gogobaby

δωρο παππουδων μετα απο τη βαπτιση?

Recommended Posts

Συγγνώμη βρε κορίτσια, είναι ΑΠΡΕΠΕΙΑ να μην πάρεις δώρο στο εγγόνι σου που βαφτίζεται, και δεν είναι ΑΠΡΕΠΕΙΑ να δεχτείς να σου πληρώσουν το τραπέζι της βάφτισης; Δεν συμφωνώ καθόλου. Εκτός βέβαια αν δεν έχεις τίποτα - άλλη περίπτωση αυτή. Αλλά αν έχεις, γιατί να σου πληρώσουν οι παππούδες το τραπέζι; Που δεν είναι και απαραίτητο για τη βάφτιση;

Τα δώρα είναι δώρα. Πράγμα που σημαίνει ότι ούτε τα απαιτούμε, ούτε πρέπει να νιώθουμε υποχρεωμένοι να τα προσφέρουμε. Πώς γίναμε έτσι, να κοιτάμε τους ίδιους τους γονείς μας στα χέρια, λες και έκαναν λίγες θυσίες για να μας μεγαλώσουν....

συγγνώμη αλλά γνωριζόμαστε? πώς τα έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα για το ότι κοιτάω τους άλλους στα χέρια???

οι γονείς και τα πεθερικά μου είναι απλά από τους παππούδες που που πάντα προσφέρουν από την καρδιά τους σε παιδιά κι εγγόνια, χωρίς ευτυχώς να στερούνται. δεν απαιτήσαμε ποτέ τίποτα. μας σπούδασαν, μας έχτισαν σπίτι, μας έγραψαν κι άλλη ακίνητη περιουσία, όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μας έδωσαν πολλά χρήματα για να πάρουμε ό,τι χρειαζόμασταν (κούνιες, καρότσια κλπ), πάντα φέρνουν δώρα στα παιδιά (ρούχα, βιβλία, παιχνίδια) σε σημείο να τοπυς μαλώνω ότι τα κακομαθαίνουν. πού το βλέπεις το κακό????? αν οι γονείς έχουν τον τρόπο, βοηθούν τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους. κι εμείς τους εκτιμούμε και τους φερόμαστε ανάλογα, όχι για τα χρήματα που μας δίνουν (δε μας λείπουν εξάλλου, δόξα τω Θεώ) αλλά γιατί μας μεγάλωσαν με αξίες και με πολύ αγάπη και το ίδιο θα κάνουμε κι εμείς για τα παιδιά μας. θα προσφέρουμε απλόχερα (εφ'όσον μπορούμε), με χαμόγελο και αγάπη.

εγώ θεωρώ απρέπεια να πηγαίνεις κάπου, ακόμη και σε επίσκεψη και να μην παίρνεις ένα δωράκι. πόσο μάλλον όταν παντρεύεται το παιδί σου ή βαφτίζεται το εγγόνι σου. αν δεν έχεις χρήματα κανείς βέβαια δε σε παρεξηγεί.

Διαφημίσεις

Συγγνώμη βρε κορίτσια, είναι ΑΠΡΕΠΕΙΑ να μην πάρεις δώρο στο εγγόνι σου που βαφτίζεται, και δεν είναι ΑΠΡΕΠΕΙΑ να δεχτείς να σου πληρώσουν το τραπέζι της βάφτισης; Δεν συμφωνώ καθόλου. Εκτός βέβαια αν δεν έχεις τίποτα - άλλη περίπτωση αυτή. Αλλά αν έχεις, γιατί να σου πληρώσουν οι παππούδες το τραπέζι; Που δεν είναι και απαραίτητο για τη βάφτιση;

Τα δώρα είναι δώρα. Πράγμα που σημαίνει ότι ούτε τα απαιτούμε, ούτε πρέπει να νιώθουμε υποχρεωμένοι να τα προσφέρουμε. Πώς γίναμε έτσι, να κοιτάμε τους ίδιους τους γονείς μας στα χέρια, λες και έκαναν λίγες θυσίες για να μας μεγαλώσουν....

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! Και όπως έχω ξαναπεί το τραπέζι της βάφτισης το θεωρώ περιττό, πόσο μάλλον όταν δεν μου φτάνουν τα λεφτά κιόλας!

συγγνώμη αλλά γνωριζόμαστε? πώς τα έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα για το ότι κοιτάω τους άλλους στα χέρια???

Αν πρόσεξες το σχόλιο για το πού κοιτάμε τους άλλους ήταν σε χωριστή παράγραφο και ήταν στο πρώτο πληθυντικό πρόσωπο. Συνεπώς ήταν γενικό και ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.

Το σχόλιο για σένα και για όσες έχουν ανάλογες απόψεις (νομίζω απευθύνθηκα στα "κορίτσια" όχι στην [email protected] προσωπικά) ήταν το περί απρέπειας. Καλά κάνεις και θεωρείς απρέπεια να έρθει κάποιος στα βαφτίσια χωρίς δώρο, προφανώς και η θεματοθέτρια το ίδιο πιστεύει, εγώ σε αυτό διαφωνώ.

Να σημειώσω εδώ ότι δεν θεωρώ υποχρέωσή μου να συμφωνήσω ούτε με σένα ούτε με καμία άλλη κοπέλα συγκεκριμένα. Προφανώς αφού μιλάμε πολλές μαζί, κάποιες θα συμφωνούμε και κάποιες θα διαφωνούμε.

Νομίζω μίλησα αρκετά καθαρά, πάντως ζητώ συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητή.

Αν πρόσεξες το σχόλιο για το πού κοιτάμε τους άλλους ήταν σε χωριστή παράγραφο και ήταν στο πρώτο πληθυντικό πρόσωπο. Συνεπώς ήταν γενικό και ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΤΑΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.

Το σχόλιο για σένα και για όσες έχουν ανάλογες απόψεις (νομίζω απευθύνθηκα στα "κορίτσια" όχι στην [email protected] προσωπικά) ήταν το περί απρέπειας. Καλά κάνεις και θεωρείς απρέπεια να έρθει κάποιος στα βαφτίσια χωρίς δώρο, προφανώς και η θεματοθέτρια το ίδιο πιστεύει, εγώ σε αυτό διαφωνώ.

Να σημειώσω εδώ ότι δεν θεωρώ υποχρέωσή μου να συμφωνήσω ούτε με σένα ούτε με καμία άλλη κοπέλα συγκεκριμένα. Προφανώς αφού μιλάμε πολλές μαζί, κάποιες θα συμφωνούμε και κάποιες θα διαφωνούμε.

Νομίζω μίλησα αρκετά καθαρά, πάντως ζητώ συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητή.

Για άλλη μια φορά συμφωνώ μαζί σου! Τελικά, καλούμε κάποιον στη βάφτιση του παιδιού μας για το δώρο ή γιατί θέλουμε να είναι κοντά μας σε μια τόσο σημαντική μέρα? Έχει τύχει να πάω σε βάφτιση, αλλά και σε γάμο χωρίς δώρο. Δεν μου άρεσε, αλλά δεν είχα επιλογή. Τα οικονομικά χάλια. Μήπως θα έπρεπε να μην πάω καθόλου?

Για άλλη μια φορά συμφωνώ μαζί σου! Τελικά, καλούμε κάποιον στη βάφτιση του παιδιού μας για το δώρο ή γιατί θέλουμε να είναι κοντά μας σε μια τόσο σημαντική μέρα? Έχει τύχει να πάω σε βάφτιση, αλλά και σε γάμο χωρίς δώρο. Δεν μου άρεσε, αλλά δεν είχα επιλογή. Τα οικονομικά χάλια. Μήπως θα έπρεπε να μην πάω καθόλου?

γιατί δε σου άρεσε? μήπως επειδή συνιθ'ίζεται όταν σε καλούν κάπου να παίρνεις έστω ένα συμβολικό δωράκι?? μήπως τελικά λέμε το ίδιο?

γιατί δε σου άρεσε? μήπως επειδή συνιθ'ίζεται όταν σε καλούν κάπου να παίρνεις έστω ένα συμβολικό δωράκι?? μήπως τελικά λέμε το ίδιο?

Για ξαναπές μου τι λες εσύ, γιατί μαλλόν κα΄που το έχασα:confused:

Για ξαναπές μου τι λες εσύ, γιατί μαλλόν κα΄που το έχασα:confused:

εγώ απλά λέω ότι όταν σε καλούν κάπου (γάμος-βάφτιση-πάρτυ κλπ), το σωστό είναι να παίρνεις κι ένα δωράκι (εφ'όσον υπάρχει η δυνατότητα), αφού κι αυτοί που το διοργανώνουν κάνουν κάποια έξοδα για να σε ευχαριστήσουν (πχ τραπέζι). πόσο μάλλον αν είσαι παππούς-γιαγιά που βαφτίζζεται το εγγόνι σου. σε μια τέτοια περίσταση δεν μπορείς να πάρεις ένα δωράκι?? θα πας με άδεια χέρια? ένα μπλουζάκι από τα τζάμπο κάνει 5 ευρώ. ε, ούτε τόσα δεν έχεις? ούτε μπορείς να τα μαζέψεις λίγα-λίγα από τη μέρα της γέννησης??

εγώ απλά λέω ότι όταν σε καλούν κάπου (γάμος-βάφτιση-πάρτυ κλπ), το σωστό είναι να παίρνεις κι ένα δωράκι (εφ'όσον υπάρχει η δυνατότητα), αφού κι αυτοί που το διοργανώνουν κάνουν κάποια έξοδα για να σε ευχαριστήσουν (πχ τραπέζι). πόσο μάλλον αν είσαι παππούς-γιαγιά που βαφτίζζεται το εγγόνι σου. σε μια τέτοια περίσταση δεν μπορείς να πάρεις ένα δωράκι?? θα πας με άδεια χέρια? ένα μπλουζάκι από τα τζάμπο κάνει 5 ευρώ. ε, ούτε τόσα δεν έχεις? ούτε μπορείς να τα μαζέψεις λίγα-λίγα από τη μέρα της γέννησης??

Συμφωνώ εν μέρει, πιστέυω όμως ότι η ουσία είναι το γεγονός αυτό καθεαυτό (γάμος, βάφτιση, πάρτυ). Για κάποιους και τα 5 ευρώ σήμερα είναι δύσκολα, όσο απίστευτο κι αν ακούγεται. Δεν νομίζω λοιπόν ότι θα έπρεπε, ακόμα κι από τους παππούδες, να περιμένουμε πράγματα. Ας έχουν τα παιδιά μας την ευχή τους και την παρουσία τους.. Αυτό είναι αρκετό και με το παραπάνω.

Εμένα πάντως δεν με χαλάει καθόλου να πάω σε βαφτίσια χωρίς δώρο. Αυτό το λέω ξεκάθαρα και χωρίς τύψεις. Και δεν με χάλασε όταν δεν μου πήραν δώρα στα βαφτίσια (γιατί δεν μου πήραν όλοι) ούτε καν σκέφτηκα να το σχολιάσω αρνητικά. Σε μερικούς που είχα οικειότητα ζήτησα η ίδια να μην φέρουν δώρα.

Η συλλογιστική "με κάλεσαν στο τραπέζι άρα πρέπει να πάρω δώρο" εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται λανθασμένη. Θα με ενοχλούσε πολύ περισσότερο αν κάποιος αρνιόταν την πρόσκλησή μου επειδή δεν είχε ή δεν ήθελε να πάρει δώρο, παρά να έρθει και να μείνει και στο τραπέζι χωρίς να ξοδευτεί ο ίδιος.

Το θεμα ειναι οτι συχνα το τραπεζι βαφτισης το απαιτουν οι παππουδες που δινουν το ονομα και θελουν να το γλεντησουν με τους φιλους και συγγενεις τους. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Εισαι αφραγκος αλλα υποχρεουσαι να τραπεζωσεις σογια και φιλους των παππουδων που θελουν να περηφανευτουν για το ονομα?

Συμφωνω στο να αφορουν τα εξοδα τους γονεις αλλα να μην επιβαλλουν τοτε οι παππουδες ουτε τραπεζια ουτε δεκαδες καλεσμενους τους. Να καταργηθουν γενικα ολα τα περιφεριακα της βαφτισης (οπου να ναι θα γινει κι αυτο) και να πληρωνει ο καθενας οτι του αναλογει.

Παντως τα τελευταια χρονια εχει επικρατησει εθιμοτυπικα ας πουμε ο παππους που δινει το ονομα (και το χει κερδισει με αιμα και ιδρωτα :lol: ) να δινει χρηματα για το τραπεζι (καθοτι ειπαμε οτι θα καλεσει δικα του ατομα). Αλλα πολυ συχνα συμβαινει και να μη δινουν δεκαρα. Ακομα κι οταν το ζευγαρι ειναι αφραγκο και οι ιδιοι ειναι ανετοι οικονομικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Διαφημίσεις

Το πως θα πράξει ο καθένας ειναι καθαρά υποκειμενικό. Εμείς στην βάφτιση του γιου μου κάναμε τραπέζι 100 ατόμων με 50 ευρώ το άτομο. Επρεπε Δλδ επειδή εγώ ξεπαραδιάστικα ( κ πού το ξέρε ο καλεσμένος στο κάτω κάτω) να μου πάρει ο άλλος ένα πανάκριβο δώρο;;;; Εγώ ήθελα κ το έκανα για το παιδί μου κ όχι για τα δώρα. Κ μάλιστα καλέστηκαν κάποιοι άνθρωποι που ήξερα οτι δεν έχουν μια!!!

Από κεί κ πέρα η χειρονομία ειναι κ θέμα χαρακτήρα. Δεν θα μπορούσα να πάω κάπου χωρίς να κρατάω κάτι. Θεωρώ οτι τιμάω τον άλλο που με κάλεσε κ έκανε κάποιον κόπο.

Το θεμα ειναι οτι συχνα το τραπεζι βαφτισης το απαιτουν οι παππουδες που δινουν το ονομα και θελουν να το γλεντησουν με τους φιλους και συγγενεις τους. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Εισαι αφραγκος αλλα υποχρεουσαι να τραπεζωσεις σογια και φιλους των παππουδων που θελουν να περηφανευτουν για το ονομα?

Αυτό είναι άλλο θέμα, πάντως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να απαιτήσεις να ξοδέψει χρήματα κάποιος που είναι άφραγκος. Αν είναι άφραγκος απλά δεν το κάνει και τελειώνει η υπόθεση.

Μπορούν οι παππούδες να προσφερθούν να πληρώσουν για να γίνει το τραπέζι (ή για να τραπεζωθούν οι 50 δικοί τους καλεσμένοι), μπορούν και οι γονείς να αρνηθούν. Όλοι τα ίδια μπορούμε, άλλο αν θέλουμε.

Το πως θα πράξει ο καθένας ειναι καθαρά υποκειμενικό. Εμείς στην βάφτιση του γιου μου κάναμε τραπέζι 100 ατόμων με 50 ευρώ το άτομο. Επρεπε Δλδ επειδή εγώ ξεπαραδιάστικα ( κ πού το ξέρε ο καλεσμένος στο κάτω κάτω) να μου πάρει ο άλλος ένα πανάκριβο δώρο;;;; Εγώ ήθελα κ το έκανα για το παιδί μου κ όχι για τα δώρα. Κ μάλιστα καλέστηκαν κάποιοι άνθρωποι που ήξερα οτι δεν έχουν μια!!!

Έτσι ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Επίσης ότι αυτός που έρχεται σε τιμά προτίστως με την παρουσία του και κάνει θυσία χρόνου για να παραστεί και στο μυστήριο και στο γλέντι (αν υπάρχει γλέντι). Αυτή είναι η μεγάλη θυσία και όχι το δώρο, το οποίο μπορεί να κοστίζει και ελάχιστα σε σχέση με την οικονομική ικανότητα του καθενός, δηλαδή να αποτελεί συγκριτικά μια πολύ μικρότερη θυσία.

Νομίζω οτι πιο πολύ το θέμα της κοπέλας δεν είναι αν έφεραν ή οχι δώρο..Γιατί κι εμένα πχ στην βάφτηση κάποιοι συγγενείς δεν έφεραν δώρο, αλλά βοήθησαν τόσο πολύ με προσωπική εργασία κατά τις προετοιμασίες, που αισθάνομαι ακόμα και μέχρι σήμερα βαθύτατα υποχρεωμένη για την ζέση με την οποία μου στάθηκαν. Ομως το μήνυμα της gogobaby μου δείχνει οτι τα πεθερικά της έχουν τις απαιτήσεις κι οι γονείς της τις υποχρεώσεις..Κι αν ισχύει, είναι άδικη η μοιρασιά και νομίζω αυτό την ενοχλεί η μη προσφορά οποιασδήποτε βοήθειας..

Αυτό είναι άλλο θέμα, πάντως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να απαιτήσεις να ξοδέψει χρήματα κάποιος που είναι άφραγκος. Αν είναι άφραγκος απλά δεν το κάνει και τελειώνει η υπόθεση.

Μπορούν οι παππούδες να προσφερθούν να πληρώσουν για να γίνει το τραπέζι (ή για να τραπεζωθούν οι 50 δικοί τους καλεσμένοι), μπορούν και οι γονείς να αρνηθούν. Όλοι τα ίδια μπορούμε, άλλο αν θέλουμε.

Κι ομως γινεται....εδω στο φορουμ θα ακουσεις απειρα παραδειγματα......και δυστυχως το ζευγαρι λογω του οτι θεωρειται εθιμοτυπικο πλεον νομιζει οτι θα συνεισφερουν οι τιμωμενοι παππουδες, υποκυπτουν στις πιεσεις και τρωνε μετα την κρυαδα στο τελος και τραβανε τα μαλλια τους. Αν δεν το ξερεις απο την αρχη δλδ (που δεν θα το ξερεις εκτος κι αν στο ξανακαναν) ειναι χοντρο ειδικα σημερα με τις ασχημες οικονομικες συνθηκες. Μια φιλη μου ηταν τυχερη και εμαθαν οτι δεν θα βοηθουσαν οικονομικα πριν τη βαφτιση κι επειδη δεν υπηρχε μια ακυρωσε το τραπεζι κι εκαναν μπουφε στο σπιτι.

Ολα αυτα θα αλλαξουν φυσικα ...πολλα θα κοπουν μαχαιρι.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Ax τι μου θυμισατε...

Απαιτησεις (που ομως κοπηκαν μαχαιρι ) απο πεθερικα τα οποια ηθελαν να καλεσουν σογια ολοκληρα στις βαπτισεις μας, και μαλιστα απαιτησεις για ακριβα μαγαζια, εν αρχη (τοτε) κρισης, και φυσικα, το χερακι στην τσεπουλα δεν θα εμπαινε!!!

Κομμενα λοιπον, μαχαιρι, και το βουλωσανε!

Μετα μου την ειπανε, βεβαια, αλλα, μπαινακης, βγαινακης...:lol::lol::lol:

Εξ'αλλου, δεν ηταν και η μοναδικη φορα που εξεφραζαν απαιτησεις παραλογες...

Ουτε που ασχοληθηκα! Αυτοι εσκασαν, οχι εγω!

Διαφημίσεις

H βαφτιση ειναι καθαρα θεμα των γονιων. Ουτε της γιαγιας ουτε του παππου.

Εαν οι παππουδες ανακατευονται προφανως και υπαρχει προβλημα, προφανως δεν θα ανακατευονται μονο στα της βαφτισης!!!!

Ισως επειδη κανεις δεν ανακατευτηκε στα δικα μας βαφτισια, για το αν θα κανουμε τραπεζι ή οχι και φυσικα ποτε μα ποτε δεν πηγε στο μυαλο μου οτι θα επρεπε να συνεισφερουν ή οχι τα πεθερικα μου, ολο αυτο μου φαινεται παραλογο.

Εαν το ζευγαρι εχει τα χρηματα κανει τραπεζι ή τελοσπαντων κανει οτι βασταει η δικη του τσεπη ανεξαρτητα απο το αν εχει δωσει ή οχι το ονομα.

Εχω ακουσει και αυτο. Το ζευγαρι να απαιτει απο τον παππου ή την γιαγια που ακουσε το ονομα , να πληρωσει οχι μονο το τραπεζι αλλα και πολλα αλλα.

Οι εποχες ειναι παρα πολυ δυσκολες και οι περισσοτεροι παππουδες ζουν με 500 ευρω. Εχουμε σκεφτει πως τα βγαζουν περα αυτοι οι ανθρωποι στην καθημερινοτητα τους? Εχετε σκεφτει οτι μπορει να μην μπορουν να παρουν ουτε το μπλουζακι των 5 ευρω απο το jumbo?

Περα οτι οι περισσοτερες γιαγιαδες κρατανε τα εγγονια σου σε καθημερινη βαση ειτε το αντεχουν ειτε οχι.

Εντω μεταξυ πως γινεται ρε παιδια και ολα τα στραβα κουλουρια να τα κανουν τα πεθερικα μας, ποτε δεν το εχω καταλαβει.

Τελοσπαντων...

Οπως ειπα οι εποχες ειναι δυσκολες. Το χρημα παει πεθανε και καλο ειναι να μην στηριζουμε τις σχεχεις μας πανω σε αυτες. Και αν καποιος δεν εχει να δωσει 5 ευρω ουτε για γλυφιτζουρι, δεν σημαινει οτι δεν μας εχει σταθει ή θα μας σταθει σε δυσκολες στιγμες της ζωης μας.

E ναι πρέπει να σταματήσουμε να θεωρούμε κάποια πράγματα αυτονοητα και δεδομένα.Και εμείς και αυτοί από τους οποίους δεχόμαστε πιέσεις είτε είναι πεθερικά, είτε είναι γονείς.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Κι ομως γινεται....εδω στο φορουμ θα ακουσεις απειρα παραδειγματα......και δυστυχως το ζευγαρι λογω του οτι θεωρειται εθιμοτυπικο πλεον νομιζει οτι θα συνεισφερουν οι τιμωμενοι παππουδες, υποκυπτουν στις πιεσεις και τρωνε μετα την κρυαδα στο τελος και τραβανε τα μαλλια τους. Αν δεν το ξερεις απο την αρχη δλδ (που δεν θα το ξερεις εκτος κι αν στο ξανακαναν) ειναι χοντρο ειδικα σημερα με τις ασχημες οικονομικες συνθηκες. Μια φιλη μου ηταν τυχερη και εμαθαν οτι δεν θα βοηθουσαν οικονομικα πριν τη βαφτιση κι επειδη δεν υπηρχε μια ακυρωσε το τραπεζι κι εκαναν μπουφε στο σπιτι.

Δεν εννοώ ότι δεν γίνεται να σου ζητάνε, αλλά ότι αν δεν έχεις (ή δεν θέλεις να διαθέσεις) απλά δεν θα λάβουν! Άρα το πρόβλημα λύνεται σχετικά εύκολα ;)

Δεν εννοώ ότι δεν γίνεται να σου ζητάνε, αλλά ότι αν δεν έχεις (ή δεν θέλεις να διαθέσεις) απλά δεν θα λάβουν! Άρα το πρόβλημα λύνεται σχετικά εύκολα ;)

Μια κουβεντα ειναι αυτο. Δεν ξερεις απο πιεσεις παππουδων :lol:

Μια κουβεντα ειναι αυτο. Δεν ξερεις απο πιεσεις παππουδων :lol:

Σε αυτην την περιπτωση, απλως τους κοβεις τον αερα απο την αρχη. Οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω, οι παππουδογιαγιαδες που ασκουν πιεση για παρομοια θεματα, συνηθιζουν να ασκουν και για πολλα αλλα πραγματα.

Εκει, διαλεγεις... Ειτε κανεις ο,τι θελουν αυτοι και δεν εχεις γκρινιες και ιστοριες, ειτε, σηκωνεις μπαντιερα και σε καθε περιπτωση τους ξεκαθαριζεις ποιος κανει κουμαντο!

Ο,τι και να επιλεξεις, εχει το κοστος του...

Νομίζω ότι η θεματοθέτρια δεν είπε κάπου ότι τα πεθερικά της "δεν έχουν να φάνε". Νομίζω ότι το θέμα είναι σε περίπτωση που οι γονείς ή πεθερικά έχουν την δυνατότητα ή να το πω πιο απλά μπορούν να διαθέσουν 5 ευρώ για μια μπλουζίτσα γιατί πρέπει να έρθουν με άδεια χέρια στα βαφτίσια? Γίνεται γάμος, δίνεις δώρο, γίνονται βαφτίσια δίνεις δώρο, πας σε μια γιορτή παίρνεις γλυκά, σε καλούνε σε τραπέζι, πάς ένα μπουκάλι κρασί.... έτσι δεν είναι? και πάλι τονίζω όταν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα.... μην με φάτε:shock:

LAAFp2.png

JRM4p2.png

στην ιδια κατηγορια κι εγω που βοηθουν μονο απο τη μια μερια!αλλα δεν μπορω αλλο να σκαω βαρεθηκα.γραφω μονο γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως δεν σας ενοχλει ενας δικος σας ανθρωπος να μην ασχολειται καν με τις διαδικασιες και να μην προσφερει ειτε εργασια ειτε δωρα ή χρηματα για το εγγονι του.η ''δουλεια'' του παππου ή της γιαγιας ειναι να καλομαθαινουν τα εγγονια...

εκνευριζομαι περισσοτερο γιατι η πεθερα μου το παιζει ''αλεκος'' σε ολα ειτε σε βοηθεια ειτε σε δωρο για το παιδι σε γιορτες ακομα και στη βαφτιση με το ζορι εδωσε καποια λεφτα κι αυτο γιατι της ειπα ευθεως οτι θεωρω αδικο να υπαρχει ενδιαφερον απο τη μια πλευρα και η αλλη να μας εχει γραμμενους.στην ουσια το εκανε αναγκαστικα γιατι της την ειπε και ο αντρας μου και ενιωσε ασχημα αλλα δεν με νοιαζει γιατι κι αυτη δεν ενδιαφερθηκε ποτε ουτε για το γιο της ουτε για το εγγονι της.τα ειπα κι εγω και ησυχασα:-D

προσωπικα δεν κοιταξα τα δωρα για να δω ποιος εφερε τι και αν εφερε γιατι δεν με απασχολησε ιδιαιτερα και ηταν και πολλα λογω γαμου και βαφτισης μαζι,αλλα απο την οικογενεια μου και του συζυγου εννοειται πως θα περιμενα καποια πραγματα(οχι μονο υλικα το τονιζω για να μην παρεξηγηθω)

gogobaby αν δεν υπαρχει κοινη γραμμη με τον συζυγο δυσκολα θα τα βγαλεις περα με τα πεθερικα:cool:

Eγω παλι προτιμω το "μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα" ;).

Ασχολουνται? γιατι ασχολουνται? Δεν ασχολουνται. Γιατι δεν ασχολουνται?

κι εγω το προτιμω ζωη αλλα δεν μπορει να υπαρξει μεση λυση?δηλαδη εσενα οταν το παιδι σου παντρευτει δεν θα θελεις να παρεις μερος στην προετοιμασια του γαμου του,να χαρειτε μαζι να κλαψετε μαζι να κανετε πραγματα τελος παντων.παντα ολα πρεπει να ειναι μαυρο ή ασπρο?

Σε αυτην την περιπτωση, απλως τους κοβεις τον αερα απο την αρχη. Οπως ειπε και μια κοπελα πιο πανω, οι παππουδογιαγιαδες που ασκουν πιεση για παρομοια θεματα, συνηθιζουν να ασκουν και για πολλα αλλα πραγματα.

Εκει, διαλεγεις... Ειτε κανεις ο,τι θελουν αυτοι και δεν εχεις γκρινιες και ιστοριες, ειτε, σηκωνεις μπαντιερα και σε καθε περιπτωση τους ξεκαθαριζεις ποιος κανει κουμαντο!

Ο,τι και να επιλεξεις, εχει το κοστος του...

Εγω δεν ειμαι ομοιοπαθουσα, οτι θελαμε καναμε και στο γαμο και τη βαφτιση, οτι ονοματα θελαμε δωσαμε (κι ας μας σκυλοβρισανε) αλλα κατανοω οτι δεν ειναι ευκολο για ολους ουτε ολες οι περιστασεις ιδιες. Για καποιους ειναι πολυ δυσκολο εως και αδιανοητο.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα