση αν και σε εμας το εκαναν πολλοι αλλα ουτε που με ενοιαξε!!

Εμένα πάλι να σας πω την αλήθεια δεν με απασχολεί καθόλου αν θα κάνουν δώρο στην μικρή μου τα πεθερικά μου ή οι γονείς μου στη βάπτιση. Μου φαίνεται πολύ "τυπικό" το όλο θέμα για να τηρείται με τόσο στενά μου πρόσωπα. Το παιδί μου το λατρεύουν και της δείχνουν την αγάπη τους στην καθημερινότητα της και αυτό μου αρκεί. Στην ηλικία που βρίσκονται τα παιδάκια μας ούτως ή άλλως άλλα πράγματα τα κάνουν ευτυχισμένα και όχι τα δώρα και τα τραπέζια. Αυτά συνήθως γίνονται για να ικανοποιήσουν τους γονείς. Εγώ πραγματικά προτιμώ να αφιερώσουν μια ώρα στην κόρη μου να την πάνε στην παιδική χαρά, παρά να της φέρουν παιχνίδια και δώρα. Είμαι σίγουρη ότι με αυτό θα ευχαριστηθεί πολύ περισσότερο.

Έτσι ακριβώς το σκέφτομαι κι εγώ.

εμενα θα με ενοχλουσε αν οι γονεις ή τα πεθερικά επαιρναν επιλεκτικά δωρα. αν δηλαδη στο ενα εγγονι πηραν και στο αλλο οχι. επειδη σαν εγγονι εχω βιωσει πολυ αδικια και στο υλικο και στο συναισθηματικό κομματι, δεν θελω το παιδι μου να μεγαλωσει αδικημενο απο τους παπουδογιαγιαδες....

και μην αρχισετε οτι η αγαπη δεν φαινεται απο τα υλικα γιατι πως γινεται να αγαπας δυο εγγονια το ιδιο και το ενα να του εξασφαλιζεις το μελλον του βοηθωντας να αποκτησει 2 σπιτια και το αλλο δεν το εχεις ρωτησει ποτε αν εχει να φαει....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

εμενα θα με ενοχλουσε αν οι γονεις ή τα πεθερικά επαιρναν επιλεκτικά δωρα. αν δηλαδη στο ενα εγγονι πηραν και στο αλλο οχι. επειδη σαν εγγονι εχω βιωσει πολυ αδικια και στο υλικο και στο συναισθηματικό κομματι, δεν θελω το παιδι μου να μεγαλωσει αδικημενο απο τους παπουδογιαγιαδες....

και μην αρχισετε οτι η αγαπη δεν φαινεται απο τα υλικα γιατι πως γινεται να αγαπας δυο εγγονια το ιδιο και το ενα να του εξασφαλιζεις το μελλον του βοηθωντας να αποκτησει 2 σπιτια και το αλλο δεν το εχεις ρωτησει ποτε αν εχει να φαει....

σε τέτοιες αρρωστημένες καταστάσεις οι γονείς (εμείς)πρέπει να επεμβαίνουν σθεναρά........

Μεσούσης όμως της κρίσης....οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, καταλαγιάζουν τους εγωισμούς τους στην θέα του....ακίνητου ή του ....ρευστού.....εκεί βγάζουν και το άχτι τους όλοι όσοι μόνο μέσω του χρήματος μπορούν να επιβληθούν.......... για να ικανοποιήσουν τον αρρωστημένο τους εγωισμό.........

Λες οτι ηταν (το τονιζω, ηταν ) καλα οικονομικα και οτι ποτε δεν δουλεψε η πεθερα σου!!!

Αλλο το παρελθον και αλλο το παρον. Ξερεις ποσοι ανθρωποι ζουσαν "βασιλικα" και τωρα με τις μειωσεις, τους φορους κτλ. δυσκολευονται να παρουν ακομη και μια φρατζολα ψωμι?

Ξερεις ποσοι ανθρωποι εχουν φτασει στην ανεχεια αλλα δεν το λενε για να μην χασουν και την αξιοπρεπεια τους (ή τουλαχιστον νομιζουν οτι θα χασουν την αξιοπρεπεια τους, κατι που φυσικα δεν ισχυει).

Η μητερα μου δεν δουλεψε σχεδον ποτε. Ο μπαμπας μου, μας παρειχε τα παντα. Η τσεπη του παντα γεματη. Ηρθαν τα πραγματα ετσι και τα βγαζει περα πιο δυσκολα. Εγω δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτα, εαν η μητερα μου δεν μου πεταγε κατι πανω σε κουβεντα. Οχι οτι πεινανε, αλλα δεν εχουν την ευκολια που ειχαν καποτε (οπως ολος ο κοσμος). Το καλοκαιρι κρατησαν για 1 ολοκληρο μηνα και τα 3 τους εγγονια (τα δικα μου παιδια και του αδελφου μου) στο εξοχικο και δεν δεχτηκαν να παρω ουτε 1 γαλα!!!! Θα ηταν παραλογο απο μερους μου να απαιτησω και δωρο για την γιορτη και τα γενεθλια του παιδιου μου. Τους ειπα να μην τολμησουν να κανουν κατι. (Νομιζω εδωσαν τελικα χαρτζηλικι στο παιδι).

Θελω να πω οτι για εμενα και τα παιδια το δωρο ηταν που τα κρατησαν 1 ολοκληρο μηνα. Που επαιξαν , που πηγαν για μπανιο παρεα που ευχαριστηθηκαν ο ενας τον αλλον.

Και να σημειωσω οτι ειδικα η μητερα μου δεν ειναι απο τις γιαγιαδες που κρατανε παιδια. Αυτη ηταν η υπερβαση για αυτην, μονη της το ζητησε και το καταευχαριστηθηκε και περιμενει την πρωτη ευκαιρια που θα το ξανακανει.

Ειλικρινα δεν θα ευχαριστιομουν περισσοτερο αν πηγαινε στο jumbo και επαιρνε ενα χαζοπαιχνιδο για τα παιδια.

Δεν αμφιβάλλω διόλου ότι υπάρχει οικονομική κρίση ( που μαζικά και συλλογικά πρέπει να αντιμετωπίσουμε) , όπως δεν αμφιβάλλω ότι και μερικοί , επ΄ευκαιρίας ,τη γαιδουριά τους τη βάφτισαν " κρίση"...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνεχίζω και λεω λοιπόν ότι η θεματοθέτρια δεν μας έβαλε το δίλλημα "αγάπη ή δώρα". Το πρώτο απλώς είναι αυτονόητο. Επίσης νομίζω ότι αν οι πεθεροί βάζανε ίσως προσωπική εργασία στα βαφτίσια (όπως πχ να φτιάξουν τι μπομπονιέρες) δεν νομίζω η θεματοθέτρια να ήθελε έστω και ένα τυπικό δώρο. Νομίζω ότι το θέμα όλο είναι η αδιαφορία γενικώς των πεθερών της και όχι το "δώρο".

LAAFp2.png

JRM4p2.png

Διαφημίσεις

ομοίωως και εμείς. δεν έχω πάρει τίποτα απο πεθερικά ούτε στον γάμο, ούτε στον σαρραντισμό, ούτε στην βάφτιση και επιπλέον πλήρωσα και τα 30 άτομα του τραπεζιού τους. επιπλέον δεν έχουν κρατήσει το παιδί ουτε 1 ωρα αλλα αυτο λίγο με νιάζει. ο άντρας μου όμως δεν φταίει σε τίποτα να με ακούει να γκρινιάζω για τους δικούς του και απο μόνος του καταλαβαίνει πως ειναι λάθος η συμπεριφορά του και σαν να ντρέπεται πολλές φορές εξαιτίας τους. στεναχωριέμαι όμως οταν τον βλέπω έτσι και όσο και αν με πείραξε στην αρχή πήρα απόφαση πως δεν θα ασχολούμαι με τέτοιους είδους μικρότητες. καλά θα κάνεις να μην ασχολείσαι και συ και πίστεψε με θα είσαι πιο ήρεμη και ευτυχισμένη με την οικογένεια σου

M6bap3.png

cik1p3.png

ωραια τα λετε βρε κοριτσια αλλα ποια ειναι η αποψη σας για παππουδες και γιαγιαδες που δεν προσφερουν τιποτα.ουτε βολτες με το παιδι ουτε να το βλεπουν ουτε τηλεφωνο για να δουν τι κανει και στην τελικη ουτε δωρα οταν φιλοτιμηθουν να ερθουν μια στο τοσο για να το δουν.και το δωρο με την εννοια να χαρει το παιδακι οχι κατι ακριβο.εμενα αυτο μ'ενοχλει πολυ.γιατι εχω μαθει οτι δεν παμε με αδεια χερια στο σπιτι του αλλου ποσο μαλλον αν μας εχει καλεσει για καποιο λογο.

και εννοειται οτι δεν αναφερομαι σε ανθρωπους που θα ερθουν και δεν εχουν δουλεια ή ειναι ασχημα οικονομικα αλλα σε καποιους που το παιζουν κινεζοι και δεν προσφερουν πουθενα.γιατι και οι χαλια οικονομικα κατι φερνουν.πχ μια γνωστη μου ανεργη στα γενεθλια μου μου εφερε σπιτικα γλυκα τα οποια τα εκτιμησα περισσοτερο απο ενα δωρο το οποιο δεν ηθελα(ειχα ζητησει απο τους φιλους μου να μην μου φερουν τιποτα και ολοι μου ειπαν μα δεν γινεται μας εχεις καλεσει και λεω τοτε φτιαξτε ολοι απο κατι και φερτε το να φαμε ολοι μαζι, ε οι περισσοτεροι μου εφεραν δωρα τα οποια κοτζαμ γαιδουρα τι να τα κανω!)η πεθερουλα μου λοιπον υποτιθεται οτι ξεχασε τα γενεθλια μου,τα οποια της τα θυμισε ο αντρας μου γιατι ηθελε ο κακομοιρης να μου πει κι αυτη μια φορα χρονια πολλα(ειμαστε 10 χρονια μαζι) ε μου τα ειπε μια βδομαδα μετα της ειπα να ερθει να φαμε το γλυκο οσο ηρθατε εσεις αλλο τοσο ηρθε κι αυτη.μακρυγορω τωρα αλλα θελω να καταληξω στο οτι αν ο αλλος ειναι γαιδουρι προφανως βρισκει την οικονομικη κριση για να τα φορτωσει ολα.

αντε θυμωσα πρωι πρωι που τα θυμηθηκα παλι.

ωραια τα λετε βρε κοριτσια αλλα ποια ειναι η αποψη σας για παππουδες και γιαγιαδες που δεν προσφερουν τιποτα.ουτε βολτες με το παιδι ουτε να το βλεπουν ουτε τηλεφωνο για να δουν τι κανει και στην τελικη ουτε δωρα οταν φιλοτιμηθουν να ερθουν μια στο τοσο για να το δουν.και το δωρο με την εννοια να χαρει το παιδακι οχι κατι ακριβο.εμενα αυτο μ'ενοχλει πολυ.γιατι εχω μαθει οτι δεν παμε με αδεια χερια στο σπιτι του αλλου ποσο μαλλον αν μας εχει καλεσει για καποιο λογο.

και εννοειται οτι δεν αναφερομαι σε ανθρωπους που θα ερθουν και δεν εχουν δουλεια ή ειναι ασχημα οικονομικα αλλα σε καποιους που το παιζουν κινεζοι και δεν προσφερουν πουθενα.γιατι και οι χαλια οικονομικα κατι φερνουν.πχ μια γνωστη μου ανεργη στα γενεθλια μου μου εφερε σπιτικα γλυκα τα οποια τα εκτιμησα περισσοτερο απο ενα δωρο το οποιο δεν ηθελα(ειχα ζητησει απο τους φιλους μου να μην μου φερουν τιποτα και ολοι μου ειπαν μα δεν γινεται μας εχεις καλεσει και λεω τοτε φτιαξτε ολοι απο κατι και φερτε το να φαμε ολοι μαζι, ε οι περισσοτεροι μου εφεραν δωρα τα οποια κοτζαμ γαιδουρα τι να τα κανω!)η πεθερουλα μου λοιπον υποτιθεται οτι ξεχασε τα γενεθλια μου,τα οποια της τα θυμισε ο αντρας μου γιατι ηθελε ο κακομοιρης να μου πει κι αυτη μια φορα χρονια πολλα(ειμαστε 10 χρονια μαζι) ε μου τα ειπε μια βδομαδα μετα της ειπα να ερθει να φαμε το γλυκο οσο ηρθατε εσεις αλλο τοσο ηρθε κι αυτη.μακρυγορω τωρα αλλα θελω να καταληξω στο οτι αν ο αλλος ειναι γαιδουρι προφανως βρισκει την οικονομικη κριση για να τα φορτωσει ολα.

αντε θυμωσα πρωι πρωι που τα θυμηθηκα παλι.

και που θυμώνεις χάνεις πολύτιμο χρόνο από την ζωή σου..... δεν αξίζει να θυμώνεις μαζί τους ,είναι επιλογή τους να απομονώνονται ...δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κανέναν να μας αποδεχθεί αλλά και δεν θα γίνουμε το σκυλάκι κανενός για τύχουμε της αποδοχής του........

Συνεχίζω και λεω λοιπόν ότι η θεματοθέτρια δεν μας έβαλε το δίλλημα "αγάπη ή δώρα". Το πρώτο απλώς είναι αυτονόητο. Επίσης νομίζω ότι αν οι πεθεροί βάζανε ίσως προσωπική εργασία στα βαφτίσια (όπως πχ να φτιάξουν τι μπομπονιέρες) δεν νομίζω η θεματοθέτρια να ήθελε έστω και ένα τυπικό δώρο. Νομίζω ότι το θέμα όλο είναι η αδιαφορία γενικώς των πεθερών της και όχι το "δώρο".

Συγνωμη, υπαρχει κοπελα εδω μεσα που θα ηθελε η πεθερα της να ασχοληθει με τις μπουμπουνιερες τα προσκλητηρια ή οτιδηποτε αλλο να αφορα την βαφτιση?

Ποσα και ποσα θεμα εχουν ανοιχτει που λενε οτι "ενοχλουνται" απο την πεθερα γιατι επεμβαινει σε σημαντικα πραγματα στην ζωη τους?

Εμενα προσωπικα δεν θα με ευχαριστουσε να εχω τους γονεις μου και τα πεθερικα μου μεσα στα ποδια μου οσον αφορα τις διαδικασιες οποιουδηποτε μυστηριου.

Επισης θελω να επισημανω κατι αλλο.

Οσον αφορα την εμπειρια μου ως μητερα, φιλη μητερας με παιδια κ γνωστων με παιδια, εχω διαπιστωσει οτι ειμαστε πολυ εγωιστες οσον αφορα τα παιδια μας.

Θελουμε ολος ο κοσμος να ασχολειται ΜΟΝΟ με αυτα ειτε εχουν δικα τους προβληματα ειτε οχι. Το κεντρο του κοσμου μπορει να ειναι για ΕΜΑΣ και πρεπει να ειναι, αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι για τους υπολοιπους.

Θελουμε οι αλλοι να αφιερωνουν χρονο και χρημα στα παιδια μας. Εχουμε ποτε σκεφτει αν υπαρχει αυτος ο χρονος ή αυτο το χρημα? Οχι. Γιατι δεν μας ενδιαφερει να δουμε τιποτα παρακατω.

Η ζωη ειναι μικρη και γεματη προβληματα για να την χαραμιζουμε στο πως αντεδραει ο καθενας. Ας δεχτουμε τον χαρακτηρα του καθενος και το πως συμπεριφερεται απο την στιγμ η που πρακτικα δεν μας κανει κακο.

Προτιμω μια γιαγια η οποια βλεπει τα παιδια μου 3 φορες τον χρονο αλλα το ευχαριστιεται, παρα μια γιαγια που τα βλεπει συχνα και βαρυγκομαει !!!!

Εμενα προσωπικα δεν θα με ευχαριστουσε να εχω τους γονεις μου και τα πεθερικα μου μεσα στα ποδια μου οσον αφορα τις διαδικασιες οποιουδηποτε μυστηριου.

Συμβολή της πεθεράς μου στις προετοιμασίες του γάμου μας: Τρώμε αμέριμνοι μακαρόνια με κιμά (σαν τώρα το θυμάμαι!). Η πεθερά, πλένοντας πιάτα, λέει "Γιε μου, τι θα κάνετε με το θέμα μουσική; Γιατί έχουμε να σας προτείνουμε έναν πολύ καλό κύριο που παίζει αυτό το όργανο.... πώς το λένε.... συνθεκάτι... και παίζει ωραιότατη μουσική ρετρό (τύπου άστα τα μαλλάκια σου, το οργανάκι του αττίκ κλπ)! Να τον κλείσουμε;" :shock::shock:

Δεν έχω νιώσει ποτέ στη ζωή μου τόσο κοντά στο ακαριαίο εγκεφαλικό, ευτυχώς την είχα πλάτη και δεν είδε το γουρλωτό μου βλέμμα και το μακαρόνι που μου είχε βγει από τη μύτη! :D Ευτυχώς τα είδε ο άντρας και της είπε ευγενικά ότι θα το κανονίσουμε εμείς...

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όλα όσα γράφεις.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Διαφημίσεις

Ακριβως αυτο!

Τελος παντων θα σας πω και κατι τελευταιο γιατι το θεμα εχει παει πολυ αλλου.

Τα χριστουγεννα που ημουν στον μηνα μου να γεννησω ηθελα να παω jumbo που ειναι φηνα να παρω φανελακια και 2-3 φξρμακια για το μωρακι μασς που θα ερχοταν σε λιγες μερες. Το ακουσαν τα πεθερικα μου&ηθελαν να παμε μαζι. Οκ διαλεξα πολυ οικονομικα πραγματα γιατι λεω σε περιπτωση που θα θελει να τα πληρωσει να μην ειναι πολλα τα χρηματα. Τα πεθερικα μου πηραν και χριστουγεννιατικα στολιδια για το δεντρο τους. Φτανοντας στο ταμειο η πεθερα μου ξεχωριζει μεσα απο το καλαθι τα μωρουδιστικα και λεει στην ταμεια "αυτα ξεχωριστα παρακαλω"! Φυσικα τα ρουχαλακια του παιδιου τα πληρωσα κανονικα εγω και εκεινοι τα δικα τους! Τα μωρουδιστικα εκαναν 18 ευρω... Στον αντρα μου δεν το ειπα ποτε γιατι οπως ειπε μια κοπελα πιο πανω δε μου φταει σε τιποτα να του γκρινιαζω για τους γονεις του αν και τους εχει ψιλοκαταλαβει. Τα συμπερασματα δικα σας...

Mαλλον δεν θελουμε να δουμε αυτο που κανουν τα πεθερικα μας.

Εαν δωσουν ενα σπιτι στον γιο τους και μενουμε μεσα και οι δικοι μας γονεις παρουν τα επιπλα να εισαι σιγουρη οτι μονο για τα επιπλα θα πουμε και αυτο μονο θα θεωρουμε βοηθεια ;).

είναι τυχαίο που οι γονείς της μαμάς βοηθάνε πάντα και οι γονείς του μπαμπά συνήθως κάνουν γαργάρα?

Einai akoma βαθια ριζωμενη η αντιληψη σε μερικους οτι η νυφη πρεπει να ρθει με την προικα της. Ολοκληρο κελεπουρι δινουν! :lol:

Βεβαια συμβαινει συχνα και το αντιστροφο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Μάλλον είμαι καλός άνθρωπος. Ξεροκατάπια, κρατήθηκα και δεν είπα τίποτα στην πεθερά μου (σιγα μην χάλαγα τη μέρα μου) όταν μπήκα στο χώρο της δεξίωσης του γάμου και είδα μπαλόνια σε σχήμα καρδιάς (ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τα μπαλόνια και τα θεωρώ κιτς σε γάμο) πίσω από το τραπέζι μας και με ρώτησε αν μου αρέσει η έκπληξή της!:evil:

Για τους παππούδες έχω να πω ότι ο καθένας προσφέρει όσο θέλει και ό,τι νομίζει. Έχετε υπόψην σας ότι δεν έχουν μεγαλώσει όλοι το ίδιο. Μπορεί η πεθερά ή η μάνα που δεν βοηθάει να μην είχε ούτε κι αυτή βοήθεια από τη δική της πεθερά ή μάνα. Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ να μου είχαν πάρει οι παππούδες μου δώρο, ούτε σε γενέθλια, ούτε σε γιορτή. Δεν υπήρχε αυτή η συνήθεια στην Ελλάδα του 70. Και θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά να πηγαίνουμε σε γιορτές στο χωριό του μπαμπά μου χωρίς δώρα, ούτε γλυκά δεν μπορούσαμε να πάμε γιατί δεν υπήρχε στο χωριό ζαχαροπλαστείο, για κάβα ούτε λόγος! Πηγαίναμε, ευχόμασταν, τρώγαμε ένα γλυκό και αυτό ήταν. Αυτή η μανία με τα δώρα ήρθε αργότερα, από το 80 και μετά. Ε λοιπόν ίσως μερικοί άνθρωποι να μην το έχουν καταλάβει ότι είναι προσβολή να πας στο σπίτι κάποιου με άδεια χέρια!

Προσωπικά με ενοχλούν πολύ οι άνθρωποι που κάθε φορά που έρχονται επίσκεψη φέρνουν και κάτι, ειδικά όταν είναι συγγενείς ή καλοί φίλοι για θεωρώ ότι παραείναι τυπικοί, επίσης επειδή πιστεύω ότι είναι υπερβολή όλο αυτό. Υποτίθεται ότι έχουμε οικονομική κρίση, πλην όμως τα περισσότερα δίχρονα που ξέρω έχουν πιο πολλά παιχνίδια απ' όσα είχα πάρει εγώ μέχρι 10 χρονών. Δεν συζητώ καν για ρούχα. Έχω φτάσει σε σημείο με κάποιους ανθρώπους να τους αποφεύγω γιατί αισθάνομαι άσχημα που κάθε φορά που βρισκόμαστε έρχονται κρατώντας κάτι.

Δεν ξέρω, μπορεί εγώ να είμαι περίεργη, αλλά αυτό το δεν πηγαίνω στο σπίτι του άλλου με άδεια χέρια το βρίσκω πολύ εκνευριστικό. Καλά να σε έχει καλέσει σε γιορτή ή γενέθλια, αλλά μερικοί παίρνουν δώρο για ψύλλου πήδημα. Για καφέ τους καλείς και δεν έρχονται αν δεν έχουν πρώτα περάσει από τα Jumbo.

Φτανοντας στο ταμειο η πεθερα μου ξεχωριζει μεσα απο το καλαθι τα μωρουδιστικα και λεει στην ταμεια "αυτα ξεχωριστα παρακαλω"! Φυσικα τα ρουχαλακια του παιδιου τα πληρωσα κανονικα εγω και εκεινοι τα δικα τους! Τα μωρουδιστικα εκαναν 18 ευρω... Στον αντρα μου δεν το ειπα ποτε γιατι οπως ειπε μια κοπελα πιο πανω δε μου φταει σε τιποτα να του γκρινιαζω για τους γονεις του αν και τους εχει ψιλοκαταλαβει. Τα συμπερασματα δικα σας...

Νομίζω ότι από την πεθερά σου δεν θα πρέπει να περιμένεις ούτε ένα ποτήρι νερό, ειδικά όχι εμφιαλωμένο (κοστίζει!) :rolleyes:

Μάλλον είμαι καλός άνθρωπος. Ξεροκατάπια, κρατήθηκα και δεν είπα τίποτα στην πεθερά μου (σιγα μην χάλαγα τη μέρα μου) όταν μπήκα στο χώρο της δεξίωσης του γάμου και είδα μπαλόνια σε σχήμα καρδιάς (ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τα μπαλόνια και τα θεωρώ κιτς σε γάμο) πίσω από το τραπέζι μας και με ρώτησε αν μου αρέσει η έκπληξή της!:evil:

Ααααχ τι ωραία έκπληξηηηηηη (σιχαίνομαι τα μπαλόνια με πάθος)...

Για τους παππούδες έχω να πω ότι ο καθένας προσφέρει όσο θέλει και ό,τι νομίζει. Έχετε υπόψην σας ότι δεν έχουν μεγαλώσει όλοι το ίδιο. Μπορεί η πεθερά ή η μάνα που δεν βοηθάει να μην είχε ούτε κι αυτή βοήθεια από τη δική της πεθερά ή μάνα. Εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ να μου είχαν πάρει οι παππούδες μου δώρο, ούτε σε γενέθλια, ούτε σε γιορτή. Δεν υπήρχε αυτή η συνήθεια στην Ελλάδα του 70. Και θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά να πηγαίνουμε σε γιορτές στο χωριό του μπαμπά μου χωρίς δώρα, ούτε γλυκά δεν μπορούσαμε να πάμε γιατί δεν υπήρχε στο χωριό ζαχαροπλαστείο, για κάβα ούτε λόγος! Πηγαίναμε, ευχόμασταν, τρώγαμε ένα γλυκό και αυτό ήταν. Αυτή η μανία με τα δώρα ήρθε αργότερα, από το 80 και μετά. Ε λοιπόν ίσως μερικοί άνθρωποι να μην το έχουν καταλάβει ότι είναι προσβολή να πας στο σπίτι κάποιου με άδεια χέρια!

Προσωπικά με ενοχλούν πολύ οι άνθρωποι που κάθε φορά που έρχονται επίσκεψη φέρνουν και κάτι, ειδικά όταν είναι συγγενείς ή καλοί φίλοι για θεωρώ ότι παραείναι τυπικοί, επίσης επειδή πιστεύω ότι είναι υπερβολή όλο αυτό. Υποτίθεται ότι έχουμε οικονομική κρίση, πλην όμως τα περισσότερα δίχρονα που ξέρω έχουν πιο πολλά παιχνίδια απ' όσα είχα πάρει εγώ μέχρι 10 χρονών. Δεν συζητώ καν για ρούχα. Έχω φτάσει σε σημείο με κάποιους ανθρώπους να τους αποφεύγω γιατί αισθάνομαι άσχημα που κάθε φορά που βρισκόμαστε έρχονται κρατώντας κάτι.

Δεν ξέρω, μπορεί εγώ να είμαι περίεργη, αλλά αυτό το δεν πηγαίνω στο σπίτι του άλλου με άδεια χέρια το βρίσκω πολύ εκνευριστικό. Καλά να σε έχει καλέσει σε γιορτή ή γενέθλια, αλλά μερικοί παίρνουν δώρο για ψύλλου πήδημα. Για καφέ τους καλείς και δεν έρχονται αν δεν έχουν πρώτα περάσει από τα Jumbo.

Oντως υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι.

Υπαρχουν ομως και ανθρωποι που δεν μπορουν να παρουν ουτε ενα κουτι μπισκοτα.

Εχω ακουσει μια ιστορια λοιπον... Πριν πολλαααα χρονια οι γονεις μου οταν πηγαιναν σε εναν οικογενειακο φιλο, πηγαιναν παντα με τα χερια γεματα. Ο φιλος τοτε, μια μερα εσκυψε το κεφαλι και του ειπε, οτι αν θα ξαναπαει σπιτι του με εστω ενα κουτι γλυκα, θα αναγκαστει να κοψει την φιλια γιατι αισθανεται παρα πολυ ασχημα που ο ιδιος δεν μπορει να παρει μια σοκολατα σε εμας....

Αυτες οι εποχες δυστυχως εχουν ξαναγυρισει... Καποιοι ανθρωποι οντως δεν μπρουν να παρουν κατι, καποιοι αλλοι επειδη ειναι η νοοτροπια τους και οχι θεμα γαιδουριας.

Δεν ξερω, ισως εχω μεγαλωσει πια αρκετα, ισως επειδη εφτασα πριν λιγο καιρο σε ενα σημειο που σκεφτομουν να παρω και την φρατζολα το ψωμι, εχω αρχισει να βλεπω τα πραγματα διαφορετικα. Οχι τοσο εγωιστικα. Παιρνω οτι μου δινει ο καθενας (και δεν εννοω ντε και καλα υλικα πραγματα).

Ειναι κριμα οι σχεσεις μας να κρεμονται απο το αν εφερε δωρο καποιος, τι δωρο εφερε, γιατι το πηρε απο το jumbo με 5 ευρω (ειμαι σχεδον σιγουρη οτι αν οι παππουδες εφερναν δωρο 5 ευρω απο το jumbo παλι εδω θα ημασταν και θα το συζητουσαμε) και δεν πηρε απο το lapin με 100. Mα γιατι? Αφου εχει λεφτα?

Ακομη και αν εχει λεφτα (κανεις δεν ξερει τι συμβαινει στο σπιτι του καθενος) μπορει να ειναι υποχρεωμενος να τα διαθεσει αλλου.

Τα παιδια τους τα μεγαλωσαν. Ισως τα σπουδασαν, ισως τους εκαναν δωρο ενα αυτοκινητο, ενα διπλωμα οδηγησης ή ενα σπιτι. οτι μπορουσε ο καθενας. Εφτασε η εποχη που δεν μπορουν να δωσουν για τους χψ λογους. Τι πρεπει να γινει? Να τους πεταξουμε απο την ζωη μας για ενα παλιοδωρο?

Συμφωνώ. Άσε που τα παιχνίδια και τα ρούχα έχουν γίνει εξωφρενικά φθηνά, παρόλη τη γκρίνια για την ακρίβεια. Έχω βαρεθεί να λέω σε όλους ότι έχουμε ρούχα και παιχνίδια για χρόνια χωρίς να έχουμε αγοράσει σχεδόν τίποτε εμείς, αλλά παρόλ΄αυτά έχουμε μαζέψει μια κούτα αρκουδάκια στην αποθήκη και δεν τα παίρνουν πια ούτε οι φιλανθρωπικές οργανώσεις.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα